Delegated Legislation — Nurses and Midwives — 28 Nov 2001 at 20:30

That the draft Nursing and Midwifery Order 2001, which was laid before this House on 15th November, be approved.-[Angela Smith.]

The House divided: Ayes 289, Noes 152.

Debate in Parliament | Historical Hansard | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (Aye)Minority (No)BothTurnout
Con0 106 (+2 tell)065.9%
DUP0 4080.0%
Independent0 10100.0%
Lab288 (+2 tell) 0070.6%
LDem0 37071.2%
PC0 3075.0%
UUP1 1033.3%
Total:289 152069.2%

All MPs Eligible to Vote - sorted by name

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLababsent
Gerry AdamsBelfast WestSFabsent
Mrs Irene AdamsPaisley NorthLab (minister)aye
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLab (minister)aye
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)aye
Peter AinsworthEast SurreyConabsent
Douglas AlexanderPaisley SouthLab (minister)absent
Mr Richard AllanSheffield, HallamLDem (front bench)no
Graham AllenNottingham NorthLabaye
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)no
Michael AncramDevizesCon (front bench)absent
Mr Donald AndersonSwansea EastLab (minister)aye
Janet AndersonRossendale and DarwenLabaye
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)no
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLab (minister)aye
Ms Candy AthertonFalmouth and CamborneLababsent
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLabaye
Mr David AtkinsonBournemouth EastConno
Peter AtkinsonHexhamConno
John AustinErith and ThamesmeadLabaye
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)no
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)aye
Vera BairdRedcarLababsent
Norman BakerLewesLDem (front bench)absent
Tony BaldryBanburyCon (front bench)absent
Mr Tony BanksWest HamLababsent
Gregory BarkerBexhill and BattleCon (front bench)no
Mr Harry BarnesNorth East DerbyshireLabaye
John BaronBillericayConno
John BarrettEdinburgh WestLDemabsent
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)aye
John BattleLeeds WestLababsent
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)absent
Mr Nigel BeardBexleyheath and CrayfordLabaye
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)aye
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)aye
Mr Roy BeggsEast AntrimUUPabsent
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)absent
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)absent
Henry BellinghamNorth West NorfolkCon (front bench)no
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)absent
Mr Andrew BennettDenton and ReddishLabaye
Joe BentonBootleLab (minister)absent
John BercowBuckinghamCon (front bench)no
Paul BeresfordMole ValleyConno
Roger BerryKingswoodLabaye
Mr Harold BestLeeds North WestLabaye
Clive BettsSheffield, AttercliffeLababsent
Liz BlackmanErewashLabaye
Tony BlairSedgefieldLab (minister)absent
Hazel BlearsSalfordLab (minister)aye
Bob BlizzardWaveneyLabaye
David BlunkettSheffield, BrightsideLab (minister)absent
Crispin BluntReigateCon (front bench)no
Mr Paul BoatengBrent SouthLab (minister)absent
David BorrowSouth RibbleLabaye
Tim BoswellDaventryCon (front bench)no
Peter BottomleyWorthing WestConabsent
Mrs Virginia BottomleySouth West SurreyConno
Mr Keith BradleyManchester, WithingtonLab (minister)aye
Mr Peter BradleyThe WrekinLabaye
Ben BradshawExeterLab (minister)aye
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)no
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)no
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)no
Colin BreedSouth East CornwallLDemabsent
Kevin BrennanCardiff WestLabaye
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)no
Gordon BrownDunfermline EastLab (minister)absent
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLab (minister)absent
Russell BrownDumfriesLab (minister)absent
Des BrowneKilmarnock and LoudounLab (minister)aye
Angela BrowningTiverton and HonitonCon (front bench)absent
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)absent
Chris BryantRhonddaLabaye
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLab (minister)absent
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLabaye
Colin BurgonElmetLababsent
Mr John BurnettTorridge and West DevonLDemabsent
Andy BurnhamLeighLab (minister)aye
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)absent
David BurnsideSouth Antrimwhilst UUPabsent
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)absent
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)absent
John ButterfillBournemouth WestConno
Stephen ByersNorth TynesideLab (minister)absent
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)absent
Richard CabornSheffield CentralLab (minister)aye
David CairnsGreenock and InverclydeLabaye
Patsy CaltonCheadleLDemno
David CameronWitneyCon (front bench)no
Alan CampbellTynemouthLabaye
Mrs Anne CampbellCambridgeLabaye
Gregory CampbellEast LondonderryDUPno
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)no
Ronnie CampbellBlyth ValleyLabaye
Mr Ivor CaplinHoveLab (minister)tellaye
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)no
Mr Roger CasaleWimbledonLabaye
Bill CashStoneCon (front bench)no
Martin CatonGowerLab (minister)absent
Ian CawseyBrigg and GooleLabaye
Colin ChallenMorley and RothwellLabaye
Ben ChapmanWirral SouthLabaye
Sir Sydney ChapmanChipping BarnetConno
David ChaytorBury NorthLabaye
Mr David ChidgeyEastleighLDem (front bench)no
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)no
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLabaye
James ClappisonHertsmereCon (front bench)no
Ms Helen ClarkPeterboroughLabaye
Dr Lynda ClarkEdinburgh PentlandsLab (minister)aye
Paul ClarkGillinghamLababsent
Charles ClarkeNorwich SouthLab (minister)aye
Kenneth ClarkeRushcliffeConabsent
Tom ClarkeCoatbridge and ChrystonLabaye
Mr Tony ClarkeNorthampton SouthLabaye
David ClellandTyne BridgeLabaye
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldConno
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)absent
Vernon CoakerGedlingLabaye
Ann CoffeyStockportLabaye
Harry CohenLeyton and WansteadLabaye
Mr Iain ColemanHammersmith and FulhamLababsent
Mr Tim CollinsWestmorland and LonsdaleConno
Mr Tony ColmanPutneyLababsent
Michael ConnartyFalkirk EastLab (minister)aye
Derek ConwayOld Bexley and SidcupConno
Frank CookStockton NorthLabaye
Robin CookLivingstonLab (minister)absent
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)absent
Jeremy CorbynIslington NorthLababsent
Patrick CormackSouth StaffordshireCon (front bench)absent
Ms Jean CorstonBristol EastLab (minister)aye
Mr Brian CotterWeston-Super-MareLDem (front bench)no
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLabaye
Mr Tom CoxTootingLababsent
Mr James CranBeverley and HoldernessConabsent
Professor Ross CranstonDudley NorthLababsent
David CrausbyBolton North EastLab (minister)aye
Jon CruddasDagenhamLababsent
Ann CryerKeighleyLabaye
John CryerHornchurchLab (minister)aye
John CummingsEasingtonLabaye
Dr Jack CunninghamCopelandLabaye
Jim CunninghamCoventry SouthLabaye
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)aye
David CurrySkipton and RiponConabsent
Claire Curtis-ThomasCrosbyLababsent
Mr Paul DaisleyBrent EastLababsent
Mr Tam DalyellLinlithgowLababsent
Alistair DarlingEdinburgh CentralLab (minister)absent
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)absent
Mrs Valerie DaveyBristol WestLabaye
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)aye
Ian DavidsonGlasgow PollokLab (minister)aye
Mr Denzil DaviesLlanelliLabaye
Geraint DaviesCroydon CentralLab (minister)aye
Quentin DaviesGrantham and StamfordCon (front bench)no
David DavisHaltemprice and HowdenCon (front bench)no
Mr Terry DavisBirmingham, Hodge HillLababsent
Mr Hilton DawsonLancaster and WyreLabaye
Janet DeanBurtonLabaye
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)absent
Parmjit DhandaGloucesterLabaye
Andrew DismoreHendonLabaye
Jonathan DjanoglyHuntingdonCon (front bench)absent
Jim DobbinHeywood and MiddletonLabaye
Frank DobsonHolborn and St PancrasLababsent
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)no
Pat DohertyWest TyroneSFabsent
Jeffrey M. DonaldsonLagan Valleywhilst UUP (front bench)absent
Brian H DonohoeCunninghame SouthLabaye
Frank DoranAberdeen CentralLabaye
Stephen DorrellCharnwoodConabsent
Ms Sue DoughtyGuildfordLDemno
Jim DowdLewisham WestLab (minister)aye
David DrewStroudLab (minister)absent
Ms Julia DrownSouth SwindonLababsent
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)no
Mr Peter DuncanGalloway and Upper NithsdaleConno
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenCon (front bench)absent
Gwyneth DunwoodyCrewe and NantwichLababsent
Angela EagleWallaseyLab (minister)aye
Maria EagleLiverpool, GarstonLab (minister)aye
Mr Huw EdwardsMonmouthLabaye
Clive EffordElthamLababsent
Louise EllmanLiverpool, RiversideLabaye
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLabaye
Bill EtheringtonSunderland NorthLabaye
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)no
Ms Annabelle EwingPerthSNPabsent
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)no
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)no
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLababsent
Frank FieldBirkenheadLababsent
Mark FieldCities of London and WestminsterConabsent
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLababsent
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLab (minister)aye
Ms Lorna FitzsimonsRochdaleLabaye
Mr Howard FlightArundel and South Downswhilst Conno
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)aye
Mr Adrian FlookTauntonConno
Paul FlynnNewport WestLabaye
Barbara FollettStevenageLababsent
Eric ForthBromley and ChislehurstConno
Mr Derek FosterBishop AucklandLababsent
Don FosterBathLDemno
Michael FosterWorcesterLabaye
Michael Jabez FosterHastings and RyeLababsent
Mr George FoulkesCarrick, Cumnock and Doon ValleyLab (minister)absent
Liam FoxWoodspringCon (front bench)no
Hywel FrancisAberavonLab (minister)absent
Mark FrancoisRayleighCon (front bench)no
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)no
George GallowayGlasgow Kelvinwhilst Lababsent
Mike GapesIlford SouthLababsent
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)aye
Edward GarnierHarboroughConno
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)no
Bruce GeorgeWalsall SouthLabaye
Neil GerrardWalthamstowLabaye
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)no
Ian GibsonNorwich NorthLabaye
Sandra GidleyRomseyLDemno
Michelle GildernewFermanagh and South TyroneSFabsent
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)absent
Linda GilroyPlymouth, SuttonLabaye
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLababsent
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLababsent
Paul GoodmanWycombeConno
James GrayNorth WiltshireConabsent
Chris GraylingEpsom and EwellConno
Damian GreenAshfordCon (front bench)no
Mr Matthew GreenLudlowLDemno
John GreenwayRyedaleConno
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)no
Ms Jane GriffithsReading EastLabaye
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLab (minister)absent
Mr Win GriffithsBridgendLabaye
John GroganSelbyLabaye
John GummerSuffolk CoastalConabsent
William HagueRichmond (Yorks)Conabsent
Peter HainNeathLab (minister)aye
Mike HallWeaver ValeLabaye
Patrick HallBedfordLabaye
David HamiltonMidlothianLab (minister)aye
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)aye
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)no
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)no
David HansonDelynLabaye
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)absent
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDemno
Tom HarrisGlasgow CathcartLab (minister)absent
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)no
Alan HaselhurstSaffron WaldenDeputy Speaker (front bench)absent
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)aye
Mr Nick HawkinsSurrey HeathConno
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)absent
Sylvia HealHalesowen and Rowley RegisDeputy Speakerabsent
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)no
John HealeyWentworthLab (minister)aye
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)no
David Heathcoat-AmoryWellsConabsent
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLababsent
Mr Ivan HendersonHarwichLabaye
Mark HendrickPrestonLab (minister)aye
Charles HendryWealdenCon (front bench)tellno
Stephen HepburnJarrowLabaye
John HeppellNottingham EastLab (minister)tellaye
Sylvia HermonNorth DownUUP (front bench)aye
Stephen HesfordWirral WestLabaye
Patricia HewittLeicester WestLab (minister)absent
David HeyesAshton-under-LyneLabaye
Keith HillStreathamLab (minister)aye
Mr David HinchliffeWakefieldLabaye
Mark HobanFarehamCon (front bench)no
Margaret HodgeBarkingLab (minister)absent
Kate HoeyVauxhallLababsent
Douglas HoggSleaford and North HykehamConno
Paul HolmesChesterfieldLDemno
Jimmy HoodClydesdaleLab (minister)absent
Geoff HoonAshfieldLab (minister)absent
Phil HopeCorbyLab (minister)aye
Kelvin HopkinsLuton NorthLabaye
John HoramOrpingtonConno
Michael HowardFolkestone and HytheCon (front bench)absent
Mr Alan HowarthNewport EastLab (minister)aye
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLabaye
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)absent
Kim HowellsPontypriddLab (minister)absent
Lindsay HoyleChorleyLabaye
Beverley HughesStretford and UrmstonLab (minister)aye
Mr Kevin HughesDoncaster NorthLabaye
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)absent
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLabaye
Mr John HumeFoyleSDLPabsent
Mr Andrew HunterBasingstokewhilst Conno
Mr Alan HurstBraintreeLabaye
John HuttonBarrow and FurnessLab (minister)aye
Brian IddonBolton South EastLabaye
Eric IllsleyBarnsley CentralLabaye
Adam IngramEast KilbrideLab (minister)aye
Michael JackFyldeConno
Glenda JacksonHampstead and HighgateLababsent
Mrs Helen JacksonSheffield, HillsboroughLabaye
Robert JacksonWantagewhilst Conno
Mr David JamiesonPlymouth, DevonportLab (minister)absent
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)no
Brian JenkinsTamworthLabaye
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLab (minister)aye
Boris JohnsonHenleyConabsent
Miss Melanie JohnsonWelwyn HatfieldLab (minister)absent
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)aye
Mr Jon Owen JonesCardiff CentralLabaye
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)aye
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLababsent
Martyn JonesClwyd SouthLababsent
Mr Nigel JonesCheltenhamLDemno
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)absent
Eric JoyceFalkirk WestLab (minister)aye
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)aye
Sally KeebleNorthampton NorthLab (minister)absent
Alan KeenFeltham and HestonLabaye
Ann KeenBrentford and IsleworthLabaye
Paul KeetchHerefordLDemno
Ruth KellyBolton WestLab (minister)absent
Fraser KempHoughton and Washington EastLab (minister)aye
Charles KennedyRoss, Skye and Inverness WestLDem (front bench)no
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLab (minister)absent
Robert KeySalisburyConno
Piara S KhabraEaling, SouthallLababsent
David KidneyStaffordLabaye
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLabaye
Mr Andy KingRugby and KenilworthLabaye
Ms Oona KingBethnal Green and BowLababsent
Julie KirkbrideBromsgroveConno
Mr Archy KirkwoodRoxburgh and BerwickshireLDem (front bench)no
Greg KnightEast YorkshireConno
Jim KnightSouth DorsetLab (minister)aye
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLabaye
Stephen LadymanSouth ThanetLabaye
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)no
Jacqui LaitBeckenhamConabsent
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)no
David LammyTottenhamLabaye
Andrew LansleySouth CambridgeshireConabsent
Mrs Jackie LawrencePreseli PembrokeshireLabaye
David LawsYeovilLDem (front bench)no
Bob LaxtonDerby NorthLabaye
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLab (minister)aye
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)no
David LepperBrighton, PavilionLabaye
Chris LeslieShipleyLab (minister)aye
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)no
Tom LevittHigh PeakLabaye
Ivan LewisBury SouthLab (minister)absent
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)no
Mr Terry LewisWorsleyLabaye
Mrs Helen LiddellAirdrie and ShottsLab (minister)aye
Ian Liddell-GraingerBridgwaterConno
David LidingtonAylesburyCon (front bench)no
Peter LilleyHitchin and HarpendenConno
Martin LintonBatterseaLababsent
Tony LloydManchester CentralLabaye
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)absent
Michael LordCentral Suffolk and North IpswichDeputy Speaker (front bench)absent
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)no
Andrew LoveEdmontonLab (minister)aye
Ian LucasWrexhamLab (minister)absent
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)no
Mr Iain LukeDundee EastLabaye
Mr John LyonsStrathkelvin and BearsdenLabaye
Mr Calum MacDonaldNa h-Eileanan an IarLababsent
John MacDougallCentral FifeLabaye
Andrew MacKayBracknellConno
Andrew MacKinlayThurrockLabaye
David MacleanPenrith and The BorderCon (front bench)no
Denis MacShaneRotherhamLab (minister)absent
Fiona MactaggartSloughLabaye
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLabaye
Mrs Alice MahonHalifaxLabaye
Humfrey MalinsWokingConabsent
Judy MallaberAmber ValleyLabaye
Mr Seamus MallonNewry and ArmaghSDLPabsent
Mr Peter MandelsonHartlepoolLababsent
John MannBassetlawLabaye
John MaplesStratford-on-AvonCon (front bench)absent
Rob MarrisWolverhampton South WestLab (minister)aye
Gordon MarsdenBlackpool SouthLabaye
Mr Paul MarsdenShrewsbury and Atchamwhilst Labaye
David MarshallGlasgow ShettlestonLabaye
Dr Jim MarshallLeicester SouthLabaye
Robert Marshall-AndrewsMedwayLabaye
Michael MartinGlasgow SpringburnSpeaker (front bench)absent
Eric MartlewCarlisleLabaye
Michael MatesEast HampshireConabsent
Francis MaudeHorshamConabsent
Dr Brian MawhinneyNorth West CambridgeshireConno
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)no
Thomas McAvoyGlasgow RutherglenLab (minister)aye
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLab (minister)aye
Chris McCaffertyCalder ValleyLababsent
Ian McCartneyMakerfieldLab (minister)absent
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)aye
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLab (minister)aye
John McFallDumbartonLab (minister)aye
Eddie McGradySouth DownSDLPabsent
Martin McGuinnessMid UlsterSFabsent
Anne McGuireStirlingLab (minister)aye
Anne McIntoshVale of YorkCon (front bench)no
Shona McIsaacCleethorpesLabaye
Ann McKechinGlasgow MaryhillLab (minister)aye
Rosemary McKennaCumbernauld and KilsythLabaye
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)no
Mr Kevin McNamaraKingston upon Hull NorthLabaye
Tony McNultyHarrow EastLab (minister)aye
Mr Tony McWalterHemel HempsteadLabaye
Mr John McWilliamBlaydonLabaye
Michael MeacherOldham West and RoytonLab (minister)absent
Alan MealeMansfieldLabaye
Patrick MercerNewarkConno
Gillian MerronLincolnLabaye
Alun MichaelCardiff South and PenarthLab (minister)aye
Alan MilburnDarlingtonLab (minister)aye
David MilibandSouth ShieldsLababsent
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)aye
Andrew MitchellSutton ColdfieldCon (front bench)absent
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)aye
Laura MoffattCrawleyLabaye
Chris MoleIpswichLabaye
Dr Lewis MoonieKirkcaldyLab (minister)aye
Michael MooreTweeddale, Ettrick and LauderdaleLDem (front bench)no
Margaret MoranLuton SouthLabaye
Julie MorganCardiff NorthLababsent
Elliot MorleyScunthorpeLab (minister)aye
Ms Estelle MorrisBirmingham, YardleyLab (minister)absent
Malcolm MossNorth East CambridgeshireConabsent
Kali MountfordColne ValleyLabaye
George MudieLeeds EastLab (minister)aye
Chris MullinSunderland SouthLabaye
Meg MunnSheffield, HeeleyLab (minister)absent
Denis MurphyWansbeckLabaye
Jim MurphyEast RenfrewshireLababsent
Paul MurphyTorfaenLab (minister)aye
Andrew MurrisonWestburyCon (front bench)no
Doug NaysmithBristol North WestLabaye
Mr Archie NormanTunbridge WellsConabsent
Dan NorrisWansdykeLab (minister)absent
Mr Bill O'BrienNormantonLabaye
Mike O'BrienNorth WarwickshireLababsent
Stephen O'BrienEddisburyCon (front bench)absent
Edward O'HaraKnowsley SouthLabaye
Mr Martin O'NeillOchilLab (minister)aye
Mark OatenWinchesterLDemno
Bill OlnerNuneatonLabaye
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDemabsent
Mrs Diana OrganForest of DeanLabaye
George OsborneTattonCon (front bench)no
Sandra OsborneAyrLabaye
Richard OttawayCroydon SouthConno
Albert OwenYnys MônLab (minister)aye
Mr Richard PageSouth West HertfordshireConabsent
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)no
Ian PaisleyNorth AntrimDUP (front bench)absent
Nick PalmerBroxtoweLabaye
Owen PatersonNorth ShropshireConabsent
Ian PearsonDudley SouthLab (minister)aye
Ms Linda PerhamIlford NorthLababsent
Mrs Anne PickingEast LothianLabaye
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)absent
Mr Colin PickthallWest LancashireLabaye
Mr Peter PikeBurnleyLabaye
James PlaskittWarwick and LeamingtonLabaye
Mr Kerry PollardSt AlbansLabaye
Mr Chris PondGraveshamLabaye
Greg PopeHyndburnLabaye
Mr Michael PortilloKensington and ChelseaConabsent
Steve PoundEaling NorthLab (minister)aye
Mr Raymond PowellOgmoreLabaye
Bridget PrenticeLewisham EastLabaye
Gordon PrenticePendleLabaye
John PrescottKingston upon Hull EastLab (minister)absent
Adam PriceCarmarthen East and DinefwrPCno
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)absent
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)absent
Gwyn ProsserDoverLabaye
John PughSouthportLDemno
Ken PurchaseWolverhampton North EastLabaye
James PurnellStalybridge and HydeLabaye
Ms Joyce QuinGateshead East and Washington WestLabaye
Mr Lawrie QuinnScarborough and WhitbyLabaye
Bill RammellHarlowLabaye
John RandallUxbridgeCon (front bench)no
Mr Syd RapsonPortsmouth NorthLabaye
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLab (minister)absent
John RedwoodWokinghamConabsent
Andy ReedLoughboroughLabaye
Alan ReidArgyll and ButeLDemno
John ReidHamilton North and BellshillLab (minister)absent
Mr David RendelNewburyLDemno
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)absent
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)absent
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentConno
John RobertsonGlasgow AnnieslandLab (minister)aye
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)no
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLababsent
Iris RobinsonStrangfordDUPno
Peter RobinsonBelfast EastDUPno
Mrs Barbara RocheHornsey and Wood GreenLab (minister)absent
Mrs Marion RoeBroxbourneConno
Terry RooneyBradford NorthLabaye
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)no
Mr Ernie RossDundee WestLabaye
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)aye
Chris RuaneVale of ClwydLab (minister)absent
Joan RuddockLewisham, DeptfordLabaye
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)no
Bob RussellColchesterLDem (front bench)no
Christine RussellCity of ChesterLabaye
Joan RyanEnfield NorthLababsent
Alex SalmondBanff and BuchanSNPabsent
Martin SalterReading WestLabaye
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)no
Mohammad SarwarGlasgow GovanLabaye
Mr Malcolm SavidgeAberdeen NorthLabaye
Mr Phil SawfordKetteringLabaye
Mr Jonathan SayeedMid Bedfordshirewhilst Conno
Mr Brian SedgemoreHackney South and ShoreditchLababsent
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)no
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLabaye
Barry SheermanHuddersfieldLab (minister)absent
Mrs Gillian ShephardSouth West NorfolkCon (front bench)absent
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)absent
Jim SheridanWest RenfrewshireLabaye
Ms Debra ShipleyStourbridgeLababsent
Clare ShortBirmingham, LadywoodLab (minister)aye
Mark SimmondsBoston and SkegnessCon (front bench)no
Siôn SimonBirmingham, ErdingtonLabaye
Alan SimpsonNottingham SouthLababsent
Keith SimpsonMid NorfolkCon (front bench)absent
Marsha SinghBradford WestLababsent
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)aye
Andrew SmithOxford EastLab (minister)aye
Angela SmithBasildonLab (minister)aye
Mr Chris SmithIslington South and FinsburyLababsent
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLabaye
Jacqui SmithRedditchLab (minister)aye
John SmithVale of GlamorganLabaye
Mr Llew SmithBlaenau GwentLabaye
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)no
Martin SmythBelfast Southwhilst UUPabsent
Nicholas SoamesMid SussexConabsent
Mr Clive SoleyEaling, Acton and Shepherd's BushLababsent
Helen SouthworthWarrington SouthLabaye
John SpellarWarleyLab (minister)aye
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)no
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)no
Bob SpinkCastle PointConno
Richard SpringWest SuffolkConno
Rachel SquireDunfermline WestLabaye
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)no
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLabaye
Anthony SteenTotnesConabsent
Mr Gerry SteinbergCity of DurhamLabaye
Mr George StevensonStoke-on-Trent SouthLabaye
Mr David StewartInverness East, Nairn and LochaberLabaye
Ian StewartEcclesLabaye
Mr Paul StinchcombeWellingboroughLabaye
Howard StoateDartfordLabaye
Gavin StrangEdinburgh East and MusselburghLabaye
Jack StrawBlackburnLab (minister)absent
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)absent
Graham StringerManchester, BlackleyLab (minister)aye
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)aye
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)no
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)absent
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)no
Hugo SwireEast DevonConno
Robert SymsPooleCon (front bench)no
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)aye
Peter TapsellLouth and HorncastleConabsent
Mrs Ann TaylorDewsburyLab (minister)aye
Dari TaylorStockton SouthLababsent
David TaylorNorth West LeicestershireLabaye
Ian TaylorEsher and WaltonConno
Mr John TaylorSolihullConno
Matthew TaylorTruro and St AustellLDem (front bench)absent
Richard TaylorWyre ForestIndependentno
Mr Teddy TaylorRochford and Southend EastConno
Mr Gareth ThomasClwyd WestLabaye
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)aye
Mr Simon ThomasCeredigionPCno
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)no
Stephen TimmsEast HamLab (minister)absent
Paddy TippingSherwoodLababsent
Mark ToddSouth DerbyshireLabaye
Dr Jenny TongeRichmond ParkLDemabsent
Don TouhigIslwynLab (minister)aye
David TredinnickBosworthCon (front bench)absent
Mr Michael TrendWindsorConno
Jon TrickettHemsworthLab (minister)aye
Rt Hon David TrimbleUpper BannUUP (front bench)no
Paul TruswellPudseyLabaye
Andrew TurnerIsle of WightConno
Mr Dennis TurnerWolverhampton South EastLab (minister)absent
Desmond TurnerBrighton, KemptownLabaye
Neil TurnerWiganLabaye
Derek TwiggHaltonLabaye
Stephen TwiggEnfield, SouthgateLab (minister)aye
Mr Paul TylerNorth CornwallLDemno
Mr Bill TynanHamilton SouthLabaye
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)no
Keith VazLeicester EastLabaye
Peter ViggersGosportConno
Rudi VisFinchley and Golders GreenLabaye
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)aye
Robert WalterNorth DorsetCon (front bench)absent
Claire WardWatfordLababsent
Robert WareingLiverpool, West DerbyLabaye
Nigel WatersonEastbourneConabsent
Angela WatkinsonUpminsterCon (front bench)no
Tom WatsonWest Bromwich EastLab (minister)aye
Dave WattsSt Helens NorthLabaye
Steve WebbNorthavonLDem (front bench)absent
Michael WeirAngusSNP (front bench)absent
Mr Brian WhiteNorth East Milton KeynesLabaye
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)aye
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordCon (front bench)absent
Malcolm WicksCroydon NorthLab (minister)aye
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdConno
Bill WigginLeominsterCon (front bench)absent
Mr John WilkinsonRuislip - NorthwoodConabsent
David WillettsHavantCon (front bench)absent
Alan WilliamsSwansea WestLababsent
Betty WilliamsConwyLababsent
Hywel WilliamsCaernarfonPC (front bench)no
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)absent
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDem (front bench)no
Michael WillsNorth SwindonLab (minister)absent
David WilshireSpelthorneContellno
Mr Brian WilsonCunninghame NorthLab (minister)absent
David WinnickWalsall NorthLab (minister)aye
Ann WintertonCongletonwhilst Conno
Nicholas WintertonMacclesfieldConno
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)absent
Pete WishartNorth TaysideSNP (front bench)absent
Mike WoodBatley and SpenLabaye
Shaun WoodwardSt Helens SouthLab (minister)aye
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLab (minister)aye
Mr Tony WorthingtonClydebank and MilngavieLababsent
Mr Jimmy WrayGlasgow BailliestonLababsent
Anthony D WrightGreat YarmouthLabaye
David WrightTelfordLab (minister)aye
Tony WrightCannock ChaseLabaye
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLabaye
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)absent
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)no
Richard Younger-RossTeignbridgeLDemno

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive