City of London (Ward Elections) Bill — New Clause 1 — Exclusion of Crown Property — 15 Apr 2002 at 19:00

Amendment proposed: (a) to new clause 1.

Question put, That the amendment be made:-

The House divided: Ayes 50, Noes 357.

Debate in Parliament | Historical Hansard | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (No)Minority (Aye)BothTurnout
Con127 (+2 tell) 0078.7%
DUP4 0080.0%
Lab204 42 (+2 tell)060.5%
LDem21 8054.7%
UUP1 0016.7%
Total:357 50064.4%

All MPs Eligible to Vote - sorted by constituency

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Hywel FrancisAberavonLab (minister)no
Frank DoranAberdeen CentralLababsent
Mr Malcolm SavidgeAberdeen NorthLabno
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)absent
Mrs Helen LiddellAirdrie and ShottsLab (minister)absent
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)no
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)absent
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)no
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)no
Judy MallaberAmber ValleyLabno
Michael WeirAngusSNP (front bench)absent
Alan ReidArgyll and ButeLDemabsent
Mr Howard FlightArundel and South Downswhilst Conno
Geoff HoonAshfieldLab (minister)absent
Damian GreenAshfordCon (front bench)no
David HeyesAshton-under-LyneLababsent
David LidingtonAylesburyCon (front bench)no
Sandra OsborneAyrLabno
Tony BaldryBanburyCon (front bench)no
Alex SalmondBanff and BuchanSNPabsent
Margaret HodgeBarkingLab (minister)absent
Eric IllsleyBarnsley CentralLabaye
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLabno
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLababsent
John HuttonBarrow and FurnessLab (minister)no
Angela SmithBasildonLab (minister)no
Mr Andrew HunterBasingstokewhilst Conno
John MannBassetlawLabno
Don FosterBathLDemaye
Mike WoodBatley and SpenLababsent
Martin LintonBatterseaLabno
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)no
Jacqui LaitBeckenhamConno
Patrick HallBedfordLababsent
Peter RobinsonBelfast EastDUPno
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)no
Martin SmythBelfast Southwhilst UUPabsent
Gerry AdamsBelfast WestSFabsent
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)absent
Ms Oona KingBethnal Green and BowLabno
Mr James CranBeverley and HoldernessConno
Gregory BarkerBexhill and BattleCon (front bench)no
Mr Nigel BeardBexleyheath and CrayfordLabno
John BaronBillericayConno
Frank FieldBirkenheadLab (minister)absent
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)absent
Siôn SimonBirmingham, ErdingtonLababsent
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLab (minister)no
Mr Terry DavisBirmingham, Hodge HillLababsent
Clare ShortBirmingham, LadywoodLab (minister)absent
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLababsent
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLabno
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLabno
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLababsent
Ms Estelle MorrisBirmingham, YardleyLab (minister)no
Mr Derek FosterBishop AucklandLab (minister)absent
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)no
Jack StrawBlackburnLab (minister)absent
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLabno
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)no
Mr Llew SmithBlaenau GwentLabno
Mr John McWilliamBlaydonLababsent
Ronnie CampbellBlyth ValleyLababsent
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)absent
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)aye
David CrausbyBolton North EastLab (minister)no
Brian IddonBolton South EastLabaye
Ruth KellyBolton WestLab (minister)no
Joe BentonBootleLab (minister)absent
Mark SimmondsBoston and SkegnessCon (front bench)no
David TredinnickBosworthCon (front bench)no
Mr David AtkinsonBournemouth EastConno
John ButterfillBournemouth WestConno
Andrew MacKayBracknellConno
Terry RooneyBradford NorthLabno
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)no
Marsha SinghBradford WestLababsent
Mr Alan HurstBraintreeLabaye
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)no
Mr Paul DaisleyBrent EastLababsent
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)no
Mr Paul BoatengBrent SouthLab (minister)absent
Ann KeenBrentford and IsleworthLabno
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)no
Mr Win GriffithsBridgendLababsent
Ian Liddell-GraingerBridgwaterConno
Ian CawseyBrigg and GooleLababsent
Desmond TurnerBrighton, KemptownLababsent
David LepperBrighton, PavilionLababsent
Ms Jean CorstonBristol EastLab (minister)no
Doug NaysmithBristol North WestLababsent
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)no
Mrs Valerie DaveyBristol WestLababsent
Eric ForthBromley and ChislehurstConno
Julie KirkbrideBromsgroveConno
Mrs Marion RoeBroxbourneConno
Nick PalmerBroxtoweLababsent
John BercowBuckinghamCon (front bench)no
Mr Peter PikeBurnleyLabaye
Janet DeanBurtonLababsent
David ChaytorBury NorthLabaye
Ivan LewisBury SouthLab (minister)no
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)no
Hywel WilliamsCaernarfonPC (front bench)absent
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)absent
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)no
Chris McCaffertyCalder ValleyLabno
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)no
Mrs Anne CampbellCambridgeLabno
Tony WrightCannock ChaseLababsent
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)no
Mr Jon Owen JonesCardiff CentralLababsent
Julie MorganCardiff NorthLababsent
Alun MichaelCardiff South and PenarthLab (minister)absent
Kevin BrennanCardiff WestLababsent
Eric MartlewCarlisleLabaye
Adam PriceCarmarthen East and DinefwrPCabsent
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLab (minister)no
Mr George FoulkesCarrick, Cumnock and Doon ValleyLab (minister)no
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)absent
Bob SpinkCastle PointConno
John MacDougallCentral FifeLabno
Michael LordCentral Suffolk and North IpswichDeputy Speaker (front bench)absent
Mr Simon ThomasCeredigionPCabsent
Stephen DorrellCharnwoodConabsent
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLabaye
Patsy CaltonCheadleLDemabsent
Mr Nigel JonesCheltenhamLDemabsent
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)no
Paul HolmesChesterfieldLDemno
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)no
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenCon (front bench)absent
Sir Sydney ChapmanChipping BarnetConno
Lindsay HoyleChorleyLabno
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)no
Mark FieldCities of London and WestminsterContellno
Christine RussellCity of ChesterLabno
Mr Gerry SteinbergCity of DurhamLabaye
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)no
Shona McIsaacCleethorpesLabno
Martyn JonesClwyd SouthLabno
Mr Gareth ThomasClwyd WestLabno
Mr Tony WorthingtonClydebank and MilngavieLabno
Jimmy HoodClydesdaleLab (minister)aye
Tom ClarkeCoatbridge and ChrystonLabno
Bob RussellColchesterLDem (front bench)aye
Kali MountfordColne ValleyLababsent
Ann WintertonCongletonwhilst Conno
Betty WilliamsConwyLabno
Dr Jack CunninghamCopelandLababsent
Phil HopeCorbyLab (minister)no
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldCon (front bench)absent
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)no
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabno
Jim CunninghamCoventry SouthLabno
Laura MoffattCrawleyLabno
Gwyneth DunwoodyCrewe and NantwichLababsent
Claire Curtis-ThomasCrosbyLababsent
Geraint DaviesCroydon CentralLab (minister)no
Malcolm WicksCroydon NorthLab (minister)no
Richard OttawayCroydon SouthConno
Rosemary McKennaCumbernauld and KilsythLabno
Mr Brian WilsonCunninghame NorthLab (minister)absent
Brian H DonohoeCunninghame SouthLabno
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)no
Jon CruddasDagenhamLabno
Alan MilburnDarlingtonLab (minister)absent
Howard StoateDartfordLabno
Tim BoswellDaventryCon (front bench)no
David HansonDelynLabno
Mr Andrew BennettDenton and ReddishLababsent
Bob LaxtonDerby NorthLabno
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)absent
Michael AncramDevizesCon (front bench)absent
Mrs Ann TaylorDewsburyLab (minister)absent
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)no
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)absent
Mr Kevin HughesDoncaster NorthLabno
Gwyn ProsserDoverLababsent
Professor Ross CranstonDudley NorthLababsent
Ian PearsonDudley SouthLab (minister)no
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)no
John McFallDumbartonLab (minister)no
Russell BrownDumfriesLab (minister)absent
Mr Iain LukeDundee EastLabno
Mr Ernie RossDundee WestLabno
Gordon BrownDunfermline EastLab (minister)absent
Rachel SquireDunfermline WestLabno
Steve PoundEaling NorthLab (minister)absent
Mr Clive SoleyEaling, Acton and Shepherd's BushLabno
Piara S KhabraEaling, SouthallLababsent
John CummingsEasingtonLabno
Mr Roy BeggsEast AntrimUUPabsent
Hugo SwireEast DevonConno
Stephen TimmsEast HamLab (minister)no
Michael MatesEast HampshireConno
Adam IngramEast KilbrideLab (minister)no
Gregory CampbellEast LondonderryDUPno
Mrs Anne PickingEast LothianLabno
Jim MurphyEast RenfrewshireLabno
Peter AinsworthEast SurreyConno
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)no
Greg KnightEast YorkshireConabsent
Nigel WatersonEastbourneConno
Mr David ChidgeyEastleighLDem (front bench)no
Ian StewartEcclesLabno
Stephen O'BrienEddisburyCon (front bench)no
Alistair DarlingEdinburgh CentralLab (minister)no
Gavin StrangEdinburgh East and MusselburghLababsent
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLab (minister)absent
Dr Lynda ClarkEdinburgh PentlandsLab (minister)no
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLab (minister)absent
John BarrettEdinburgh WestLDemaye
Andrew LoveEdmontonLab (minister)absent
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)no
Colin BurgonElmetLabaye
Clive EffordElthamLabaye
Joan RyanEnfield NorthLabno
Stephen TwiggEnfield, SouthgateLab (minister)no
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)absent
Chris GraylingEpsom and EwellConno
Liz BlackmanErewashLabno
John AustinErith and ThamesmeadLababsent
Ian TaylorEsher and WaltonConno
Ben BradshawExeterLab (minister)no
Michael ConnartyFalkirk EastLab (minister)absent
Eric JoyceFalkirk WestLab (minister)no
Ms Candy AthertonFalmouth and CamborneLabno
Mark HobanFarehamCon (front bench)no
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentConno
Alan KeenFeltham and HestonLabaye
Michelle GildernewFermanagh and South TyroneSFabsent
Rudi VisFinchley and Golders GreenLabaye
Michael HowardFolkestone and HytheCon (front bench)no
Mrs Diana OrganForest of DeanLabaye
Mr John HumeFoyleSDLPabsent
Michael JackFyldeConno
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)no
Mr Peter DuncanGalloway and Upper NithsdaleConno
Ms Joyce QuinGateshead East and Washington WestLababsent
Vernon CoakerGedlingLabno
Paul ClarkGillinghamLabno
John RobertsonGlasgow AnnieslandLab (minister)absent
Mr Jimmy WrayGlasgow BailliestonLabno
Tom HarrisGlasgow CathcartLab (minister)no
Mohammad SarwarGlasgow GovanLabno
George GallowayGlasgow Kelvinwhilst Labno
Ann McKechinGlasgow MaryhillLab (minister)absent
Ian DavidsonGlasgow PollokLab (minister)aye
Thomas McAvoyGlasgow RutherglenLab (minister)no
David MarshallGlasgow ShettlestonLababsent
Michael MartinGlasgow SpringburnSpeaker (front bench)absent
Parmjit DhandaGloucesterLabno
Malcolm BruceGordonLDemno
Peter ViggersGosportConabsent
Martin CatonGowerLab (minister)absent
Quentin DaviesGrantham and StamfordCon (front bench)absent
Mr Chris PondGraveshamLabno
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)absent
Anthony D WrightGreat YarmouthLabaye
David CairnsGreenock and InverclydeLabno
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLab (minister)no
Ms Sue DoughtyGuildfordLDemabsent
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLabaye
Mr Brian SedgemoreHackney South and ShoreditchLabno
Sylvia HealHalesowen and Rowley RegisDeputy Speakerabsent
Mrs Alice MahonHalifaxLabaye
David DavisHaltemprice and HowdenCon (front bench)absent
Derek TwiggHaltonLababsent
John ReidHamilton North and BellshillLab (minister)absent
Mr Bill TynanHamilton SouthLabno
Mr Iain ColemanHammersmith and FulhamLababsent
Glenda JacksonHampstead and HighgateLababsent
Edward GarnierHarboroughConno
Bill RammellHarlowLababsent
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDem (front bench)no
Tony McNultyHarrow EastLab (minister)no
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)no
Mr Peter MandelsonHartlepoolLabno
Mr Ivan HendersonHarwichLabno
Michael Jabez FosterHastings and RyeLabno
David WillettsHavantCon (front bench)absent
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLabaye
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)aye
Mr Tony McWalterHemel HempsteadLababsent
Jon TrickettHemsworthLab (minister)no
Andrew DismoreHendonLabtellaye
Boris JohnsonHenleyConabsent
Paul KeetchHerefordLDemabsent
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)no
James ClappisonHertsmereCon (front bench)no
Peter AtkinsonHexhamConno
Jim DobbinHeywood and MiddletonLababsent
Tom LevittHigh PeakLabno
Peter LilleyHitchin and HarpendenConabsent
Frank DobsonHolborn and St PancrasLababsent
John CryerHornchurchLab (minister)aye
Mrs Barbara RocheHornsey and Wood GreenLab (minister)no
Francis MaudeHorshamConabsent
Fraser KempHoughton and Washington EastLab (minister)no
Mr Ivor CaplinHoveLab (minister)no
Barry SheermanHuddersfieldLab (minister)no
Jonathan DjanoglyHuntingdonCon (front bench)no
Greg PopeHyndburnLababsent
Ms Linda PerhamIlford NorthLababsent
Mike GapesIlford SouthLabno
Mr David StewartInverness East, Nairn and LochaberLabno
Chris MoleIpswichLabno
Andrew TurnerIsle of WightConno
Jeremy CorbynIslington NorthLabaye
Mr Chris SmithIslington South and FinsburyLababsent
Don TouhigIslwynLab (minister)absent
Stephen HepburnJarrowLababsent
Ann CryerKeighleyLababsent
Mr Michael PortilloKensington and ChelseaConabsent
Mr Phil SawfordKetteringLababsent
Des BrowneKilmarnock and LoudounLab (minister)no
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)no
John PrescottKingston upon Hull EastLab (minister)absent
Mr Kevin McNamaraKingston upon Hull NorthLababsent
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLab (minister)absent
Roger BerryKingswoodLabaye
Dr Lewis MoonieKirkcaldyLab (minister)no
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLababsent
Edward O'HaraKnowsley SouthLababsent
Jeffrey M. DonaldsonLagan Valleywhilst UUP (front bench)absent
Mr Hilton DawsonLancaster and WyreLababsent
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)no
George MudieLeeds EastLab (minister)absent
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)no
Mr Harold BestLeeds North WestLabaye
John BattleLeeds WestLabno
Keith VazLeicester EastLababsent
Dr Jim MarshallLeicester SouthLababsent
Patricia HewittLeicester WestLab (minister)no
Andy BurnhamLeighLab (minister)no
Bill WigginLeominsterCon (front bench)no
Norman BakerLewesLDem (front bench)absent
Bridget PrenticeLewisham EastLabno
Jim DowdLewisham WestLab (minister)no
Joan RuddockLewisham, DeptfordLabno
Harry CohenLeyton and WansteadLababsent
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)no
Gillian MerronLincolnLabno
Mr Tam DalyellLinlithgowLababsent
Maria EagleLiverpool, GarstonLab (minister)no
Louise EllmanLiverpool, RiversideLabno
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLabno
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLab (minister)no
Robert WareingLiverpool, West DerbyLabaye
Robin CookLivingstonLab (minister)absent
Mr Denzil DaviesLlanelliLabaye
Andy ReedLoughboroughLababsent
Peter TapsellLouth and HorncastleConno
Mr Matthew GreenLudlowLDemabsent
Kelvin HopkinsLuton NorthLabaye
Margaret MoranLuton SouthLabno
Nicholas WintertonMacclesfieldConno
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)no
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdConno
Ian McCartneyMakerfieldLab (minister)no
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordCon (front bench)no
Tony LloydManchester CentralLabno
Graham StringerManchester, BlackleyLab (minister)no
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)absent
Mr Keith BradleyManchester, WithingtonLab (minister)no
Alan MealeMansfieldLababsent
Robert Marshall-AndrewsMedwayLababsent
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)absent
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)no
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)absent
Mr Jonathan SayeedMid Bedfordshirewhilst Conno
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)no
Keith SimpsonMid NorfolkCon (front bench)no
Nicholas SoamesMid SussexConabsent
Martin McGuinnessMid UlsterSFabsent
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)no
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)absent
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLababsent
David HamiltonMidlothianLab (minister)aye
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLabno
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)absent
Paul BeresfordMole ValleyConno
Mr Huw EdwardsMonmouthLababsent
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDemno
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)absent
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLabno
Colin ChallenMorley and RothwellLabno
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)no
Mr Calum MacDonaldNa h-Eileanan an IarLababsent
Peter HainNeathLab (minister)absent
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)no
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)no
Patrick MercerNewarkConno
Mr David RendelNewburyLDemno
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLabaye
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLab (minister)no
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLababsent
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLababsent
Mr Alan HowarthNewport EastLab (minister)absent
Paul FlynnNewport WestLabaye
Mr Seamus MallonNewry and ArmaghSDLPabsent
Mr Bill O'BrienNormantonLabno
Ian PaisleyNorth AntrimDUP (front bench)absent
Mr Paul TylerNorth CornwallLDemabsent
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)no
Robert WalterNorth DorsetCon (front bench)no
Sylvia HermonNorth DownUUP (front bench)no
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)no
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)no
Malcolm MossNorth East CambridgeshireConno
Mr Harry BarnesNorth East DerbyshireLabaye
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)absent
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)tellno
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)no
Mr Brian WhiteNorth East Milton KeynesLabno
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)no
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)no
Owen PatersonNorth ShropshireConno
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)absent
Michael WillsNorth SwindonLab (minister)absent
Pete WishartNorth TaysideSNP (front bench)absent
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)no
Stephen ByersNorth TynesideLab (minister)absent
Mike O'BrienNorth WarwickshireLabno
Dr Brian MawhinneyNorth West CambridgeshireConno
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLab (minister)no
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)no
David TaylorNorth West LeicestershireLabaye
Henry BellinghamNorth West NorfolkCon (front bench)absent
James GrayNorth WiltshireConno
Sally KeebleNorthampton NorthLab (minister)no
Mr Tony ClarkeNorthampton SouthLabaye
Steve WebbNorthavonLDem (front bench)absent
Ian GibsonNorwich NorthLababsent
Charles ClarkeNorwich SouthLab (minister)no
John HeppellNottingham EastLab (minister)no
Graham AllenNottingham NorthLabno
Alan SimpsonNottingham SouthLababsent
Bill OlnerNuneatonLababsent
Mr Martin O'NeillOchilLab (minister)absent
Huw Irranca-DaviesOgmoreLabno
Derek ConwayOld Bexley and SidcupConno
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLab (minister)no
Michael MeacherOldham West and RoytonLab (minister)absent
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)absent
John HoramOrpingtonConno
Andrew SmithOxford EastLab (minister)no
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDemabsent
Mrs Irene AdamsPaisley NorthLab (minister)absent
Douglas AlexanderPaisley SouthLab (minister)absent
Gordon PrenticePendleLabaye
David MacleanPenrith and The BorderCon (front bench)no
Ms Annabelle EwingPerthSNPabsent
Ms Helen ClarkPeterboroughLababsent
Mr David JamiesonPlymouth, DevonportLab (minister)no
Linda GilroyPlymouth, SuttonLabno
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)no
Kim HowellsPontypriddLab (minister)absent
Robert SymsPooleCon (front bench)no
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLab (minister)no
Mr Syd RapsonPortsmouth NorthLababsent
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)aye
Mrs Jackie LawrencePreseli PembrokeshireLabno
Mark HendrickPrestonLab (minister)no
Paul TruswellPudseyLababsent
Mr Tony ColmanPutneyLabno
Mark FrancoisRayleighCon (front bench)no
Ms Jane GriffithsReading EastLababsent
Martin SalterReading WestLabaye
Vera BairdRedcarLababsent
Jacqui SmithRedditchLab (minister)no
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLab (minister)absent
Crispin BluntReigateCon (front bench)no
Chris BryantRhonddaLabno
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)absent
William HagueRichmond (Yorks)Conabsent
Dr Jenny TongeRichmond ParkLDemabsent
Ms Lorna FitzsimonsRochdaleLabno
Mr Teddy TaylorRochford and Southend EastConno
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)no
Sandra GidleyRomseyLDemabsent
Charles KennedyRoss, Skye and Inverness WestLDem (front bench)no
Janet AndersonRossendale and DarwenLababsent
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)absent
Denis MacShaneRotherhamLab (minister)no
Mr Archy KirkwoodRoxburgh and BerwickshireLDem (front bench)no
Mr Andy KingRugby and KenilworthLababsent
Mr John WilkinsonRuislip - NorthwoodConno
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)no
Kenneth ClarkeRushcliffeConabsent
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)no
John GreenwayRyedaleConno
Alan HaselhurstSaffron WaldenDeputy Speaker (front bench)absent
Hazel BlearsSalfordLab (minister)no
Robert KeySalisburyConno
Mr Lawrie QuinnScarborough and WhitbyLabno
Elliot MorleyScunthorpeLab (minister)no
Tony BlairSedgefieldLab (minister)absent
John GroganSelbyLababsent
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)no
Richard CabornSheffield CentralLab (minister)absent
Clive BettsSheffield, AttercliffeLababsent
David BlunkettSheffield, BrightsideLab (minister)absent
Mr Richard AllanSheffield, HallamLDem (front bench)aye
Meg MunnSheffield, HeeleyLab (minister)no
Mrs Helen JacksonSheffield, HillsboroughLababsent
Paddy TippingSherwoodLabno
Chris LeslieShipleyLab (minister)no
Mr Paul MarsdenShrewsbury and Atchamwhilst LDemaye
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLababsent
David CurrySkipton and RiponConno
Douglas HoggSleaford and North HykehamConabsent
Fiona MactaggartSloughLababsent
Mr John TaylorSolihullConno
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)absent
David BurnsideSouth Antrimwhilst UUPabsent
Andrew LansleySouth CambridgeshireConno
Mark ToddSouth DerbyshireLababsent
Jim KnightSouth DorsetLab (minister)no
Eddie McGradySouth DownSDLPabsent
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)absent
Colin BreedSouth East CornwallLDemabsent
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)no
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)no
David BorrowSouth RibbleLabaye
David MilibandSouth ShieldsLababsent
Patrick CormackSouth StaffordshireCon (front bench)no
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)no
Ms Julia DrownSouth SwindonLabno
Stephen LadymanSouth ThanetLabno
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)absent
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)no
Mr Richard PageSouth West HertfordshireConno
Mrs Gillian ShephardSouth West NorfolkCon (front bench)no
Mrs Virginia BottomleySouth West SurreyConno
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)no
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)no
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)absent
John PughSouthportLDemno
David WilshireSpelthorneConno
Mr Kerry PollardSt AlbansLababsent
Dave WattsSt Helens NorthLabno
Shaun WoodwardSt Helens SouthLab (minister)no
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)absent
David KidneyStaffordLababsent
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLabno
James PurnellStalybridge and HydeLababsent
Barbara FollettStevenageLabno
Anne McGuireStirlingLab (minister)no
Ann CoffeyStockportLabno
Frank CookStockton NorthLabaye
Dari TaylorStockton SouthLabno
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLababsent
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)absent
Mr George StevensonStoke-on-Trent SouthLababsent
Bill CashStoneCon (front bench)absent
Ms Debra ShipleyStourbridgeLabno
Iris RobinsonStrangfordDUPno
John MaplesStratford-on-AvonCon (front bench)no
Mr John LyonsStrathkelvin and BearsdenLababsent
Keith HillStreathamLab (minister)no
Beverley HughesStretford and UrmstonLab (minister)no
David DrewStroudLab (minister)absent
John GummerSuffolk CoastalCon (front bench)absent
Bill EtheringtonSunderland NorthLabaye
Chris MullinSunderland SouthLabaye
Mr Nick HawkinsSurrey HeathConabsent
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)absent
Andrew MitchellSutton ColdfieldCon (front bench)no
Mr Donald AndersonSwansea EastLab (minister)absent
Alan WilliamsSwansea WestLababsent
Brian JenkinsTamworthLabno
George OsborneTattonCon (front bench)no
Mr Adrian FlookTauntonConabsent
Richard Younger-RossTeignbridgeLDemabsent
David WrightTelfordLab (minister)no
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)no
Mr Peter BradleyThe WrekinLababsent
Andrew MacKinlayThurrockLabtellaye
Angela BrowningTiverton and HonitonCon (front bench)no
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)no
Mr Tom CoxTootingLabno
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)no
Paul MurphyTorfaenLab (minister)absent
Mr John BurnettTorridge and West DevonLDemabsent
Anthony SteenTotnesConno
David LammyTottenhamLabno
Matthew TaylorTruro and St AustellLDem (front bench)absent
Mr Archie NormanTunbridge WellsConno
Michael MooreTweeddale, Ettrick and LauderdaleLDem (front bench)no
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)aye
David ClellandTyne BridgeLababsent
Alan CampbellTynemouthLabno
Angela WatkinsonUpminsterCon (front bench)no
Rt Hon David TrimbleUpper BannUUP (front bench)absent
John RandallUxbridgeCon (front bench)no
Chris RuaneVale of ClwydLab (minister)no
John SmithVale of GlamorganLabno
Anne McIntoshVale of YorkCon (front bench)no
Kate HoeyVauxhallLabno
Mr David HinchliffeWakefieldLabaye
Angela EagleWallaseyLab (minister)no
David WinnickWalsall NorthLab (minister)absent
Bruce GeorgeWalsall SouthLabno
Neil GerrardWalthamstowLabaye
Denis MurphyWansbeckLababsent
Dan NorrisWansdykeLab (minister)no
Robert JacksonWantagewhilst Conabsent
John SpellarWarleyLab (minister)no
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)absent
Helen SouthworthWarrington SouthLabno
James PlaskittWarwick and LeamingtonLabno
Claire WardWatfordLabno
Bob BlizzardWaveneyLabno
Charles HendryWealdenCon (front bench)no
Mike HallWeaver ValeLabno
Mr Paul StinchcombeWellingboroughLababsent
David Heathcoat-AmoryWellsConabsent
Miss Melanie JohnsonWelwyn HatfieldLab (minister)no
John HealeyWentworthLab (minister)absent
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)no
Tom WatsonWest Bromwich EastLab (minister)no
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)no
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)no
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)no
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)absent
Mr Tony BanksWest HamLababsent
Mr Colin PickthallWest LancashireLabno
Jim SheridanWest RenfrewshireLabno
Richard SpringWest SuffolkConno
Pat DohertyWest TyroneSFabsent
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)no
Andrew MurrisonWestburyCon (front bench)no
Mr Tim CollinsWestmorland and LonsdaleConno
Mr Brian CotterWeston-Super-MareLDem (front bench)no
Neil TurnerWiganLabno
Mr Roger CasaleWimbledonLababsent
Mark OatenWinchesterLDemno
Mr Michael TrendWindsorConabsent
Ben ChapmanWirral SouthLababsent
Stephen HesfordWirral WestLababsent
David CameronWitneyCon (front bench)absent
Humfrey MalinsWokingConno
John RedwoodWokinghamConno
Ken PurchaseWolverhampton North EastLabno
Mr Dennis TurnerWolverhampton South EastLab (minister)absent
Rob MarrisWolverhampton South WestLab (minister)absent
Liam FoxWoodspringCon (front bench)no
Michael FosterWorcesterLababsent
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)no
Mr Terry LewisWorsleyLabaye
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)no
Ian LucasWrexhamLab (minister)no
Paul GoodmanWycombeConabsent
Richard TaylorWyre ForestIndependentabsent
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLabno
David LawsYeovilLDem (front bench)no
Albert OwenYnys MônLab (minister)absent

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive