Pensions and Benefits — 4 Feb 2002 at 21:59

Question accordingly negatived.

Question, That the proposed words be there added, put forthwith, pursuant to Standing Order No. 31 (Questions on amendments):-

The House divided: Ayes 290, Noes 174.

Debate in Parliament | Historical Hansard | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (Aye)Minority (No)BothTurnout
Con0 137 (+2 tell)084.8%
DUP0 1020.0%
Lab290 (+2 tell) 0071.4%
LDem0 34064.2%
UUP0 2033.3%
Total:290 174073.5%

All MPs Eligible to Vote - sorted by constituency

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Hywel FrancisAberavonLab (minister)aye
Frank DoranAberdeen CentralLabaye
Mr Malcolm SavidgeAberdeen NorthLabaye
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)aye
Mrs Helen LiddellAirdrie and ShottsLab (minister)aye
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)absent
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)absent
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)no
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)absent
Judy MallaberAmber ValleyLabaye
Michael WeirAngusSNP (front bench)absent
Alan ReidArgyll and ButeLDemabsent
Mr Howard FlightArundel and South Downswhilst Conno
Geoff HoonAshfieldLab (minister)absent
Damian GreenAshfordCon (front bench)absent
David HeyesAshton-under-LyneLabaye
David LidingtonAylesburyCon (front bench)no
Sandra OsborneAyrLababsent
Tony BaldryBanburyCon (front bench)no
Alex SalmondBanff and BuchanSNPabsent
Margaret HodgeBarkingLab (minister)absent
Eric IllsleyBarnsley CentralLabaye
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLabaye
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLabaye
John HuttonBarrow and FurnessLab (minister)absent
Angela SmithBasildonLab (minister)aye
Mr Andrew HunterBasingstokewhilst Conabsent
John MannBassetlawLabaye
Don FosterBathLDemabsent
Mike WoodBatley and SpenLababsent
Martin LintonBatterseaLababsent
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)no
Jacqui LaitBeckenhamConabsent
Patrick HallBedfordLababsent
Peter RobinsonBelfast EastDUPabsent
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)absent
Martin SmythBelfast Southwhilst UUPabsent
Gerry AdamsBelfast WestSFabsent
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)no
Ms Oona KingBethnal Green and BowLabaye
Mr James CranBeverley and HoldernessConno
Gregory BarkerBexhill and BattleCon (front bench)no
Mr Nigel BeardBexleyheath and CrayfordLabaye
John BaronBillericayConno
Frank FieldBirkenheadLab (minister)absent
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)aye
Siôn SimonBirmingham, ErdingtonLabaye
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLab (minister)aye
Mr Terry DavisBirmingham, Hodge HillLabaye
Clare ShortBirmingham, LadywoodLab (minister)aye
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLabaye
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLabaye
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLabaye
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLabaye
Ms Estelle MorrisBirmingham, YardleyLab (minister)absent
Mr Derek FosterBishop AucklandLab (minister)aye
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)no
Jack StrawBlackburnLab (minister)absent
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLabaye
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)aye
Mr Llew SmithBlaenau GwentLabaye
Mr John McWilliamBlaydonLababsent
Ronnie CampbellBlyth ValleyLabaye
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)no
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)aye
David CrausbyBolton North EastLab (minister)absent
Brian IddonBolton South EastLabaye
Ruth KellyBolton WestLab (minister)absent
Joe BentonBootleLab (minister)aye
Mark SimmondsBoston and SkegnessCon (front bench)no
David TredinnickBosworthCon (front bench)no
Mr David AtkinsonBournemouth EastConabsent
John ButterfillBournemouth WestConno
Andrew MacKayBracknellConno
Terry RooneyBradford NorthLabaye
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)aye
Marsha SinghBradford WestLababsent
Mr Alan HurstBraintreeLabaye
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)absent
Mr Paul DaisleyBrent EastLababsent
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)aye
Mr Paul BoatengBrent SouthLab (minister)absent
Ann KeenBrentford and IsleworthLabaye
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)no
Mr Win GriffithsBridgendLababsent
Ian Liddell-GraingerBridgwaterConno
Ian CawseyBrigg and GooleLabaye
Desmond TurnerBrighton, KemptownLababsent
David LepperBrighton, PavilionLababsent
Ms Jean CorstonBristol EastLab (minister)aye
Doug NaysmithBristol North WestLabaye
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)aye
Mrs Valerie DaveyBristol WestLabaye
Eric ForthBromley and ChislehurstConno
Julie KirkbrideBromsgroveConno
Mrs Marion RoeBroxbourneConno
Nick PalmerBroxtoweLabaye
John BercowBuckinghamCon (front bench)no
Mr Peter PikeBurnleyLabaye
Janet DeanBurtonLabaye
David ChaytorBury NorthLabaye
Ivan LewisBury SouthLab (minister)absent
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)no
Hywel WilliamsCaernarfonPC (front bench)absent
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)aye
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)no
Chris McCaffertyCalder ValleyLababsent
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)aye
Mrs Anne CampbellCambridgeLabaye
Tony WrightCannock ChaseLabaye
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)tellno
Mr Jon Owen JonesCardiff CentralLababsent
Julie MorganCardiff NorthLababsent
Alun MichaelCardiff South and PenarthLab (minister)aye
Kevin BrennanCardiff WestLababsent
Eric MartlewCarlisleLabaye
Adam PriceCarmarthen East and DinefwrPCabsent
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLab (minister)aye
Mr George FoulkesCarrick, Cumnock and Doon ValleyLab (minister)aye
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)absent
Bob SpinkCastle PointConno
John MacDougallCentral FifeLabaye
Michael LordCentral Suffolk and North IpswichDeputy Speaker (front bench)absent
Mr Simon ThomasCeredigionPCabsent
Stephen DorrellCharnwoodConno
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLababsent
Patsy CaltonCheadleLDemno
Mr Nigel JonesCheltenhamLDemabsent
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)no
Paul HolmesChesterfieldLDemno
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)no
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenCon (front bench)no
Sir Sydney ChapmanChipping BarnetConno
Lindsay HoyleChorleyLabaye
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)no
Mark FieldCities of London and WestminsterConno
Christine RussellCity of ChesterLabaye
Mr Gerry SteinbergCity of DurhamLababsent
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)aye
Shona McIsaacCleethorpesLabaye
Martyn JonesClwyd SouthLababsent
Mr Gareth ThomasClwyd WestLabaye
Mr Tony WorthingtonClydebank and MilngavieLabaye
Jimmy HoodClydesdaleLab (minister)absent
Tom ClarkeCoatbridge and ChrystonLabaye
Bob RussellColchesterLDem (front bench)no
Kali MountfordColne ValleyLababsent
Ann WintertonCongletonwhilst Conno
Betty WilliamsConwyLabaye
Dr Jack CunninghamCopelandLabaye
Phil HopeCorbyLab (minister)aye
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldCon (front bench)no
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)aye
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabaye
Jim CunninghamCoventry SouthLabaye
Laura MoffattCrawleyLabaye
Gwyneth DunwoodyCrewe and NantwichLababsent
Claire Curtis-ThomasCrosbyLababsent
Geraint DaviesCroydon CentralLab (minister)absent
Malcolm WicksCroydon NorthLab (minister)aye
Richard OttawayCroydon SouthConno
Rosemary McKennaCumbernauld and KilsythLababsent
Mr Brian WilsonCunninghame NorthLab (minister)absent
Brian H DonohoeCunninghame SouthLabaye
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)aye
Jon CruddasDagenhamLabaye
Alan MilburnDarlingtonLab (minister)aye
Howard StoateDartfordLabaye
Tim BoswellDaventryCon (front bench)no
David HansonDelynLabaye
Mr Andrew BennettDenton and ReddishLabaye
Bob LaxtonDerby NorthLabaye
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)absent
Michael AncramDevizesCon (front bench)no
Mrs Ann TaylorDewsburyLab (minister)aye
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)aye
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)aye
Mr Kevin HughesDoncaster NorthLabaye
Gwyn ProsserDoverLabaye
Professor Ross CranstonDudley NorthLababsent
Ian PearsonDudley SouthLab (minister)aye
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)absent
John McFallDumbartonLab (minister)aye
Russell BrownDumfriesLab (minister)aye
Mr Iain LukeDundee EastLabaye
Mr Ernie RossDundee WestLabaye
Gordon BrownDunfermline EastLab (minister)absent
Rachel SquireDunfermline WestLababsent
Steve PoundEaling NorthLab (minister)aye
Mr Clive SoleyEaling, Acton and Shepherd's BushLabaye
Piara S KhabraEaling, SouthallLabaye
John CummingsEasingtonLababsent
Mr Roy BeggsEast AntrimUUPabsent
Hugo SwireEast DevonConno
Stephen TimmsEast HamLab (minister)absent
Michael MatesEast HampshireConabsent
Adam IngramEast KilbrideLab (minister)absent
Gregory CampbellEast LondonderryDUPno
Mrs Anne PickingEast LothianLababsent
Jim MurphyEast RenfrewshireLababsent
Peter AinsworthEast SurreyConabsent
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)absent
Greg KnightEast YorkshireConno
Nigel WatersonEastbourneConno
Mr David ChidgeyEastleighLDem (front bench)absent
Ian StewartEcclesLabaye
Stephen O'BrienEddisburyCon (front bench)no
Alistair DarlingEdinburgh CentralLab (minister)absent
Gavin StrangEdinburgh East and MusselburghLababsent
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLab (minister)aye
Dr Lynda ClarkEdinburgh PentlandsLab (minister)absent
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLab (minister)absent
John BarrettEdinburgh WestLDemno
Andrew LoveEdmontonLab (minister)aye
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)aye
Colin BurgonElmetLabaye
Clive EffordElthamLabaye
Joan RyanEnfield NorthLabaye
Stephen TwiggEnfield, SouthgateLab (minister)aye
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)no
Chris GraylingEpsom and EwellConno
Liz BlackmanErewashLabaye
John AustinErith and ThamesmeadLabaye
Ian TaylorEsher and WaltonConno
Ben BradshawExeterLab (minister)aye
Michael ConnartyFalkirk EastLab (minister)aye
Eric JoyceFalkirk WestLab (minister)absent
Ms Candy AthertonFalmouth and CamborneLabaye
Mark HobanFarehamCon (front bench)no
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentConno
Alan KeenFeltham and HestonLabaye
Michelle GildernewFermanagh and South TyroneSFabsent
Rudi VisFinchley and Golders GreenLabaye
Michael HowardFolkestone and HytheCon (front bench)no
Mrs Diana OrganForest of DeanLabaye
Mr John HumeFoyleSDLPabsent
Michael JackFyldeConno
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)no
Mr Peter DuncanGalloway and Upper NithsdaleConno
Ms Joyce QuinGateshead East and Washington WestLabaye
Vernon CoakerGedlingLabaye
Paul ClarkGillinghamLabaye
John RobertsonGlasgow AnnieslandLab (minister)absent
Mr Jimmy WrayGlasgow BailliestonLababsent
Tom HarrisGlasgow CathcartLab (minister)aye
Mohammad SarwarGlasgow GovanLabaye
George GallowayGlasgow Kelvinwhilst Labaye
Ann McKechinGlasgow MaryhillLab (minister)aye
Ian DavidsonGlasgow PollokLab (minister)absent
Thomas McAvoyGlasgow RutherglenLab (minister)aye
David MarshallGlasgow ShettlestonLababsent
Michael MartinGlasgow SpringburnSpeaker (front bench)absent
Parmjit DhandaGloucesterLabaye
Malcolm BruceGordonLDemno
Peter ViggersGosportConno
Martin CatonGowerLab (minister)aye
Quentin DaviesGrantham and StamfordCon (front bench)no
Mr Chris PondGraveshamLabaye
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)aye
Anthony D WrightGreat YarmouthLabaye
David CairnsGreenock and InverclydeLabaye
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLab (minister)absent
Ms Sue DoughtyGuildfordLDemno
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLababsent
Mr Brian SedgemoreHackney South and ShoreditchLabaye
Sylvia HealHalesowen and Rowley RegisDeputy Speakerabsent
Mrs Alice MahonHalifaxLabaye
David DavisHaltemprice and HowdenCon (front bench)no
Derek TwiggHaltonLabaye
John ReidHamilton North and BellshillLab (minister)absent
Mr Bill TynanHamilton SouthLabaye
Mr Iain ColemanHammersmith and FulhamLabaye
Glenda JacksonHampstead and HighgateLababsent
Edward GarnierHarboroughConno
Bill RammellHarlowLababsent
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDem (front bench)no
Tony McNultyHarrow EastLab (minister)tellaye
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)aye
Mr Peter MandelsonHartlepoolLababsent
Mr Ivan HendersonHarwichLabaye
Michael Jabez FosterHastings and RyeLabaye
David WillettsHavantCon (front bench)no
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLab (minister)aye
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)no
Mr Tony McWalterHemel HempsteadLabaye
Jon TrickettHemsworthLab (minister)absent
Andrew DismoreHendonLababsent
Boris JohnsonHenleyConno
Paul KeetchHerefordLDemno
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)no
James ClappisonHertsmereCon (front bench)no
Peter AtkinsonHexhamConno
Jim DobbinHeywood and MiddletonLabaye
Tom LevittHigh PeakLabaye
Peter LilleyHitchin and HarpendenConno
Frank DobsonHolborn and St PancrasLababsent
John CryerHornchurchLab (minister)aye
Mrs Barbara RocheHornsey and Wood GreenLab (minister)aye
Francis MaudeHorshamConabsent
Fraser KempHoughton and Washington EastLab (minister)aye
Mr Ivor CaplinHoveLab (minister)aye
Barry SheermanHuddersfieldLab (minister)aye
Jonathan DjanoglyHuntingdonCon (front bench)no
Greg PopeHyndburnLabaye
Ms Linda PerhamIlford NorthLabaye
Mike GapesIlford SouthLababsent
Mr David StewartInverness East, Nairn and LochaberLabaye
Chris MoleIpswichLabaye
Andrew TurnerIsle of WightConno
Jeremy CorbynIslington NorthLabaye
Mr Chris SmithIslington South and FinsburyLabaye
Don TouhigIslwynLab (minister)aye
Stephen HepburnJarrowLabaye
Ann CryerKeighleyLababsent
Mr Michael PortilloKensington and ChelseaConno
Mr Phil SawfordKetteringLabaye
Des BrowneKilmarnock and LoudounLab (minister)absent
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)no
John PrescottKingston upon Hull EastLab (minister)absent
Mr Kevin McNamaraKingston upon Hull NorthLabaye
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLab (minister)aye
Roger BerryKingswoodLabaye
Dr Lewis MoonieKirkcaldyLab (minister)aye
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLabaye
Edward O'HaraKnowsley SouthLabaye
Jeffrey M. DonaldsonLagan Valleywhilst UUP (front bench)absent
Mr Hilton DawsonLancaster and WyreLabaye
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)aye
George MudieLeeds EastLab (minister)aye
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)aye
Mr Harold BestLeeds North WestLabaye
John BattleLeeds WestLabaye
Keith VazLeicester EastLabaye
Dr Jim MarshallLeicester SouthLababsent
Patricia HewittLeicester WestLab (minister)absent
Andy BurnhamLeighLab (minister)aye
Bill WigginLeominsterCon (front bench)no
Norman BakerLewesLDem (front bench)no
Bridget PrenticeLewisham EastLabaye
Jim DowdLewisham WestLab (minister)aye
Joan RuddockLewisham, DeptfordLabaye
Harry CohenLeyton and WansteadLabaye
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)no
Gillian MerronLincolnLababsent
Mr Tam DalyellLinlithgowLababsent
Maria EagleLiverpool, GarstonLab (minister)aye
Louise EllmanLiverpool, RiversideLabaye
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLabaye
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLab (minister)absent
Robert WareingLiverpool, West DerbyLabaye
Robin CookLivingstonLab (minister)aye
Mr Denzil DaviesLlanelliLabaye
Andy ReedLoughboroughLabaye
Peter TapsellLouth and HorncastleConno
Mr Matthew GreenLudlowLDemno
Kelvin HopkinsLuton NorthLabaye
Margaret MoranLuton SouthLabaye
Nicholas WintertonMacclesfieldConno
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)no
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdConno
Ian McCartneyMakerfieldLab (minister)aye
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordCon (front bench)no
Tony LloydManchester CentralLababsent
Graham StringerManchester, BlackleyLab (minister)aye
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)aye
Mr Keith BradleyManchester, WithingtonLab (minister)aye
Alan MealeMansfieldLababsent
Robert Marshall-AndrewsMedwayLababsent
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)absent
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)no
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)aye
Mr Jonathan SayeedMid Bedfordshirewhilst Conno
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)no
Keith SimpsonMid NorfolkCon (front bench)no
Nicholas SoamesMid SussexConno
Martin McGuinnessMid UlsterSFabsent
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)absent
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)aye
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLabaye
David HamiltonMidlothianLab (minister)aye
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLabaye
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)aye
Paul BeresfordMole ValleyConno
Mr Huw EdwardsMonmouthLabaye
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDemabsent
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)absent
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLabaye
Colin ChallenMorley and RothwellLabaye
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)absent
Mr Calum MacDonaldNa h-Eileanan an IarLabaye
Peter HainNeathLab (minister)absent
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)no
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)no
Patrick MercerNewarkConno
Mr David RendelNewburyLDemno
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLababsent
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLab (minister)aye
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLabaye
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLabaye
Mr Alan HowarthNewport EastLab (minister)aye
Paul FlynnNewport WestLabaye
Mr Seamus MallonNewry and ArmaghSDLPabsent
Mr Bill O'BrienNormantonLabaye
Ian PaisleyNorth AntrimDUP (front bench)absent
Mr Paul TylerNorth CornwallLDemno
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)no
Robert WalterNorth DorsetCon (front bench)absent
Sylvia HermonNorth DownUUP (front bench)no
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)absent
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)absent
Malcolm MossNorth East CambridgeshireConno
Mr Harry BarnesNorth East DerbyshireLabaye
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)no
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)no
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)no
Mr Brian WhiteNorth East Milton KeynesLabaye
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)no
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)absent
Owen PatersonNorth ShropshireConno
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)absent
Michael WillsNorth SwindonLab (minister)absent
Pete WishartNorth TaysideSNP (front bench)absent
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)no
Stephen ByersNorth TynesideLab (minister)aye
Mike O'BrienNorth WarwickshireLabaye
Dr Brian MawhinneyNorth West CambridgeshireConno
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLab (minister)aye
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)no
David TaylorNorth West LeicestershireLababsent
Henry BellinghamNorth West NorfolkCon (front bench)no
James GrayNorth WiltshireConno
Sally KeebleNorthampton NorthLab (minister)absent
Mr Tony ClarkeNorthampton SouthLabaye
Steve WebbNorthavonLDem (front bench)no
Ian GibsonNorwich NorthLabaye
Charles ClarkeNorwich SouthLab (minister)absent
John HeppellNottingham EastLab (minister)aye
Graham AllenNottingham NorthLabaye
Alan SimpsonNottingham SouthLababsent
Bill OlnerNuneatonLabaye
Mr Martin O'NeillOchilLab (minister)aye
Derek ConwayOld Bexley and SidcupConno
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLab (minister)tellaye
Michael MeacherOldham West and RoytonLab (minister)aye
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)no
John HoramOrpingtonConno
Andrew SmithOxford EastLab (minister)aye
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDemno
Mrs Irene AdamsPaisley NorthLab (minister)aye
Douglas AlexanderPaisley SouthLab (minister)absent
Gordon PrenticePendleLabaye
David MacleanPenrith and The BorderCon (front bench)no
Ms Annabelle EwingPerthSNPabsent
Ms Helen ClarkPeterboroughLabaye
Mr David JamiesonPlymouth, DevonportLab (minister)absent
Linda GilroyPlymouth, SuttonLabaye
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)absent
Kim HowellsPontypriddLab (minister)aye
Robert SymsPooleCon (front bench)no
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLab (minister)aye
Mr Syd RapsonPortsmouth NorthLababsent
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)absent
Mrs Jackie LawrencePreseli PembrokeshireLababsent
Mark HendrickPrestonLab (minister)aye
Paul TruswellPudseyLabaye
Mr Tony ColmanPutneyLabaye
Mark FrancoisRayleighCon (front bench)no
Ms Jane GriffithsReading EastLabaye
Martin SalterReading WestLabaye
Vera BairdRedcarLabaye
Jacqui SmithRedditchLab (minister)aye
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLab (minister)aye
Crispin BluntReigateCon (front bench)absent
Chris BryantRhonddaLababsent
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)absent
William HagueRichmond (Yorks)Conno
Dr Jenny TongeRichmond ParkLDemabsent
Ms Lorna FitzsimonsRochdaleLababsent
Mr Teddy TaylorRochford and Southend EastConno
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)no
Sandra GidleyRomseyLDemno
Charles KennedyRoss, Skye and Inverness WestLDem (front bench)absent
Janet AndersonRossendale and DarwenLababsent
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)aye
Denis MacShaneRotherhamLab (minister)absent
Mr Archy KirkwoodRoxburgh and BerwickshireLDem (front bench)no
Mr Andy KingRugby and KenilworthLabaye
Mr John WilkinsonRuislip - NorthwoodConno
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)no
Kenneth ClarkeRushcliffeConabsent
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)no
John GreenwayRyedaleConno
Alan HaselhurstSaffron WaldenDeputy Speaker (front bench)absent
Hazel BlearsSalfordLab (minister)aye
Robert KeySalisburyConno
Mr Lawrie QuinnScarborough and WhitbyLabaye
Elliot MorleyScunthorpeLab (minister)absent
Tony BlairSedgefieldLab (minister)absent
John GroganSelbyLabaye
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)no
Richard CabornSheffield CentralLab (minister)absent
Clive BettsSheffield, AttercliffeLababsent
David BlunkettSheffield, BrightsideLab (minister)absent
Mr Richard AllanSheffield, HallamLDem (front bench)no
Meg MunnSheffield, HeeleyLab (minister)absent
Mrs Helen JacksonSheffield, HillsboroughLabaye
Paddy TippingSherwoodLabaye
Chris LeslieShipleyLab (minister)aye
Mr Paul MarsdenShrewsbury and Atchamwhilst LDemabsent
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLabaye
David CurrySkipton and RiponConabsent
Douglas HoggSleaford and North HykehamConabsent
Fiona MactaggartSloughLabaye
Mr John TaylorSolihullConno
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)no
David BurnsideSouth Antrimwhilst UUPno
Andrew LansleySouth CambridgeshireConno
Mark ToddSouth DerbyshireLabaye
Jim KnightSouth DorsetLab (minister)absent
Eddie McGradySouth DownSDLPabsent
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)no
Colin BreedSouth East CornwallLDemno
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)no
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)no
David BorrowSouth RibbleLabaye
David MilibandSouth ShieldsLababsent
Patrick CormackSouth StaffordshireCon (front bench)absent
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)no
Ms Julia DrownSouth SwindonLabaye
Stephen LadymanSouth ThanetLababsent
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)no
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)no
Mr Richard PageSouth West HertfordshireConno
Mrs Gillian ShephardSouth West NorfolkCon (front bench)no
Mrs Virginia BottomleySouth West SurreyConno
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)aye
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)aye
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)no
John PughSouthportLDemno
David WilshireSpelthorneConabsent
Mr Kerry PollardSt AlbansLabaye
Dave WattsSt Helens NorthLabaye
Shaun WoodwardSt Helens SouthLab (minister)aye
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)absent
David KidneyStaffordLabaye
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLabaye
James PurnellStalybridge and HydeLabaye
Barbara FollettStevenageLabaye
Anne McGuireStirlingLab (minister)aye
Ann CoffeyStockportLabaye
Frank CookStockton NorthLababsent
Dari TaylorStockton SouthLabaye
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLabaye
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)aye
Mr George StevensonStoke-on-Trent SouthLabaye
Bill CashStoneCon (front bench)absent
Ms Debra ShipleyStourbridgeLabaye
Iris RobinsonStrangfordDUPabsent
John MaplesStratford-on-AvonCon (front bench)no
Mr John LyonsStrathkelvin and BearsdenLabaye
Keith HillStreathamLab (minister)aye
Beverley HughesStretford and UrmstonLab (minister)aye
David DrewStroudLab (minister)aye
John GummerSuffolk CoastalCon (front bench)no
Bill EtheringtonSunderland NorthLababsent
Chris MullinSunderland SouthLabaye
Mr Nick HawkinsSurrey HeathConno
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)absent
Andrew MitchellSutton ColdfieldCon (front bench)no
Mr Donald AndersonSwansea EastLab (minister)aye
Alan WilliamsSwansea WestLabaye
Brian JenkinsTamworthLababsent
George OsborneTattonCon (front bench)no
Mr Adrian FlookTauntonConno
Richard Younger-RossTeignbridgeLDemno
David WrightTelfordLab (minister)aye
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)no
Mr Peter BradleyThe WrekinLababsent
Andrew MacKinlayThurrockLabaye
Angela BrowningTiverton and HonitonCon (front bench)no
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)no
Mr Tom CoxTootingLababsent
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)no
Paul MurphyTorfaenLab (minister)absent
Mr John BurnettTorridge and West DevonLDemabsent
Anthony SteenTotnesConno
David LammyTottenhamLabaye
Matthew TaylorTruro and St AustellLDem (front bench)absent
Mr Archie NormanTunbridge WellsConabsent
Michael MooreTweeddale, Ettrick and LauderdaleLDem (front bench)absent
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)no
David ClellandTyne BridgeLabaye
Alan CampbellTynemouthLababsent
Angela WatkinsonUpminsterCon (front bench)no
Rt Hon David TrimbleUpper BannUUP (front bench)absent
John RandallUxbridgeCon (front bench)tellno
Chris RuaneVale of ClwydLab (minister)absent
John SmithVale of GlamorganLabaye
Anne McIntoshVale of YorkCon (front bench)no
Kate HoeyVauxhallLabaye
Mr David HinchliffeWakefieldLabaye
Angela EagleWallaseyLab (minister)aye
David WinnickWalsall NorthLab (minister)aye
Bruce GeorgeWalsall SouthLababsent
Neil GerrardWalthamstowLabaye
Denis MurphyWansbeckLabaye
Dan NorrisWansdykeLab (minister)absent
Robert JacksonWantagewhilst Conno
John SpellarWarleyLab (minister)aye
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)aye
Helen SouthworthWarrington SouthLabaye
James PlaskittWarwick and LeamingtonLabaye
Claire WardWatfordLabaye
Bob BlizzardWaveneyLabaye
Charles HendryWealdenCon (front bench)no
Mike HallWeaver ValeLabaye
Mr Paul StinchcombeWellingboroughLabaye
David Heathcoat-AmoryWellsConno
Miss Melanie JohnsonWelwyn HatfieldLab (minister)absent
John HealeyWentworthLab (minister)aye
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)no
Tom WatsonWest Bromwich EastLab (minister)absent
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)aye
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)absent
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)no
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)no
Mr Tony BanksWest HamLabaye
Mr Colin PickthallWest LancashireLabaye
Jim SheridanWest RenfrewshireLababsent
Richard SpringWest SuffolkConno
Pat DohertyWest TyroneSFabsent
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)no
Andrew MurrisonWestburyCon (front bench)no
Mr Tim CollinsWestmorland and LonsdaleConno
Mr Brian CotterWeston-Super-MareLDem (front bench)no
Neil TurnerWiganLabaye
Mr Roger CasaleWimbledonLabaye
Mark OatenWinchesterLDemabsent
Mr Michael TrendWindsorConabsent
Ben ChapmanWirral SouthLabaye
Stephen HesfordWirral WestLababsent
David CameronWitneyCon (front bench)no
Humfrey MalinsWokingConno
John RedwoodWokinghamConabsent
Ken PurchaseWolverhampton North EastLababsent
Mr Dennis TurnerWolverhampton South EastLab (minister)aye
Rob MarrisWolverhampton South WestLab (minister)aye
Liam FoxWoodspringCon (front bench)no
Michael FosterWorcesterLabaye
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)aye
Mr Terry LewisWorsleyLabaye
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)no
Ian LucasWrexhamLab (minister)aye
Paul GoodmanWycombeConno
Richard TaylorWyre ForestIndependentabsent
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLabaye
David LawsYeovilLDem (front bench)no
Albert OwenYnys MônLab (minister)aye

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive