(2) The transfer of property, rights or liabilities under a transfer scheme may be by such means, including sale or lease, and on such terms as the Secretary of State, with the approval of the Treasury, may determine.
(3) A transfer scheme shall not come into force unless a draft of the scheme has been laid before and approved by resolution of each House of Parliament.
(4) A not for profit company to which any property, rights or liabilities have been transferred under a transfer scheme shall not--
(a) issue any shares or share rights; or
(b) pay any dividend or profits to its members.
(5) For purposes of this Part, "not for profit company" means a company--
(a) which has been formed and registered as a company limited by guarantee under the Companies Act 1985 or the Companies (Northern Ireland) Order 1986; and
(b) the membership of which, in the opinion of the Secretary of State includes those who are representative of providers, employees and users of aviation, air travel, air navigation and related services.'.-- [Dr. Strang.]
Brought up, and read the First time.
Motion made, and Question put, That the clause be read a Second time:--
The House divided: Ayes 248, Noes 308.
Historical Hansard | Online Hansard |
Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.
What is Tell?
'+1 tell' means that in addition one member of that party was a
teller for that division lobby.
What are Boths? An MP can vote both
aye and no in the same division. The boths
page explains this.
What is Turnout? This is measured against
the total membership of the party at the time of the vote.
Includes MPs who were absent (or abstained)
from this vote.
Name | Constituency | Party | Vote |
Peter Ainsworth | East Surrey | Con | aye |
Sir David Amess | Southend West | Con (front bench) | aye |
Michael Ancram | Devizes | Con (front bench) | aye |
James Arbuthnot | North East Hampshire | Con (front bench) | aye |
Mr David Atkinson | Bournemouth East | Con | aye |
Peter Atkinson | Hexham | Con | aye |
Tony Baldry | Banbury | Con (front bench) | aye |
John Bercow | Buckingham | Con (front bench) | aye |
Paul Beresford | Mole Valley | Con (front bench) | aye |
Crispin Blunt | Reigate | Con (front bench) | aye |
Mr Richard Body | Boston and Skegness | Con | aye |
Tim Boswell | Daventry | Con (front bench) | aye |
Peter Bottomley | Worthing West | Con (front bench) | aye |
Mrs Virginia Bottomley | South West Surrey | Con | aye |
Graham Brady | Altrincham and Sale West | Con (front bench) | aye |
Julian Brazier | Canterbury | Con (front bench) | aye |
Mr Peter Brooke | Cities of London and Westminster | Con (front bench) | aye |
Angela Browning | Tiverton and Honiton | Con (front bench) | aye |
Mr Ian Bruce | South Dorset | Con | aye |
Simon Burns | West Chelmsford | Con (front bench) | aye |
John Butterfill | Bournemouth West | Con | aye |
Bill Cash | Stone | Con (front bench) | aye |
Sir Sydney Chapman | Chipping Barnet | Con | aye |
Christopher Chope | Christchurch | Con (front bench) | aye |
James Clappison | Hertsmere | Con (front bench) | aye |
Dr Michael Clark | Rayleigh | Con | aye |
Kenneth Clarke | Rushcliffe | Con | aye |
Geoffrey Clifton-Brown | Cotswold | Con (front bench) | aye |
Mr Tim Collins | Westmorland and Lonsdale | Con | aye |
Patrick Cormack | South Staffordshire | Con (front bench) | aye |
Mr James Cran | Beverley and Holderness | Con | aye |
David Curry | Skipton and Ripon | Con | aye |
Quentin Davies | Grantham and Stamford | Con | aye |
David Davis | Haltemprice and Howden | Con (front bench) | aye |
Mr Stephen Day | Cheadle | Con | aye |
Stephen Dorrell | Charnwood | Con | aye |
Alan Duncan | Rutland and Melton | Con (front bench) | aye |
Iain Duncan Smith | Chingford and Woodford Green | Con (front bench) | aye |
Sir Peter Emery | East Devon | Con | aye |
Nigel Evans | Ribble Valley | Con (front bench) | aye |
Mr David Faber | Westbury | Con | aye |
Michael Fabricant | Lichfield | Con (front bench) | aye |
Michael Fallon | Sevenoaks | Con (front bench) | aye |
Mr Howard Flight | Arundel and South Downs | Con | aye |
Eric Forth | Bromley and Chislehurst | Con | aye |
Mr Norman Fowler | Sutton Coldfield | Con | aye |
Liam Fox | Woodspring | Con (front bench) | aye |
Christopher Fraser | Mid Dorset and North Poole | Con | aye |
Edward Garnier | Harborough | Con (front bench) | aye |
Nick Gibb | Bognor Regis and Littlehampton | Con (front bench) | aye |
Mr Christopher Gill | Ludlow | Con | aye |
Dame Cheryl Gillan | Chesham and Amersham | Con (front bench) | aye |
Mrs Teresa Gorman | Billericay | Con | aye |
James Gray | North Wiltshire | Con (front bench) | aye |
Damian Green | Ashford | Con (front bench) | aye |
John Greenway | Ryedale | Con | aye |
John Gummer | Suffolk Coastal | Con | aye |
William Hague | Richmond (Yorks) | Con (front bench) | aye |
Sir Archie Hamilton | Epsom and Ewell | Con (front bench) | aye |
Philip Hammond | Runnymede and Weybridge | Con (front bench) | aye |
Mr Nick Hawkins | Surrey Heath | Con | aye |
John Hayes | South Holland and The Deepings | Con (front bench) | aye |
Oliver Heald | North East Hertfordshire | Con (front bench) | aye |
Mr Edward Heath | Old Bexley and Sidcup | Con | aye |
David Heathcoat-Amory | Wells | Con | aye |
Mr Michael Heseltine | Henley | Con | aye |
Douglas Hogg | Sleaford and North Hykeham | Con | aye |
Michael Howard | Folkestone and Hythe | Con | aye |
Gerald Howarth | Aldershot | Con (front bench) | aye |
Mr Andrew Hunter | Basingstoke | Con | aye |
Michael Jack | Fylde | Con | aye |
Robert Jackson | Wantage | Con | aye |
Bernard Jenkin | North Essex | Con (front bench) | aye |
Robert Key | Salisbury | Con | aye |
Julie Kirkbride | Bromsgrove | Con | aye |
Eleanor Laing | Epping Forest | Con (front bench) | aye |
Jacqui Lait | Beckenham | Con | aye |
Andrew Lansley | South Cambridgeshire | Con (front bench) | aye |
Edward Leigh | Gainsborough | Con (front bench) | aye |
Oliver Letwin | West Dorset | Con | aye |
Julian Lewis | New Forest East | Con (front bench) | aye |
David Lidington | Aylesbury | Con (front bench) | aye |
Peter Lilley | Hitchin and Harpenden | Con | aye |
Sir Peter Lloyd | Fareham | Con | aye |
Peter Luff | Mid Worcestershire | Con | aye |
Sir Nicholas Lyell | North East Bedfordshire | Con | aye |
Mr John MacGregor | South Norfolk | Con | aye |
Andrew MacKay | Bracknell | Con | aye |
David Maclean | Penrith and The Border | Con | aye |
Mr David Madel | South West Bedfordshire | Con | aye |
Mr John Major | Huntingdon | Con | aye |
Humfrey Malins | Woking | Con | aye |
John Maples | Stratford-on-Avon | Con | aye |
Francis Maude | Horsham | Con (front bench) | aye |
Dr Brian Mawhinney | North West Cambridgeshire | Con | aye |
Theresa May | Maidenhead | Con (front bench) | aye |
Anne McIntosh | Vale of York | Con (front bench) | aye |
Patrick McLoughlin | West Derbyshire | Con (front bench) | aye |
Malcolm Moss | North East Cambridgeshire | Con | aye |
Mr Patrick Nicholls | Teignbridge | Con | aye |
Mr Archie Norman | Tunbridge Wells | Con | aye |
Stephen O'Brien | Eddisbury | Con (front bench) | aye |
Richard Ottaway | Croydon South | Con (front bench) | aye |
Mr Richard Page | South West Hertfordshire | Con | aye |
James Paice | South East Cambridgeshire | Con (front bench) | aye |
Owen Paterson | North Shropshire | Con (front bench) | aye |
Eric Pickles | Brentwood and Ongar | Con (front bench) | aye |
Mr Michael Portillo | Kensington and Chelsea | Con | aye |
Mr David Prior | North Norfolk | Con (front bench) | aye |
John Randall | Uxbridge | Con (front bench) | aye |
John Redwood | Wokingham | Con | aye |
Andrew Robathan | Blaby | Con (front bench) | aye |
Laurence Robertson | Tewkesbury | Con (front bench) | aye |
Mrs Marion Roe | Broxbourne | Con | aye |
David Ruffley | Bury St Edmunds | Con (front bench) | aye |
Mr Jonathan Sayeed | Mid Bedfordshire | Con | aye |
Mrs Gillian Shephard | South West Norfolk | Con | aye |
Richard Shepherd | Aldridge-Brownhills | Con | aye |
Keith Simpson | Mid Norfolk | Con (front bench) | aye |
Nicholas Soames | Mid Sussex | Con | aye |
Caroline Spelman | Meriden | Con (front bench) | aye |
Michael Spicer | West Worcestershire | Con (front bench) | aye |
Richard Spring | West Suffolk | Con | aye |
Mr Nick St Aubyn | Guildford | Con | aye |
John Stanley | Tonbridge and Malling | Con (front bench) | aye |
Anthony Steen | Totnes | Con | aye |
Gary Streeter | South West Devon | Con (front bench) | aye |
Desmond Swayne | New Forest West | Con (front bench) | aye |
Robert Syms | Poole | Con (front bench) | aye |
Peter Tapsell | Louth and Horncastle | Con | aye |
Ian Taylor | Esher and Walton | Con | aye |
Mr John Taylor | Solihull | Con | aye |
Mr Teddy Taylor | Rochford and Southend East | Con | aye |
Mr John Townend | East Yorkshire | Con | aye |
David Tredinnick | Bosworth | Con (front bench) | aye |
Mr Michael Trend | Windsor | Con | aye |
Andrew Tyrie | Chichester | Con (front bench) | aye |
Peter Viggers | Gosport | Con | aye |
Robert Walter | North Dorset | Con (front bench) | aye |
Charles Wardle | Bexhill and Battle | whilst Con | aye |
Nigel Waterson | Eastbourne | Con | aye |
Mr Bowen Wells | Hertford and Stortford | Con | aye |
Sir Ray Whitney | Wycombe | Con | aye |
John Whittingdale | Maldon and East Chelmsford | Con | aye |
Ann Widdecombe | Maidstone and The Weald | Con | aye |
Mr John Wilkinson | Ruislip - Northwood | Con | aye |
David Willetts | Havant | Con (front bench) | aye |
David Wilshire | Spelthorne | Con | aye |
Ann Winterton | Congleton | Con | aye |
Nicholas Winterton | Macclesfield | Con | aye |
Tim Yeo | South Suffolk | Con (front bench) | aye |
George Young | North West Hampshire | Con (front bench) | aye |
Roger Gale | North Thanet | Con (front bench) | absent |
Dominic Grieve | Beaconsfield | Con (front bench) | absent |
John Horam | Orpington | Con | absent |
Sir Geoffrey Johnson Smith | Wealden | Con | absent |
Mr Tom King | Bridgwater | Con (front bench) | absent |
Tim Loughton | East Worthing and Shoreham | Con (front bench) | absent |
Michael Mates | East Hampshire | Con | absent |
Mr Andrew Rowe | Faversham and Mid Kent | Con | absent |
Alan Haselhurst | Saffron Walden | Deputy Speaker (front bench) | absent |
Michael Lord | Central Suffolk and North Ipswich | Deputy Speaker (front bench) | absent |
Michael Martin | Glasgow Springburn | whilst Deputy Speaker (front bench) | absent |
Ian Paisley | North Antrim | DUP (front bench) | absent |
Peter Robinson | Belfast East | DUP | absent |
Mr Martin Bell | Tatton | Independent | aye |
Ken Livingstone | Brent East | whilst Independent | aye |
Dennis Canavan | Falkirk West | whilst Independent | absent |
Tommy Graham | West Renfrewshire | whilst Independent Labour | absent |
Mr Harry Barnes | North East Derbyshire | Lab | aye |
Mr Tony Benn | Chesterfield | Lab | aye |
Mr Andrew Bennett | Denton and Reddish | Lab | aye |
David Chaytor | Bury North | Lab | aye |
Michael Clapham | Barnsley West and Penistone | Lab | aye |
Ann Clwyd | Cynon Valley | Lab (minister) | aye |
Michael Connarty | Falkirk East | Lab (minister) | aye |
Jeremy Corbyn | Islington North | Lab | aye |
Ann Cryer | Keighley | Lab | aye |
John Cryer | Hornchurch | Lab | aye |
Mr Tam Dalyell | Linlithgow | Lab | aye |
Ian Davidson | Glasgow Pollok | Lab (minister) | aye |
Janet Dean | Burton | Lab | aye |
Andrew Dismore | Hendon | Lab | aye |
Jim Dobbin | Heywood and Middleton | Lab | aye |
Brian H Donohoe | Cunninghame South | Lab (minister) | aye |
Gwyneth Dunwoody | Crewe and Nantwich | Lab | aye |
Frank Field | Birkenhead | Lab | aye |
Paul Flynn | Newport West | Lab | aye |
Mrs Maria Fyfe | Glasgow Maryhill | Lab | aye |
Dr Norman Godman | Greenock and Inverclyde | Lab | aye |
Mrs Llin Golding | Newcastle-under-Lyme | Lab | aye |
Mrs Eileen Gordon | Romford | Lab | aye |
Kelvin Hopkins | Luton North | Lab | aye |
Lynne Jones | Birmingham, Selly Oak | Lab | aye |
Alan Keen | Feltham and Heston | Lab | aye |
David Lepper | Brighton, Pavilion | Lab | aye |
Mr Terry Lewis | Worsley | Lab | aye |
Mrs Alice Mahon | Halifax | Lab | aye |
Dr John Marek | Wrexham | Lab | aye |
Robert Marshall-Andrews | Medway | Lab | aye |
John Martin McDonnell | Hayes and Harlington | Lab | aye |
Mr Bill Michie | Sheffield, Heeley | Lab | tellaye |
Gordon Prentice | Pendle | Lab | aye |
Gwyn Prosser | Dover | Lab | aye |
Martin Salter | Reading West | Lab | aye |
Alan Simpson | Nottingham South | Lab | aye |
Dennis Skinner | Bolsover | Lab (minister) | aye |
Mr Llew Smith | Blaenau Gwent | Lab | aye |
Mr George Stevenson | Stoke-on-Trent South | Lab | aye |
Gavin Strang | Edinburgh East and Musselburgh | Lab | aye |
Desmond Turner | Brighton, Kemptown | Lab | aye |
Robert Wareing | Liverpool, West Derby | Lab | aye |
Betty Williams | Conwy | Lab | aye |
David Winnick | Walsall North | Lab (minister) | aye |
Mike Wood | Batley and Spen | Lab | tellaye |
Mrs Irene Adams | Paisley North | Lab (minister) | no |
Nick Ainger | Carmarthen West and South Pembrokeshire | Lab | no |
Bob Ainsworth | Coventry North East | Lab (minister) | no |
Douglas Alexander | Paisley South | Lab | no |
Graham Allen | Nottingham North | Lab (minister) | no |
Mr Donald Anderson | Swansea East | Lab (minister) | no |
Janet Anderson | Rossendale and Darwen | Lab (minister) | no |
Hilary Armstrong | North West Durham | Lab (minister) | no |
Mr Joe Ashton | Bassetlaw | Lab | no |
Ms Candy Atherton | Falmouth and Camborne | Lab | no |
Charlotte Atkins | Staffordshire Moorlands | Lab | no |
Mr Tony Banks | West Ham | Lab (minister) | no |
John Battle | Leeds West | Lab (minister) | no |
Hugh Bayley | City of York | Lab (minister) | no |
Mr Nigel Beard | Bexleyheath and Crayford | Lab | no |
Margaret Beckett | Derby South | Lab (minister) | no |
Stuart Bell | Middlesbrough | Lab (minister) | no |
Hilary Benn | Leeds Central | Lab (minister) | no |
Mr Gerry Bermingham | St Helens South | Lab | no |
Roger Berry | Kingswood | Lab | no |
Mr Harold Best | Leeds North West | Lab | no |
Clive Betts | Sheffield, Attercliffe | Lab (minister) | no |
Liz Blackman | Erewash | Lab | no |
Tony Blair | Sedgefield | Lab (minister) | no |
Hazel Blears | Salford | Lab | no |
Bob Blizzard | Waveney | Lab | no |
David Blunkett | Sheffield, Brightside | Lab (minister) | no |
Mr Paul Boateng | Brent South | Lab (minister) | no |
David Borrow | South Ribble | Lab | no |
Mr Keith Bradley | Manchester, Withington | Lab (minister) | no |
Mr Peter Bradley | The Wrekin | Lab | no |
Ben Bradshaw | Exeter | Lab (minister) | no |
Gordon Brown | Dunfermline East | Lab (minister) | no |
Nick Brown | Newcastle upon Tyne East and Wallsend | Lab (minister) | no |
Russell Brown | Dumfries | Lab (minister) | no |
Des Browne | Kilmarnock and Loudoun | Lab | no |
Richard Burden | Birmingham, Northfield | Lab | no |
Colin Burgon | Elmet | Lab | no |
Mrs Christine Butler | Castle Point | Lab | no |
Stephen Byers | North Tyneside | Lab (minister) | no |
Richard Caborn | Sheffield Central | Lab (minister) | no |
Mrs Anne Campbell | Cambridge | Lab | no |
Ronnie Campbell | Blyth Valley | Lab (minister) | no |
Mr Jamie Cann | Ipswich | Lab | no |
Mr Ivor Caplin | Hove | Lab | no |
Mr Roger Casale | Wimbledon | Lab | no |
Ian Cawsey | Brigg and Goole | Lab | no |
Ben Chapman | Wirral South | Lab | no |
Ms Judith Church | Dagenham | Lab | no |
Dr David Clark | South Shields | Lab | no |
Dr Lynda Clark | Edinburgh Pentlands | Lab (minister) | no |
Paul Clark | Gillingham | Lab | no |
Charles Clarke | Norwich South | Lab (minister) | no |
Mr Eric Clarke | Midlothian | Lab | no |
Tom Clarke | Coatbridge and Chryston | Lab | no |
Mr Tony Clarke | Northampton South | Lab | no |
David Clelland | Tyne Bridge | Lab (minister) | tellno |
Vernon Coaker | Gedling | Lab | no |
Ann Coffey | Stockport | Lab | no |
Mr Iain Coleman | Hammersmith and Fulham | Lab | no |
Mr Tony Colman | Putney | Lab | no |
Robin Cook | Livingston | Lab (minister) | no |
Yvette Cooper | Pontefract and Castleford | Lab (minister) | no |
Mr Robin Corbett | Birmingham, Erdington | Lab (minister) | no |
Ms Jean Corston | Bristol East | Lab | no |
Jim Cousins | Newcastle upon Tyne Central | Lab | no |
Mr Tom Cox | Tooting | Lab | no |
Professor Ross Cranston | Dudley North | Lab (minister) | no |
David Crausby | Bolton North East | Lab (minister) | no |
John Cummings | Easington | Lab | no |
Dr Jack Cunningham | Copeland | Lab | no |
Jim Cunningham | Coventry South | Lab (minister) | no |
Claire Curtis-Thomas | Crosby | Lab | no |
Alistair Darling | Edinburgh Central | Lab (minister) | no |
Mr Keith Darvill | Upminster | Lab | no |
Mrs Valerie Davey | Bristol West | Lab | no |
Mr Denzil Davies | Llanelli | Lab | no |
Geraint Davies | Croydon Central | Lab (minister) | no |
Mr Hilton Dawson | Lancaster and Wyre | Lab | no |
John Denham | Southampton, Itchen | Lab (minister) | no |
Frank Dobson | Holborn and St Pancras | Lab | no |
Frank Doran | Aberdeen Central | Lab | no |
Jim Dowd | Lewisham West | Lab (minister) | no |
Angela Eagle | Wallasey | Lab (minister) | no |
Maria Eagle | Liverpool, Garston | Lab | no |
Mr Huw Edwards | Monmouth | Lab | no |
Louise Ellman | Liverpool, Riverside | Lab | no |
Jeff Ennis | Barnsley East and Mexborough | Lab | no |
Mark Fisher | Stoke-on-Trent Central | Lab | no |
Jim Fitzpatrick | Poplar and Canning Town | Lab | no |
Ms Lorna Fitzsimons | Rochdale | Lab | no |
Caroline Flint | Don Valley | Lab | no |
Barbara Follett | Stevenage | Lab | no |
Mr Derek Foster | Bishop Auckland | Lab (minister) | no |
Michael Foster | Worcester | Lab | no |
Michael Jabez Foster | Hastings and Rye | Lab | no |
Mr George Foulkes | Carrick, Cumnock and Doon Valley | Lab (minister) | no |
Sam Galbraith | Strathkelvin and Bearsden | Lab | no |
Mike Gapes | Ilford South | Lab (minister) | no |
Barry Gardiner | Brent North | Lab (minister) | no |
Bruce George | Walsall South | Lab | no |
Ian Gibson | Norwich North | Lab | no |
Linda Gilroy | Plymouth, Sutton | Lab | no |
Paul Goggins | Wythenshawe and Sale East | Lab | no |
Ms Jane Griffiths | Reading East | Lab | no |
Nigel Griffiths | Edinburgh South | Lab | no |
Mr Win Griffiths | Bridgend | Lab | no |
Mr Bruce Grocott | Telford | Lab | no |
Mr John Gunnell | Morley and Rothwell | Lab | no |
Mike Hall | Weaver Vale | Lab (minister) | no |
Patrick Hall | Bedford | Lab | no |
Fabian Hamilton | Leeds North East | Lab (minister) | no |
David Hanson | Delyn | Lab (minister) | no |
Harriet Harman | Camberwell and Peckham | Lab (minister) | no |
Sylvia Heal | Halesowen and Rowley Regis | whilst Lab | no |
John Healey | Wentworth | Lab | no |
Doug Henderson | Newcastle upon Tyne North | Lab | no |
Mr Ivan Henderson | Harwich | Lab | no |
Stephen Hepburn | Jarrow | Lab (minister) | no |
John Heppell | Nottingham East | Lab | no |
Stephen Hesford | Wirral West | Lab | no |
Patricia Hewitt | Leicester West | Lab (minister) | no |
Keith Hill | Streatham | Lab (minister) | no |
Margaret Hodge | Barking | Lab (minister) | no |
Kate Hoey | Vauxhall | Lab (minister) | no |
John Home Robertson | East Lothian | Lab | no |
Jimmy Hood | Clydesdale | Lab (minister) | no |
Geoff Hoon | Ashfield | Lab (minister) | no |
Phil Hope | Corby | Lab | no |
Mr Alan Howarth | Newport East | Lab (minister) | no |
George Howarth | Knowsley North and Sefton East | Lab (minister) | no |
Kim Howells | Pontypridd | Lab (minister) | no |
Lindsay Hoyle | Chorley | Lab (minister) | no |
Beverley Hughes | Stretford and Urmston | Lab (minister) | no |
Mr Kevin Hughes | Doncaster North | Lab (minister) | no |
Joan Humble | Blackpool North and Fleetwood | Lab | no |
Mr Alan Hurst | Braintree | Lab | no |
John Hutton | Barrow and Furness | Lab (minister) | no |
Brian Iddon | Bolton South East | Lab | no |
Eric Illsley | Barnsley Central | Lab | no |
Adam Ingram | East Kilbride | Lab (minister) | no |
Glenda Jackson | Hampstead and Highgate | Lab | no |
Mrs Helen Jackson | Sheffield, Hillsborough | Lab | no |
Mr David Jamieson | Plymouth, Devonport | Lab (minister) | tellno |
Brian Jenkins | Tamworth | Lab | no |
Alan Johnson | Kingston upon Hull West and Hessle | Lab (minister) | no |
Miss Melanie Johnson | Welwyn Hatfield | Lab (minister) | no |
Fiona Jones | Newark | Lab | no |
Helen Jones | Warrington North | Lab (minister) | no |
Martyn Jones | Clwyd South | Lab | no |
Tessa Jowell | Dulwich and West Norwood | Lab (minister) | no |
Gerald Kaufman | Manchester, Gorton | Lab (minister) | no |
Sally Keeble | Northampton North | Lab | no |
Ann Keen | Brentford and Isleworth | Lab | no |
Ruth Kelly | Bolton West | Lab | no |
Fraser Kemp | Houghton and Washington East | Lab | no |
Jane Kennedy | Liverpool, Wavertree | Lab (minister) | no |
Piara S Khabra | Ealing, Southall | Lab | no |
David Kidney | Stafford | Lab | no |
Mr Andy King | Rugby and Kenilworth | Lab | no |
Ms Oona King | Bethnal Green and Bow | Lab (minister) | no |
Ashok Kumar | Middlesbrough South and East Cleveland | Lab | no |
Stephen Ladyman | South Thanet | Lab | no |
Mrs Jackie Lawrence | Preseli Pembrokeshire | Lab | no |
Chris Leslie | Shipley | Lab | no |
Tom Levitt | High Peak | Lab | no |
Ivan Lewis | Bury South | Lab | no |
Mrs Helen Liddell | Airdrie and Shotts | Lab (minister) | no |
Martin Linton | Battersea | Lab | no |
Tony Lloyd | Manchester Central | Lab | no |
Mr David Lock | Wyre Forest | Lab (minister) | no |
Andrew Love | Edmonton | Lab (minister) | no |
Mr Calum MacDonald | Na h-Eileanan an Iar | Lab | no |
Andrew MacKinlay | Thurrock | Lab | no |
Denis MacShane | Rotherham | Lab | no |
Fiona Mactaggart | Slough | Lab | no |
Judy Mallaber | Amber Valley | Lab | no |
Mr Peter Mandelson | Hartlepool | Lab (minister) | no |
Gordon Marsden | Blackpool South | Lab (minister) | no |
Mr Paul Marsden | Shrewsbury and Atcham | Lab | no |
David Marshall | Glasgow Shettleston | Lab | no |
Eric Martlew | Carlisle | Lab | no |
Mr John Maxton | Glasgow Cathcart | Lab | no |
Thomas McAvoy | Glasgow Rutherglen | Lab (minister) | no |
Steve McCabe | Birmingham, Hall Green | Lab (minister) | no |
Chris McCafferty | Calder Valley | Lab | no |
Siobhain McDonagh | Mitcham and Morden | Lab | no |
John McFall | Dumbarton | Lab (minister) | no |
Anne McGuire | Stirling | Lab (minister) | no |
Shona McIsaac | Cleethorpes | Lab | no |
Rosemary McKenna | Cumbernauld and Kilsyth | Lab | no |
Henry McLeish | Central Fife | Lab | no |
Tony McNulty | Harrow East | Lab (minister) | no |
Mr Tony McWalter | Hemel Hempstead | Lab | no |
Mr John McWilliam | Blaydon | Lab | no |
Michael Meacher | Oldham West and Royton | Lab (minister) | no |
Gillian Merron | Lincoln | Lab | no |
Alun Michael | Cardiff South and Penarth | Lab | no |
Alan Milburn | Darlington | Lab (minister) | no |
Andrew Miller | Ellesmere Port and Neston | Lab | no |
Laura Moffatt | Crawley | Lab | no |
Dr Lewis Moonie | Kirkcaldy | Lab (minister) | no |
Margaret Moran | Luton South | Lab | no |
Julie Morgan | Cardiff North | Lab | no |
Elliot Morley | Scunthorpe | Lab (minister) | no |
Ms Estelle Morris | Birmingham, Yardley | Lab (minister) | no |
Sir John Morris | Aberavon | Lab | no |
Kali Mountford | Colne Valley | Lab | no |
Dr Mo Mowlam | Redcar | Lab (minister) | no |
George Mudie | Leeds East | Lab | no |
Chris Mullin | Sunderland South | Lab (minister) | no |
Denis Murphy | Wansbeck | Lab | no |
Jim Murphy | East Renfrewshire | Lab (minister) | no |
Paul Murphy | Torfaen | Lab (minister) | no |
Doug Naysmith | Bristol North West | Lab | no |
Dan Norris | Wansdyke | Lab | no |
Mr Bill O'Brien | Normanton | Lab | no |
Mike O'Brien | North Warwickshire | Lab (minister) | no |
Edward O'Hara | Knowsley South | Lab | no |
Mr Martin O'Neill | Ochil | Lab (minister) | no |
Bill Olner | Nuneaton | Lab | no |
Sandra Osborne | Ayr | Lab | no |
Nick Palmer | Broxtowe | Lab | no |
Ian Pearson | Dudley South | Lab | no |
Mr Tom Pendry | Stalybridge and Hyde | Lab | no |
Ms Linda Perham | Ilford North | Lab | no |
Mr Colin Pickthall | West Lancashire | Lab | no |
James Plaskitt | Warwick and Leamington | Lab | no |
Mr Kerry Pollard | St Albans | Lab | no |
Mr Chris Pond | Gravesham | Lab | no |
Greg Pope | Hyndburn | Lab (minister) | no |
Steve Pound | Ealing North | Lab (minister) | no |
Bridget Prentice | Lewisham East | Lab | no |
John Prescott | Kingston upon Hull East | Lab (minister) | no |
Dawn Primarolo | Bristol South | Lab (minister) | no |
Ken Purchase | Wolverhampton North East | Lab | no |
Ms Joyce Quin | Gateshead East and Washington West | Lab (minister) | no |
Mr Lawrie Quinn | Scarborough and Whitby | Lab | no |
Mr Giles Radice | North Durham | Lab (minister) | no |
Bill Rammell | Harlow | Lab | no |
Nick Raynsford | Greenwich and Woolwich | Lab (minister) | no |
Andy Reed | Loughborough | Lab | no |
John Reid | Hamilton North and Bellshill | Lab (minister) | no |
Geoffrey Robinson | Coventry North West | Lab | no |
Mrs Barbara Roche | Hornsey and Wood Green | Lab (minister) | no |
Mr Jeff Rooker | Birmingham, Perry Barr | Lab (minister) | no |
Terry Rooney | Bradford North | Lab | no |
Mr Ernie Ross | Dundee West | Lab | no |
Mr Ted Rowlands | Merthyr Tydfil and Rhymney | Lab (minister) | no |
Frank Roy | Motherwell and Wishaw | Lab | no |
Chris Ruane | Vale of Clwyd | Lab (minister) | no |
Joan Ruddock | Lewisham, Deptford | Lab | no |
Joan Ryan | Enfield North | Lab | no |
Mohammad Sarwar | Glasgow Govan | Lab | no |
Mr Phil Sawford | Kettering | Lab | no |
Mr Brian Sedgemore | Hackney South and Shoreditch | Lab | no |
Barry Sheerman | Huddersfield | Lab (minister) | no |
Ms Debra Shipley | Stourbridge | Lab | no |
Marsha Singh | Bradford West | Lab | no |
Andrew Smith | Oxford East | Lab (minister) | no |
Angela Smith | Basildon | Lab | no |
Mr Chris Smith | Islington South and Finsbury | Lab (minister) | no |
Jacqui Smith | Redditch | Lab (minister) | no |
John Smith | Vale of Glamorgan | Lab | no |
Mr Peter Snape | West Bromwich East | Lab | no |
Mr Clive Soley | Ealing, Acton and Shepherd's Bush | Lab (minister) | no |
Helen Southworth | Warrington South | Lab | no |
John Spellar | Warley | Lab (minister) | no |
Rachel Squire | Dunfermline West | Lab | no |
Phyllis Starkey | Milton Keynes South West | Lab | no |
Mr Gerry Steinberg | City of Durham | Lab | no |
Mr David Stewart | Inverness East, Nairn and Lochaber | Lab | no |
Ian Stewart | Eccles | Lab | no |
Mr Paul Stinchcombe | Wellingborough | Lab | no |
Howard Stoate | Dartford | Lab | no |
Jack Straw | Blackburn | Lab (minister) | no |
Graham Stringer | Manchester, Blackley | Lab (minister) | no |
Gisela Stuart | Birmingham, Edgbaston | Lab (minister) | no |
Gerry Sutcliffe | Bradford South | Lab (minister) | no |
Mrs Ann Taylor | Dewsbury | Lab (minister) | no |
Dari Taylor | Stockton South | Lab | no |
Mr Peter Temple-Morris | Leominster | whilst Lab | no |
Mr Gareth Thomas | Clwyd West | Lab | no |
Gareth Thomas | Harrow West | Lab | no |
Stephen Timms | East Ham | Lab (minister) | no |
Paddy Tipping | Sherwood | Lab (minister) | no |
Mark Todd | South Derbyshire | Lab | no |
Don Touhig | Islwyn | Lab (minister) | no |
Jon Trickett | Hemsworth | Lab | no |
Paul Truswell | Pudsey | Lab | no |
Mr Dennis Turner | Wolverhampton South East | Lab (minister) | no |
Dr George Turner | North West Norfolk | Lab | no |
Neil Turner | Wigan | Lab | no |
Derek Twigg | Halton | Lab | no |
Stephen Twigg | Enfield, Southgate | Lab (minister) | no |
Mr Bill Tynan | Hamilton South | Lab | no |
Keith Vaz | Leicester East | Lab (minister) | no |
Claire Ward | Watford | Lab | no |
Dave Watts | St Helens North | Lab (minister) | no |
Alan Whitehead | Southampton, Test | Lab | no |
Malcolm Wicks | Croydon North | Lab (minister) | no |
Dr Alan Williams | Carmarthen East and Dinefwr | Lab | no |
Alan Williams | Swansea West | Lab | no |
Michael Wills | North Swindon | Lab (minister) | no |
Mr Brian Wilson | Cunninghame North | Lab (minister) | no |
Phil Woolas | Oldham East and Saddleworth | Lab | no |
Mr Tony Worthington | Clydebank and Milngavie | Lab | no |
Anthony D Wright | Great Yarmouth | Lab | no |
Tony Wright | Cannock Chase | Lab | no |
Derek Wyatt | Sittingbourne and Sheppey | Lab | no |
Diane Abbott | Hackney North and Stoke Newington | Lab (minister) | absent |
John Austin | Erith and Thamesmead | Lab | absent |
Kevin Barron | Rother Valley | Lab (minister) | absent |
Anne Begg | Aberdeen South | Lab (minister) | absent |
Joe Benton | Bootle | Lab | absent |
Karen Buck | Regent's Park and Kensington North | Lab (minister) | absent |
Alan Campbell | Tynemouth | Lab (minister) | absent |
Mr Dale Campbell-Savours | Workington | Lab (minister) | absent |
Martin Caton | Gower | Lab (minister) | absent |
Malcolm Chisholm | Edinburgh North and Leith | Lab | absent |
Ms Helen Clark | Peterborough | Lab | absent |
Harry Cohen | Leyton and Wanstead | Lab | absent |
Frank Cook | Stockton North | Lab | absent |
Mr Lawrence Cunliffe | Leigh | Lab | absent |
Mr Ron Davies | Caerphilly | Lab | absent |
Mr Terry Davis | Birmingham, Hodge Hill | Lab | absent |
Donald Dewar | Glasgow Anniesland | Lab | absent |
David Drew | Stroud | Lab (minister) | absent |
Ms Julia Drown | South Swindon | Lab | absent |
Clive Efford | Eltham | Lab (minister) | absent |
Bill Etherington | Sunderland North | Lab | absent |
George Galloway | Glasgow Kelvin | Lab | absent |
Neil Gerrard | Walthamstow | Lab | absent |
Roger Godsiff | Birmingham, Sparkbrook and Small Heath | Lab | absent |
John Grogan | Selby | Lab (minister) | absent |
Peter Hain | Neath | Lab | absent |
Mr David Hinchliffe | Wakefield | Lab | absent |
Mr Barry Jones | Alyn and Deeside | Lab | absent |
Ms Jenny Jones | Wolverhampton South West | Lab | absent |
Mr Jon Owen Jones | Cardiff Central | Lab | absent |
Peter Kilfoyle | Liverpool, Walton | Lab | absent |
Ms Tess Kingham | Gloucester | Lab | absent |
Bob Laxton | Derby North | Lab | absent |
Dr Jim Marshall | Leicester South | Lab | absent |
John McAllion | Dundee East | Lab | absent |
Ian McCartney | Makerfield | Lab (minister) | absent |
Mr Kevin McNamara | Kingston upon Hull North | Lab | absent |
Alan Meale | Mansfield | Lab (minister) | absent |
Austin Mitchell | Great Grimsby | Lab (minister) | absent |
Mr Rhodri Morgan | Cardiff West | Lab | absent |
Mrs Diana Organ | Forest of Dean | Lab | absent |
Mr Peter Pike | Burnley | Lab | absent |
Mr Raymond Powell | Ogmore | Lab | absent |
Mr Syd Rapson | Portsmouth North | Lab | absent |
Mr Allan Rogers | Rhondda | Lab | absent |
Christine Russell | City of Chester | Lab | absent |
Mr Malcolm Savidge | Aberdeen North | Lab | absent |
Jonathan R Shaw | Chatham and Aylesford | Lab | absent |
Mr Robert Sheldon | Ashton-under-Lyne | Lab (minister) | absent |
Clare Short | Birmingham, Ladywood | Lab (minister) | absent |
Geraldine Smith | Morecambe and Lunesdale | Lab | absent |
David Taylor | North West Leicestershire | Lab | absent |
Rudi Vis | Finchley and Golders Green | Lab | absent |
Joan Walley | Stoke-on-Trent North | Lab (minister) | absent |
Mr Brian White | North East Milton Keynes | Lab | absent |
Rosie Winterton | Doncaster Central | Lab | absent |
Ms Audrey Wise | Preston | Lab | absent |
Shaun Woodward | Witney | whilst Lab | absent |
Mr Jimmy Wray | Glasgow Baillieston | Lab | absent |
Mr Richard Allan | Sheffield, Hallam | LDem (front bench) | aye |
Mr Paddy Ashdown | Yeovil | LDem | aye |
Norman Baker | Lewes | LDem (front bench) | aye |
Mrs Jackie Ballard | Taunton | LDem | aye |
Tom Brake | Carshalton and Wallington | LDem (front bench) | aye |
Dr Peter Brand | Isle of Wight | LDem | aye |
Colin Breed | South East Cornwall | LDem | aye |
Malcolm Bruce | Gordon | LDem (front bench) | aye |
Mr John Burnett | Torridge and West Devon | LDem | aye |
Paul Burstow | Sutton and Cheam | LDem (front bench) | aye |
Vincent Cable | Twickenham | LDem (front bench) | aye |
Menzies Campbell | North East Fife | LDem (front bench) | aye |
Mr David Chidgey | Eastleigh | LDem (front bench) | aye |
Mr Brian Cotter | Weston-Super-Mare | LDem (front bench) | aye |
Edward Davey | Kingston and Surbiton | LDem (front bench) | aye |
Mr Ronnie Fearn | Southport | LDem | aye |
Don Foster | Bath | LDem (front bench) | aye |
Andrew George | St Ives | LDem (front bench) | aye |
Sandra Gidley | Romsey | LDem | aye |
Donald Gorrie | Edinburgh West | LDem | aye |
Evan Harris | Oxford West and Abingdon | LDem | aye |
Nick Harvey | North Devon | LDem (front bench) | aye |
David Heath | Somerton and Frome | LDem (front bench) | aye |
Simon Hughes | North Southwark and Bermondsey | LDem (front bench) | aye |
Mr Nigel Jones | Cheltenham | LDem (front bench) | aye |
Charles Kennedy | Ross, Skye and Inverness West | LDem (front bench) | aye |
Mr Archy Kirkwood | Roxburgh and Berwickshire | LDem (front bench) | aye |
Mr Richard Livsey | Brecon and Radnorshire | LDem (front bench) | aye |
Mr Robert Maclennan | Caithness, Sutherland and Easter Ross | LDem | aye |
Mrs Ray Michie | Argyll and Bute | LDem | aye |
Michael Moore | Tweeddale, Ettrick and Lauderdale | LDem (front bench) | aye |
Mark Oaten | Winchester | LDem | aye |
Lembit Öpik | Montgomeryshire | LDem | aye |
Mr David Rendel | Newbury | LDem | aye |
Bob Russell | Colchester | LDem (front bench) | aye |
Adrian Sanders | Torbay | LDem (front bench) | aye |
Robert Smith | West Aberdeenshire and Kincardine | LDem (front bench) | aye |
Andrew Stunell | Hazel Grove | LDem (front bench) | aye |
Matthew Taylor | Truro and St Austell | LDem (front bench) | aye |
Dr Jenny Tonge | Richmond Park | LDem | aye |
Mr Paul Tyler | North Cornwall | LDem (front bench) | aye |
Steve Webb | Northavon | LDem (front bench) | aye |
Phil Willis | Harrogate and Knaresborough | LDem (front bench) | aye |
Alan Beith | Berwick-upon-Tweed | LDem (front bench) | absent |
Mike Hancock | Portsmouth South | LDem (front bench) | absent |
Paul Keetch | Hereford | LDem | absent |
Jim Wallace | Orkney and Shetland | LDem | absent |
Elfyn Llwyd | Meirionnydd Nant Conwy | PC (front bench) | aye |
Mr Dafydd Wigley | Caernarfon | PC | aye |
Mr Ieuan Wyn Jones | Ynys Môn | PC | absent |
Mr Simon Thomas | Ceredigion | PC | absent |
Mr John Hume | Foyle | SDLP | absent |
Mr Seamus Mallon | Newry and Armagh | SDLP | absent |
Eddie McGrady | South Down | SDLP | absent |
Gerry Adams | Belfast West | SF | absent |
Martin McGuinness | Mid Ulster | SF | absent |
Margaret Ewing | Moray | SNP | aye |
John Swinney | North Tayside | SNP | aye |
Andrew Welsh | Angus | SNP | aye |
Roseanna Cunningham | Perth | SNP | absent |
Alasdair Morgan | Galloway and Upper Nithsdale | SNP | absent |
Alex Salmond | Banff and Buchan | SNP (front bench) | absent |
Miss Betty Boothroyd | West Bromwich West | Speaker (front bench) | absent |
Robert McCartney | North Down | UKUP | absent |
Mr Roy Beggs | East Antrim | UUP | aye |
Martin Smyth | Belfast South | UUP | aye |
Jeffrey M. Donaldson | Lagan Valley | UUP (front bench) | absent |
Mr Ken Maginnis | Fermanagh and South Tyrone | UUP | absent |
Mr William Ross | East Londonderry | UUP | absent |
John Taylor | Strangford | UUP | absent |
Mr William Thompson | West Tyrone | UUP | absent |
Rt Hon David Trimble | Upper Bann | UUP (front bench) | absent |
Mr Cecil Walker | Belfast North | UUP | absent |