Trident Replacement — Maintain Nuclear Deterrent Beyond Existing System — 14 Mar 2007 at 18:53

The majority of MPs voted to maintain the UK's minimum strategic nuclear deterrent beyond the life of the existing system.

The majority of MPs voted for the motion:[1]

  • This House
  • supports the Government's decisions, as set out in the White Paper The Future of the United Kingdom's Nuclear Deterrent (Cm 6994),[2] to take the steps necessary to maintain the UK's minimum strategic nuclear deterrent beyond the life of the existing system and to take further steps towards meeting the UK's disarmament responsibilities under Article VI of the Non-Proliferation Treaty.[3]

This followed a previous vote against asserting that the case was "not yet proven",[4] and was recognized as Parliamentary authorization for the development of a new generation of submarines and launch vehicles for the deployment of ballistic nuclear weapons against targets unknown.[5][6]

Debate in Parliament | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

All Votes Cast - sorted by constituency

MPs for which their vote in this division differed from the majority vote of their party are marked in red. Also shows which MPs were ministers at the time of this vote. You can also see every eligible MP including those who did not vote in this division.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Hywel FrancisAberavonLab (minister)aye
Frank DoranAberdeen NorthLab (minister)no
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)no
John ReidAirdrie and ShottsLab (minister)aye
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)aye
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)aye
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)aye
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)aye
Michael WeirAngusSNP (front bench)no
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)no
Nick HerbertArundel and South DownsCon (front bench)aye
Geoff HoonAshfieldLab (minister)aye
Damian GreenAshfordCon (front bench)aye
David HeyesAshton-under-LyneLab (minister)no
David LidingtonAylesburyCon (front bench)aye
Sandra OsborneAyr, Carrick and CumnockLab (minister)no
Tony BaldryBanburyConaye
Alex SalmondBanff and BuchanSNP (front bench)no
Margaret HodgeBarkingLab (minister)aye
Eric IllsleyBarnsley CentralLab (minister)aye
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLab (minister)both
John HuttonBarrow and FurnessLab (minister)aye
Angela SmithBasildonLab (minister)aye
Maria MillerBasingstokeCon (front bench)aye
John MannBassetlawLab (minister)aye
Don FosterBathLDem (front bench)no
Mike WoodBatley and SpenLabno
Martin LintonBatterseaLab (minister)aye
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)aye
Jacqui LaitBeckenhamCon (front bench)aye
Patrick HallBedfordLab (minister)no
Peter RobinsonBelfast EastDUPaye
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)no
Michael MooreBerwickshire, Roxburgh and SelkirkLDem (front bench)no
George GallowayBethnal Green and BowRespectno
Graham StuartBeverley and HoldernessCon (front bench)aye
Gregory BarkerBexhill and BattleCon (front bench)aye
David EvennettBexleyheath and CrayfordCon (front bench)aye
John BaronBillericayCon (front bench)aye
Frank FieldBirkenheadLabaye
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)aye
Siôn SimonBirmingham, ErdingtonLabaye
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLab (minister)aye
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLab (minister)aye
Clare ShortBirmingham, Ladywoodwhilst Independent Labourno
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLab (minister)no
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLabaye
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLab (minister)no
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLabno
John HemmingBirmingham, YardleyLDem (front bench)no
Helen GoodmanBishop AucklandLab (minister)aye
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)aye
Jack StrawBlackburnLab (minister)aye
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLab (minister)aye
Dai DaviesBlaenau GwentIndependentno
David AndersonBlaydonLab (minister)aye
Ronnie CampbellBlyth ValleyLab (minister)no
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)aye
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)no
David CrausbyBolton North EastLab (minister)aye
Brian IddonBolton South EastLab (minister)aye
Ruth KellyBolton WestLab (minister)aye
Joe BentonBootleLab (minister)no
Mark SimmondsBoston and SkegnessCon (front bench)aye
David TredinnickBosworthConaye
Tobias EllwoodBournemouth EastCon (front bench)aye
John ButterfillBournemouth WestCon (front bench)aye
Andrew MacKayBracknellCon (front bench)aye
Terry RooneyBradford NorthLab (minister)aye
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)aye
Marsha SinghBradford WestLab (minister)no
Brooks NewmarkBraintreeCon (front bench)aye
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)no
Sarah TeatherBrent EastLDem (front bench)no
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)aye
Dawn ButlerBrent SouthLab (minister)no
Ann KeenBrentford and IsleworthLab (minister)aye
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)aye
Madeleine MoonBridgendLab (minister)aye
Ian CawseyBrigg and GooleLab (minister)aye
Desmond TurnerBrighton, KemptownLab (minister)no
David LepperBrighton, PavilionLab (minister)no
Kerry McCarthyBristol EastLab (minister)aye
Doug NaysmithBristol North WestLab (minister)no
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)aye
Stephen WilliamsBristol WestLDem (front bench)no
Bob NeillBromley and ChislehurstCon (front bench)aye
Julie KirkbrideBromsgroveCon (front bench)aye
Charles WalkerBroxbourneCon (front bench)aye
Nick PalmerBroxtoweLab (minister)aye
John BercowBuckinghamwhilst Con (front bench)aye
Kitty UssherBurnleyLab (minister)aye
David ChaytorBury NorthLab (minister)no
Ivan LewisBury SouthLab (minister)aye
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)aye
Hywel WilliamsCaernarfonPC (front bench)no
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)aye
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)no
Chris McCaffertyCalder ValleyLabno
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)aye
David HowarthCambridgeLDem (front bench)no
Tony WrightCannock ChaseLab (minister)aye
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)aye
Jennifer WillottCardiff CentralLDem (front bench)no
Julie MorganCardiff NorthLab (minister)no
Alun MichaelCardiff South and PenarthLabaye
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)aye
Eric MartlewCarlisleLab (minister)aye
Adam PriceCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)no
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLab (minister)aye
Brian H DonohoeCentral AyrshireLab (minister)aye
Mark WilliamsCeredigionLDem (front bench)no
Stephen DorrellCharnwoodCon (front bench)aye
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLab (minister)tellaye
Mark HunterCheadleLDem (front bench)no
Martin HorwoodCheltenhamLDem (front bench)no
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)aye
Paul HolmesChesterfieldLDem (front bench)no
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)aye
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenConaye
Theresa VilliersChipping BarnetCon (front bench)aye
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)aye
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)aye
Christine RussellCity of ChesterLab (minister)aye
Roberta Blackman-WoodsCity of DurhamLab (minister)aye
Shona McIsaacCleethorpesLab (minister)aye
Martyn JonesClwyd SouthLab (minister)aye
David JonesClwyd WestCon (front bench)aye
Tom ClarkeCoatbridge, Chryston and BellshillLabaye
Bob RussellColchesterLDem (front bench)no
Kali MountfordColne ValleyLab (minister)aye
Ann WintertonCongletonCon (front bench)aye
Betty WilliamsConwyLabno
Jamie ReedCopelandLab (minister)aye
Phil HopeCorbyLab (minister)aye
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldCon (front bench)aye
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)aye
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabaye
Jim CunninghamCoventry SouthLab (minister)aye
Laura MoffattCrawleyLab (minister)aye
Claire Curtis-ThomasCrosbyLab (minister)aye
Andrew PellingCroydon Centralwhilst Con (front bench)aye
Malcolm WicksCroydon NorthLab (minister)aye
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)aye
Rosemary McKennaCumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch EastLab (minister)aye
Jon CruddasDagenhamLabno
Alan MilburnDarlingtonLabaye
Howard StoateDartfordLab (minister)aye
Tim BoswellDaventryConaye
David HansonDelynLab (minister)aye
Andrew GwynneDenton and ReddishLab (minister)aye
Bob LaxtonDerby NorthLabaye
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)aye
Shahid MalikDewsburyLab (minister)aye
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)aye
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)aye
Ed MilibandDoncaster NorthLab (minister)aye
Gwyn ProsserDoverLab (minister)no
Ian AustinDudley NorthLab (minister)aye
Ian PearsonDudley SouthLab (minister)aye
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)aye
Russell BrownDumfries and GallowayLab (minister)aye
Stewart HosieDundee EastSNP (front bench)no
Jim McGovernDundee WestLab (minister)no
Willie RennieDunfermline and West FifeLDem (front bench)no
Steve PoundEaling NorthLab (minister)no
Andrew SlaughterEaling, Acton and Shepherd's BushLab (minister)aye
Piara S KhabraEaling, SouthallLab (minister)aye
Hugo SwireEast DevonCon (front bench)aye
Jo SwinsonEast DunbartonshireLDem (front bench)no
Stephen TimmsEast HamLab (minister)aye
Michael MatesEast HampshireCon (front bench)aye
Adam IngramEast Kilbride, Strathaven and LesmahagowLab (minister)aye
Gregory CampbellEast LondonderryDUP (front bench)aye
Anne MoffatEast LothianLab (minister)aye
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)aye
Peter AinsworthEast SurreyCon (front bench)aye
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)aye
Nigel WatersonEastbourneCon (front bench)aye
Christopher HuhneEastleighLDem (front bench)no
Ian StewartEcclesLabno
Stephen O'BrienEddisburyCon (front bench)aye
Gavin StrangEdinburgh EastLabno
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLab (minister)no
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLabno
Alistair DarlingEdinburgh South WestLab (minister)aye
John BarrettEdinburgh WestLDem (front bench)no
Andrew LoveEdmontonLab (minister)aye
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)aye
Colin BurgonElmetLabno
Joan RyanEnfield NorthLab (minister)aye
David BurrowesEnfield, SouthgateCon (front bench)aye
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)aye
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)aye
Liz BlackmanErewashLab (minister)aye
John AustinErith and ThamesmeadLab (minister)no
Ben BradshawExeterLab (minister)aye
Eric JoyceFalkirkLab (minister)aye
Julia GoldsworthyFalmouth and CamborneLDem (front bench)no
Mark HobanFarehamCon (front bench)aye
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentCon (front bench)aye
Alan KeenFeltham and HestonLab (minister)aye
Rudi VisFinchley and Golders GreenLabno
Michael HowardFolkestone and HytheConaye
Mark HarperForest of DeanCon (front bench)aye
Mark DurkanFoyleSDLP (front bench)no
Michael JackFyldeCon (front bench)aye
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)aye
Sharon HodgsonGateshead East and Washington WestLab (minister)aye
Vernon CoakerGedlingLab (minister)aye
Paul ClarkGillinghamLab (minister)aye
Mohammad SarwarGlasgow CentralLab (minister)no
David MarshallGlasgow EastLab (minister)no
Ann McKechinGlasgow NorthLab (minister)no
John RobertsonGlasgow North WestLab (minister)aye
Tom HarrisGlasgow SouthLab (minister)aye
Ian DavidsonGlasgow South WestLab (minister)no
John MacDougallGlenrothesLab (minister)aye
Parmjit DhandaGloucesterLab (minister)aye
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)no
Martin CatonGowerLab (minister)no
Adam HollowayGraveshamCon (front bench)aye
Anthony D WrightGreat YarmouthLab (minister)no
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLabaye
Anne MiltonGuildfordCon (front bench)aye
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLabno
Meg HillierHackney South and ShoreditchLab (minister)aye
Linda RiordanHalifaxLab (minister)no
Derek TwiggHaltonLab (minister)aye
Greg HandsHammersmith and FulhamCon (front bench)aye
Glenda JacksonHampstead and HighgateLabno
Edward GarnierHarboroughCon (front bench)aye
Bill RammellHarlowLab (minister)aye
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDem (front bench)no
Tony McNultyHarrow EastLab (minister)aye
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)aye
Iain WrightHartlepoolLab (minister)aye
Douglas CarswellHarwichCon (front bench)aye
Michael Jabez FosterHastings and RyeLab (minister)no
David WillettsHavantCon (front bench)aye
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLabno
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)no
Jon TrickettHemsworthLab (minister)no
Boris JohnsonHenleyCon (front bench)aye
Paul KeetchHerefordLDem (front bench)no
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)aye
James ClappisonHertsmereCon (front bench)aye
Peter AtkinsonHexhamCon (front bench)aye
Jim DobbinHeywood and MiddletonLab (minister)no
Tom LevittHigh PeakLab (minister)aye
Peter LilleyHitchin and HarpendenConaye
Frank DobsonHolborn and St PancrasLab (minister)no
James BrokenshireHornchurchCon (front bench)aye
Lynne FeatherstoneHornsey and Wood GreenLDem (front bench)no
Francis MaudeHorshamCon (front bench)aye
Fraser KempHoughton and Washington EastLabaye
Celia BarlowHoveLab (minister)aye
Barry SheermanHuddersfieldLab (minister)aye
Jonathan DjanoglyHuntingdonCon (front bench)aye
Greg PopeHyndburnLab (minister)aye
Lee ScottIlford NorthCon (front bench)aye
Mike GapesIlford SouthLab (minister)aye
David CairnsInverclydeLab (minister)aye
Danny AlexanderInverness, Nairn, Badenoch and StrathspeyLDem (front bench)no
Chris MoleIpswichLab (minister)aye
Jeremy CorbynIslington NorthLabno
Emily ThornberryIslington South and FinsburyLab (minister)no
Don TouhigIslwynLab (minister)aye
Stephen HepburnJarrowLab (minister)aye
Ann CryerKeighleyLab (minister)no
Malcolm RifkindKensington and ChelseaConaye
Philip HolloboneKetteringCon (front bench)aye
Des BrowneKilmarnock and LoudounLab (minister)aye
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)no
John PrescottKingston upon Hull EastLab (minister)aye
Diana R. JohnsonKingston upon Hull NorthLab (minister)aye
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLab (minister)aye
Roger BerryKingswoodLab (minister)no
Gordon BrownKirkcaldy and CowdenbeathLab (minister)aye
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLab (minister)aye
Edward O'HaraKnowsley SouthLab (minister)aye
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyDUP (front bench)aye
Ben WallaceLancaster and WyreCon (front bench)aye
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)aye
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)no
Greg MulhollandLeeds North WestLDem (front bench)no
John BattleLeeds WestLab (minister)aye
Keith VazLeicester EastLab (minister)aye
Peter SoulsbyLeicester SouthLab (minister)no
Patricia HewittLeicester WestLab (minister)aye
Andy BurnhamLeighLab (minister)aye
Bill WigginLeominsterCon (front bench)aye
Norman BakerLewesLDemno
Bridget PrenticeLewisham EastLab (minister)aye
Jim DowdLewisham WestLab (minister)aye
Joan RuddockLewisham, DeptfordLab (minister)no
Harry CohenLeyton and WansteadLab (minister)no
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)aye
Gillian MerronLincolnLab (minister)aye
Michael ConnartyLinlithgow and East FalkirkLab (minister)no
Maria EagleLiverpool, GarstonLab (minister)aye
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)aye
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLabno
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLabaye
Robert WareingLiverpool, West Derbywhilst Labno
Jim DevineLivingstonLab (minister)no
Nia GriffithLlanelliLab (minister)no
Peter TapsellLouth and HorncastleCon (front bench)aye
Kelvin HopkinsLuton NorthLab (minister)no
Nicholas WintertonMacclesfieldCon (front bench)aye
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)aye
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdConaye
Ian McCartneyMakerfieldLab (minister)aye
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordCon (front bench)aye
Tony LloydManchester CentralLab (minister)no
Graham StringerManchester, BlackleyLab (minister)no
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)aye
John LeechManchester, WithingtonLDem (front bench)no
Alan MealeMansfieldLab (minister)no
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)no
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)aye
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)no
Nadine DorriesMid BedfordshireConaye
Keith SimpsonMid NorfolkCon (front bench)aye
Nicholas SoamesMid SussexCon (front bench)aye
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)aye
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLab (minister)aye
David HamiltonMidlothianLab (minister)no
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLab (minister)aye
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)aye
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)aye
David DaviesMonmouthCon (front bench)aye
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDem (front bench)no
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)no
Colin ChallenMorley and RothwellLab (minister)no
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)aye
Angus MacNeilNa h-Eileanan an IarSNP (front bench)no
Peter HainNeathLab (minister)aye
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)aye
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)aye
Patrick MercerNewarkConaye
Richard BenyonNewburyCon (front bench)aye
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)no
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLabaye
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLabaye
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLab (minister)aye
Paul FlynnNewport WestLab (minister)no
Edward BallsNormantonLab (minister)aye
Katy ClarkNorth Ayrshire and ArranLab (minister)no
Dan RogersonNorth CornwallLDem (front bench)tellno
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)no
Robert WalterNorth DorsetCon (front bench)aye
Sylvia HermonNorth DownUUP (front bench)no
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)aye
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)aye
Malcolm MossNorth East CambridgeshireCon (front bench)aye
Natascha EngelNorth East DerbyshireLab (minister)aye
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)no
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)aye
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)aye
Mark LancasterNorth East Milton KeynesCon (front bench)aye
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)aye
Owen PatersonNorth ShropshireCon (front bench)aye
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)no
Michael WillsNorth SwindonLabaye
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)aye
Stephen ByersNorth TynesideLabaye
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)aye
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireCon (front bench)aye
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLab (minister)aye
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)aye
David TaylorNorth West LeicestershireLab (minister)tellno
Henry BellinghamNorth West NorfolkCon (front bench)aye
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)aye
Sally KeebleNorthampton NorthLab (minister)aye
Brian BinleyNorthampton SouthCon (front bench)aye
Steve WebbNorthavonLDemno
Ian GibsonNorwich NorthLabno
John HeppellNottingham EastLab (minister)aye
Graham AllenNottingham NorthLabaye
Alan SimpsonNottingham SouthLabno
Bill OlnerNuneatonLab (minister)aye
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)aye
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLab (minister)aye
Michael MeacherOldham West and RoytonLabno
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)no
John HoramOrpingtonCon (front bench)aye
Andrew SmithOxford EastLabno
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDem (front bench)no
Jim SheridanPaisley and Renfrewshire NorthLabaye
Douglas AlexanderPaisley and Renfrewshire SouthLab (minister)aye
Gordon PrenticePendleLab (minister)no
David MacleanPenrith and The BorderCon (front bench)aye
Pete WishartPerth and North PerthshireSNP (front bench)no
Stewart JacksonPeterboroughCon (front bench)aye
Alison SeabeckPlymouth, DevonportLab (minister)aye
Linda GilroyPlymouth, SuttonLab (minister)aye
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)aye
Kim HowellsPontypriddLab (minister)aye
Robert SymsPooleCon (front bench)aye
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLab (minister)aye
Sarah McCarthy-FryPortsmouth NorthLab (minister)aye
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)no
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireCon (front bench)aye
Mark HendrickPrestonLab (minister)aye
Paul TruswellPudseyLabno
Justine GreeningPutneyCon (front bench)aye
Mark FrancoisRayleighCon (front bench)aye
Martin SalterReading WestLab (minister)aye
Vera BairdRedcarLab (minister)aye
Jacqui SmithRedditchLab (minister)aye
Crispin BluntReigateCon (front bench)aye
Chris BryantRhonddaLabaye
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)aye
William HagueRichmond (Yorks)Con (front bench)aye
Susan KramerRichmond ParkLDem (front bench)no
Paul RowenRochdaleLDem (front bench)no
James DuddridgeRochford and Southend EastCon (front bench)aye
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)aye
Charles KennedyRoss, Skye and LochaberLDemno
Janet AndersonRossendale and DarwenLab (minister)aye
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)aye
Jeremy WrightRugby and KenilworthCon (front bench)aye
Nick HurdRuislip - NorthwoodCon (front bench)aye
Kenneth ClarkeRushcliffeCon (front bench)aye
Thomas McAvoyRutherglen and Hamilton WestLab (minister)aye
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)aye
John GreenwayRyedaleConaye
Hazel BlearsSalfordLab (minister)aye
Robert KeySalisburyCon (front bench)aye
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)aye
Elliot MorleyScunthorpeLabaye
Tony BlairSedgefieldLab (minister)aye
John GroganSelbyLab (minister)no
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)aye
Richard CabornSheffield CentralLab (minister)aye
Clive BettsSheffield, AttercliffeLab (minister)aye
David BlunkettSheffield, BrightsideLabaye
Nick CleggSheffield, HallamLDem (front bench)no
Meg MunnSheffield, HeeleyLab (minister)aye
Angela SmithSheffield, HillsboroughLab (minister)aye
Paddy TippingSherwoodLab (minister)aye
Philip DaviesShipleyCon (front bench)aye
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamCon (front bench)aye
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLab (minister)aye
Lorely BurtSolihullLDem (front bench)no
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)no
William McCreaSouth AntrimDUP (front bench)aye
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)aye
Jim KnightSouth DorsetLab (minister)aye
Eddie McGradySouth DownSDLPno
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)aye
Colin BreedSouth East CornwallLDem (front bench)no
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)aye
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)aye
David BorrowSouth RibbleLab (minister)aye
David MilibandSouth ShieldsLab (minister)aye
Patrick CormackSouth StaffordshireCon (front bench)aye
Anne SnelgroveSouth SwindonLab (minister)aye
Stephen LadymanSouth ThanetLab (minister)aye
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)aye
David GaukeSouth West HertfordshireCon (front bench)aye
Christopher FraserSouth West NorfolkCon (front bench)aye
Jeremy HuntSouth West SurreyCon (front bench)aye
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)aye
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)aye
John PughSouthportLDem (front bench)no
David WilshireSpelthorneCon (front bench)aye
Anne MainSt AlbansCon (front bench)aye
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)aye
Shaun WoodwardSt Helens SouthLab (minister)aye
Andrew GeorgeSt IvesLDemno
David KidneyStaffordLab (minister)aye
James PurnellStalybridge and HydeLab (minister)aye
Barbara FollettStevenageLab (minister)aye
Anne McGuireStirlingLab (minister)aye
Ann CoffeyStockportLab (minister)aye
Frank CookStockton NorthLab (minister)no
Dari TaylorStockton SouthLab (minister)aye
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLabno
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)no
Rob FlelloStoke-on-Trent SouthLab (minister)aye
Bill CashStoneCon (front bench)aye
Lynda WalthoStourbridgeLab (minister)aye
John MaplesStratford-on-AvonCon (front bench)aye
Keith HillStreathamLab (minister)aye
Beverley HughesStretford and UrmstonLab (minister)aye
David DrewStroudLab (minister)no
John GummerSuffolk CoastalConaye
Bill EtheringtonSunderland NorthLabno
Chris MullinSunderland SouthLab (minister)no
Michael GoveSurrey HeathCon (front bench)aye
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)no
Andrew MitchellSutton ColdfieldCon (front bench)aye
Siân JamesSwansea EastLab (minister)no
Alan WilliamsSwansea WestLab (minister)aye
Brian JenkinsTamworthLab (minister)aye
George OsborneTattonCon (front bench)aye
Jeremy BrowneTauntonLDem (front bench)no
Richard Younger-RossTeignbridgeLDem (front bench)no
David WrightTelfordLab (minister)aye
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)aye
Mark PritchardThe WrekinCon (front bench)aye
Andrew MacKinlayThurrockLab (minister)no
Angela BrowningTiverton and HonitonCon (front bench)aye
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)aye
Sadiq KhanTootingLab (minister)aye
Paul MurphyTorfaenLab (minister)aye
Geoffrey CoxTorridge and West DevonCon (front bench)aye
David LammyTottenhamLab (minister)aye
Matthew TaylorTruro and St AustellLDem (front bench)no
Greg ClarkTunbridge WellsCon (front bench)aye
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)no
David ClellandTyne BridgeLab (minister)aye
Alan CampbellTynemouthLab (minister)aye
Angela WatkinsonUpminsterCon (front bench)aye
David SimpsonUpper BannDUP (front bench)aye
John RandallUxbridgeCon (front bench)aye
John SmithVale of GlamorganLab (minister)aye
Anne McIntoshVale of YorkCon (front bench)aye
Kate HoeyVauxhallLabno
Mary CreaghWakefieldLab (minister)aye
Angela EagleWallaseyLab (minister)aye
David WinnickWalsall NorthLab (minister)no
Bruce GeorgeWalsall SouthLabaye
Neil GerrardWalthamstowLab (minister)no
Dan NorrisWansdykeLab (minister)aye
Ed VaizeyWantageCon (front bench)aye
John SpellarWarleyLabaye
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)aye
Helen SouthworthWarrington SouthLab (minister)aye
James PlaskittWarwick and LeamingtonLab (minister)aye
Claire WardWatfordLab (minister)tellaye
Bob BlizzardWaveneyLab (minister)aye
Mike HallWeaver ValeLab (minister)aye
Peter BoneWellingboroughCon (front bench)aye
David Heathcoat-AmoryWellsCon (front bench)aye
Grant ShappsWelwyn HatfieldCon (front bench)aye
John HealeyWentworthLab (minister)aye
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)no
Tom WatsonWest Bromwich EastLab (minister)aye
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)aye
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)aye
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)aye
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)aye
John McFallWest DunbartonshireLab (minister)aye
Rosie CooperWest LancashireLab (minister)aye
Richard SpringWest SuffolkCon (front bench)aye
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)aye
Andrew MurrisonWestburyCon (front bench)aye
Tim FarronWestmorland and LonsdaleLDem (front bench)no
John PenroseWeston-Super-MareCon (front bench)aye
Neil TurnerWiganLab (minister)aye
Stephen HammondWimbledonCon (front bench)aye
Adam AfriyieWindsorCon (front bench)aye
Ben ChapmanWirral SouthLab (minister)aye
Stephen HesfordWirral WestLab (minister)aye
David CameronWitneyCon (front bench)aye
Humfrey MalinsWokingCon (front bench)aye
John RedwoodWokinghamConaye
Ken PurchaseWolverhampton North EastLab (minister)no
Pat McFaddenWolverhampton South EastLab (minister)aye
Rob MarrisWolverhampton South WestLab (minister)aye
Liam FoxWoodspringCon (front bench)aye
Michael FosterWorcesterLab (minister)aye
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)aye
Barbara KeeleyWorsleyLab (minister)aye
Ian LucasWrexhamLabaye
Paul GoodmanWycombeCon (front bench)aye
Richard TaylorWyre ForestIndependent (front bench)no
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLab (minister)aye
David LawsYeovilLDem (front bench)no
Albert OwenYnys MônLab (minister)aye

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive