Stem Cell Research — 31 Oct 2000

I beg to move,

That leave be given to bring in a Bill to amend the Human Fertilisation and Embryology Act 1990 to allow the use of early embryonic tissue for the purposes of research into the development of regenerative therapies.

The softest road to hell is the gradual one, the gentle slope, soft underfoot, without sudden turnings, without sign posts.

Question put, pursuant to Standing Order No. 23 (Motions for leave to bring in Bills and nomination of Select Committees at commencement of public business): --

The House divided: Ayes 83, Noes 175.

Historical Hansard | Online Hansard |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (No)Minority (Aye)BothTurnout
Con81 (+1 tell) 13 (+1 tell)060.0%
Independent1 0033.3%
Lab73 (+1 tell) 54 (+1 tell)031.2%
LDem17 15068.1%
PC0 1025.0%
UUP3 0033.3%
Total:175 83041.1%

All MPs Eligible to Vote - sorted by party

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
John BercowBuckinghamCon (front bench)aye
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)aye
Crispin BluntReigateCon (front bench)tellaye
Tim BoswellDaventryCon (front bench)aye
Quentin DaviesGrantham and StamfordConaye
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)aye
Eric ForthBromley and ChislehurstConaye
Mrs Teresa GormanBillericayConaye
Robert JacksonWantageConaye
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)aye
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)aye
Ian TaylorEsher and WaltonConaye
David TredinnickBosworthCon (front bench)aye
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)aye
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)no
Michael AncramDevizesCon (front bench)no
Mr David AtkinsonBournemouth EastConno
Peter AtkinsonHexhamConno
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)no
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)no
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)no
Mr Ian BruceSouth DorsetConno
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)no
Bill CashStoneCon (front bench)no
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)no
James ClappisonHertsmereCon (front bench)no
Dr Michael ClarkRayleighConno
Mr Tim CollinsWestmorland and LonsdaleConno
Patrick CormackSouth StaffordshireCon (front bench)no
David DavisHaltemprice and HowdenCon (front bench)no
Mr Stephen DayCheadleConno
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)no
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenCon (front bench)no
Sir Peter EmeryEast DevonConno
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)no
Mr David FaberWestburyConno
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)no
Mr Howard FlightArundel and South DownsConno
Mr Norman FowlerSutton ColdfieldConno
Liam FoxWoodspringCon (front bench)no
Christopher FraserMid Dorset and North PooleConno
Mr Christopher GillLudlowConno
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)no
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)no
Damian GreenAshfordCon (front bench)no
John GreenwayRyedaleConno
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)no
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)no
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)no
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)no
David Heathcoat-AmoryWellsConno
John HoramOrpingtonConno
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)no
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)no
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)no
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)no
David LidingtonAylesburyCon (front bench)no
Peter LilleyHitchin and HarpendenConno
Sir Peter LloydFarehamConno
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)no
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)no
Humfrey MalinsWokingConno
Francis MaudeHorshamCon (front bench)no
Dr Brian MawhinneyNorth West CambridgeshireConno
Anne McIntoshVale of YorkCon (front bench)no
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)no
Mr Patrick NichollsTeignbridgeConno
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)no
Owen PatersonNorth ShropshireCon (front bench)no
Mr David PriorNorth NorfolkCon (front bench)no
John RandallUxbridgeCon (front bench)no
John RedwoodWokinghamConno
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)no
Mr Jonathan SayeedMid BedfordshireConno
Mrs Gillian ShephardSouth West NorfolkConno
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)no
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)no
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)no
Richard SpringWest SuffolkConno
Mr Nick St AubynGuildfordConno
Anthony SteenTotnesConno
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)no
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)no
Robert SymsPooleCon (front bench)no
Peter TapsellLouth and HorncastleConno
Mr John TaylorSolihullConno
Mr Teddy TaylorRochford and Southend EastConno
Mr Michael TrendWindsorConno
Robert WalterNorth DorsetConno
Charles WardleBexhill and Battlewhilst Conno
Nigel WatersonEastbourneConno
Mr Bowen WellsHertford and StortfordConno
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdConno
Mr John WilkinsonRuislip - NorthwoodConno
Ann WintertonCongletonContellno
Nicholas WintertonMacclesfieldConno
Peter AinsworthEast SurreyConabsent
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)absent
Tony BaldryBanburyCon (front bench)absent
Mr Richard BodyBoston and SkegnessConabsent
Mrs Virginia BottomleySouth West SurreyConabsent
Mr Peter BrookeCities of London and WestminsterCon (front bench)absent
Angela BrowningTiverton and HonitonCon (front bench)absent
John ButterfillBournemouth WestConabsent
Sir Sydney ChapmanChipping BarnetConabsent
Kenneth ClarkeRushcliffeConabsent
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldCon (front bench)absent
Mr James CranBeverley and HoldernessConabsent
David CurrySkipton and RiponConabsent
Stephen DorrellCharnwoodConabsent
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)absent
Edward GarnierHarboroughCon (front bench)absent
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)absent
John GummerSuffolk CoastalConabsent
William HagueRichmond (Yorks)Con (front bench)absent
Sir Archie HamiltonEpsom and EwellCon (front bench)absent
Mr Nick HawkinsSurrey HeathConabsent
Mr Edward HeathOld Bexley and SidcupConabsent
Mr Michael HeseltineHenleyConabsent
Douglas HoggSleaford and North HykehamConabsent
Michael HowardFolkestone and HytheConabsent
Mr Andrew HunterBasingstokeConabsent
Michael JackFyldeConabsent
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)absent
Sir Geoffrey Johnson SmithWealdenConabsent
Robert KeySalisburyConabsent
Mr Tom KingBridgwaterCon (front bench)absent
Julie KirkbrideBromsgroveConabsent
Jacqui LaitBeckenhamConabsent
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)absent
Sir Nicholas LyellNorth East BedfordshireConabsent
Mr John MacGregorSouth NorfolkConabsent
Andrew MacKayBracknellConabsent
David MacleanPenrith and The BorderConabsent
Mr David MadelSouth West BedfordshireConabsent
Mr John MajorHuntingdonConabsent
John MaplesStratford-on-AvonConabsent
Michael MatesEast HampshireConabsent
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)absent
Malcolm MossNorth East CambridgeshireConabsent
Mr Archie NormanTunbridge WellsConabsent
Stephen O'BrienEddisburyCon (front bench)absent
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)absent
Mr Richard PageSouth West HertfordshireConabsent
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)absent
Mr Michael PortilloKensington and ChelseaConabsent
Mrs Marion RoeBroxbourneConabsent
Mr Andrew RoweFaversham and Mid KentConabsent
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)absent
Keith SimpsonMid NorfolkCon (front bench)absent
Nicholas SoamesMid SussexConabsent
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)absent
Mr John TownendEast YorkshireConabsent
Peter ViggersGosportConabsent
Sir Ray WhitneyWycombeConabsent
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordConabsent
David WillettsHavantCon (front bench)absent
David WilshireSpelthorneConabsent
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)absent
George YoungNorth West HampshireConabsent
Alan HaselhurstSaffron WaldenDeputy Speaker (front bench)absent
Michael LordCentral Suffolk and North IpswichDeputy Speaker (front bench)absent
William McCreaSouth AntrimDUPabsent
Ian PaisleyNorth AntrimDUP (front bench)absent
Peter RobinsonBelfast EastDUPabsent
Mr Martin BellTattonIndependentno
Dennis CanavanFalkirk Westwhilst Independentabsent
Ken LivingstoneBrent Eastwhilst Independentabsent
Tommy GrahamWest Renfrewshirewhilst Independent Labourabsent
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLabaye
Mr Joe AshtonBassetlawLabaye
Mr Tony BanksWest HamLab (minister)aye
Mr Harry BarnesNorth East DerbyshireLabaye
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)aye
Mr Nigel BeardBexleyheath and CrayfordLabaye
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)aye
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)aye
Liz BlackmanErewashLabaye
Mrs Anne CampbellCambridgeLabaye
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLabaye
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)aye
Mr Tam DalyellLinlithgowLabaye
Mrs Valerie DaveyBristol WestLabaye
Mr Terry DavisBirmingham, Hodge HillLabaye
Brian H DonohoeCunninghame SouthLab (minister)aye
Ms Julia DrownSouth SwindonLabaye
Gwyneth DunwoodyCrewe and NantwichLabaye
Clive EffordElthamLab (minister)aye
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)aye
Bill EtheringtonSunderland NorthLabaye
Paul FlynnNewport WestLabaye
Barbara FollettStevenageLabaye
Mike GapesIlford SouthLab (minister)aye
Ian GibsonNorwich NorthLabtellaye
Dr Norman GodmanGreenock and InverclydeLabaye
Ms Jane GriffithsReading EastLabaye
Patrick HallBedfordLabaye
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLabaye
Brian IddonBolton South EastLabaye
Eric IllsleyBarnsley CentralLabaye
Mr Jon Owen JonesCardiff CentralLabaye
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLabaye
Martyn JonesClwyd SouthLabaye
Judy MallaberAmber ValleyLabaye
Mr John MaxtonGlasgow CathcartLab (minister)aye
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLab (minister)aye
Mr Bill MichieSheffield, HeeleyLabaye
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLabaye
Kali MountfordColne ValleyLabaye
Doug NaysmithBristol North WestLabaye
Mr Martin O'NeillOchilLab (minister)aye
James PlaskittWarwick and LeamingtonLabaye
Gordon PrenticePendleLabaye
Mr Allan RogersRhonddaLabaye
Mohammad SarwarGlasgow GovanLabaye
Mr Malcolm SavidgeAberdeen NorthLabaye
Mr Brian SedgemoreHackney South and ShoreditchLabaye
Barry SheermanHuddersfieldLab (minister)aye
Mr Robert SheldonAshton-under-LyneLab (minister)aye
Mr Llew SmithBlaenau GwentLabaye
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLabaye
Mr Peter Temple-MorrisLeominsterwhilst Labaye
Mark ToddSouth DerbyshireLabaye
Desmond TurnerBrighton, KemptownLabaye
Mrs Irene AdamsPaisley NorthLab (minister)no
Joe BentonBootleLabno
Mr Harold BestLeeds North WestLabno
Russell BrownDumfriesLab (minister)no
Des BrowneKilmarnock and LoudounLabno
Ronnie CampbellBlyth ValleyLab (minister)no
Mr Dale Campbell-SavoursWorkingtonLab (minister)no
Mr Jamie CannIpswichLabno
Ms Helen ClarkPeterboroughLabno
Tom ClarkeCoatbridge and ChrystonLabno
Mr Tony ColmanPutneyLabno
Frank CookStockton NorthLabno
Mr Tom CoxTootingLabno
David CrausbyBolton North EastLab (minister)no
John CummingsEasingtonLabno
Mr Hilton DawsonLancaster and WyreLabno
Andrew DismoreHendonLabno
Jim DobbinHeywood and MiddletonLabtellno
Mr Huw EdwardsMonmouthLabno
George GallowayGlasgow KelvinLabno
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLabno
Stephen HepburnJarrowLab (minister)no
Jimmy HoodClydesdaleLab (minister)no
Mr Alan HurstBraintreeLabno
Brian JenkinsTamworthLabno
Fiona JonesNewarkLabno
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)no
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)no
Ruth KellyBolton WestLabno
David KidneyStaffordLabno
Mr Andy KingRugby and KenilworthLabno
David LammyTottenhamLabno
Mrs Jackie LawrencePreseli PembrokeshireLabno
Ivan LewisBury SouthLabno
Mr Terry LewisWorsleyLabno
Tony LloydManchester CentralLabno
Mr Calum MacDonaldNa h-Eileanan an IarLabno
Andrew MacKinlayThurrockLabno
Denis MacShaneRotherhamLabno
Fiona MactaggartSloughLabno
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)no
Mr Paul MarsdenShrewsbury and AtchamLabno
David MarshallGlasgow ShettlestonLabno
Eric MartlewCarlisleLabno
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLab (minister)no
John McFallDumbartonLab (minister)no
Rosemary McKennaCumbernauld and KilsythLabno
Mr Tony McWalterHemel HempsteadLabno
Mr John McWilliamBlaydonLabno
Alan MealeMansfieldLab (minister)no
George MudieLeeds EastLabno
Denis MurphyWansbeckLabno
Mr Bill O'BrienNormantonLabno
Edward O'HaraKnowsley SouthLabno
Bill OlnerNuneatonLabno
Ian PearsonDudley SouthLabno
Mr Chris PondGraveshamLabno
Steve PoundEaling NorthLab (minister)no
Mr Lawrie QuinnScarborough and WhitbyLabno
Mr Syd RapsonPortsmouth NorthLabno
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabno
Mr Ted RowlandsMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)no
Frank RoyMotherwell and WishawLabno
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLabno
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)no
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLabno
Dari TaylorStockton SouthLabno
David TaylorNorth West LeicestershireLabno
Derek TwiggHaltonLabno
Mr Bill TynanHamilton SouthLabno
Rudi VisFinchley and Golders GreenLabno
Claire WardWatfordLabno
Robert WareingLiverpool, West DerbyLabno
Anthony D WrightGreat YarmouthLabno
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLab (minister)absent
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)absent
Douglas AlexanderPaisley SouthLababsent
Graham AllenNottingham NorthLab (minister)absent
Mr Donald AndersonSwansea EastLab (minister)absent
Janet AndersonRossendale and DarwenLab (minister)absent
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLab (minister)absent
Ms Candy AthertonFalmouth and CamborneLababsent
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLababsent
John AustinErith and ThamesmeadLababsent
John BattleLeeds WestLab (minister)absent
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)absent
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)absent
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)absent
Mr Tony BennChesterfieldLababsent
Mr Andrew BennettDenton and ReddishLababsent
Mr Gerry BerminghamSt Helens SouthLababsent
Roger BerryKingswoodLababsent
Clive BettsSheffield, AttercliffeLab (minister)absent
Tony BlairSedgefieldLab (minister)absent
Hazel BlearsSalfordLababsent
Bob BlizzardWaveneyLababsent
David BlunkettSheffield, BrightsideLab (minister)absent
Mr Paul BoatengBrent SouthLab (minister)absent
David BorrowSouth RibbleLababsent
Mr Keith BradleyManchester, WithingtonLab (minister)absent
Mr Peter BradleyThe WrekinLababsent
Ben BradshawExeterLab (minister)absent
Gordon BrownDunfermline EastLab (minister)absent
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLab (minister)absent
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLab (minister)absent
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLababsent
Colin BurgonElmetLababsent
Mrs Christine ButlerCastle PointLababsent
Stephen ByersNorth TynesideLab (minister)absent
Richard CabornSheffield CentralLab (minister)absent
Alan CampbellTynemouthLab (minister)absent
Mr Ivor CaplinHoveLababsent
Mr Roger CasaleWimbledonLababsent
Martin CatonGowerLab (minister)absent
Ian CawseyBrigg and GooleLababsent
Ben ChapmanWirral SouthLababsent
David ChaytorBury NorthLababsent
Malcolm ChisholmEdinburgh North and LeithLababsent
Ms Judith ChurchDagenhamLababsent
Dr David ClarkSouth ShieldsLababsent
Dr Lynda ClarkEdinburgh PentlandsLab (minister)absent
Paul ClarkGillinghamLababsent
Charles ClarkeNorwich SouthLab (minister)absent
Mr Eric ClarkeMidlothianLababsent
Mr Tony ClarkeNorthampton SouthLababsent
David ClellandTyne BridgeLab (minister)absent
Vernon CoakerGedlingLababsent
Ann CoffeyStockportLab (minister)absent
Harry CohenLeyton and WansteadLababsent
Mr Iain ColemanHammersmith and FulhamLababsent
Michael ConnartyFalkirk EastLab (minister)absent
Robin CookLivingstonLab (minister)absent
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)absent
Mr Robin CorbettBirmingham, ErdingtonLab (minister)absent
Jeremy CorbynIslington NorthLababsent
Ms Jean CorstonBristol EastLababsent
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLababsent
Professor Ross CranstonDudley NorthLab (minister)absent
Ann CryerKeighleyLababsent
John CryerHornchurchLab (minister)absent
Mr Lawrence CunliffeLeighLababsent
Dr Jack CunninghamCopelandLababsent
Jim CunninghamCoventry SouthLab (minister)absent
Claire Curtis-ThomasCrosbyLababsent
Alistair DarlingEdinburgh CentralLab (minister)absent
Mr Keith DarvillUpminsterLababsent
Ian DavidsonGlasgow PollokLab (minister)absent
Mr Denzil DaviesLlanelliLababsent
Geraint DaviesCroydon CentralLab (minister)absent
Mr Ron DaviesCaerphillyLababsent
Janet DeanBurtonLababsent
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)absent
Frank DobsonHolborn and St PancrasLababsent
Frank DoranAberdeen CentralLababsent
Jim DowdLewisham WestLab (minister)absent
David DrewStroudLab (minister)absent
Angela EagleWallaseyLab (minister)absent
Maria EagleLiverpool, GarstonLababsent
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLababsent
Frank FieldBirkenheadLababsent
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLababsent
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLababsent
Ms Lorna FitzsimonsRochdaleLababsent
Caroline FlintDon ValleyLababsent
Mr Derek FosterBishop AucklandLab (minister)absent
Michael FosterWorcesterLababsent
Michael Jabez FosterHastings and RyeLababsent
Mr George FoulkesCarrick, Cumnock and Doon ValleyLab (minister)absent
Mrs Maria FyfeGlasgow MaryhillLababsent
Sam GalbraithStrathkelvin and BearsdenLababsent
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)absent
Bruce GeorgeWalsall SouthLababsent
Neil GerrardWalthamstowLababsent
Linda GilroyPlymouth, SuttonLababsent
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLababsent
Mrs Llin GoldingNewcastle-under-LymeLab (minister)absent
Mrs Eileen GordonRomfordLababsent
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLababsent
Mr Win GriffithsBridgendLababsent
Mr Bruce GrocottTelfordLababsent
John GroganSelbyLab (minister)absent
Mr John GunnellMorley and RothwellLababsent
Peter HainNeathLababsent
Mike HallWeaver ValeLab (minister)absent
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)absent
David HansonDelynLab (minister)absent
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)absent
Sylvia HealHalesowen and Rowley Regiswhilst Lababsent
John HealeyWentworthLababsent
Mr Ivan HendersonHarwichLababsent
John HeppellNottingham EastLababsent
Stephen HesfordWirral WestLababsent
Patricia HewittLeicester WestLab (minister)absent
Keith HillStreathamLab (minister)absent
Mr David HinchliffeWakefieldLababsent
Margaret HodgeBarkingLab (minister)absent
Kate HoeyVauxhallLab (minister)absent
John Home RobertsonEast LothianLababsent
Geoff HoonAshfieldLab (minister)absent
Phil HopeCorbyLababsent
Kelvin HopkinsLuton NorthLababsent
Mr Alan HowarthNewport EastLab (minister)absent
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLab (minister)absent
Kim HowellsPontypriddLab (minister)absent
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)absent
Beverley HughesStretford and UrmstonLab (minister)absent
Mr Kevin HughesDoncaster NorthLab (minister)absent
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLababsent
John HuttonBarrow and FurnessLab (minister)absent
Adam IngramEast KilbrideLab (minister)absent
Glenda JacksonHampstead and HighgateLababsent
Mrs Helen JacksonSheffield, HillsboroughLababsent
Mr David JamiesonPlymouth, DevonportLab (minister)absent
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLab (minister)absent
Miss Melanie JohnsonWelwyn HatfieldLab (minister)absent
Mr Barry JonesAlyn and DeesideLababsent
Ms Jenny JonesWolverhampton South WestLababsent
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)absent
Sally KeebleNorthampton NorthLababsent
Alan KeenFeltham and HestonLababsent
Ann KeenBrentford and IsleworthLababsent
Fraser KempHoughton and Washington EastLababsent
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLab (minister)absent
Piara S KhabraEaling, SouthallLababsent
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLababsent
Ms Oona KingBethnal Green and BowLab (minister)absent
Ms Tess KinghamGloucesterLababsent
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLababsent
Stephen LadymanSouth ThanetLababsent
Bob LaxtonDerby NorthLababsent
David LepperBrighton, PavilionLababsent
Chris LeslieShipleyLababsent
Tom LevittHigh PeakLababsent
Mrs Helen LiddellAirdrie and ShottsLab (minister)absent
Martin LintonBatterseaLababsent
Mr David LockWyre ForestLab (minister)absent
Andrew LoveEdmontonLab (minister)absent
Mrs Alice MahonHalifaxLababsent
Mr Peter MandelsonHartlepoolLab (minister)absent
Dr John MarekWrexhamLababsent
Dr Jim MarshallLeicester SouthLababsent
Robert Marshall-AndrewsMedwayLababsent
John McAllionDundee EastLababsent
Thomas McAvoyGlasgow RutherglenLab (minister)absent
Chris McCaffertyCalder ValleyLababsent
Ian McCartneyMakerfieldLab (minister)absent
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLababsent
Anne McGuireStirlingLab (minister)absent
Shona McIsaacCleethorpesLababsent
Henry McLeishCentral FifeLababsent
Mr Kevin McNamaraKingston upon Hull NorthLababsent
Tony McNultyHarrow EastLab (minister)absent
Michael MeacherOldham West and RoytonLab (minister)absent
Gillian MerronLincolnLababsent
Alun MichaelCardiff South and PenarthLababsent
Alan MilburnDarlingtonLab (minister)absent
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)absent
Laura MoffattCrawleyLababsent
Dr Lewis MoonieKirkcaldyLab (minister)absent
Margaret MoranLuton SouthLababsent
Julie MorganCardiff NorthLababsent
Mr Rhodri MorganCardiff WestLababsent
Elliot MorleyScunthorpeLab (minister)absent
Ms Estelle MorrisBirmingham, YardleyLab (minister)absent
Sir John MorrisAberavonLababsent
Dr Mo MowlamRedcarLab (minister)absent
Chris MullinSunderland SouthLab (minister)absent
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)absent
Paul MurphyTorfaenLab (minister)absent
Dan NorrisWansdykeLababsent
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)absent
Mrs Diana OrganForest of DeanLababsent
Sandra OsborneAyrLababsent
Nick PalmerBroxtoweLababsent
Mr Tom PendryStalybridge and HydeLababsent
Ms Linda PerhamIlford NorthLababsent
Mr Colin PickthallWest LancashireLababsent
Mr Peter PikeBurnleyLababsent
Mr Kerry PollardSt AlbansLababsent
Greg PopeHyndburnLab (minister)absent
Mr Raymond PowellOgmoreLababsent
Bridget PrenticeLewisham EastLababsent
John PrescottKingston upon Hull EastLab (minister)absent
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)absent
Gwyn ProsserDoverLababsent
Ken PurchaseWolverhampton North EastLababsent
Ms Joyce QuinGateshead East and Washington WestLab (minister)absent
Mr Giles RadiceNorth DurhamLab (minister)absent
Bill RammellHarlowLababsent
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLab (minister)absent
Andy ReedLoughboroughLababsent
John ReidHamilton North and BellshillLab (minister)absent
Mrs Barbara RocheHornsey and Wood GreenLab (minister)absent
Mr Jeff RookerBirmingham, Perry BarrLab (minister)absent
Terry RooneyBradford NorthLababsent
Mr Ernie RossDundee WestLababsent
Chris RuaneVale of ClwydLab (minister)absent
Joan RuddockLewisham, DeptfordLababsent
Christine RussellCity of ChesterLababsent
Joan RyanEnfield NorthLababsent
Martin SalterReading WestLababsent
Mr Phil SawfordKetteringLababsent
Ms Debra ShipleyStourbridgeLababsent
Clare ShortBirmingham, LadywoodLab (minister)absent
Alan SimpsonNottingham SouthLababsent
Marsha SinghBradford WestLababsent
Andrew SmithOxford EastLab (minister)absent
Angela SmithBasildonLababsent
Mr Chris SmithIslington South and FinsburyLab (minister)absent
Jacqui SmithRedditchLab (minister)absent
John SmithVale of GlamorganLababsent
Mr Peter SnapeWest Bromwich EastLababsent
Mr Clive SoleyEaling, Acton and Shepherd's BushLab (minister)absent
Helen SouthworthWarrington SouthLababsent
John SpellarWarleyLab (minister)absent
Rachel SquireDunfermline WestLababsent
Mr Gerry SteinbergCity of DurhamLababsent
Mr George StevensonStoke-on-Trent SouthLababsent
Mr David StewartInverness East, Nairn and LochaberLababsent
Ian StewartEcclesLababsent
Mr Paul StinchcombeWellingboroughLababsent
Howard StoateDartfordLababsent
Gavin StrangEdinburgh East and MusselburghLababsent
Jack StrawBlackburnLab (minister)absent
Graham StringerManchester, BlackleyLab (minister)absent
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)absent
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)absent
Mrs Ann TaylorDewsburyLab (minister)absent
Mr Gareth ThomasClwyd WestLababsent
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)absent
Stephen TimmsEast HamLab (minister)absent
Paddy TippingSherwoodLab (minister)absent
Don TouhigIslwynLab (minister)absent
Jon TrickettHemsworthLababsent
Paul TruswellPudseyLababsent
Mr Dennis TurnerWolverhampton South EastLab (minister)absent
Dr George TurnerNorth West NorfolkLababsent
Neil TurnerWiganLababsent
Stephen TwiggEnfield, SouthgateLab (minister)absent
Keith VazLeicester EastLab (minister)absent
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)absent
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)absent
Mr Brian WhiteNorth East Milton KeynesLababsent
Alan WhiteheadSouthampton, TestLababsent
Malcolm WicksCroydon NorthLab (minister)absent
Dr Alan WilliamsCarmarthen East and DinefwrLababsent
Alan WilliamsSwansea WestLababsent
Betty WilliamsConwyLababsent
Michael WillsNorth SwindonLab (minister)absent
Mr Brian WilsonCunninghame NorthLab (minister)absent
David WinnickWalsall NorthLab (minister)absent
Rosie WintertonDoncaster CentralLababsent
Mike WoodBatley and SpenLababsent
Shaun WoodwardWitneywhilst Lababsent
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLababsent
Mr Tony WorthingtonClydebank and MilngavieLababsent
Mr Jimmy WrayGlasgow BailliestonLababsent
Tony WrightCannock ChaseLababsent
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLababsent
Mr Paddy AshdownYeovilLDem (front bench)aye
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)aye
Dr Peter BrandIsle of WightLDemaye
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)aye
Mr David ChidgeyEastleighLDem (front bench)aye
Don FosterBathLDem (front bench)aye
Sandra GidleyRomseyLDemaye
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDemaye
Paul KeetchHerefordLDemaye
Mark OatenWinchesterLDemaye
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDemaye
Mr David RendelNewburyLDemaye
Bob RussellColchesterLDem (front bench)aye
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)aye
Matthew TaylorTruro and St AustellLDemaye
Norman BakerLewesLDem (front bench)no
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)no
Colin BreedSouth East CornwallLDemno
Mr John BurnettTorridge and West DevonLDemno
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)no
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)no
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)no
Mr Brian CotterWeston-Super-MareLDem (front bench)no
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)no
Mr Ronnie FearnSouthportLDem (front bench)no
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)no
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)no
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)no
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)no
Dr Jenny TongeRichmond ParkLDemno
Mr Paul TylerNorth CornwallLDem (front bench)no
Steve WebbNorthavonLDem (front bench)no
Mr Richard AllanSheffield, HallamLDem (front bench)absent
Mrs Jackie BallardTauntonLDemabsent
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)absent
Donald GorrieEdinburgh WestLDemabsent
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)absent
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)absent
Mr Nigel JonesCheltenhamLDem (front bench)absent
Charles KennedyRoss, Skye and Inverness WestLDem (front bench)absent
Mr Archy KirkwoodRoxburgh and BerwickshireLDem (front bench)absent
Mr Richard LivseyBrecon and RadnorshireLDem (front bench)absent
Mr Robert MaclennanCaithness, Sutherland and Easter RossLDemabsent
Mrs Ray MichieArgyll and ButeLDemabsent
Michael MooreTweeddale, Ettrick and LauderdaleLDem (front bench)absent
Jim WallaceOrkney and ShetlandLDemabsent
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDem (front bench)absent
Mr Simon ThomasCeredigionPCaye
Mr Ieuan Wyn JonesYnys MônPCabsent
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)absent
Mr Dafydd WigleyCaernarfonPCabsent
Mr John HumeFoyleSDLPabsent
Mr Seamus MallonNewry and ArmaghSDLPabsent
Eddie McGradySouth DownSDLPabsent
Gerry AdamsBelfast WestSFabsent
Martin McGuinnessMid UlsterSFabsent
Roseanna CunninghamPerthSNPabsent
Margaret EwingMoraySNPabsent
Alasdair MorganGalloway and Upper NithsdaleSNPabsent
Alex SalmondBanff and BuchanSNPabsent
John SwinneyNorth TaysideSNPabsent
Andrew WelshAngusSNPabsent
Michael MartinGlasgow Springburnwhilst Speaker (front bench)absent
Robert McCartneyNorth DownUKUPabsent
Mr Roy BeggsEast AntrimUUPno
Mr William RossEast LondonderryUUPno
Martin SmythBelfast SouthUUPno
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyUUP (front bench)absent
Mr Ken MaginnisFermanagh and South TyroneUUPabsent
John TaylorStrangfordUUPabsent
Mr William ThompsonWest TyroneUUPabsent
Rt Hon David TrimbleUpper BannUUP (front bench)absent
Mr Cecil WalkerBelfast NorthUUPabsent

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive