Enterprise Bill — [1st Allotted Day] — Clause 41 — Intervention by Secretary of State in certain public interest cases — 13 Jun 2002 at 18:45

I beg to move amendment No. 63, in page 26, line 28, leave out from "57" to end of line 29.

It being Seven o'clock, Madam Deputy Speaker, pursuant to Order [this day], put forthwith the Question already proposed from the Chair.

The House divided: Ayes 126, Noes 255.

Debate in Parliament | Historical Hansard | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (No)Minority (Aye)BothTurnout
Con0 111 (+2 tell)068.9%
Lab253 (+2 tell) 0062.2%
LDem0 13024.5%
PC2 0050.0%
SNP0 1020.0%
UUP0 1016.7%
Total:255 126060.0%

All MPs Eligible to Vote - sorted by party

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Peter AinsworthEast SurreyConaye
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)aye
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)aye
Mr David AtkinsonBournemouth EastConaye
Peter AtkinsonHexhamConaye
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)aye
Tony BaldryBanburyCon (front bench)aye
John BaronBillericayCon (front bench)aye
Henry BellinghamNorth West NorfolkCon (front bench)aye
John BercowBuckinghamCon (front bench)aye
Crispin BluntReigateCon (front bench)aye
Tim BoswellDaventryCon (front bench)aye
Mrs Virginia BottomleySouth West SurreyConaye
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)aye
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)aye
Angela BrowningTiverton and HonitonCon (front bench)aye
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)aye
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)aye
John ButterfillBournemouth WestConaye
David CameronWitneyCon (front bench)aye
Bill CashStoneCon (front bench)aye
Sir Sydney ChapmanChipping BarnetConaye
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)aye
James ClappisonHertsmereCon (front bench)aye
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldCon (front bench)aye
Mr Tim CollinsWestmorland and LonsdaleConaye
Patrick CormackSouth StaffordshireCon (front bench)aye
Mr James CranBeverley and HoldernessConaye
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)aye
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenCon (front bench)aye
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)aye
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)aye
Mark FieldCities of London and WestminsterConaye
Mr Howard FlightArundel and South Downswhilst Conaye
Mr Adrian FlookTauntonConaye
Eric ForthBromley and ChislehurstConaye
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)aye
Edward GarnierHarboroughConaye
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)aye
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)tellaye
James GrayNorth WiltshireConaye
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)aye
Damian GreenAshfordCon (front bench)aye
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)aye
John GummerSuffolk CoastalCon (front bench)aye
Mr Nick HawkinsSurrey HeathConaye
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)aye
David Heathcoat-AmoryWellsConaye
Charles HendryWealdenCon (front bench)aye
Mark HobanFarehamCon (front bench)aye
John HoramOrpingtonConaye
Michael JackFyldeConaye
Robert KeySalisburyConaye
Julie KirkbrideBromsgroveConaye
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)aye
Jacqui LaitBeckenhamConaye
Andrew LansleySouth CambridgeshireConaye
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)aye
Ian Liddell-GraingerBridgwaterConaye
David LidingtonAylesburyCon (front bench)aye
Peter LilleyHitchin and HarpendenConaye
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)aye
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)aye
Andrew MacKayBracknellConaye
David MacleanPenrith and The BorderCon (front bench)aye
Michael MatesEast HampshireConaye
Dr Brian MawhinneyNorth West CambridgeshireConaye
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)aye
Anne McIntoshVale of YorkCon (front bench)aye
Patrick MercerNewarkConaye
Malcolm MossNorth East CambridgeshireConaye
George OsborneTattonCon (front bench)aye
Richard OttawayCroydon SouthConaye
Mr Richard PageSouth West HertfordshireConaye
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)aye
Owen PatersonNorth ShropshireConaye
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)aye
Mr Michael PortilloKensington and ChelseaConaye
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)aye
John RedwoodWokinghamConaye
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)aye
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentCon (front bench)aye
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)tellaye
Mrs Marion RoeBroxbourneConaye
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)aye
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)aye
Mr Jonathan SayeedMid Bedfordshirewhilst Conaye
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)aye
Mark SimmondsBoston and SkegnessCon (front bench)aye
Keith SimpsonMid NorfolkCon (front bench)aye
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)aye
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)aye
Anthony SteenTotnesConaye
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)aye
Hugo SwireEast DevonConaye
Robert SymsPooleCon (front bench)aye
Peter TapsellLouth and HorncastleConaye
Ian TaylorEsher and WaltonConaye
Mr John TaylorSolihullConaye
Mr Teddy TaylorRochford and Southend EastConaye
David TredinnickBosworthCon (front bench)aye
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)aye
Peter ViggersGosportConaye
Robert WalterNorth DorsetCon (front bench)aye
Nigel WatersonEastbourneConaye
Angela WatkinsonUpminsterCon (front bench)aye
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordCon (front bench)aye
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdConaye
Bill WigginLeominsterCon (front bench)aye
Mr John WilkinsonRuislip - NorthwoodConaye
David WilshireSpelthorneConaye
Nicholas WintertonMacclesfieldConaye
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)aye
Michael AncramDevizesCon (front bench)absent
Gregory BarkerBexhill and BattleCon (front bench)absent
Paul BeresfordMole ValleyConabsent
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)absent
Kenneth ClarkeRushcliffeConabsent
Derek ConwayOld Bexley and SidcupConabsent
David CurrySkipton and RiponConabsent
Quentin DaviesGrantham and StamfordCon (front bench)absent
David DavisHaltemprice and HowdenCon (front bench)absent
Jonathan DjanoglyHuntingdonConabsent
Stephen DorrellCharnwoodConabsent
Mr Peter DuncanGalloway and Upper NithsdaleConabsent
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)absent
Liam FoxWoodspringCon (front bench)absent
Mark FrancoisRayleighCon (front bench)absent
Paul GoodmanWycombeConabsent
John GreenwayRyedaleConabsent
William HagueRichmond (Yorks)Conabsent
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)absent
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)absent
Douglas HoggSleaford and North HykehamConabsent
Michael HowardFolkestone and HytheCon (front bench)absent
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)absent
Mr Andrew HunterBasingstokewhilst Conabsent
Robert JacksonWantagewhilst Conabsent
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)absent
Boris JohnsonHenleyConabsent
Greg KnightEast YorkshireConabsent
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)absent
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)absent
Humfrey MalinsWokingConabsent
John MaplesStratford-on-AvonCon (front bench)absent
Francis MaudeHorshamConabsent
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)absent
Andrew MitchellSutton ColdfieldCon (front bench)absent
Andrew MurrisonWestburyCon (front bench)absent
Mr Archie NormanTunbridge WellsConabsent
Stephen O'BrienEddisburyCon (front bench)absent
John RandallUxbridgeCon (front bench)absent
Mrs Gillian ShephardSouth West NorfolkCon (front bench)absent
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)absent
Nicholas SoamesMid SussexConabsent
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)absent
Bob SpinkCastle PointConabsent
Richard SpringWest SuffolkConabsent
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)absent
Mr Michael TrendWindsorConabsent
Andrew TurnerIsle of WightConabsent
David WillettsHavantCon (front bench)absent
Ann WintertonCongletonwhilst Conabsent
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)absent
Alan HaselhurstSaffron WaldenDeputy Speaker (front bench)absent
Sylvia HealHalesowen and Rowley RegisDeputy Speakerabsent
Michael LordCentral Suffolk and North IpswichDeputy Speaker (front bench)absent
Gregory CampbellEast LondonderryDUPabsent
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)absent
Ian PaisleyNorth AntrimDUP (front bench)absent
Iris RobinsonStrangfordDUPabsent
Peter RobinsonBelfast EastDUPabsent
Richard TaylorWyre ForestIndependentabsent
Mrs Irene AdamsPaisley NorthLab (minister)no
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLab (minister)tellno
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)no
Graham AllenNottingham NorthLabno
Mr Donald AndersonSwansea EastLab (minister)no
Janet AndersonRossendale and DarwenLabno
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLab (minister)no
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLabno
John AustinErith and ThamesmeadLabno
Mr Tony BanksWest HamLabno
Mr Harry BarnesNorth East DerbyshireLabno
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)no
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)no
Mr Andrew BennettDenton and ReddishLabno
Joe BentonBootleLab (minister)no
Roger BerryKingswoodLabno
Liz BlackmanErewashLabno
Bob BlizzardWaveneyLabno
Kevin BrennanCardiff WestLabno
Des BrowneKilmarnock and LoudounLab (minister)no
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLab (minister)no
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLabno
Colin BurgonElmetLabno
David CairnsGreenock and InverclydeLabno
Alan CampbellTynemouthLabno
Mrs Anne CampbellCambridgeLabno
Ronnie CampbellBlyth ValleyLabno
Mr Roger CasaleWimbledonLabno
Martin CatonGowerLab (minister)no
Ian CawseyBrigg and GooleLabno
Colin ChallenMorley and RothwellLabno
Ben ChapmanWirral SouthLabno
David ChaytorBury NorthLabno
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLabno
Dr Lynda ClarkEdinburgh PentlandsLab (minister)no
Paul ClarkGillinghamLabno
Tom ClarkeCoatbridge and ChrystonLabno
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)no
Vernon CoakerGedlingLabno
Ann CoffeyStockportLabno
Harry CohenLeyton and WansteadLabno
Mr Iain ColemanHammersmith and FulhamLabno
Mr Tony ColmanPutneyLabno
Michael ConnartyFalkirk EastLab (minister)no
Frank CookStockton NorthLabno
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)no
Mr Tom CoxTootingLabno
Professor Ross CranstonDudley NorthLabno
David CrausbyBolton North EastLab (minister)no
Jon CruddasDagenhamLabno
John CryerHornchurchLabno
John CummingsEasingtonLabno
Jim CunninghamCoventry SouthLabno
Mr Tam DalyellLinlithgowLabno
Mrs Valerie DaveyBristol WestLabno
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)no
Ian DavidsonGlasgow PollokLab (minister)no
Geraint DaviesCroydon CentralLab (minister)no
Mr Terry DavisBirmingham, Hodge HillLabno
Mr Hilton DawsonLancaster and WyreLabno
Janet DeanBurtonLabno
Parmjit DhandaGloucesterLabno
Jim DobbinHeywood and MiddletonLabno
Brian H DonohoeCunninghame SouthLabno
Jim DowdLewisham WestLab (minister)no
David DrewStroudLab (minister)no
Ms Julia DrownSouth SwindonLabno
Angela EagleWallaseyLabno
Maria EagleLiverpool, GarstonLab (minister)no
Louise EllmanLiverpool, RiversideLabno
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLabno
Frank FieldBirkenheadLab (minister)no
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLab (minister)no
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)no
Mr Derek FosterBishop AucklandLab (minister)no
Michael FosterWorcesterLabno
Mr George FoulkesCarrick, Cumnock and Doon ValleyLabno
Mike GapesIlford SouthLabno
Bruce GeorgeWalsall SouthLabno
Neil GerrardWalthamstowLabno
Ian GibsonNorwich NorthLabno
Linda GilroyPlymouth, SuttonLabno
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLabno
Ms Jane GriffithsReading EastLabno
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLab (minister)no
John GroganSelbyLabno
Mike HallWeaver ValeLabno
Patrick HallBedfordLabno
David HamiltonMidlothianLab (minister)no
David HansonDelynLabno
John HealeyWentworthLab (minister)no
Mark HendrickPrestonLab (minister)no
Stephen HepburnJarrowLabno
John HeppellNottingham EastLab (minister)no
Stephen HesfordWirral WestLabno
Patricia HewittLeicester WestLab (minister)no
David HeyesAshton-under-LyneLabno
Mr David HinchliffeWakefieldLabno
Margaret HodgeBarkingLab (minister)no
Jimmy HoodClydesdaleLab (minister)no
Geoff HoonAshfieldLab (minister)no
Phil HopeCorbyLab (minister)no
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLab (minister)no
Beverley HughesStretford and UrmstonLab (minister)no
Mr Alan HurstBraintreeLabno
John HuttonBarrow and FurnessLab (minister)no
Brian IddonBolton South EastLabno
Eric IllsleyBarnsley CentralLabno
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)no
Glenda JacksonHampstead and HighgateLabno
Mr David JamiesonPlymouth, DevonportLab (minister)no
Brian JenkinsTamworthLabno
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLab (minister)no
Miss Melanie JohnsonWelwyn HatfieldLab (minister)no
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)no
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)no
Martyn JonesClwyd SouthLabno
Eric JoyceFalkirk WestLab (minister)no
Alan KeenFeltham and HestonLabno
Ruth KellyBolton WestLab (minister)no
Fraser KempHoughton and Washington EastLab (minister)no
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLab (minister)no
Piara S KhabraEaling, SouthallLabno
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLabno
Ms Oona KingBethnal Green and BowLabno
Jim KnightSouth DorsetLab (minister)no
Stephen LadymanSouth ThanetLabno
David LammyTottenhamLab (minister)no
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLab (minister)no
David LepperBrighton, PavilionLabno
Chris LeslieShipleyLab (minister)no
Tom LevittHigh PeakLabno
Martin LintonBatterseaLabno
Tony LloydManchester CentralLabno
Andrew LoveEdmontonLab (minister)no
Ian LucasWrexhamLab (minister)no
Mr Iain LukeDundee EastLabno
Mr Calum MacDonaldNa h-Eileanan an IarLabno
Andrew MacKinlayThurrockLabno
Denis MacShaneRotherhamLab (minister)no
Fiona MactaggartSloughLabno
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLabno
Judy MallaberAmber ValleyLabno
John MannBassetlawLabno
Rob MarrisWolverhampton South WestLab (minister)no
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)no
Robert Marshall-AndrewsMedwayLabno
Chris McCaffertyCalder ValleyLabno
Ian McCartneyMakerfieldLab (minister)no
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)no
John McFallDumbartonLab (minister)no
Anne McGuireStirlingLab (minister)no
Shona McIsaacCleethorpesLabno
Ann McKechinGlasgow MaryhillLab (minister)no
Rosemary McKennaCumbernauld and KilsythLabno
Tony McNultyHarrow EastLab (minister)no
Mr Tony McWalterHemel HempsteadLabno
Mr John McWilliamBlaydonLabno
Michael MeacherOldham West and RoytonLab (minister)no
Alan MealeMansfieldLabno
Gillian MerronLincolnLabno
Alun MichaelCardiff South and PenarthLab (minister)no
Alan MilburnDarlingtonLab (minister)no
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)no
Laura MoffattCrawleyLabno
Julie MorganCardiff NorthLabno
Elliot MorleyScunthorpeLab (minister)no
George MudieLeeds EastLab (minister)no
Meg MunnSheffield, HeeleyLab (minister)no
Denis MurphyWansbeckLabno
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)no
Doug NaysmithBristol North WestLabno
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)no
Edward O'HaraKnowsley SouthLabno
Mr Martin O'NeillOchilLab (minister)no
Bill OlnerNuneatonLabno
Sandra OsborneAyrLabno
Nick PalmerBroxtoweLabno
Ian PearsonDudley SouthLab (minister)no
Ms Linda PerhamIlford NorthLabno
Mrs Anne PickingEast LothianLabno
Mr Peter PikeBurnleyLabno
James PlaskittWarwick and LeamingtonLabno
Mr Kerry PollardSt AlbansLabno
Mr Chris PondGraveshamLabno
Steve PoundEaling NorthLab (minister)no
Bridget PrenticeLewisham EastLabno
Gordon PrenticePendleLabno
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)no
Gwyn ProsserDoverLabno
Ken PurchaseWolverhampton North EastLabno
James PurnellStalybridge and HydeLabno
Ms Joyce QuinGateshead East and Washington WestLabno
Bill RammellHarlowLabno
Mr Syd RapsonPortsmouth NorthLabno
Andy ReedLoughboroughLabno
John RobertsonGlasgow AnnieslandLab (minister)no
Mrs Barbara RocheHornsey and Wood GreenLab (minister)no
Mr Ernie RossDundee WestLabno
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)no
Chris RuaneVale of ClwydLab (minister)no
Joan RuddockLewisham, DeptfordLabno
Christine RussellCity of ChesterLabno
Joan RyanEnfield NorthLab (minister)no
Martin SalterReading WestLabno
Mr Phil SawfordKetteringLabno
Mr Brian SedgemoreHackney South and ShoreditchLabno
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLabno
Jim SheridanWest RenfrewshireLabno
Ms Debra ShipleyStourbridgeLabno
Siôn SimonBirmingham, ErdingtonLabno
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)no
Angela SmithBasildonLab (minister)no
Mr Chris SmithIslington South and FinsburyLabno
Jacqui SmithRedditchLab (minister)no
John SmithVale of GlamorganLabno
Helen SouthworthWarrington SouthLabno
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLabno
Mr Gerry SteinbergCity of DurhamLabno
Mr George StevensonStoke-on-Trent SouthLabno
Mr Paul StinchcombeWellingboroughLabno
Howard StoateDartfordLabno
Gavin StrangEdinburgh East and MusselburghLabno
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)no
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)no
Dari TaylorStockton SouthLabno
Stephen TimmsEast HamLab (minister)no
Paddy TippingSherwoodLabno
Mark ToddSouth DerbyshireLabno
Don TouhigIslwynLab (minister)no
Jon TrickettHemsworthLab (minister)no
Paul TruswellPudseyLabno
Mr Dennis TurnerWolverhampton South EastLab (minister)no
Desmond TurnerBrighton, KemptownLabno
Neil TurnerWiganLabno
Derek TwiggHaltonLab (minister)tellno
Stephen TwiggEnfield, SouthgateLab (minister)no
Mr Bill TynanHamilton SouthLabno
Rudi VisFinchley and Golders GreenLabno
Claire WardWatfordLabno
Robert WareingLiverpool, West DerbyLabno
Dave WattsSt Helens NorthLabno
Mr Brian WhiteNorth East Milton KeynesLabno
Alan WhiteheadSouthampton, TestLabno
Alan WilliamsSwansea WestLabno
David WinnickWalsall NorthLab (minister)no
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)no
Mike WoodBatley and SpenLabno
Shaun WoodwardSt Helens SouthLab (minister)no
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLabno
Mr Tony WorthingtonClydebank and MilngavieLabno
Anthony D WrightGreat YarmouthLabno
David WrightTelfordLab (minister)no
Tony WrightCannock ChaseLabno
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLabno
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLababsent
Douglas AlexanderPaisley SouthLab (minister)absent
Ms Candy AthertonFalmouth and CamborneLababsent
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)absent
Vera BairdRedcarLababsent
John BattleLeeds WestLababsent
Mr Nigel BeardBexleyheath and CrayfordLababsent
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)absent
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)absent
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)absent
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)absent
Mr Harold BestLeeds North WestLababsent
Clive BettsSheffield, AttercliffeLababsent
Tony BlairSedgefieldLab (minister)absent
Hazel BlearsSalfordLab (minister)absent
David BlunkettSheffield, BrightsideLab (minister)absent
Mr Paul BoatengBrent SouthLab (minister)absent
David BorrowSouth RibbleLababsent
Mr Keith BradleyManchester, WithingtonLababsent
Mr Peter BradleyThe WrekinLababsent
Ben BradshawExeterLab (minister)absent
Gordon BrownDunfermline EastLab (minister)absent
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLab (minister)absent
Russell BrownDumfriesLab (minister)absent
Chris BryantRhonddaLababsent
Andy BurnhamLeighLab (minister)absent
Stephen ByersNorth TynesideLababsent
Richard CabornSheffield CentralLab (minister)absent
Mr Ivor CaplinHoveLab (minister)absent
Ms Helen ClarkPeterboroughLababsent
Charles ClarkeNorwich SouthLab (minister)absent
Mr Tony ClarkeNorthampton SouthLababsent
David ClellandTyne BridgeLababsent
Robin CookLivingstonLab (minister)absent
Jeremy CorbynIslington NorthLababsent
Ms Jean CorstonBristol EastLab (minister)absent
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLababsent
Ann CryerKeighleyLababsent
Dr Jack CunninghamCopelandLababsent
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)absent
Claire Curtis-ThomasCrosbyLababsent
Mr Paul DaisleyBrent EastLababsent
Alistair DarlingEdinburgh CentralLab (minister)absent
Mr Denzil DaviesLlanelliLababsent
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)absent
Andrew DismoreHendonLababsent
Frank DobsonHolborn and St PancrasLababsent
Frank DoranAberdeen CentralLababsent
Gwyneth DunwoodyCrewe and NantwichLababsent
Mr Huw EdwardsMonmouthLababsent
Clive EffordElthamLababsent
Bill EtheringtonSunderland NorthLababsent
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLababsent
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLababsent
Ms Lorna FitzsimonsRochdaleLababsent
Paul FlynnNewport WestLababsent
Barbara FollettStevenageLababsent
Michael Jabez FosterHastings and RyeLababsent
Hywel FrancisAberavonLab (minister)absent
George GallowayGlasgow Kelvinwhilst Lababsent
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)absent
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLababsent
Mr Win GriffithsBridgendLababsent
Peter HainNeathLab (minister)absent
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)absent
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)absent
Tom HarrisGlasgow CathcartLab (minister)absent
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)absent
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLababsent
Mr Ivan HendersonHarwichLababsent
Keith HillStreathamLab (minister)absent
Kate HoeyVauxhallLababsent
Kelvin HopkinsLuton NorthLababsent
Mr Alan HowarthNewport EastLab (minister)absent
Kim HowellsPontypriddLab (minister)absent
Lindsay HoyleChorleyLababsent
Mr Kevin HughesDoncaster NorthLababsent
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLababsent
Adam IngramEast KilbrideLab (minister)absent
Mrs Helen JacksonSheffield, HillsboroughLababsent
Mr Jon Owen JonesCardiff CentralLababsent
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLababsent
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)absent
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)absent
Sally KeebleNorthampton NorthLab (minister)absent
Ann KeenBrentford and IsleworthLababsent
David KidneyStaffordLababsent
Mr Andy KingRugby and KenilworthLababsent
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLababsent
Mrs Jackie LawrencePreseli PembrokeshireLababsent
Bob LaxtonDerby NorthLababsent
Ivan LewisBury SouthLab (minister)absent
Mr Terry LewisWorsleyLababsent
Mrs Helen LiddellAirdrie and ShottsLab (minister)absent
Mr John LyonsStrathkelvin and BearsdenLababsent
John MacDougallCentral FifeLababsent
Mrs Alice MahonHalifaxLababsent
Mr Peter MandelsonHartlepoolLababsent
David MarshallGlasgow ShettlestonLababsent
Dr Jim MarshallLeicester SouthLababsent
Eric MartlewCarlisleLababsent
Thomas McAvoyGlasgow RutherglenLab (minister)absent
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLab (minister)absent
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLababsent
Mr Kevin McNamaraKingston upon Hull NorthLababsent
David MilibandSouth ShieldsLab (minister)absent
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)absent
Chris MoleIpswichLababsent
Dr Lewis MoonieKirkcaldyLab (minister)absent
Margaret MoranLuton SouthLababsent
Ms Estelle MorrisBirmingham, YardleyLab (minister)absent
Kali MountfordColne ValleyLababsent
Chris MullinSunderland SouthLababsent
Paul MurphyTorfaenLab (minister)absent
Dan NorrisWansdykeLab (minister)absent
Mr Bill O'BrienNormantonLababsent
Mrs Diana OrganForest of DeanLababsent
Albert OwenYnys MônLab (minister)absent
Mr Colin PickthallWest LancashireLababsent
Greg PopeHyndburnLababsent
John PrescottKingston upon Hull EastLab (minister)absent
Mr Lawrie QuinnScarborough and WhitbyLababsent
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLab (minister)absent
John ReidHamilton North and BellshillLab (minister)absent
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLababsent
Terry RooneyBradford NorthLababsent
Mohammad SarwarGlasgow GovanLababsent
Mr Malcolm SavidgeAberdeen NorthLababsent
Barry SheermanHuddersfieldLab (minister)absent
Clare ShortBirmingham, LadywoodLab (minister)absent
Alan SimpsonNottingham SouthLababsent
Marsha SinghBradford WestLababsent
Andrew SmithOxford EastLab (minister)absent
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLababsent
Mr Llew SmithBlaenau GwentLababsent
Mr Clive SoleyEaling, Acton and Shepherd's BushLababsent
John SpellarWarleyLab (minister)absent
Rachel SquireDunfermline WestLababsent
Mr David StewartInverness East, Nairn and LochaberLababsent
Ian StewartEcclesLababsent
Jack StrawBlackburnLab (minister)absent
Graham StringerManchester, BlackleyLababsent
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)absent
Mrs Ann TaylorDewsburyLab (minister)absent
David TaylorNorth West LeicestershireLababsent
Mr Gareth ThomasClwyd WestLababsent
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)absent
Keith VazLeicester EastLababsent
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)absent
Tom WatsonWest Bromwich EastLab (minister)absent
Malcolm WicksCroydon NorthLab (minister)absent
Betty WilliamsConwyLababsent
Michael WillsNorth SwindonLab (minister)absent
Mr Brian WilsonCunninghame NorthLab (minister)absent
Mr Jimmy WrayGlasgow BailliestonLababsent
Mr Richard AllanSheffield, HallamLDem (front bench)aye
John BarrettEdinburgh WestLDemaye
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)aye
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)aye
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)aye
Don FosterBathLDem (front bench)aye
Sandra GidleyRomseyLDemaye
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)aye
David LawsYeovilLDem (front bench)aye
John PughSouthportLDem (front bench)aye
Bob RussellColchesterLDem (front bench)aye
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)aye
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDem (front bench)aye
Norman BakerLewesLDem (front bench)absent
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)absent
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)absent
Colin BreedSouth East CornwallLDemabsent
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)absent
Malcolm BruceGordonLDemabsent
Mr John BurnettTorridge and West DevonLDemabsent
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)absent
Patsy CaltonCheadleLDemabsent
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)absent
Mr David ChidgeyEastleighLDem (front bench)absent
Mr Brian CotterWeston-Super-MareLDem (front bench)absent
Ms Sue DoughtyGuildfordLDemabsent
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)absent
Mr Matthew GreenLudlowLDemabsent
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)absent
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDemabsent
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)absent
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)absent
Paul HolmesChesterfieldLDemabsent
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)absent
Mr Nigel JonesCheltenhamLDem (front bench)absent
Paul KeetchHerefordLDemabsent
Charles KennedyRoss, Skye and Inverness WestLDem (front bench)absent
Mr Archy KirkwoodRoxburgh and BerwickshireLDem (front bench)absent
Mr Paul MarsdenShrewsbury and Atchamwhilst LDemabsent
Michael MooreTweeddale, Ettrick and LauderdaleLDem (front bench)absent
Mark OatenWinchesterLDemabsent
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDemabsent
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)absent
Mr David RendelNewburyLDemabsent
Adrian SandersTorbayLDemabsent
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)absent
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)absent
Matthew TaylorTruro and St AustellLDem (front bench)absent
Dr Jenny TongeRichmond ParkLDemabsent
Mr Paul TylerNorth CornwallLDemabsent
Steve WebbNorthavonLDem (front bench)absent
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)absent
Richard Younger-RossTeignbridgeLDemabsent
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)no
Adam PriceCarmarthen East and DinefwrPCno
Mr Simon ThomasCeredigionPCabsent
Hywel WilliamsCaernarfonPC (front bench)absent
Mr John HumeFoyleSDLPabsent
Mr Seamus MallonNewry and ArmaghSDLPabsent
Eddie McGradySouth DownSDLPabsent
Gerry AdamsBelfast WestSFabsent
Pat DohertyWest TyroneSFabsent
Michelle GildernewFermanagh and South TyroneSFabsent
Martin McGuinnessMid UlsterSFabsent
Ms Annabelle EwingPerthSNPaye
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)absent
Alex SalmondBanff and BuchanSNPabsent
Michael WeirAngusSNP (front bench)absent
Pete WishartNorth TaysideSNP (front bench)absent
Michael MartinGlasgow SpringburnSpeaker (front bench)absent
David BurnsideSouth Antrimwhilst UUPaye
Mr Roy BeggsEast AntrimUUPabsent
Jeffrey M. DonaldsonLagan Valleywhilst UUP (front bench)absent
Sylvia HermonNorth DownUUP (front bench)absent
Martin SmythBelfast Southwhilst UUPabsent
Rt Hon David TrimbleUpper BannUUP (front bench)absent

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive