Regional Assemblies (Preparations) Bill — 26 Nov 2002 at 22:00

Question accordingly negatived.

Main Question put forthwith, pursuant to Standing Order No. 62 (Amendment on second or third reading).

The House divided: Ayes 386, Noes 134.

Debate in Parliament | Historical Hansard | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (Aye)Minority (No)BothTurnout
Con0 127 (+2 tell)079.1%
DUP3 0060.0%
Independent0 10100.0%
Independent Conservative0 10100.0%
Lab336 (+2 tell) 0082.4%
LDem42 0079.2%
PC4 00100.0%
SDLP1 0033.3%
UUP0 4066.7%
Total:386 133081.0%

All MPs Eligible to Vote - sorted by vote

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLabaye
Mrs Irene AdamsPaisley NorthLab (minister)aye
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLab (minister)aye
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)aye
Douglas AlexanderPaisley SouthLab (minister)aye
Graham AllenNottingham NorthLabaye
Mr Donald AndersonSwansea EastLab (minister)aye
Janet AndersonRossendale and DarwenLabaye
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLab (minister)aye
Ms Candy AthertonFalmouth and CamborneLabaye
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLab (minister)aye
John AustinErith and ThamesmeadLabaye
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)aye
Vera BairdRedcarLabaye
Mr Tony BanksWest HamLabaye
Mr Harry BarnesNorth East DerbyshireLabaye
John BarrettEdinburgh WestLDemaye
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)aye
John BattleLeeds WestLabaye
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)aye
Mr Nigel BeardBexleyheath and CrayfordLabaye
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)aye
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)aye
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)aye
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)aye
Mr Andrew BennettDenton and ReddishLabaye
Roger BerryKingswoodLabaye
Mr Harold BestLeeds North WestLabaye
Clive BettsSheffield, AttercliffeLabaye
Liz BlackmanErewashLabaye
Bob BlizzardWaveneyLabaye
David BorrowSouth RibbleLabaye
Mr Keith BradleyManchester, WithingtonLabaye
Mr Peter BradleyThe WrekinLabaye
Ben BradshawExeterLab (minister)aye
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)aye
Colin BreedSouth East CornwallLDemaye
Kevin BrennanCardiff WestLabaye
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)aye
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLab (minister)aye
Russell BrownDumfriesLab (minister)aye
Chris BryantRhonddaLabaye
Colin BurgonElmetLabaye
Mr John BurnettTorridge and West DevonLDemaye
Andy BurnhamLeighLab (minister)aye
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)aye
Stephen ByersNorth TynesideLabaye
David CairnsGreenock and InverclydeLabaye
Patsy CaltonCheadleLDemaye
Alan CampbellTynemouthLabaye
Ronnie CampbellBlyth ValleyLabaye
Mr Ivor CaplinHoveLab (minister)aye
Mr Roger CasaleWimbledonLabaye
Martin CatonGowerLab (minister)aye
Ian CawseyBrigg and GooleLabaye
Colin ChallenMorley and RothwellLabaye
David ChaytorBury NorthLabaye
Mr David ChidgeyEastleighLDem (front bench)aye
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLabaye
Dr Lynda ClarkEdinburgh PentlandsLab (minister)aye
Paul ClarkGillinghamLabaye
Charles ClarkeNorwich SouthLab (minister)aye
Tom ClarkeCoatbridge and ChrystonLabaye
Mr Tony ClarkeNorthampton SouthLabaye
David ClellandTyne BridgeLabaye
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)aye
Vernon CoakerGedlingLabaye
Ann CoffeyStockportLabaye
Harry CohenLeyton and WansteadLabaye
Mr Iain ColemanHammersmith and FulhamLabaye
Mr Tony ColmanPutneyLabaye
Michael ConnartyFalkirk EastLab (minister)aye
Robin CookLivingstonLab (minister)aye
Jeremy CorbynIslington NorthLabaye
Ms Jean CorstonBristol EastLab (minister)aye
Mr Brian CotterWeston-Super-MareLDem (front bench)aye
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLabaye
David CrausbyBolton North EastLab (minister)aye
Jon CruddasDagenhamLabaye
John CryerHornchurchLabaye
John CummingsEasingtonLabaye
Dr Jack CunninghamCopelandLabaye
Jim CunninghamCoventry SouthLabaye
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)aye
Claire Curtis-ThomasCrosbyLabaye
Mr Tam DalyellLinlithgowLabaye
Alistair DarlingEdinburgh CentralLab (minister)aye
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)aye
Mrs Valerie DaveyBristol WestLabaye
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)aye
Ian DavidsonGlasgow PollokLab (minister)aye
Mr Denzil DaviesLlanelliLabaye
Mr Terry DavisBirmingham, Hodge HillLabaye
Mr Hilton DawsonLancaster and WyreLabaye
Janet DeanBurtonLabaye
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)aye
Parmjit DhandaGloucesterLabaye
Andrew DismoreHendonLabaye
Jim DobbinHeywood and MiddletonLabaye
Frank DobsonHolborn and St PancrasLabaye
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)aye
Frank DoranAberdeen CentralLabaye
Ms Sue DoughtyGuildfordLDemaye
Jim DowdLewisham WestLab (minister)aye
David DrewStroudLab (minister)aye
Ms Julia DrownSouth SwindonLabaye
Angela EagleWallaseyLab (minister)aye
Maria EagleLiverpool, GarstonLab (minister)aye
Mr Huw EdwardsMonmouthLabaye
Clive EffordElthamLab (minister)aye
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)aye
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLabaye
Bill EtheringtonSunderland NorthLabaye
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLabaye
Frank FieldBirkenheadLab (minister)aye
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLabaye
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLab (minister)aye
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)aye
Paul FlynnNewport WestLabaye
Barbara FollettStevenageLabaye
Mr Derek FosterBishop AucklandLab (minister)aye
Don FosterBathLDem (front bench)aye
Michael FosterWorcesterLabaye
Mr George FoulkesCarrick, Cumnock and Doon ValleyLabaye
Hywel FrancisAberavonLab (minister)aye
Mike GapesIlford SouthLabaye
Barry GardinerBrent NorthLabaye
Bruce GeorgeWalsall SouthLabaye
Neil GerrardWalthamstowLabaye
Ian GibsonNorwich NorthLabaye
Sandra GidleyRomseyLDemaye
Linda GilroyPlymouth, SuttonLabaye
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLabaye
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLabaye
Mr Matthew GreenLudlowLDemaye
Ms Jane GriffithsReading EastLabaye
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLab (minister)aye
Mr Win GriffithsBridgendLabaye
John GroganSelbyLabaye
Mike HallWeaver ValeLabaye
Patrick HallBedfordLabaye
David HamiltonMidlothianLab (minister)aye
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)aye
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)aye
David HansonDelynLabaye
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)aye
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDemaye
Tom HarrisGlasgow CathcartLab (minister)aye
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)aye
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)aye
John HealeyWentworthLab (minister)aye
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)aye
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLabaye
Mr Ivan HendersonHarwichLabaye
Mark HendrickPrestonLab (minister)aye
Stephen HepburnJarrowLabaye
John HeppellNottingham EastLab (minister)aye
Stephen HesfordWirral WestLabaye
Keith HillStreathamLab (minister)aye
Mr David HinchliffeWakefieldLabaye
Margaret HodgeBarkingLab (minister)aye
Kate HoeyVauxhallLabaye
Paul HolmesChesterfieldLDemaye
Jimmy HoodClydesdaleLab (minister)aye
Geoff HoonAshfieldLab (minister)aye
Phil HopeCorbyLab (minister)aye
Kelvin HopkinsLuton NorthLabaye
Mr Alan HowarthNewport EastLab (minister)aye
Kim HowellsPontypriddLab (minister)aye
Lindsay HoyleChorleyLabaye
Beverley HughesStretford and UrmstonLab (minister)aye
Mr Kevin HughesDoncaster NorthLabaye
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)aye
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLabaye
Mr John HumeFoyleSDLPaye
Mr Alan HurstBraintreeLabaye
John HuttonBarrow and FurnessLab (minister)aye
Brian IddonBolton South EastLabaye
Eric IllsleyBarnsley CentralLabaye
Adam IngramEast KilbrideLab (minister)aye
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)aye
Glenda JacksonHampstead and HighgateLabaye
Mrs Helen JacksonSheffield, HillsboroughLabaye
Brian JenkinsTamworthLabaye
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)aye
Mr Jon Owen JonesCardiff CentralLabaye
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)aye
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLabaye
Martyn JonesClwyd SouthLabaye
Eric JoyceFalkirk WestLab (minister)aye
Sally KeebleNorthampton NorthLab (minister)aye
Alan KeenFeltham and HestonLabaye
Ann KeenBrentford and IsleworthLabaye
Paul KeetchHerefordLDemaye
Fraser KempHoughton and Washington EastLab (minister)aye
Charles KennedyRoss, Skye and Inverness WestLDem (front bench)aye
Piara S KhabraEaling, SouthallLabaye
David KidneyStaffordLabaye
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLabaye
Mr Andy KingRugby and KenilworthLabaye
Mr Archy KirkwoodRoxburgh and BerwickshireLDem (front bench)aye
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLabaye
Stephen LadymanSouth ThanetLabaye
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)aye
David LammyTottenhamLab (minister)aye
Mrs Jackie LawrencePreseli PembrokeshireLabaye
David LawsYeovilLDem (front bench)aye
Bob LaxtonDerby NorthLabaye
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLab (minister)aye
David LepperBrighton, PavilionLabaye
Chris LeslieShipleyLab (minister)aye
Tom LevittHigh PeakLabaye
Mr Terry LewisWorsleyLabaye
Martin LintonBatterseaLabaye
Tony LloydManchester CentralLabaye
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)aye
Andrew LoveEdmontonLab (minister)aye
Ian LucasWrexhamLab (minister)aye
Mr Iain LukeDundee EastLabaye
Mr John LyonsStrathkelvin and BearsdenLabaye
Mr Calum MacDonaldNa h-Eileanan an IarLabaye
John MacDougallCentral FifeLabaye
Andrew MacKinlayThurrockLabaye
Denis MacShaneRotherhamLab (minister)aye
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLabaye
Mrs Alice MahonHalifaxLabaye
Judy MallaberAmber ValleyLabaye
Mr Peter MandelsonHartlepoolLabaye
John MannBassetlawLabaye
Rob MarrisWolverhampton South WestLab (minister)aye
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)aye
David MarshallGlasgow ShettlestonLabaye
Dr Jim MarshallLeicester SouthLabaye
Robert Marshall-AndrewsMedwayLabaye
Eric MartlewCarlisleLabaye
Thomas McAvoyGlasgow RutherglenLab (minister)aye
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLab (minister)aye
Chris McCaffertyCalder ValleyLabaye
Ian McCartneyMakerfieldLab (minister)aye
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)aye
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLabaye
John McFallDumbartonLab (minister)aye
Anne McGuireStirlingLab (minister)aye
Shona McIsaacCleethorpesLabaye
Ann McKechinGlasgow MaryhillLab (minister)aye
Rosemary McKennaCumbernauld and KilsythLabaye
Tony McNultyHarrow EastLab (minister)aye
Mr Tony McWalterHemel HempsteadLabaye
Mr John McWilliamBlaydonLabaye
Michael MeacherOldham West and RoytonLab (minister)aye
Gillian MerronLincolnLab (minister)aye
Alun MichaelCardiff South and PenarthLab (minister)aye
Alan MilburnDarlingtonLab (minister)aye
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)aye
Chris MoleIpswichLabaye
Dr Lewis MoonieKirkcaldyLab (minister)aye
Michael MooreTweeddale, Ettrick and LauderdaleLDem (front bench)aye
Julie MorganCardiff NorthLabaye
Ms Estelle MorrisBirmingham, YardleyLabaye
Kali MountfordColne ValleyLabaye
George MudieLeeds EastLab (minister)aye
Chris MullinSunderland SouthLabaye
Denis MurphyWansbeckLabaye
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)aye
Paul MurphyTorfaenLab (minister)aye
Doug NaysmithBristol North WestLabaye
Dan NorrisWansdykeLab (minister)tellaye
Mr Bill O'BrienNormantonLabaye
Edward O'HaraKnowsley SouthLabaye
Mr Martin O'NeillOchilLab (minister)aye
Bill OlnerNuneatonLabaye
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDemaye
Sandra OsborneAyrLabaye
Nick PalmerBroxtoweLabaye
Ian PearsonDudley SouthLab (minister)aye
Ms Linda PerhamIlford NorthLabaye
Mrs Anne PickingEast LothianLabaye
Mr Colin PickthallWest LancashireLabaye
Mr Peter PikeBurnleyLabaye
James PlaskittWarwick and LeamingtonLabaye
Mr Kerry PollardSt AlbansLabaye
Greg PopeHyndburnLabaye
Bridget PrenticeLewisham EastLabaye
Gordon PrenticePendleLabaye
John PrescottKingston upon Hull EastLab (minister)aye
Adam PriceCarmarthen East and DinefwrPCaye
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)aye
Gwyn ProsserDoverLabaye
John PughSouthportLDem (front bench)aye
Ken PurchaseWolverhampton North EastLabaye
James PurnellStalybridge and HydeLabaye
Ms Joyce QuinGateshead East and Washington WestLabaye
Mr Lawrie QuinnScarborough and WhitbyLabaye
Bill RammellHarlowLab (minister)aye
Mr Syd RapsonPortsmouth NorthLabaye
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLab (minister)aye
Andy ReedLoughboroughLabaye
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)aye
John ReidHamilton North and BellshillLab (minister)aye
Mr David RendelNewburyLDemaye
John RobertsonGlasgow AnnieslandLab (minister)aye
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabaye
Iris RobinsonStrangfordDUPaye
Peter RobinsonBelfast EastDUPaye
Terry RooneyBradford NorthLabaye
Mr Ernie RossDundee WestLabaye
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)aye
Chris RuaneVale of ClwydLab (minister)aye
Joan RuddockLewisham, DeptfordLabaye
Bob RussellColchesterLDem (front bench)aye
Christine RussellCity of ChesterLabaye
Joan RyanEnfield NorthLab (minister)aye
Adrian SandersTorbayLDemaye
Mohammad SarwarGlasgow GovanLabaye
Mr Malcolm SavidgeAberdeen NorthLabaye
Mr Phil SawfordKetteringLabaye
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLabaye
Barry SheermanHuddersfieldLab (minister)aye
Jim SheridanWest RenfrewshireLabaye
Siôn SimonBirmingham, ErdingtonLabaye
Alan SimpsonNottingham SouthLabaye
Marsha SinghBradford WestLabaye
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)aye
Andrew SmithOxford EastLab (minister)aye
Angela SmithBasildonLab (minister)aye
Mr Chris SmithIslington South and FinsburyLabaye
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLabaye
Jacqui SmithRedditchLab (minister)aye
Mr Llew SmithBlaenau GwentLabaye
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)aye
Mr Clive SoleyEaling, Acton and Shepherd's BushLabaye
Helen SouthworthWarrington SouthLabaye
John SpellarWarleyLab (minister)aye
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLabaye
Mr Gerry SteinbergCity of DurhamLabaye
Mr George StevensonStoke-on-Trent SouthLabaye
Mr David StewartInverness East, Nairn and LochaberLabaye
Ian StewartEcclesLabaye
Mr Paul StinchcombeWellingboroughLabaye
Howard StoateDartfordLabaye
Gavin StrangEdinburgh East and MusselburghLabaye
Graham StringerManchester, BlackleyLab (minister)aye
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)aye
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)aye
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)aye
Mrs Ann TaylorDewsburyLab (minister)aye
Dari TaylorStockton SouthLabaye
David TaylorNorth West LeicestershireLabaye
Matthew TaylorTruro and St AustellLDem (front bench)aye
Mr Gareth ThomasClwyd WestLabaye
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)aye
Mr Simon ThomasCeredigionPCaye
Paddy TippingSherwoodLabaye
Mark ToddSouth DerbyshireLabaye
Dr Jenny TongeRichmond ParkLDemaye
Don TouhigIslwynLab (minister)aye
Jon TrickettHemsworthLab (minister)aye
Paul TruswellPudseyLabaye
Mr Dennis TurnerWolverhampton South EastLab (minister)aye
Desmond TurnerBrighton, KemptownLabaye
Neil TurnerWiganLabaye
Derek TwiggHaltonLab (minister)aye
Stephen TwiggEnfield, SouthgateLab (minister)aye
Mr Paul TylerNorth CornwallLDemaye
Mr Bill TynanHamilton SouthLabaye
Rudi VisFinchley and Golders GreenLabaye
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)aye
Claire WardWatfordLabaye
Robert WareingLiverpool, West DerbyLabaye
Tom WatsonWest Bromwich EastLab (minister)aye
Dave WattsSt Helens NorthLabaye
Steve WebbNorthavonLDem (front bench)aye
Mr Brian WhiteNorth East Milton KeynesLabaye
Alan WhiteheadSouthampton, TestLabaye
Hywel WilliamsCaernarfonPC (front bench)aye
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)aye
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDem (front bench)aye
Mr Brian WilsonCunninghame NorthLab (minister)aye
David WinnickWalsall NorthLab (minister)aye
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)aye
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLabtellaye
Mr Tony WorthingtonClydebank and MilngavieLabaye
Mr Jimmy WrayGlasgow BailliestonLabaye
Anthony D WrightGreat YarmouthLabaye
David WrightTelfordLab (minister)aye
Tony WrightCannock ChaseLabaye
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLabaye
Richard Younger-RossTeignbridgeLDemaye
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)no
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)no
Peter AtkinsonHexhamConno
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)no
Tony BaldryBanburyCon (front bench)no
Gregory BarkerBexhill and BattleCon (front bench)no
John BaronBillericayCon (front bench)no
Mr Roy BeggsEast AntrimUUPno
Henry BellinghamNorth West NorfolkCon (front bench)no
Paul BeresfordMole ValleyConno
Tim BoswellDaventryCon (front bench)no
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)no
Angela BrowningTiverton and HonitonCon (front bench)no
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)no
David BurnsideSouth Antrimwhilst UUPno
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)no
John ButterfillBournemouth WestConno
David CameronWitneyCon (front bench)no
Bill CashStoneCon (front bench)no
Sir Sydney ChapmanChipping BarnetConno
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)no
James ClappisonHertsmereCon (front bench)no
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldCon (front bench)no
Mr Tim CollinsWestmorland and LonsdaleConno
Derek ConwayOld Bexley and SidcupConno
David DavisHaltemprice and HowdenCon (front bench)no
Jonathan DjanoglyHuntingdonConno
Stephen DorrellCharnwoodConno
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)no
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)no
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)no
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)no
Mark FieldCities of London and WestminsterConno
Mr Howard FlightArundel and South Downswhilst Con (front bench)no
Mr Adrian FlookTauntonConno
Eric ForthBromley and ChislehurstConno
Liam FoxWoodspringCon (front bench)no
Mark FrancoisRayleighCon (front bench)no
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)no
Edward GarnierHarboroughConno
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)no
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)tellno
Paul GoodmanWycombeConno
James GrayNorth WiltshireConno
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)no
Damian GreenAshfordCon (front bench)no
John GreenwayRyedaleConno
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)no
William HagueRichmond (Yorks)Conno
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)no
Mr Nick HawkinsSurrey HeathConno
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)no
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)no
David Heathcoat-AmoryWellsConno
Sylvia HermonNorth DownUUP (front bench)no
Mark HobanFarehamCon (front bench)no
Douglas HoggSleaford and North HykehamConno
John HoramOrpingtonConno
Michael HowardFolkestone and HytheCon (front bench)no
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)no
Mr Andrew HunterBasingstokewhilst Independent Conservativeno
Michael JackFyldeConno
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)no
Boris JohnsonHenleyConno
Robert KeySalisburyConno
Julie KirkbrideBromsgroveConno
Greg KnightEast YorkshireConno
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)no
Jacqui LaitBeckenhamConno
Andrew LansleySouth CambridgeshireConno
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)no
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)no
Ian Liddell-GraingerBridgwaterConno
David LidingtonAylesburyCon (front bench)no
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)no
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)no
Andrew MacKayBracknellConno
David MacleanPenrith and The BorderCon (front bench)no
John MaplesStratford-on-AvonCon (front bench)no
Francis MaudeHorshamConno
Dr Brian MawhinneyNorth West CambridgeshireConno
Anne McIntoshVale of YorkCon (front bench)no
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)no
Patrick MercerNewarkConno
Malcolm MossNorth East CambridgeshireConno
Andrew MurrisonWestburyCon (front bench)no
Mr Archie NormanTunbridge WellsConno
Stephen O'BrienEddisburyCon (front bench)no
George OsborneTattonCon (front bench)no
Richard OttawayCroydon SouthConno
Mr Richard PageSouth West HertfordshireConno
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)no
Owen PatersonNorth ShropshireConno
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)no
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)no
John RandallUxbridgeCon (front bench)no
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)no
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentCon (front bench)no
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)tellno
Mrs Marion RoeBroxbourneConno
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)no
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)no
Mr Jonathan SayeedMid Bedfordshirewhilst Conno
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)no
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)no
Mark SimmondsBoston and SkegnessCon (front bench)no
Martin SmythBelfast Southwhilst UUPno
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)no
Richard SpringWest SuffolkConno
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)no
Gary StreeterSouth West DevonConno
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)no
Hugo SwireEast DevonConno
Robert SymsPooleCon (front bench)no
Peter TapsellLouth and HorncastleConno
Ian TaylorEsher and WaltonConno
Mr John TaylorSolihullConno
Richard TaylorWyre ForestIndependentno
Mr Teddy TaylorRochford and Southend EastConno
David TredinnickBosworthCon (front bench)no
Mr Michael TrendWindsorConno
Andrew TurnerIsle of WightConno
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)no
Peter ViggersGosportConno
Robert WalterNorth DorsetCon (front bench)no
Nigel WatersonEastbourneConno
Angela WatkinsonUpminsterCon (front bench)no
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordCon (front bench)no
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdConno
Mr John WilkinsonRuislip - NorthwoodConno
David WilshireSpelthorneConno
Ann WintertonCongletonwhilst Conno
Nicholas WintertonMacclesfieldConno
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)no
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)no
Gerry AdamsBelfast WestSFabsent
Peter AinsworthEast SurreyConabsent
Mr Richard AllanSheffield, HallamLDem (front bench)absent
Michael AncramDevizesCon (front bench)absent
Mr David AtkinsonBournemouth EastConabsent
Norman BakerLewesLDem (front bench)absent
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)absent
Joe BentonBootleLab (minister)absent
John BercowBuckinghamConabsent
Tony BlairSedgefieldLab (minister)absent
Hazel BlearsSalfordLab (minister)absent
David BlunkettSheffield, BrightsideLab (minister)absent
Crispin BluntReigateCon (front bench)absent
Mr Paul BoatengBrent SouthLab (minister)absent
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)absent
Mrs Virginia BottomleySouth West SurreyConabsent
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)absent
Gordon BrownDunfermline EastLab (minister)absent
Des BrowneKilmarnock and LoudounLab (minister)absent
Malcolm BruceGordonLDemabsent
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLab (minister)absent
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLababsent
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)absent
Richard CabornSheffield CentralLab (minister)absent
Mrs Anne CampbellCambridgeLababsent
Gregory CampbellEast LondonderryDUP (front bench)absent
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)absent
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)absent
Ben ChapmanWirral SouthLababsent
Ms Helen ClarkPeterboroughLababsent
Kenneth ClarkeRushcliffeConabsent
Frank CookStockton NorthLababsent
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)absent
Patrick CormackSouth StaffordshireCon (front bench)absent
Mr Tom CoxTootingLababsent
Mr James CranBeverley and HoldernessConabsent
Professor Ross CranstonDudley NorthLababsent
Ann CryerKeighleyLababsent
David CurrySkipton and RiponConabsent
Mr Paul DaisleyBrent EastLababsent
Geraint DaviesCroydon CentralLab (minister)absent
Quentin DaviesGrantham and StamfordCon (front bench)absent
Pat DohertyWest TyroneSFabsent
Jeffrey M. DonaldsonLagan Valleywhilst UUP (front bench)absent
Brian H DonohoeCunninghame SouthLab (minister)absent
Mr Peter DuncanGalloway and Upper NithsdaleConabsent
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenCon (front bench)absent
Gwyneth DunwoodyCrewe and NantwichLababsent
Ms Annabelle EwingPerthSNPabsent
Ms Lorna FitzsimonsRochdaleLababsent
Michael Jabez FosterHastings and RyeLababsent
George GallowayGlasgow Kelvinwhilst Lababsent
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)absent
Michelle GildernewFermanagh and South TyroneSFabsent
John GummerSuffolk CoastalCon (front bench)absent
Peter HainNeathLab (minister)absent
Alan HaselhurstSaffron WaldenDeputy Speaker (front bench)absent
Sylvia HealHalesowen and Rowley RegisDeputy Speakerabsent
Charles HendryWealdenCon (front bench)absent
Patricia HewittLeicester WestLab (minister)absent
David HeyesAshton-under-LyneLababsent
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLab (minister)absent
Robert JacksonWantagewhilst Conabsent
Mr David JamiesonPlymouth, DevonportLab (minister)absent
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLab (minister)absent
Miss Melanie JohnsonWelwyn HatfieldLab (minister)absent
Mr Nigel JonesCheltenhamLDem (front bench)absent
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)absent
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)absent
Ruth KellyBolton WestLab (minister)absent
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLab (minister)absent
Ms Oona KingBethnal Green and BowLababsent
Jim KnightSouth DorsetLab (minister)absent
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)absent
Ivan LewisBury SouthLab (minister)absent
Mrs Helen LiddellAirdrie and ShottsLab (minister)absent
Peter LilleyHitchin and HarpendenConabsent
Michael LordCentral Suffolk and North IpswichDeputy Speaker (front bench)absent
Fiona MactaggartSloughLababsent
Humfrey MalinsWokingConabsent
Mr Seamus MallonNewry and ArmaghSDLPabsent
Mr Paul MarsdenShrewsbury and Atchamwhilst LDemabsent
Michael MartinGlasgow SpringburnSpeaker (front bench)absent
Michael MatesEast HampshireConabsent
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)absent
Eddie McGradySouth DownSDLPabsent
Martin McGuinnessMid UlsterSFabsent
Mr Kevin McNamaraKingston upon Hull NorthLababsent
Alan MealeMansfieldLababsent
David MilibandSouth ShieldsLab (minister)absent
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)absent
Andrew MitchellSutton ColdfieldCon (front bench)absent
Laura MoffattCrawleyLababsent
Margaret MoranLuton SouthLababsent
Elliot MorleyScunthorpeLab (minister)absent
Meg MunnSheffield, HeeleyLababsent
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)absent
Mark OatenWinchesterLDemabsent
Mrs Diana OrganForest of DeanLababsent
Albert OwenYnys MônLab (minister)absent
Ian PaisleyNorth AntrimDUP (front bench)absent
Mr Chris PondGraveshamLababsent
Mr Michael PortilloKensington and ChelseaConabsent
Steve PoundEaling NorthLab (minister)absent
John RedwoodWokinghamConabsent
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)absent
Mrs Barbara RocheHornsey and Wood GreenLab (minister)absent
Alex SalmondBanff and BuchanSNPabsent
Martin SalterReading WestLababsent
Mr Brian SedgemoreHackney South and ShoreditchLababsent
Mrs Gillian ShephardSouth West NorfolkCon (front bench)absent
Ms Debra ShipleyStourbridgeLababsent
Clare ShortBirmingham, LadywoodLab (minister)absent
Keith SimpsonMid NorfolkCon (front bench)absent
John SmithVale of GlamorganLababsent
Nicholas SoamesMid SussexConabsent
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)absent
Bob SpinkCastle PointConabsent
Rachel SquireDunfermline WestLababsent
Anthony SteenTotnesConabsent
Jack StrawBlackburnLab (minister)absent
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)absent
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)absent
Stephen TimmsEast HamLab (minister)absent
Rt Hon David TrimbleUpper BannUUP (front bench)absent
Keith VazLeicester EastLababsent
Michael WeirAngusSNP (front bench)absent
Malcolm WicksCroydon NorthLab (minister)absent
Bill WigginLeominsterCon (front bench)absent
David WillettsHavantCon (front bench)absent
Alan WilliamsSwansea WestLababsent
Betty WilliamsConwyLababsent
Michael WillsNorth SwindonLab (minister)absent
Pete WishartNorth TaysideSNP (front bench)absent
Mike WoodBatley and SpenLababsent
Shaun WoodwardSt Helens SouthLab (minister)absent

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive