Courts Bill [Lords] (Programme) — 9 Jun 2003 at 21:51

Motion made, and Question put forthwith, pursuant to Orders [28 June 2001 and 29 October 2002],

That the following provisions shall apply to the Courts Bill [Lords]-

Committal

1. The Bill shall be committed to a Standing Committee.

Standing Committee

2. Proceedings in the Standing Committee shall (so far as not previously concluded) be brought to a conclusion on 10th July 2003.
3. The Standing Committee shall have leave to sit twice on the first day on which it meets.

Consideration and Third Reading

4. Proceedings on consideration shall (so far as not previously concluded) be brought to a conclusion five and a half hours after their commencement.
5. Proceedings on Third Reading shall (so far as not previously concluded) be brought to a conclusion six and a half hours after the commencement of proceedings on consideration.
6. Sessional Order B (programming committees) made on 28th June 2001 shall not apply to proceedings on consideration and Third Reading.

Other proceedings

7. Any other proceedings on the Bill (including any proceedings on consideration of Lords Amendments or on any further message from the Lords) may be programmed.-[Mr. Ainger.]

The House divided: Ayes 291, Noes 82.

Debate in Parliament | Historical Hansard | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (Aye)Minority (No)BothTurnout
Con0 74 (+2 tell)046.6%
DUP0 1020.0%
Independent Conservative0 10100.0%
Lab281 (+2 tell) 0069.0%
LDem9 0017.0%
PC0 40100.0%
UUP0 2033.3%
Total:290 82058.6%

All MPs Eligible to Vote - sorted by party

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)no
Tony BaldryBanburyCon (front bench)no
Gregory BarkerBexhill and BattleCon (front bench)no
Henry BellinghamNorth West NorfolkCon (front bench)no
Tim BoswellDaventryCon (front bench)no
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)no
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)no
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)no
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)no
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)no
John ButterfillBournemouth WestConno
David CameronWitneyCon (front bench)no
Bill CashStoneCon (front bench)no
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)no
David DavisHaltemprice and HowdenCon (front bench)no
Jonathan DjanoglyHuntingdonCon (front bench)no
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)no
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)no
Eric ForthBromley and ChislehurstConno
Mark FrancoisRayleighCon (front bench)no
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)no
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)no
Damian GreenAshfordCon (front bench)no
John GummerSuffolk CoastalCon (front bench)no
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)no
Mr Nick HawkinsSurrey HeathConno
Charles HendryWealdenCon (front bench)no
Mark HobanFarehamCon (front bench)no
Douglas HoggSleaford and North HykehamConno
Michael HowardFolkestone and HytheCon (front bench)no
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)no
Robert KeySalisburyConno
Julie KirkbrideBromsgroveConno
Greg KnightEast YorkshireCon (front bench)no
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)no
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)no
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)no
David LidingtonAylesburyCon (front bench)no
Peter LilleyHitchin and HarpendenConno
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)no
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)no
Andrew MacKayBracknellConno
Humfrey MalinsWokingConno
Francis MaudeHorshamConno
Dr Brian MawhinneyNorth West CambridgeshireConno
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)no
Andrew MitchellSutton ColdfieldCon (front bench)no
Andrew MurrisonWestburyCon (front bench)no
Mr Archie NormanTunbridge WellsConno
Stephen O'BrienEddisburyConno
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)no
Mr Richard PageSouth West HertfordshireConno
Owen PatersonNorth ShropshireConno
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)no
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentCon (front bench)tellno
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)tellno
Mr Jonathan SayeedMid Bedfordshirewhilst Conno
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)no
Mrs Gillian ShephardSouth West NorfolkCon (front bench)no
Mark SimmondsBoston and SkegnessCon (front bench)no
Keith SimpsonMid NorfolkCon (front bench)no
Nicholas SoamesMid SussexCon (front bench)no
Bob SpinkCastle PointConno
Richard SpringWest SuffolkConno
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)no
Ian TaylorEsher and WaltonConno
Mr John TaylorSolihullConno
David TredinnickBosworthCon (front bench)no
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)no
Peter ViggersGosportConno
Nigel WatersonEastbourneConno
Angela WatkinsonUpminsterCon (front bench)no
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordCon (front bench)no
Ann WintertonCongletonwhilst Conno
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)no
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)no
Peter AinsworthEast SurreyConabsent
Michael AncramDevizesCon (front bench)absent
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)absent
Mr David AtkinsonBournemouth EastConabsent
Peter AtkinsonHexhamConabsent
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)absent
John BaronBillericayConabsent
John BercowBuckinghamCon (front bench)absent
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)absent
Crispin BluntReigateCon (front bench)absent
Mrs Virginia BottomleySouth West SurreyConabsent
Angela BrowningTiverton and HonitonCon (front bench)absent
Sir Sydney ChapmanChipping BarnetConabsent
James ClappisonHertsmereCon (front bench)absent
Kenneth ClarkeRushcliffeCon (front bench)absent
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldCon (front bench)absent
Mr Tim CollinsWestmorland and LonsdaleConabsent
Derek ConwayOld Bexley and SidcupConabsent
Patrick CormackSouth StaffordshireCon (front bench)absent
Mr James CranBeverley and HoldernessConabsent
David CurrySkipton and RiponConabsent
Quentin DaviesGrantham and StamfordCon (front bench)absent
Stephen DorrellCharnwoodConabsent
Alan DuncanRutland and MeltonConabsent
Mr Peter DuncanGalloway and Upper NithsdaleConabsent
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenCon (front bench)absent
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)absent
Mark FieldCities of London and WestminsterCon (front bench)absent
Mr Howard FlightArundel and South Downswhilst Con (front bench)absent
Mr Adrian FlookTauntonConabsent
Liam FoxWoodspringCon (front bench)absent
Edward GarnierHarboroughCon (front bench)absent
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)absent
Paul GoodmanWycombeConabsent
James GrayNorth WiltshireConabsent
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)absent
John GreenwayRyedaleConabsent
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)absent
William HagueRichmond (Yorks)Con (front bench)absent
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)absent
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)absent
David Heathcoat-AmoryWellsConabsent
John HoramOrpingtonConabsent
Michael JackFyldeConabsent
Robert JacksonWantagewhilst Conabsent
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)absent
Boris JohnsonHenleyConabsent
Jacqui LaitBeckenhamConabsent
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)absent
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)absent
Ian Liddell-GraingerBridgwaterCon (front bench)absent
David MacleanPenrith and The BorderCon (front bench)absent
John MaplesStratford-on-AvonCon (front bench)absent
Michael MatesEast HampshireConabsent
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)absent
Anne McIntoshVale of YorkCon (front bench)absent
Patrick MercerNewarkConabsent
Malcolm MossNorth East CambridgeshireConabsent
George OsborneTattonCon (front bench)absent
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)absent
Mr Michael PortilloKensington and ChelseaConabsent
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)absent
John RandallUxbridgeCon (front bench)absent
John RedwoodWokinghamConabsent
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)absent
Mrs Marion RoeBroxbourneConabsent
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)absent
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)absent
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)absent
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)absent
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)absent
Anthony SteenTotnesConabsent
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)absent
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)absent
Hugo SwireEast DevonCon (front bench)absent
Robert SymsPooleCon (front bench)absent
Peter TapsellLouth and HorncastleCon (front bench)absent
Mr Teddy TaylorRochford and Southend EastConabsent
Mr Michael TrendWindsorConabsent
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)absent
Robert WalterNorth DorsetCon (front bench)absent
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdConabsent
Bill WigginLeominsterCon (front bench)absent
Mr John WilkinsonRuislip - NorthwoodConabsent
David WillettsHavantCon (front bench)absent
David WilshireSpelthorneConabsent
Nicholas WintertonMacclesfieldConabsent
Alan HaselhurstSaffron WaldenDeputy Speaker (front bench)absent
Sylvia HealHalesowen and Rowley RegisDeputy Speakerabsent
Michael LordCentral Suffolk and North IpswichDeputy Speaker (front bench)absent
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)no
Gregory CampbellEast LondonderryDUP (front bench)absent
Ian PaisleyNorth AntrimDUP (front bench)absent
Iris RobinsonStrangfordDUPabsent
Peter RobinsonBelfast EastDUPabsent
Richard TaylorWyre ForestIndependentabsent
Mr Andrew HunterBasingstokewhilst Independent Conservativeno
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLab (minister)aye
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)aye
Graham AllenNottingham NorthLabaye
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLab (minister)aye
Ms Candy AthertonFalmouth and CamborneLabaye
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLab (minister)tellaye
John AustinErith and ThamesmeadLabaye
Vera BairdRedcarLabaye
Mr Harry BarnesNorth East DerbyshireLabaye
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)aye
John BattleLeeds WestLabaye
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)aye
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)aye
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)aye
Joe BentonBootleLab (minister)aye
Roger BerryKingswoodLabaye
Clive BettsSheffield, AttercliffeLab (minister)aye
Liz BlackmanErewashLabaye
Mr Keith BradleyManchester, WithingtonLabaye
Mr Peter BradleyThe WrekinLabaye
Ben BradshawExeterLab (minister)aye
Chris BryantRhonddaLab (minister)aye
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLab (minister)aye
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLab (minister)aye
Colin BurgonElmetLabaye
Andy BurnhamLeighLab (minister)aye
Richard CabornSheffield CentralLab (minister)aye
David CairnsGreenock and InverclydeLabaye
Mrs Anne CampbellCambridgeLabaye
Mr Ivor CaplinHoveLab (minister)aye
Martin CatonGowerLab (minister)aye
Ian CawseyBrigg and GooleLabaye
Colin ChallenMorley and RothwellLabaye
Ben ChapmanWirral SouthLabaye
David ChaytorBury NorthLabaye
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLabaye
Ms Helen ClarkPeterboroughLabaye
Paul ClarkGillinghamLabaye
Charles ClarkeNorwich SouthLab (minister)aye
David ClellandTyne BridgeLabaye
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)aye
Vernon CoakerGedlingLabaye
Ann CoffeyStockportLab (minister)aye
Mr Iain ColemanHammersmith and FulhamLabaye
Mr Tony ColmanPutneyLabaye
Frank CookStockton NorthLabaye
Robin CookLivingstonLabaye
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)aye
Mr Tom CoxTootingLabaye
Professor Ross CranstonDudley NorthLabaye
David CrausbyBolton North EastLab (minister)aye
Jon CruddasDagenhamLabaye
Ann CryerKeighleyLabaye
John CryerHornchurchLabaye
Jim CunninghamCoventry SouthLab (minister)aye
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)aye
Mrs Valerie DaveyBristol WestLabaye
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)aye
Ian DavidsonGlasgow PollokLab (minister)aye
Mr Denzil DaviesLlanelliLabaye
Geraint DaviesCroydon CentralLab (minister)aye
Mr Hilton DawsonLancaster and WyreLabaye
Janet DeanBurtonLabaye
John DenhamSouthampton, ItchenLabaye
Parmjit DhandaGloucesterLabaye
Andrew DismoreHendonLabaye
Frank DobsonHolborn and St PancrasLabaye
Brian H DonohoeCunninghame SouthLab (minister)aye
Frank DoranAberdeen CentralLab (minister)aye
David DrewStroudLab (minister)aye
Angela EagleWallaseyLab (minister)aye
Maria EagleLiverpool, GarstonLab (minister)aye
Clive EffordElthamLab (minister)aye
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)aye
Bill EtheringtonSunderland NorthLabaye
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLab (minister)aye
Frank FieldBirkenheadLab (minister)aye
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLabaye
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLab (minister)aye
Paul FlynnNewport WestLabaye
Barbara FollettStevenageLabaye
Mr Derek FosterBishop AucklandLab (minister)aye
Michael FosterWorcesterLabaye
Michael Jabez FosterHastings and RyeLabaye
Hywel FrancisAberavonLab (minister)aye
Mike GapesIlford SouthLabaye
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)aye
Neil GerrardWalthamstowLabaye
Ian GibsonNorwich NorthLabaye
Linda GilroyPlymouth, SuttonLabaye
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLab (minister)aye
Ms Jane GriffithsReading EastLabaye
Mr Win GriffithsBridgendLabaye
John GroganSelbyLabaye
Peter HainNeathLab (minister)aye
Mike HallWeaver ValeLabaye
Patrick HallBedfordLabaye
David HamiltonMidlothianLab (minister)aye
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)aye
David HansonDelynLabaye
Tom HarrisGlasgow CathcartLab (minister)aye
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)aye
John HealeyWentworthLab (minister)aye
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLabaye
Mr Ivan HendersonHarwichLabaye
Stephen HepburnJarrowLabaye
John HeppellNottingham EastLab (minister)aye
Stephen HesfordWirral WestLabaye
Keith HillStreathamLab (minister)aye
Mr David HinchliffeWakefieldLabaye
Margaret HodgeBarkingLab (minister)aye
Geoff HoonAshfieldLab (minister)aye
Phil HopeCorbyLab (minister)aye
Mr Alan HowarthNewport EastLab (minister)aye
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLab (minister)aye
Kim HowellsPontypriddLab (minister)aye
Beverley HughesStretford and UrmstonLab (minister)aye
Mr Kevin HughesDoncaster NorthLabaye
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLabaye
Mr Alan HurstBraintreeLabaye
Brian IddonBolton South EastLabaye
Eric IllsleyBarnsley CentralLabaye
Adam IngramEast KilbrideLab (minister)aye
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)aye
Mrs Helen JacksonSheffield, HillsboroughLabaye
Mr David JamiesonPlymouth, DevonportLab (minister)aye
Brian JenkinsTamworthLabaye
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLab (minister)aye
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)aye
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)aye
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLabaye
Martyn JonesClwyd SouthLabaye
Eric JoyceFalkirk WestLab (minister)aye
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)aye
Sally KeebleNorthampton NorthLab (minister)aye
Alan KeenFeltham and HestonLabaye
Fraser KempHoughton and Washington EastLab (minister)aye
Piara S KhabraEaling, SouthallLabaye
David KidneyStaffordLabaye
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLabaye
Mr Andy KingRugby and KenilworthLabaye
Jim KnightSouth DorsetLab (minister)aye
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLabaye
Stephen LadymanSouth ThanetLabaye
David LammyTottenhamLab (minister)aye
Mrs Jackie LawrencePreseli PembrokeshireLabaye
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLab (minister)aye
David LepperBrighton, PavilionLabaye
Chris LeslieShipleyLab (minister)aye
Tom LevittHigh PeakLabaye
Ivan LewisBury SouthLab (minister)aye
Martin LintonBatterseaLabaye
Tony LloydManchester CentralLabaye
Andrew LoveEdmontonLab (minister)aye
Ian LucasWrexhamLab (minister)aye
Mr Calum MacDonaldNa h-Eileanan an IarLabaye
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLab (minister)aye
Judy MallaberAmber ValleyLabaye
John MannBassetlawLab (minister)aye
Rob MarrisWolverhampton South WestLab (minister)aye
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)aye
David MarshallGlasgow ShettlestonLabaye
Robert Marshall-AndrewsMedwayLabaye
Eric MartlewCarlisleLabaye
Thomas McAvoyGlasgow RutherglenLab (minister)aye
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLab (minister)aye
Chris McCaffertyCalder ValleyLabaye
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)aye
Anne McGuireStirlingLab (minister)aye
Shona McIsaacCleethorpesLabaye
Ann McKechinGlasgow MaryhillLab (minister)aye
Rosemary McKennaCumbernauld and KilsythLabaye
Mr Kevin McNamaraKingston upon Hull NorthLabaye
Tony McNultyHarrow EastLab (minister)aye
Mr Tony McWalterHemel HempsteadLabaye
Mr John McWilliamBlaydonLabaye
Michael MeacherOldham West and RoytonLab (minister)aye
Gillian MerronLincolnLab (minister)aye
David MilibandSouth ShieldsLab (minister)aye
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)aye
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)aye
Laura MoffattCrawleyLabaye
Chris MoleIpswichLabaye
Dr Lewis MoonieKirkcaldyLab (minister)aye
Elliot MorleyScunthorpeLab (minister)aye
Kali MountfordColne ValleyLabaye
Chris MullinSunderland SouthLabaye
Meg MunnSheffield, HeeleyLab (minister)aye
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)aye
Doug NaysmithBristol North WestLabaye
Dan NorrisWansdykeLab (minister)tellaye
Mr Bill O'BrienNormantonLabaye
Edward O'HaraKnowsley SouthLabaye
Mr Martin O'NeillOchilLab (minister)aye
Bill OlnerNuneatonLabaye
Mrs Diana OrganForest of DeanLabaye
Albert OwenYnys MônLab (minister)aye
Ian PearsonDudley SouthLab (minister)aye
Ms Linda PerhamIlford NorthLabaye
Mrs Anne PickingEast LothianLabaye
Mr Peter PikeBurnleyLabaye
Mr Kerry PollardSt AlbansLabaye
Mr Chris PondGraveshamLabaye
Greg PopeHyndburnLabaye
Steve PoundEaling NorthLab (minister)aye
Bridget PrenticeLewisham EastLabaye
John PrescottKingston upon Hull EastLab (minister)aye
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)aye
Gwyn ProsserDoverLabaye
Ken PurchaseWolverhampton North EastLabaye
James PurnellStalybridge and HydeLabaye
Ms Joyce QuinGateshead East and Washington WestLabaye
Mr Lawrie QuinnScarborough and WhitbyLabaye
Bill RammellHarlowLab (minister)aye
Mr Syd RapsonPortsmouth NorthLabaye
Andy ReedLoughboroughLabaye
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabaye
Mrs Barbara RocheHornsey and Wood GreenLab (minister)aye
Terry RooneyBradford NorthLabaye
Mr Ernie RossDundee WestLabaye
Chris RuaneVale of ClwydLabaye
Joan RuddockLewisham, DeptfordLab (minister)aye
Christine RussellCity of ChesterLabaye
Joan RyanEnfield NorthLab (minister)aye
Martin SalterReading WestLabaye
Mohammad SarwarGlasgow GovanLabaye
Mr Phil SawfordKetteringLabaye
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLabaye
Jim SheridanWest RenfrewshireLab (minister)aye
Siôn SimonBirmingham, ErdingtonLabaye
Angela SmithBasildonLab (minister)aye
Mr Chris SmithIslington South and FinsburyLabaye
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLabaye
Jacqui SmithRedditchLab (minister)aye
Mr Llew SmithBlaenau GwentLabaye
Helen SouthworthWarrington SouthLabaye
John SpellarWarleyLab (minister)aye
Rachel SquireDunfermline WestLabaye
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLabaye
Mr Gerry SteinbergCity of DurhamLabaye
Mr George StevensonStoke-on-Trent SouthLabaye
Mr David StewartInverness East, Nairn and LochaberLabaye
Ian StewartEcclesLabaye
Howard StoateDartfordLabaye
Gavin StrangEdinburgh East and MusselburghLabaye
Graham StringerManchester, BlackleyLab (minister)aye
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)aye
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)aye
Mrs Ann TaylorDewsburyLab (minister)aye
Dari TaylorStockton SouthLabaye
David TaylorNorth West LeicestershireLabaye
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)aye
Stephen TimmsEast HamLab (minister)aye
Paddy TippingSherwoodLabaye
Mark ToddSouth DerbyshireLabaye
Don TouhigIslwynLab (minister)aye
Jon TrickettHemsworthLab (minister)aye
Paul TruswellPudseyLabaye
Mr Dennis TurnerWolverhampton South EastLab (minister)aye
Desmond TurnerBrighton, KemptownLabaye
Neil TurnerWiganLabaye
Derek TwiggHaltonLab (minister)aye
Keith VazLeicester EastLab (minister)aye
Rudi VisFinchley and Golders GreenLabaye
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)aye
Claire WardWatfordLabaye
Robert WareingLiverpool, West DerbyLabaye
Dave WattsSt Helens NorthLabaye
Mr Brian WhiteNorth East Milton KeynesLabaye
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)aye
Malcolm WicksCroydon NorthLab (minister)aye
Betty WilliamsConwyLabaye
Michael WillsNorth SwindonLab (minister)aye
Mr Brian WilsonCunninghame NorthLab (minister)aye
David WinnickWalsall NorthLab (minister)aye
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)aye
Mike WoodBatley and SpenLabaye
Shaun WoodwardSt Helens SouthLab (minister)aye
Mr Tony WorthingtonClydebank and MilngavieLabaye
Mr Jimmy WrayGlasgow BailliestonLabaye
Anthony D WrightGreat YarmouthLabaye
David WrightTelfordLab (minister)aye
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLabaye
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLababsent
Mrs Irene AdamsPaisley NorthLab (minister)absent
Douglas AlexanderPaisley SouthLab (minister)absent
Mr Donald AndersonSwansea EastLab (minister)absent
Janet AndersonRossendale and DarwenLababsent
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)absent
Mr Tony BanksWest HamLab (minister)absent
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)absent
Mr Nigel BeardBexleyheath and CrayfordLababsent
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)absent
Mr Andrew BennettDenton and ReddishLababsent
Mr Harold BestLeeds North WestLababsent
Tony BlairSedgefieldLab (minister)absent
Hazel BlearsSalfordLab (minister)absent
Bob BlizzardWaveneyLababsent
David BlunkettSheffield, BrightsideLab (minister)absent
Mr Paul BoatengBrent SouthLab (minister)absent
David BorrowSouth RibbleLababsent
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)absent
Gordon BrownDunfermline EastLab (minister)absent
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLab (minister)absent
Russell BrownDumfriesLab (minister)absent
Des BrowneKilmarnock and LoudounLab (minister)absent
Stephen ByersNorth TynesideLababsent
Alan CampbellTynemouthLababsent
Ronnie CampbellBlyth ValleyLababsent
Mr Roger CasaleWimbledonLababsent
Dr Lynda ClarkEdinburgh PentlandsLab (minister)absent
Tom ClarkeCoatbridge and ChrystonLababsent
Mr Tony ClarkeNorthampton SouthLababsent
Harry CohenLeyton and WansteadLababsent
Michael ConnartyFalkirk EastLab (minister)absent
Jeremy CorbynIslington NorthLababsent
Ms Jean CorstonBristol EastLab (minister)absent
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLababsent
John CummingsEasingtonLababsent
Dr Jack CunninghamCopelandLab (minister)absent
Claire Curtis-ThomasCrosbyLababsent
Mr Paul DaisleyBrent EastLababsent
Mr Tam DalyellLinlithgowLababsent
Alistair DarlingEdinburgh CentralLab (minister)absent
Mr Terry DavisBirmingham, Hodge HillLababsent
Jim DobbinHeywood and MiddletonLababsent
Jim DowdLewisham WestLab (minister)absent
Ms Julia DrownSouth SwindonLababsent
Gwyneth DunwoodyCrewe and NantwichLababsent
Mr Huw EdwardsMonmouthLababsent
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLababsent
Ms Lorna FitzsimonsRochdaleLababsent
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)absent
Mr George FoulkesCarrick, Cumnock and Doon ValleyLababsent
George GallowayGlasgow Kelvinwhilst Lababsent
Bruce GeorgeWalsall SouthLababsent
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLababsent
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLab (minister)absent
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)absent
Mark HendrickPrestonLab (minister)absent
Patricia HewittLeicester WestLab (minister)absent
David HeyesAshton-under-LyneLab (minister)absent
Kate HoeyVauxhallLababsent
Jimmy HoodClydesdaleLab (minister)absent
Kelvin HopkinsLuton NorthLab (minister)absent
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)absent
John HuttonBarrow and FurnessLab (minister)absent
Glenda JacksonHampstead and HighgateLababsent
Miss Melanie JohnsonWelwyn HatfieldLab (minister)absent
Mr Jon Owen JonesCardiff CentralLababsent
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)absent
Ann KeenBrentford and IsleworthLababsent
Ruth KellyBolton WestLab (minister)absent
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLab (minister)absent
Ms Oona KingBethnal Green and BowLababsent
Bob LaxtonDerby NorthLababsent
Mr Terry LewisWorsleyLababsent
Mrs Helen LiddellAirdrie and ShottsLab (minister)absent
Mr Iain LukeDundee EastLababsent
Mr John LyonsStrathkelvin and BearsdenLababsent
John MacDougallCentral FifeLababsent
Andrew MacKinlayThurrockLababsent
Denis MacShaneRotherhamLab (minister)absent
Fiona MactaggartSloughLababsent
Mrs Alice MahonHalifaxLababsent
Mr Peter MandelsonHartlepoolLababsent
Dr Jim MarshallLeicester SouthLababsent
Ian McCartneyMakerfieldLab (minister)absent
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLababsent
John McFallDumbartonLab (minister)absent
Alan MealeMansfieldLababsent
Alun MichaelCardiff South and PenarthLab (minister)absent
Alan MilburnDarlingtonLab (minister)absent
Margaret MoranLuton SouthLababsent
Julie MorganCardiff NorthLababsent
Ms Estelle MorrisBirmingham, YardleyLababsent
George MudieLeeds EastLab (minister)absent
Denis MurphyWansbeckLababsent
Paul MurphyTorfaenLab (minister)absent
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)absent
Sandra OsborneAyrLababsent
Nick PalmerBroxtoweLababsent
Mr Colin PickthallWest LancashireLababsent
James PlaskittWarwick and LeamingtonLababsent
Gordon PrenticePendleLababsent
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLab (minister)absent
John ReidHamilton North and BellshillLab (minister)absent
John RobertsonGlasgow AnnieslandLab (minister)absent
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)absent
Mr Malcolm SavidgeAberdeen NorthLababsent
Mr Brian SedgemoreHackney South and ShoreditchLababsent
Barry SheermanHuddersfieldLab (minister)absent
Ms Debra ShipleyStourbridgeLababsent
Clare ShortBirmingham, LadywoodLababsent
Alan SimpsonNottingham SouthLababsent
Marsha SinghBradford WestLababsent
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)absent
Andrew SmithOxford EastLab (minister)absent
John SmithVale of GlamorganLababsent
Mr Clive SoleyEaling, Acton and Shepherd's BushLab (minister)absent
Mr Paul StinchcombeWellingboroughLababsent
Jack StrawBlackburnLab (minister)absent
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)absent
Mr Gareth ThomasClwyd WestLababsent
Stephen TwiggEnfield, SouthgateLab (minister)absent
Mr Bill TynanHamilton SouthLababsent
Tom WatsonWest Bromwich EastLab (minister)absent
Alan WilliamsSwansea WestLababsent
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLababsent
Tony WrightCannock ChaseLababsent
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)aye
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)aye
Mr David ChidgeyEastleighLDem (front bench)aye
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)aye
Mr Archy KirkwoodRoxburgh and BerwickshireLDem (front bench)aye
Mr Paul MarsdenShrewsbury and Atchamwhilst LDemaye
Bob RussellColchesterLDem (front bench)aye
Adrian SandersTorbayLDemaye
Mr Paul TylerNorth CornwallLDem (front bench)aye
Mr Richard AllanSheffield, HallamLDem (front bench)absent
Norman BakerLewesLDemabsent
John BarrettEdinburgh WestLDemabsent
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)absent
Colin BreedSouth East CornwallLDemabsent
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)absent
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)absent
Mr John BurnettTorridge and West DevonLDemabsent
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)absent
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)absent
Patsy CaltonCheadleLDemabsent
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)absent
Mr Brian CotterWeston-Super-MareLDem (front bench)absent
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)absent
Ms Sue DoughtyGuildfordLDemabsent
Don FosterBathLDemabsent
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)absent
Sandra GidleyRomseyLDemabsent
Mr Matthew GreenLudlowLDemabsent
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)absent
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDemabsent
Nick HarveyNorth DevonLDemabsent
Paul HolmesChesterfieldLDemabsent
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)absent
Mr Nigel JonesCheltenhamLDem (front bench)absent
Paul KeetchHerefordLDemabsent
Charles KennedyRoss, Skye and Inverness WestLDem (front bench)absent
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)absent
David LawsYeovilLDem (front bench)absent
Michael MooreTweeddale, Ettrick and LauderdaleLDem (front bench)absent
Mark OatenWinchesterLDemabsent
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDemabsent
John PughSouthportLDem (front bench)absent
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)absent
Mr David RendelNewburyLDemabsent
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)absent
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)absent
Matthew TaylorTruro and St AustellLDemabsent
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)absent
Dr Jenny TongeRichmond ParkLDemabsent
Steve WebbNorthavonLDem (front bench)absent
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)absent
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDem (front bench)absent
Richard Younger-RossTeignbridgeLDemabsent
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)no
Adam PriceCarmarthen East and DinefwrPCno
Mr Simon ThomasCeredigionPCno
Hywel WilliamsCaernarfonPC (front bench)no
Mr John HumeFoyleSDLPabsent
Mr Seamus MallonNewry and ArmaghSDLPabsent
Eddie McGradySouth DownSDLPabsent
Gerry AdamsBelfast WestSFabsent
Pat DohertyWest TyroneSFabsent
Michelle GildernewFermanagh and South TyroneSFabsent
Martin McGuinnessMid UlsterSFabsent
Ms Annabelle EwingPerthSNPabsent
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)absent
Alex SalmondBanff and BuchanSNPabsent
Michael WeirAngusSNP (front bench)absent
Pete WishartNorth TaysideSNP (front bench)absent
Michael MartinGlasgow SpringburnSpeaker (front bench)absent
Jeffrey M. DonaldsonLagan Valleywhilst UUP (front bench)no
Sylvia HermonNorth DownUUP (front bench)no
Mr Roy BeggsEast AntrimUUPabsent
David BurnsideSouth Antrimwhilst UUPabsent
Martin SmythBelfast Southwhilst UUPabsent
Rt Hon David TrimbleUpper BannUUP (front bench)absent

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive