Parliamentary Constituencies Bill — New Clause 2 — Minimum Numbers of MPs for Wales, Scotland and Northern Ireland — 14 Jul 2020 at 18:16

The majority of MPs voted not to set minimum numberers of Parliamentary constituencies for each of Wales, Scotland and Northern Ireland.

MPs were considering the Parliamentary Constituencies Bill[1].

The proposed new clause rejected in this vote was titled: Allocation of constituencies and stated:

  • (1) Rule 8 of Schedule 2 to the 1986 Act (the allocation method) is amended as follows.
  • (2) After rule 8(5) insert—
  • “(6) Notwithstanding the allocation of constituencies according to the allocation method set out in rule 8(2)(5), there must be a minimum allocation of constituencies as follows—
  • (a) Wales must be allocated at least 40 constituencies (including the protected constituency);
  • (b) Scotland must be allocated at least 59 constituencies (including the two protected constituencies);
  • (c) Northern Ireland must be allocated at least 18 constituencies; and
  • (d) the allocation of constituencies must be adjusted accordingly.”’.

An explanatory statement from the proposer of the rejected new clause was provided:

Debate in Parliament |

All Votes Cast - sorted by constituency

MPs for which their vote in this division differed from the majority vote of their party are marked in red. Also shows which MPs were ministers at the time of this vote. You can also see every eligible MP including those who did not vote in this division.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Robin MillarAberconwyCon (front bench)no
Kirsty BlackmanAberdeen NorthSNP (front bench)aye
Stephen FlynnAberdeen SouthSNP (front bench)aye
Neil GrayAirdrie and ShottsSNP (front bench)aye
Leo DochertyAldershotCon (front bench)no
Wendy MortonAldridge-BrownhillsCon (front bench)no
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)no
Nigel MillsAmber ValleyCon (front bench)no
Dave DooganAngusSNP (front bench)aye
Hywel WilliamsArfonPC (front bench)aye
Brendan O'HaraArgyll and ButeSNP (front bench)aye
Andrew GriffithArundel and South DownsCon (front bench)no
Lee AndersonAshfieldConno
Damian GreenAshfordCon (front bench)no
Rob ButlerAylesburyCon (front bench)no
Victoria PrentisBanburyCon (front bench)no
David DuguidBanff and BuchanCon (front bench)no
Simon FellBarrow and FurnessCon (front bench)no
John BaronBasildon and BillericayConno
Maria MillerBasingstokeCon (front bench)no
Brendan Clarke-SmithBassetlawCon (front bench)no
Joy MorrisseyBeaconsfieldConno
Bob StewartBeckenhamCon (front bench)no
Gavin RobinsonBelfast EastDUP (front bench)aye
Claire HannaBelfast SouthSDLP (front bench)aye
Anne-Marie TrevelyanBerwick-upon-TweedCon (front bench)no
John LamontBerwickshire, Roxburgh and SelkirkCon (front bench)no
Graham StuartBeverley and HoldernessCon (front bench)no
Huw MerrimanBexhill and BattleCon (front bench)no
David EvennettBexleyheath and CrayfordCon (front bench)no
Gary SambrookBirmingham, NorthfieldCon (front bench)no
Dehenna DavisonBishop AucklandCon (front bench)no
Scott BentonBlackpool SouthCon (front bench)no
Ian LevyBlyth ValleyCon (front bench)no
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)no
Mark FletcherBolsoverCon (front bench)no
Mark LoganBolton North EastCon (front bench)no
Chris GreenBolton WestConno
Matt WarmanBoston and SkegnessCon (front bench)no
Luke EvansBosworthCon (front bench)no
Tobias EllwoodBournemouth EastCon (front bench)no
Conor BurnsBournemouth WestConno
James SunderlandBracknellCon (front bench)no
James CleverlyBraintreeCon (front bench)no
Fay JonesBrecon and RadnorshireConno
Alex BurghartBrentwood and OngarConno
Jamie WallisBridgendCon (front bench)no
Ian Liddell-GraingerBridgwater and West SomersetCon (front bench)no
Andrew PercyBrigg and GooleConno
Jerome MayhewBroadlandCon (front bench)no
Bob NeillBromley and ChislehurstCon (front bench)no
Sajid JavidBromsgroveConno
Charles WalkerBroxbourneCon (front bench)no
Darren HenryBroxtoweConno
Greg SmithBuckinghamCon (front bench)no
Antony HigginbothamBurnleyCon (front bench)no
Kate GriffithsBurtonConno
James DalyBury NorthCon (front bench)no
Christian WakefordBury Southwhilst Con (front bench)no
Jo ChurchillBury St EdmundsCon (front bench)no
Craig WhittakerCalder ValleyConno
George EusticeCamborne and RedruthCon (front bench)no
Amanda MillingCannock ChaseCon (front bench)no
John StevensonCarlisleCon (front bench)no
Jonathan EdwardsCarmarthen East and Dinefwrwhilst Independentaye
Simon HartCarmarthen West and South PembrokeshireCon (front bench)no
Elliot ColburnCarshalton and WallingtonCon (front bench)no
Rebecca HarrisCastle PointCon (front bench)no
Philippa WhitfordCentral AyrshireSNP (front bench)aye
Daniel PoulterCentral Suffolk and North IpswichCon (front bench)no
Ben LakeCeredigionPC (front bench)aye
Edward ArgarCharnwoodCon (front bench)no
Tracey CrouchChatham and AylesfordConno
Mary RobinsonCheadleCon (front bench)no
Vicky FordChelmsfordCon (front bench)no
Greg HandsChelsea and FulhamCon (front bench)no
Alex ChalkCheltenhamCon (front bench)no
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)no
Gillian KeeganChichesterCon (front bench)no
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenConno
Michelle DonelanChippenhamCon (front bench)no
Theresa VilliersChipping BarnetCon (front bench)no
Nickie AikenCities of London and WestminsterCon (front bench)no
Giles WatlingClactonCon (front bench)no
Martin VickersCleethorpesCon (front bench)no
Simon BaynesClwyd SouthCon (front bench)no
David JonesClwyd WestCon (front bench)no
Steven BonnarCoatbridge, Chryston and BellshillSNP (front bench)aye
Will QuinceColchesterCon (front bench)no
Jason McCartneyColne ValleyConno
Fiona BruceCongletonCon (front bench)no
Trudy HarrisonCopelandConno
Tom PursgloveCorbyCon (front bench)no
Henry SmithCrawleyCon (front bench)no
Kieran MullanCrewe and NantwichCon (front bench)no
Chris PhilpCroydon SouthCon (front bench)no
Stuart McDonaldCumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch EastSNP (front bench)aye
Gareth JohnsonDartfordConno
Chris Heaton-HarrisDaventryCon (front bench)no
Rob RobertsDelynwhilst Con (front bench)no
Amanda SollowayDerby NorthCon (front bench)no
Sarah DinesDerbyshire DalesCon (front bench)no
Danny KrugerDevizesConno
Mark EastwoodDewsburyCon (front bench)no
Nicholas FletcherDon ValleyCon (front bench)no
Marco LonghiDudley NorthCon (front bench)no
Mike WoodDudley SouthConno
Alister JackDumfries and GallowayCon (front bench)no
David MundellDumfriesshire, Clydesdale and TweeddaleCon (front bench)no
Stewart HosieDundee EastSNP (front bench)aye
Chris LawDundee WestSNP (front bench)aye
Douglas ChapmanDunfermline and West FifeSNP (front bench)aye
Liz Saville-RobertsDwyfor MeirionnyddPC (front bench)aye
Simon JuppEast DevonCon (front bench)no
Damian HindsEast HampshireCon (front bench)no
Lisa CameronEast Kilbride, Strathaven and LesmahagowSNP (front bench)aye
Kenny MacAskillEast Lothianwhilst SNP (front bench)aye
Kirsten OswaldEast RenfrewshireSNP (front bench)aye
Claire CoutinhoEast SurreyConno
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)no
Greg KnightEast YorkshireCon (front bench)no
Caroline AnsellEastbourneCon (front bench)no
Paul HolmesEastleighCon (front bench)no
Edward TimpsonEddisburyConno
Tommy SheppardEdinburgh EastSNP (front bench)aye
Deidre BrockEdinburgh North and LeithSNP (front bench)aye
Joanna CherryEdinburgh South WestSNP (front bench)aye
Alec ShelbrookeElmet and RothwellConno
Maggie ThroupErewashCon (front bench)no
Dominic RaabEsher and WaltonCon (front bench)no
John McNallyFalkirkSNP (front bench)aye
Suella BravermanFarehamCon (front bench)no
Helen WhatelyFaversham and Mid KentCon (front bench)no
Jack LoprestiFilton and Bradley StokeConno
Mike FreerFinchley and Golders GreenCon (front bench)no
Damian CollinsFolkestone and HytheConno
Mark HarperForest of DeanConno
Mark MenziesFyldeCon (front bench)no
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)no
Tom RandallGedlingCon (front bench)no
Rehman ChishtiGillingham and RainhamConno
Alison ThewlissGlasgow CentralSNP (front bench)aye
David LindenGlasgow EastSNP (front bench)aye
Patrick GradyGlasgow NorthSNP (front bench)aye
Anne McLaughlinGlasgow North EastSNP (front bench)aye
Carol MonaghanGlasgow North WestSNP (front bench)aye
Stewart McDonaldGlasgow SouthSNP (front bench)aye
Chris StephensGlasgow South WestSNP (front bench)aye
Peter GrantGlenrothesSNP (front bench)aye
Richard GrahamGloucesterCon (front bench)no
Richard ThomsonGordonSNP (front bench)aye
Caroline DinenageGosportCon (front bench)no
Gareth DaviesGrantham and StamfordCon (front bench)no
Adam HollowayGraveshamCon (front bench)no
Lia NiciGreat GrimsbyCon (front bench)no
Brandon LewisGreat YarmouthCon (front bench)no
Angela RichardsonGuildfordConno
James MorrisHalesowen and Rowley RegisCon (front bench)no
David DavisHaltemprice and HowdenConno
Neil O'BrienHarboroughConno
Robert HalfonHarlowCon (front bench)no
Andrew JonesHarrogate and KnaresboroughCon (front bench)no
Bob BlackmanHarrow EastCon (front bench)no
Bernard JenkinHarwich and North EssexCon (front bench)no
Sally-Ann HartHastings and RyeCon (front bench)no
Alan MakHavantCon (front bench)no
William WraggHazel GroveCon (front bench)no
Mike PenningHemel HempsteadConno
Matthew OffordHendonCon (front bench)no
John HowellHenleyCon (front bench)no
Jesse NormanHereford and South HerefordshireCon (front bench)no
Julie MarsonHertford and StortfordCon (front bench)no
Oliver DowdenHertsmereCon (front bench)no
Guy OppermanHexhamCon (front bench)no
Chris ClarksonHeywood and MiddletonCon (front bench)no
Robert LarganHigh PeakCon (front bench)no
Bim AfolamiHitchin and HarpendenConno
Julia LopezHornchurch and UpminsterCon (front bench)no
Jeremy QuinHorshamCon (front bench)no
Jonathan DjanoglyHuntingdonConno
Sara BritcliffeHyndburnCon (front bench)no
Ronnie CowanInverclydeSNP (front bench)aye
Drew HendryInverness, Nairn, Badenoch and StrathspeySNP (front bench)aye
Tom HuntIpswichCon (front bench)no
Bob SeelyIsle of WightCon (front bench)no
Robbie MooreKeighleyCon (front bench)no
Jeremy WrightKenilworth and SouthamConno
Felicity BuchanKensingtonCon (front bench)no
Philip HolloboneKetteringCon (front bench)no
Alan BrownKilmarnock and LoudounSNP (front bench)aye
Chris SkidmoreKingswoodConno
Neale HanveyKirkcaldy and Cowdenbeathwhilst SNP (front bench)aye
Angela CrawleyLanark and Hamilton EastSNP (front bench)aye
James GrundyLeighConno
Maria CaulfieldLewesCon (front bench)no
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)no
Karl McCartneyLincolnCon (front bench)no
Martyn DayLinlithgow and East FalkirkSNP (front bench)aye
Hannah BardellLivingstonSNP (front bench)aye
Jane HuntLoughboroughConno
Victoria AtkinsLouth and HorncastleCon (front bench)no
Philip DunneLudlowCon (front bench)no
David RutleyMacclesfieldCon (front bench)tellno
Theresa MayMaidenheadConno
Helen GrantMaidstone and The WealdConno
John WhittingdaleMaldonCon (front bench)no
Ben BradleyMansfieldConno
Flick DrummondMeon ValleyCon (front bench)no
Saqib BhattiMeridenConno
Nadine DorriesMid BedfordshireCon (front bench)no
Pauline LathamMid DerbyshireCon (front bench)no
Michael TomlinsonMid Dorset and North PooleCon (front bench)tellno
George FreemanMid NorfolkConno
Mims DaviesMid SussexCon (front bench)no
Nigel HuddlestonMid WorcestershireCon (front bench)no
Simon ClarkeMiddlesbrough South and East ClevelandCon (front bench)no
Owen ThompsonMidlothianSNP (front bench)tellaye
Ben EverittMilton Keynes NorthCon (front bench)no
Iain StewartMilton Keynes SouthCon (front bench)no
Paul BeresfordMole ValleyConno
David DaviesMonmouthCon (front bench)no
Craig WilliamsMontgomeryshireCon (front bench)no
Douglas RossMorayCon (front bench)no
David MorrisMorecambe and LunesdaleConno
Andrea JenkynsMorley and OutwoodCon (front bench)no
Marion FellowsMotherwell and WishawSNP (front bench)aye
Julian LewisNew Forest Eastwhilst Conno
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)no
Laura FarrisNewburyCon (front bench)no
Aaron BellNewcastle-under-LymeCon (front bench)no
Anne Marie MorrisNewton AbbotCon (front bench)no
Patricia GibsonNorth Ayrshire and ArranSNP (front bench)aye
Scott MannNorth CornwallConno
Selaine SaxbyNorth DevonCon (front bench)no
Simon HoareNorth DorsetCon (front bench)no
Richard FullerNorth East BedfordshireCon (front bench)no
Steve BarclayNorth East CambridgeshireCon (front bench)no
Lee RowleyNorth East DerbyshireConno
Ranil JayawardenaNorth East HampshireCon (front bench)no
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)no
Jacob Rees-MoggNorth East SomersetCon (front bench)no
Bill WigginNorth HerefordshireCon (front bench)no
Duncan BakerNorth NorfolkCon (front bench)no
Justin TomlinsonNorth SwindonCon (front bench)no
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)no
Craig TraceyNorth WarwickshireConno
Richard HoldenNorth West DurhamCon (front bench)no
Kit MalthouseNorth West HampshireConno
Andrew BridgenNorth West LeicestershireConno
James WildNorth West NorfolkCon (front bench)no
Michael EllisNorthampton NorthCon (front bench)no
Andrew LewerNorthampton SouthConno
Chloe SmithNorwich NorthCon (front bench)no
Marcus JonesNuneatonCon (front bench)no
John NicolsonOchil and South PerthshireSNP (front bench)aye
James BrokenshireOld Bexley and SidcupCon (front bench)no
Gareth BaconOrpingtonCon (front bench)no
Gavin NewlandsPaisley and Renfrewshire NorthSNP (front bench)tellaye
Mhairi BlackPaisley and Renfrewshire SouthSNP (front bench)aye
Andrew StephensonPendleCon (front bench)no
Miriam CatesPenistone and StocksbridgeCon (front bench)no
Neil HudsonPenrith and The BorderCon (front bench)no
Pete WishartPerth and North PerthshireSNP (front bench)aye
Paul BristowPeterboroughCon (front bench)no
Johnny MercerPlymouth, Moor ViewCon (front bench)no
Robert SymsPooleCon (front bench)no
Penny MordauntPortsmouth NorthCon (front bench)no
Stuart AndrewPudseyCon (front bench)no
Mark FrancoisRayleigh and WickfordCon (front bench)no
Alok SharmaReading WestCon (front bench)no
Jacob YoungRedcarConno
Rachel MacleanRedditchCon (front bench)no
Crispin BluntReigateConno
Rishi SunakRichmond (Yorks)Con (front bench)no
Kelly TolhurstRochester and StroodCon (front bench)no
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)no
Caroline NokesRomsey and Southampton NorthCon (front bench)no
Ian BlackfordRoss, Skye and LochaberSNP (front bench)aye
Jake BerryRossendale and DarwenConno
Alexander StaffordRother ValleyCon (front bench)no
Mark PawseyRugbyCon (front bench)no
David SimmondsRuislip, Northwood and PinnerCon (front bench)no
Ben SpencerRunnymede and WeybridgeCon (front bench)no
Ruth EdwardsRushcliffeCon (front bench)no
Margaret FerrierRutherglen and Hamilton Westwhilst SNP (front bench)aye
Alicia KearnsRutland and MeltonCon (front bench)no
Kemi BadenochSaffron WaldenCon (front bench)no
John GlenSalisburyCon (front bench)no
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)no
Holly Mumby-CroftScunthorpeConno
Paul HowellSedgefieldCon (front bench)no
Nigel AdamsSelby and AinstyCon (front bench)no
Laura TrottSevenoaksCon (front bench)no
Mark SpencerSherwoodCon (front bench)no
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamCon (front bench)no
Gordon HendersonSittingbourne and SheppeyConno
Julian SmithSkipton and RiponConno
Dr Caroline JohnsonSleaford and North HykehamCon (front bench)no
Julian KnightSolihullCon (front bench)no
David WarburtonSomerton and FromeConno
Stephen MetcalfeSouth Basildon and East ThurrockConno
Anthony BrowneSouth CambridgeshireCon (front bench)no
Heather WheelerSouth DerbyshireConno
Richard DraxSouth DorsetCon (front bench)no
Lucy FrazerSouth East CambridgeshireCon (front bench)no
Sheryll MurraySouth East CornwallCon (front bench)no
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)no
Alberto CostaSouth LeicestershireCon (front bench)no
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)no
Katherine FletcherSouth RibbleCon (front bench)no
Gavin WilliamsonSouth StaffordshireCon (front bench)no
James CartlidgeSouth SuffolkConno
Robert BucklandSouth SwindonCon (front bench)no
Craig MackinlaySouth ThanetCon (front bench)no
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)no
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)no
Gagan MohindraSouth West HertfordshireCon (front bench)no
Elizabeth TrussSouth West NorfolkCon (front bench)no
Jeremy HuntSouth West SurreyCon (front bench)no
Andrew MurrisonSouth West WiltshireConno
Royston SmithSouthampton, ItchenCon (front bench)no
Damien MooreSouthportConno
Kwasi KwartengSpelthorneCon (front bench)no
Steve DoubleSt Austell and NewquayCon (front bench)no
Theo ClarkeStaffordCon (front bench)no
Karen BradleyStaffordshire MoorlandsCon (front bench)no
Stephen McPartlandStevenageCon (front bench)no
Alyn SmithStirlingSNP (front bench)aye
Matt VickersStockton SouthCon (front bench)no
Jo GideonStoke-on-Trent CentralConno
Jonathan GullisStoke-on-Trent NorthCon (front bench)no
Jack BreretonStoke-on-Trent SouthCon (front bench)no
Bill CashStoneCon (front bench)no
Suzanne WebbStourbridgeCon (front bench)no
Jim ShannonStrangfordDUP (front bench)aye
Nadhim ZahawiStratford-on-AvonCon (front bench)no
Siobhan BaillieStroudCon (front bench)no
Therese CoffeySuffolk CoastalCon (front bench)no
Michael GoveSurrey HeathCon (front bench)no
Paul ScullySutton and CheamCon (front bench)no
Christopher PincherTamworthCon (front bench)no
Rebecca PowTaunton DeaneCon (front bench)no
Lucy AllanTelfordConno
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)no
Geoffrey Clifton-BrownThe CotswoldsCon (front bench)no
Mark PritchardThe WrekinCon (front bench)no
Kevin HollinrakeThirsk and MaltonConno
Luke HallThornbury and YateCon (front bench)no
Jackie Doyle-PriceThurrockCon (front bench)no
Neil ParishTiverton and HonitonCon (front bench)no
Thomas TugendhatTonbridge and MallingCon (front bench)no
Kevin FosterTorbayCon (front bench)no
Geoffrey CoxTorridge and West DevonConno
Cherilyn MackroryTruro and FalmouthConno
Greg ClarkTunbridge WellsCon (front bench)no
Boris JohnsonUxbridge and South RuislipCon (front bench)no
James DaviesVale of ClwydCon (front bench)no
Alun CairnsVale of GlamorganConno
Imran Ahmad KhanWakefieldConno
Eddie HughesWalsall NorthCon (front bench)no
David JohnstonWantageCon (front bench)no
Andy CarterWarrington SouthCon (front bench)no
Dean RussellWatfordCon (front bench)no
Peter AldousWaveneyConno
Nusrat GhaniWealdenCon (front bench)no
Peter BoneWellingboroughCon (front bench)no
James HeappeyWellsCon (front bench)no
Grant ShappsWelwyn HatfieldCon (front bench)no
Andrew BowieWest Aberdeenshire and KincardineCon (front bench)no
Nicola RichardsWest Bromwich EastCon (front bench)no
Shaun BaileyWest Bromwich WestCon (front bench)no
Chris LoderWest DorsetCon (front bench)no
Martin DochertyWest DunbartonshireSNP (front bench)aye
Matthew HancockWest SuffolkCon (front bench)no
Harriett BaldwinWest WorcestershireCon (front bench)no
John PenroseWeston-Super-MareConno
Adam AfriyieWindsorConno
Priti PatelWithamCon (front bench)no
Robert CourtsWitneyCon (front bench)no
Jonathan LordWokingConno
John RedwoodWokinghamConno
Jane StevensonWolverhampton North EastCon (front bench)no
Stuart AndersonWolverhampton South WestCon (front bench)no
Robin WalkerWorcesterCon (front bench)no
Mark JenkinsonWorkingtonCon (front bench)no
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)no
Sarah AthertonWrexhamCon (front bench)no
Steven BakerWycombeCon (front bench)no
Ben WallaceWyre and Preston NorthCon (front bench)no
Mark GarnierWyre ForestCon (front bench)no
Marcus FyshYeovilCon (front bench)no
Virginia CrosbieYnys MônCon (front bench)no
Julian SturdyYork OuterCon (front bench)no

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive