Freedom of Information Bill — Exception from duty to comply with decision notice or enforcement notice — 5 Apr 2000

The Majority voted to accept for discussion a new clause relating to disclosures[1] which said:

A decision notice or enforcement notice which relates to a failure to comply with section 13 in relation to any one or more requests for information shall cease to have effect if... the accountable person in relation to that authority gives the Commissioner a certificate signed by him stating that he has on reasonable grounds formed the opinion that the authority did not fail to comply with section 13 in relation to that request or those requests.[2]

In other words, an enforcement notices by the Information Commissioner could be summarily revoked by the public body against whom it was served.

Historical Hansard | Online Hansard |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (Aye)Minority (No)BothTurnout
Con0 114071.3%
Lab302 (+2 tell) 24078.8%
LDem0 32 (+2 tell)073.9%
PC0 1025.0%
UUP0 2020.0%
Total:302 173075.3%

All MPs Eligible to Vote - sorted by party

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Peter AinsworthEast SurreyConno
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)no
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)no
Peter AtkinsonHexhamConno
Tony BaldryBanburyConno
John BercowBuckinghamCon (front bench)no
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)no
Crispin BluntReigateConno
Mr Richard BodyBoston and SkegnessConno
Tim BoswellDaventryCon (front bench)no
Peter BottomleyWorthing WestConno
Mrs Virginia BottomleySouth West SurreyConno
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)no
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)no
Mr Peter BrookeCities of London and WestminsterCon (front bench)no
Angela BrowningTiverton and HonitonCon (front bench)no
Mr Ian BruceSouth DorsetConno
John ButterfillBournemouth WestConno
James ClappisonHertsmereCon (front bench)no
Kenneth ClarkeRushcliffeConno
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldCon (front bench)no
Mr Tim CollinsWestmorland and LonsdaleConno
Mr James CranBeverley and HoldernessConno
Quentin DaviesGrantham and StamfordConno
David DavisHaltemprice and HowdenCon (front bench)no
Mr Stephen DayCheadleConno
Stephen DorrellCharnwoodConno
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)no
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenCon (front bench)no
Mr David FaberWestburyConno
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)no
Mr Howard FlightArundel and South DownsConno
Eric ForthBromley and ChislehurstConno
Mr Norman FowlerSutton ColdfieldConno
Liam FoxWoodspringCon (front bench)no
Christopher FraserMid Dorset and North PooleConno
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)no
Edward GarnierHarboroughCon (front bench)no
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)no
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)no
Mrs Teresa GormanBillericayConno
James GrayNorth WiltshireConno
Damian GreenAshfordCon (front bench)no
John GreenwayRyedaleConno
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)no
Sir Archie HamiltonEpsom and EwellCon (front bench)no
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)no
Mr Nick HawkinsSurrey HeathConno
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)no
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)no
Michael HowardFolkestone and HytheConno
Mr Andrew HunterBasingstokeConno
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)no
Robert KeySalisburyConno
Mr Tom KingBridgwaterCon (front bench)no
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)no
Jacqui LaitBeckenhamConno
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)no
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)no
Oliver LetwinWest DorsetConno
David LidingtonAylesburyCon (front bench)no
Sir Peter LloydFarehamConno
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)no
Peter LuffMid WorcestershireConno
Sir Nicholas LyellNorth East BedfordshireConno
Mr John MacGregorSouth NorfolkConno
David MacleanPenrith and The BorderConno
Mr David MadelSouth West BedfordshireConno
Humfrey MalinsWokingConno
John MaplesStratford-on-AvonConno
Michael MatesEast HampshireConno
Anne McIntoshVale of YorkConno
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)no
Malcolm MossNorth East CambridgeshireConno
Mr Patrick NichollsTeignbridgeConno
Mr Archie NormanTunbridge WellsConno
Stephen O'BrienEddisburyConno
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)no
Mr Richard PageSouth West HertfordshireConno
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)no
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)no
Mr David PriorNorth NorfolkCon (front bench)no
John RandallUxbridgeCon (front bench)no
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)no
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)no
Mrs Marion RoeBroxbourneConno
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)no
Mr Jonathan SayeedMid BedfordshireConno
Mrs Gillian ShephardSouth West NorfolkConno
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsConno
Keith SimpsonMid NorfolkCon (front bench)no
Nicholas SoamesMid SussexConno
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)no
Richard SpringWest SuffolkConno
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)no
Anthony SteenTotnesConno
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)no
Robert SymsPooleCon (front bench)no
Peter TapsellLouth and HorncastleConno
Ian TaylorEsher and WaltonConno
Mr John TaylorSolihullConno
David TredinnickBosworthCon (front bench)no
Mr Michael TrendWindsorConno
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)no
Peter ViggersGosportConno
Nigel WatersonEastbourneConno
Mr Bowen WellsHertford and StortfordConno
Sir Ray WhitneyWycombeConno
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordConno
David WillettsHavantCon (front bench)no
Ann WintertonCongletonConno
Nicholas WintertonMacclesfieldConno
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)no
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)no
Michael AncramDevizesCon (front bench)absent
Mr David AtkinsonBournemouth EastConabsent
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)absent
Bill CashStoneCon (front bench)absent
Sir Sydney ChapmanChipping BarnetConabsent
Christopher ChopeChristchurchConabsent
Dr Michael ClarkRayleighConabsent
Patrick CormackSouth StaffordshireCon (front bench)absent
David CurrySkipton and RiponConabsent
Sir Peter EmeryEast DevonConabsent
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)absent
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)absent
Mr Christopher GillLudlowConabsent
John GummerSuffolk CoastalConabsent
William HagueRichmond (Yorks)Con (front bench)absent
Mr Edward HeathOld Bexley and SidcupConabsent
David Heathcoat-AmoryWellsConabsent
Mr Michael HeseltineHenleyConabsent
Douglas HoggSleaford and North HykehamConabsent
John HoramOrpingtonConabsent
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)absent
Michael JackFyldeConabsent
Robert JacksonWantageConabsent
Sir Geoffrey Johnson SmithWealdenConabsent
Julie KirkbrideBromsgroveConabsent
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)absent
Peter LilleyHitchin and HarpendenConabsent
Andrew MacKayBracknellConabsent
Mr John MajorHuntingdonConabsent
Francis MaudeHorshamCon (front bench)absent
Dr Brian MawhinneyNorth West CambridgeshireConabsent
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)absent
Owen PatersonNorth ShropshireCon (front bench)absent
Mr Michael PortilloKensington and ChelseaConabsent
John RedwoodWokinghamConabsent
Mr Andrew RoweFaversham and Mid KentConabsent
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)absent
Mr Nick St AubynGuildfordConabsent
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)absent
Mr Teddy TaylorRochford and Southend EastConabsent
Mr John TownendEast YorkshireConabsent
Robert WalterNorth DorsetCon (front bench)absent
Charles WardleBexhill and Battlewhilst Conabsent
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdConabsent
Mr John WilkinsonRuislip - NorthwoodConabsent
David WilshireSpelthorneConabsent
Alan HaselhurstSaffron WaldenDeputy Speaker (front bench)absent
Michael LordCentral Suffolk and North IpswichDeputy Speaker (front bench)absent
Michael MartinGlasgow Springburnwhilst Deputy Speaker (front bench)absent
Ian PaisleyNorth AntrimDUP (front bench)absent
Peter RobinsonBelfast EastDUPabsent
Mr Martin BellTattonIndependentabsent
Dennis CanavanFalkirk Westwhilst Independentabsent
Ken LivingstoneBrent Eastwhilst Independentabsent
Tommy GrahamWest Renfrewshirewhilst Independent Labourabsent
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLabaye
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)aye
Mr Donald AndersonSwansea EastLab (minister)aye
Janet AndersonRossendale and DarwenLab (minister)aye
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLab (minister)aye
Ms Candy AthertonFalmouth and CamborneLabaye
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLabaye
John AustinErith and ThamesmeadLabaye
Mr Tony BanksWest HamLab (minister)aye
Mr Harry BarnesNorth East DerbyshireLabaye
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)aye
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)aye
Mr Nigel BeardBexleyheath and CrayfordLabaye
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)aye
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)aye
Hilary BennLeeds CentralLabaye
Mr Andrew BennettDenton and ReddishLabaye
Joe BentonBootleLabaye
Roger BerryKingswoodLabaye
Mr Harold BestLeeds North WestLabaye
Clive BettsSheffield, AttercliffeLab (minister)tellaye
Liz BlackmanErewashLabaye
Hazel BlearsSalfordLabaye
Bob BlizzardWaveneyLabaye
Mr Paul BoatengBrent SouthLab (minister)aye
Mr Keith BradleyManchester, WithingtonLab (minister)aye
Mr Peter BradleyThe WrekinLabaye
Ben BradshawExeterLab (minister)aye
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLab (minister)aye
Russell BrownDumfriesLab (minister)aye
Des BrowneKilmarnock and LoudounLabaye
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLabaye
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLabaye
Colin BurgonElmetLabaye
Mrs Christine ButlerCastle PointLabaye
Stephen ByersNorth TynesideLab (minister)aye
Richard CabornSheffield CentralLab (minister)aye
Alan CampbellTynemouthLab (minister)aye
Ronnie CampbellBlyth ValleyLabaye
Mr Dale Campbell-SavoursWorkingtonLabaye
Mr Jamie CannIpswichLabaye
Mr Ivor CaplinHoveLabaye
Mr Roger CasaleWimbledonLabaye
Martin CatonGowerLab (minister)aye
Ian CawseyBrigg and GooleLabaye
Ben ChapmanWirral SouthLabaye
David ChaytorBury NorthLabaye
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLabaye
Dr David ClarkSouth ShieldsLabaye
Dr Lynda ClarkEdinburgh PentlandsLab (minister)aye
Paul ClarkGillinghamLabaye
Charles ClarkeNorwich SouthLab (minister)aye
Mr Tony ClarkeNorthampton SouthLabaye
David ClellandTyne BridgeLab (minister)aye
Vernon CoakerGedlingLabaye
Ann CoffeyStockportLabaye
Mr Iain ColemanHammersmith and FulhamLabaye
Mr Tony ColmanPutneyLabaye
Michael ConnartyFalkirk EastLab (minister)aye
Robin CookLivingstonLab (minister)aye
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)aye
Ms Jean CorstonBristol EastLabaye
Professor Ross CranstonDudley NorthLab (minister)aye
John CryerHornchurchLabaye
John CummingsEasingtonLabaye
Dr Jack CunninghamCopelandLabaye
Jim CunninghamCoventry SouthLab (minister)aye
Claire Curtis-ThomasCrosbyLabaye
Alistair DarlingEdinburgh CentralLab (minister)aye
Mr Keith DarvillUpminsterLabaye
Mrs Valerie DaveyBristol WestLabaye
Ian DavidsonGlasgow PollokLab (minister)aye
Mr Denzil DaviesLlanelliLabaye
Geraint DaviesCroydon CentralLab (minister)aye
Mr Hilton DawsonLancaster and WyreLabaye
Janet DeanBurtonLabaye
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)aye
Andrew DismoreHendonLabaye
Jim DobbinHeywood and MiddletonLabaye
Brian H DonohoeCunninghame SouthLabaye
Frank DoranAberdeen CentralLabaye
Jim DowdLewisham WestLab (minister)aye
Angela EagleWallaseyLab (minister)aye
Maria EagleLiverpool, GarstonLabaye
Mr Huw EdwardsMonmouthLabaye
Clive EffordElthamLab (minister)aye
Louise EllmanLiverpool, RiversideLabaye
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLabaye
Frank FieldBirkenheadLabaye
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLabaye
Ms Lorna FitzsimonsRochdaleLabaye
Caroline FlintDon ValleyLabaye
Barbara FollettStevenageLabaye
Michael FosterWorcesterLabaye
Mr George FoulkesCarrick, Cumnock and Doon ValleyLab (minister)aye
George GallowayGlasgow KelvinLabaye
Mike GapesIlford SouthLab (minister)aye
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)aye
Bruce GeorgeWalsall SouthLabaye
Linda GilroyPlymouth, SuttonLabaye
Dr Norman GodmanGreenock and InverclydeLabaye
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLabaye
Mrs Llin GoldingNewcastle-under-LymeLabaye
Mrs Eileen GordonRomfordLabaye
Ms Jane GriffithsReading EastLabaye
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLabaye
Mr Win GriffithsBridgendLabaye
Mr Bruce GrocottTelfordLabaye
John GroganSelbyLab (minister)aye
Peter HainNeathLabaye
Mike HallWeaver ValeLab (minister)aye
Patrick HallBedfordLabaye
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)aye
David HansonDelynLab (minister)aye
Sylvia HealHalesowen and Rowley Regiswhilst Labaye
John HealeyWentworthLabaye
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLabaye
Stephen HepburnJarrowLab (minister)aye
John HeppellNottingham EastLabaye
Stephen HesfordWirral WestLabaye
Keith HillStreathamLab (minister)aye
Margaret HodgeBarkingLab (minister)aye
Kate HoeyVauxhallLab (minister)aye
Geoff HoonAshfieldLab (minister)aye
Phil HopeCorbyLabaye
Mr Alan HowarthNewport EastLab (minister)aye
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLab (minister)aye
Kim HowellsPontypriddLab (minister)aye
Mr Kevin HughesDoncaster NorthLab (minister)aye
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLabaye
Mr Alan HurstBraintreeLabaye
John HuttonBarrow and FurnessLab (minister)aye
Brian IddonBolton South EastLabaye
Eric IllsleyBarnsley CentralLabaye
Adam IngramEast KilbrideLab (minister)aye
Glenda JacksonHampstead and HighgateLabaye
Mrs Helen JacksonSheffield, HillsboroughLabaye
Mr David JamiesonPlymouth, DevonportLab (minister)aye
Brian JenkinsTamworthLabaye
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLab (minister)aye
Miss Melanie JohnsonWelwyn HatfieldLab (minister)aye
Mr Barry JonesAlyn and DeesideLabaye
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)aye
Martyn JonesClwyd SouthLabaye
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)aye
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)aye
Sally KeebleNorthampton NorthLabaye
Alan KeenFeltham and HestonLabaye
Ann KeenBrentford and IsleworthLabaye
Fraser KempHoughton and Washington EastLabaye
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLab (minister)aye
Piara S KhabraEaling, SouthallLabaye
David KidneyStaffordLabaye
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLabaye
Mr Andy KingRugby and KenilworthLabaye
Ms Oona KingBethnal Green and BowLab (minister)aye
Stephen LadymanSouth ThanetLabaye
Bob LaxtonDerby NorthLabaye
David LepperBrighton, PavilionLabaye
Chris LeslieShipleyLabaye
Tom LevittHigh PeakLabaye
Ivan LewisBury SouthLabaye
Mr Terry LewisWorsleyLabaye
Mrs Helen LiddellAirdrie and ShottsLab (minister)aye
Martin LintonBatterseaLabaye
Mr David LockWyre ForestLab (minister)aye
Mr Calum MacDonaldNa h-Eileanan an IarLabaye
Denis MacShaneRotherhamLabaye
Fiona MactaggartSloughLabaye
Judy MallaberAmber ValleyLabaye
Gordon MarsdenBlackpool SouthLabaye
Mr Paul MarsdenShrewsbury and AtchamLabaye
David MarshallGlasgow ShettlestonLabaye
Eric MartlewCarlisleLabaye
Mr John MaxtonGlasgow CathcartLabaye
Thomas McAvoyGlasgow RutherglenLab (minister)aye
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLab (minister)aye
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLabaye
John McFallDumbartonLabaye
Anne McGuireStirlingLab (minister)aye
Shona McIsaacCleethorpesLabaye
Rosemary McKennaCumbernauld and KilsythLabaye
Tony McNultyHarrow EastLab (minister)aye
Mr Tony McWalterHemel HempsteadLabaye
Michael MeacherOldham West and RoytonLab (minister)aye
Gillian MerronLincolnLabaye
Mr Bill MichieSheffield, HeeleyLabaye
Alan MilburnDarlingtonLab (minister)aye
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLabaye
Laura MoffattCrawleyLabaye
Dr Lewis MoonieKirkcaldyLab (minister)aye
Margaret MoranLuton SouthLabaye
Elliot MorleyScunthorpeLab (minister)aye
Ms Estelle MorrisBirmingham, YardleyLab (minister)aye
Kali MountfordColne ValleyLabaye
Chris MullinSunderland SouthLab (minister)aye
Denis MurphyWansbeckLabaye
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)aye
Paul MurphyTorfaenLab (minister)aye
Doug NaysmithBristol North WestLabaye
Dan NorrisWansdykeLabaye
Mr Bill O'BrienNormantonLabaye
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)aye
Mr Martin O'NeillOchilLab (minister)aye
Bill OlnerNuneatonLabaye
Mrs Diana OrganForest of DeanLabaye
Sandra OsborneAyrLabaye
Nick PalmerBroxtoweLabaye
Ian PearsonDudley SouthLabaye
Mr Tom PendryStalybridge and HydeLabaye
Ms Linda PerhamIlford NorthLabaye
Mr Colin PickthallWest LancashireLabaye
Mr Peter PikeBurnleyLabaye
James PlaskittWarwick and LeamingtonLabaye
Mr Kerry PollardSt AlbansLabaye
Mr Chris PondGraveshamLabaye
Greg PopeHyndburnLab (minister)aye
Steve PoundEaling NorthLab (minister)aye
Bridget PrenticeLewisham EastLabaye
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)aye
Gwyn ProsserDoverLabaye
Mr Lawrie QuinnScarborough and WhitbyLabaye
Mr Giles RadiceNorth DurhamLab (minister)aye
Bill RammellHarlowLabaye
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLab (minister)aye
Andy ReedLoughboroughLabaye
John ReidHamilton North and BellshillLab (minister)aye
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabaye
Mrs Barbara RocheHornsey and Wood GreenLab (minister)aye
Mr Jeff RookerBirmingham, Perry BarrLab (minister)aye
Terry RooneyBradford NorthLabaye
Mr Ernie RossDundee WestLabaye
Frank RoyMotherwell and WishawLabaye
Chris RuaneVale of ClwydLab (minister)aye
Christine RussellCity of ChesterLabaye
Joan RyanEnfield NorthLabaye
Martin SalterReading WestLabaye
Mohammad SarwarGlasgow GovanLabaye
Mr Malcolm SavidgeAberdeen NorthLabaye
Mr Phil SawfordKetteringLabaye
Mr Brian SedgemoreHackney South and ShoreditchLabaye
Barry SheermanHuddersfieldLab (minister)aye
Ms Debra ShipleyStourbridgeLabaye
Marsha SinghBradford WestLabaye
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)aye
Andrew SmithOxford EastLab (minister)aye
Angela SmithBasildonLabaye
Mr Chris SmithIslington South and FinsburyLab (minister)aye
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLabaye
Jacqui SmithRedditchLab (minister)aye
John SmithVale of GlamorganLabaye
Mr Llew SmithBlaenau GwentLabaye
Mr Peter SnapeWest Bromwich EastLabaye
Mr Clive SoleyEaling, Acton and Shepherd's BushLab (minister)aye
Helen SouthworthWarrington SouthLabaye
John SpellarWarleyLab (minister)aye
Rachel SquireDunfermline WestLabaye
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLabaye
Mr Gerry SteinbergCity of DurhamLabaye
Mr George StevensonStoke-on-Trent SouthLabaye
Mr David StewartInverness East, Nairn and LochaberLabaye
Ian StewartEcclesLabaye
Mr Paul StinchcombeWellingboroughLabaye
Howard StoateDartfordLabaye
Gavin StrangEdinburgh East and MusselburghLabaye
Jack StrawBlackburnLab (minister)aye
Graham StringerManchester, BlackleyLab (minister)aye
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)aye
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)aye
Mrs Ann TaylorDewsburyLab (minister)aye
Dari TaylorStockton SouthLabaye
David TaylorNorth West LeicestershireLabaye
Mr Peter Temple-MorrisLeominsterwhilst Labaye
Mr Gareth ThomasClwyd WestLabaye
Gareth ThomasHarrow WestLabaye
Stephen TimmsEast HamLab (minister)aye
Paddy TippingSherwoodLab (minister)aye
Mark ToddSouth DerbyshireLabaye
Don TouhigIslwynLab (minister)tellaye
Jon TrickettHemsworthLabaye
Paul TruswellPudseyLabaye
Mr Dennis TurnerWolverhampton South EastLab (minister)aye
Dr George TurnerNorth West NorfolkLabaye
Neil TurnerWiganLabaye
Derek TwiggHaltonLabaye
Stephen TwiggEnfield, SouthgateLabaye
Mr Bill TynanHamilton SouthLabaye
Keith VazLeicester EastLab (minister)aye
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)aye
Claire WardWatfordLabaye
Robert WareingLiverpool, West DerbyLabaye
Dave WattsSt Helens NorthLabaye
Mr Brian WhiteNorth East Milton KeynesLabaye
Alan WhiteheadSouthampton, TestLabaye
Malcolm WicksCroydon NorthLab (minister)aye
Dr Alan WilliamsCarmarthen East and DinefwrLabaye
Alan WilliamsSwansea WestLabaye
Michael WillsNorth SwindonLab (minister)aye
Rosie WintertonDoncaster CentralLabaye
Shaun WoodwardWitneywhilst Labaye
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLabaye
Mr Tony WorthingtonClydebank and MilngavieLabaye
Anthony D WrightGreat YarmouthLabaye
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLabaye
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)no
Frank CookStockton NorthLabno
Jeremy CorbynIslington NorthLabno
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLabno
Mr Tam DalyellLinlithgowLabno
Gwyneth DunwoodyCrewe and NantwichLabno
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLabno
Mr Derek FosterBishop AucklandLab (minister)no
Neil GerrardWalthamstowLabno
Kelvin HopkinsLuton NorthLabno
Mr Jon Owen JonesCardiff CentralLabno
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLabno
Andrew LoveEdmontonLab (minister)no
Andrew MacKinlayThurrockLabno
Mrs Alice MahonHalifaxLabno
Dr Jim MarshallLeicester SouthLabno
Robert Marshall-AndrewsMedwayLabno
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLabno
Mr John McWilliamBlaydonLabno
Julie MorganCardiff NorthLabno
Gordon PrenticePendleLabno
Alan SimpsonNottingham SouthLabno
Betty WilliamsConwyLabno
Tony WrightCannock ChaseLabno
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLab (minister)absent
Mrs Irene AdamsPaisley NorthLab (minister)absent
Douglas AlexanderPaisley SouthLababsent
Graham AllenNottingham NorthLab (minister)absent
Mr Joe AshtonBassetlawLababsent
John BattleLeeds WestLab (minister)absent
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)absent
Mr Tony BennChesterfieldLababsent
Mr Gerry BerminghamSt Helens SouthLababsent
Tony BlairSedgefieldLab (minister)absent
David BlunkettSheffield, BrightsideLab (minister)absent
David BorrowSouth RibbleLababsent
Gordon BrownDunfermline EastLab (minister)absent
Mrs Anne CampbellCambridgeLababsent
Malcolm ChisholmEdinburgh North and LeithLababsent
Ms Judith ChurchDagenhamLababsent
Ms Helen ClarkPeterboroughLababsent
Mr Eric ClarkeMidlothianLababsent
Tom ClarkeCoatbridge and ChrystonLababsent
Harry CohenLeyton and WansteadLababsent
Mr Robin CorbettBirmingham, ErdingtonLab (minister)absent
Mr Tom CoxTootingLababsent
David CrausbyBolton North EastLab (minister)absent
Ann CryerKeighleyLababsent
Mr Lawrence CunliffeLeighLababsent
Mr Ron DaviesCaerphillyLababsent
Mr Terry DavisBirmingham, Hodge HillLababsent
Donald DewarGlasgow AnnieslandLababsent
Frank DobsonHolborn and St PancrasLababsent
David DrewStroudLab (minister)absent
Ms Julia DrownSouth SwindonLababsent
Bill EtheringtonSunderland NorthLababsent
Paul FlynnNewport WestLababsent
Michael Jabez FosterHastings and RyeLababsent
Mrs Maria FyfeGlasgow MaryhillLababsent
Sam GalbraithStrathkelvin and BearsdenLababsent
Ian GibsonNorwich NorthLababsent
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLababsent
Mr Bernie GrantTottenhamLababsent
Mr John GunnellMorley and RothwellLababsent
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)absent
Mr Ivan HendersonHarwichLababsent
Patricia HewittLeicester WestLab (minister)absent
Mr David HinchliffeWakefieldLababsent
John Home RobertsonEast LothianLababsent
Jimmy HoodClydesdaleLab (minister)absent
Lindsay HoyleChorleyLababsent
Beverley HughesStretford and UrmstonLab (minister)absent
Fiona JonesNewarkLababsent
Ms Jenny JonesWolverhampton South WestLababsent
Ruth KellyBolton WestLababsent
Ms Tess KinghamGloucesterLababsent
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLababsent
Mrs Jackie LawrencePreseli PembrokeshireLababsent
Tony LloydManchester CentralLababsent
Mr Peter MandelsonHartlepoolLab (minister)absent
Dr John MarekWrexhamLababsent
John McAllionDundee EastLababsent
Chris McCaffertyCalder ValleyLababsent
Ian McCartneyMakerfieldLab (minister)absent
Henry McLeishCentral FifeLababsent
Mr Kevin McNamaraKingston upon Hull NorthLababsent
Alan MealeMansfieldLababsent
Alun MichaelCardiff South and PenarthLababsent
Austin MitchellGreat GrimsbyLababsent
Mr Rhodri MorganCardiff WestLababsent
Sir John MorrisAberavonLababsent
Dr Mo MowlamRedcarLab (minister)absent
George MudieLeeds EastLababsent
Edward O'HaraKnowsley SouthLababsent
Mr Raymond PowellOgmoreLababsent
John PrescottKingston upon Hull EastLab (minister)absent
Ken PurchaseWolverhampton North EastLababsent
Ms Joyce QuinGateshead East and Washington WestLab (minister)absent
Mr Syd RapsonPortsmouth NorthLababsent
Mr Allan RogersRhonddaLababsent
Mr Ted RowlandsMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)absent
Joan RuddockLewisham, DeptfordLababsent
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLababsent
Mr Robert SheldonAshton-under-LyneLab (minister)absent
Clare ShortBirmingham, LadywoodLab (minister)absent
Desmond TurnerBrighton, KemptownLababsent
Rudi VisFinchley and Golders GreenLababsent
Mr Brian WilsonCunninghame NorthLab (minister)absent
David WinnickWalsall NorthLab (minister)absent
Ms Audrey WisePrestonLababsent
Mike WoodBatley and SpenLababsent
Mr Jimmy WrayGlasgow BailliestonLababsent
Mr Paddy AshdownYeovilLDemno
Mrs Jackie BallardTauntonLDemtellno
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)no
Dr Peter BrandIsle of WightLDemno
Colin BreedSouth East CornwallLDemno
Mr John BurnettTorridge and West DevonLDemno
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)no
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)no
Mr Brian CotterWeston-Super-MareLDem (front bench)no
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)no
Mr Ronnie FearnSouthportLDemno
Don FosterBathLDem (front bench)no
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)no
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)no
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)no
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)no
Paul KeetchHerefordLDemno
Charles KennedyRoss, Skye and Inverness WestLDem (front bench)no
Mr Archy KirkwoodRoxburgh and BerwickshireLDem (front bench)no
Mr Robert MaclennanCaithness, Sutherland and Easter RossLDemno
Mrs Ray MichieArgyll and ButeLDemno
Michael MooreTweeddale, Ettrick and LauderdaleLDem (front bench)no
Mark OatenWinchesterLDemno
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDemno
Mr David RendelNewburyLDemno
Bob RussellColchesterLDem (front bench)no
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)no
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)tellno
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)no
Matthew TaylorTruro and St AustellLDem (front bench)no
Dr Jenny TongeRichmond ParkLDemno
Mr Paul TylerNorth CornwallLDemno
Steve WebbNorthavonLDem (front bench)no
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDem (front bench)no
Mr Richard AllanSheffield, HallamLDem (front bench)absent
Norman BakerLewesLDem (front bench)absent
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)absent
Malcolm BruceGordonLDemabsent
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)absent
Mr David ChidgeyEastleighLDem (front bench)absent
Donald GorrieEdinburgh WestLDemabsent
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)absent
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDemabsent
Mr Nigel JonesCheltenhamLDem (front bench)absent
Mr Richard LivseyBrecon and RadnorshireLDem (front bench)absent
Jim WallaceOrkney and ShetlandLDemabsent
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)no
Mr Ieuan Wyn JonesYnys MônPCabsent
Mr Simon ThomasCeredigionPCabsent
Mr Dafydd WigleyCaernarfonPCabsent
Mr John HumeFoyleSDLPabsent
Mr Seamus MallonNewry and ArmaghSDLPabsent
Eddie McGradySouth DownSDLPabsent
Gerry AdamsBelfast WestSFabsent
Martin McGuinnessMid UlsterSFabsent
Roseanna CunninghamPerthSNPabsent
Margaret EwingMoraySNPabsent
Alasdair MorganGalloway and Upper NithsdaleSNPabsent
Alex SalmondBanff and BuchanSNP (front bench)absent
John SwinneyNorth TaysideSNPabsent
Andrew WelshAngusSNPabsent
Miss Betty BoothroydWest Bromwich WestSpeaker (front bench)absent
Robert McCartneyNorth DownUKUPabsent
Mr Roy BeggsEast AntrimUUPno
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyUUP (front bench)no
Mr Clifford ForsytheSouth AntrimUUPabsent
Mr Ken MaginnisFermanagh and South TyroneUUPabsent
Mr William RossEast LondonderryUUPabsent
Martin SmythBelfast SouthUUPabsent
John TaylorStrangfordUUPabsent
Mr William ThompsonWest TyroneUUPabsent
Rt Hon David TrimbleUpper BannUUP (front bench)absent
Mr Cecil WalkerBelfast NorthUUPabsent

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive