Criminal Justice and Police Bill — 12 Mar 2001

Question put accordingly, That the amendment be made:--

The House divided: Ayes 143, Noes 240.

Historical Hansard | Online Hansard |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (No)Minority (Aye)BothTurnout
Con0 123076.9%
Lab240 (+2 tell) 0058.0%
LDem0 19 (+2 tell)044.7%
PC0 1025.0%
Total:240 143061.6%

All MPs Eligible to Vote - sorted by constituency

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Sir John MorrisAberavonLababsent
Frank DoranAberdeen CentralLababsent
Mr Malcolm SavidgeAberdeen NorthLabno
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)no
Mrs Helen LiddellAirdrie and ShottsLab (minister)absent
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)aye
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)aye
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)aye
Mr Barry JonesAlyn and DeesideLabno
Judy MallaberAmber ValleyLababsent
Andrew WelshAngusSNPabsent
Mrs Ray MichieArgyll and ButeLDemabsent
Mr Howard FlightArundel and South DownsConaye
Geoff HoonAshfieldLab (minister)absent
Damian GreenAshfordCon (front bench)aye
Mr Robert SheldonAshton-under-LyneLab (minister)absent
David LidingtonAylesburyCon (front bench)aye
Sandra OsborneAyrLababsent
Tony BaldryBanburyCon (front bench)aye
Alex SalmondBanff and BuchanSNPabsent
Margaret HodgeBarkingLab (minister)absent
Eric IllsleyBarnsley CentralLabno
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLabno
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLabno
John HuttonBarrow and FurnessLab (minister)no
Angela SmithBasildonLabno
Mr Andrew HunterBasingstokeConabsent
Mr Joe AshtonBassetlawLababsent
Don FosterBathLDem (front bench)aye
Mike WoodBatley and SpenLababsent
Martin LintonBatterseaLababsent
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)aye
Jacqui LaitBeckenhamConaye
Patrick HallBedfordLababsent
Peter RobinsonBelfast EastDUPabsent
Mr Cecil WalkerBelfast NorthUUPabsent
Martin SmythBelfast SouthUUPabsent
Gerry AdamsBelfast WestSFabsent
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)absent
Ms Oona KingBethnal Green and BowLab (minister)absent
Mr James CranBeverley and HoldernessConaye
Charles WardleBexhill and Battlewhilst Conabsent
Mr Nigel BeardBexleyheath and CrayfordLababsent
Mrs Teresa GormanBillericayConabsent
Frank FieldBirkenheadLababsent
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)no
Mr Robin CorbettBirmingham, ErdingtonLab (minister)no
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLab (minister)no
Mr Terry DavisBirmingham, Hodge HillLababsent
Clare ShortBirmingham, LadywoodLab (minister)absent
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLababsent
Mr Jeff RookerBirmingham, Perry BarrLab (minister)no
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLabno
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLabno
Ms Estelle MorrisBirmingham, YardleyLab (minister)absent
Mr Derek FosterBishop AucklandLab (minister)absent
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)aye
Jack StrawBlackburnLab (minister)no
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLabno
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)absent
Mr Llew SmithBlaenau GwentLabno
Mr John McWilliamBlaydonLabno
Ronnie CampbellBlyth ValleyLab (minister)no
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)aye
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)no
David CrausbyBolton North EastLab (minister)no
Brian IddonBolton South EastLabno
Ruth KellyBolton WestLababsent
Joe BentonBootleLabno
Mr Richard BodyBoston and SkegnessConaye
David TredinnickBosworthCon (front bench)aye
Mr David AtkinsonBournemouth EastConabsent
John ButterfillBournemouth WestConaye
Andrew MacKayBracknellConabsent
Terry RooneyBradford NorthLabno
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)no
Marsha SinghBradford WestLababsent
Mr Alan HurstBraintreeLabno
Mr Richard LivseyBrecon and RadnorshireLDem (front bench)absent
Ken LivingstoneBrent Eastwhilst Independentabsent
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)absent
Mr Paul BoatengBrent SouthLab (minister)absent
Ann KeenBrentford and IsleworthLabno
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)aye
Mr Win GriffithsBridgendLabno
Mr Tom KingBridgwaterCon (front bench)absent
Ian CawseyBrigg and GooleLabno
Desmond TurnerBrighton, KemptownLababsent
David LepperBrighton, PavilionLababsent
Ms Jean CorstonBristol EastLab (minister)no
Doug NaysmithBristol North WestLabno
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)no
Mrs Valerie DaveyBristol WestLabno
Eric ForthBromley and ChislehurstConaye
Julie KirkbrideBromsgroveConabsent
Mrs Marion RoeBroxbourneConaye
Nick PalmerBroxtoweLababsent
John BercowBuckinghamCon (front bench)aye
Mr Peter PikeBurnleyLabno
Janet DeanBurtonLababsent
David ChaytorBury NorthLababsent
Ivan LewisBury SouthLabno
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)aye
Mr Dafydd WigleyCaernarfonPCabsent
Mr Ron DaviesCaerphillyLababsent
Mr Robert MaclennanCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)absent
Chris McCaffertyCalder ValleyLabno
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)no
Mrs Anne CampbellCambridgeLababsent
Tony WrightCannock ChaseLababsent
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)aye
Mr Jon Owen JonesCardiff CentralLababsent
Julie MorganCardiff NorthLabno
Alun MichaelCardiff South and PenarthLabno
Mr Rhodri MorganCardiff WestLababsent
Eric MartlewCarlisleLabno
Dr Alan WilliamsCarmarthen East and DinefwrLabno
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLabno
Mr George FoulkesCarrick, Cumnock and Doon ValleyLab (minister)no
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)absent
Mrs Christine ButlerCastle PointLabno
Henry McLeishCentral FifeLababsent
Michael LordCentral Suffolk and North IpswichDeputy Speaker (front bench)absent
Mr Simon ThomasCeredigionPCaye
Stephen DorrellCharnwoodConabsent
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLababsent
Mr Stephen DayCheadleConaye
Mr Nigel JonesCheltenhamLDem (front bench)absent
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)aye
Mr Tony BennChesterfieldLababsent
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)absent
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenCon (front bench)aye
Sir Sydney ChapmanChipping BarnetConaye
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)absent
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)aye
Mr Peter BrookeCities of London and WestminsterCon (front bench)aye
Christine RussellCity of ChesterLabno
Mr Gerry SteinbergCity of DurhamLababsent
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)no
Shona McIsaacCleethorpesLabno
Martyn JonesClwyd SouthLabno
Mr Gareth ThomasClwyd WestLabno
Mr Tony WorthingtonClydebank and MilngavieLabno
Jimmy HoodClydesdaleLab (minister)absent
Tom ClarkeCoatbridge and ChrystonLabno
Bob RussellColchesterLDem (front bench)aye
Kali MountfordColne ValleyLababsent
Ann WintertonCongletonConaye
Betty WilliamsConwyLabno
Dr Jack CunninghamCopelandLababsent
Phil HopeCorbyLabno
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldCon (front bench)aye
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)no
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLababsent
Jim CunninghamCoventry SouthLab (minister)no
Laura MoffattCrawleyLababsent
Gwyneth DunwoodyCrewe and NantwichLababsent
Claire Curtis-ThomasCrosbyLababsent
Geraint DaviesCroydon CentralLab (minister)no
Malcolm WicksCroydon NorthLab (minister)absent
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)aye
Rosemary McKennaCumbernauld and KilsythLababsent
Mr Brian WilsonCunninghame NorthLab (minister)absent
Brian H DonohoeCunninghame SouthLab (minister)no
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)no
Ms Judith ChurchDagenhamLababsent
Alan MilburnDarlingtonLab (minister)absent
Howard StoateDartfordLababsent
Tim BoswellDaventryCon (front bench)aye
David HansonDelynLab (minister)absent
Mr Andrew BennettDenton and ReddishLabno
Bob LaxtonDerby NorthLababsent
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)no
Michael AncramDevizesCon (front bench)aye
Mrs Ann TaylorDewsburyLab (minister)no
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)no
Rosie WintertonDoncaster CentralLababsent
Mr Kevin HughesDoncaster NorthLab (minister)tellno
Gwyn ProsserDoverLabno
Professor Ross CranstonDudley NorthLab (minister)no
Ian PearsonDudley SouthLab (minister)no
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)absent
John McFallDumbartonLabno
Russell BrownDumfriesLab (minister)no
John McAllionDundee EastLababsent
Mr Ernie RossDundee WestLababsent
Gordon BrownDunfermline EastLab (minister)absent
Rachel SquireDunfermline WestLabno
Steve PoundEaling NorthLab (minister)no
Mr Clive SoleyEaling, Acton and Shepherd's BushLab (minister)no
Piara S KhabraEaling, SouthallLababsent
John CummingsEasingtonLabno
Mr Roy BeggsEast AntrimUUPabsent
Sir Peter EmeryEast DevonConabsent
Stephen TimmsEast HamLab (minister)no
Michael MatesEast HampshireConabsent
Adam IngramEast KilbrideLab (minister)absent
Mr William RossEast LondonderryUUPabsent
John Home RobertsonEast LothianLabno
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)absent
Peter AinsworthEast SurreyConaye
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)aye
Mr John TownendEast YorkshireConaye
Nigel WatersonEastbourneConaye
Mr David ChidgeyEastleighLDem (front bench)absent
Ian StewartEcclesLabno
Stephen O'BrienEddisburyCon (front bench)aye
Alistair DarlingEdinburgh CentralLab (minister)absent
Gavin StrangEdinburgh East and MusselburghLabno
Malcolm ChisholmEdinburgh North and LeithLababsent
Dr Lynda ClarkEdinburgh PentlandsLab (minister)no
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLabno
Donald GorrieEdinburgh WestLDemaye
Andrew LoveEdmontonLab (minister)absent
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)no
Colin BurgonElmetLabno
Clive EffordElthamLab (minister)no
Joan RyanEnfield NorthLabno
Stephen TwiggEnfield, SouthgateLab (minister)no
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)absent
Sir Archie HamiltonEpsom and EwellCon (front bench)aye
Liz BlackmanErewashLabno
John AustinErith and ThamesmeadLabno
Ian TaylorEsher and WaltonConaye
Ben BradshawExeterLab (minister)no
Michael ConnartyFalkirk EastLab (minister)absent
Eric JoyceFalkirk WestLabno
Ms Candy AthertonFalmouth and CamborneLababsent
Sir Peter LloydFarehamConaye
Mr Andrew RoweFaversham and Mid KentConabsent
Alan KeenFeltham and HestonLabno
Mr Ken MaginnisFermanagh and South TyroneUUPabsent
Rudi VisFinchley and Golders GreenLababsent
Michael HowardFolkestone and HytheCon (front bench)aye
Mrs Diana OrganForest of DeanLabno
Mr John HumeFoyleSDLPabsent
Michael JackFyldeConaye
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)absent
Alasdair MorganGalloway and Upper NithsdaleSNPabsent
Ms Joyce QuinGateshead East and Washington WestLab (minister)no
Vernon CoakerGedlingLababsent
Paul ClarkGillinghamLabno
John RobertsonGlasgow AnnieslandLabno
Mr Jimmy WrayGlasgow BailliestonLababsent
Mr John MaxtonGlasgow CathcartLab (minister)no
Mohammad SarwarGlasgow GovanLabno
George GallowayGlasgow KelvinLababsent
Mrs Maria FyfeGlasgow MaryhillLababsent
Ian DavidsonGlasgow PollokLab (minister)absent
Thomas McAvoyGlasgow RutherglenLab (minister)no
David MarshallGlasgow ShettlestonLabno
Michael MartinGlasgow Springburnwhilst Speaker (front bench)absent
Ms Tess KinghamGloucesterLababsent
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)absent
Peter ViggersGosportConabsent
Martin CatonGowerLab (minister)no
Quentin DaviesGrantham and StamfordConabsent
Mr Chris PondGraveshamLabno
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)absent
Anthony D WrightGreat YarmouthLabno
Dr Norman GodmanGreenock and InverclydeLababsent
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLab (minister)no
Mr Nick St AubynGuildfordConaye
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLab (minister)absent
Mr Brian SedgemoreHackney South and ShoreditchLababsent
Sylvia HealHalesowen and Rowley Regiswhilst Deputy Speakerabsent
Mrs Alice MahonHalifaxLabno
David DavisHaltemprice and HowdenCon (front bench)aye
Derek TwiggHaltonLabno
John ReidHamilton North and BellshillLab (minister)absent
Mr Bill TynanHamilton SouthLabno
Mr Iain ColemanHammersmith and FulhamLabno
Glenda JacksonHampstead and HighgateLababsent
Edward GarnierHarboroughCon (front bench)aye
Bill RammellHarlowLabno
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDem (front bench)aye
Tony McNultyHarrow EastLab (minister)no
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)no
Mr Peter MandelsonHartlepoolLababsent
Mr Ivan HendersonHarwichLabno
Michael Jabez FosterHastings and RyeLababsent
David WillettsHavantCon (front bench)aye
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLab (minister)no
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)tellaye
Mr Tony McWalterHemel HempsteadLabno
Jon TrickettHemsworthLab (minister)absent
Andrew DismoreHendonLabno
Mr Michael HeseltineHenleyConabsent
Paul KeetchHerefordLDemaye
Mr Bowen WellsHertford and StortfordConabsent
James ClappisonHertsmereCon (front bench)aye
Peter AtkinsonHexhamConaye
Jim DobbinHeywood and MiddletonLabno
Tom LevittHigh PeakLabno
Peter LilleyHitchin and HarpendenConaye
Frank DobsonHolborn and St PancrasLababsent
John CryerHornchurchLab (minister)no
Mrs Barbara RocheHornsey and Wood GreenLab (minister)no
Francis MaudeHorshamCon (front bench)aye
Fraser KempHoughton and Washington EastLababsent
Mr Ivor CaplinHoveLababsent
Barry SheermanHuddersfieldLab (minister)absent
Mr John MajorHuntingdonConabsent
Greg PopeHyndburnLab (minister)no
Ms Linda PerhamIlford NorthLabno
Mike GapesIlford SouthLab (minister)no
Mr David StewartInverness East, Nairn and LochaberLabno
Mr Jamie CannIpswichLabno
Dr Peter BrandIsle of WightLDemaye
Jeremy CorbynIslington NorthLababsent
Mr Chris SmithIslington South and FinsburyLab (minister)no
Don TouhigIslwynLab (minister)no
Stephen HepburnJarrowLab (minister)no
Ann CryerKeighleyLabno
Mr Michael PortilloKensington and ChelseaConaye
Mr Phil SawfordKetteringLababsent
Des BrowneKilmarnock and LoudounLab (minister)no
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)absent
John PrescottKingston upon Hull EastLab (minister)absent
Mr Kevin McNamaraKingston upon Hull NorthLabno
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLab (minister)no
Roger BerryKingswoodLabno
Dr Lewis MoonieKirkcaldyLab (minister)no
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLab (minister)no
Edward O'HaraKnowsley SouthLabno
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyUUP (front bench)absent
Mr Hilton DawsonLancaster and WyreLababsent
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)no
George MudieLeeds EastLabno
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)absent
Mr Harold BestLeeds North WestLabno
John BattleLeeds WestLab (minister)absent
Keith VazLeicester EastLab (minister)absent
Dr Jim MarshallLeicester SouthLababsent
Patricia HewittLeicester WestLab (minister)absent
Mr Lawrence CunliffeLeighLababsent
Mr Peter Temple-MorrisLeominsterwhilst Labno
Norman BakerLewesLDem (front bench)absent
Bridget PrenticeLewisham EastLabno
Jim DowdLewisham WestLab (minister)no
Joan RuddockLewisham, DeptfordLabno
Harry CohenLeyton and WansteadLababsent
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)aye
Gillian MerronLincolnLabno
Mr Tam DalyellLinlithgowLabno
Maria EagleLiverpool, GarstonLabno
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)absent
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLabno
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLab (minister)no
Robert WareingLiverpool, West DerbyLababsent
Robin CookLivingstonLab (minister)absent
Mr Denzil DaviesLlanelliLababsent
Andy ReedLoughboroughLababsent
Peter TapsellLouth and HorncastleConaye
Mr Christopher GillLudlowConabsent
Kelvin HopkinsLuton NorthLabno
Margaret MoranLuton SouthLabno
Nicholas WintertonMacclesfieldConaye
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)aye
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdConaye
Ian McCartneyMakerfieldLab (minister)absent
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordConaye
Tony LloydManchester CentralLababsent
Graham StringerManchester, BlackleyLab (minister)absent
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)absent
Mr Keith BradleyManchester, WithingtonLab (minister)no
Alan MealeMansfieldLab (minister)no
Robert Marshall-AndrewsMedwayLababsent
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)absent
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)aye
Mr Ted RowlandsMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)no
Mr Jonathan SayeedMid BedfordshireConaye
Christopher FraserMid Dorset and North PooleConaye
Keith SimpsonMid NorfolkCon (front bench)aye
Nicholas SoamesMid SussexConabsent
Martin McGuinnessMid UlsterSFabsent
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)aye
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)no
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLabno
Mr Eric ClarkeMidlothianLababsent
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLabno
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)no
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)aye
Mr Huw EdwardsMonmouthLabno
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDemabsent
Margaret EwingMoraySNPabsent
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLabno
Mr John GunnellMorley and RothwellLababsent
Frank RoyMotherwell and WishawLabno
Mr Calum MacDonaldNa h-Eileanan an IarLabno
Peter HainNeathLab (minister)absent
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)aye
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)aye
Fiona JonesNewarkLabno
Mr David RendelNewburyLDemaye
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLababsent
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLab (minister)absent
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLababsent
Mrs Llin GoldingNewcastle-under-LymeLab (minister)no
Mr Alan HowarthNewport EastLab (minister)no
Paul FlynnNewport WestLabno
Mr Seamus MallonNewry and ArmaghSDLPabsent
Mr Bill O'BrienNormantonLabno
Ian PaisleyNorth AntrimDUP (front bench)absent
Mr Paul TylerNorth CornwallLDem (front bench)aye
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)absent
Robert WalterNorth DorsetConaye
Robert McCartneyNorth DownUKUPabsent
Mr Giles RadiceNorth DurhamLab (minister)absent
Sir Nicholas LyellNorth East BedfordshireConaye
Malcolm MossNorth East CambridgeshireConaye
Mr Harry BarnesNorth East DerbyshireLabno
Menzies CampbellNorth East FifeLDemaye
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)aye
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)aye
Mr Brian WhiteNorth East Milton KeynesLabno
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)aye
Mr David PriorNorth NorfolkCon (front bench)aye
Owen PatersonNorth ShropshireCon (front bench)aye
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)aye
Michael WillsNorth SwindonLab (minister)absent
John SwinneyNorth TaysideSNPabsent
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)absent
Stephen ByersNorth TynesideLab (minister)no
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)absent
Dr Brian MawhinneyNorth West CambridgeshireConabsent
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLab (minister)no
George YoungNorth West HampshireConaye
David TaylorNorth West LeicestershireLabno
Dr George TurnerNorth West NorfolkLababsent
James GrayNorth WiltshireConaye
Sally KeebleNorthampton NorthLabno
Mr Tony ClarkeNorthampton SouthLababsent
Steve WebbNorthavonLDem (front bench)absent
Ian GibsonNorwich NorthLababsent
Charles ClarkeNorwich SouthLab (minister)no
John HeppellNottingham EastLabno
Graham AllenNottingham NorthLab (minister)absent
Alan SimpsonNottingham SouthLabno
Bill OlnerNuneatonLabno
Mr Martin O'NeillOchilLab (minister)no
Mr Raymond PowellOgmoreLababsent
Mr Edward HeathOld Bexley and SidcupConabsent
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLababsent
Michael MeacherOldham West and RoytonLab (minister)no
Jim WallaceOrkney and ShetlandLDemabsent
John HoramOrpingtonConaye
Andrew SmithOxford EastLab (minister)no
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDemabsent
Mrs Irene AdamsPaisley NorthLab (minister)absent
Douglas AlexanderPaisley SouthLababsent
Gordon PrenticePendleLabno
David MacleanPenrith and The BorderConaye
Roseanna CunninghamPerthSNPabsent
Ms Helen ClarkPeterboroughLabno
Mr David JamiesonPlymouth, DevonportLab (minister)no
Linda GilroyPlymouth, SuttonLababsent
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)no
Kim HowellsPontypriddLab (minister)absent
Robert SymsPooleCon (front bench)aye
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLabno
Mr Syd RapsonPortsmouth NorthLababsent
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)absent
Mrs Jackie LawrencePreseli PembrokeshireLababsent
Mark HendrickPrestonLab (minister)absent
Paul TruswellPudseyLababsent
Mr Tony ColmanPutneyLabno
Dr Michael ClarkRayleighConabsent
Ms Jane GriffithsReading EastLabno
Martin SalterReading WestLababsent
Dr Mo MowlamRedcarLab (minister)absent
Jacqui SmithRedditchLab (minister)no
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLab (minister)no
Crispin BluntReigateCon (front bench)aye
Mr Allan RogersRhonddaLababsent
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)aye
William HagueRichmond (Yorks)Con (front bench)absent
Dr Jenny TongeRichmond ParkLDemaye
Ms Lorna FitzsimonsRochdaleLabno
Mr Teddy TaylorRochford and Southend EastConabsent
Mrs Eileen GordonRomfordLababsent
Sandra GidleyRomseyLDemaye
Charles KennedyRoss, Skye and Inverness WestLDem (front bench)absent
Janet AndersonRossendale and DarwenLab (minister)no
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)absent
Denis MacShaneRotherhamLababsent
Mr Archy KirkwoodRoxburgh and BerwickshireLDem (front bench)absent
Mr Andy KingRugby and KenilworthLababsent
Mr John WilkinsonRuislip - NorthwoodConaye
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)aye
Kenneth ClarkeRushcliffeConabsent
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)aye
John GreenwayRyedaleConabsent
Alan HaselhurstSaffron WaldenDeputy Speaker (front bench)absent
Hazel BlearsSalfordLababsent
Robert KeySalisburyConabsent
Mr Lawrie QuinnScarborough and WhitbyLabno
Elliot MorleyScunthorpeLab (minister)no
Tony BlairSedgefieldLab (minister)absent
John GroganSelbyLab (minister)absent
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)aye
Richard CabornSheffield CentralLab (minister)absent
Clive BettsSheffield, AttercliffeLab (minister)no
David BlunkettSheffield, BrightsideLab (minister)absent
Mr Richard AllanSheffield, HallamLDem (front bench)absent
Mr Bill MichieSheffield, HeeleyLabno
Mrs Helen JacksonSheffield, HillsboroughLabno
Paddy TippingSherwoodLab (minister)no
Chris LeslieShipleyLabno
Mr Paul MarsdenShrewsbury and AtchamLababsent
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLababsent
David CurrySkipton and RiponConabsent
Douglas HoggSleaford and North HykehamConaye
Fiona MactaggartSloughLabno
Mr John TaylorSolihullConaye
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)aye
William McCreaSouth AntrimDUPabsent
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)aye
Mark ToddSouth DerbyshireLabno
Mr Ian BruceSouth DorsetConaye
Eddie McGradySouth DownSDLPabsent
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)aye
Colin BreedSouth East CornwallLDemaye
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)aye
Mr John MacGregorSouth NorfolkConaye
David BorrowSouth RibbleLababsent
Dr David ClarkSouth ShieldsLababsent
Patrick CormackSouth StaffordshireCon (front bench)aye
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)aye
Ms Julia DrownSouth SwindonLababsent
Stephen LadymanSouth ThanetLabno
Mr David MadelSouth West BedfordshireConabsent
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)absent
Mr Richard PageSouth West HertfordshireConaye
Mrs Gillian ShephardSouth West NorfolkConaye
Mrs Virginia BottomleySouth West SurreyConaye
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)no
Alan WhiteheadSouthampton, TestLabno
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)aye
Mr Ronnie FearnSouthportLDem (front bench)absent
David WilshireSpelthorneConaye
Mr Kerry PollardSt AlbansLababsent
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)no
Mr Gerry BerminghamSt Helens SouthLababsent
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)absent
David KidneyStaffordLababsent
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLabno
Mr Tom PendryStalybridge and HydeLababsent
Barbara FollettStevenageLababsent
Anne McGuireStirlingLab (minister)tellno
Ann CoffeyStockportLab (minister)no
Frank CookStockton NorthLabno
Dari TaylorStockton SouthLabno
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLabno
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)no
Mr George StevensonStoke-on-Trent SouthLababsent
Bill CashStoneCon (front bench)absent
Ms Debra ShipleyStourbridgeLababsent
John TaylorStrangfordUUPabsent
John MaplesStratford-on-AvonCon (front bench)aye
Sam GalbraithStrathkelvin and BearsdenLababsent
Keith HillStreathamLab (minister)no
Beverley HughesStretford and UrmstonLab (minister)no
David DrewStroudLab (minister)no
John GummerSuffolk CoastalConaye
Bill EtheringtonSunderland NorthLabno
Chris MullinSunderland SouthLab (minister)absent
Mr Nick HawkinsSurrey HeathConaye
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)absent
Mr Norman FowlerSutton ColdfieldConaye
Mr Donald AndersonSwansea EastLab (minister)no
Alan WilliamsSwansea WestLabno
Brian JenkinsTamworthLababsent
Mr Martin BellTattonIndependentabsent
Mrs Jackie BallardTauntonLDemaye
Mr Patrick NichollsTeignbridgeConaye
Mr Bruce GrocottTelfordLabno
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)aye
Mr Peter BradleyThe WrekinLabno
Andrew MacKinlayThurrockLabno
Angela BrowningTiverton and HonitonCon (front bench)aye
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)aye
Mr Tom CoxTootingLabno
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)tellaye
Paul MurphyTorfaenLab (minister)no
Mr John BurnettTorridge and West DevonLDemaye
Anthony SteenTotnesConaye
David LammyTottenhamLab (minister)no
Matthew TaylorTruro and St AustellLDemabsent
Mr Archie NormanTunbridge WellsConaye
Michael MooreTweeddale, Ettrick and LauderdaleLDem (front bench)absent
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)absent
David ClellandTyne BridgeLab (minister)no
Alan CampbellTynemouthLab (minister)absent
Mr Keith DarvillUpminsterLabno
Rt Hon David TrimbleUpper BannUUP (front bench)absent
John RandallUxbridgeCon (front bench)aye
Chris RuaneVale of ClwydLab (minister)no
John SmithVale of GlamorganLababsent
Anne McIntoshVale of YorkCon (front bench)aye
Kate HoeyVauxhallLab (minister)no
Mr David HinchliffeWakefieldLabno
Angela EagleWallaseyLab (minister)no
David WinnickWalsall NorthLab (minister)no
Bruce GeorgeWalsall SouthLabno
Neil GerrardWalthamstowLabno
Denis MurphyWansbeckLabno
Dan NorrisWansdykeLababsent
Robert JacksonWantageConaye
John SpellarWarleyLab (minister)no
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)absent
Helen SouthworthWarrington SouthLabno
James PlaskittWarwick and LeamingtonLabno
Claire WardWatfordLabno
Bob BlizzardWaveneyLabno
Sir Geoffrey Johnson SmithWealdenConabsent
Mike HallWeaver ValeLab (minister)no
Mr Paul StinchcombeWellingboroughLababsent
David Heathcoat-AmoryWellsConaye
Miss Melanie JohnsonWelwyn HatfieldLab (minister)absent
John HealeyWentworthLabno
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)aye
Mr Peter SnapeWest Bromwich EastLabno
Adrian BaileyWest Bromwich WestLabno
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)aye
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)aye
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)aye
Mr Tony BanksWest HamLab (minister)absent
Mr Colin PickthallWest LancashireLababsent
Tommy GrahamWest Renfrewshirewhilst Independent Labourabsent
Richard SpringWest SuffolkConaye
Mr William ThompsonWest TyroneUUPabsent
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)aye
Mr David FaberWestburyConabsent
Mr Tim CollinsWestmorland and LonsdaleConaye
Mr Brian CotterWeston-Super-MareLDem (front bench)aye
Neil TurnerWiganLababsent
Mr Roger CasaleWimbledonLababsent
Mark OatenWinchesterLDemaye
Mr Michael TrendWindsorConaye
Ben ChapmanWirral SouthLababsent
Stephen HesfordWirral WestLababsent
Shaun WoodwardWitneywhilst Lababsent
Humfrey MalinsWokingConaye
John RedwoodWokinghamConaye
Ken PurchaseWolverhampton North EastLabno
Mr Dennis TurnerWolverhampton South EastLab (minister)no
Ms Jenny JonesWolverhampton South WestLababsent
Liam FoxWoodspringCon (front bench)absent
Michael FosterWorcesterLabno
Mr Dale Campbell-SavoursWorkingtonLab (minister)no
Mr Terry LewisWorsleyLababsent
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)aye
Dr John MarekWrexhamLababsent
Sir Ray WhitneyWycombeConaye
Mr David LockWyre ForestLab (minister)no
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLabno
Mr Paddy AshdownYeovilLDem (front bench)absent
Mr Ieuan Wyn JonesYnys MônPCabsent

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive