Local Government Finance (England) — 31 Jan 2001

I beg to move,

That the Local Government Finance Report (England) 2001-02 (HC 158), which was laid before this House on 29th January, be approved.

It being one and a half hours after the commencement of proceedings on the motion, Mr. Deputy Speaker put the Question, pursuant to Standing Order No. 16(1).

The House divided: Ayes 292, Noes 167.

Historical Hansard | Online Hansard |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (Aye)Minority (No)BothTurnout
Con0 126 (+2 tell)080.0%
Independent0 1050.0%
Lab292 (+2 tell) 0070.5%
LDem0 38080.9%
PC0 1025.0%
UUP0 1011.1%
Total:292 167072.5%

All MPs Eligible to Vote - sorted by party

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)no
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)no
Mr David AtkinsonBournemouth EastConno
Peter AtkinsonHexhamConno
Tony BaldryBanburyConno
John BercowBuckinghamCon (front bench)no
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)no
Crispin BluntReigateConno
Mr Richard BodyBoston and SkegnessConno
Tim BoswellDaventryCon (front bench)no
Peter BottomleyWorthing WestConno
Mrs Virginia BottomleySouth West SurreyConno
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)no
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)no
Angela BrowningTiverton and HonitonCon (front bench)no
Mr Ian BruceSouth DorsetConno
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)no
Sir Sydney ChapmanChipping BarnetConno
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)no
James ClappisonHertsmereCon (front bench)no
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldCon (front bench)tellno
Patrick CormackSouth StaffordshireCon (front bench)no
Mr James CranBeverley and HoldernessConno
David CurrySkipton and RiponConno
Quentin DaviesGrantham and StamfordConno
David DavisHaltemprice and HowdenCon (front bench)no
Mr Stephen DayCheadleConno
Stephen DorrellCharnwoodConno
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)no
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenCon (front bench)no
Sir Peter EmeryEast DevonConno
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)no
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)no
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)no
Eric ForthBromley and ChislehurstConno
Liam FoxWoodspringCon (front bench)no
Christopher FraserMid Dorset and North PooleConno
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)no
Edward GarnierHarboroughCon (front bench)no
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)no
Mr Christopher GillLudlowConno
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)no
James GrayNorth WiltshireConno
Damian GreenAshfordCon (front bench)no
John GreenwayRyedaleConno
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)no
John GummerSuffolk CoastalConno
William HagueRichmond (Yorks)Con (front bench)no
Sir Archie HamiltonEpsom and EwellCon (front bench)no
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)no
Mr Nick HawkinsSurrey HeathConno
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)no
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)no
David Heathcoat-AmoryWellsConno
John HoramOrpingtonConno
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)no
Mr Andrew HunterBasingstokeConno
Michael JackFyldeConno
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)no
Robert KeySalisburyConno
Mr Tom KingBridgwaterCon (front bench)no
Julie KirkbrideBromsgroveConno
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)no
Jacqui LaitBeckenhamConno
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)no
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)no
David LidingtonAylesburyCon (front bench)no
Peter LilleyHitchin and HarpendenConno
Sir Peter LloydFarehamConno
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)no
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)tellno
Mr John MacGregorSouth NorfolkConno
Andrew MacKayBracknellConno
Mr David MadelSouth West BedfordshireConno
Humfrey MalinsWokingConno
John MaplesStratford-on-AvonCon (front bench)no
Michael MatesEast HampshireConno
Dr Brian MawhinneyNorth West CambridgeshireConno
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)no
Anne McIntoshVale of YorkCon (front bench)no
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)no
Malcolm MossNorth East CambridgeshireConno
Mr Patrick NichollsTeignbridgeConno
Mr Archie NormanTunbridge WellsConno
Stephen O'BrienEddisburyConno
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)no
Mr Richard PageSouth West HertfordshireConno
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)no
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)no
Mr David PriorNorth NorfolkCon (front bench)no
John RandallUxbridgeCon (front bench)no
John RedwoodWokinghamConno
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)no
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)no
Mrs Marion RoeBroxbourneConno
Mr Andrew RoweFaversham and Mid KentConno
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)no
Mr Jonathan SayeedMid BedfordshireConno
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsConno
Keith SimpsonMid NorfolkCon (front bench)no
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)no
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)no
Richard SpringWest SuffolkConno
Mr Nick St AubynGuildfordConno
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)no
Anthony SteenTotnesConno
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)no
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)no
Robert SymsPooleCon (front bench)no
Peter TapsellLouth and HorncastleConno
Ian TaylorEsher and WaltonConno
Mr John TaylorSolihullConno
Mr Teddy TaylorRochford and Southend EastConno
Mr John TownendEast YorkshireConno
David TredinnickBosworthCon (front bench)no
Mr Michael TrendWindsorConno
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)no
Peter ViggersGosportConno
Robert WalterNorth DorsetConno
Nigel WatersonEastbourneConno
Mr Bowen WellsHertford and StortfordConno
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordConno
David WillettsHavantCon (front bench)no
David WilshireSpelthorneConno
Ann WintertonCongletonConno
Nicholas WintertonMacclesfieldConno
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)no
George YoungNorth West HampshireConno
Peter AinsworthEast SurreyConabsent
Michael AncramDevizesCon (front bench)absent
Mr Peter BrookeCities of London and WestminsterCon (front bench)absent
John ButterfillBournemouth WestConabsent
Bill CashStoneCon (front bench)absent
Dr Michael ClarkRayleighConabsent
Kenneth ClarkeRushcliffeConabsent
Mr Tim CollinsWestmorland and LonsdaleConabsent
Mr David FaberWestburyConabsent
Mr Howard FlightArundel and South DownsConabsent
Mr Norman FowlerSutton ColdfieldConabsent
Mrs Teresa GormanBillericayConabsent
Mr Edward HeathOld Bexley and SidcupConabsent
Mr Michael HeseltineHenleyConabsent
Douglas HoggSleaford and North HykehamConabsent
Michael HowardFolkestone and HytheCon (front bench)absent
Robert JacksonWantageConabsent
Sir Geoffrey Johnson SmithWealdenConabsent
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)absent
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)absent
Sir Nicholas LyellNorth East BedfordshireConabsent
David MacleanPenrith and The BorderConabsent
Mr John MajorHuntingdonConabsent
Francis MaudeHorshamCon (front bench)absent
Owen PatersonNorth ShropshireCon (front bench)absent
Mr Michael PortilloKensington and ChelseaConabsent
Mrs Gillian ShephardSouth West NorfolkConabsent
Nicholas SoamesMid SussexConabsent
Charles WardleBexhill and Battlewhilst Conabsent
Sir Ray WhitneyWycombeConabsent
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdConabsent
Mr John WilkinsonRuislip - NorthwoodConabsent
Alan HaselhurstSaffron WaldenDeputy Speaker (front bench)absent
Sylvia HealHalesowen and Rowley Regiswhilst Deputy Speakerabsent
Michael LordCentral Suffolk and North IpswichDeputy Speaker (front bench)absent
William McCreaSouth AntrimDUPabsent
Ian PaisleyNorth AntrimDUP (front bench)absent
Peter RobinsonBelfast EastDUPabsent
Mr Martin BellTattonIndependentno
Ken LivingstoneBrent Eastwhilst Independentabsent
Tommy GrahamWest Renfrewshirewhilst Independent Labourabsent
Mrs Irene AdamsPaisley NorthLab (minister)aye
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLabaye
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)aye
Graham AllenNottingham NorthLab (minister)aye
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLab (minister)aye
Mr Joe AshtonBassetlawLabaye
Ms Candy AthertonFalmouth and CamborneLabaye
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLabaye
John AustinErith and ThamesmeadLabaye
Adrian BaileyWest Bromwich WestLabaye
Mr Harry BarnesNorth East DerbyshireLabaye
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)aye
John BattleLeeds WestLab (minister)aye
Mr Nigel BeardBexleyheath and CrayfordLabaye
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)aye
Hilary BennLeeds CentralLabaye
Mr Andrew BennettDenton and ReddishLabaye
Joe BentonBootleLabaye
Mr Gerry BerminghamSt Helens SouthLabaye
Mr Harold BestLeeds North WestLabaye
Clive BettsSheffield, AttercliffeLab (minister)aye
Liz BlackmanErewashLabaye
Hazel BlearsSalfordLabaye
Bob BlizzardWaveneyLabaye
Mr Paul BoatengBrent SouthLab (minister)aye
David BorrowSouth RibbleLabaye
Mr Keith BradleyManchester, WithingtonLab (minister)aye
Mr Peter BradleyThe WrekinLabaye
Ben BradshawExeterLab (minister)aye
Des BrowneKilmarnock and LoudounLab (minister)aye
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLabaye
Colin BurgonElmetLabaye
Richard CabornSheffield CentralLab (minister)aye
Alan CampbellTynemouthLab (minister)aye
Mrs Anne CampbellCambridgeLabaye
Ronnie CampbellBlyth ValleyLabaye
Mr Dale Campbell-SavoursWorkingtonLabaye
Mr Jamie CannIpswichLabaye
Mr Ivor CaplinHoveLabaye
Martin CatonGowerLab (minister)aye
Ian CawseyBrigg and GooleLabaye
Ben ChapmanWirral SouthLabaye
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLabaye
Paul ClarkGillinghamLabaye
Charles ClarkeNorwich SouthLab (minister)aye
Mr Eric ClarkeMidlothianLabaye
Tom ClarkeCoatbridge and ChrystonLabaye
Mr Tony ClarkeNorthampton SouthLabaye
David ClellandTyne BridgeLab (minister)aye
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)aye
Vernon CoakerGedlingLabaye
Ann CoffeyStockportLabaye
Harry CohenLeyton and WansteadLabaye
Mr Iain ColemanHammersmith and FulhamLabaye
Mr Tony ColmanPutneyLabaye
Michael ConnartyFalkirk EastLab (minister)aye
Mr Robin CorbettBirmingham, ErdingtonLab (minister)aye
Ms Jean CorstonBristol EastLab (minister)aye
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLabaye
Mr Tom CoxTootingLabaye
Professor Ross CranstonDudley NorthLab (minister)aye
David CrausbyBolton North EastLab (minister)aye
John CryerHornchurchLabaye
John CummingsEasingtonLabaye
Dr Jack CunninghamCopelandLabaye
Jim CunninghamCoventry SouthLabaye
Alistair DarlingEdinburgh CentralLab (minister)aye
Mr Keith DarvillUpminsterLabaye
Mr Denzil DaviesLlanelliLabaye
Geraint DaviesCroydon CentralLab (minister)aye
Mr Terry DavisBirmingham, Hodge HillLabaye
Andrew DismoreHendonLabaye
Jim DobbinHeywood and MiddletonLabaye
Frank DobsonHolborn and St PancrasLabaye
Frank DoranAberdeen CentralLabaye
Jim DowdLewisham WestLab (minister)aye
David DrewStroudLab (minister)aye
Ms Julia DrownSouth SwindonLabaye
Gwyneth DunwoodyCrewe and NantwichLabaye
Angela EagleWallaseyLab (minister)aye
Maria EagleLiverpool, GarstonLabaye
Mr Huw EdwardsMonmouthLabaye
Clive EffordElthamLab (minister)aye
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLabaye
Frank FieldBirkenheadLabaye
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLabaye
Ms Lorna FitzsimonsRochdaleLabaye
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)aye
Paul FlynnNewport WestLabaye
Mr Derek FosterBishop AucklandLab (minister)aye
Michael FosterWorcesterLabaye
Michael Jabez FosterHastings and RyeLabaye
Mr George FoulkesCarrick, Cumnock and Doon ValleyLab (minister)aye
Mrs Maria FyfeGlasgow MaryhillLabaye
George GallowayGlasgow KelvinLabaye
Bruce GeorgeWalsall SouthLabaye
Neil GerrardWalthamstowLabaye
Ian GibsonNorwich NorthLabaye
Linda GilroyPlymouth, SuttonLabaye
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLabaye
Mrs Eileen GordonRomfordLabaye
Ms Jane GriffithsReading EastLabaye
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLabaye
Mr Win GriffithsBridgendLabaye
Mr Bruce GrocottTelfordLabaye
John GroganSelbyLab (minister)aye
Peter HainNeathLab (minister)aye
Mike HallWeaver ValeLab (minister)aye
Patrick HallBedfordLabaye
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)aye
David HansonDelynLab (minister)aye
John HealeyWentworthLabaye
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLabaye
Mr Ivan HendersonHarwichLabaye
Mark HendrickPrestonLab (minister)aye
Stephen HepburnJarrowLab (minister)aye
John HeppellNottingham EastLabaye
Stephen HesfordWirral WestLabaye
Keith HillStreathamLab (minister)aye
Mr David HinchliffeWakefieldLabaye
Jimmy HoodClydesdaleLab (minister)aye
Phil HopeCorbyLabaye
Kelvin HopkinsLuton NorthLabaye
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLab (minister)aye
Lindsay HoyleChorleyLabaye
Beverley HughesStretford and UrmstonLab (minister)aye
Mr Kevin HughesDoncaster NorthLab (minister)aye
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLabaye
John HuttonBarrow and FurnessLab (minister)aye
Brian IddonBolton South EastLabaye
Eric IllsleyBarnsley CentralLabaye
Glenda JacksonHampstead and HighgateLabaye
Mrs Helen JacksonSheffield, HillsboroughLabaye
Mr David JamiesonPlymouth, DevonportLab (minister)tellaye
Brian JenkinsTamworthLabaye
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLab (minister)aye
Miss Melanie JohnsonWelwyn HatfieldLab (minister)aye
Fiona JonesNewarkLabaye
Helen JonesWarrington NorthLabaye
Ms Jenny JonesWolverhampton South WestLabaye
Mr Jon Owen JonesCardiff CentralLabaye
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLabaye
Martyn JonesClwyd SouthLabaye
Eric JoyceFalkirk WestLabaye
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)aye
Sally KeebleNorthampton NorthLabaye
Alan KeenFeltham and HestonLabaye
Ann KeenBrentford and IsleworthLabaye
Fraser KempHoughton and Washington EastLabaye
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLab (minister)aye
Piara S KhabraEaling, SouthallLabaye
David KidneyStaffordLabaye
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLabaye
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLabaye
Stephen LadymanSouth ThanetLabaye
David LammyTottenhamLab (minister)aye
Bob LaxtonDerby NorthLabaye
David LepperBrighton, PavilionLabaye
Chris LeslieShipleyLabaye
Ivan LewisBury SouthLabaye
Tony LloydManchester CentralLabaye
Mr David LockWyre ForestLab (minister)aye
Andrew LoveEdmontonLab (minister)aye
Mr Calum MacDonaldNa h-Eileanan an IarLabaye
Andrew MacKinlayThurrockLabaye
Denis MacShaneRotherhamLabaye
Fiona MactaggartSloughLabaye
Mrs Alice MahonHalifaxLabaye
Judy MallaberAmber ValleyLabaye
Gordon MarsdenBlackpool SouthLabaye
David MarshallGlasgow ShettlestonLabaye
Dr Jim MarshallLeicester SouthLabaye
Robert Marshall-AndrewsMedwayLabaye
Eric MartlewCarlisleLabaye
Thomas McAvoyGlasgow RutherglenLab (minister)aye
Chris McCaffertyCalder ValleyLabaye
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)aye
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLabaye
John McFallDumbartonLabaye
Anne McGuireStirlingLab (minister)aye
Shona McIsaacCleethorpesLabaye
Rosemary McKennaCumbernauld and KilsythLabaye
Mr Kevin McNamaraKingston upon Hull NorthLabaye
Tony McNultyHarrow EastLab (minister)aye
Mr Tony McWalterHemel HempsteadLabaye
Alan MealeMansfieldLabaye
Gillian MerronLincolnLabaye
Mr Bill MichieSheffield, HeeleyLabaye
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)aye
Austin MitchellGreat GrimsbyLabaye
Laura MoffattCrawleyLabaye
Dr Lewis MoonieKirkcaldyLab (minister)aye
Margaret MoranLuton SouthLabaye
Julie MorganCardiff NorthLabaye
Kali MountfordColne ValleyLabaye
George MudieLeeds EastLabaye
Chris MullinSunderland SouthLab (minister)aye
Denis MurphyWansbeckLabaye
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)aye
Doug NaysmithBristol North WestLabaye
Dan NorrisWansdykeLabaye
Mr Bill O'BrienNormantonLabaye
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)aye
Edward O'HaraKnowsley SouthLabaye
Mr Martin O'NeillOchilLab (minister)aye
Bill OlnerNuneatonLabaye
Mrs Diana OrganForest of DeanLabaye
Ian PearsonDudley SouthLabaye
Ms Linda PerhamIlford NorthLabaye
Mr Colin PickthallWest LancashireLabaye
Mr Peter PikeBurnleyLabaye
James PlaskittWarwick and LeamingtonLabaye
Mr Chris PondGraveshamLabaye
Greg PopeHyndburnLab (minister)aye
Mr Raymond PowellOgmoreLabaye
Bridget PrenticeLewisham EastLabaye
Gordon PrenticePendleLabaye
John PrescottKingston upon Hull EastLab (minister)aye
Gwyn ProsserDoverLabaye
Ken PurchaseWolverhampton North EastLabaye
Ms Joyce QuinGateshead East and Washington WestLab (minister)aye
Mr Lawrie QuinnScarborough and WhitbyLabaye
Mr Giles RadiceNorth DurhamLab (minister)aye
Bill RammellHarlowLabaye
Mr Syd RapsonPortsmouth NorthLabaye
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLab (minister)aye
John RobertsonGlasgow AnnieslandLabaye
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabaye
Mr Allan RogersRhonddaLabaye
Terry RooneyBradford NorthLabaye
Mr Ernie RossDundee WestLabaye
Mr Ted RowlandsMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)aye
Frank RoyMotherwell and WishawLabaye
Chris RuaneVale of ClwydLab (minister)aye
Joan RuddockLewisham, DeptfordLabaye
Christine RussellCity of ChesterLabaye
Martin SalterReading WestLabaye
Mr Malcolm SavidgeAberdeen NorthLabaye
Mr Phil SawfordKetteringLabaye
Mr Brian SedgemoreHackney South and ShoreditchLabaye
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLabaye
Mr Robert SheldonAshton-under-LyneLab (minister)aye
Alan SimpsonNottingham SouthLabaye
Marsha SinghBradford WestLabaye
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)aye
Andrew SmithOxford EastLab (minister)aye
Angela SmithBasildonLabaye
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLabaye
Helen SouthworthWarrington SouthLabaye
John SpellarWarleyLab (minister)aye
Rachel SquireDunfermline WestLabaye
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLabaye
Mr Gerry SteinbergCity of DurhamLabaye
Mr George StevensonStoke-on-Trent SouthLabaye
Mr David StewartInverness East, Nairn and LochaberLabaye
Ian StewartEcclesLabaye
Howard StoateDartfordLabaye
Gavin StrangEdinburgh East and MusselburghLabaye
Jack StrawBlackburnLab (minister)aye
Graham StringerManchester, BlackleyLab (minister)aye
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)aye
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)tellaye
Mrs Ann TaylorDewsburyLab (minister)aye
Dari TaylorStockton SouthLabaye
David TaylorNorth West LeicestershireLabaye
Mr Gareth ThomasClwyd WestLabaye
Stephen TimmsEast HamLab (minister)aye
Paddy TippingSherwoodLab (minister)aye
Don TouhigIslwynLab (minister)aye
Paul TruswellPudseyLabaye
Mr Dennis TurnerWolverhampton South EastLab (minister)aye
Desmond TurnerBrighton, KemptownLabaye
Neil TurnerWiganLabaye
Derek TwiggHaltonLabaye
Stephen TwiggEnfield, SouthgateLabaye
Mr Bill TynanHamilton SouthLabaye
Claire WardWatfordLabaye
Robert WareingLiverpool, West DerbyLabaye
Dave WattsSt Helens NorthLabaye
Mr Brian WhiteNorth East Milton KeynesLabaye
Alan WhiteheadSouthampton, TestLabaye
Malcolm WicksCroydon NorthLab (minister)aye
Dr Alan WilliamsCarmarthen East and DinefwrLabaye
Alan WilliamsSwansea WestLabaye
Mr Brian WilsonCunninghame NorthLab (minister)aye
David WinnickWalsall NorthLab (minister)aye
Rosie WintertonDoncaster CentralLabaye
Shaun WoodwardWitneywhilst Labaye
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLabaye
Mr Tony WorthingtonClydebank and MilngavieLabaye
Mr Jimmy WrayGlasgow BailliestonLabaye
Anthony D WrightGreat YarmouthLabaye
Tony WrightCannock ChaseLabaye
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLabaye
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLab (minister)absent
Douglas AlexanderPaisley SouthLababsent
Mr Donald AndersonSwansea EastLab (minister)absent
Janet AndersonRossendale and DarwenLab (minister)absent
Mr Tony BanksWest HamLab (minister)absent
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)absent
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)absent
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)absent
Mr Tony BennChesterfieldLababsent
Roger BerryKingswoodLababsent
Tony BlairSedgefieldLab (minister)absent
David BlunkettSheffield, BrightsideLab (minister)absent
Gordon BrownDunfermline EastLab (minister)absent
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLab (minister)absent
Russell BrownDumfriesLab (minister)absent
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLababsent
Mrs Christine ButlerCastle PointLababsent
Stephen ByersNorth TynesideLab (minister)absent
Mr Roger CasaleWimbledonLababsent
David ChaytorBury NorthLababsent
Malcolm ChisholmEdinburgh North and LeithLababsent
Ms Judith ChurchDagenhamLababsent
Dr David ClarkSouth ShieldsLababsent
Ms Helen ClarkPeterboroughLababsent
Dr Lynda ClarkEdinburgh PentlandsLab (minister)absent
Frank CookStockton NorthLababsent
Robin CookLivingstonLab (minister)absent
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)absent
Jeremy CorbynIslington NorthLababsent
Ann CryerKeighleyLababsent
Mr Lawrence CunliffeLeighLababsent
Claire Curtis-ThomasCrosbyLababsent
Mr Tam DalyellLinlithgowLababsent
Mrs Valerie DaveyBristol WestLababsent
Ian DavidsonGlasgow PollokLab (minister)absent
Mr Ron DaviesCaerphillyLababsent
Mr Hilton DawsonLancaster and WyreLababsent
Janet DeanBurtonLababsent
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)absent
Brian H DonohoeCunninghame SouthLababsent
Louise EllmanLiverpool, RiversideLababsent
Bill EtheringtonSunderland NorthLababsent
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLababsent
Barbara FollettStevenageLababsent
Sam GalbraithStrathkelvin and BearsdenLababsent
Mike GapesIlford SouthLab (minister)absent
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)absent
Dr Norman GodmanGreenock and InverclydeLababsent
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLababsent
Mrs Llin GoldingNewcastle-under-LymeLababsent
Mr John GunnellMorley and RothwellLababsent
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)absent
Patricia HewittLeicester WestLab (minister)absent
Margaret HodgeBarkingLab (minister)absent
Kate HoeyVauxhallLab (minister)absent
John Home RobertsonEast LothianLababsent
Geoff HoonAshfieldLab (minister)absent
Mr Alan HowarthNewport EastLab (minister)absent
Kim HowellsPontypriddLab (minister)absent
Mr Alan HurstBraintreeLababsent
Adam IngramEast KilbrideLab (minister)absent
Mr Barry JonesAlyn and DeesideLababsent
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)absent
Ruth KellyBolton WestLababsent
Mr Andy KingRugby and KenilworthLababsent
Ms Oona KingBethnal Green and BowLab (minister)absent
Ms Tess KinghamGloucesterLababsent
Mrs Jackie LawrencePreseli PembrokeshireLababsent
Tom LevittHigh PeakLababsent
Mr Terry LewisWorsleyLababsent
Mrs Helen LiddellAirdrie and ShottsLab (minister)absent
Martin LintonBatterseaLababsent
Mr Peter MandelsonHartlepoolLababsent
Dr John MarekWrexhamLababsent
Mr Paul MarsdenShrewsbury and AtchamLababsent
Mr John MaxtonGlasgow CathcartLababsent
John McAllionDundee EastLababsent
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLab (minister)absent
Ian McCartneyMakerfieldLab (minister)absent
Henry McLeishCentral FifeLababsent
Mr John McWilliamBlaydonLababsent
Michael MeacherOldham West and RoytonLab (minister)absent
Alun MichaelCardiff South and PenarthLababsent
Alan MilburnDarlingtonLab (minister)absent
Mr Rhodri MorganCardiff WestLababsent
Elliot MorleyScunthorpeLab (minister)absent
Ms Estelle MorrisBirmingham, YardleyLab (minister)absent
Sir John MorrisAberavonLababsent
Dr Mo MowlamRedcarLab (minister)absent
Paul MurphyTorfaenLab (minister)absent
Sandra OsborneAyrLababsent
Nick PalmerBroxtoweLababsent
Mr Tom PendryStalybridge and HydeLababsent
Mr Kerry PollardSt AlbansLababsent
Steve PoundEaling NorthLab (minister)absent
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)absent
Andy ReedLoughboroughLababsent
John ReidHamilton North and BellshillLab (minister)absent
Mrs Barbara RocheHornsey and Wood GreenLab (minister)absent
Mr Jeff RookerBirmingham, Perry BarrLab (minister)absent
Joan RyanEnfield NorthLababsent
Mohammad SarwarGlasgow GovanLababsent
Barry SheermanHuddersfieldLab (minister)absent
Ms Debra ShipleyStourbridgeLababsent
Clare ShortBirmingham, LadywoodLab (minister)absent
Mr Chris SmithIslington South and FinsburyLab (minister)absent
Jacqui SmithRedditchLab (minister)absent
John SmithVale of GlamorganLababsent
Mr Llew SmithBlaenau GwentLababsent
Mr Peter SnapeWest Bromwich EastLababsent
Mr Clive SoleyEaling, Acton and Shepherd's BushLab (minister)absent
Mr Paul StinchcombeWellingboroughLababsent
Mr Peter Temple-MorrisLeominsterwhilst Lababsent
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)absent
Mark ToddSouth DerbyshireLababsent
Jon TrickettHemsworthLababsent
Dr George TurnerNorth West NorfolkLababsent
Keith VazLeicester EastLab (minister)absent
Rudi VisFinchley and Golders GreenLababsent
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)absent
Betty WilliamsConwyLababsent
Michael WillsNorth SwindonLab (minister)absent
Mike WoodBatley and SpenLababsent
Mr Richard AllanSheffield, HallamLDem (front bench)no
Mr Paddy AshdownYeovilLDem (front bench)no
Norman BakerLewesLDem (front bench)no
Mrs Jackie BallardTauntonLDemno
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)no
Dr Peter BrandIsle of WightLDemno
Colin BreedSouth East CornwallLDemno
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)no
Mr John BurnettTorridge and West DevonLDemno
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)no
Mr David ChidgeyEastleighLDem (front bench)no
Mr Brian CotterWeston-Super-MareLDem (front bench)no
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)no
Mr Ronnie FearnSouthportLDemno
Don FosterBathLDem (front bench)no
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)no
Sandra GidleyRomseyLDemno
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)no
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDemno
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)no
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)no
Paul KeetchHerefordLDemno
Mr Archy KirkwoodRoxburgh and BerwickshireLDem (front bench)no
Mr Richard LivseyBrecon and RadnorshireLDem (front bench)no
Mr Robert MaclennanCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)no
Mrs Ray MichieArgyll and ButeLDemno
Michael MooreTweeddale, Ettrick and LauderdaleLDem (front bench)no
Mark OatenWinchesterLDemno
Mr David RendelNewburyLDemno
Bob RussellColchesterLDem (front bench)no
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)no
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)no
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)no
Matthew TaylorTruro and St AustellLDem (front bench)no
Dr Jenny TongeRichmond ParkLDemno
Mr Paul TylerNorth CornwallLDemno
Steve WebbNorthavonLDem (front bench)no
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDem (front bench)no
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)absent
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)absent
Menzies CampbellNorth East FifeLDemabsent
Donald GorrieEdinburgh WestLDemabsent
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)absent
Mr Nigel JonesCheltenhamLDem (front bench)absent
Charles KennedyRoss, Skye and Inverness WestLDem (front bench)absent
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDemabsent
Jim WallaceOrkney and ShetlandLDemabsent
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)no
Mr Ieuan Wyn JonesYnys MônPCabsent
Mr Simon ThomasCeredigionPCabsent
Mr Dafydd WigleyCaernarfonPCabsent
Mr John HumeFoyleSDLPabsent
Mr Seamus MallonNewry and ArmaghSDLPabsent
Eddie McGradySouth DownSDLPabsent
Gerry AdamsBelfast WestSFabsent
Martin McGuinnessMid UlsterSFabsent
Roseanna CunninghamPerthSNPabsent
Margaret EwingMoraySNPabsent
Alasdair MorganGalloway and Upper NithsdaleSNPabsent
Alex SalmondBanff and BuchanSNPabsent
John SwinneyNorth TaysideSNPabsent
Andrew WelshAngusSNPabsent
Michael MartinGlasgow Springburnwhilst Speaker (front bench)absent
Robert McCartneyNorth DownUKUPabsent
Mr Roy BeggsEast AntrimUUPno
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyUUPabsent
Mr Ken MaginnisFermanagh and South TyroneUUPabsent
Mr William RossEast LondonderryUUPabsent
Martin SmythBelfast SouthUUPabsent
John TaylorStrangfordUUPabsent
Mr William ThompsonWest TyroneUUPabsent
Rt Hon David TrimbleUpper BannUUP (front bench)absent
Mr Cecil WalkerBelfast NorthUUPabsent

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive