I beg to move,
That this House expresses its sympathy to the pupils, parents and teachers affected by the fiasco of grading this year's 'A' level exams; condemns Ministers at the Department for Education and Skills for proceeding with the new system of 'A' levels in the face of expert advice; regrets the confusion this has caused in university entrance both this year and next; calls for the Qualification and Curriculum Authority to be made independent of Government; further regrets the confusion caused by the Secretary of State for Education and Skills over her powers on exclusion appeal panels; expresses its sympathy to the teachers at the Glyn Technology School in Ewell for the problems this has caused; calls for the end of the current system of appeals panels and the introduction of the option of enforceable contracts between schools and parents; notes that the problems for schools caused by the backlog at the Criminal Records Bureau are continuing; regrets that there is no sign of a reduction in truancy numbers; and further notes that the Government has failed to hit its targets on primary school attainment and that the Secretary of State has failed to repeat the pledge of her predecessor to resign if these targets were not reached.
I beg to move, To leave out from XHouse" to the end of the Question, and to add instead thereof:
Xapplauds the priority the Government attaches to education and congratulates the Secretary of State for Education and Skills on her excellent leadership of the education system; notes the current record levels of sustained investment in education with an increase from #41.6 billion in 2001–02 to #57.8 billion in 2005–06; welcomes rising standards and progress being made in schools up and down the country, congratulating in particular all those who played a part in achieving the best ever results in literacy and numeracy for 11 year olds, with 75 per cent. making the grade in English and 73 per cent. in mathematics compared with less than a half in 1997; welcomes the importance the Government attaches to tackling indiscipline and non-attendance at schools; notes that while the Criminal Records Bureau continues to improve its performance, the Department's interim XList 99" measures are allowing schools to operate with a full complement of staff; expresses its sympathy for the pupils, parents and teachers who have been affected by the recent 'A' level grading problems; but congratulates the Secretary of State for Education and Skills for her decisive action in setting up an independent inquiry under Mike Tomlinson to restore confidence in the exam system."
Question put, That the original words stand part of the Question:-
The House divided: Ayes 191, Noes 293.
Debate in Parliament | Historical Hansard | Source |
Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.
What is Tell?
'+1 tell' means that in addition one member of that party was a
teller for that division lobby.
What are Boths? An MP can vote both
aye and no in the same division. The boths
page explains this.
What is Turnout? This is measured against
the total membership of the party at the time of the vote.
Includes MPs who were absent (or abstained)
from this vote.
Name | Constituency | Party | Vote |
Peter Ainsworth | East Surrey | Con | aye |
Sir David Amess | Southend West | Con (front bench) | aye |
Michael Ancram | Devizes | Con (front bench) | aye |
Mr David Atkinson | Bournemouth East | Con | aye |
Peter Atkinson | Hexham | Con | aye |
Richard Bacon | South Norfolk | Con (front bench) | aye |
Gregory Barker | Bexhill and Battle | Con (front bench) | aye |
John Baron | Billericay | Con (front bench) | aye |
Henry Bellingham | North West Norfolk | Con (front bench) | aye |
John Bercow | Buckingham | Con (front bench) | aye |
Paul Beresford | Mole Valley | Con (front bench) | aye |
Crispin Blunt | Reigate | Con (front bench) | aye |
Tim Boswell | Daventry | Con (front bench) | aye |
Peter Bottomley | Worthing West | Con (front bench) | aye |
Mrs Virginia Bottomley | South West Surrey | Con | aye |
Graham Brady | Altrincham and Sale West | Con (front bench) | aye |
Julian Brazier | Canterbury | Con (front bench) | aye |
Angela Browning | Tiverton and Honiton | Con (front bench) | aye |
Simon Burns | West Chelmsford | Con (front bench) | aye |
Alistair Burt | North East Bedfordshire | Con (front bench) | aye |
John Butterfill | Bournemouth West | Con | aye |
David Cameron | Witney | Con (front bench) | aye |
Bill Cash | Stone | Con (front bench) | aye |
Sir Sydney Chapman | Chipping Barnet | Con | aye |
Christopher Chope | Christchurch | Con (front bench) | aye |
James Clappison | Hertsmere | Con (front bench) | aye |
Geoffrey Clifton-Brown | Cotswold | Con (front bench) | aye |
Mr Tim Collins | Westmorland and Lonsdale | Con | aye |
Derek Conway | Old Bexley and Sidcup | Con | aye |
Patrick Cormack | South Staffordshire | Con (front bench) | aye |
David Curry | Skipton and Ripon | Con | aye |
Quentin Davies | Grantham and Stamford | Con (front bench) | aye |
David Davis | Haltemprice and Howden | Con (front bench) | aye |
Jonathan Djanogly | Huntingdon | Con (front bench) | aye |
Stephen Dorrell | Charnwood | Con | aye |
Alan Duncan | Rutland and Melton | Con (front bench) | aye |
Mr Peter Duncan | Galloway and Upper Nithsdale | Con | aye |
Iain Duncan Smith | Chingford and Woodford Green | Con (front bench) | aye |
Nigel Evans | Ribble Valley | Con (front bench) | aye |
Michael Fabricant | Lichfield | Con (front bench) | aye |
Michael Fallon | Sevenoaks | Con (front bench) | aye |
Mark Field | Cities of London and Westminster | Con | aye |
Eric Forth | Bromley and Chislehurst | Con | aye |
Liam Fox | Woodspring | Con (front bench) | aye |
Mark Francois | Rayleigh | Con (front bench) | aye |
Edward Garnier | Harborough | Con | aye |
Nick Gibb | Bognor Regis and Littlehampton | Con (front bench) | aye |
Dame Cheryl Gillan | Chesham and Amersham | Con (front bench) | aye |
Paul Goodman | Wycombe | Con | aye |
James Gray | North Wiltshire | Con | aye |
Chris Grayling | Epsom and Ewell | Con (front bench) | aye |
Damian Green | Ashford | Con (front bench) | aye |
John Greenway | Ryedale | Con | aye |
Dominic Grieve | Beaconsfield | Con (front bench) | aye |
John Gummer | Suffolk Coastal | Con (front bench) | aye |
William Hague | Richmond (Yorks) | Con (front bench) | aye |
Philip Hammond | Runnymede and Weybridge | Con (front bench) | aye |
Mr Nick Hawkins | Surrey Heath | Con | aye |
John Hayes | South Holland and The Deepings | Con (front bench) | aye |
Oliver Heald | North East Hertfordshire | Con (front bench) | aye |
David Heathcoat-Amory | Wells | Con | aye |
Charles Hendry | Wealden | Con (front bench) | aye |
Mark Hoban | Fareham | Con (front bench) | aye |
John Horam | Orpington | Con | aye |
Gerald Howarth | Aldershot | Con (front bench) | aye |
Michael Jack | Fylde | Con | aye |
Robert Jackson | Wantage | whilst Con | aye |
Bernard Jenkin | North Essex | Con (front bench) | aye |
Boris Johnson | Henley | Con | aye |
Robert Key | Salisbury | Con | aye |
Julie Kirkbride | Bromsgrove | Con | aye |
Greg Knight | East Yorkshire | Con | aye |
Eleanor Laing | Epping Forest | Con (front bench) | aye |
Jacqui Lait | Beckenham | Con | aye |
Andrew Lansley | South Cambridgeshire | Con (front bench) | aye |
Edward Leigh | Gainsborough | Con (front bench) | aye |
Oliver Letwin | West Dorset | Con (front bench) | aye |
Julian Lewis | New Forest East | Con (front bench) | aye |
Ian Liddell-Grainger | Bridgwater | Con (front bench) | aye |
David Lidington | Aylesbury | Con (front bench) | aye |
Peter Lilley | Hitchin and Harpenden | Con | aye |
Tim Loughton | East Worthing and Shoreham | Con (front bench) | aye |
Peter Luff | Mid Worcestershire | Con (front bench) | aye |
Andrew MacKay | Bracknell | Con | aye |
David Maclean | Penrith and The Border | Con (front bench) | aye |
Humfrey Malins | Woking | Con | aye |
Francis Maude | Horsham | Con | aye |
Theresa May | Maidenhead | Con (front bench) | aye |
Anne McIntosh | Vale of York | Con (front bench) | aye |
Patrick McLoughlin | West Derbyshire | Con (front bench) | aye |
Patrick Mercer | Newark | Con | aye |
Andrew Mitchell | Sutton Coldfield | Con (front bench) | aye |
Malcolm Moss | North East Cambridgeshire | Con | aye |
Andrew Murrison | Westbury | Con (front bench) | aye |
Mr Archie Norman | Tunbridge Wells | Con | aye |
Stephen O'Brien | Eddisbury | Con (front bench) | aye |
George Osborne | Tatton | Con (front bench) | aye |
Richard Ottaway | Croydon South | Con (front bench) | aye |
Mr Richard Page | South West Hertfordshire | Con | aye |
Owen Paterson | North Shropshire | Con | aye |
Eric Pickles | Brentwood and Ongar | Con (front bench) | aye |
Mr Michael Portillo | Kensington and Chelsea | Con | aye |
Mark Prisk | Hertford and Stortford | Con (front bench) | aye |
John Randall | Uxbridge | Con (front bench) | aye |
John Redwood | Wokingham | Con | aye |
Andrew Robathan | Blaby | Con (front bench) | aye |
Hugh Robertson | Faversham and Mid Kent | Con (front bench) | aye |
Mrs Marion Roe | Broxbourne | Con | aye |
Andrew Rosindell | Romford | Con (front bench) | aye |
David Ruffley | Bury St Edmunds | Con (front bench) | aye |
Andrew Selous | South West Bedfordshire | Con (front bench) | aye |
Mark Simmonds | Boston and Skegness | Con (front bench) | aye |
Keith Simpson | Mid Norfolk | Con (front bench) | aye |
Nicholas Soames | Mid Sussex | Con (front bench) | aye |
Caroline Spelman | Meriden | Con (front bench) | aye |
Michael Spicer | West Worcestershire | Con (front bench) | aye |
Bob Spink | Castle Point | Con | aye |
Richard Spring | West Suffolk | Con | aye |
Anthony Steen | Totnes | Con | aye |
Gary Streeter | South West Devon | Con (front bench) | aye |
Desmond Swayne | New Forest West | Con (front bench) | aye |
Hugo Swire | East Devon | Con | aye |
Peter Tapsell | Louth and Horncastle | Con | aye |
Ian Taylor | Esher and Walton | Con | aye |
Mr John Taylor | Solihull | Con | aye |
Mr Teddy Taylor | Rochford and Southend East | Con | aye |
David Tredinnick | Bosworth | Con (front bench) | aye |
Andrew Turner | Isle of Wight | Con (front bench) | aye |
Andrew Tyrie | Chichester | Con (front bench) | aye |
Peter Viggers | Gosport | Con | aye |
Nigel Waterson | Eastbourne | Con | aye |
Angela Watkinson | Upminster | Con (front bench) | tellaye |
John Whittingdale | Maldon and East Chelmsford | Con (front bench) | aye |
Ann Widdecombe | Maidstone and The Weald | Con | aye |
Bill Wiggin | Leominster | Con (front bench) | aye |
Mr John Wilkinson | Ruislip - Northwood | Con | aye |
David Willetts | Havant | Con (front bench) | aye |
David Wilshire | Spelthorne | Con | tellaye |
Ann Winterton | Congleton | whilst Con | aye |
Nicholas Winterton | Macclesfield | Con | aye |
Tim Yeo | South Suffolk | Con (front bench) | aye |
George Young | North West Hampshire | Con (front bench) | aye |
James Arbuthnot | North East Hampshire | Con (front bench) | absent |
Tony Baldry | Banbury | Con (front bench) | absent |
Kenneth Clarke | Rushcliffe | Con (front bench) | absent |
Mr James Cran | Beverley and Holderness | Con | absent |
Mr Howard Flight | Arundel and South Downs | whilst Con (front bench) | absent |
Mr Adrian Flook | Taunton | Con | absent |
Roger Gale | North Thanet | Con (front bench) | absent |
Douglas Hogg | Sleaford and North Hykeham | Con | absent |
Michael Howard | Folkestone and Hythe | Con (front bench) | absent |
John Maples | Stratford-on-Avon | Con (front bench) | absent |
Michael Mates | East Hampshire | Con | absent |
Dr Brian Mawhinney | North West Cambridgeshire | Con | absent |
James Paice | South East Cambridgeshire | Con (front bench) | absent |
Laurence Robertson | Tewkesbury | Con (front bench) | absent |
Mr Jonathan Sayeed | Mid Bedfordshire | whilst Con | absent |
Mrs Gillian Shephard | South West Norfolk | Con (front bench) | absent |
Richard Shepherd | Aldridge-Brownhills | Con (front bench) | absent |
John Stanley | Tonbridge and Malling | Con (front bench) | absent |
Robert Syms | Poole | Con (front bench) | absent |
Mr Michael Trend | Windsor | Con | absent |
Robert Walter | North Dorset | Con (front bench) | absent |
Alan Haselhurst | Saffron Walden | Deputy Speaker (front bench) | absent |
Sylvia Heal | Halesowen and Rowley Regis | Deputy Speaker | absent |
Michael Lord | Central Suffolk and North Ipswich | Deputy Speaker (front bench) | absent |
Nigel Dodds | Belfast North | DUP (front bench) | aye |
Ian Paisley | North Antrim | DUP (front bench) | aye |
Iris Robinson | Strangford | DUP | aye |
Peter Robinson | Belfast East | DUP | aye |
Gregory Campbell | East Londonderry | DUP (front bench) | absent |
Richard Taylor | Wyre Forest | Independent | absent |
Mr Andrew Hunter | Basingstoke | whilst Independent Conservative | absent |
Diane Abbott | Hackney North and Stoke Newington | Lab | no |
Mrs Irene Adams | Paisley North | Lab (minister) | no |
Nick Ainger | Carmarthen West and South Pembrokeshire | Lab (minister) | no |
Douglas Alexander | Paisley South | Lab (minister) | no |
Graham Allen | Nottingham North | Lab | no |
Janet Anderson | Rossendale and Darwen | Lab | no |
Hilary Armstrong | North West Durham | Lab (minister) | no |
Ms Candy Atherton | Falmouth and Camborne | Lab | no |
Charlotte Atkins | Staffordshire Moorlands | Lab (minister) | no |
John Austin | Erith and Thamesmead | Lab | no |
Adrian Bailey | West Bromwich West | Lab (minister) | no |
Mr Harry Barnes | North East Derbyshire | Lab | no |
Mr Nigel Beard | Bexleyheath and Crayford | Lab | no |
Anne Begg | Aberdeen South | Lab (minister) | no |
Stuart Bell | Middlesbrough | Lab (minister) | no |
Mr Andrew Bennett | Denton and Reddish | Lab | no |
Joe Benton | Bootle | Lab (minister) | no |
Roger Berry | Kingswood | Lab | no |
Clive Betts | Sheffield, Attercliffe | Lab (minister) | no |
Liz Blackman | Erewash | Lab | no |
Hazel Blears | Salford | Lab (minister) | no |
David Blunkett | Sheffield, Brightside | Lab (minister) | no |
Mr Paul Boateng | Brent South | Lab (minister) | no |
Mr Keith Bradley | Manchester, Withington | Lab | no |
Ben Bradshaw | Exeter | Lab (minister) | no |
Kevin Brennan | Cardiff West | Lab (minister) | no |
Russell Brown | Dumfries | Lab (minister) | no |
Des Browne | Kilmarnock and Loudoun | Lab (minister) | no |
Chris Bryant | Rhondda | Lab (minister) | no |
Karen Buck | Regent's Park and Kensington North | Lab (minister) | no |
Colin Burgon | Elmet | Lab | no |
Andy Burnham | Leigh | Lab (minister) | no |
David Cairns | Greenock and Inverclyde | Lab | no |
Alan Campbell | Tynemouth | Lab | no |
Mrs Anne Campbell | Cambridge | Lab | no |
Ronnie Campbell | Blyth Valley | Lab | no |
Mr Ivor Caplin | Hove | Lab (minister) | no |
Mr Roger Casale | Wimbledon | Lab | no |
Martin Caton | Gower | Lab (minister) | no |
Ian Cawsey | Brigg and Goole | Lab | no |
Colin Challen | Morley and Rothwell | Lab | no |
Ben Chapman | Wirral South | Lab | no |
Michael Clapham | Barnsley West and Penistone | Lab | no |
Ms Helen Clark | Peterborough | Lab | no |
Dr Lynda Clark | Edinburgh Pentlands | Lab (minister) | no |
Charles Clarke | Norwich South | Lab (minister) | no |
David Clelland | Tyne Bridge | Lab | no |
Vernon Coaker | Gedling | Lab | no |
Ann Coffey | Stockport | Lab | no |
Mr Iain Coleman | Hammersmith and Fulham | Lab | no |
Michael Connarty | Falkirk East | Lab (minister) | no |
Robin Cook | Livingston | Lab (minister) | no |
Mr Tom Cox | Tooting | Lab | no |
Professor Ross Cranston | Dudley North | Lab | no |
David Crausby | Bolton North East | Lab (minister) | no |
Jon Cruddas | Dagenham | Lab | no |
John Cryer | Hornchurch | Lab | no |
John Cummings | Easington | Lab | no |
Dr Jack Cunningham | Copeland | Lab (minister) | no |
Jim Cunningham | Coventry South | Lab | no |
Tony Cunningham | Workington | Lab (minister) | no |
Claire Curtis-Thomas | Crosby | Lab | no |
Mr Tam Dalyell | Linlithgow | Lab | no |
Ian Davidson | Glasgow Pollok | Lab (minister) | no |
Mr Denzil Davies | Llanelli | Lab | no |
Geraint Davies | Croydon Central | Lab (minister) | no |
Mr Hilton Dawson | Lancaster and Wyre | Lab | no |
Janet Dean | Burton | Lab | no |
John Denham | Southampton, Itchen | Lab (minister) | no |
Parmjit Dhanda | Gloucester | Lab | no |
Frank Doran | Aberdeen Central | Lab | no |
Jim Dowd | Lewisham West | Lab (minister) | no |
David Drew | Stroud | Lab (minister) | no |
Gwyneth Dunwoody | Crewe and Nantwich | Lab | no |
Angela Eagle | Wallasey | Lab (minister) | no |
Maria Eagle | Liverpool, Garston | Lab (minister) | no |
Mr Huw Edwards | Monmouth | Lab | no |
Clive Efford | Eltham | Lab (minister) | no |
Louise Ellman | Liverpool, Riverside | Lab (minister) | no |
Bill Etherington | Sunderland North | Lab | no |
Frank Field | Birkenhead | Lab (minister) | no |
Mark Fisher | Stoke-on-Trent Central | Lab | no |
Jim Fitzpatrick | Poplar and Canning Town | Lab (minister) | no |
Caroline Flint | Don Valley | Lab (minister) | no |
Paul Flynn | Newport West | Lab | no |
Barbara Follett | Stevenage | Lab | no |
Mr Derek Foster | Bishop Auckland | Lab (minister) | no |
Michael Foster | Worcester | Lab | no |
Mr George Foulkes | Carrick, Cumnock and Doon Valley | Lab | no |
Hywel Francis | Aberavon | Lab (minister) | no |
Mike Gapes | Ilford South | Lab | no |
Bruce George | Walsall South | Lab | no |
Neil Gerrard | Walthamstow | Lab | no |
Ian Gibson | Norwich North | Lab | no |
Linda Gilroy | Plymouth, Sutton | Lab | no |
Roger Godsiff | Birmingham, Sparkbrook and Small Heath | Lab | no |
Paul Goggins | Wythenshawe and Sale East | Lab | no |
Mr Win Griffiths | Bridgend | Lab | no |
John Grogan | Selby | Lab | no |
Peter Hain | Neath | Lab (minister) | no |
Mike Hall | Weaver Vale | Lab | no |
David Hanson | Delyn | Lab | no |
Harriet Harman | Camberwell and Peckham | Lab (minister) | no |
Tom Harris | Glasgow Cathcart | Lab (minister) | no |
Dai Havard | Merthyr Tydfil and Rhymney | Lab (minister) | no |
John Healey | Wentworth | Lab (minister) | no |
Doug Henderson | Newcastle upon Tyne North | Lab | no |
Mr Ivan Henderson | Harwich | Lab | no |
Mark Hendrick | Preston | Lab (minister) | no |
Stephen Hepburn | Jarrow | Lab | no |
John Heppell | Nottingham East | Lab (minister) | tellno |
Stephen Hesford | Wirral West | Lab | no |
David Heyes | Ashton-under-Lyne | Lab (minister) | no |
Keith Hill | Streatham | Lab (minister) | no |
Margaret Hodge | Barking | Lab (minister) | no |
Geoff Hoon | Ashfield | Lab (minister) | no |
Phil Hope | Corby | Lab (minister) | no |
Kelvin Hopkins | Luton North | Lab (minister) | no |
George Howarth | Knowsley North and Sefton East | Lab (minister) | no |
Kim Howells | Pontypridd | Lab (minister) | no |
Lindsay Hoyle | Chorley | Lab (minister) | no |
Beverley Hughes | Stretford and Urmston | Lab (minister) | no |
Mr Kevin Hughes | Doncaster North | Lab | no |
Joan Humble | Blackpool North and Fleetwood | Lab | no |
Mr Alan Hurst | Braintree | Lab | no |
John Hutton | Barrow and Furness | Lab (minister) | no |
Brian Iddon | Bolton South East | Lab | no |
Adam Ingram | East Kilbride | Lab (minister) | no |
Huw Irranca-Davies | Ogmore | Lab (minister) | no |
Mrs Helen Jackson | Sheffield, Hillsborough | Lab | no |
Mr David Jamieson | Plymouth, Devonport | Lab (minister) | no |
Brian Jenkins | Tamworth | Lab | no |
Miss Melanie Johnson | Welwyn Hatfield | Lab (minister) | no |
Mr Jon Owen Jones | Cardiff Central | Lab | no |
Kevan Jones | North Durham | Lab (minister) | no |
Lynne Jones | Birmingham, Selly Oak | Lab | no |
Martyn Jones | Clwyd South | Lab | no |
Eric Joyce | Falkirk West | Lab (minister) | no |
Ann Keen | Brentford and Isleworth | Lab | no |
Fraser Kemp | Houghton and Washington East | Lab (minister) | no |
David Kidney | Stafford | Lab | no |
Mr Andy King | Rugby and Kenilworth | Lab | no |
Jim Knight | South Dorset | Lab (minister) | no |
Stephen Ladyman | South Thanet | Lab | no |
David Lammy | Tottenham | Lab (minister) | no |
Bob Laxton | Derby North | Lab | no |
Mark Lazarowicz | Edinburgh North and Leith | Lab (minister) | no |
David Lepper | Brighton, Pavilion | Lab | no |
Chris Leslie | Shipley | Lab (minister) | no |
Ivan Lewis | Bury South | Lab (minister) | no |
Mr Terry Lewis | Worsley | Lab | no |
Martin Linton | Battersea | Lab | no |
Tony Lloyd | Manchester Central | Lab | no |
Andrew Love | Edmonton | Lab (minister) | no |
Ian Lucas | Wrexham | Lab (minister) | no |
Mr Iain Luke | Dundee East | Lab | no |
Mr Calum MacDonald | Na h-Eileanan an Iar | Lab | no |
John MacDougall | Central Fife | Lab | no |
Denis MacShane | Rotherham | Lab (minister) | no |
Fiona Mactaggart | Slough | Lab | no |
Khalid Mahmood | Birmingham, Perry Barr | Lab (minister) | no |
Mrs Alice Mahon | Halifax | Lab | no |
Judy Mallaber | Amber Valley | Lab | no |
John Mann | Bassetlaw | Lab | no |
Rob Marris | Wolverhampton South West | Lab (minister) | no |
Gordon Marsden | Blackpool South | Lab (minister) | no |
Dr Jim Marshall | Leicester South | Lab | no |
Robert Marshall-Andrews | Medway | Lab | no |
Eric Martlew | Carlisle | Lab | no |
Thomas McAvoy | Glasgow Rutherglen | Lab (minister) | no |
Ian McCartney | Makerfield | Lab (minister) | no |
Siobhain McDonagh | Mitcham and Morden | Lab (minister) | no |
John Martin McDonnell | Hayes and Harlington | Lab | no |
John McFall | Dumbarton | Lab (minister) | no |
Anne McGuire | Stirling | Lab (minister) | no |
Shona McIsaac | Cleethorpes | Lab | no |
Rosemary McKenna | Cumbernauld and Kilsyth | Lab | no |
Tony McNulty | Harrow East | Lab (minister) | no |
Mr Tony McWalter | Hemel Hempstead | Lab | no |
Mr John McWilliam | Blaydon | Lab | no |
Michael Meacher | Oldham West and Royton | Lab (minister) | no |
Gillian Merron | Lincoln | Lab | no |
Alun Michael | Cardiff South and Penarth | Lab (minister) | no |
David Miliband | South Shields | Lab (minister) | no |
Andrew Miller | Ellesmere Port and Neston | Lab (minister) | no |
Austin Mitchell | Great Grimsby | Lab (minister) | no |
Chris Mole | Ipswich | Lab | no |
Dr Lewis Moonie | Kirkcaldy | Lab (minister) | no |
Julie Morgan | Cardiff North | Lab | no |
Elliot Morley | Scunthorpe | Lab (minister) | no |
Ms Estelle Morris | Birmingham, Yardley | Lab (minister) | no |
Kali Mountford | Colne Valley | Lab | no |
George Mudie | Leeds East | Lab (minister) | no |
Chris Mullin | Sunderland South | Lab | no |
Denis Murphy | Wansbeck | Lab | no |
Jim Murphy | East Renfrewshire | Lab (minister) | no |
Paul Murphy | Torfaen | Lab (minister) | no |
Doug Naysmith | Bristol North West | Lab | no |
Dan Norris | Wansdyke | Lab (minister) | no |
Mr Bill O'Brien | Normanton | Lab | no |
Edward O'Hara | Knowsley South | Lab | no |
Mr Martin O'Neill | Ochil | Lab (minister) | no |
Sandra Osborne | Ayr | Lab | no |
Albert Owen | Ynys Môn | Lab (minister) | no |
Nick Palmer | Broxtowe | Lab | no |
Ms Linda Perham | Ilford North | Lab | no |
Mr Colin Pickthall | West Lancashire | Lab | no |
James Plaskitt | Warwick and Leamington | Lab | no |
Mr Chris Pond | Gravesham | Lab | no |
Steve Pound | Ealing North | Lab (minister) | no |
Bridget Prentice | Lewisham East | Lab | no |
John Prescott | Kingston upon Hull East | Lab (minister) | no |
Gwyn Prosser | Dover | Lab | no |
Ken Purchase | Wolverhampton North East | Lab | no |
James Purnell | Stalybridge and Hyde | Lab | no |
Mr Lawrie Quinn | Scarborough and Whitby | Lab | no |
Bill Rammell | Harlow | Lab (minister) | no |
Mr Syd Rapson | Portsmouth North | Lab | no |
Nick Raynsford | Greenwich and Woolwich | Lab (minister) | no |
Andy Reed | Loughborough | Lab | no |
John Robertson | Glasgow Anniesland | Lab (minister) | no |
Geoffrey Robinson | Coventry North West | Lab | no |
Mrs Barbara Roche | Hornsey and Wood Green | Lab (minister) | no |
Mr Ernie Ross | Dundee West | Lab | no |
Frank Roy | Motherwell and Wishaw | Lab (minister) | no |
Chris Ruane | Vale of Clwyd | Lab (minister) | no |
Joan Ruddock | Lewisham, Deptford | Lab | no |
Christine Russell | City of Chester | Lab | no |
Joan Ryan | Enfield North | Lab (minister) | tellno |
Martin Salter | Reading West | Lab | no |
Mohammad Sarwar | Glasgow Govan | Lab | no |
Mr Malcolm Savidge | Aberdeen North | Lab | no |
Mr Phil Sawford | Kettering | Lab | no |
Mr Brian Sedgemore | Hackney South and Shoreditch | Lab | no |
Jim Sheridan | West Renfrewshire | Lab (minister) | no |
Ms Debra Shipley | Stourbridge | Lab | no |
Siôn Simon | Birmingham, Erdington | Lab | no |
Alan Simpson | Nottingham South | Lab | no |
Marsha Singh | Bradford West | Lab | no |
Dennis Skinner | Bolsover | Lab (minister) | no |
Andrew Smith | Oxford East | Lab (minister) | no |
Mr Chris Smith | Islington South and Finsbury | Lab | no |
Geraldine Smith | Morecambe and Lunesdale | Lab | no |
Mr Llew Smith | Blaenau Gwent | Lab | no |
Mr Clive Soley | Ealing, Acton and Shepherd's Bush | Lab (minister) | no |
Helen Southworth | Warrington South | Lab | no |
Rachel Squire | Dunfermline West | Lab | no |
Phyllis Starkey | Milton Keynes South West | Lab | no |
Mr Gerry Steinberg | City of Durham | Lab | no |
Mr David Stewart | Inverness East, Nairn and Lochaber | Lab | no |
Ian Stewart | Eccles | Lab | no |
Mr Paul Stinchcombe | Wellingborough | Lab | no |
Howard Stoate | Dartford | Lab | no |
Jack Straw | Blackburn | Lab (minister) | no |
Graham Stringer | Manchester, Blackley | Lab (minister) | no |
Gerry Sutcliffe | Bradford South | Lab (minister) | no |
Mark Tami | Alyn and Deeside | Lab (minister) | no |
Dari Taylor | Stockton South | Lab | no |
David Taylor | North West Leicestershire | Lab | no |
Mr Gareth Thomas | Clwyd West | Lab | no |
Stephen Timms | East Ham | Lab (minister) | no |
Paddy Tipping | Sherwood | Lab | no |
Mark Todd | South Derbyshire | Lab | no |
Don Touhig | Islwyn | Lab (minister) | no |
Jon Trickett | Hemsworth | Lab (minister) | no |
Paul Truswell | Pudsey | Lab | no |
Mr Dennis Turner | Wolverhampton South East | Lab (minister) | no |
Desmond Turner | Brighton, Kemptown | Lab | no |
Neil Turner | Wigan | Lab | no |
Derek Twigg | Halton | Lab (minister) | no |
Stephen Twigg | Enfield, Southgate | Lab (minister) | no |
Mr Bill Tynan | Hamilton South | Lab | no |
Keith Vaz | Leicester East | Lab | no |
Rudi Vis | Finchley and Golders Green | Lab | no |
Joan Walley | Stoke-on-Trent North | Lab (minister) | no |
Robert Wareing | Liverpool, West Derby | Lab | no |
Tom Watson | West Bromwich East | Lab (minister) | no |
Dave Watts | St Helens North | Lab | no |
Mr Brian White | North East Milton Keynes | Lab | no |
Alan Whitehead | Southampton, Test | Lab | no |
Alan Williams | Swansea West | Lab | no |
Betty Williams | Conwy | Lab | no |
Michael Wills | North Swindon | Lab (minister) | no |
David Winnick | Walsall North | Lab (minister) | no |
Rosie Winterton | Doncaster Central | Lab (minister) | no |
Mike Wood | Batley and Spen | Lab | no |
Phil Woolas | Oldham East and Saddleworth | Lab | no |
Anthony D Wright | Great Yarmouth | Lab | no |
David Wright | Telford | Lab (minister) | no |
Tony Wright | Cannock Chase | Lab | no |
Derek Wyatt | Sittingbourne and Sheppey | Lab | no |
Bob Ainsworth | Coventry North East | Lab (minister) | absent |
Mr Donald Anderson | Swansea East | Lab (minister) | absent |
Vera Baird | Redcar | Lab | absent |
Mr Tony Banks | West Ham | Lab | absent |
Kevin Barron | Rother Valley | Lab (minister) | absent |
John Battle | Leeds West | Lab | absent |
Hugh Bayley | City of York | Lab (minister) | absent |
Margaret Beckett | Derby South | Lab (minister) | absent |
Hilary Benn | Leeds Central | Lab (minister) | absent |
Mr Harold Best | Leeds North West | Lab | absent |
Tony Blair | Sedgefield | Lab (minister) | absent |
Bob Blizzard | Waveney | Lab | absent |
David Borrow | South Ribble | Lab | absent |
Mr Peter Bradley | The Wrekin | Lab | absent |
Gordon Brown | Dunfermline East | Lab (minister) | absent |
Nick Brown | Newcastle upon Tyne East and Wallsend | Lab (minister) | absent |
Richard Burden | Birmingham, Northfield | Lab (minister) | absent |
Stephen Byers | North Tyneside | Lab | absent |
Richard Caborn | Sheffield Central | Lab (minister) | absent |
David Chaytor | Bury North | Lab | absent |
Paul Clark | Gillingham | Lab | absent |
Tom Clarke | Coatbridge and Chryston | Lab | absent |
Mr Tony Clarke | Northampton South | Lab | absent |
Ann Clwyd | Cynon Valley | Lab (minister) | absent |
Harry Cohen | Leyton and Wanstead | Lab | absent |
Mr Tony Colman | Putney | Lab | absent |
Frank Cook | Stockton North | Lab | absent |
Yvette Cooper | Pontefract and Castleford | Lab (minister) | absent |
Jeremy Corbyn | Islington North | Lab | absent |
Ms Jean Corston | Bristol East | Lab (minister) | absent |
Jim Cousins | Newcastle upon Tyne Central | Lab | absent |
Ann Cryer | Keighley | Lab | absent |
Mr Paul Daisley | Brent East | Lab | absent |
Alistair Darling | Edinburgh Central | Lab (minister) | absent |
Mrs Valerie Davey | Bristol West | Lab | absent |
Wayne David | Caerphilly | Lab (minister) | absent |
Mr Terry Davis | Birmingham, Hodge Hill | Lab | absent |
Andrew Dismore | Hendon | Lab | absent |
Jim Dobbin | Heywood and Middleton | Lab | absent |
Frank Dobson | Holborn and St Pancras | Lab | absent |
Brian H Donohoe | Cunninghame South | Lab (minister) | absent |
Ms Julia Drown | South Swindon | Lab | absent |
Jeff Ennis | Barnsley East and Mexborough | Lab | absent |
Paul Farrelly | Newcastle-under-Lyme | Lab (minister) | absent |
Ms Lorna Fitzsimons | Rochdale | Lab | absent |
Michael Jabez Foster | Hastings and Rye | Lab | absent |
George Galloway | Glasgow Kelvin | whilst Lab | absent |
Barry Gardiner | Brent North | Lab (minister) | absent |
Ms Jane Griffiths | Reading East | Lab | absent |
Nigel Griffiths | Edinburgh South | Lab (minister) | absent |
Patrick Hall | Bedford | Lab | absent |
David Hamilton | Midlothian | Lab (minister) | absent |
Fabian Hamilton | Leeds North East | Lab (minister) | absent |
Patricia Hewitt | Leicester West | Lab (minister) | absent |
Mr David Hinchliffe | Wakefield | Lab | absent |
Kate Hoey | Vauxhall | Lab | absent |
Jimmy Hood | Clydesdale | Lab (minister) | absent |
Mr Alan Howarth | Newport East | Lab (minister) | absent |
Eric Illsley | Barnsley Central | Lab | absent |
Glenda Jackson | Hampstead and Highgate | Lab | absent |
Alan Johnson | Kingston upon Hull West and Hessle | Lab (minister) | absent |
Helen Jones | Warrington North | Lab | absent |
Tessa Jowell | Dulwich and West Norwood | Lab (minister) | absent |
Gerald Kaufman | Manchester, Gorton | Lab (minister) | absent |
Sally Keeble | Northampton North | Lab (minister) | absent |
Alan Keen | Feltham and Heston | Lab | absent |
Ruth Kelly | Bolton West | Lab (minister) | absent |
Jane Kennedy | Liverpool, Wavertree | Lab (minister) | absent |
Piara S Khabra | Ealing, Southall | Lab | absent |
Peter Kilfoyle | Liverpool, Walton | Lab | absent |
Ms Oona King | Bethnal Green and Bow | Lab | absent |
Ashok Kumar | Middlesbrough South and East Cleveland | Lab | absent |
Mrs Jackie Lawrence | Preseli Pembrokeshire | Lab | absent |
Tom Levitt | High Peak | Lab | absent |
Mrs Helen Liddell | Airdrie and Shotts | Lab (minister) | absent |
Mr John Lyons | Strathkelvin and Bearsden | Lab | absent |
Andrew MacKinlay | Thurrock | Lab | absent |
Mr Peter Mandelson | Hartlepool | Lab | absent |
David Marshall | Glasgow Shettleston | Lab | absent |
Steve McCabe | Birmingham, Hall Green | Lab (minister) | absent |
Chris McCafferty | Calder Valley | Lab | absent |
Ann McKechin | Glasgow Maryhill | Lab (minister) | absent |
Mr Kevin McNamara | Kingston upon Hull North | Lab | absent |
Alan Meale | Mansfield | Lab | absent |
Alan Milburn | Darlington | Lab (minister) | absent |
Laura Moffatt | Crawley | Lab | absent |
Margaret Moran | Luton South | Lab | absent |
Meg Munn | Sheffield, Heeley | Lab (minister) | absent |
Mike O'Brien | North Warwickshire | Lab (minister) | absent |
Bill Olner | Nuneaton | Lab | absent |
Mrs Diana Organ | Forest of Dean | Lab | absent |
Ian Pearson | Dudley South | Lab (minister) | absent |
Mrs Anne Picking | East Lothian | Lab | absent |
Mr Peter Pike | Burnley | Lab | absent |
Mr Kerry Pollard | St Albans | Lab | absent |
Greg Pope | Hyndburn | Lab | absent |
Gordon Prentice | Pendle | Lab | absent |
Dawn Primarolo | Bristol South | Lab (minister) | absent |
Ms Joyce Quin | Gateshead East and Washington West | Lab | absent |
John Reid | Hamilton North and Bellshill | Lab (minister) | absent |
Terry Rooney | Bradford North | Lab | absent |
Jonathan R Shaw | Chatham and Aylesford | Lab | absent |
Barry Sheerman | Huddersfield | Lab (minister) | absent |
Clare Short | Birmingham, Ladywood | Lab (minister) | absent |
Angela Smith | Basildon | Lab (minister) | absent |
Jacqui Smith | Redditch | Lab (minister) | absent |
John Smith | Vale of Glamorgan | Lab | absent |
John Spellar | Warley | Lab (minister) | absent |
Mr George Stevenson | Stoke-on-Trent South | Lab | absent |
Gavin Strang | Edinburgh East and Musselburgh | Lab | absent |
Gisela Stuart | Birmingham, Edgbaston | Lab (minister) | absent |
Mrs Ann Taylor | Dewsbury | Lab (minister) | absent |
Gareth Thomas | Harrow West | Lab (minister) | absent |
Claire Ward | Watford | Lab | absent |
Malcolm Wicks | Croydon North | Lab (minister) | absent |
Mr Brian Wilson | Cunninghame North | Lab (minister) | absent |
Shaun Woodward | St Helens South | Lab (minister) | absent |
Mr Tony Worthington | Clydebank and Milngavie | Lab | absent |
Mr Jimmy Wray | Glasgow Baillieston | Lab | absent |
Mr Richard Allan | Sheffield, Hallam | LDem (front bench) | aye |
Tom Brake | Carshalton and Wallington | LDem (front bench) | aye |
Colin Breed | South East Cornwall | LDem | aye |
Annette Brooke | Mid Dorset and North Poole | LDem (front bench) | aye |
Malcolm Bruce | Gordon | LDem | aye |
Mr John Burnett | Torridge and West Devon | LDem | aye |
Vincent Cable | Twickenham | LDem (front bench) | aye |
Patsy Calton | Cheadle | LDem | aye |
Menzies Campbell | North East Fife | LDem (front bench) | aye |
Mr Brian Cotter | Weston-Super-Mare | LDem (front bench) | aye |
Edward Davey | Kingston and Surbiton | LDem (front bench) | aye |
Ms Sue Doughty | Guildford | LDem | aye |
Don Foster | Bath | LDem (front bench) | aye |
Andrew George | St Ives | LDem (front bench) | aye |
Sandra Gidley | Romsey | LDem | aye |
Mr Matthew Green | Ludlow | LDem | aye |
Mike Hancock | Portsmouth South | LDem (front bench) | aye |
Evan Harris | Oxford West and Abingdon | LDem | aye |
Nick Harvey | North Devon | LDem (front bench) | aye |
Simon Hughes | North Southwark and Bermondsey | LDem (front bench) | aye |
Mr Nigel Jones | Cheltenham | LDem (front bench) | aye |
Paul Keetch | Hereford | LDem | aye |
Charles Kennedy | Ross, Skye and Inverness West | LDem (front bench) | aye |
Mr Archy Kirkwood | Roxburgh and Berwickshire | LDem (front bench) | aye |
Norman Lamb | North Norfolk | LDem (front bench) | aye |
David Laws | Yeovil | LDem (front bench) | aye |
Mr Paul Marsden | Shrewsbury and Atcham | whilst LDem | aye |
Michael Moore | Tweeddale, Ettrick and Lauderdale | LDem (front bench) | aye |
Mark Oaten | Winchester | LDem | aye |
John Pugh | Southport | LDem (front bench) | aye |
Alan Reid | Argyll and Bute | LDem (front bench) | aye |
Mr David Rendel | Newbury | LDem | aye |
Bob Russell | Colchester | LDem (front bench) | aye |
Adrian Sanders | Torbay | LDem | aye |
Robert Smith | West Aberdeenshire and Kincardine | LDem (front bench) | aye |
Andrew Stunell | Hazel Grove | LDem (front bench) | aye |
John Thurso | Caithness, Sutherland and Easter Ross | LDem (front bench) | aye |
Mr Paul Tyler | North Cornwall | LDem (front bench) | aye |
Steve Webb | Northavon | LDem (front bench) | aye |
Roger Williams | Brecon and Radnorshire | LDem (front bench) | aye |
Phil Willis | Harrogate and Knaresborough | LDem (front bench) | aye |
Richard Younger-Ross | Teignbridge | LDem | aye |
Norman Baker | Lewes | LDem (front bench) | absent |
John Barrett | Edinburgh West | LDem | absent |
Alan Beith | Berwick-upon-Tweed | LDem (front bench) | absent |
Paul Burstow | Sutton and Cheam | LDem (front bench) | absent |
Alistair Carmichael | Orkney and Shetland | LDem (front bench) | absent |
Mr David Chidgey | Eastleigh | LDem (front bench) | absent |
David Heath | Somerton and Frome | LDem (front bench) | absent |
Paul Holmes | Chesterfield | LDem | absent |
Lembit Öpik | Montgomeryshire | LDem | absent |
Matthew Taylor | Truro and St Austell | LDem (front bench) | absent |
Dr Jenny Tonge | Richmond Park | LDem | absent |
Elfyn Llwyd | Meirionnydd Nant Conwy | PC (front bench) | no |
Adam Price | Carmarthen East and Dinefwr | PC | no |
Mr Simon Thomas | Ceredigion | PC | no |
Hywel Williams | Caernarfon | PC (front bench) | no |
Mr John Hume | Foyle | SDLP | absent |
Mr Seamus Mallon | Newry and Armagh | SDLP | absent |
Eddie McGrady | South Down | SDLP | absent |
Gerry Adams | Belfast West | SF | absent |
Pat Doherty | West Tyrone | SF | absent |
Michelle Gildernew | Fermanagh and South Tyrone | SF | absent |
Martin McGuinness | Mid Ulster | SF | absent |
Ms Annabelle Ewing | Perth | SNP | absent |
Angus Robertson | Moray | SNP (front bench) | absent |
Alex Salmond | Banff and Buchan | SNP | absent |
Michael Weir | Angus | SNP (front bench) | absent |
Pete Wishart | North Tayside | SNP (front bench) | absent |
Michael Martin | Glasgow Springburn | Speaker (front bench) | absent |
Mr Roy Beggs | East Antrim | UUP | aye |
David Burnside | South Antrim | whilst UUP | aye |
Jeffrey M. Donaldson | Lagan Valley | whilst UUP (front bench) | aye |
Sylvia Hermon | North Down | UUP (front bench) | aye |
Martin Smyth | Belfast South | whilst UUP | aye |
Rt Hon David Trimble | Upper Bann | UUP (front bench) | absent |