Finance (No.2) Bill — New Clause 3 — Bank taxation — 8 Nov 2010 at 18:45

The majority of MPs rejected a proposal to order a report examining the level of taxation on the banking and financial services industry.

The rejected proposal was made while MPs were debating the second Finance Bill of the Parliament, titled the "Finance (No.2) Bill"[1][2].

Labour MP Chris Leslie introduced a new Clause 2 to be added to the bill saying[3]:

  • The Treasury shall publish a report before the 2011 Budget examining the level of taxation on the banking and financial services industry

Mr Leslie explained his intent in proposing the new clause; as he introduced it he said[3]:

Note: Due to a problem with the division bells extra time was given for this vote.

Debate in Parliament | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

All Votes Cast - sorted by name

MPs for which their vote in this division differed from the majority vote of their party are marked in red. Also shows which MPs were ministers at the time of this vote. You can also see every eligible MP including those who did not vote in this division.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLab (minister)aye
Nigel AdamsSelby and AinstyConno
Adam AfriyieWindsorConno
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)aye
Peter AldousWaveneyCon (front bench)no
Danny AlexanderInverness, Nairn, Badenoch and StrathspeyLDem (front bench)no
Heidi AlexanderLewisham EastLab (minister)aye
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)no
Stuart AndrewPudseyCon (front bench)no
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)no
Ian AustinDudley NorthLab (minister)aye
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)no
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)aye
William BainGlasgow North EastLab (minister)aye
Norman BakerLewesLDem (front bench)no
Steven BakerWycombeCon (front bench)no
Tony BaldryBanburyCon (front bench)no
Harriett BaldwinWest WorcestershireCon (front bench)no
Gordon BanksOchil and South PerthshireLab (minister)aye
Gregory BarkerBexhill and BattleCon (front bench)no
John BaronBasildon and BillericayCon (front bench)no
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)aye
Gavin BarwellCroydon CentralCon (front bench)no
Hugh BayleyYork CentralLab (minister)aye
Guto BebbAberconwyCon (front bench)no
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)aye
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)no
Stuart BellMiddlesbroughLabaye
Henry BellinghamNorth West NorfolkCon (front bench)no
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)aye
Richard BenyonNewburyCon (front bench)no
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)no
Luciana BergerLiverpool, WavertreeLab (minister)aye
Jake BerryRossendale and DarwenConno
Clive BettsSheffield South EastLab (minister)aye
Andrew BinghamHigh PeakConno
Brian BinleyNorthampton SouthCon (front bench)no
Gordon BirtwistleBurnleyLDemno
Bob BlackmanHarrow EastCon (front bench)no
Roberta Blackman-WoodsCity of DurhamLab (minister)aye
Nicola BlackwoodOxford West and AbingdonCon (front bench)no
Hazel BlearsSalford and EcclesLab (minister)aye
Tom BlenkinsopMiddlesbrough South and East ClevelandLab (minister)aye
Paul BlomfieldSheffield CentralLab (minister)aye
Crispin BluntReigateCon (front bench)no
Nicholas BolesGrantham and StamfordConno
Peter BoneWellingboroughCon (front bench)no
Karen BradleyStaffordshire MoorlandsCon (front bench)no
Ben BradshawExeterLab (minister)aye
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)no
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDemno
Angie BrayEaling Central and ActonConno
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)no
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)aye
Andrew BridgenNorth West LeicestershireCon (front bench)no
Steve BrineWinchesterConno
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)no
Gordon BrownKirkcaldy and CowdenbeathLabaye
Lyn BrownWest HamLab (minister)aye
Nick BrownNewcastle upon Tyne EastLab (minister)aye
Russell BrownDumfries and GallowayLab (minister)aye
Jeremy BrowneTaunton DeaneLDem (front bench)no
Fiona BruceCongletonCon (front bench)no
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)no
Chris BryantRhonddaLab (minister)aye
Karen BuckWestminster NorthLab (minister)aye
Robert BucklandSouth SwindonCon (front bench)no
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLab (minister)aye
Aidan BurleyCannock ChaseCon (front bench)no
Andy BurnhamLeighLab (minister)aye
Conor BurnsBournemouth WestConno
Simon BurnsChelmsfordCon (front bench)no
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)no
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)no
Lorely BurtSolihullLDem (front bench)no
Dan BylesNorth WarwickshireCon (front bench)no
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLab (minister)aye
Alun CairnsVale of GlamorganCon (front bench)no
David CairnsInverclydeLabaye
Alan CampbellTynemouthLab (minister)aye
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)no
Ronnie CampbellBlyth ValleyLabaye
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)no
Neil CarmichaelStroudCon (front bench)no
Douglas CarswellClactonConno
Bill CashStoneCon (front bench)no
Jenny ChapmanDarlingtonLab (minister)aye
Rehman ChishtiGillingham and RainhamConno
James ClappisonHertsmereCon (front bench)no
Greg ClarkTunbridge WellsCon (front bench)no
Katy ClarkNorth Ayrshire and ArranLab (minister)aye
Tom ClarkeCoatbridge, Chryston and BellshillLab (minister)aye
Vernon CoakerGedlingLab (minister)aye
Ann CoffeyStockportLabaye
Therese CoffeySuffolk CoastalCon (front bench)no
Michael ConnartyLinlithgow and East FalkirkLab (minister)aye
Rosie CooperWest LancashireLab (minister)aye
Geoffrey CoxTorridge and West DevonCon (front bench)no
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireCon (front bench)no
David CrausbyBolton North EastLab (minister)aye
Mary CreaghWakefieldLab (minister)aye
Stella CreasyWalthamstowLab (minister)aye
Michael CrockartEdinburgh WestLDemno
Tracey CrouchChatham and AylesfordConno
Jon CruddasDagenham and RainhamLab (minister)aye
Alex CunninghamStockton NorthLab (minister)aye
Jim CunninghamCoventry SouthLab (minister)aye
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)aye
Margaret CurranGlasgow EastLab (minister)aye
Nicholas DakinScunthorpeLab (minister)aye
Simon DanczukRochdaleLab (minister)aye
Alistair DarlingEdinburgh South WestLabaye
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)no
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)aye
Ian DavidsonGlasgow South WestLab (minister)aye
David DaviesMonmouthCon (front bench)no
Geraint DaviesSwansea WestLab (minister)aye
Glyn DaviesMontgomeryshireConno
Philip DaviesShipleyCon (front bench)no
David DavisHaltemprice and HowdenConno
Nick de BoisEnfield NorthCon (front bench)no
Gloria De PieroAshfieldLab (minister)aye
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)aye
Caroline DinenageGosportConno
Jonathan DjanoglyHuntingdonCon (front bench)no
Jim DobbinHeywood and MiddletonLabaye
Thomas DochertyDunfermline and West FifeLab (minister)aye
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyDUP (front bench)aye
Brian H DonohoeCentral AyrshireLabaye
Stephen DorrellCharnwoodCon (front bench)no
Nadine DorriesMid BedfordshireCon (front bench)no
Gemma DoyleWest DunbartonshireLab (minister)aye
Jackie Doyle-PriceThurrockCon (front bench)no
Richard DraxSouth DorsetCon (front bench)no
Jack DromeyBirmingham, ErdingtonLab (minister)aye
James DuddridgeRochford and Southend EastCon (front bench)no
Michael DugherBarnsley EastLab (minister)aye
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenCon (front bench)no
Angela EagleWallaseyLab (minister)aye
Maria EagleGarston and HalewoodLab (minister)aye
Jonathan EdwardsCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)aye
Clive EffordElthamLab (minister)aye
Julie ElliottSunderland CentralLab (minister)aye
Michael EllisNorthampton NorthCon (front bench)no
Jane EllisonBatterseaCon (front bench)no
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)aye
Tobias EllwoodBournemouth EastConno
Charlie ElphickeDoverCon (front bench)no
Natascha EngelNorth East DerbyshireLab (minister)aye
Bill EstersonSefton CentralLab (minister)aye
George EusticeCamborne and RedruthCon (front bench)no
Chris EvansIslwynLab (minister)aye
Graham EvansWeaver ValeConno
Jonathan EvansCardiff NorthConno
David EvennettBexleyheath and CrayfordConno
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)no
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)no
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLab (minister)aye
Tim FarronWestmorland and LonsdaleLDem (front bench)no
Lynne FeatherstoneHornsey and Wood GreenLDem (front bench)no
Frank FieldBirkenheadLab (minister)aye
Mark FieldCities of London and WestminsterCon (front bench)no
Jim FitzpatrickPoplar and LimehouseLab (minister)aye
Rob FlelloStoke-on-Trent SouthLab (minister)aye
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)aye
Paul FlynnNewport WestLab (minister)aye
Don FosterBathLDemno
Yvonne FovargueMakerfieldLab (minister)aye
Liam FoxNorth SomersetCon (front bench)no
Mark FrancoisRayleigh and WickfordCon (front bench)no
George FreemanMid NorfolkCon (front bench)no
Mike FreerFinchley and Golders GreenCon (front bench)no
Lorraine FullbrookSouth RibbleCon (front bench)no
Richard FullerBedfordConno
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)no
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)aye
Mark GarnierWyre ForestCon (front bench)no
David GaukeSouth West HertfordshireCon (front bench)no
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)no
Stephen GilbertSt Austell and NewquayLDem (front bench)no
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)no
Sheila GilmoreEdinburgh EastLab (minister)aye
Pat GlassNorth West DurhamLab (minister)aye
John GlenSalisburyCon (front bench)no
Mary GlindonNorth TynesideLab (minister)aye
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLabaye
Zac GoldsmithRichmond ParkCon (front bench)no
Helen GoodmanBishop AucklandLab (minister)aye
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)no
Richard GrahamGloucesterCon (front bench)no
Helen GrantMaidstone and The WealdCon (front bench)no
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)no
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)no
Tom GreatrexRutherglen and Hamilton WestLab (minister)aye
Damian GreenAshfordCon (front bench)no
Kate GreenStretford and UrmstonLab (minister)aye
Justine GreeningPutneyCon (front bench)no
Lilian GreenwoodNottingham SouthLab (minister)tellaye
Nia GriffithLlanelliLab (minister)aye
Andrew GriffithsBurtonCon (front bench)no
Ben GummerIpswichCon (front bench)no
Andrew GwynneDenton and ReddishLab (minister)aye
Sam GyimahEast SurreyCon (front bench)no
Robert HalfonHarlowCon (front bench)no
Duncan HamesChippenhamLDemno
David HamiltonMidlothianLab (minister)aye
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)no
Stephen HammondWimbledonConno
Greg HandsChelsea and FulhamConno
David HansonDelynLab (minister)aye
Mark HarperForest of DeanCon (front bench)no
Richard HarringtonWatfordCon (front bench)no
Rebecca HarrisCastle PointCon (front bench)no
Simon HartCarmarthen West and South PembrokeshireCon (front bench)no
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)no
Alan HaselhurstSaffron WaldenCon (front bench)no
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)no
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)no
John HealeyWentworth and DearneLab (minister)aye
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)no
Chris Heaton-HarrisDaventryCon (front bench)no
John HemmingBirmingham, YardleyLDem (front bench)no
Gordon HendersonSittingbourne and SheppeyCon (front bench)no
Mark HendrickPrestonLab (minister)aye
Charles HendryWealdenCon (front bench)no
Nick HerbertArundel and South DownsCon (front bench)no
David HeyesAshton-under-LyneLab (minister)aye
Meg HillierHackney South and ShoreditchLab (minister)aye
Julie HillingBolton WestLab (minister)aye
Damian HindsEast HampshireCon (front bench)no
Mark HobanFarehamCon (front bench)no
Margaret HodgeBarkingLab (minister)aye
Sharon HodgsonWashington and Sunderland WestLab (minister)aye
George HollingberyMeon ValleyCon (front bench)no
Philip HolloboneKetteringCon (front bench)no
Adam HollowayGraveshamConno
Jimmy HoodLanark and Hamilton EastLab (minister)aye
Kelvin HopkinsLuton NorthLab (minister)aye
Kris HopkinsKeighleyConno
Martin HorwoodCheltenhamLDemno
Stewart HosieDundee EastSNP (front bench)aye
George HowarthKnowsleyLab (minister)aye
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)no
John HowellHenleyConno
Simon HughesBermondsey and Old SouthwarkLDem (front bench)no
Jeremy HuntSouth West SurreyCon (front bench)no
Tristram HuntStoke-on-Trent CentralLab (minister)aye
Mark HunterCheadleLDem (front bench)tellno
Julian HuppertCambridgeLDem (front bench)no
Nick HurdRuislip, Northwood and PinnerCon (front bench)no
Eric IllsleyBarnsley CentralLabaye
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)aye
Margot JamesStourbridgeCon (front bench)no
Siân JamesSwansea EastLab (minister)aye
Cathy JamiesonKilmarnock and LoudounLab (minister)aye
Sajid JavidBromsgroveCon (front bench)no
Diana R. JohnsonKingston upon Hull NorthLab (minister)aye
Gareth JohnsonDartfordConno
Jo JohnsonOrpingtonCon (front bench)no
Andrew JonesHarrogate and KnaresboroughCon (front bench)no
David JonesClwyd WestCon (front bench)no
Graham JonesHyndburnLab (minister)aye
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)aye
Marcus JonesNuneatonConno
Susan Elan JonesClwyd SouthLab (minister)aye
Eric JoyceFalkirkLab (minister)aye
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)aye
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamConno
Barbara KeeleyWorsley and Eccles SouthLab (minister)aye
Alan KeenFeltham and HestonLabaye
Chris KellyDudley SouthCon (front bench)no
Liz KendallLeicester WestLab (minister)aye
Charles KennedyRoss, Skye and LochaberLDemno
Simon KirbyBrighton, KemptownCon (front bench)no
Greg KnightEast YorkshireCon (front bench)no
Kwasi KwartengSpelthorneCon (front bench)no
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)no
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)no
David LammyTottenhamLab (minister)aye
Mark LancasterMilton Keynes NorthConno
Pauline LathamMid DerbyshireCon (front bench)no
Ian LaveryWansbeckLab (minister)aye
David LawsYeovilLDemno
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLab (minister)aye
Andrea LeadsomSouth NorthamptonshireCon (front bench)no
Jessica LeeErewashCon (front bench)no
Phillip LeeBracknellCon (front bench)no
Jeremy LefroyStaffordCon (front bench)no
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)no
Charlotte LeslieBristol North WestCon (front bench)no
Chris LeslieNottingham EastLab (minister)aye
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)no
Brandon LewisGreat YarmouthCon (front bench)no
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)no
Ian Liddell-GraingerBridgwater and West SomersetCon (front bench)no
David LidingtonAylesburyCon (front bench)no
Peter LilleyHitchin and HarpendenConno
Stephen LloydEastbourneLDem (front bench)no
Tony LloydManchester CentralLab (minister)aye
Elfyn LlwydDwyfor MeirionnyddPC (front bench)aye
Jonathan LordWokingConno
Andrew LoveEdmontonLab (minister)aye
Caroline LucasBrighton, PavilionGreen (front bench)aye
Ian LucasWrexhamLab (minister)aye
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)no
Mary MacleodBrentford and IsleworthConno
Shabana MahmoodBirmingham, LadywoodLab (minister)aye
Anne MainSt AlbansCon (front bench)no
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)aye
Francis MaudeHorshamCon (front bench)no
Paul MaynardBlackpool North and CleveleysCon (front bench)no
Steve McCabeBirmingham, Selly OakLab (minister)aye
Michael McCannEast Kilbride, Strathaven and LesmahagowLab (minister)aye
Kerry McCarthyBristol EastLab (minister)aye
Jason McCartneyColne ValleyConno
Karl McCartneyLincolnConno
Gregg McClymontCumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch EastLab (minister)aye
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLabaye
Pat McFaddenWolverhampton South EastLabaye
Alison McGovernWirral SouthLab (minister)aye
Jim McGovernDundee WestLab (minister)aye
Anne McGuireStirlingLab (minister)aye
Anne McIntoshThirsk and MaltonCon (front bench)no
Ann McKechinGlasgow NorthLab (minister)aye
Catherine McKinnellNewcastle upon Tyne NorthLab (minister)aye
Patrick McLoughlinDerbyshire DalesCon (front bench)no
Stephen McPartlandStevenageConno
Esther McVeyWirral WestConno
Michael MeacherOldham West and RoytonLabaye
Ian MearnsGatesheadLab (minister)aye
Louise MenschCorbyConno
Mark MenziesFyldeCon (front bench)no
Patrick MercerNewarkConno
Stephen MetcalfeSouth Basildon and East ThurrockCon (front bench)no
Alun MichaelCardiff South and PenarthLabaye
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)aye
Maria MillerBasingstokeCon (front bench)no
Nigel MillsAmber ValleyCon (front bench)no
Anne MiltonGuildfordCon (front bench)no
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)aye
Madeleine MoonBridgendLab (minister)aye
Michael MooreBerwickshire, Roxburgh and SelkirkLDem (front bench)no
Penny MordauntPortsmouth NorthCon (front bench)no
Jessica MordenNewport EastLab (minister)aye
Nicky MorganLoughboroughConno
Graeme MorriceLivingstonLabaye
Anne Marie MorrisNewton AbbotConno
Grahame MorrisEasingtonLab (minister)aye
James MorrisHalesowen and Rowley RegisCon (front bench)no
Stephen MosleyCity of ChesterCon (front bench)no
David MowatWarrington SouthCon (front bench)no
George MudieLeeds EastLab (minister)aye
Greg MulhollandLeeds North WestLDem (front bench)no
David MundellDumfriesshire, Clydesdale and TweeddaleCon (front bench)no
Meg MunnSheffield, HeeleyLabaye
Tessa MuntWellsLDem (front bench)no
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)aye
Paul MurphyTorfaenLabaye
Ian MurrayEdinburgh SouthLab (minister)aye
Sheryll MurraySouth East CornwallCon (front bench)no
Andrew MurrisonSouth West WiltshireConno
Lisa NandyWiganLab (minister)aye
Pamela NashAirdrie and ShottsLab (minister)aye
Bob NeillBromley and ChislehurstCon (front bench)no
Brooks NewmarkBraintreeCon (front bench)no
Caroline NokesRomsey and Southampton NorthCon (front bench)no
Jesse NormanHereford and South HerefordshireCon (front bench)no
David NuttallBury NorthCon (front bench)no
Stephen O'BrienEddisburyCon (front bench)no
Fiona O'DonnellEast LothianLab (minister)aye
Matthew OffordHendonConno
Eric OllerenshawLancaster and FleetwoodConno
Chi OnwurahNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)aye
Sandra OsborneAyr, Carrick and CumnockLab (minister)aye
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)no
Albert OwenYnys MônLab (minister)aye
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)no
Neil ParishTiverton and HonitonCon (front bench)no
Priti PatelWithamConno
Mark PawseyRugbyConno
Teresa PearceErith and ThamesmeadLab (minister)aye
Mike PenningHemel HempsteadCon (front bench)no
John PenroseWeston-Super-MareCon (front bench)no
Andrew PercyBrigg and GooleCon (front bench)no
Toby PerkinsChesterfieldLab (minister)aye
Claire PerryDevizesCon (front bench)no
Stephen PhillipsSleaford and North HykehamCon (front bench)no
Bridget PhillipsonHoughton and Sunderland SouthLab (minister)aye
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)no
Christopher PincherTamworthCon (front bench)no
Daniel PoulterCentral Suffolk and North IpswichConno
Steve PoundEaling NorthLab (minister)tellaye
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)no
John PughSouthportLDem (front bench)no
Yasmin QureshiBolton South EastLab (minister)aye
Dominic RaabEsher and WaltonCon (front bench)no
John RandallUxbridge and South RuislipCon (front bench)no
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLabaye
Mark RecklessRochester and StroodCon (front bench)no
John RedwoodWokinghamConno
Jacob Rees-MoggNorth East SomersetCon (front bench)no
Rachel ReevesLeeds WestLab (minister)aye
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)no
Emma ReynoldsWolverhampton North EastLab (minister)aye
Jonathan ReynoldsStalybridge and HydeLab (minister)aye
Linda RiordanHalifaxLab (minister)aye
Andrew RobathanSouth LeicestershireCon (front bench)no
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)aye
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentCon (front bench)no
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabaye
Dan RogersonNorth CornwallLDem (front bench)no
Steve RotheramLiverpool, WaltonLabaye
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)aye
Lindsay RoyGlenrothesLab (minister)aye
Chris RuaneVale of ClwydLabaye
Amber RuddHastings and RyeCon (front bench)no
Joan RuddockLewisham, DeptfordLabaye
David RuffleyBury St EdmundsConno
Bob RussellColchesterLDem (front bench)no
David RutleyMacclesfieldCon (front bench)no
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)no
Laura SandysSouth ThanetCon (front bench)no
Anas SarwarGlasgow CentralLab (minister)aye
Lee ScottIlford NorthConno
Alison SeabeckPlymouth, Moor ViewLab (minister)aye
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)no
Grant ShappsWelwyn HatfieldCon (front bench)no
Alok SharmaReading WestCon (front bench)no
Virendra SharmaEaling, SouthallLab (minister)aye
Barry SheermanHuddersfieldLabaye
Alec ShelbrookeElmet and RothwellConno
Jim SheridanPaisley and Renfrewshire NorthLab (minister)aye
Gavin ShukerLuton SouthLab (minister)aye
Mark SimmondsBoston and SkegnessConno
Chris SkidmoreKingswoodCon (front bench)no
Dennis SkinnerBolsoverLabaye
Andrew SmithOxford EastLabaye
Angela SmithPenistone and StocksbridgeLab (minister)aye
Chloe SmithNorwich NorthCon (front bench)no
Henry SmithCrawleyCon (front bench)no
Julian SmithSkipton and RiponCon (front bench)no
Owen SmithPontypriddLab (minister)aye
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)no
Nicholas SoamesMid SussexConno
Anna SoubryBroxtoweCon (front bench)no
Peter SoulsbyLeicester SouthLabaye
John SpellarWarleyLab (minister)aye
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)no
Mark SpencerSherwoodCon (front bench)no
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)no
Andrew StephensonPendleConno
John StevensonCarlisleConno
Bob StewartBeckenhamCon (front bench)no
Iain StewartMilton Keynes SouthCon (front bench)no
Rory StewartPenrith and The BorderCon (front bench)no
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)no
Graham StringerBlackley and BroughtonLab (minister)aye
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)aye
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)no
Julian SturdyYork OuterCon (front bench)no
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)aye
Ian SwalesRedcarLDem (front bench)no
Desmond SwayneNew Forest WestConno
Jo SwinsonEast DunbartonshireLDemno
Hugo SwireEast DevonCon (front bench)no
Robert SymsPooleCon (front bench)no
Peter TapsellLouth and HorncastleCon (front bench)no
Sarah TeatherBrent CentralLDem (front bench)no
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)aye
Emily ThornberryIslington South and FinsburyLab (minister)aye
Stephen TimmsEast HamLab (minister)aye
Edward TimpsonCrewe and NantwichConno
Justin TomlinsonNorth SwindonConno
David TredinnickBosworthCon (front bench)no
Elizabeth TrussSouth West NorfolkConno
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)no
Karl TurnerKingston upon Hull EastLab (minister)aye
Derek TwiggHaltonLab (minister)aye
Stephen TwiggLiverpool, West DerbyLab (minister)aye
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)no
Chuka UmunnaStreathamLab (minister)aye
Paul UppalWolverhampton South WestConno
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireCon (front bench)no
Keith VazLeicester EastLab (minister)aye
Valerie VazWalsall SouthLab (minister)aye
Martin VickersCleethorpesConno
Theresa VilliersChipping BarnetCon (front bench)no
Charles WalkerBroxbourneCon (front bench)no
Robin WalkerWorcesterConno
Ben WallaceWyre and Preston NorthConno
David WardBradford EastLDem (front bench)no
Angela WatkinsonHornchurch and UpminsterCon (front bench)no
Tom WatsonWest Bromwich EastLab (minister)aye
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)aye
Steve WebbThornbury and YateLDem (front bench)no
Michael WeirAngusSNP (front bench)aye
James WhartonStockton SouthCon (front bench)no
Heather WheelerSouth DerbyshireCon (front bench)no
Chris WhiteWarwick and LeamingtonCon (front bench)no
Eilidh WhitefordBanff and BuchanSNP (front bench)aye
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)aye
Craig WhittakerCalder ValleyCon (front bench)no
Bill WigginNorth HerefordshireCon (front bench)tellno
Hywel WilliamsArfonPC (front bench)aye
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)no
Stephen WilliamsBristol WestLDem (front bench)no
Chris WilliamsonDerby NorthLab (minister)aye
Gavin WilliamsonSouth StaffordshireCon (front bench)no
Jennifer WillottCardiff CentralLDemno
Phil WilsonSedgefieldLab (minister)aye
Rob WilsonReading EastConno
David WinnickWalsall NorthLab (minister)aye
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)aye
Pete WishartPerth and North PerthshireSNP (front bench)aye
Mike WoodBatley and SpenLab (minister)aye
John WoodcockBarrow and FurnessLab (minister)aye
Shaun WoodwardSt Helens South and WhistonLab (minister)aye
David WrightTelfordLab (minister)aye
Iain WrightHartlepoolLab (minister)aye
Jeremy WrightKenilworth and SouthamCon (front bench)no
Simon WrightNorwich SouthLDem (front bench)no
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)no
Nadhim ZahawiStratford-on-AvonCon (front bench)no

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive