Enterprise Bill — Clause 21 — Duty To Make References In Relation To Completed Mergers — 30 Oct 2002 at 19:45

I beg to move, That this House agrees with the Lords in the said amendment.

I beg to move, That this House agrees with the Lords in the said amendment.

Question put, That the amendment to the Lords amendment be made:-

The House divided: Ayes 48, Noes 283.

Debate in Parliament | Historical Hansard | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (No)Minority (Aye)BothTurnout
Con8 004.9%
DUP2 0040.0%
Lab272 (+2 tell) 14 (+1 tell)070.5%
LDem0 27 (+1 tell)052.8%
PC0 3075.0%
SNP0 4080.0%
UUP2 0033.3%
Total:284 48052.0%

All MPs Eligible to Vote - sorted by party

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Jonathan DjanoglyHuntingdonCon (front bench)no
Stephen DorrellCharnwoodConno
Mark FieldCities of London and WestminsterConno
Julie KirkbrideBromsgroveConno
Andrew MacKayBracknellConno
Mr Archie NormanTunbridge WellsConno
John RedwoodWokinghamConno
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)no
Peter AinsworthEast SurreyConabsent
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)absent
Michael AncramDevizesCon (front bench)absent
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)absent
Mr David AtkinsonBournemouth EastConabsent
Peter AtkinsonHexhamConabsent
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)absent
Tony BaldryBanburyCon (front bench)absent
Gregory BarkerBexhill and BattleCon (front bench)absent
John BaronBillericayCon (front bench)absent
Henry BellinghamNorth West NorfolkCon (front bench)absent
John BercowBuckinghamCon (front bench)absent
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)absent
Crispin BluntReigateCon (front bench)absent
Tim BoswellDaventryCon (front bench)absent
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)absent
Mrs Virginia BottomleySouth West SurreyConabsent
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)absent
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)absent
Angela BrowningTiverton and HonitonCon (front bench)absent
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)absent
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)absent
John ButterfillBournemouth WestConabsent
David CameronWitneyCon (front bench)absent
Bill CashStoneCon (front bench)absent
Sir Sydney ChapmanChipping BarnetConabsent
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)absent
James ClappisonHertsmereCon (front bench)absent
Kenneth ClarkeRushcliffeCon (front bench)absent
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldCon (front bench)absent
Mr Tim CollinsWestmorland and LonsdaleConabsent
Derek ConwayOld Bexley and SidcupConabsent
Patrick CormackSouth StaffordshireCon (front bench)absent
Mr James CranBeverley and HoldernessConabsent
David CurrySkipton and RiponConabsent
Quentin DaviesGrantham and StamfordCon (front bench)absent
David DavisHaltemprice and HowdenCon (front bench)absent
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)absent
Mr Peter DuncanGalloway and Upper NithsdaleConabsent
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenCon (front bench)absent
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)absent
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)absent
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)absent
Mr Howard FlightArundel and South Downswhilst Con (front bench)absent
Mr Adrian FlookTauntonConabsent
Eric ForthBromley and ChislehurstConabsent
Liam FoxWoodspringCon (front bench)absent
Mark FrancoisRayleighCon (front bench)absent
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)absent
Edward GarnierHarboroughConabsent
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)absent
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)absent
Paul GoodmanWycombeConabsent
James GrayNorth WiltshireConabsent
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)absent
Damian GreenAshfordCon (front bench)absent
John GreenwayRyedaleConabsent
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)absent
John GummerSuffolk CoastalCon (front bench)absent
William HagueRichmond (Yorks)Con (front bench)absent
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)absent
Mr Nick HawkinsSurrey HeathConabsent
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)absent
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)absent
David Heathcoat-AmoryWellsConabsent
Charles HendryWealdenCon (front bench)absent
Mark HobanFarehamCon (front bench)absent
Douglas HoggSleaford and North HykehamConabsent
John HoramOrpingtonConabsent
Michael HowardFolkestone and HytheCon (front bench)absent
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)absent
Michael JackFyldeConabsent
Robert JacksonWantagewhilst Conabsent
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)absent
Boris JohnsonHenleyConabsent
Robert KeySalisburyConabsent
Greg KnightEast YorkshireCon (front bench)absent
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)absent
Jacqui LaitBeckenhamConabsent
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)absent
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)absent
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)absent
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)absent
Ian Liddell-GraingerBridgwaterCon (front bench)absent
David LidingtonAylesburyCon (front bench)absent
Peter LilleyHitchin and HarpendenConabsent
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)absent
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)absent
David MacleanPenrith and The BorderCon (front bench)absent
Humfrey MalinsWokingConabsent
John MaplesStratford-on-AvonCon (front bench)absent
Michael MatesEast HampshireConabsent
Francis MaudeHorshamConabsent
Dr Brian MawhinneyNorth West CambridgeshireConabsent
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)absent
Anne McIntoshVale of YorkCon (front bench)absent
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)absent
Patrick MercerNewarkConabsent
Andrew MitchellSutton ColdfieldCon (front bench)absent
Malcolm MossNorth East CambridgeshireConabsent
Andrew MurrisonWestburyCon (front bench)absent
Stephen O'BrienEddisburyCon (front bench)absent
George OsborneTattonCon (front bench)absent
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)absent
Mr Richard PageSouth West HertfordshireConabsent
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)absent
Owen PatersonNorth ShropshireConabsent
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)absent
Mr Michael PortilloKensington and ChelseaConabsent
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)absent
John RandallUxbridgeCon (front bench)absent
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)absent
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentCon (front bench)absent
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)absent
Mrs Marion RoeBroxbourneConabsent
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)absent
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)absent
Mr Jonathan SayeedMid Bedfordshirewhilst Conabsent
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)absent
Mrs Gillian ShephardSouth West NorfolkCon (front bench)absent
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)absent
Mark SimmondsBoston and SkegnessCon (front bench)absent
Keith SimpsonMid NorfolkCon (front bench)absent
Nicholas SoamesMid SussexCon (front bench)absent
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)absent
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)absent
Bob SpinkCastle PointConabsent
Richard SpringWest SuffolkConabsent
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)absent
Anthony SteenTotnesConabsent
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)absent
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)absent
Hugo SwireEast DevonCon (front bench)absent
Robert SymsPooleCon (front bench)absent
Peter TapsellLouth and HorncastleConabsent
Ian TaylorEsher and WaltonConabsent
Mr John TaylorSolihullConabsent
Mr Teddy TaylorRochford and Southend EastConabsent
David TredinnickBosworthCon (front bench)absent
Mr Michael TrendWindsorConabsent
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)absent
Peter ViggersGosportConabsent
Robert WalterNorth DorsetCon (front bench)absent
Nigel WatersonEastbourneConabsent
Angela WatkinsonUpminsterCon (front bench)absent
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordCon (front bench)absent
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdConabsent
Bill WigginLeominsterCon (front bench)absent
Mr John WilkinsonRuislip - NorthwoodConabsent
David WillettsHavantCon (front bench)absent
David WilshireSpelthorneConabsent
Ann WintertonCongletonwhilst Conabsent
Nicholas WintertonMacclesfieldConabsent
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)absent
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)absent
Alan HaselhurstSaffron WaldenDeputy Speaker (front bench)absent
Sylvia HealHalesowen and Rowley RegisDeputy Speakerabsent
Michael LordCentral Suffolk and North IpswichDeputy Speaker (front bench)absent
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)no
Iris RobinsonStrangfordDUPno
Gregory CampbellEast LondonderryDUP (front bench)absent
Ian PaisleyNorth AntrimDUP (front bench)absent
Peter RobinsonBelfast EastDUPabsent
Richard TaylorWyre ForestIndependentabsent
Mr Andrew HunterBasingstokewhilst Independent Conservativeabsent
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLabaye
Mr Tony BanksWest HamLab (minister)aye
Mr Harry BarnesNorth East DerbyshireLabaye
Ronnie CampbellBlyth ValleyLabaye
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLabaye
Neil GerrardWalthamstowLabaye
Kelvin HopkinsLuton NorthLab (minister)tellaye
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLabaye
Mrs Alice MahonHalifaxLabaye
Dr Jim MarshallLeicester SouthLabaye
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLab (minister)aye
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)aye
Alan SimpsonNottingham SouthLabaye
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)aye
Rudi VisFinchley and Golders GreenLabaye
Mrs Irene AdamsPaisley NorthLab (minister)no
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLab (minister)no
Douglas AlexanderPaisley SouthLab (minister)no
Graham AllenNottingham NorthLabno
Mr Donald AndersonSwansea EastLab (minister)no
Janet AndersonRossendale and DarwenLabno
Ms Candy AthertonFalmouth and CamborneLabno
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLab (minister)no
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)no
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)no
John BattleLeeds WestLabno
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)no
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)no
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)no
Joe BentonBootleLab (minister)no
Roger BerryKingswoodLabno
Liz BlackmanErewashLabno
Hazel BlearsSalfordLab (minister)no
Mr Paul BoatengBrent SouthLab (minister)no
David BorrowSouth RibbleLabno
Mr Keith BradleyManchester, WithingtonLabno
Mr Peter BradleyThe WrekinLabno
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)no
Russell BrownDumfriesLab (minister)no
Chris BryantRhonddaLab (minister)no
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLab (minister)no
Colin BurgonElmetLabno
Andy BurnhamLeighLab (minister)no
Stephen ByersNorth TynesideLabno
David CairnsGreenock and InverclydeLabno
Alan CampbellTynemouthLabno
Mrs Anne CampbellCambridgeLabno
Mr Ivor CaplinHoveLab (minister)no
Mr Roger CasaleWimbledonLabno
Martin CatonGowerLab (minister)no
Ian CawseyBrigg and GooleLabno
Colin ChallenMorley and RothwellLabno
Ben ChapmanWirral SouthLabno
David ChaytorBury NorthLabno
Ms Helen ClarkPeterboroughLabno
Paul ClarkGillinghamLabno
Tom ClarkeCoatbridge and ChrystonLabno
Mr Tony ClarkeNorthampton SouthLabno
David ClellandTyne BridgeLabno
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)no
Vernon CoakerGedlingLabno
Ann CoffeyStockportLab (minister)no
Harry CohenLeyton and WansteadLabno
Mr Tony ColmanPutneyLabno
Michael ConnartyFalkirk EastLab (minister)no
Robin CookLivingstonLab (minister)no
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)no
Ms Jean CorstonBristol EastLab (minister)no
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLabno
Mr Tom CoxTootingLabno
David CrausbyBolton North EastLab (minister)no
Jon CruddasDagenhamLabno
Ann CryerKeighleyLabno
John CummingsEasingtonLabno
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)no
Mrs Valerie DaveyBristol WestLabno
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)no
Ian DavidsonGlasgow PollokLab (minister)no
Mr Denzil DaviesLlanelliLabno
Geraint DaviesCroydon CentralLab (minister)no
Mr Terry DavisBirmingham, Hodge HillLabno
Janet DeanBurtonLabno
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)no
Parmjit DhandaGloucesterLabno
Andrew DismoreHendonLabno
Brian H DonohoeCunninghame SouthLab (minister)no
Frank DoranAberdeen CentralLab (minister)no
Jim DowdLewisham WestLab (minister)no
David DrewStroudLab (minister)no
Ms Julia DrownSouth SwindonLabno
Maria EagleLiverpool, GarstonLab (minister)no
Mr Huw EdwardsMonmouthLabno
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLabno
Bill EtheringtonSunderland NorthLabno
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLabno
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLab (minister)no
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)no
Paul FlynnNewport WestLabno
Barbara FollettStevenageLabno
Mr Derek FosterBishop AucklandLab (minister)no
Michael FosterWorcesterLabno
Michael Jabez FosterHastings and RyeLabno
Hywel FrancisAberavonLab (minister)no
Mike GapesIlford SouthLabno
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)no
Bruce GeorgeWalsall SouthLabno
Linda GilroyPlymouth, SuttonLabno
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLabno
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLabno
Ms Jane GriffithsReading EastLabno
Mr Win GriffithsBridgendLabno
John GroganSelbyLabno
Peter HainNeathLab (minister)no
Mike HallWeaver ValeLabno
Patrick HallBedfordLabno
David HamiltonMidlothianLab (minister)no
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)no
David HansonDelynLabno
Tom HarrisGlasgow CathcartLab (minister)no
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)no
John HealeyWentworthLab (minister)no
Mr Ivan HendersonHarwichLabno
Mark HendrickPrestonLab (minister)no
John HeppellNottingham EastLab (minister)tellno
Stephen HesfordWirral WestLabno
David HeyesAshton-under-LyneLab (minister)no
Keith HillStreathamLab (minister)no
Kate HoeyVauxhallLabno
Phil HopeCorbyLab (minister)no
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)no
Beverley HughesStretford and UrmstonLab (minister)no
Mr Kevin HughesDoncaster NorthLabno
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLabno
Mr Alan HurstBraintreeLabno
John HuttonBarrow and FurnessLab (minister)no
Brian IddonBolton South EastLabno
Eric IllsleyBarnsley CentralLabno
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)no
Glenda JacksonHampstead and HighgateLabno
Mr David JamiesonPlymouth, DevonportLab (minister)no
Brian JenkinsTamworthLabno
Miss Melanie JohnsonWelwyn HatfieldLab (minister)no
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)no
Mr Jon Owen JonesCardiff CentralLabno
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)no
Martyn JonesClwyd SouthLabno
Eric JoyceFalkirk WestLab (minister)no
Sally KeebleNorthampton NorthLab (minister)no
Alan KeenFeltham and HestonLabno
Ann KeenBrentford and IsleworthLabno
Fraser KempHoughton and Washington EastLab (minister)tellno
Piara S KhabraEaling, SouthallLabno
David KidneyStaffordLabno
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLabno
Mr Andy KingRugby and KenilworthLabno
Ms Oona KingBethnal Green and BowLabno
Jim KnightSouth DorsetLab (minister)no
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLabno
Stephen LadymanSouth ThanetLabno
David LammyTottenhamLab (minister)no
Mrs Jackie LawrencePreseli PembrokeshireLabno
Bob LaxtonDerby NorthLabno
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLab (minister)no
David LepperBrighton, PavilionLabno
Tom LevittHigh PeakLabno
Ivan LewisBury SouthLab (minister)no
Andrew LoveEdmontonLab (minister)no
Ian LucasWrexhamLab (minister)no
Mr John LyonsStrathkelvin and BearsdenLabno
Mr Calum MacDonaldNa h-Eileanan an IarLabno
John MacDougallCentral FifeLabno
Andrew MacKinlayThurrockLabno
Denis MacShaneRotherhamLab (minister)no
Fiona MactaggartSloughLabno
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLab (minister)no
Judy MallaberAmber ValleyLabno
Mr Peter MandelsonHartlepoolLabno
John MannBassetlawLabno
Rob MarrisWolverhampton South WestLab (minister)no
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)no
David MarshallGlasgow ShettlestonLabno
Eric MartlewCarlisleLabno
Thomas McAvoyGlasgow RutherglenLab (minister)no
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLab (minister)no
Chris McCaffertyCalder ValleyLabno
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)no
John McFallDumbartonLab (minister)no
Shona McIsaacCleethorpesLabno
Ann McKechinGlasgow MaryhillLab (minister)no
Rosemary McKennaCumbernauld and KilsythLabno
Tony McNultyHarrow EastLab (minister)no
Mr John McWilliamBlaydonLabno
David MilibandSouth ShieldsLab (minister)no
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)no
Laura MoffattCrawleyLabno
Chris MoleIpswichLabno
Dr Lewis MoonieKirkcaldyLab (minister)no
Margaret MoranLuton SouthLabno
Kali MountfordColne ValleyLabno
George MudieLeeds EastLab (minister)no
Chris MullinSunderland SouthLabno
Meg MunnSheffield, HeeleyLab (minister)no
Denis MurphyWansbeckLabno
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)no
Paul MurphyTorfaenLab (minister)no
Doug NaysmithBristol North WestLabno
Dan NorrisWansdykeLab (minister)no
Mr Martin O'NeillOchilLab (minister)no
Bill OlnerNuneatonLabno
Mrs Diana OrganForest of DeanLabno
Sandra OsborneAyrLabno
Albert OwenYnys MônLab (minister)no
Nick PalmerBroxtoweLabno
Ms Linda PerhamIlford NorthLabno
Mrs Anne PickingEast LothianLabno
Mr Colin PickthallWest LancashireLabno
Mr Peter PikeBurnleyLabno
James PlaskittWarwick and LeamingtonLabno
Mr Kerry PollardSt AlbansLabno
Mr Chris PondGraveshamLabno
Greg PopeHyndburnLabno
Steve PoundEaling NorthLab (minister)no
Bridget PrenticeLewisham EastLabno
Gordon PrenticePendleLabno
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)no
Gwyn ProsserDoverLabno
Ken PurchaseWolverhampton North EastLabno
James PurnellStalybridge and HydeLabno
Ms Joyce QuinGateshead East and Washington WestLabno
Bill RammellHarlowLab (minister)no
Mr Syd RapsonPortsmouth NorthLabno
Andy ReedLoughboroughLabno
John ReidHamilton North and BellshillLab (minister)no
John RobertsonGlasgow AnnieslandLab (minister)no
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabno
Terry RooneyBradford NorthLabno
Mr Ernie RossDundee WestLabno
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)no
Chris RuaneVale of ClwydLab (minister)no
Christine RussellCity of ChesterLabno
Joan RyanEnfield NorthLab (minister)no
Martin SalterReading WestLabno
Mr Malcolm SavidgeAberdeen NorthLabno
Mr Phil SawfordKetteringLabno
Mr Brian SedgemoreHackney South and ShoreditchLabno
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLabno
Jim SheridanWest RenfrewshireLab (minister)no
Siôn SimonBirmingham, ErdingtonLabno
Andrew SmithOxford EastLab (minister)no
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLabno
Jacqui SmithRedditchLab (minister)no
Mr Clive SoleyEaling, Acton and Shepherd's BushLab (minister)no
Helen SouthworthWarrington SouthLabno
John SpellarWarleyLab (minister)no
Rachel SquireDunfermline WestLabno
Mr Gerry SteinbergCity of DurhamLabno
Mr George StevensonStoke-on-Trent SouthLabno
Mr David StewartInverness East, Nairn and LochaberLabno
Ian StewartEcclesLabno
Howard StoateDartfordLabno
Gavin StrangEdinburgh East and MusselburghLabno
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)no
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)no
Dari TaylorStockton SouthLabno
David TaylorNorth West LeicestershireLabno
Mr Gareth ThomasClwyd WestLabno
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)no
Paddy TippingSherwoodLabno
Mark ToddSouth DerbyshireLabno
Don TouhigIslwynLab (minister)no
Jon TrickettHemsworthLab (minister)no
Paul TruswellPudseyLabno
Mr Dennis TurnerWolverhampton South EastLab (minister)no
Desmond TurnerBrighton, KemptownLabno
Derek TwiggHaltonLab (minister)no
Mr Bill TynanHamilton SouthLabno
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)no
Robert WareingLiverpool, West DerbyLabno
Tom WatsonWest Bromwich EastLab (minister)no
Mr Brian WhiteNorth East Milton KeynesLabno
Alan WhiteheadSouthampton, TestLabno
Betty WilliamsConwyLabno
David WinnickWalsall NorthLab (minister)no
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)no
Shaun WoodwardSt Helens SouthLab (minister)no
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLabno
Anthony D WrightGreat YarmouthLabno
David WrightTelfordLab (minister)no
Tony WrightCannock ChaseLabno
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)absent
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLab (minister)absent
John AustinErith and ThamesmeadLababsent
Vera BairdRedcarLababsent
Mr Nigel BeardBexleyheath and CrayfordLababsent
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)absent
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)absent
Mr Andrew BennettDenton and ReddishLababsent
Mr Harold BestLeeds North WestLababsent
Clive BettsSheffield, AttercliffeLab (minister)absent
Tony BlairSedgefieldLab (minister)absent
Bob BlizzardWaveneyLababsent
David BlunkettSheffield, BrightsideLab (minister)absent
Ben BradshawExeterLab (minister)absent
Gordon BrownDunfermline EastLab (minister)absent
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLab (minister)absent
Des BrowneKilmarnock and LoudounLab (minister)absent
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLab (minister)absent
Richard CabornSheffield CentralLab (minister)absent
Dr Lynda ClarkEdinburgh PentlandsLab (minister)absent
Charles ClarkeNorwich SouthLab (minister)absent
Mr Iain ColemanHammersmith and FulhamLababsent
Frank CookStockton NorthLababsent
Jeremy CorbynIslington NorthLababsent
Professor Ross CranstonDudley NorthLababsent
John CryerHornchurchLababsent
Dr Jack CunninghamCopelandLab (minister)absent
Jim CunninghamCoventry SouthLababsent
Claire Curtis-ThomasCrosbyLababsent
Mr Paul DaisleyBrent EastLababsent
Mr Tam DalyellLinlithgowLababsent
Alistair DarlingEdinburgh CentralLab (minister)absent
Mr Hilton DawsonLancaster and WyreLababsent
Jim DobbinHeywood and MiddletonLababsent
Frank DobsonHolborn and St PancrasLababsent
Gwyneth DunwoodyCrewe and NantwichLababsent
Angela EagleWallaseyLab (minister)absent
Clive EffordElthamLab (minister)absent
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)absent
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLab (minister)absent
Frank FieldBirkenheadLab (minister)absent
Ms Lorna FitzsimonsRochdaleLababsent
Mr George FoulkesCarrick, Cumnock and Doon ValleyLababsent
George GallowayGlasgow Kelvinwhilst Lababsent
Ian GibsonNorwich NorthLababsent
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLab (minister)absent
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)absent
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLababsent
Stephen HepburnJarrowLababsent
Patricia HewittLeicester WestLab (minister)absent
Mr David HinchliffeWakefieldLababsent
Margaret HodgeBarkingLab (minister)absent
Jimmy HoodClydesdaleLab (minister)absent
Geoff HoonAshfieldLab (minister)absent
Mr Alan HowarthNewport EastLab (minister)absent
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLab (minister)absent
Kim HowellsPontypriddLab (minister)absent
Adam IngramEast KilbrideLab (minister)absent
Mrs Helen JacksonSheffield, HillsboroughLababsent
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLab (minister)absent
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)absent
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)absent
Ruth KellyBolton WestLab (minister)absent
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLab (minister)absent
Chris LeslieShipleyLab (minister)absent
Mr Terry LewisWorsleyLababsent
Mrs Helen LiddellAirdrie and ShottsLab (minister)absent
Martin LintonBatterseaLababsent
Tony LloydManchester CentralLababsent
Mr Iain LukeDundee EastLababsent
Robert Marshall-AndrewsMedwayLababsent
Ian McCartneyMakerfieldLab (minister)absent
Anne McGuireStirlingLab (minister)absent
Mr Kevin McNamaraKingston upon Hull NorthLababsent
Mr Tony McWalterHemel HempsteadLababsent
Michael MeacherOldham West and RoytonLab (minister)absent
Alan MealeMansfieldLababsent
Gillian MerronLincolnLab (minister)absent
Alun MichaelCardiff South and PenarthLab (minister)absent
Alan MilburnDarlingtonLab (minister)absent
Julie MorganCardiff NorthLababsent
Elliot MorleyScunthorpeLab (minister)absent
Ms Estelle MorrisBirmingham, YardleyLababsent
Mr Bill O'BrienNormantonLababsent
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)absent
Edward O'HaraKnowsley SouthLababsent
Ian PearsonDudley SouthLab (minister)absent
John PrescottKingston upon Hull EastLab (minister)absent
Mr Lawrie QuinnScarborough and WhitbyLababsent
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLab (minister)absent
Mrs Barbara RocheHornsey and Wood GreenLab (minister)absent
Joan RuddockLewisham, DeptfordLab (minister)absent
Mohammad SarwarGlasgow GovanLababsent
Barry SheermanHuddersfieldLab (minister)absent
Ms Debra ShipleyStourbridgeLababsent
Clare ShortBirmingham, LadywoodLab (minister)absent
Marsha SinghBradford WestLababsent
Angela SmithBasildonLab (minister)absent
Mr Chris SmithIslington South and FinsburyLababsent
John SmithVale of GlamorganLababsent
Mr Llew SmithBlaenau GwentLababsent
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLababsent
Mr Paul StinchcombeWellingboroughLababsent
Jack StrawBlackburnLab (minister)absent
Graham StringerManchester, BlackleyLab (minister)absent
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)absent
Mrs Ann TaylorDewsburyLab (minister)absent
Stephen TimmsEast HamLab (minister)absent
Neil TurnerWiganLababsent
Stephen TwiggEnfield, SouthgateLab (minister)absent
Keith VazLeicester EastLababsent
Claire WardWatfordLababsent
Dave WattsSt Helens NorthLababsent
Malcolm WicksCroydon NorthLab (minister)absent
Alan WilliamsSwansea WestLababsent
Michael WillsNorth SwindonLab (minister)absent
Mr Brian WilsonCunninghame NorthLab (minister)absent
Mike WoodBatley and SpenLababsent
Mr Tony WorthingtonClydebank and MilngavieLababsent
Mr Jimmy WrayGlasgow BailliestonLababsent
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLababsent
John BarrettEdinburgh WestLDemaye
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)tellaye
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)aye
Mr John BurnettTorridge and West DevonLDemaye
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)aye
Patsy CaltonCheadleLDemaye
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)aye
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)aye
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)aye
Ms Sue DoughtyGuildfordLDemaye
Don FosterBathLDem (front bench)aye
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)aye
Mr Matthew GreenLudlowLDemaye
Paul HolmesChesterfieldLDemaye
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)aye
Charles KennedyRoss, Skye and Inverness WestLDem (front bench)aye
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)aye
David LawsYeovilLDem (front bench)aye
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDemaye
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)aye
Mr David RendelNewburyLDemaye
Bob RussellColchesterLDem (front bench)aye
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)aye
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)aye
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)aye
Steve WebbNorthavonLDem (front bench)aye
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)aye
Richard Younger-RossTeignbridgeLDemaye
Mr Richard AllanSheffield, HallamLDem (front bench)absent
Norman BakerLewesLDem (front bench)absent
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)absent
Colin BreedSouth East CornwallLDemabsent
Malcolm BruceGordonLDemabsent
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)absent
Mr David ChidgeyEastleighLDem (front bench)absent
Mr Brian CotterWeston-Super-MareLDem (front bench)absent
Sandra GidleyRomseyLDemabsent
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)absent
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDemabsent
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)absent
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)absent
Mr Nigel JonesCheltenhamLDem (front bench)absent
Paul KeetchHerefordLDemabsent
Mr Archy KirkwoodRoxburgh and BerwickshireLDem (front bench)absent
Mr Paul MarsdenShrewsbury and Atchamwhilst LDemabsent
Michael MooreTweeddale, Ettrick and LauderdaleLDem (front bench)absent
Mark OatenWinchesterLDemabsent
John PughSouthportLDem (front bench)absent
Adrian SandersTorbayLDemabsent
Matthew TaylorTruro and St AustellLDemabsent
Dr Jenny TongeRichmond ParkLDemabsent
Mr Paul TylerNorth CornwallLDem (front bench)absent
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDem (front bench)absent
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)aye
Adam PriceCarmarthen East and DinefwrPCaye
Mr Simon ThomasCeredigionPCaye
Hywel WilliamsCaernarfonPC (front bench)absent
Mr John HumeFoyleSDLPabsent
Mr Seamus MallonNewry and ArmaghSDLPabsent
Eddie McGradySouth DownSDLPabsent
Gerry AdamsBelfast WestSFabsent
Pat DohertyWest TyroneSFabsent
Michelle GildernewFermanagh and South TyroneSFabsent
Martin McGuinnessMid UlsterSFabsent
Ms Annabelle EwingPerthSNPaye
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)aye
Michael WeirAngusSNP (front bench)aye
Pete WishartNorth TaysideSNP (front bench)aye
Alex SalmondBanff and BuchanSNPabsent
Michael MartinGlasgow SpringburnSpeaker (front bench)absent
Mr Roy BeggsEast AntrimUUPno
Sylvia HermonNorth DownUUP (front bench)no
David BurnsideSouth Antrimwhilst UUPabsent
Jeffrey M. DonaldsonLagan Valleywhilst UUP (front bench)absent
Martin SmythBelfast Southwhilst UUPabsent
Rt Hon David TrimbleUpper BannUUP (front bench)absent

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive