Education Bill — [1st Allotted Day] — 5 Feb 2002 at 18:30

I beg to move a manuscript amendment:

That the order of consideration be amended as follows: leave out the words

Question put, That the amendment be made:-

The House divided: Ayes 315, Noes 178.

Debate in Parliament | Historical Hansard | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (Aye)Minority (No)BothTurnout
Con0 126 (+2 tell)078.0%
DUP0 3060.0%
Independent0 10100.0%
Lab314 (+2 tell) 0077.3%
LDem0 43081.1%
PC0 3075.0%
UUP1 2050.0%
Total:315 178077.4%

All MPs Eligible to Vote - sorted by party

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Peter AinsworthEast SurreyConno
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)no
Michael AncramDevizesCon (front bench)no
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)no
Mr David AtkinsonBournemouth EastConno
Peter AtkinsonHexhamConno
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)no
Gregory BarkerBexhill and BattleCon (front bench)no
John BaronBillericayConno
Henry BellinghamNorth West NorfolkCon (front bench)no
Paul BeresfordMole ValleyConno
Crispin BluntReigateCon (front bench)no
Tim BoswellDaventryCon (front bench)no
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)no
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)no
Angela BrowningTiverton and HonitonCon (front bench)no
John ButterfillBournemouth WestConno
David CameronWitneyCon (front bench)no
Bill CashStoneCon (front bench)no
Sir Sydney ChapmanChipping BarnetConno
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)no
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldCon (front bench)no
Mr Tim CollinsWestmorland and LonsdaleConno
Mr James CranBeverley and HoldernessConno
David CurrySkipton and RiponConno
Quentin DaviesGrantham and StamfordCon (front bench)no
David DavisHaltemprice and HowdenCon (front bench)no
Jonathan DjanoglyHuntingdonCon (front bench)no
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenCon (front bench)no
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)no
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)no
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)no
Mark FieldCities of London and WestminsterConno
Mr Howard FlightArundel and South Downswhilst Conno
Mr Adrian FlookTauntonConno
Eric ForthBromley and ChislehurstConno
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)no
Edward GarnierHarboroughConno
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)no
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)tellno
Paul GoodmanWycombeConno
James GrayNorth WiltshireConno
Chris GraylingEpsom and EwellConno
Damian GreenAshfordCon (front bench)no
John GreenwayRyedaleConno
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)no
John GummerSuffolk CoastalCon (front bench)no
William HagueRichmond (Yorks)Conno
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)no
Mr Nick HawkinsSurrey HeathConno
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)no
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)no
David Heathcoat-AmoryWellsConno
Charles HendryWealdenCon (front bench)no
Mark HobanFarehamCon (front bench)no
John HoramOrpingtonConno
Michael HowardFolkestone and HytheCon (front bench)no
Michael JackFyldeConno
Robert JacksonWantagewhilst Conno
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)no
Boris JohnsonHenleyConno
Robert KeySalisburyConno
Greg KnightEast YorkshireConno
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)no
Andrew LansleySouth CambridgeshireConno
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)no
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)tellno
Ian Liddell-GraingerBridgwaterConno
David LidingtonAylesburyCon (front bench)no
Peter LilleyHitchin and HarpendenConno
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)no
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)no
Andrew MacKayBracknellConno
David MacleanPenrith and The BorderCon (front bench)no
Humfrey MalinsWokingConno
Francis MaudeHorshamConno
Dr Brian MawhinneyNorth West CambridgeshireConno
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)no
Anne McIntoshVale of YorkCon (front bench)no
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)no
Patrick MercerNewarkConno
Andrew MitchellSutton ColdfieldCon (front bench)no
Malcolm MossNorth East CambridgeshireConno
Andrew MurrisonWestburyCon (front bench)no
Stephen O'BrienEddisburyCon (front bench)no
George OsborneTattonCon (front bench)no
Richard OttawayCroydon SouthConno
Mr Richard PageSouth West HertfordshireConno
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)no
Owen PatersonNorth ShropshireConno
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)no
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)no
John RandallUxbridgeCon (front bench)no
John RedwoodWokinghamConno
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)no
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentConno
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)no
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)no
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)no
Mr Jonathan SayeedMid Bedfordshirewhilst Conno
Mrs Gillian ShephardSouth West NorfolkCon (front bench)no
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)no
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)no
Bob SpinkCastle PointConno
Richard SpringWest SuffolkConno
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)no
Anthony SteenTotnesConno
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)no
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)no
Hugo SwireEast DevonConno
Robert SymsPooleCon (front bench)no
Ian TaylorEsher and WaltonConno
Mr John TaylorSolihullConno
Mr Teddy TaylorRochford and Southend EastConno
David TredinnickBosworthCon (front bench)no
Andrew TurnerIsle of WightConno
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)no
Peter ViggersGosportConno
Nigel WatersonEastbourneConno
Angela WatkinsonUpminsterCon (front bench)no
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordCon (front bench)no
Bill WigginLeominsterCon (front bench)no
Mr John WilkinsonRuislip - NorthwoodConno
David WillettsHavantCon (front bench)no
David WilshireSpelthorneConno
Ann WintertonCongletonwhilst Conno
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)no
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)no
Tony BaldryBanburyCon (front bench)absent
John BercowBuckinghamCon (front bench)absent
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)absent
Mrs Virginia BottomleySouth West SurreyConabsent
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)absent
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)absent
James ClappisonHertsmereCon (front bench)absent
Kenneth ClarkeRushcliffeConabsent
Derek ConwayOld Bexley and SidcupConabsent
Patrick CormackSouth StaffordshireCon (front bench)absent
Stephen DorrellCharnwoodConabsent
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)absent
Mr Peter DuncanGalloway and Upper NithsdaleConabsent
Liam FoxWoodspringCon (front bench)absent
Mark FrancoisRayleighCon (front bench)absent
Douglas HoggSleaford and North HykehamConabsent
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)absent
Mr Andrew HunterBasingstokewhilst Conabsent
Julie KirkbrideBromsgroveConabsent
Jacqui LaitBeckenhamConabsent
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)absent
John MaplesStratford-on-AvonCon (front bench)absent
Michael MatesEast HampshireConabsent
Mr Archie NormanTunbridge WellsConabsent
Mr Michael PortilloKensington and ChelseaConabsent
Mrs Marion RoeBroxbourneConabsent
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)absent
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)absent
Mark SimmondsBoston and SkegnessCon (front bench)absent
Keith SimpsonMid NorfolkCon (front bench)absent
Nicholas SoamesMid SussexConabsent
Peter TapsellLouth and HorncastleConabsent
Mr Michael TrendWindsorConabsent
Robert WalterNorth DorsetCon (front bench)absent
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdConabsent
Nicholas WintertonMacclesfieldConabsent
Alan HaselhurstSaffron WaldenDeputy Speaker (front bench)absent
Sylvia HealHalesowen and Rowley RegisDeputy Speakerabsent
Michael LordCentral Suffolk and North IpswichDeputy Speaker (front bench)absent
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)no
Iris RobinsonStrangfordDUPno
Peter RobinsonBelfast EastDUPno
Gregory CampbellEast LondonderryDUPabsent
Ian PaisleyNorth AntrimDUP (front bench)absent
Richard TaylorWyre ForestIndependentno
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLab (minister)aye
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)aye
Douglas AlexanderPaisley SouthLab (minister)aye
Graham AllenNottingham NorthLabaye
Mr Donald AndersonSwansea EastLab (minister)aye
Janet AndersonRossendale and DarwenLabaye
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLab (minister)aye
Ms Candy AthertonFalmouth and CamborneLabaye
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLabaye
John AustinErith and ThamesmeadLabaye
Vera BairdRedcarLabaye
Mr Tony BanksWest HamLabaye
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)aye
John BattleLeeds WestLabaye
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)aye
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)aye
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)aye
Joe BentonBootleLab (minister)aye
Mr Harold BestLeeds North WestLabaye
Liz BlackmanErewashLabaye
Hazel BlearsSalfordLab (minister)aye
Bob BlizzardWaveneyLabaye
David BorrowSouth RibbleLabaye
Mr Keith BradleyManchester, WithingtonLab (minister)aye
Mr Peter BradleyThe WrekinLabaye
Ben BradshawExeterLab (minister)aye
Kevin BrennanCardiff WestLabaye
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLab (minister)aye
Russell BrownDumfriesLab (minister)aye
Des BrowneKilmarnock and LoudounLab (minister)aye
Chris BryantRhonddaLabaye
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLabaye
Colin BurgonElmetLabaye
Andy BurnhamLeighLab (minister)aye
Stephen ByersNorth TynesideLab (minister)aye
David CairnsGreenock and InverclydeLabaye
Alan CampbellTynemouthLabaye
Mrs Anne CampbellCambridgeLabaye
Ronnie CampbellBlyth ValleyLabaye
Mr Ivor CaplinHoveLab (minister)aye
Mr Roger CasaleWimbledonLabaye
Martin CatonGowerLab (minister)aye
Ian CawseyBrigg and GooleLabaye
Ben ChapmanWirral SouthLabaye
David ChaytorBury NorthLabaye
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLabaye
Ms Helen ClarkPeterboroughLabaye
Dr Lynda ClarkEdinburgh PentlandsLab (minister)aye
Paul ClarkGillinghamLabaye
Charles ClarkeNorwich SouthLab (minister)aye
Tom ClarkeCoatbridge and ChrystonLabaye
David ClellandTyne BridgeLabaye
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)aye
Ann CoffeyStockportLabaye
Harry CohenLeyton and WansteadLabaye
Mr Iain ColemanHammersmith and FulhamLabaye
Mr Tony ColmanPutneyLabaye
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)aye
Ms Jean CorstonBristol EastLab (minister)aye
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLabaye
Professor Ross CranstonDudley NorthLabaye
Jon CruddasDagenhamLabaye
John CummingsEasingtonLabaye
Dr Jack CunninghamCopelandLabaye
Jim CunninghamCoventry SouthLabaye
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)aye
Mr Tam DalyellLinlithgowLabaye
Alistair DarlingEdinburgh CentralLab (minister)aye
Mrs Valerie DaveyBristol WestLabaye
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)aye
Mr Denzil DaviesLlanelliLabaye
Geraint DaviesCroydon CentralLab (minister)aye
Mr Hilton DawsonLancaster and WyreLabaye
Janet DeanBurtonLabaye
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)aye
Parmjit DhandaGloucesterLabaye
Jim DobbinHeywood and MiddletonLabaye
Brian H DonohoeCunninghame SouthLabaye
Frank DoranAberdeen CentralLabaye
Jim DowdLewisham WestLab (minister)aye
David DrewStroudLab (minister)aye
Ms Julia DrownSouth SwindonLabaye
Maria EagleLiverpool, GarstonLab (minister)aye
Mr Huw EdwardsMonmouthLabaye
Louise EllmanLiverpool, RiversideLabaye
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLabaye
Bill EtheringtonSunderland NorthLabaye
Frank FieldBirkenheadLab (minister)aye
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLabaye
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLab (minister)tellaye
Ms Lorna FitzsimonsRochdaleLabaye
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)aye
Paul FlynnNewport WestLabaye
Barbara FollettStevenageLabaye
Mr Derek FosterBishop AucklandLab (minister)aye
Michael FosterWorcesterLabaye
Michael Jabez FosterHastings and RyeLabaye
Mr George FoulkesCarrick, Cumnock and Doon ValleyLab (minister)aye
Hywel FrancisAberavonLab (minister)aye
George GallowayGlasgow Kelvinwhilst Labaye
Mike GapesIlford SouthLabaye
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)aye
Linda GilroyPlymouth, SuttonLabaye
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLabaye
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLabaye
Ms Jane GriffithsReading EastLabaye
Mr Win GriffithsBridgendLabaye
John GroganSelbyLabaye
Peter HainNeathLab (minister)aye
Mike HallWeaver ValeLabaye
Patrick HallBedfordLabaye
David HamiltonMidlothianLab (minister)aye
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)aye
David HansonDelynLabaye
Tom HarrisGlasgow CathcartLab (minister)aye
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)aye
John HealeyWentworthLab (minister)aye
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLabaye
Mr Ivan HendersonHarwichLabaye
Mark HendrickPrestonLab (minister)aye
Stephen HepburnJarrowLabaye
John HeppellNottingham EastLab (minister)aye
Stephen HesfordWirral WestLabaye
Patricia HewittLeicester WestLab (minister)aye
David HeyesAshton-under-LyneLabaye
Keith HillStreathamLab (minister)aye
Mr David HinchliffeWakefieldLabaye
Kate HoeyVauxhallLabaye
Phil HopeCorbyLab (minister)aye
Kelvin HopkinsLuton NorthLabaye
Mr Alan HowarthNewport EastLab (minister)aye
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLabaye
Kim HowellsPontypriddLab (minister)aye
Lindsay HoyleChorleyLabaye
Beverley HughesStretford and UrmstonLab (minister)aye
Mr Kevin HughesDoncaster NorthLabaye
Mr Alan HurstBraintreeLabaye
John HuttonBarrow and FurnessLab (minister)aye
Brian IddonBolton South EastLabaye
Glenda JacksonHampstead and HighgateLabaye
Mrs Helen JacksonSheffield, HillsboroughLabaye
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)aye
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLabaye
Eric JoyceFalkirk WestLab (minister)aye
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)aye
Sally KeebleNorthampton NorthLab (minister)aye
Alan KeenFeltham and HestonLabaye
Ann KeenBrentford and IsleworthLabaye
Fraser KempHoughton and Washington EastLab (minister)aye
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLab (minister)aye
Piara S KhabraEaling, SouthallLabaye
David KidneyStaffordLabaye
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLabaye
Mr Andy KingRugby and KenilworthLabaye
Ms Oona KingBethnal Green and BowLabaye
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLabaye
Stephen LadymanSouth ThanetLabaye
David LammyTottenhamLabaye
Bob LaxtonDerby NorthLabaye
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLab (minister)aye
David LepperBrighton, PavilionLabaye
Chris LeslieShipleyLab (minister)aye
Tom LevittHigh PeakLabaye
Ivan LewisBury SouthLab (minister)aye
Mr Terry LewisWorsleyLabaye
Mrs Helen LiddellAirdrie and ShottsLab (minister)aye
Martin LintonBatterseaLabaye
Tony LloydManchester CentralLabaye
Andrew LoveEdmontonLab (minister)aye
Ian LucasWrexhamLab (minister)aye
Mr Iain LukeDundee EastLabaye
Mr John LyonsStrathkelvin and BearsdenLabaye
Mr Calum MacDonaldNa h-Eileanan an IarLabaye
John MacDougallCentral FifeLabaye
Andrew MacKinlayThurrockLabaye
Denis MacShaneRotherhamLab (minister)aye
Fiona MactaggartSloughLabaye
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLabaye
Judy MallaberAmber ValleyLabaye
John MannBassetlawLabaye
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)aye
Dr Jim MarshallLeicester SouthLabaye
Eric MartlewCarlisleLabaye
Thomas McAvoyGlasgow RutherglenLab (minister)aye
Chris McCaffertyCalder ValleyLabaye
Ian McCartneyMakerfieldLab (minister)aye
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)aye
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLab (minister)aye
John McFallDumbartonLab (minister)aye
Anne McGuireStirlingLab (minister)aye
Shona McIsaacCleethorpesLabaye
Ann McKechinGlasgow MaryhillLab (minister)aye
Mr Kevin McNamaraKingston upon Hull NorthLabaye
Tony McNultyHarrow EastLab (minister)aye
Mr Tony McWalterHemel HempsteadLabaye
Mr John McWilliamBlaydonLabaye
Michael MeacherOldham West and RoytonLab (minister)aye
Alan MealeMansfieldLabaye
Gillian MerronLincolnLabaye
Alun MichaelCardiff South and PenarthLab (minister)aye
Alan MilburnDarlingtonLab (minister)aye
David MilibandSouth ShieldsLabaye
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)aye
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)aye
Laura MoffattCrawleyLabaye
Chris MoleIpswichLabaye
Dr Lewis MoonieKirkcaldyLab (minister)aye
Margaret MoranLuton SouthLabaye
Julie MorganCardiff NorthLabaye
Ms Estelle MorrisBirmingham, YardleyLab (minister)aye
George MudieLeeds EastLab (minister)aye
Chris MullinSunderland SouthLabaye
Denis MurphyWansbeckLabaye
Jim MurphyEast RenfrewshireLabaye
Paul MurphyTorfaenLab (minister)aye
Doug NaysmithBristol North WestLabaye
Dan NorrisWansdykeLab (minister)tellaye
Mr Bill O'BrienNormantonLabaye
Edward O'HaraKnowsley SouthLabaye
Mr Martin O'NeillOchilLab (minister)aye
Bill OlnerNuneatonLabaye
Mrs Diana OrganForest of DeanLabaye
Sandra OsborneAyrLabaye
Albert OwenYnys MônLab (minister)aye
Nick PalmerBroxtoweLabaye
Ian PearsonDudley SouthLab (minister)aye
Ms Linda PerhamIlford NorthLabaye
Mrs Anne PickingEast LothianLabaye
Mr Colin PickthallWest LancashireLabaye
James PlaskittWarwick and LeamingtonLabaye
Mr Kerry PollardSt AlbansLabaye
Mr Chris PondGraveshamLabaye
Greg PopeHyndburnLabaye
Bridget PrenticeLewisham EastLabaye
John PrescottKingston upon Hull EastLab (minister)aye
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)aye
Gwyn ProsserDoverLabaye
Ms Joyce QuinGateshead East and Washington WestLabaye
Mr Lawrie QuinnScarborough and WhitbyLabaye
Bill RammellHarlowLabaye
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLab (minister)aye
Andy ReedLoughboroughLabaye
John ReidHamilton North and BellshillLab (minister)aye
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabaye
Mrs Barbara RocheHornsey and Wood GreenLab (minister)aye
Terry RooneyBradford NorthLabaye
Mr Ernie RossDundee WestLabaye
Joan RuddockLewisham, DeptfordLabaye
Christine RussellCity of ChesterLabaye
Joan RyanEnfield NorthLabaye
Martin SalterReading WestLabaye
Mohammad SarwarGlasgow GovanLabaye
Mr Malcolm SavidgeAberdeen NorthLabaye
Mr Phil SawfordKetteringLabaye
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLabaye
Barry SheermanHuddersfieldLab (minister)aye
Jim SheridanWest RenfrewshireLabaye
Ms Debra ShipleyStourbridgeLabaye
Alan SimpsonNottingham SouthLabaye
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)aye
Andrew SmithOxford EastLab (minister)aye
Angela SmithBasildonLab (minister)aye
Mr Chris SmithIslington South and FinsburyLabaye
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLabaye
Jacqui SmithRedditchLab (minister)aye
John SmithVale of GlamorganLabaye
Mr Llew SmithBlaenau GwentLabaye
Mr Clive SoleyEaling, Acton and Shepherd's BushLabaye
Helen SouthworthWarrington SouthLabaye
John SpellarWarleyLab (minister)aye
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLabaye
Mr Gerry SteinbergCity of DurhamLabaye
Mr George StevensonStoke-on-Trent SouthLabaye
Ian StewartEcclesLabaye
Mr Paul StinchcombeWellingboroughLabaye
Howard StoateDartfordLabaye
Gavin StrangEdinburgh East and MusselburghLabaye
Jack StrawBlackburnLab (minister)aye
Graham StringerManchester, BlackleyLab (minister)aye
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)aye
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)aye
Mrs Ann TaylorDewsburyLab (minister)aye
Dari TaylorStockton SouthLabaye
David TaylorNorth West LeicestershireLabaye
Mr Gareth ThomasClwyd WestLabaye
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)aye
Stephen TimmsEast HamLab (minister)aye
Paddy TippingSherwoodLabaye
Mark ToddSouth DerbyshireLabaye
Don TouhigIslwynLab (minister)aye
Paul TruswellPudseyLabaye
Mr Dennis TurnerWolverhampton South EastLab (minister)aye
Desmond TurnerBrighton, KemptownLabaye
Neil TurnerWiganLabaye
Derek TwiggHaltonLabaye
Stephen TwiggEnfield, SouthgateLab (minister)aye
Keith VazLeicester EastLabaye
Rudi VisFinchley and Golders GreenLabaye
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)aye
Claire WardWatfordLabaye
Robert WareingLiverpool, West DerbyLabaye
Dave WattsSt Helens NorthLabaye
Mr Brian WhiteNorth East Milton KeynesLabaye
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)aye
Malcolm WicksCroydon NorthLab (minister)aye
Alan WilliamsSwansea WestLabaye
Betty WilliamsConwyLabaye
Mr Brian WilsonCunninghame NorthLab (minister)aye
David WinnickWalsall NorthLab (minister)aye
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)aye
Shaun WoodwardSt Helens SouthLab (minister)aye
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLab (minister)aye
Mr Tony WorthingtonClydebank and MilngavieLabaye
Anthony D WrightGreat YarmouthLabaye
David WrightTelfordLab (minister)aye
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLabaye
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLababsent
Mrs Irene AdamsPaisley NorthLab (minister)absent
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)absent
Mr Harry BarnesNorth East DerbyshireLababsent
Mr Nigel BeardBexleyheath and CrayfordLababsent
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)absent
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)absent
Mr Andrew BennettDenton and ReddishLababsent
Roger BerryKingswoodLababsent
Clive BettsSheffield, AttercliffeLababsent
Tony BlairSedgefieldLab (minister)absent
David BlunkettSheffield, BrightsideLab (minister)absent
Mr Paul BoatengBrent SouthLab (minister)absent
Gordon BrownDunfermline EastLab (minister)absent
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLab (minister)absent
Richard CabornSheffield CentralLab (minister)absent
Colin ChallenMorley and RothwellLababsent
Mr Tony ClarkeNorthampton SouthLababsent
Vernon CoakerGedlingLababsent
Michael ConnartyFalkirk EastLab (minister)absent
Frank CookStockton NorthLababsent
Robin CookLivingstonLab (minister)absent
Jeremy CorbynIslington NorthLababsent
Mr Tom CoxTootingLababsent
David CrausbyBolton North EastLab (minister)absent
Ann CryerKeighleyLababsent
John CryerHornchurchLab (minister)absent
Claire Curtis-ThomasCrosbyLababsent
Mr Paul DaisleyBrent EastLababsent
Ian DavidsonGlasgow PollokLab (minister)absent
Mr Terry DavisBirmingham, Hodge HillLababsent
Andrew DismoreHendonLababsent
Frank DobsonHolborn and St PancrasLababsent
Gwyneth DunwoodyCrewe and NantwichLababsent
Angela EagleWallaseyLab (minister)absent
Clive EffordElthamLababsent
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLababsent
Bruce GeorgeWalsall SouthLababsent
Neil GerrardWalthamstowLababsent
Ian GibsonNorwich NorthLababsent
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLab (minister)absent
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)absent
Margaret HodgeBarkingLab (minister)absent
Jimmy HoodClydesdaleLab (minister)absent
Geoff HoonAshfieldLab (minister)absent
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLababsent
Eric IllsleyBarnsley CentralLababsent
Adam IngramEast KilbrideLab (minister)absent
Mr David JamiesonPlymouth, DevonportLab (minister)absent
Brian JenkinsTamworthLababsent
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLab (minister)absent
Miss Melanie JohnsonWelwyn HatfieldLab (minister)absent
Mr Jon Owen JonesCardiff CentralLababsent
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)absent
Martyn JonesClwyd SouthLababsent
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)absent
Ruth KellyBolton WestLab (minister)absent
Jim KnightSouth DorsetLab (minister)absent
Mrs Jackie LawrencePreseli PembrokeshireLababsent
Mrs Alice MahonHalifaxLababsent
Mr Peter MandelsonHartlepoolLababsent
Rob MarrisWolverhampton South WestLab (minister)absent
David MarshallGlasgow ShettlestonLababsent
Robert Marshall-AndrewsMedwayLababsent
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLab (minister)absent
Rosemary McKennaCumbernauld and KilsythLababsent
Elliot MorleyScunthorpeLab (minister)absent
Kali MountfordColne ValleyLababsent
Meg MunnSheffield, HeeleyLab (minister)absent
Mike O'BrienNorth WarwickshireLababsent
Mr Peter PikeBurnleyLababsent
Steve PoundEaling NorthLab (minister)absent
Gordon PrenticePendleLababsent
Ken PurchaseWolverhampton North EastLababsent
James PurnellStalybridge and HydeLababsent
Mr Syd RapsonPortsmouth NorthLababsent
John RobertsonGlasgow AnnieslandLab (minister)absent
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)absent
Chris RuaneVale of ClwydLab (minister)absent
Mr Brian SedgemoreHackney South and ShoreditchLababsent
Clare ShortBirmingham, LadywoodLab (minister)absent
Siôn SimonBirmingham, ErdingtonLababsent
Marsha SinghBradford WestLababsent
Rachel SquireDunfermline WestLababsent
Mr David StewartInverness East, Nairn and LochaberLababsent
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)absent
Jon TrickettHemsworthLab (minister)absent
Mr Bill TynanHamilton SouthLababsent
Tom WatsonWest Bromwich EastLab (minister)absent
Michael WillsNorth SwindonLab (minister)absent
Mike WoodBatley and SpenLababsent
Mr Jimmy WrayGlasgow BailliestonLababsent
Tony WrightCannock ChaseLababsent
Mr Richard AllanSheffield, HallamLDem (front bench)no
Norman BakerLewesLDem (front bench)no
John BarrettEdinburgh WestLDemno
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)no
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)no
Colin BreedSouth East CornwallLDemno
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)no
Malcolm BruceGordonLDemno
Mr John BurnettTorridge and West DevonLDemno
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)no
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)no
Patsy CaltonCheadleLDemno
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)no
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)no
Mr David ChidgeyEastleighLDem (front bench)no
Mr Brian CotterWeston-Super-MareLDem (front bench)no
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)no
Ms Sue DoughtyGuildfordLDemno
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)no
Mr Matthew GreenLudlowLDemno
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDemno
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)no
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)no
Paul HolmesChesterfieldLDemno
Mr Nigel JonesCheltenhamLDemno
Paul KeetchHerefordLDemno
Charles KennedyRoss, Skye and Inverness WestLDem (front bench)no
David LawsYeovilLDem (front bench)no
Mark OatenWinchesterLDemno
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDemno
John PughSouthportLDemno
Alan ReidArgyll and ButeLDemno
Mr David RendelNewburyLDemno
Bob RussellColchesterLDem (front bench)no
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)no
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)no
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)no
Matthew TaylorTruro and St AustellLDem (front bench)no
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)no
Mr Paul TylerNorth CornwallLDemno
Steve WebbNorthavonLDem (front bench)no
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)no
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDem (front bench)no
Don FosterBathLDemabsent
Sandra GidleyRomseyLDemabsent
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)absent
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)absent
Mr Archy KirkwoodRoxburgh and BerwickshireLDem (front bench)absent
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)absent
Mr Paul MarsdenShrewsbury and Atchamwhilst LDemabsent
Michael MooreTweeddale, Ettrick and LauderdaleLDem (front bench)absent
Dr Jenny TongeRichmond ParkLDemabsent
Richard Younger-RossTeignbridgeLDemabsent
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)no
Adam PriceCarmarthen East and DinefwrPCno
Hywel WilliamsCaernarfonPC (front bench)no
Mr Simon ThomasCeredigionPCabsent
Mr John HumeFoyleSDLPabsent
Mr Seamus MallonNewry and ArmaghSDLPabsent
Eddie McGradySouth DownSDLPabsent
Gerry AdamsBelfast WestSFabsent
Pat DohertyWest TyroneSFabsent
Michelle GildernewFermanagh and South TyroneSFabsent
Martin McGuinnessMid UlsterSFabsent
Ms Annabelle EwingPerthSNPabsent
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)absent
Alex SalmondBanff and BuchanSNPabsent
Michael WeirAngusSNP (front bench)absent
Pete WishartNorth TaysideSNP (front bench)absent
Michael MartinGlasgow SpringburnSpeaker (front bench)absent
Sylvia HermonNorth DownUUP (front bench)aye
David BurnsideSouth Antrimwhilst UUPno
Jeffrey M. DonaldsonLagan Valleywhilst UUP (front bench)no
Mr Roy BeggsEast AntrimUUPabsent
Martin SmythBelfast Southwhilst UUPabsent
Rt Hon David TrimbleUpper BannUUP (front bench)absent

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive