European Union (Withdrawal Agreement) Bill — Decline Third Reading — 9 Jan 2020 at 16:44

The majority of MPs voted to implement the withdrawal agreement agreed between the United Kingdom and the European Union which includes an implementation period running until 31 December 2020 during which European Union laws and treaties would generally continue to have effect in United Kingdom law.

MPs were considering the European Union (Withdrawal Agreement) Bill[1][2].

The Bill:

  • *provides for the treaties of the European Union, and European Union derived law, to generally continue to have effect in United Kingdom law following the United Kingdom's withdrawal from the union until the end of an "implementation period" ending on 31 December 2020 as set in the Withdrawal Agreement of October 2019[3].
  • *gives legal effect to the Withdrawal Agreement[3] in UK law.
  • *implements agreements with Norway, Iceland, Liechtenstein and Switzerland on retaining citizen's rights.
  • *empowers ministers to make immigration regulations in line with the Withdrawal Agreement with the European and the agreements with Norway, Iceland, Liechtenstein and Switzerland.
  • *empowers ministers to make other regulations in connection with the implementation of the Withdrawal Agreement and connected documents including on the recognition of professional qualifications, the implementation of agreements on co-ordination of social security systems and the Protocol on Ireland/Northern Ireland.
  • *provides a right of appeal to the courts in connection with immigration status decisions connected with withdrawal.
  • *establishes an independent authority to monitor the implementation and application of the agreements covering citizens' rights.
  • *ensures the arrangements relating to co-operation between Northern Ireland and the Republic of Ireland set out in The Good Friday Agreement or Belfast Agreement are retained.

MPs were considering the motion:

  • That the Bill be now read the Third time.

The amendment, or alternative motion, rejected in this vote was:

Debate in Parliament |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

All Votes Cast - sorted by party

MPs for which their vote in this division differed from the majority vote of their party are marked in red. Also shows which MPs were ministers at the time of this vote. You can also see every eligible MP including those who did not vote in this division.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Stephen FarryNorth DownAllianceaye
Nigel AdamsSelby and AinstyCon (front bench)no
Bim AfolamiHitchin and HarpendenConno
Adam AfriyieWindsorConno
Nickie AikenCities of London and WestminsterConno
Peter AldousWaveneyConno
Lucy AllanTelfordConno
Sir David AmessSouthend WestConno
Lee AndersonAshfieldConno
Stuart AndersonWolverhampton South WestConno
Stuart AndrewPudseyCon (front bench)no
Caroline AnsellEastbourneConno
Edward ArgarCharnwoodCon (front bench)no
Sarah AthertonWrexhamConno
Victoria AtkinsLouth and HorncastleCon (front bench)no
Gareth BaconOrpingtonConno
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)no
Kemi BadenochSaffron WaldenCon (front bench)no
Shaun BaileyWest Bromwich WestConno
Siobhan BaillieStroudConno
Duncan BakerNorth NorfolkConno
Steven BakerWycombeConno
Harriett BaldwinWest WorcestershireConno
Steve BarclayNorth East CambridgeshireCon (front bench)no
John BaronBasildon and BillericayConno
Aaron BellNewcastle-under-LymeConno
Scott BentonBlackpool SouthConno
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)no
Saqib BhattiMeridenConno
Bob BlackmanHarrow EastConno
Crispin BluntReigateConno
Peter BoneWellingboroughConno
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)no
Andrew BowieWest Aberdeenshire and KincardineConno
Ben BradleyMansfieldConno
Karen BradleyStaffordshire MoorlandsCon (front bench)no
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)no
Suella BravermanFarehamConno
Jack BreretonStoke-on-Trent SouthCon (front bench)no
Andrew BridgenNorth West LeicestershireConno
Steve BrineWinchesterConno
Paul BristowPeterboroughConno
Sara BritcliffeHyndburnConno
James BrokenshireOld Bexley and SidcupConno
Anthony BrowneSouth CambridgeshireConno
Fiona BruceCongletonConno
Felicity BuchanKensingtonConno
Robert BucklandSouth SwindonCon (front bench)no
Alex BurghartBrentwood and OngarConno
Rob ButlerAylesburyConno
Andy CarterWarrington SouthConno
James CartlidgeSouth SuffolkConno
Bill CashStoneCon (front bench)no
Miriam CatesPenistone and StocksbridgeConno
Maria CaulfieldLewesCon (front bench)no
Alex ChalkCheltenhamConno
Rehman ChishtiGillingham and RainhamConno
Christopher ChopeChristchurchConno
Jo ChurchillBury St EdmundsCon (front bench)no
Greg ClarkTunbridge WellsConno
Simon ClarkeMiddlesbrough South and East ClevelandCon (front bench)no
Theo ClarkeStaffordConno
Brendan Clarke-SmithBassetlawConno
Chris ClarksonHeywood and MiddletonConno
James CleverlyBraintreeCon (front bench)no
Geoffrey Clifton-BrownThe CotswoldsConno
Therese CoffeySuffolk CoastalCon (front bench)no
Elliot ColburnCarshalton and WallingtonConno
Damian CollinsFolkestone and HytheConno
Alberto CostaSouth LeicestershireConno
Robert CourtsWitneyConno
Claire CoutinhoEast SurreyConno
Geoffrey CoxTorridge and West DevonCon (front bench)no
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireCon (front bench)no
Virginia CrosbieYnys MônConno
Tracey CrouchChatham and AylesfordConno
James DalyBury NorthConno
David DaviesMonmouthCon (front bench)no
Gareth DaviesGrantham and StamfordConno
James DaviesVale of ClwydConno
Mims DaviesMid SussexCon (front bench)no
Philip DaviesShipleyConno
David DavisHaltemprice and HowdenConno
Dehenna DavisonBishop AucklandConno
Sarah DinesDerbyshire DalesConno
Jonathan DjanoglyHuntingdonConno
Leo DochertyAldershotCon (front bench)no
Nadine DorriesMid BedfordshireCon (front bench)no
Steve DoubleSt Austell and NewquayConno
Oliver DowdenHertsmereCon (front bench)no
Jackie Doyle-PriceThurrockConno
Richard DraxSouth DorsetConno
Flick DrummondMeon ValleyConno
James DuddridgeRochford and Southend EastCon (front bench)no
David DuguidBanff and BuchanConno
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenConno
Philip DunneLudlowCon (front bench)no
Mark EastwoodDewsburyConno
Ruth EdwardsRushcliffeConno
Michael EllisNorthampton NorthCon (front bench)no
Tobias EllwoodBournemouth EastConno
Natalie ElphickeDoverConno
George EusticeCamborne and RedruthCon (front bench)no
Luke EvansBosworthConno
David EvennettBexleyheath and CrayfordConno
Ben EverittMilton Keynes NorthConno
Michael FabricantLichfieldConno
Laura FarrisNewburyConno
Simon FellBarrow and FurnessConno
Katherine FletcherSouth RibbleConno
Mark FletcherBolsoverConno
Nicholas FletcherDon ValleyConno
Vicky FordChelmsfordConno
Kevin FosterTorbayCon (front bench)no
Liam FoxNorth SomersetConno
Mark FrancoisRayleigh and WickfordConno
Lucy FrazerSouth East CambridgeshireCon (front bench)no
George FreemanMid NorfolkCon (front bench)no
Mike FreerFinchley and Golders GreenCon (front bench)no
Richard FullerNorth East BedfordshireConno
Mark GarnierWyre ForestConno
Nusrat GhaniWealdenCon (front bench)no
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)no
Peter GibsonDarlingtonConno
Jo GideonStoke-on-Trent CentralConno
John GlenSalisburyCon (front bench)no
Robert GoodwillScarborough and WhitbyConno
Michael GoveSurrey HeathCon (front bench)no
Richard GrahamGloucesterConno
Helen GrantMaidstone and The WealdConno
James GrayNorth WiltshireConno
Chris GraylingEpsom and EwellConno
Damian GreenAshfordConno
Andrew GriffithArundel and South DownsConno
Kate GriffithsBurtonConno
James GrundyLeighConno
Jonathan GullisStoke-on-Trent NorthConno
Robert HalfonHarlowConno
Luke HallThornbury and YateCon (front bench)no
Stephen HammondWimbledonConno
Matthew HancockWest SuffolkCon (front bench)no
Greg HandsChelsea and FulhamConno
Mark HarperForest of DeanConno
Rebecca HarrisCastle PointCon (front bench)no
Sally-Ann HartHastings and RyeConno
Simon HartCarmarthen West and South PembrokeshireCon (front bench)no
John HayesSouth Holland and The DeepingsConno
Oliver HealdNorth East HertfordshireConno
Chris Heaton-HarrisDaventryCon (front bench)no
Gordon HendersonSittingbourne and SheppeyConno
Darren HenryBroxtoweConno
Antony HigginbothamBurnleyConno
Damian HindsEast HampshireConno
Simon HoareNorth DorsetConno
Richard HoldenNorth West DurhamConno
Kevin HollinrakeThirsk and MaltonConno
Philip HolloboneKetteringConno
Adam HollowayGraveshamConno
Paul HolmesEastleighConno
John HowellHenleyConno
Paul HowellSedgefieldConno
Nigel HuddlestonMid WorcestershireCon (front bench)no
Neil HudsonPenrith and The BorderConno
Eddie HughesWalsall NorthConno
Jane HuntLoughboroughConno
Jeremy HuntSouth West SurreyConno
Tom HuntIpswichConno
Alister JackDumfries and GallowayCon (front bench)no
Sajid JavidBromsgroveCon (front bench)no
Bernard JenkinHarwich and North EssexCon (front bench)no
Mark JenkinsonWorkingtonConno
Andrea JenkynsMorley and OutwoodConno
Robert JenrickNewarkCon (front bench)no
Boris JohnsonUxbridge and South RuislipCon (front bench)no
Dr Caroline JohnsonSleaford and North HykehamConno
Gareth JohnsonDartfordConno
David JohnstonWantageConno
Andrew JonesHarrogate and KnaresboroughConno
David JonesClwyd WestConno
Fay JonesBrecon and RadnorshireConno
Marcus JonesNuneatonCon (front bench)no
Simon JuppEast DevonConno
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamConno
Alicia KearnsRutland and MeltonConno
Gillian KeeganChichesterConno
Imran Ahmad KhanWakefieldConno
Julian KnightSolihullCon (front bench)no
Danny KrugerDevizesConno
Kwasi KwartengSpelthorneCon (front bench)no
Robert LarganHigh PeakConno
Pauline LathamMid DerbyshireConno
Andrea LeadsomSouth NorthamptonshireCon (front bench)no
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)no
Ian LevyBlyth ValleyConno
Andrew LewerNorthampton SouthConno
Brandon LewisGreat YarmouthCon (front bench)no
Julian LewisNew Forest Eastwhilst Con (front bench)no
Ian Liddell-GraingerBridgwater and West SomersetConno
Chris LoderWest DorsetConno
Mark LoganBolton North EastConno
Marco LonghiDudley NorthConno
Julia LopezHornchurch and UpminsterConno
Jack LoprestiFilton and Bradley StokeConno
Jonathan LordWokingConno
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamConno
Craig MackinlaySouth ThanetConno
Cherilyn MackroryTruro and FalmouthConno
Rachel MacleanRedditchConno
Alan MakHavantConno
Kit MalthouseNorth West HampshireCon (front bench)no
Anthony MangnallTotnesConno
Scott MannNorth CornwallConno
Julie MarsonHertford and StortfordConno
Theresa MayMaidenheadConno
Jerome MayhewBroadlandConno
Paul MaynardBlackpool North and CleveleysCon (front bench)no
Jason McCartneyColne ValleyConno
Karl McCartneyLincolnConno
Stephen McPartlandStevenageCon (front bench)no
Esther McVeyTattonCon (front bench)no
Mark MenziesFyldeConno
Huw MerrimanBexhill and BattleCon (front bench)no
Stephen MetcalfeSouth Basildon and East ThurrockConno
Robin MillarAberconwyConno
Maria MillerBasingstokeConno
Amanda MillingCannock ChaseCon (front bench)no
Nigel MillsAmber ValleyConno
Gagan MohindraSouth West HertfordshireConno
Damien MooreSouthportConno
Robbie MooreKeighleyConno
Penny MordauntPortsmouth NorthConno
Anne Marie MorrisNewton AbbotConno
David MorrisMorecambe and LunesdaleConno
James MorrisHalesowen and Rowley RegisCon (front bench)tellno
Joy MorrisseyBeaconsfieldConno
Wendy MortonAldridge-BrownhillsCon (front bench)no
Kieran MullanCrewe and NantwichConno
Holly Mumby-CroftScunthorpeConno
David MundellDumfriesshire, Clydesdale and TweeddaleConno
Sheryll MurraySouth East CornwallConno
Andrew MurrisonSouth West WiltshireCon (front bench)no
Bob NeillBromley and ChislehurstCon (front bench)no
Lia NiciGreat GrimsbyConno
Caroline NokesRomsey and Southampton NorthConno
Jesse NormanHereford and South HerefordshireCon (front bench)no
Neil O'BrienHarboroughConno
Matthew OffordHendonConno
Guy OppermanHexhamCon (front bench)no
Neil ParishTiverton and HonitonCon (front bench)no
Owen PatersonNorth ShropshireConno
Mark PawseyRugbyConno
Mike PenningHemel HempsteadConno
John PenroseWeston-Super-MareConno
Andrew PercyBrigg and GooleConno
Chris PhilpCroydon SouthCon (front bench)no
Christopher PincherTamworthCon (front bench)no
Daniel PoulterCentral Suffolk and North IpswichConno
Rebecca PowTaunton DeaneCon (front bench)no
Victoria PrentisBanburyConno
Mark PritchardThe WrekinConno
Tom PursgloveCorbyCon (front bench)tellno
Jeremy QuinHorshamCon (front bench)no
Will QuinceColchesterCon (front bench)no
Tom RandallGedlingConno
John RedwoodWokinghamConno
Jacob Rees-MoggNorth East SomersetCon (front bench)no
Nicola RichardsWest Bromwich EastConno
Angela RichardsonGuildfordConno
Rob RobertsDelynConno
Laurence RobertsonTewkesburyConno
Mary RobinsonCheadleConno
Andrew RosindellRomfordConno
Lee RowleyNorth East DerbyshireConno
Dean RussellWatfordConno
David RutleyMacclesfieldCon (front bench)no
Gary SambrookBirmingham, NorthfieldConno
Selaine SaxbyNorth DevonConno
Paul ScullySutton and CheamConno
Bob SeelyIsle of WightConno
Andrew SelousSouth West BedfordshireConno
Alok SharmaReading WestCon (front bench)no
Alec ShelbrookeElmet and RothwellConno
Chris SkidmoreKingswoodCon (front bench)no
Chloe SmithNorwich NorthCon (front bench)no
Greg SmithBuckinghamConno
Henry SmithCrawleyConno
Amanda SollowayDerby NorthConno
Ben SpencerRunnymede and WeybridgeConno
Mark SpencerSherwoodCon (front bench)no
Jane StevensonWolverhampton North EastConno
John StevensonCarlisleConno
Iain StewartMilton Keynes SouthCon (front bench)no
Mel StrideCentral DevonConno
Julian SturdyYork OuterConno
Rishi SunakRichmond (Yorks)Con (front bench)no
James SunderlandBracknellConno
Desmond SwayneNew Forest WestConno
Robert SymsPooleConno
Derek ThomasSt IvesConno
Maggie ThroupErewashCon (front bench)no
Edward TimpsonEddisburyConno
Kelly TolhurstRochester and StroodCon (front bench)no
Justin TomlinsonNorth SwindonCon (front bench)no
Michael TomlinsonMid Dorset and North PooleConno
Craig TraceyNorth WarwickshireConno
Anne-Marie TrevelyanBerwick-upon-TweedCon (front bench)no
Laura TrottSevenoaksConno
Elizabeth TrussSouth West NorfolkCon (front bench)no
Thomas TugendhatTonbridge and MallingConno
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireConno
Martin VickersCleethorpesConno
Matt VickersStockton SouthConno
Theresa VilliersChipping BarnetCon (front bench)no
Christian WakefordBury SouthConno
Charles WalkerBroxbourneConno
Robin WalkerWorcesterCon (front bench)no
Jamie WallisBridgendConno
Matt WarmanBoston and SkegnessCon (front bench)no
Giles WatlingClactonConno
Suzanne WebbStourbridgeConno
Helen WhatelyFaversham and Mid KentCon (front bench)no
Craig WhittakerCalder ValleyConno
John WhittingdaleMaldonConno
Bill WigginNorth HerefordshireCon (front bench)no
James WildNorth West NorfolkConno
Craig WilliamsMontgomeryshireConno
Gavin WilliamsonSouth StaffordshireCon (front bench)no
Mike WoodDudley SouthConno
William WraggHazel GroveConno
Jeremy WrightKenilworth and SouthamConno
Jacob YoungRedcarConno
Nadhim ZahawiStratford-on-AvonCon (front bench)no
Caroline LucasBrighton, PavilionGreenaye
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)aye
Wendy ChamberlainNorth East FifeLDem (front bench)aye
Daisy CooperSt AlbansLDem (front bench)aye
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)aye
Tim FarronWestmorland and LonsdaleLDem (front bench)aye
Wera HobhouseBathLDem (front bench)aye
Christine JardineEdinburgh WestLDem (front bench)aye
Layla MoranOxford West and AbingdonLDem (front bench)aye
Sarah OlneyRichmond ParkLDem (front bench)aye
Jamie StoneCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)aye
Munira WilsonTwickenhamLDem (front bench)aye
Jonathan EdwardsCarmarthen East and Dinefwrwhilst PC (front bench)tellaye
Ben LakeCeredigionPCaye
Liz Saville-RobertsDwyfor MeirionnyddPC (front bench)aye
Hywel WilliamsArfonPC (front bench)aye
Colum EastwoodFoyleSDLPaye
Claire HannaBelfast SouthSDLPtellaye
Hannah BardellLivingstonSNP (front bench)aye
Mhairi BlackPaisley and Renfrewshire SouthSNP (front bench)aye
Ian BlackfordRoss, Skye and LochaberSNP (front bench)aye
Kirsty BlackmanAberdeen NorthSNP (front bench)aye
Steven BonnarCoatbridge, Chryston and BellshillSNP (front bench)aye
Deidre BrockEdinburgh North and LeithSNP (front bench)aye
Alan BrownKilmarnock and LoudounSNP (front bench)aye
Amy CallaghanEast DunbartonshireSNP (front bench)aye
Lisa CameronEast Kilbride, Strathaven and LesmahagowSNP (front bench)aye
Douglas ChapmanDunfermline and West FifeSNP (front bench)aye
Joanna CherryEdinburgh South WestSNP (front bench)aye
Ronnie CowanInverclydeSNP (front bench)aye
Angela CrawleyLanark and Hamilton EastSNP (front bench)aye
Martyn DayLinlithgow and East FalkirkSNP (front bench)aye
Martin DochertyWest DunbartonshireSNP (front bench)aye
Dave DooganAngusSNP (front bench)aye
Allan DoransAyr, Carrick and CumnockSNP (front bench)aye
Margaret FerrierRutherglen and Hamilton WestSNP (front bench)aye
Stephen FlynnAberdeen SouthSNP (front bench)aye
Patricia GibsonNorth Ayrshire and ArranSNP (front bench)aye
Patrick GradyGlasgow NorthSNP (front bench)aye
Peter GrantGlenrothesSNP (front bench)aye
Neil GrayAirdrie and ShottsSNP (front bench)aye
Drew HendryInverness, Nairn, Badenoch and StrathspeySNP (front bench)aye
Stewart HosieDundee EastSNP (front bench)aye
Chris LawDundee WestSNP (front bench)aye
David LindenGlasgow EastSNP (front bench)aye
Kenny MacAskillEast LothianSNP (front bench)aye
Angus MacNeilNa h-Eileanan an IarSNP (front bench)aye
Stewart McDonaldGlasgow SouthSNP (front bench)aye
Stuart McDonaldCumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch EastSNP (front bench)aye
Anne McLaughlinGlasgow North EastSNP (front bench)aye
Carol MonaghanGlasgow North WestSNP (front bench)aye
Gavin NewlandsPaisley and Renfrewshire NorthSNP (front bench)aye
John NicolsonOchil and South PerthshireSNP (front bench)aye
Brendan O'HaraArgyll and ButeSNP (front bench)aye
Kirsten OswaldEast RenfrewshireSNP (front bench)aye
Tommy SheppardEdinburgh EastSNP (front bench)aye
Alyn SmithStirlingSNP (front bench)aye
Chris StephensGlasgow South WestSNP (front bench)aye
Alison ThewlissGlasgow CentralSNP (front bench)aye
Owen ThompsonMidlothianSNP (front bench)aye
Richard ThomsonGordonSNP (front bench)aye
Philippa WhitfordCentral AyrshireSNP (front bench)aye
Pete WishartPerth and North PerthshireSNP (front bench)aye

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive