Finance Bill — Clause 5 — Rebates on Hydrocarbon Oil Duties — 13 May 2003 at 16:17

Amendment proposed: No. 4, in page 3, line 27, leave out '£0.0422' and insert '£0.0322'.-[Mr. Stephen O'Brien.]

Question put, That the amendment be made:-

The Committee divided: Ayes 174, Noes 281.

Debate in Parliament | Historical Hansard | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (No)Minority (Aye)BothTurnout
Con0 124 (+2 tell)077.3%
DUP0 4080.0%
Independent0 10100.0%
Lab281 (+2 tell) 0069.0%
LDem0 37069.8%
PC0 2050.0%
SNP0 3060.0%
UUP0 3050.0%
Total:281 174070.9%

All MPs Eligible to Vote - sorted by party

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)aye
Michael AncramDevizesCon (front bench)aye
Peter AtkinsonHexhamConaye
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)aye
Tony BaldryBanburyCon (front bench)aye
Gregory BarkerBexhill and BattleCon (front bench)aye
John BaronBillericayConaye
Henry BellinghamNorth West NorfolkCon (front bench)aye
John BercowBuckinghamConaye
Crispin BluntReigateCon (front bench)aye
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)aye
Mrs Virginia BottomleySouth West SurreyConaye
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)aye
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)aye
Angela BrowningTiverton and HonitonCon (front bench)aye
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)aye
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)aye
John ButterfillBournemouth WestConaye
David CameronWitneyCon (front bench)aye
Sir Sydney ChapmanChipping BarnetConaye
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)aye
James ClappisonHertsmereCon (front bench)aye
Kenneth ClarkeRushcliffeConaye
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldCon (front bench)aye
Mr Tim CollinsWestmorland and LonsdaleConaye
Derek ConwayOld Bexley and SidcupConaye
Patrick CormackSouth StaffordshireCon (front bench)aye
Mr James CranBeverley and HoldernessConaye
David CurrySkipton and RiponConaye
Quentin DaviesGrantham and StamfordCon (front bench)aye
David DavisHaltemprice and HowdenCon (front bench)aye
Jonathan DjanoglyHuntingdonConaye
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)aye
Mr Peter DuncanGalloway and Upper NithsdaleConaye
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenCon (front bench)aye
Mark FieldCities of London and WestminsterConaye
Mr Howard FlightArundel and South Downswhilst Con (front bench)aye
Mr Adrian FlookTauntonConaye
Eric ForthBromley and ChislehurstConaye
Mark FrancoisRayleighCon (front bench)aye
Edward GarnierHarboroughConaye
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)aye
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)aye
James GrayNorth WiltshireConaye
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)aye
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)aye
John GummerSuffolk CoastalCon (front bench)aye
William HagueRichmond (Yorks)Conaye
Mr Nick HawkinsSurrey HeathConaye
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)aye
David Heathcoat-AmoryWellsConaye
Charles HendryWealdenCon (front bench)aye
Mark HobanFarehamCon (front bench)aye
John HoramOrpingtonConaye
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)aye
Michael JackFyldeConaye
Boris JohnsonHenleyConaye
Robert KeySalisburyConaye
Julie KirkbrideBromsgroveConaye
Jacqui LaitBeckenhamConaye
Andrew LansleySouth CambridgeshireConaye
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)aye
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)aye
Ian Liddell-GraingerBridgwaterCon (front bench)aye
David LidingtonAylesburyCon (front bench)aye
Peter LilleyHitchin and HarpendenConaye
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)aye
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)aye
Andrew MacKayBracknellConaye
David MacleanPenrith and The BorderCon (front bench)aye
Humfrey MalinsWokingConaye
Francis MaudeHorshamConaye
Dr Brian MawhinneyNorth West CambridgeshireConaye
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)aye
Anne McIntoshVale of YorkCon (front bench)aye
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)aye
Patrick MercerNewarkConaye
Andrew MitchellSutton ColdfieldConaye
Malcolm MossNorth East CambridgeshireConaye
Andrew MurrisonWestburyCon (front bench)aye
Mr Archie NormanTunbridge WellsConaye
Stephen O'BrienEddisburyCon (front bench)aye
George OsborneTattonCon (front bench)aye
Richard OttawayCroydon SouthConaye
Mr Richard PageSouth West HertfordshireConaye
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)aye
Owen PatersonNorth ShropshireConaye
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)aye
Mr Michael PortilloKensington and ChelseaConaye
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)aye
John RandallUxbridgeCon (front bench)aye
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)aye
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentCon (front bench)tellaye
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)aye
Mrs Marion RoeBroxbourneConaye
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)aye
Mr Jonathan SayeedMid Bedfordshirewhilst Conaye
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)aye
Mrs Gillian ShephardSouth West NorfolkCon (front bench)aye
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)aye
Mark SimmondsBoston and SkegnessConaye
Keith SimpsonMid NorfolkCon (front bench)aye
Nicholas SoamesMid SussexConaye
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)aye
Bob SpinkCastle PointConaye
Richard SpringWest SuffolkConaye
Anthony SteenTotnesConaye
Gary StreeterSouth West DevonConaye
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)aye
Hugo SwireEast DevonCon (front bench)aye
Robert SymsPooleCon (front bench)tellaye
Peter TapsellLouth and HorncastleConaye
Mr John TaylorSolihullConaye
Mr Teddy TaylorRochford and Southend EastConaye
Andrew TurnerIsle of WightConaye
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)aye
Peter ViggersGosportConaye
Nigel WatersonEastbourneConaye
Angela WatkinsonUpminsterCon (front bench)aye
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordCon (front bench)aye
Bill WigginLeominsterCon (front bench)aye
David WillettsHavantCon (front bench)aye
David WilshireSpelthorneConaye
Ann WintertonCongletonwhilst Conaye
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)aye
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)aye
Peter AinsworthEast SurreyConabsent
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)absent
Mr David AtkinsonBournemouth EastConabsent
Paul BeresfordMole ValleyConabsent
Tim BoswellDaventryCon (front bench)absent
Bill CashStoneCon (front bench)absent
Stephen DorrellCharnwoodConabsent
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)absent
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)absent
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)absent
Liam FoxWoodspringCon (front bench)absent
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)absent
Paul GoodmanWycombeConabsent
Damian GreenAshfordCon (front bench)absent
John GreenwayRyedaleConabsent
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)absent
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)absent
Douglas HoggSleaford and North HykehamConabsent
Michael HowardFolkestone and HytheCon (front bench)absent
Robert JacksonWantagewhilst Conabsent
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)absent
Greg KnightEast YorkshireCon (front bench)absent
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)absent
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)absent
John MaplesStratford-on-AvonCon (front bench)absent
Michael MatesEast HampshireConabsent
John RedwoodWokinghamConabsent
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)absent
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)absent
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)absent
Ian TaylorEsher and WaltonConabsent
David TredinnickBosworthCon (front bench)absent
Mr Michael TrendWindsorConabsent
Robert WalterNorth DorsetCon (front bench)absent
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdConabsent
Mr John WilkinsonRuislip - NorthwoodConabsent
Nicholas WintertonMacclesfieldConabsent
Alan HaselhurstSaffron WaldenDeputy Speaker (front bench)absent
Sylvia HealHalesowen and Rowley RegisDeputy Speakerabsent
Michael LordCentral Suffolk and North IpswichDeputy Speaker (front bench)absent
Gregory CampbellEast LondonderryDUP (front bench)aye
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)aye
Iris RobinsonStrangfordDUPaye
Peter RobinsonBelfast EastDUPaye
Ian PaisleyNorth AntrimDUP (front bench)absent
Richard TaylorWyre ForestIndependentaye
Mr Andrew HunterBasingstokewhilst Independent Conservativeabsent
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLabno
Mrs Irene AdamsPaisley NorthLab (minister)no
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLab (minister)tellno
Douglas AlexanderPaisley SouthLab (minister)no
Graham AllenNottingham NorthLabno
Janet AndersonRossendale and DarwenLabno
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLab (minister)no
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLab (minister)no
John AustinErith and ThamesmeadLabno
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)no
Vera BairdRedcarLabno
Mr Tony BanksWest HamLabno
Mr Harry BarnesNorth East DerbyshireLabno
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)no
John BattleLeeds WestLabno
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)no
Mr Nigel BeardBexleyheath and CrayfordLabno
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)no
Joe BentonBootleLab (minister)no
Liz BlackmanErewashLabno
Hazel BlearsSalfordLab (minister)no
Bob BlizzardWaveneyLabno
Mr Paul BoatengBrent SouthLab (minister)no
Mr Keith BradleyManchester, WithingtonLabno
Mr Peter BradleyThe WrekinLabno
Ben BradshawExeterLab (minister)no
Kevin BrennanCardiff WestLabno
Russell BrownDumfriesLab (minister)no
Des BrowneKilmarnock and LoudounLab (minister)no
Chris BryantRhonddaLabno
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLabno
Colin BurgonElmetLabno
Stephen ByersNorth TynesideLabno
David CairnsGreenock and InverclydeLabno
Alan CampbellTynemouthLabno
Mrs Anne CampbellCambridgeLabno
Ronnie CampbellBlyth ValleyLabno
Mr Ivor CaplinHoveLab (minister)no
Mr Roger CasaleWimbledonLabno
Martin CatonGowerLab (minister)no
Ben ChapmanWirral SouthLabno
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLabno
Dr Lynda ClarkEdinburgh PentlandsLab (minister)no
Paul ClarkGillinghamLabno
Tom ClarkeCoatbridge and ChrystonLabno
Mr Tony ClarkeNorthampton SouthLabno
David ClellandTyne BridgeLabno
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)no
Vernon CoakerGedlingLabno
Ann CoffeyStockportLabno
Mr Iain ColemanHammersmith and FulhamLabno
Mr Tony ColmanPutneyLabno
Michael ConnartyFalkirk EastLab (minister)no
Frank CookStockton NorthLabno
Jeremy CorbynIslington NorthLabno
Ms Jean CorstonBristol EastLab (minister)no
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLabno
Mr Tom CoxTootingLabno
Professor Ross CranstonDudley NorthLabno
David CrausbyBolton North EastLab (minister)no
Jon CruddasDagenhamLabno
Ann CryerKeighleyLabno
John CryerHornchurchLabno
John CummingsEasingtonLabno
Jim CunninghamCoventry SouthLabno
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)no
Mr Tam DalyellLinlithgowLabno
Mrs Valerie DaveyBristol WestLabno
Ian DavidsonGlasgow PollokLab (minister)no
Mr Denzil DaviesLlanelliLabno
Mr Terry DavisBirmingham, Hodge HillLabno
Mr Hilton DawsonLancaster and WyreLabno
Janet DeanBurtonLabno
John DenhamSouthampton, ItchenLabno
Parmjit DhandaGloucesterLabno
Jim DobbinHeywood and MiddletonLabno
Frank DobsonHolborn and St PancrasLabno
Brian H DonohoeCunninghame SouthLab (minister)no
Frank DoranAberdeen CentralLabno
Jim DowdLewisham WestLab (minister)no
David DrewStroudLab (minister)no
Ms Julia DrownSouth SwindonLabno
Gwyneth DunwoodyCrewe and NantwichLabno
Angela EagleWallaseyLab (minister)no
Maria EagleLiverpool, GarstonLab (minister)no
Mr Huw EdwardsMonmouthLabno
Clive EffordElthamLab (minister)no
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)no
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLabno
Frank FieldBirkenheadLab (minister)no
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLabno
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLab (minister)no
Ms Lorna FitzsimonsRochdaleLabno
Barbara FollettStevenageLabno
Michael FosterWorcesterLabno
Michael Jabez FosterHastings and RyeLabno
Mr George FoulkesCarrick, Cumnock and Doon ValleyLabno
Hywel FrancisAberavonLab (minister)no
Mike GapesIlford SouthLabno
Bruce GeorgeWalsall SouthLabno
Neil GerrardWalthamstowLabno
Linda GilroyPlymouth, SuttonLabno
Ms Jane GriffithsReading EastLabno
Mr Win GriffithsBridgendLabno
John GroganSelbyLabno
Mike HallWeaver ValeLabno
Patrick HallBedfordLabno
David HamiltonMidlothianLab (minister)no
David HansonDelynLabno
Tom HarrisGlasgow CathcartLab (minister)no
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)no
John HealeyWentworthLab (minister)no
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLabno
Mr Ivan HendersonHarwichLabno
Mark HendrickPrestonLab (minister)no
Stephen HepburnJarrowLabno
John HeppellNottingham EastLab (minister)no
David HeyesAshton-under-LyneLabno
Keith HillStreathamLab (minister)no
Margaret HodgeBarkingLab (minister)no
Kate HoeyVauxhallLabno
Phil HopeCorbyLab (minister)no
Kelvin HopkinsLuton NorthLabno
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLab (minister)no
Kim HowellsPontypriddLab (minister)no
Beverley HughesStretford and UrmstonLab (minister)no
Mr Kevin HughesDoncaster NorthLabno
John HuttonBarrow and FurnessLab (minister)no
Brian IddonBolton South EastLabno
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)no
Glenda JacksonHampstead and HighgateLabno
Mrs Helen JacksonSheffield, HillsboroughLabno
Mr David JamiesonPlymouth, DevonportLab (minister)no
Brian JenkinsTamworthLabno
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)no
Mr Jon Owen JonesCardiff CentralLabno
Eric JoyceFalkirk WestLab (minister)no
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)no
Sally KeebleNorthampton NorthLab (minister)no
Alan KeenFeltham and HestonLabno
Ann KeenBrentford and IsleworthLabno
Fraser KempHoughton and Washington EastLab (minister)no
Piara S KhabraEaling, SouthallLabno
David KidneyStaffordLabno
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLabno
Ms Oona KingBethnal Green and BowLabno
Jim KnightSouth DorsetLab (minister)no
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLabno
David LammyTottenhamLab (minister)no
Bob LaxtonDerby NorthLabno
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLab (minister)no
David LepperBrighton, PavilionLabno
Chris LeslieShipleyLab (minister)no
Tom LevittHigh PeakLabno
Ivan LewisBury SouthLab (minister)no
Mr Terry LewisWorsleyLabno
Mrs Helen LiddellAirdrie and ShottsLab (minister)no
Martin LintonBatterseaLabno
Tony LloydManchester CentralLabno
Andrew LoveEdmontonLab (minister)no
Ian LucasWrexhamLab (minister)no
Mr Iain LukeDundee EastLabno
Mr Calum MacDonaldNa h-Eileanan an IarLabno
John MacDougallCentral FifeLabno
Denis MacShaneRotherhamLab (minister)no
Fiona MactaggartSloughLabno
Mrs Alice MahonHalifaxLabno
Judy MallaberAmber ValleyLabno
Mr Peter MandelsonHartlepoolLabno
John MannBassetlawLabno
Rob MarrisWolverhampton South WestLab (minister)no
Robert Marshall-AndrewsMedwayLabno
Eric MartlewCarlisleLabno
Thomas McAvoyGlasgow RutherglenLab (minister)no
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLab (minister)no
Ian McCartneyMakerfieldLab (minister)no
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)no
John McFallDumbartonLab (minister)no
Anne McGuireStirlingLab (minister)no
Shona McIsaacCleethorpesLabno
Ann McKechinGlasgow MaryhillLab (minister)no
Rosemary McKennaCumbernauld and KilsythLabno
Mr Kevin McNamaraKingston upon Hull NorthLabno
Tony McNultyHarrow EastLab (minister)no
Gillian MerronLincolnLab (minister)no
David MilibandSouth ShieldsLab (minister)no
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)no
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)no
Laura MoffattCrawleyLabno
Dr Lewis MoonieKirkcaldyLab (minister)no
Kali MountfordColne ValleyLabno
George MudieLeeds EastLab (minister)no
Chris MullinSunderland SouthLabno
Meg MunnSheffield, HeeleyLabno
Denis MurphyWansbeckLabno
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)no
Doug NaysmithBristol North WestLabno
Dan NorrisWansdykeLab (minister)no
Mr Bill O'BrienNormantonLabno
Mr Martin O'NeillOchilLab (minister)no
Bill OlnerNuneatonLabno
Mrs Diana OrganForest of DeanLabno
Albert OwenYnys MônLab (minister)no
Nick PalmerBroxtoweLabno
Ms Linda PerhamIlford NorthLabno
Mrs Anne PickingEast LothianLabno
Mr Colin PickthallWest LancashireLabno
Mr Peter PikeBurnleyLabno
James PlaskittWarwick and LeamingtonLabno
Steve PoundEaling NorthLab (minister)no
Bridget PrenticeLewisham EastLabno
Gordon PrenticePendleLabno
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)no
Gwyn ProsserDoverLabno
Ken PurchaseWolverhampton North EastLabno
James PurnellStalybridge and HydeLabno
Mr Lawrie QuinnScarborough and WhitbyLabno
Mr Syd RapsonPortsmouth NorthLabno
Andy ReedLoughboroughLabno
John ReidHamilton North and BellshillLab (minister)no
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabno
Mrs Barbara RocheHornsey and Wood GreenLab (minister)no
Terry RooneyBradford NorthLabno
Mr Ernie RossDundee WestLabno
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)no
Chris RuaneVale of ClwydLabno
Joan RuddockLewisham, DeptfordLabno
Joan RyanEnfield NorthLab (minister)no
Martin SalterReading WestLabno
Mr Malcolm SavidgeAberdeen NorthLabno
Mr Phil SawfordKetteringLabno
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLabno
Jim SheridanWest RenfrewshireLabno
Ms Debra ShipleyStourbridgeLabno
Siôn SimonBirmingham, ErdingtonLabno
Andrew SmithOxford EastLab (minister)no
Angela SmithBasildonLab (minister)no
Mr Chris SmithIslington South and FinsburyLabno
Jacqui SmithRedditchLab (minister)no
John SmithVale of GlamorganLabno
Mr Llew SmithBlaenau GwentLabno
Mr Clive SoleyEaling, Acton and Shepherd's BushLabno
Helen SouthworthWarrington SouthLabno
Rachel SquireDunfermline WestLabno
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLabno
Mr Gerry SteinbergCity of DurhamLabno
Mr George StevensonStoke-on-Trent SouthLabno
Mr Paul StinchcombeWellingboroughLabno
Howard StoateDartfordLabno
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)no
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)no
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)no
Dari TaylorStockton SouthLabno
David TaylorNorth West LeicestershireLabno
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)no
Jon TrickettHemsworthLab (minister)no
Paul TruswellPudseyLabno
Mr Dennis TurnerWolverhampton South EastLab (minister)no
Desmond TurnerBrighton, KemptownLabno
Neil TurnerWiganLabno
Derek TwiggHaltonLab (minister)tellno
Mr Bill TynanHamilton SouthLabno
Keith VazLeicester EastLabno
Rudi VisFinchley and Golders GreenLabno
Robert WareingLiverpool, West DerbyLabno
Tom WatsonWest Bromwich EastLab (minister)no
Dave WattsSt Helens NorthLabno
Mr Brian WhiteNorth East Milton KeynesLabno
Alan WhiteheadSouthampton, TestLabno
Alan WilliamsSwansea WestLabno
Betty WilliamsConwyLabno
Michael WillsNorth SwindonLab (minister)no
David WinnickWalsall NorthLab (minister)no
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)no
Mike WoodBatley and SpenLabno
Shaun WoodwardSt Helens SouthLab (minister)no
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLabno
Mr Tony WorthingtonClydebank and MilngavieLabno
Mr Jimmy WrayGlasgow BailliestonLabno
Anthony D WrightGreat YarmouthLabno
David WrightTelfordLab (minister)no
Tony WrightCannock ChaseLabno
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLabno
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)absent
Mr Donald AndersonSwansea EastLab (minister)absent
Ms Candy AthertonFalmouth and CamborneLababsent
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)absent
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)absent
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)absent
Mr Andrew BennettDenton and ReddishLababsent
Roger BerryKingswoodLababsent
Mr Harold BestLeeds North WestLababsent
Clive BettsSheffield, AttercliffeLababsent
Tony BlairSedgefieldLab (minister)absent
David BlunkettSheffield, BrightsideLab (minister)absent
David BorrowSouth RibbleLababsent
Gordon BrownDunfermline EastLab (minister)absent
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLab (minister)absent
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLab (minister)absent
Andy BurnhamLeighLab (minister)absent
Richard CabornSheffield CentralLab (minister)absent
Ian CawseyBrigg and GooleLababsent
Colin ChallenMorley and RothwellLababsent
David ChaytorBury NorthLababsent
Ms Helen ClarkPeterboroughLababsent
Charles ClarkeNorwich SouthLab (minister)absent
Harry CohenLeyton and WansteadLababsent
Robin CookLivingstonLababsent
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)absent
Dr Jack CunninghamCopelandLababsent
Claire Curtis-ThomasCrosbyLababsent
Mr Paul DaisleyBrent EastLababsent
Alistair DarlingEdinburgh CentralLab (minister)absent
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)absent
Geraint DaviesCroydon CentralLab (minister)absent
Andrew DismoreHendonLababsent
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLababsent
Bill EtheringtonSunderland NorthLababsent
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)absent
Paul FlynnNewport WestLababsent
Mr Derek FosterBishop AucklandLab (minister)absent
George GallowayGlasgow Kelvinwhilst Lababsent
Barry GardinerBrent NorthLababsent
Ian GibsonNorwich NorthLababsent
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLababsent
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLab (minister)absent
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLab (minister)absent
Peter HainNeathLab (minister)absent
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)absent
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)absent
Stephen HesfordWirral WestLababsent
Patricia HewittLeicester WestLab (minister)absent
Mr David HinchliffeWakefieldLababsent
Jimmy HoodClydesdaleLab (minister)absent
Geoff HoonAshfieldLab (minister)absent
Mr Alan HowarthNewport EastLab (minister)absent
Lindsay HoyleChorleyLababsent
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLababsent
Mr Alan HurstBraintreeLababsent
Eric IllsleyBarnsley CentralLababsent
Adam IngramEast KilbrideLab (minister)absent
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLab (minister)absent
Miss Melanie JohnsonWelwyn HatfieldLab (minister)absent
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)absent
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLababsent
Martyn JonesClwyd SouthLababsent
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)absent
Ruth KellyBolton WestLab (minister)absent
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLab (minister)absent
Mr Andy KingRugby and KenilworthLababsent
Stephen LadymanSouth ThanetLababsent
Mrs Jackie LawrencePreseli PembrokeshireLababsent
Mr John LyonsStrathkelvin and BearsdenLababsent
Andrew MacKinlayThurrockLababsent
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLababsent
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)absent
David MarshallGlasgow ShettlestonLababsent
Dr Jim MarshallLeicester SouthLababsent
Chris McCaffertyCalder ValleyLababsent
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLababsent
Mr Tony McWalterHemel HempsteadLababsent
Mr John McWilliamBlaydonLababsent
Michael MeacherOldham West and RoytonLab (minister)absent
Alan MealeMansfieldLababsent
Alun MichaelCardiff South and PenarthLab (minister)absent
Alan MilburnDarlingtonLab (minister)absent
Chris MoleIpswichLababsent
Margaret MoranLuton SouthLababsent
Julie MorganCardiff NorthLababsent
Elliot MorleyScunthorpeLab (minister)absent
Ms Estelle MorrisBirmingham, YardleyLababsent
Paul MurphyTorfaenLab (minister)absent
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)absent
Edward O'HaraKnowsley SouthLababsent
Sandra OsborneAyrLababsent
Ian PearsonDudley SouthLab (minister)absent
Mr Kerry PollardSt AlbansLababsent
Mr Chris PondGraveshamLababsent
Greg PopeHyndburnLababsent
John PrescottKingston upon Hull EastLab (minister)absent
Ms Joyce QuinGateshead East and Washington WestLababsent
Bill RammellHarlowLab (minister)absent
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLab (minister)absent
John RobertsonGlasgow AnnieslandLab (minister)absent
Christine RussellCity of ChesterLababsent
Mohammad SarwarGlasgow GovanLababsent
Mr Brian SedgemoreHackney South and ShoreditchLababsent
Barry SheermanHuddersfieldLab (minister)absent
Clare ShortBirmingham, LadywoodLababsent
Alan SimpsonNottingham SouthLababsent
Marsha SinghBradford WestLababsent
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)absent
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLababsent
John SpellarWarleyLab (minister)absent
Mr David StewartInverness East, Nairn and LochaberLababsent
Ian StewartEcclesLababsent
Gavin StrangEdinburgh East and MusselburghLababsent
Jack StrawBlackburnLab (minister)absent
Graham StringerManchester, BlackleyLab (minister)absent
Mrs Ann TaylorDewsburyLab (minister)absent
Mr Gareth ThomasClwyd WestLababsent
Stephen TimmsEast HamLab (minister)absent
Paddy TippingSherwoodLababsent
Mark ToddSouth DerbyshireLababsent
Don TouhigIslwynLab (minister)absent
Stephen TwiggEnfield, SouthgateLab (minister)absent
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)absent
Claire WardWatfordLababsent
Malcolm WicksCroydon NorthLab (minister)absent
Mr Brian WilsonCunninghame NorthLab (minister)absent
Mr Richard AllanSheffield, HallamLDem (front bench)aye
Norman BakerLewesLDemaye
John BarrettEdinburgh WestLDemaye
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)aye
Colin BreedSouth East CornwallLDemaye
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)aye
Malcolm BruceGordonLDemaye
Mr John BurnettTorridge and West DevonLDemaye
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)aye
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)aye
Patsy CaltonCheadleLDemaye
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)aye
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)aye
Mr Brian CotterWeston-Super-MareLDem (front bench)aye
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)aye
Ms Sue DoughtyGuildfordLDemaye
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)aye
Sandra GidleyRomseyLDemaye
Mr Matthew GreenLudlowLDemaye
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDemaye
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)aye
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)aye
Paul HolmesChesterfieldLDemaye
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)aye
Charles KennedyRoss, Skye and Inverness WestLDem (front bench)aye
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)aye
David LawsYeovilLDem (front bench)aye
Mr Paul MarsdenShrewsbury and Atchamwhilst LDemaye
Michael MooreTweeddale, Ettrick and LauderdaleLDem (front bench)aye
Mark OatenWinchesterLDemaye
Bob RussellColchesterLDem (front bench)aye
Adrian SandersTorbayLDemaye
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)aye
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)aye
Matthew TaylorTruro and St AustellLDem (front bench)aye
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)aye
Mr Paul TylerNorth CornwallLDemaye
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)absent
Mr David ChidgeyEastleighLDem (front bench)absent
Don FosterBathLDem (front bench)absent
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)absent
Mr Nigel JonesCheltenhamLDem (front bench)absent
Paul KeetchHerefordLDemabsent
Mr Archy KirkwoodRoxburgh and BerwickshireLDem (front bench)absent
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDemabsent
John PughSouthportLDem (front bench)absent
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)absent
Mr David RendelNewburyLDemabsent
Dr Jenny TongeRichmond ParkLDemabsent
Steve WebbNorthavonLDem (front bench)absent
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)absent
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDem (front bench)absent
Richard Younger-RossTeignbridgeLDemabsent
Adam PriceCarmarthen East and DinefwrPCaye
Mr Simon ThomasCeredigionPCaye
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)absent
Hywel WilliamsCaernarfonPC (front bench)absent
Mr John HumeFoyleSDLPabsent
Mr Seamus MallonNewry and ArmaghSDLPabsent
Eddie McGradySouth DownSDLPabsent
Gerry AdamsBelfast WestSFabsent
Pat DohertyWest TyroneSFabsent
Michelle GildernewFermanagh and South TyroneSFabsent
Martin McGuinnessMid UlsterSFabsent
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)aye
Michael WeirAngusSNP (front bench)aye
Pete WishartNorth TaysideSNP (front bench)aye
Ms Annabelle EwingPerthSNPabsent
Alex SalmondBanff and BuchanSNPabsent
Michael MartinGlasgow SpringburnSpeaker (front bench)absent
Mr Roy BeggsEast AntrimUUPaye
Jeffrey M. DonaldsonLagan Valleywhilst UUP (front bench)aye
Sylvia HermonNorth DownUUP (front bench)aye
David BurnsideSouth Antrimwhilst UUPabsent
Martin SmythBelfast Southwhilst UUPabsent
Rt Hon David TrimbleUpper BannUUP (front bench)absent

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive