National Insurance Contributions Bill — [Sir Michael Lord in the Chair] — Clause 1 — Primary Class 1 contributions — 10 Jun 2002 at 17:45

Question put, That the clause stand part of the Bill:-

The Committee divided: Ayes 315, Noes 125.

Debate in Parliament | Historical Hansard | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (Aye)Minority (No)BothTurnout
Con0 124 (+2 tell)076.8%
Lab270 (+2 tell) 0066.3%
LDem39 0073.6%
PC2 0050.0%
SNP4 0080.0%
UUP0 1016.7%
Total:315 125069.2%

All MPs Eligible to Vote - sorted by party

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)no
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)no
Peter AtkinsonHexhamConno
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)no
Gregory BarkerBexhill and BattleCon (front bench)no
John BaronBillericayCon (front bench)no
Henry BellinghamNorth West NorfolkCon (front bench)no
John BercowBuckinghamCon (front bench)no
Paul BeresfordMole ValleyConno
Crispin BluntReigateCon (front bench)no
Tim BoswellDaventryCon (front bench)no
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)no
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)no
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)no
Angela BrowningTiverton and HonitonCon (front bench)no
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)no
David CameronWitneyCon (front bench)no
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)no
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldCon (front bench)no
Mr Tim CollinsWestmorland and LonsdaleConno
Derek ConwayOld Bexley and SidcupConno
Patrick CormackSouth StaffordshireCon (front bench)no
Mr James CranBeverley and HoldernessConno
David CurrySkipton and RiponConno
Quentin DaviesGrantham and StamfordCon (front bench)no
Jonathan DjanoglyHuntingdonConno
Mr Peter DuncanGalloway and Upper NithsdaleConno
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)no
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)no
Mark FieldCities of London and WestminsterConno
Mr Howard FlightArundel and South Downswhilst Conno
Mr Adrian FlookTauntonConno
Eric ForthBromley and ChislehurstConno
Liam FoxWoodspringCon (front bench)no
Mark FrancoisRayleighCon (front bench)no
Edward GarnierHarboroughConno
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)no
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)no
Paul GoodmanWycombeConno
James GrayNorth WiltshireConno
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)no
Damian GreenAshfordCon (front bench)no
John GreenwayRyedaleConno
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)no
John GummerSuffolk CoastalCon (front bench)no
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)no
Mr Nick HawkinsSurrey HeathConno
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)no
David Heathcoat-AmoryWellsConno
Charles HendryWealdenCon (front bench)no
Mark HobanFarehamCon (front bench)no
John HoramOrpingtonConno
Michael HowardFolkestone and HytheCon (front bench)no
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)no
Mr Andrew HunterBasingstokewhilst Conno
Michael JackFyldeConno
Robert JacksonWantagewhilst Conno
Robert KeySalisburyConno
Julie KirkbrideBromsgroveConno
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)no
Jacqui LaitBeckenhamConno
Andrew LansleySouth CambridgeshireConno
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)no
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)no
Ian Liddell-GraingerBridgwaterConno
David LidingtonAylesburyCon (front bench)no
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)no
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)no
Andrew MacKayBracknellConno
David MacleanPenrith and The BorderCon (front bench)no
Humfrey MalinsWokingConno
John MaplesStratford-on-AvonCon (front bench)no
Michael MatesEast HampshireConno
Francis MaudeHorshamConno
Dr Brian MawhinneyNorth West CambridgeshireConno
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)no
Anne McIntoshVale of YorkCon (front bench)no
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)no
Patrick MercerNewarkConno
Malcolm MossNorth East CambridgeshireConno
Andrew MurrisonWestburyCon (front bench)no
Mr Archie NormanTunbridge WellsConno
Stephen O'BrienEddisburyCon (front bench)no
George OsborneTattonCon (front bench)no
Mr Richard PageSouth West HertfordshireConno
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)no
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)no
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)no
John RandallUxbridgeCon (front bench)tellno
John RedwoodWokinghamConno
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)no
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentCon (front bench)no
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)no
Mrs Marion RoeBroxbourneConno
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)no
Mr Jonathan SayeedMid Bedfordshirewhilst Conno
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)no
Mrs Gillian ShephardSouth West NorfolkCon (front bench)no
Mark SimmondsBoston and SkegnessCon (front bench)no
Keith SimpsonMid NorfolkCon (front bench)no
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)no
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)no
Richard SpringWest SuffolkConno
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)no
Anthony SteenTotnesConno
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)tellno
Hugo SwireEast DevonConno
Robert SymsPooleCon (front bench)no
Peter TapsellLouth and HorncastleConno
Mr John TaylorSolihullConno
Mr Teddy TaylorRochford and Southend EastConno
Andrew TurnerIsle of WightConno
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)no
Peter ViggersGosportConno
Robert WalterNorth DorsetCon (front bench)no
Nigel WatersonEastbourneConno
Angela WatkinsonUpminsterCon (front bench)no
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordCon (front bench)no
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdConno
Bill WigginLeominsterCon (front bench)no
David WillettsHavantCon (front bench)no
David WilshireSpelthorneConno
Ann WintertonCongletonwhilst Conno
Nicholas WintertonMacclesfieldConno
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)no
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)no
Peter AinsworthEast SurreyConabsent
Michael AncramDevizesCon (front bench)absent
Mr David AtkinsonBournemouth EastConabsent
Tony BaldryBanburyCon (front bench)absent
Mrs Virginia BottomleySouth West SurreyConabsent
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)absent
John ButterfillBournemouth WestConabsent
Bill CashStoneCon (front bench)absent
Sir Sydney ChapmanChipping BarnetConabsent
James ClappisonHertsmereCon (front bench)absent
Kenneth ClarkeRushcliffeConabsent
David DavisHaltemprice and HowdenCon (front bench)absent
Stephen DorrellCharnwoodConabsent
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)absent
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenCon (front bench)absent
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)absent
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)absent
William HagueRichmond (Yorks)Conabsent
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)absent
Douglas HoggSleaford and North HykehamConabsent
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)absent
Boris JohnsonHenleyConabsent
Greg KnightEast YorkshireConabsent
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)absent
Peter LilleyHitchin and HarpendenConabsent
Andrew MitchellSutton ColdfieldCon (front bench)absent
Richard OttawayCroydon SouthConabsent
Owen PatersonNorth ShropshireConabsent
Mr Michael PortilloKensington and ChelseaConabsent
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)absent
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)absent
Nicholas SoamesMid SussexConabsent
Bob SpinkCastle PointConabsent
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)absent
Ian TaylorEsher and WaltonConabsent
David TredinnickBosworthCon (front bench)absent
Mr Michael TrendWindsorConabsent
Mr John WilkinsonRuislip - NorthwoodConabsent
Alan HaselhurstSaffron WaldenDeputy Speaker (front bench)absent
Sylvia HealHalesowen and Rowley RegisDeputy Speakerabsent
Michael LordCentral Suffolk and North IpswichDeputy Speaker (front bench)absent
Gregory CampbellEast LondonderryDUPabsent
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)absent
Ian PaisleyNorth AntrimDUP (front bench)absent
Iris RobinsonStrangfordDUPabsent
Peter RobinsonBelfast EastDUPabsent
Richard TaylorWyre ForestIndependentabsent
Mrs Irene AdamsPaisley NorthLab (minister)aye
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLab (minister)tellaye
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)aye
Douglas AlexanderPaisley SouthLab (minister)aye
Graham AllenNottingham NorthLabaye
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLab (minister)aye
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLabaye
John AustinErith and ThamesmeadLabaye
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)aye
Vera BairdRedcarLabaye
Mr Tony BanksWest HamLabaye
Mr Harry BarnesNorth East DerbyshireLabaye
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)aye
Mr Nigel BeardBexleyheath and CrayfordLabaye
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)aye
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)aye
Mr Andrew BennettDenton and ReddishLabaye
Joe BentonBootleLab (minister)aye
Clive BettsSheffield, AttercliffeLabaye
Liz BlackmanErewashLabaye
Hazel BlearsSalfordLab (minister)aye
Bob BlizzardWaveneyLabaye
Mr Keith BradleyManchester, WithingtonLabaye
Mr Peter BradleyThe WrekinLabaye
Ben BradshawExeterLab (minister)aye
Kevin BrennanCardiff WestLabaye
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLab (minister)aye
Russell BrownDumfriesLab (minister)aye
Chris BryantRhonddaLabaye
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLab (minister)aye
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLabaye
Andy BurnhamLeighLab (minister)aye
David CairnsGreenock and InverclydeLabaye
Alan CampbellTynemouthLabaye
Mrs Anne CampbellCambridgeLabaye
Ronnie CampbellBlyth ValleyLabaye
Mr Ivor CaplinHoveLab (minister)aye
Mr Roger CasaleWimbledonLabaye
Martin CatonGowerLab (minister)aye
Ian CawseyBrigg and GooleLabaye
Colin ChallenMorley and RothwellLabaye
Ben ChapmanWirral SouthLabaye
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLabaye
Dr Lynda ClarkEdinburgh PentlandsLab (minister)aye
Paul ClarkGillinghamLabaye
Tom ClarkeCoatbridge and ChrystonLabaye
Mr Tony ClarkeNorthampton SouthLabaye
David ClellandTyne BridgeLabaye
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)aye
Vernon CoakerGedlingLabaye
Ann CoffeyStockportLabaye
Mr Iain ColemanHammersmith and FulhamLabaye
Frank CookStockton NorthLabaye
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)aye
Ms Jean CorstonBristol EastLab (minister)aye
Mr Tom CoxTootingLabaye
Professor Ross CranstonDudley NorthLabaye
Jon CruddasDagenhamLabaye
John CryerHornchurchLabaye
John CummingsEasingtonLabaye
Jim CunninghamCoventry SouthLabaye
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)aye
Mr Tam DalyellLinlithgowLabaye
Mrs Valerie DaveyBristol WestLabaye
Geraint DaviesCroydon CentralLab (minister)aye
Mr Hilton DawsonLancaster and WyreLabaye
Janet DeanBurtonLabaye
Andrew DismoreHendonLabaye
Jim DobbinHeywood and MiddletonLabaye
Brian H DonohoeCunninghame SouthLabaye
Frank DoranAberdeen CentralLabaye
Jim DowdLewisham WestLab (minister)aye
David DrewStroudLab (minister)aye
Ms Julia DrownSouth SwindonLabaye
Angela EagleWallaseyLabaye
Mr Huw EdwardsMonmouthLabaye
Clive EffordElthamLabaye
Louise EllmanLiverpool, RiversideLabaye
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLabaye
Frank FieldBirkenheadLab (minister)aye
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLabaye
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLab (minister)aye
Ms Lorna FitzsimonsRochdaleLabaye
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)aye
Paul FlynnNewport WestLabaye
Barbara FollettStevenageLabaye
Michael Jabez FosterHastings and RyeLabaye
Mr George FoulkesCarrick, Cumnock and Doon ValleyLabaye
Hywel FrancisAberavonLab (minister)aye
George GallowayGlasgow Kelvinwhilst Labaye
Mike GapesIlford SouthLabaye
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)aye
Bruce GeorgeWalsall SouthLabaye
Neil GerrardWalthamstowLabaye
Linda GilroyPlymouth, SuttonLabaye
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLabaye
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLabaye
Ms Jane GriffithsReading EastLabaye
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLab (minister)aye
Mr Win GriffithsBridgendLabaye
John GroganSelbyLabaye
Mike HallWeaver ValeLabaye
David HamiltonMidlothianLab (minister)aye
David HansonDelynLabaye
Tom HarrisGlasgow CathcartLab (minister)aye
John HealeyWentworthLab (minister)aye
Mr Ivan HendersonHarwichLabaye
Mark HendrickPrestonLab (minister)aye
Stephen HepburnJarrowLabaye
John HeppellNottingham EastLab (minister)aye
Keith HillStreathamLab (minister)aye
Mr David HinchliffeWakefieldLabaye
Jimmy HoodClydesdaleLab (minister)aye
Geoff HoonAshfieldLab (minister)aye
Kelvin HopkinsLuton NorthLabaye
Mr Alan HowarthNewport EastLab (minister)aye
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLab (minister)aye
Kim HowellsPontypriddLab (minister)aye
Beverley HughesStretford and UrmstonLab (minister)aye
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLabaye
Mr Alan HurstBraintreeLabaye
Brian IddonBolton South EastLabaye
Eric IllsleyBarnsley CentralLabaye
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)aye
Glenda JacksonHampstead and HighgateLabaye
Mr David JamiesonPlymouth, DevonportLabaye
Brian JenkinsTamworthLabaye
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLab (minister)aye
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)aye
Mr Jon Owen JonesCardiff CentralLabaye
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)aye
Martyn JonesClwyd SouthLabaye
Eric JoyceFalkirk WestLab (minister)aye
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)aye
Alan KeenFeltham and HestonLabaye
Ann KeenBrentford and IsleworthLabaye
Ruth KellyBolton WestLab (minister)aye
Fraser KempHoughton and Washington EastLab (minister)aye
Piara S KhabraEaling, SouthallLabaye
David KidneyStaffordLabaye
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLabaye
Ms Oona KingBethnal Green and BowLabaye
Jim KnightSouth DorsetLab (minister)aye
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLabaye
David LammyTottenhamLab (minister)aye
Mrs Jackie LawrencePreseli PembrokeshireLabaye
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLab (minister)aye
Tom LevittHigh PeakLabaye
Martin LintonBatterseaLabaye
Tony LloydManchester CentralLabaye
Andrew LoveEdmontonLab (minister)aye
Ian LucasWrexhamLab (minister)aye
Mr Iain LukeDundee EastLabaye
Fiona MactaggartSloughLabaye
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLabaye
Mrs Alice MahonHalifaxLabaye
Judy MallaberAmber ValleyLabaye
Mr Peter MandelsonHartlepoolLabaye
John MannBassetlawLabaye
Rob MarrisWolverhampton South WestLab (minister)aye
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)aye
Eric MartlewCarlisleLabaye
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLab (minister)aye
Chris McCaffertyCalder ValleyLabaye
Ian McCartneyMakerfieldLab (minister)aye
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)aye
John McFallDumbartonLab (minister)aye
Anne McGuireStirlingLab (minister)aye
Shona McIsaacCleethorpesLabaye
Ann McKechinGlasgow MaryhillLab (minister)aye
Rosemary McKennaCumbernauld and KilsythLabaye
Mr Kevin McNamaraKingston upon Hull NorthLabaye
Mr Tony McWalterHemel HempsteadLabaye
Michael MeacherOldham West and RoytonLab (minister)aye
Alan MilburnDarlingtonLab (minister)aye
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)aye
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)aye
Laura MoffattCrawleyLabaye
Chris MoleIpswichLabaye
Dr Lewis MoonieKirkcaldyLab (minister)aye
Margaret MoranLuton SouthLabaye
Kali MountfordColne ValleyLabaye
George MudieLeeds EastLab (minister)aye
Chris MullinSunderland SouthLabaye
Meg MunnSheffield, HeeleyLab (minister)aye
Denis MurphyWansbeckLabaye
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)aye
Doug NaysmithBristol North WestLabaye
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)aye
Mr Martin O'NeillOchilLab (minister)aye
Mrs Diana OrganForest of DeanLabaye
Nick PalmerBroxtoweLabaye
Ian PearsonDudley SouthLab (minister)aye
Ms Linda PerhamIlford NorthLabaye
Mrs Anne PickingEast LothianLabaye
Mr Colin PickthallWest LancashireLabaye
Mr Peter PikeBurnleyLabaye
James PlaskittWarwick and LeamingtonLabaye
Mr Kerry PollardSt AlbansLabaye
Mr Chris PondGraveshamLabaye
Greg PopeHyndburnLabaye
Steve PoundEaling NorthLab (minister)aye
Bridget PrenticeLewisham EastLabaye
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)aye
Ken PurchaseWolverhampton North EastLabaye
James PurnellStalybridge and HydeLabaye
Ms Joyce QuinGateshead East and Washington WestLabaye
Mr Lawrie QuinnScarborough and WhitbyLabaye
Bill RammellHarlowLabaye
Mr Syd RapsonPortsmouth NorthLabaye
Andy ReedLoughboroughLabaye
Terry RooneyBradford NorthLabaye
Mr Ernie RossDundee WestLabaye
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)aye
Joan RuddockLewisham, DeptfordLabaye
Joan RyanEnfield NorthLab (minister)aye
Mohammad SarwarGlasgow GovanLabaye
Mr Malcolm SavidgeAberdeen NorthLabaye
Mr Phil SawfordKetteringLabaye
Mr Brian SedgemoreHackney South and ShoreditchLabaye
Jim SheridanWest RenfrewshireLabaye
Ms Debra ShipleyStourbridgeLabaye
Siôn SimonBirmingham, ErdingtonLabaye
Alan SimpsonNottingham SouthLabaye
Marsha SinghBradford WestLabaye
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)aye
Andrew SmithOxford EastLab (minister)aye
Angela SmithBasildonLab (minister)aye
Mr Chris SmithIslington South and FinsburyLabaye
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLabaye
Jacqui SmithRedditchLab (minister)aye
John SmithVale of GlamorganLabaye
Mr Llew SmithBlaenau GwentLabaye
Mr Clive SoleyEaling, Acton and Shepherd's BushLabaye
Helen SouthworthWarrington SouthLabaye
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLabaye
Mr Gerry SteinbergCity of DurhamLabaye
Mr George StevensonStoke-on-Trent SouthLabaye
Mr David StewartInverness East, Nairn and LochaberLabaye
Mr Paul StinchcombeWellingboroughLabaye
Howard StoateDartfordLabaye
Gavin StrangEdinburgh East and MusselburghLabaye
Graham StringerManchester, BlackleyLabaye
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)aye
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)tellaye
Dari TaylorStockton SouthLabaye
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)aye
Stephen TimmsEast HamLab (minister)aye
Paddy TippingSherwoodLabaye
Mark ToddSouth DerbyshireLabaye
Jon TrickettHemsworthLab (minister)aye
Paul TruswellPudseyLabaye
Mr Dennis TurnerWolverhampton South EastLab (minister)aye
Desmond TurnerBrighton, KemptownLabaye
Neil TurnerWiganLabaye
Derek TwiggHaltonLab (minister)aye
Keith VazLeicester EastLabaye
Rudi VisFinchley and Golders GreenLabaye
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)aye
Claire WardWatfordLabaye
Robert WareingLiverpool, West DerbyLabaye
Dave WattsSt Helens NorthLabaye
Alan WhiteheadSouthampton, TestLabaye
Alan WilliamsSwansea WestLabaye
Michael WillsNorth SwindonLab (minister)aye
David WinnickWalsall NorthLab (minister)aye
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)aye
Shaun WoodwardSt Helens SouthLab (minister)aye
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLab (minister)aye
Mr Jimmy WrayGlasgow BailliestonLabaye
David WrightTelfordLab (minister)aye
Tony WrightCannock ChaseLabaye
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLababsent
Mr Donald AndersonSwansea EastLab (minister)absent
Janet AndersonRossendale and DarwenLababsent
Ms Candy AthertonFalmouth and CamborneLababsent
John BattleLeeds WestLababsent
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)absent
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)absent
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)absent
Roger BerryKingswoodLababsent
Mr Harold BestLeeds North WestLababsent
Tony BlairSedgefieldLab (minister)absent
David BlunkettSheffield, BrightsideLab (minister)absent
Mr Paul BoatengBrent SouthLab (minister)absent
David BorrowSouth RibbleLababsent
Gordon BrownDunfermline EastLab (minister)absent
Des BrowneKilmarnock and LoudounLab (minister)absent
Colin BurgonElmetLababsent
Stephen ByersNorth TynesideLababsent
Richard CabornSheffield CentralLab (minister)absent
David ChaytorBury NorthLababsent
Ms Helen ClarkPeterboroughLababsent
Charles ClarkeNorwich SouthLab (minister)absent
Harry CohenLeyton and WansteadLababsent
Mr Tony ColmanPutneyLababsent
Michael ConnartyFalkirk EastLab (minister)absent
Robin CookLivingstonLab (minister)absent
Jeremy CorbynIslington NorthLababsent
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLababsent
David CrausbyBolton North EastLab (minister)absent
Ann CryerKeighleyLababsent
Dr Jack CunninghamCopelandLababsent
Claire Curtis-ThomasCrosbyLababsent
Mr Paul DaisleyBrent EastLababsent
Alistair DarlingEdinburgh CentralLab (minister)absent
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)absent
Ian DavidsonGlasgow PollokLab (minister)absent
Mr Denzil DaviesLlanelliLababsent
Mr Terry DavisBirmingham, Hodge HillLababsent
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)absent
Parmjit DhandaGloucesterLababsent
Frank DobsonHolborn and St PancrasLababsent
Gwyneth DunwoodyCrewe and NantwichLababsent
Maria EagleLiverpool, GarstonLab (minister)absent
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLababsent
Bill EtheringtonSunderland NorthLababsent
Mr Derek FosterBishop AucklandLab (minister)absent
Michael FosterWorcesterLababsent
Ian GibsonNorwich NorthLababsent
Peter HainNeathLab (minister)absent
Patrick HallBedfordLababsent
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)absent
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)absent
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)absent
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLababsent
Stephen HesfordWirral WestLababsent
Patricia HewittLeicester WestLab (minister)absent
David HeyesAshton-under-LyneLababsent
Margaret HodgeBarkingLab (minister)absent
Kate HoeyVauxhallLababsent
Phil HopeCorbyLab (minister)absent
Lindsay HoyleChorleyLababsent
Mr Kevin HughesDoncaster NorthLababsent
John HuttonBarrow and FurnessLab (minister)absent
Adam IngramEast KilbrideLab (minister)absent
Mrs Helen JacksonSheffield, HillsboroughLababsent
Miss Melanie JohnsonWelwyn HatfieldLab (minister)absent
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLababsent
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)absent
Sally KeebleNorthampton NorthLab (minister)absent
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLab (minister)absent
Mr Andy KingRugby and KenilworthLababsent
Stephen LadymanSouth ThanetLababsent
Bob LaxtonDerby NorthLababsent
David LepperBrighton, PavilionLababsent
Chris LeslieShipleyLab (minister)absent
Ivan LewisBury SouthLab (minister)absent
Mr Terry LewisWorsleyLababsent
Mrs Helen LiddellAirdrie and ShottsLab (minister)absent
Mr John LyonsStrathkelvin and BearsdenLababsent
Mr Calum MacDonaldNa h-Eileanan an IarLababsent
John MacDougallCentral FifeLababsent
Andrew MacKinlayThurrockLababsent
Denis MacShaneRotherhamLab (minister)absent
David MarshallGlasgow ShettlestonLababsent
Dr Jim MarshallLeicester SouthLababsent
Robert Marshall-AndrewsMedwayLababsent
Thomas McAvoyGlasgow RutherglenLab (minister)absent
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLababsent
Tony McNultyHarrow EastLab (minister)absent
Mr John McWilliamBlaydonLababsent
Alan MealeMansfieldLababsent
Gillian MerronLincolnLababsent
Alun MichaelCardiff South and PenarthLab (minister)absent
David MilibandSouth ShieldsLab (minister)absent
Julie MorganCardiff NorthLababsent
Elliot MorleyScunthorpeLab (minister)absent
Ms Estelle MorrisBirmingham, YardleyLab (minister)absent
Paul MurphyTorfaenLab (minister)absent
Dan NorrisWansdykeLab (minister)absent
Mr Bill O'BrienNormantonLababsent
Edward O'HaraKnowsley SouthLababsent
Bill OlnerNuneatonLababsent
Sandra OsborneAyrLababsent
Albert OwenYnys MônLab (minister)absent
Gordon PrenticePendleLababsent
John PrescottKingston upon Hull EastLab (minister)absent
Gwyn ProsserDoverLababsent
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLab (minister)absent
John ReidHamilton North and BellshillLab (minister)absent
John RobertsonGlasgow AnnieslandLab (minister)absent
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLababsent
Mrs Barbara RocheHornsey and Wood GreenLab (minister)absent
Chris RuaneVale of ClwydLab (minister)absent
Christine RussellCity of ChesterLababsent
Martin SalterReading WestLababsent
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLababsent
Barry SheermanHuddersfieldLab (minister)absent
Clare ShortBirmingham, LadywoodLab (minister)absent
John SpellarWarleyLab (minister)absent
Rachel SquireDunfermline WestLababsent
Ian StewartEcclesLababsent
Jack StrawBlackburnLab (minister)absent
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)absent
Mrs Ann TaylorDewsburyLab (minister)absent
David TaylorNorth West LeicestershireLababsent
Mr Gareth ThomasClwyd WestLababsent
Don TouhigIslwynLab (minister)absent
Stephen TwiggEnfield, SouthgateLab (minister)absent
Mr Bill TynanHamilton SouthLababsent
Tom WatsonWest Bromwich EastLab (minister)absent
Mr Brian WhiteNorth East Milton KeynesLababsent
Malcolm WicksCroydon NorthLab (minister)absent
Betty WilliamsConwyLababsent
Mr Brian WilsonCunninghame NorthLab (minister)absent
Mike WoodBatley and SpenLababsent
Mr Tony WorthingtonClydebank and MilngavieLababsent
Anthony D WrightGreat YarmouthLababsent
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLababsent
Norman BakerLewesLDem (front bench)aye
John BarrettEdinburgh WestLDemaye
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)aye
Colin BreedSouth East CornwallLDemaye
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)aye
Malcolm BruceGordonLDemaye
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)aye
Patsy CaltonCheadleLDemaye
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)aye
Mr David ChidgeyEastleighLDem (front bench)aye
Mr Brian CotterWeston-Super-MareLDem (front bench)aye
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)aye
Ms Sue DoughtyGuildfordLDemaye
Don FosterBathLDem (front bench)aye
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)aye
Sandra GidleyRomseyLDemaye
Mr Matthew GreenLudlowLDemaye
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)aye
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDemaye
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)aye
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)aye
Paul HolmesChesterfieldLDemaye
Mr Nigel JonesCheltenhamLDem (front bench)aye
Mr Archy KirkwoodRoxburgh and BerwickshireLDem (front bench)aye
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)aye
David LawsYeovilLDem (front bench)aye
Mr Paul MarsdenShrewsbury and Atchamwhilst LDemaye
Michael MooreTweeddale, Ettrick and LauderdaleLDem (front bench)aye
Mark OatenWinchesterLDemaye
John PughSouthportLDem (front bench)aye
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)aye
Mr David RendelNewburyLDemaye
Bob RussellColchesterLDem (front bench)aye
Adrian SandersTorbayLDemaye
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)aye
Matthew TaylorTruro and St AustellLDem (front bench)aye
Mr Paul TylerNorth CornwallLDemaye
Steve WebbNorthavonLDem (front bench)aye
Richard Younger-RossTeignbridgeLDemaye
Mr Richard AllanSheffield, HallamLDem (front bench)absent
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)absent
Mr John BurnettTorridge and West DevonLDemabsent
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)absent
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)absent
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)absent
Paul KeetchHerefordLDemabsent
Charles KennedyRoss, Skye and Inverness WestLDem (front bench)absent
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDemabsent
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)absent
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)absent
Dr Jenny TongeRichmond ParkLDemabsent
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)absent
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDem (front bench)absent
Adam PriceCarmarthen East and DinefwrPCaye
Hywel WilliamsCaernarfonPC (front bench)aye
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)absent
Mr Simon ThomasCeredigionPCabsent
Mr John HumeFoyleSDLPabsent
Mr Seamus MallonNewry and ArmaghSDLPabsent
Eddie McGradySouth DownSDLPabsent
Gerry AdamsBelfast WestSFabsent
Pat DohertyWest TyroneSFabsent
Michelle GildernewFermanagh and South TyroneSFabsent
Martin McGuinnessMid UlsterSFabsent
Ms Annabelle EwingPerthSNPaye
Alex SalmondBanff and BuchanSNPaye
Michael WeirAngusSNP (front bench)aye
Pete WishartNorth TaysideSNP (front bench)aye
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)absent
Michael MartinGlasgow SpringburnSpeaker (front bench)absent
David BurnsideSouth Antrimwhilst UUPno
Mr Roy BeggsEast AntrimUUPabsent
Jeffrey M. DonaldsonLagan Valleywhilst UUP (front bench)absent
Sylvia HermonNorth DownUUP (front bench)absent
Martin SmythBelfast Southwhilst UUPabsent
Rt Hon David TrimbleUpper BannUUP (front bench)absent

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive