House of Commons (Removal of Clergy Disqualification) Bill — Removal of disqualification of clergy — 1 Mar 2001

Considered in Committee, pursuant to Order [6 February].

I beg to move amendment No. 14, in page 1, line 5, at beginning insert "Subject to subsection (1A),".

The Chairman:

With this it will be convenient to discuss the following amendments: No. 13, in page 1, line 6, after "ordained", insert--

Although I have no experience as a parliamentary draftsman, my concern--I asked the right hon. Lady about this--is that the wording of amendment No. 15, against which I shall happily vote regardless of whether it is the subject of a three-line Whip or is a free vote, as I believe it should be because it is a matter of conscience, would harm the interests of former priests. That is a serious charge to lay against the right hon. Lady, whose attention I do not expect to receive, although I am glad that her hon. Friend, the hon. Member for Buckingham (Mr. Bercow), is listening.

The Government share that view.

The Committee divided: Ayes 17, Noes 264.

Historical Hansard | Online Hansard |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (No)Minority (Aye)BothTurnout
Con10 16 (+2 tell)017.5%
DUP0 1033.3%
Lab235 (+2 tell) 0056.8%
LDem17 0036.2%
PC1 0025.0%
SNP1 0016.7%
Total:264 17044.7%

All MPs Eligible to Vote - sorted by party

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)aye
Mr Peter BrookeCities of London and WestminsterCon (front bench)aye
Mr Ian BruceSouth DorsetConaye
Sir Sydney ChapmanChipping BarnetConaye
Quentin DaviesGrantham and StamfordConaye
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenCon (front bench)aye
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)aye
Eric ForthBromley and ChislehurstContellaye
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)aye
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)aye
Dr Brian MawhinneyNorth West CambridgeshireConaye
Anne McIntoshVale of YorkCon (front bench)aye
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)tellaye
Robert SymsPooleCon (front bench)aye
Peter ViggersGosportConaye
Mr Bowen WellsHertford and StortfordConaye
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdConaye
Mr John WilkinsonRuislip - NorthwoodConaye
John BercowBuckinghamCon (front bench)no
Crispin BluntReigateCon (front bench)no
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)no
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)no
John GummerSuffolk CoastalConno
Douglas HoggSleaford and North HykehamConno
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)no
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)no
Peter LilleyHitchin and HarpendenConno
Andrew MacKayBracknellConno
Peter AinsworthEast SurreyConabsent
Michael AncramDevizesCon (front bench)absent
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)absent
Mr David AtkinsonBournemouth EastConabsent
Peter AtkinsonHexhamConabsent
Tony BaldryBanburyCon (front bench)absent
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)absent
Mr Richard BodyBoston and SkegnessConabsent
Tim BoswellDaventryCon (front bench)absent
Mrs Virginia BottomleySouth West SurreyConabsent
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)absent
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)absent
Angela BrowningTiverton and HonitonCon (front bench)absent
John ButterfillBournemouth WestConabsent
Bill CashStoneCon (front bench)absent
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)absent
James ClappisonHertsmereCon (front bench)absent
Dr Michael ClarkRayleighConabsent
Kenneth ClarkeRushcliffeConabsent
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldCon (front bench)absent
Mr Tim CollinsWestmorland and LonsdaleConabsent
Patrick CormackSouth StaffordshireCon (front bench)absent
Mr James CranBeverley and HoldernessConabsent
David CurrySkipton and RiponConabsent
David DavisHaltemprice and HowdenCon (front bench)absent
Mr Stephen DayCheadleConabsent
Stephen DorrellCharnwoodConabsent
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)absent
Sir Peter EmeryEast DevonConabsent
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)absent
Mr David FaberWestburyConabsent
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)absent
Mr Howard FlightArundel and South DownsConabsent
Mr Norman FowlerSutton ColdfieldConabsent
Liam FoxWoodspringCon (front bench)absent
Christopher FraserMid Dorset and North PooleConabsent
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)absent
Edward GarnierHarboroughCon (front bench)absent
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)absent
Mr Christopher GillLudlowConabsent
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)absent
Mrs Teresa GormanBillericayConabsent
James GrayNorth WiltshireConabsent
Damian GreenAshfordCon (front bench)absent
John GreenwayRyedaleConabsent
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)absent
William HagueRichmond (Yorks)Con (front bench)absent
Sir Archie HamiltonEpsom and EwellCon (front bench)absent
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)absent
Mr Nick HawkinsSurrey HeathConabsent
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)absent
Mr Edward HeathOld Bexley and SidcupConabsent
David Heathcoat-AmoryWellsConabsent
Mr Michael HeseltineHenleyConabsent
John HoramOrpingtonConabsent
Michael HowardFolkestone and HytheCon (front bench)absent
Mr Andrew HunterBasingstokeConabsent
Michael JackFyldeConabsent
Robert JacksonWantageConabsent
Sir Geoffrey Johnson SmithWealdenConabsent
Robert KeySalisburyConabsent
Mr Tom KingBridgwaterCon (front bench)absent
Julie KirkbrideBromsgroveConabsent
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)absent
Jacqui LaitBeckenhamConabsent
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)absent
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)absent
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)absent
David LidingtonAylesburyCon (front bench)absent
Sir Peter LloydFarehamConabsent
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)absent
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)absent
Sir Nicholas LyellNorth East BedfordshireConabsent
Mr John MacGregorSouth NorfolkConabsent
David MacleanPenrith and The BorderConabsent
Mr David MadelSouth West BedfordshireConabsent
Mr John MajorHuntingdonConabsent
Humfrey MalinsWokingConabsent
John MaplesStratford-on-AvonCon (front bench)absent
Michael MatesEast HampshireConabsent
Francis MaudeHorshamCon (front bench)absent
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)absent
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)absent
Malcolm MossNorth East CambridgeshireConabsent
Mr Patrick NichollsTeignbridgeConabsent
Mr Archie NormanTunbridge WellsConabsent
Stephen O'BrienEddisburyCon (front bench)absent
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)absent
Mr Richard PageSouth West HertfordshireConabsent
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)absent
Owen PatersonNorth ShropshireCon (front bench)absent
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)absent
Mr Michael PortilloKensington and ChelseaConabsent
Mr David PriorNorth NorfolkCon (front bench)absent
John RandallUxbridgeCon (front bench)absent
John RedwoodWokinghamConabsent
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)absent
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)absent
Mrs Marion RoeBroxbourneConabsent
Mr Andrew RoweFaversham and Mid KentConabsent
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)absent
Mr Jonathan SayeedMid BedfordshireConabsent
Mrs Gillian ShephardSouth West NorfolkConabsent
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)absent
Keith SimpsonMid NorfolkCon (front bench)absent
Nicholas SoamesMid SussexConabsent
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)absent
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)absent
Richard SpringWest SuffolkConabsent
Mr Nick St AubynGuildfordConabsent
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)absent
Anthony SteenTotnesConabsent
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)absent
Peter TapsellLouth and HorncastleConabsent
Ian TaylorEsher and WaltonConabsent
Mr John TaylorSolihullConabsent
Mr Teddy TaylorRochford and Southend EastConabsent
Mr John TownendEast YorkshireConabsent
David TredinnickBosworthCon (front bench)absent
Mr Michael TrendWindsorConabsent
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)absent
Robert WalterNorth DorsetConabsent
Charles WardleBexhill and Battlewhilst Conabsent
Nigel WatersonEastbourneConabsent
Sir Ray WhitneyWycombeConabsent
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordConabsent
David WillettsHavantCon (front bench)absent
David WilshireSpelthorneConabsent
Ann WintertonCongletonConabsent
Nicholas WintertonMacclesfieldConabsent
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)absent
George YoungNorth West HampshireConabsent
Alan HaselhurstSaffron WaldenDeputy Speaker (front bench)absent
Sylvia HealHalesowen and Rowley Regiswhilst Deputy Speakerabsent
Michael LordCentral Suffolk and North IpswichDeputy Speaker (front bench)absent
Peter RobinsonBelfast EastDUPaye
William McCreaSouth AntrimDUPabsent
Ian PaisleyNorth AntrimDUP (front bench)absent
Mr Martin BellTattonIndependentabsent
Ken LivingstoneBrent Eastwhilst Independentabsent
Tommy GrahamWest Renfrewshirewhilst Independent Labourabsent
Mrs Irene AdamsPaisley NorthLab (minister)no
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLabno
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLabno
John AustinErith and ThamesmeadLabno
Adrian BaileyWest Bromwich WestLabno
Mr Harry BarnesNorth East DerbyshireLabno
Mr Nigel BeardBexleyheath and CrayfordLabno
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)no
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)no
Mr Tony BennChesterfieldLabno
Joe BentonBootleLabno
Mr Harold BestLeeds North WestLabno
Clive BettsSheffield, AttercliffeLab (minister)tellno
Hazel BlearsSalfordLabno
Mr Keith BradleyManchester, WithingtonLab (minister)no
Mr Peter BradleyThe WrekinLabno
Ben BradshawExeterLab (minister)no
Des BrowneKilmarnock and LoudounLab (minister)no
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLab (minister)no
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLabno
Mrs Anne CampbellCambridgeLabno
Mr Jamie CannIpswichLabno
Mr Ivor CaplinHoveLabno
Mr Roger CasaleWimbledonLabno
Martin CatonGowerLab (minister)no
Ian CawseyBrigg and GooleLabno
Ben ChapmanWirral SouthLabno
David ChaytorBury NorthLabno
Dr David ClarkSouth ShieldsLabno
Ms Helen ClarkPeterboroughLabno
Dr Lynda ClarkEdinburgh PentlandsLab (minister)no
Paul ClarkGillinghamLabno
Charles ClarkeNorwich SouthLab (minister)no
Mr Eric ClarkeMidlothianLabno
Tom ClarkeCoatbridge and ChrystonLabno
Mr Tony ClarkeNorthampton SouthLabno
David ClellandTyne BridgeLab (minister)no
Vernon CoakerGedlingLabno
Ann CoffeyStockportLab (minister)no
Harry CohenLeyton and WansteadLabno
Mr Iain ColemanHammersmith and FulhamLabno
Mr Tony ColmanPutneyLabno
Frank CookStockton NorthLabno
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)no
Jeremy CorbynIslington NorthLabno
Mr Tom CoxTootingLabno
David CrausbyBolton North EastLab (minister)no
Ann CryerKeighleyLabno
John CryerHornchurchLab (minister)no
John CummingsEasingtonLabno
Dr Jack CunninghamCopelandLabno
Jim CunninghamCoventry SouthLab (minister)no
Claire Curtis-ThomasCrosbyLabno
Mr Tam DalyellLinlithgowLabno
Alistair DarlingEdinburgh CentralLab (minister)no
Mrs Valerie DaveyBristol WestLabno
Ian DavidsonGlasgow PollokLab (minister)no
Geraint DaviesCroydon CentralLab (minister)no
Mr Terry DavisBirmingham, Hodge HillLabno
Andrew DismoreHendonLabno
Jim DobbinHeywood and MiddletonLabno
Frank DobsonHolborn and St PancrasLabno
Jim DowdLewisham WestLab (minister)no
Ms Julia DrownSouth SwindonLabno
Maria EagleLiverpool, GarstonLabno
Mr Huw EdwardsMonmouthLabno
Clive EffordElthamLab (minister)no
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLabno
Bill EtheringtonSunderland NorthLabno
Frank FieldBirkenheadLabno
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLabno
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLabno
Mr George FoulkesCarrick, Cumnock and Doon ValleyLab (minister)no
George GallowayGlasgow KelvinLabno
Mike GapesIlford SouthLab (minister)no
Bruce GeorgeWalsall SouthLabno
Neil GerrardWalthamstowLabno
Dr Norman GodmanGreenock and InverclydeLabno
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLabno
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLabno
Mrs Llin GoldingNewcastle-under-LymeLab (minister)no
Mrs Eileen GordonRomfordLabno
Ms Jane GriffithsReading EastLabno
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLabno
Mr Win GriffithsBridgendLabno
Mike HallWeaver ValeLab (minister)tellno
Patrick HallBedfordLabno
John HealeyWentworthLabno
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLabno
Mr Ivan HendersonHarwichLabno
Mark HendrickPrestonLab (minister)no
Stephen HepburnJarrowLab (minister)no
John HeppellNottingham EastLabno
Keith HillStreathamLab (minister)no
Mr David HinchliffeWakefieldLabno
Margaret HodgeBarkingLab (minister)no
Jimmy HoodClydesdaleLab (minister)no
Phil HopeCorbyLabno
Kelvin HopkinsLuton NorthLabno
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLab (minister)no
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)no
Beverley HughesStretford and UrmstonLab (minister)no
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLabno
John HuttonBarrow and FurnessLab (minister)no
Brian IddonBolton South EastLabno
Glenda JacksonHampstead and HighgateLabno
Miss Melanie JohnsonWelwyn HatfieldLab (minister)no
Mr Barry JonesAlyn and DeesideLabno
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)no
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLabno
Martyn JonesClwyd SouthLabno
Eric JoyceFalkirk WestLabno
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)no
Sally KeebleNorthampton NorthLabno
Alan KeenFeltham and HestonLabno
Ann KeenBrentford and IsleworthLabno
Fraser KempHoughton and Washington EastLabno
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLab (minister)no
Piara S KhabraEaling, SouthallLabno
David KidneyStaffordLabno
Stephen LadymanSouth ThanetLabno
Bob LaxtonDerby NorthLabno
David LepperBrighton, PavilionLabno
Tom LevittHigh PeakLabno
Ivan LewisBury SouthLabno
Martin LintonBatterseaLabno
Tony LloydManchester CentralLabno
Mr David LockWyre ForestLab (minister)no
Andrew LoveEdmontonLab (minister)no
Andrew MacKinlayThurrockLabno
Fiona MactaggartSloughLabno
Mrs Alice MahonHalifaxLabno
Judy MallaberAmber ValleyLabno
Mr Peter MandelsonHartlepoolLabno
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)no
David MarshallGlasgow ShettlestonLabno
Robert Marshall-AndrewsMedwayLabno
Mr John MaxtonGlasgow CathcartLab (minister)no
Thomas McAvoyGlasgow RutherglenLab (minister)no
Chris McCaffertyCalder ValleyLabno
Ian McCartneyMakerfieldLab (minister)no
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)no
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLab (minister)no
Anne McGuireStirlingLab (minister)no
Shona McIsaacCleethorpesLabno
Rosemary McKennaCumbernauld and KilsythLabno
Tony McNultyHarrow EastLab (minister)no
Mr Tony McWalterHemel HempsteadLabno
Alan MealeMansfieldLab (minister)no
Mr Bill MichieSheffield, HeeleyLabno
Alan MilburnDarlingtonLab (minister)no
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)no
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)no
Laura MoffattCrawleyLabno
Dr Lewis MoonieKirkcaldyLab (minister)no
Julie MorganCardiff NorthLabno
Elliot MorleyScunthorpeLab (minister)no
Ms Estelle MorrisBirmingham, YardleyLab (minister)no
Sir John MorrisAberavonLabno
Dr Mo MowlamRedcarLab (minister)no
Chris MullinSunderland SouthLab (minister)no
Denis MurphyWansbeckLabno
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)no
Doug NaysmithBristol North WestLabno
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)no
Edward O'HaraKnowsley SouthLabno
Mr Martin O'NeillOchilLab (minister)no
Sandra OsborneAyrLabno
Nick PalmerBroxtoweLabno
Ian PearsonDudley SouthLab (minister)no
Mr Tom PendryStalybridge and HydeLabno
Ms Linda PerhamIlford NorthLabno
Mr Colin PickthallWest LancashireLabno
James PlaskittWarwick and LeamingtonLabno
Mr Kerry PollardSt AlbansLabno
Mr Chris PondGraveshamLabno
Greg PopeHyndburnLab (minister)no
Steve PoundEaling NorthLab (minister)no
Bridget PrenticeLewisham EastLabno
Gordon PrenticePendleLabno
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)no
Ms Joyce QuinGateshead East and Washington WestLab (minister)no
Mr Lawrie QuinnScarborough and WhitbyLabno
Bill RammellHarlowLabno
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLab (minister)no
John RobertsonGlasgow AnnieslandLabno
Mrs Barbara RocheHornsey and Wood GreenLab (minister)no
Terry RooneyBradford NorthLabno
Frank RoyMotherwell and WishawLabno
Chris RuaneVale of ClwydLab (minister)no
Joan RuddockLewisham, DeptfordLabno
Joan RyanEnfield NorthLabno
Mohammad SarwarGlasgow GovanLabno
Mr Phil SawfordKetteringLabno
Mr Brian SedgemoreHackney South and ShoreditchLabno
Barry SheermanHuddersfieldLab (minister)no
Mr Robert SheldonAshton-under-LyneLab (minister)no
Ms Debra ShipleyStourbridgeLabno
Alan SimpsonNottingham SouthLabno
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)no
Andrew SmithOxford EastLab (minister)no
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLabno
John SmithVale of GlamorganLabno
Mr Clive SoleyEaling, Acton and Shepherd's BushLab (minister)no
Helen SouthworthWarrington SouthLabno
John SpellarWarleyLab (minister)no
Rachel SquireDunfermline WestLabno
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLabno
Gavin StrangEdinburgh East and MusselburghLabno
Graham StringerManchester, BlackleyLab (minister)no
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)no
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)no
David TaylorNorth West LeicestershireLabno
Mr Peter Temple-MorrisLeominsterwhilst Labno
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)no
Stephen TimmsEast HamLab (minister)no
Paddy TippingSherwoodLab (minister)no
Jon TrickettHemsworthLab (minister)no
Desmond TurnerBrighton, KemptownLabno
Neil TurnerWiganLabno
Derek TwiggHaltonLabno
Mr Bill TynanHamilton SouthLabno
Rudi VisFinchley and Golders GreenLabno
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)no
Claire WardWatfordLabno
Robert WareingLiverpool, West DerbyLabno
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)no
Mr Brian WhiteNorth East Milton KeynesLabno
Alan WhiteheadSouthampton, TestLabno
Malcolm WicksCroydon NorthLab (minister)no
Betty WilliamsConwyLabno
David WinnickWalsall NorthLab (minister)no
Shaun WoodwardWitneywhilst Labno
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLabno
Mr Tony WorthingtonClydebank and MilngavieLabno
Anthony D WrightGreat YarmouthLabno
Tony WrightCannock ChaseLabno
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLab (minister)absent
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)absent
Douglas AlexanderPaisley SouthLababsent
Graham AllenNottingham NorthLab (minister)absent
Mr Donald AndersonSwansea EastLab (minister)absent
Janet AndersonRossendale and DarwenLab (minister)absent
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLab (minister)absent
Mr Joe AshtonBassetlawLababsent
Ms Candy AthertonFalmouth and CamborneLababsent
Mr Tony BanksWest HamLab (minister)absent
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)absent
John BattleLeeds WestLab (minister)absent
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)absent
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)absent
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)absent
Mr Andrew BennettDenton and ReddishLababsent
Mr Gerry BerminghamSt Helens SouthLababsent
Roger BerryKingswoodLababsent
Liz BlackmanErewashLababsent
Tony BlairSedgefieldLab (minister)absent
Bob BlizzardWaveneyLababsent
David BlunkettSheffield, BrightsideLab (minister)absent
Mr Paul BoatengBrent SouthLab (minister)absent
David BorrowSouth RibbleLababsent
Gordon BrownDunfermline EastLab (minister)absent
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLab (minister)absent
Russell BrownDumfriesLab (minister)absent
Colin BurgonElmetLababsent
Mrs Christine ButlerCastle PointLababsent
Stephen ByersNorth TynesideLab (minister)absent
Richard CabornSheffield CentralLab (minister)absent
Alan CampbellTynemouthLab (minister)absent
Ronnie CampbellBlyth ValleyLab (minister)absent
Mr Dale Campbell-SavoursWorkingtonLab (minister)absent
Malcolm ChisholmEdinburgh North and LeithLababsent
Ms Judith ChurchDagenhamLababsent
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLababsent
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)absent
Michael ConnartyFalkirk EastLab (minister)absent
Robin CookLivingstonLab (minister)absent
Mr Robin CorbettBirmingham, ErdingtonLab (minister)absent
Ms Jean CorstonBristol EastLab (minister)absent
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLababsent
Professor Ross CranstonDudley NorthLab (minister)absent
Mr Lawrence CunliffeLeighLababsent
Mr Keith DarvillUpminsterLababsent
Mr Denzil DaviesLlanelliLababsent
Mr Ron DaviesCaerphillyLababsent
Mr Hilton DawsonLancaster and WyreLababsent
Janet DeanBurtonLababsent
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)absent
Brian H DonohoeCunninghame SouthLab (minister)absent
Frank DoranAberdeen CentralLababsent
David DrewStroudLab (minister)absent
Gwyneth DunwoodyCrewe and NantwichLababsent
Angela EagleWallaseyLab (minister)absent
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)absent
Ms Lorna FitzsimonsRochdaleLababsent
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)absent
Paul FlynnNewport WestLababsent
Barbara FollettStevenageLababsent
Mr Derek FosterBishop AucklandLab (minister)absent
Michael FosterWorcesterLababsent
Michael Jabez FosterHastings and RyeLababsent
Mrs Maria FyfeGlasgow MaryhillLababsent
Sam GalbraithStrathkelvin and BearsdenLababsent
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)absent
Ian GibsonNorwich NorthLababsent
Linda GilroyPlymouth, SuttonLababsent
Mr Bruce GrocottTelfordLababsent
John GroganSelbyLab (minister)absent
Mr John GunnellMorley and RothwellLababsent
Peter HainNeathLab (minister)absent
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)absent
David HansonDelynLab (minister)absent
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)absent
Stephen HesfordWirral WestLababsent
Patricia HewittLeicester WestLab (minister)absent
Kate HoeyVauxhallLab (minister)absent
John Home RobertsonEast LothianLababsent
Geoff HoonAshfieldLab (minister)absent
Mr Alan HowarthNewport EastLab (minister)absent
Kim HowellsPontypriddLab (minister)absent
Mr Kevin HughesDoncaster NorthLab (minister)absent
Mr Alan HurstBraintreeLababsent
Eric IllsleyBarnsley CentralLababsent
Adam IngramEast KilbrideLab (minister)absent
Mrs Helen JacksonSheffield, HillsboroughLababsent
Mr David JamiesonPlymouth, DevonportLab (minister)absent
Brian JenkinsTamworthLababsent
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLab (minister)absent
Fiona JonesNewarkLababsent
Ms Jenny JonesWolverhampton South WestLababsent
Mr Jon Owen JonesCardiff CentralLababsent
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)absent
Ruth KellyBolton WestLababsent
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLababsent
Mr Andy KingRugby and KenilworthLababsent
Ms Oona KingBethnal Green and BowLab (minister)absent
Ms Tess KinghamGloucesterLababsent
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLababsent
David LammyTottenhamLab (minister)absent
Mrs Jackie LawrencePreseli PembrokeshireLababsent
Chris LeslieShipleyLababsent
Mr Terry LewisWorsleyLababsent
Mrs Helen LiddellAirdrie and ShottsLab (minister)absent
Mr Calum MacDonaldNa h-Eileanan an IarLababsent
Denis MacShaneRotherhamLababsent
Dr John MarekWrexhamLababsent
Mr Paul MarsdenShrewsbury and AtchamLababsent
Dr Jim MarshallLeicester SouthLababsent
Eric MartlewCarlisleLababsent
John McAllionDundee EastLababsent
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLab (minister)absent
John McFallDumbartonLab (minister)absent
Henry McLeishCentral FifeLababsent
Mr Kevin McNamaraKingston upon Hull NorthLababsent
Mr John McWilliamBlaydonLababsent
Michael MeacherOldham West and RoytonLab (minister)absent
Gillian MerronLincolnLababsent
Alun MichaelCardiff South and PenarthLababsent
Margaret MoranLuton SouthLababsent
Mr Rhodri MorganCardiff WestLababsent
Kali MountfordColne ValleyLababsent
George MudieLeeds EastLababsent
Paul MurphyTorfaenLab (minister)absent
Dan NorrisWansdykeLababsent
Mr Bill O'BrienNormantonLababsent
Bill OlnerNuneatonLababsent
Mrs Diana OrganForest of DeanLababsent
Mr Peter PikeBurnleyLababsent
Mr Raymond PowellOgmoreLababsent
John PrescottKingston upon Hull EastLab (minister)absent
Gwyn ProsserDoverLababsent
Ken PurchaseWolverhampton North EastLababsent
Mr Giles RadiceNorth DurhamLab (minister)absent
Mr Syd RapsonPortsmouth NorthLababsent
Andy ReedLoughboroughLababsent
John ReidHamilton North and BellshillLab (minister)absent
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLababsent
Mr Allan RogersRhonddaLababsent
Mr Jeff RookerBirmingham, Perry BarrLab (minister)absent
Mr Ernie RossDundee WestLababsent
Mr Ted RowlandsMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)absent
Christine RussellCity of ChesterLababsent
Martin SalterReading WestLababsent
Mr Malcolm SavidgeAberdeen NorthLababsent
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLababsent
Clare ShortBirmingham, LadywoodLab (minister)absent
Marsha SinghBradford WestLababsent
Angela SmithBasildonLababsent
Mr Chris SmithIslington South and FinsburyLab (minister)absent
Jacqui SmithRedditchLab (minister)absent
Mr Llew SmithBlaenau GwentLababsent
Mr Peter SnapeWest Bromwich EastLababsent
Mr Gerry SteinbergCity of DurhamLababsent
Mr George StevensonStoke-on-Trent SouthLababsent
Mr David StewartInverness East, Nairn and LochaberLababsent
Ian StewartEcclesLababsent
Mr Paul StinchcombeWellingboroughLababsent
Howard StoateDartfordLababsent
Jack StrawBlackburnLab (minister)absent
Mrs Ann TaylorDewsburyLab (minister)absent
Dari TaylorStockton SouthLababsent
Mr Gareth ThomasClwyd WestLababsent
Mark ToddSouth DerbyshireLababsent
Don TouhigIslwynLab (minister)absent
Paul TruswellPudseyLababsent
Mr Dennis TurnerWolverhampton South EastLab (minister)absent
Dr George TurnerNorth West NorfolkLababsent
Stephen TwiggEnfield, SouthgateLab (minister)absent
Keith VazLeicester EastLab (minister)absent
Dr Alan WilliamsCarmarthen East and DinefwrLababsent
Alan WilliamsSwansea WestLababsent
Michael WillsNorth SwindonLab (minister)absent
Mr Brian WilsonCunninghame NorthLab (minister)absent
Rosie WintertonDoncaster CentralLababsent
Mike WoodBatley and SpenLababsent
Mr Jimmy WrayGlasgow BailliestonLababsent
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLababsent
Mr Richard AllanSheffield, HallamLDem (front bench)no
Mrs Jackie BallardTauntonLDemno
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)no
Dr Peter BrandIsle of WightLDemno
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)no
Menzies CampbellNorth East FifeLDemno
Mr Brian CotterWeston-Super-MareLDem (front bench)no
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)no
Don FosterBathLDem (front bench)no
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)no
Sandra GidleyRomseyLDemno
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)no
Michael MooreTweeddale, Ettrick and LauderdaleLDem (front bench)no
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDemno
Bob RussellColchesterLDem (front bench)no
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)no
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDem (front bench)no
Mr Paddy AshdownYeovilLDem (front bench)absent
Norman BakerLewesLDem (front bench)absent
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)absent
Colin BreedSouth East CornwallLDemabsent
Mr John BurnettTorridge and West DevonLDemabsent
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)absent
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)absent
Mr David ChidgeyEastleighLDem (front bench)absent
Mr Ronnie FearnSouthportLDem (front bench)absent
Donald GorrieEdinburgh WestLDemabsent
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDemabsent
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)absent
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)absent
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)absent
Mr Nigel JonesCheltenhamLDem (front bench)absent
Paul KeetchHerefordLDemabsent
Charles KennedyRoss, Skye and Inverness WestLDem (front bench)absent
Mr Archy KirkwoodRoxburgh and BerwickshireLDem (front bench)absent
Mr Richard LivseyBrecon and RadnorshireLDem (front bench)absent
Mr Robert MaclennanCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)absent
Mrs Ray MichieArgyll and ButeLDemabsent
Mark OatenWinchesterLDemabsent
Mr David RendelNewburyLDemabsent
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)absent
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)absent
Matthew TaylorTruro and St AustellLDemabsent
Dr Jenny TongeRichmond ParkLDemabsent
Mr Paul TylerNorth CornwallLDem (front bench)absent
Jim WallaceOrkney and ShetlandLDemabsent
Steve WebbNorthavonLDem (front bench)absent
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)no
Mr Ieuan Wyn JonesYnys MônPCabsent
Mr Simon ThomasCeredigionPCabsent
Mr Dafydd WigleyCaernarfonPCabsent
Mr John HumeFoyleSDLPabsent
Mr Seamus MallonNewry and ArmaghSDLPabsent
Eddie McGradySouth DownSDLPabsent
Gerry AdamsBelfast WestSFabsent
Martin McGuinnessMid UlsterSFabsent
Alasdair MorganGalloway and Upper NithsdaleSNPno
Roseanna CunninghamPerthSNPabsent
Margaret EwingMoraySNPabsent
Alex SalmondBanff and BuchanSNPabsent
John SwinneyNorth TaysideSNPabsent
Andrew WelshAngusSNPabsent
Michael MartinGlasgow Springburnwhilst Speaker (front bench)absent
Robert McCartneyNorth DownUKUPabsent
Mr Roy BeggsEast AntrimUUPabsent
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyUUP (front bench)absent
Mr Ken MaginnisFermanagh and South TyroneUUPabsent
Mr William RossEast LondonderryUUPabsent
Martin SmythBelfast SouthUUPabsent
John TaylorStrangfordUUPabsent
Mr William ThompsonWest TyroneUUPabsent
Rt Hon David TrimbleUpper BannUUP (front bench)absent
Mr Cecil WalkerBelfast NorthUUPabsent

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive