Opposition Day — NHS Reorganisation — 17 Nov 2010 at 15:50

The majority of MPs voted against a motion proposed by Labour MP John Healey which expressed concern about the governments proposed reforms to the National Health Service.

Mr Healey's rejected motion stated:

  • That this House:
  • believes that the Government is pursuing a reform agenda in health that represents an ideological gamble with successful services and has failed to honour the pledges made in the Coalition Agreement to provide real-terms increases each year to health funding;
  • further believes that the Government is failing to honour its pledge in the Coalition Agreement by forcing the NHS in England through a high-cost, high-risk internal reorganisation as set out in the health White Paper;
  • is concerned that the combination of a real cut to funding for NHS healthcare and the £3 billion reorganisation planned by the Secretary of State for Health will put the NHS under great pressure and that services to patients will suffer;
  • supports the aims of increasing clinician involvement and improving patient care, but is concerned that the Government's plans will lead to a less consistent, reliable and responsive health service for patients which is also more inefficient, secretive and fragmented; and
  • calls on the Secretary of State for Health to listen to the warnings from patients' groups, health professionals and NHS experts and to rethink and put the White Paper reforms on hold, so that in this period of financial constraint the efforts of all in the NHS can be dedicated to improving patient care and making sound efficiency savings that are reused for frontline NHS services.

Debate in Parliament | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

All Votes Cast - sorted by name

MPs for which their vote in this division differed from the majority vote of their party are marked in red. Also shows which MPs were ministers at the time of this vote. You can also see every eligible MP including those who did not vote in this division.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLab (minister)aye
Nigel AdamsSelby and AinstyConno
Adam AfriyieWindsorCon (front bench)no
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)aye
Peter AldousWaveneyCon (front bench)no
Danny AlexanderInverness, Nairn, Badenoch and StrathspeyLDem (front bench)no
Douglas AlexanderPaisley and Renfrewshire SouthLab (minister)aye
Heidi AlexanderLewisham EastLab (minister)aye
Rushanara AliBethnal Green and BowLab (minister)aye
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)no
Stuart AndrewPudseyCon (front bench)no
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)no
Ian AustinDudley NorthLab (minister)aye
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)no
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)aye
William BainGlasgow North EastLab (minister)aye
Norman BakerLewesLDem (front bench)no
Steven BakerWycombeCon (front bench)no
Harriett BaldwinWest WorcestershireCon (front bench)no
Edward BallsMorley and OutwoodLab (minister)aye
Gordon BanksOchil and South PerthshireLab (minister)aye
Steve BarclayNorth East CambridgeshireCon (front bench)no
John BaronBasildon and BillericayCon (front bench)no
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)aye
Gavin BarwellCroydon CentralCon (front bench)no
Hugh BayleyYork CentralLab (minister)aye
Guto BebbAberconwyCon (front bench)no
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)aye
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)aye
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)no
Henry BellinghamNorth West NorfolkCon (front bench)no
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)aye
Joe BentonBootleLab (minister)aye
Richard BenyonNewburyCon (front bench)no
Paul BeresfordMole ValleyConno
Luciana BergerLiverpool, WavertreeLab (minister)aye
Jake BerryRossendale and DarwenConno
Clive BettsSheffield South EastLab (minister)aye
Andrew BinghamHigh PeakConno
Brian BinleyNorthampton SouthConno
Gordon BirtwistleBurnleyLDemno
Bob BlackmanHarrow EastCon (front bench)no
Roberta Blackman-WoodsCity of DurhamLab (minister)aye
Nicola BlackwoodOxford West and AbingdonCon (front bench)no
Hazel BlearsSalford and EcclesLab (minister)aye
Tom BlenkinsopMiddlesbrough South and East ClevelandLab (minister)aye
Paul BlomfieldSheffield CentralLabaye
Nicholas BolesGrantham and StamfordConno
Peter BoneWellingboroughCon (front bench)no
Karen BradleyStaffordshire MoorlandsCon (front bench)no
Ben BradshawExeterLab (minister)aye
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)no
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDemno
Angie BrayEaling Central and ActonConno
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)no
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)aye
Andrew BridgenNorth West LeicestershireCon (front bench)no
Steve BrineWinchesterConno
James BrokenshireOld Bexley and SidcupCon (front bench)no
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)no
Lyn BrownWest HamLab (minister)aye
Nick BrownNewcastle upon Tyne EastLab (minister)aye
Russell BrownDumfries and GallowayLab (minister)aye
Fiona BruceCongletonCon (front bench)no
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)no
Chris BryantRhonddaLab (minister)aye
Karen BuckWestminster NorthLab (minister)aye
Robert BucklandSouth SwindonCon (front bench)no
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLab (minister)aye
Aidan BurleyCannock ChaseCon (front bench)no
Andy BurnhamLeighLab (minister)aye
Conor BurnsBournemouth WestConno
David BurrowesEnfield, SouthgateConno
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)no
Lorely BurtSolihullLDem (front bench)no
Dan BylesNorth WarwickshireConno
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)no
Alun CairnsVale of GlamorganCon (front bench)no
David CairnsInverclydeLabaye
Alan CampbellTynemouthLab (minister)aye
Gregory CampbellEast LondonderryDUP (front bench)aye
Ronnie CampbellBlyth ValleyLabaye
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)no
Neil CarmichaelStroudCon (front bench)no
Douglas CarswellClactonConno
Bill CashStoneCon (front bench)no
Martin CatonGowerLab (minister)aye
Jenny ChapmanDarlingtonLab (minister)aye
Rehman ChishtiGillingham and RainhamConno
James ClappisonHertsmereCon (front bench)no
Greg ClarkTunbridge WellsCon (front bench)no
Katy ClarkNorth Ayrshire and ArranLab (minister)aye
Kenneth ClarkeRushcliffeCon (front bench)no
Tom ClarkeCoatbridge, Chryston and BellshillLabaye
Nick CleggSheffield, HallamLDem (front bench)no
Geoffrey Clifton-BrownThe CotswoldsCon (front bench)no
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)aye
Vernon CoakerGedlingLab (minister)aye
Ann CoffeyStockportLabaye
Therese CoffeySuffolk CoastalConno
Damian CollinsFolkestone and HytheConno
Oliver ColvilePlymouth, Sutton and DevonportCon (front bench)no
Michael ConnartyLinlithgow and East FalkirkLab (minister)aye
Rosie CooperWest LancashireLab (minister)aye
Yvette CooperNormanton, Pontefract and CastlefordLab (minister)aye
Jeremy CorbynIslington NorthLabaye
Geoffrey CoxTorridge and West DevonConno
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireCon (front bench)no
David CrausbyBolton North EastLab (minister)aye
Mary CreaghWakefieldLab (minister)aye
Stella CreasyWalthamstowLab (minister)aye
Michael CrockartEdinburgh WestLDemno
Tracey CrouchChatham and AylesfordConno
Jon CruddasDagenham and RainhamLab (minister)aye
John CryerLeyton and WansteadLab (minister)aye
Alex CunninghamStockton NorthLab (minister)aye
Jim CunninghamCoventry SouthLabaye
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)aye
Margaret CurranGlasgow EastLab (minister)aye
Nicholas DakinScunthorpeLab (minister)aye
Simon DanczukRochdaleLab (minister)aye
Alistair DarlingEdinburgh South WestLabaye
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)no
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)aye
Ian DavidsonGlasgow South WestLab (minister)aye
David DaviesMonmouthCon (front bench)no
Geraint DaviesSwansea WestLab (minister)aye
Glyn DaviesMontgomeryshireConno
Philip DaviesShipleyCon (front bench)no
David DavisHaltemprice and HowdenConno
Nick de BoisEnfield NorthConno
Gloria De PieroAshfieldLab (minister)aye
Caroline DinenageGosportConno
Jonathan DjanoglyHuntingdonCon (front bench)no
Jim DobbinHeywood and MiddletonLabaye
Frank DobsonHolborn and St PancrasLabaye
Thomas DochertyDunfermline and West FifeLab (minister)aye
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)aye
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyDUP (front bench)aye
Brian H DonohoeCentral AyrshireLabaye
Frank DoranAberdeen NorthLabaye
Stephen DorrellCharnwoodCon (front bench)no
Nadine DorriesMid BedfordshireCon (front bench)no
Jim DowdLewisham West and PengeLabaye
Gemma DoyleWest DunbartonshireLab (minister)aye
Jackie Doyle-PriceThurrockCon (front bench)no
Richard DraxSouth DorsetCon (front bench)no
Jack DromeyBirmingham, ErdingtonLab (minister)aye
James DuddridgeRochford and Southend EastCon (front bench)no
Michael DugherBarnsley EastLab (minister)aye
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)no
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenCon (front bench)no
Philip DunneLudlowCon (front bench)no
Mark DurkanFoyleSDLP (front bench)aye
Angela EagleWallaseyLab (minister)aye
Maria EagleGarston and HalewoodLab (minister)aye
Clive EffordElthamLab (minister)aye
Julie ElliottSunderland CentralLab (minister)aye
Michael EllisNorthampton NorthCon (front bench)no
Jane EllisonBatterseaCon (front bench)no
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)aye
Tobias EllwoodBournemouth EastConno
Charlie ElphickeDoverConno
Natascha EngelNorth East DerbyshireLab (minister)aye
Bill EstersonSefton CentralLab (minister)aye
George EusticeCamborne and RedruthCon (front bench)no
Chris EvansIslwynLab (minister)aye
Graham EvansWeaver ValeConno
Jonathan EvansCardiff NorthConno
David EvennettBexleyheath and CrayfordConno
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)no
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)no
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLabaye
Tim FarronWestmorland and LonsdaleLDem (front bench)no
Frank FieldBirkenheadLab (minister)aye
Mark FieldCities of London and WestminsterCon (front bench)no
Jim FitzpatrickPoplar and LimehouseLab (minister)aye
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)aye
Paul FlynnNewport WestLabaye
Don FosterBathLDemno
Yvonne FovargueMakerfieldLab (minister)aye
Liam FoxNorth SomersetCon (front bench)no
Hywel FrancisAberavonLab (minister)aye
Mark FrancoisRayleigh and WickfordCon (front bench)no
George FreemanMid NorfolkCon (front bench)no
Mike FreerFinchley and Golders GreenCon (front bench)no
Lorraine FullbrookSouth RibbleCon (front bench)no
Richard FullerBedfordConno
Mike GapesIlford SouthLab (minister)aye
Barry GardinerBrent NorthLabaye
Mark GarnierWyre ForestCon (front bench)no
David GaukeSouth West HertfordshireCon (front bench)no
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)no
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)no
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)no
Sheila GilmoreEdinburgh EastLabaye
Pat GlassNorth West DurhamLab (minister)aye
John GlenSalisburyCon (front bench)no
Mary GlindonNorth TynesideLab (minister)aye
Roger GodsiffBirmingham, Hall GreenLabaye
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLabaye
Zac GoldsmithRichmond ParkCon (front bench)no
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)no
Michael GoveSurrey HeathCon (front bench)no
Richard GrahamGloucesterCon (front bench)no
Helen GrantMaidstone and The WealdCon (front bench)no
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)no
Tom GreatrexRutherglen and Hamilton WestLab (minister)aye
Kate GreenStretford and UrmstonLab (minister)aye
Justine GreeningPutneyCon (front bench)no
Lilian GreenwoodNottingham SouthLab (minister)tellaye
Nia GriffithLlanelliLab (minister)aye
Andrew GriffithsBurtonConno
Ben GummerIpswichCon (front bench)no
Andrew GwynneDenton and ReddishLab (minister)aye
Sam GyimahEast SurreyCon (front bench)no
Peter HainNeathLab (minister)aye
Robert HalfonHarlowConno
Duncan HamesChippenhamLDemno
David HamiltonMidlothianLab (minister)aye
Fabian HamiltonLeeds North EastLabaye
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)no
Stephen HammondWimbledonConno
Matthew HancockWest SuffolkCon (front bench)no
Greg HandsChelsea and FulhamConno
David HansonDelynLab (minister)aye
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)aye
Mark HarperForest of DeanCon (front bench)no
Richard HarringtonWatfordCon (front bench)no
Rebecca HarrisCastle PointConno
Tom HarrisGlasgow SouthLab (minister)aye
Simon HartCarmarthen West and South PembrokeshireConno
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)no
Alan HaselhurstSaffron WaldenCon (front bench)no
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)aye
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)no
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)no
John HealeyWentworth and DearneLab (minister)aye
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)no
Chris Heaton-HarrisDaventryCon (front bench)no
John HemmingBirmingham, YardleyLDem (front bench)no
Gordon HendersonSittingbourne and SheppeyCon (front bench)no
Mark HendrickPrestonLab (minister)aye
Charles HendryWealdenCon (front bench)no
Stephen HepburnJarrowLab (minister)aye
Nick HerbertArundel and South DownsCon (front bench)no
Sylvia HermonNorth DownIndependent (front bench)aye
Meg HillierHackney South and ShoreditchLab (minister)aye
Julie HillingBolton WestLab (minister)aye
Damian HindsEast HampshireCon (front bench)no
Mark HobanFarehamCon (front bench)no
Margaret HodgeBarkingLab (minister)aye
Sharon HodgsonWashington and Sunderland WestLab (minister)aye
George HollingberyMeon ValleyCon (front bench)no
Philip HolloboneKetteringCon (front bench)no
Adam HollowayGraveshamConno
Jimmy HoodLanark and Hamilton EastLab (minister)aye
Kelvin HopkinsLuton NorthLab (minister)aye
Kris HopkinsKeighleyConno
Martin HorwoodCheltenhamLDemno
George HowarthKnowsleyLab (minister)aye
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)no
John HowellHenleyConno
Simon HughesBermondsey and Old SouthwarkLDem (front bench)no
Christopher HuhneEastleighLDemno
Jeremy HuntSouth West SurreyCon (front bench)no
Tristram HuntStoke-on-Trent CentralLabaye
Mark HunterCheadleLDem (front bench)no
Julian HuppertCambridgeLDem (front bench)no
Nick HurdRuislip, Northwood and PinnerCon (front bench)no
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)aye
Glenda JacksonHampstead and KilburnLab (minister)aye
Stewart JacksonPeterboroughConno
Margot JamesStourbridgeCon (front bench)no
Siân JamesSwansea EastLab (minister)aye
Cathy JamiesonKilmarnock and LoudounLab (minister)aye
Sajid JavidBromsgroveCon (front bench)no
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLab (minister)aye
Diana R. JohnsonKingston upon Hull NorthLab (minister)aye
Gareth JohnsonDartfordConno
Jo JohnsonOrpingtonCon (front bench)no
Andrew JonesHarrogate and KnaresboroughCon (front bench)no
David JonesClwyd WestCon (front bench)no
Graham JonesHyndburnLab (minister)aye
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)aye
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)aye
Marcus JonesNuneatonConno
Susan Elan JonesClwyd SouthLab (minister)aye
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)aye
Eric JoyceFalkirkLab (minister)aye
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)aye
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamConno
Barbara KeeleyWorsley and Eccles SouthLab (minister)aye
Alan KeenFeltham and HestonLabaye
Chris KellyDudley SouthCon (front bench)no
Liz KendallLeicester WestLab (minister)aye
Charles KennedyRoss, Skye and LochaberLDem (front bench)no
Sadiq KhanTootingLab (minister)aye
Simon KirbyBrighton, KemptownCon (front bench)no
Kwasi KwartengSpelthorneCon (front bench)no
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)no
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)no
David LammyTottenhamLab (minister)aye
Mark LancasterMilton Keynes NorthConno
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)no
Pauline LathamMid DerbyshireCon (front bench)no
Ian LaveryWansbeckLab (minister)aye
David LawsYeovilLDemno
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLab (minister)aye
Jessica LeeErewashCon (front bench)no
Phillip LeeBracknellCon (front bench)no
Jeremy LefroyStaffordCon (front bench)no
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)no
Charlotte LeslieBristol North WestCon (front bench)no
Chris LeslieNottingham EastLab (minister)aye
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)no
Brandon LewisGreat YarmouthCon (front bench)no
Ivan LewisBury SouthLab (minister)aye
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)no
Ian Liddell-GraingerBridgwater and West SomersetCon (front bench)no
Tony LloydManchester CentralLab (minister)aye
Naomi LongBelfast EastAlliance (front bench)aye
Jack LoprestiFilton and Bradley StokeCon (front bench)no
Jonathan LordWokingConno
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)no
Andrew LoveEdmontonLab (minister)aye
Caroline LucasBrighton, PavilionGreen (front bench)aye
Ian LucasWrexhamLab (minister)aye
Karen LumleyRedditchCon (front bench)no
Mary MacleodBrentford and IsleworthConno
Fiona MactaggartSloughLab (minister)aye
Shabana MahmoodBirmingham, LadywoodLab (minister)aye
Anne MainSt AlbansCon (front bench)no
John MannBassetlawLab (minister)aye
Francis MaudeHorshamCon (front bench)no
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)no
Paul MaynardBlackpool North and CleveleysCon (front bench)no
Steve McCabeBirmingham, Selly OakLab (minister)aye
Michael McCannEast Kilbride, Strathaven and LesmahagowLab (minister)aye
Kerry McCarthyBristol EastLab (minister)aye
Karl McCartneyLincolnConno
Gregg McClymontCumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch EastLab (minister)aye
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLabaye
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLabaye
Pat McFaddenWolverhampton South EastLabaye
Alison McGovernWirral SouthLab (minister)aye
Jim McGovernDundee WestLab (minister)aye
Anne McGuireStirlingLab (minister)aye
Anne McIntoshThirsk and MaltonCon (front bench)no
Ann McKechinGlasgow NorthLab (minister)aye
Catherine McKinnellNewcastle upon Tyne NorthLab (minister)aye
Patrick McLoughlinDerbyshire DalesCon (front bench)no
Stephen McPartlandStevenageConno
Esther McVeyWirral WestConno
Michael MeacherOldham West and RoytonLabaye
Alan MealeMansfieldLabaye
Ian MearnsGatesheadLab (minister)aye
Louise MenschCorbyConno
Mark MenziesFyldeCon (front bench)no
Patrick MercerNewarkConno
Stephen MetcalfeSouth Basildon and East ThurrockCon (front bench)no
Alun MichaelCardiff South and PenarthLabaye
David MilibandSouth ShieldsLabaye
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)aye
Maria MillerBasingstokeCon (front bench)no
Nigel MillsAmber ValleyCon (front bench)no
Andrew MitchellSutton ColdfieldCon (front bench)no
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)aye
Michael MooreBerwickshire, Roxburgh and SelkirkLDem (front bench)no
Penny MordauntPortsmouth NorthCon (front bench)no
Jessica MordenNewport EastLab (minister)aye
Nicky MorganLoughboroughConno
Graeme MorriceLivingstonLabaye
Anne Marie MorrisNewton AbbotConno
David MorrisMorecambe and LunesdaleCon (front bench)no
Grahame MorrisEasingtonLab (minister)aye
James MorrisHalesowen and Rowley RegisCon (front bench)no
Stephen MosleyCity of ChesterCon (front bench)no
David MowatWarrington SouthCon (front bench)no
George MudieLeeds EastLab (minister)aye
Greg MulhollandLeeds North WestLDemno
David MundellDumfriesshire, Clydesdale and TweeddaleCon (front bench)no
Tessa MuntWellsLDem (front bench)no
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)aye
Paul MurphyTorfaenLabaye
Ian MurrayEdinburgh SouthLab (minister)aye
Sheryll MurraySouth East CornwallCon (front bench)no
Andrew MurrisonSouth West WiltshireConno
Lisa NandyWiganLab (minister)aye
Pamela NashAirdrie and ShottsLab (minister)aye
Bob NeillBromley and ChislehurstCon (front bench)no
Brooks NewmarkBraintreeCon (front bench)no
Sarah NewtonTruro and FalmouthCon (front bench)no
Caroline NokesRomsey and Southampton NorthCon (front bench)no
David NuttallBury NorthCon (front bench)no
Stephen O'BrienEddisburyCon (front bench)no
Fiona O'DonnellEast LothianLab (minister)aye
Matthew OffordHendonConno
Eric OllerenshawLancaster and FleetwoodConno
Chi OnwurahNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)aye
Guy OppermanHexhamConno
Sandra OsborneAyr, Carrick and CumnockLab (minister)aye
Albert OwenYnys MônLab (minister)aye
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)no
Ian Paisley JnrNorth AntrimDUP (front bench)aye
Neil ParishTiverton and HonitonCon (front bench)no
Priti PatelWithamConno
Mark PawseyRugbyConno
Teresa PearceErith and ThamesmeadLab (minister)aye
Mike PenningHemel HempsteadCon (front bench)no
John PenroseWeston-Super-MareCon (front bench)no
Andrew PercyBrigg and GooleCon (front bench)no
Toby PerkinsChesterfieldLab (minister)aye
Claire PerryDevizesCon (front bench)no
Stephen PhillipsSleaford and North HykehamCon (front bench)no
Bridget PhillipsonHoughton and Sunderland SouthLab (minister)aye
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)no
Christopher PincherTamworthConno
Daniel PoulterCentral Suffolk and North IpswichConno
Steve PoundEaling NorthLab (minister)aye
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)no
Mark PritchardThe WrekinConno
Yasmin QureshiBolton South EastLab (minister)aye
Dominic RaabEsher and WaltonCon (front bench)no
John RandallUxbridge and South RuislipCon (front bench)no
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLabaye
Mark RecklessRochester and StroodCon (front bench)no
John RedwoodWokinghamConno
Jamie ReedCopelandLab (minister)aye
Jacob Rees-MoggNorth East SomersetCon (front bench)no
Simon ReevellDewsburyConno
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)no
Emma ReynoldsWolverhampton North EastLab (minister)aye
Jonathan ReynoldsStalybridge and HydeLab (minister)tellaye
Linda RiordanHalifaxLab (minister)aye
Margaret RitchieSouth DownSDLP (front bench)aye
Andrew RobathanSouth LeicestershireCon (front bench)no
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentCon (front bench)no
John RobertsonGlasgow North WestLab (minister)aye
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)no
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabaye
Dan RogersonNorth CornwallLDem (front bench)no
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)no
Steve RotheramLiverpool, WaltonLabaye
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)aye
Lindsay RoyGlenrothesLab (minister)aye
Amber RuddHastings and RyeCon (front bench)no
Joan RuddockLewisham, DeptfordLabaye
David RuffleyBury St EdmundsConno
Bob RussellColchesterLDem (front bench)no
David RutleyMacclesfieldCon (front bench)no
Laura SandysSouth ThanetCon (front bench)no
Anas SarwarGlasgow CentralLab (minister)aye
Lee ScottIlford NorthConno
Alison SeabeckPlymouth, Moor ViewLab (minister)aye
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)no
Jim ShannonStrangfordDUP (front bench)aye
Grant ShappsWelwyn HatfieldCon (front bench)no
Alok SharmaReading WestCon (front bench)no
Virendra SharmaEaling, SouthallLab (minister)aye
Barry SheermanHuddersfieldLabaye
Alec ShelbrookeElmet and RothwellConno
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)no
Jim SheridanPaisley and Renfrewshire NorthLab (minister)aye
Gavin ShukerLuton SouthLab (minister)aye
Mark SimmondsBoston and SkegnessConno
David SimpsonUpper BannDUP (front bench)aye
Keith SimpsonBroadlandConno
Chris SkidmoreKingswoodCon (front bench)no
Dennis SkinnerBolsoverLabaye
Andrew SlaughterHammersmithLab (minister)aye
Andrew SmithOxford EastLabaye
Angela SmithPenistone and StocksbridgeLab (minister)aye
Chloe SmithNorwich NorthCon (front bench)no
Henry SmithCrawleyCon (front bench)no
Julian SmithSkipton and RiponCon (front bench)no
Nick SmithBlaenau GwentLab (minister)aye
Owen SmithPontypriddLab (minister)aye
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDemno
Anna SoubryBroxtoweCon (front bench)no
Peter SoulsbyLeicester SouthLabaye
John SpellarWarleyLab (minister)aye
Mark SpencerSherwoodCon (front bench)no
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)no
Andrew StephensonPendleConno
John StevensonCarlisleConno
Bob StewartBeckenhamCon (front bench)no
Iain StewartMilton Keynes SouthCon (front bench)no
Rory StewartPenrith and The BorderCon (front bench)no
Jack StrawBlackburnLabaye
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)no
Mel StrideCentral DevonCon (front bench)no
Graham StringerBlackley and BroughtonLab (minister)aye
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)aye
Graham StuartBeverley and HoldernessCon (front bench)no
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)no
Julian SturdyYork OuterCon (front bench)no
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)aye
Ian SwalesRedcarLDem (front bench)no
Desmond SwayneNew Forest WestConno
Jo SwinsonEast DunbartonshireLDemno
Hugo SwireEast DevonCon (front bench)no
Robert SymsPooleCon (front bench)no
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)aye
Sarah TeatherBrent CentralLDem (front bench)no
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)aye
Emily ThornberryIslington South and FinsburyLab (minister)aye
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)no
Stephen TimmsEast HamLab (minister)aye
Edward TimpsonCrewe and NantwichConno
Justin TomlinsonNorth SwindonConno
David TredinnickBosworthCon (front bench)no
Jon TrickettHemsworthLab (minister)aye
Elizabeth TrussSouth West NorfolkConno
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)no
Karl TurnerKingston upon Hull EastLab (minister)aye
Derek TwiggHaltonLab (minister)aye
Stephen TwiggLiverpool, West DerbyLab (minister)aye
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)no
Chuka UmunnaStreathamLab (minister)aye
Ed VaizeyWantageCon (front bench)no
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireCon (front bench)tellno
Keith VazLeicester EastLab (minister)aye
Valerie VazWalsall SouthLab (minister)aye
Martin VickersCleethorpesConno
Charles WalkerBroxbourneCon (front bench)no
Robin WalkerWorcesterConno
Ben WallaceWyre and Preston NorthConno
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)aye
Robert WalterNorth DorsetConno
David WardBradford EastLDemno
Angela WatkinsonHornchurch and UpminsterCon (front bench)no
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)aye
Mike WeatherleyHoveCon (front bench)no
Steve WebbThornbury and YateLDem (front bench)no
James WhartonStockton SouthCon (front bench)no
Heather WheelerSouth DerbyshireConno
Chris WhiteWarwick and LeamingtonCon (front bench)no
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)aye
Craig WhittakerCalder ValleyCon (front bench)no
John WhittingdaleMaldonCon (front bench)no
Malcolm WicksCroydon NorthLabaye
Bill WigginNorth HerefordshireCon (front bench)no
David WillettsHavantCon (front bench)no
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)no
Stephen WilliamsBristol WestLDemno
Gavin WilliamsonSouth StaffordshireCon (front bench)no
Jennifer WillottCardiff CentralLDemno
Phil WilsonSedgefieldLab (minister)aye
Rob WilsonReading EastConno
David WinnickWalsall NorthLab (minister)aye
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)aye
Sarah WollastonTotnesCon (front bench)no
Mike WoodBatley and SpenLab (minister)aye
John WoodcockBarrow and FurnessLab (minister)aye
David WrightTelfordLab (minister)aye
Jeremy WrightKenilworth and SouthamCon (front bench)tellno
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)no
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)no
Nadhim ZahawiStratford-on-AvonCon (front bench)no

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive