Fair Trade — 25 Jun 2003 at 18:49

I beg to move,

That this House shares the concern of the Trade Justice Movement about the plight of the poorest people in the world, and congratulates the Movement on bringing their conditions to the attention of the public; notes with concern the fact that a billion people live on less than a dollar a day, that life expectancy in many African countries is declining, and that 30 million people in Africa have HIV/AIDS; believes that rising levels of international trade and trade liberalisation offer the best hope of alleviating poverty in the developing world; calls for high quality legal and economic advice for developing countries on trade issues; further believes that the Government has failed to do enough to promote trade liberalisation, to reform agricultural subsidies and to phase out European trade barriers; and further calls on the Government to use the World Trade Organisation meeting at Cancun to do more to reform the international trade rules to give poor countries a fair deal on international trade.

I beg to move, To leave out from "House" to the end of the Question, and to add instead thereof:

"congratulates the Trade Justice Movement on bringing the plight of the poorest people in the world to the attention of the public; notes with concern the fact that a billion people live on less than a dollar a day, that life expectancy in many African countries is declining, and that 30 million people in Africa have HIV/AIDS; reaffirms the commitment made in the 2000 White Paper "Eliminating World Poverty: A Challenge for the 21st Century" to improving international trade rules so that they work for all countries, and especially the poorest, in helping to reduce poverty; notes that the successful pursuit of trade reform through the Doha round of multilateral negotiations could contribute substantially to the Millennium Development Goals; welcomes the substantial efforts the Government is making to promote trade liberalisation, reform agricultural subsidies and phase out European trade barriers; believes that significant progress must be made to improve access for developing countries to developed country markets; further believes that a solution to the Agreement on Trade Related Aspects of Intellectual Property Rights (TRIPS) and public health negotiations is urgently needed; and welcomes the commitment to ensuring that the Doha round produces real benefits for the poor."

Question put accordingly, That the original words stand part of the Question:-

The House divided: Ayes 177, Noes 295.

Debate in Parliament | Historical Hansard | Source |

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (No)Minority (Aye)BothTurnout
Con0 130 (+2 tell)081.0%
Independent0 10100.0%
Independent Ulster Unionist0 2066.7%
Lab295 (+2 tell) 0072.6%
LDem0 36067.9%
PC0 3075.0%
SNP0 4080.0%
UUP0 1033.3%
Total:295 177074.3%

All MPs Eligible to Vote - sorted by party

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
David AmessSouthend WestCon (front bench)aye
Michael AncramDevizesCon (front bench)aye
Peter AtkinsonHexhamConaye
Tony BaldryBanburyCon (front bench)aye
Gregory BarkerBexhill and BattleCon (front bench)aye
John BaronBillericayConaye
Henry BellinghamNorth West NorfolkCon (front bench)aye
Crispin BluntReigateCon (front bench)aye
Tim BoswellDaventryCon (front bench)aye
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)aye
Mrs Virginia BottomleySouth West SurreyConaye
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)aye
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)aye
Angela BrowningTiverton and HonitonCon (front bench)aye
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)aye
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)aye
John ButterfillBournemouth WestConaye
David CameronWitneyCon (front bench)aye
Bill CashStoneCon (front bench)aye
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)aye
James ClappisonHertsmereCon (front bench)aye
Kenneth ClarkeRushcliffeCon (front bench)aye
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldCon (front bench)aye
Mr Tim CollinsWestmorland and LonsdaleConaye
Derek ConwayOld Bexley and SidcupConaye
Mr James CranBeverley and HoldernessConaye
David DavisHaltemprice and HowdenCon (front bench)aye
Jonathan DjanoglyHuntingdonCon (front bench)aye
Stephen DorrellCharnwoodConaye
Mr Peter DuncanGalloway and Upper NithsdaleConaye
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenCon (front bench)aye
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)aye
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)aye
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)aye
Mr Howard FlightArundel and South Downswhilst Con (front bench)aye
Mr Adrian FlookTauntonConaye
Eric ForthBromley and ChislehurstConaye
Liam FoxWoodspringCon (front bench)aye
Mark FrancoisRayleighCon (front bench)tellaye
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)aye
Edward GarnierHarboroughCon (front bench)aye
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)aye
Paul GoodmanWycombeConaye
James GrayNorth WiltshireConaye
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)aye
Damian GreenAshfordCon (front bench)aye
Dominic GrieveBeaconsfieldConaye
John GummerSuffolk CoastalCon (front bench)aye
William HagueRichmond (Yorks)Con (front bench)aye
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)aye
Mr Nick HawkinsSurrey HeathConaye
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)aye
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)aye
David Heathcoat-AmoryWellsConaye
Charles HendryWealdenCon (front bench)aye
Mark HobanFarehamCon (front bench)aye
Douglas HoggSleaford and North HykehamConaye
John HoramOrpingtonConaye
Michael HowardFolkestone and HytheCon (front bench)aye
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)aye
Michael JackFyldeConaye
Boris JohnsonHenleyConaye
Robert KeySalisburyConaye
Julie KirkbrideBromsgroveConaye
Greg KnightEast YorkshireCon (front bench)aye
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)aye
Jacqui LaitBeckenhamConaye
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)aye
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)aye
Ian Liddell-GraingerBridgwaterCon (front bench)aye
David LidingtonAylesburyCon (front bench)aye
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)aye
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)aye
Andrew MacKayBracknellConaye
David MacleanPenrith and The BorderCon (front bench)aye
John MaplesStratford-on-AvonCon (front bench)aye
Francis MaudeHorshamConaye
Dr Brian MawhinneyNorth West CambridgeshireConaye
Anne McIntoshVale of YorkCon (front bench)aye
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)aye
Patrick MercerNewarkConaye
Andrew MitchellSutton ColdfieldCon (front bench)aye
Malcolm MossNorth East CambridgeshireConaye
Andrew MurrisonWestburyCon (front bench)aye
Mr Archie NormanTunbridge WellsConaye
Stephen O'BrienEddisburyConaye
George OsborneTattonCon (front bench)aye
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)aye
Mr Richard PageSouth West HertfordshireConaye
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)aye
Owen PatersonNorth ShropshireConaye
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)aye
Mr Michael PortilloKensington and ChelseaConaye
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)aye
John RandallUxbridgeCon (front bench)aye
John RedwoodWokinghamConaye
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)aye
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentCon (front bench)aye
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)aye
Mrs Marion RoeBroxbourneConaye
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)aye
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)aye
Mr Jonathan SayeedMid Bedfordshirewhilst Conaye
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)aye
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)aye
Mark SimmondsBoston and SkegnessCon (front bench)aye
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)aye
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)aye
Bob SpinkCastle PointConaye
Richard SpringWest SuffolkConaye
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)aye
Anthony SteenTotnesConaye
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)aye
Hugo SwireEast DevonCon (front bench)aye
Robert SymsPooleCon (front bench)aye
Peter TapsellLouth and HorncastleCon (front bench)aye
Ian TaylorEsher and WaltonConaye
Mr John TaylorSolihullConaye
David TredinnickBosworthCon (front bench)aye
Mr Michael TrendWindsorConaye
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)aye
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)aye
Nigel WatersonEastbourneConaye
Angela WatkinsonUpminsterCon (front bench)aye
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordCon (front bench)aye
Bill WigginLeominsterCon (front bench)aye
David WillettsHavantCon (front bench)aye
David WilshireSpelthorneContellaye
Ann WintertonCongletonwhilst Conaye
Nicholas WintertonMacclesfieldConaye
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)aye
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)aye
Peter AinsworthEast SurreyConabsent
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)absent
Mr David AtkinsonBournemouth EastConabsent
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)absent
John BercowBuckinghamCon (front bench)absent
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)absent
Sir Sydney ChapmanChipping BarnetConabsent
Patrick CormackSouth StaffordshireCon (front bench)absent
David CurrySkipton and RiponConabsent
Quentin DaviesGrantham and StamfordCon (front bench)absent
Alan DuncanRutland and MeltonConabsent
Mark FieldCities of London and WestminsterCon (front bench)absent
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)absent
John GreenwayRyedaleConabsent
Robert JacksonWantagewhilst Conabsent
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)absent
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)absent
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)absent
Peter LilleyHitchin and HarpendenConabsent
Humfrey MalinsWokingConabsent
Michael MatesEast HampshireConabsent
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)absent
Mrs Gillian ShephardSouth West NorfolkCon (front bench)absent
Keith SimpsonMid NorfolkCon (front bench)absent
Nicholas SoamesMid SussexCon (front bench)absent
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)absent
Mr Teddy TaylorRochford and Southend EastConabsent
Peter ViggersGosportConabsent
Robert WalterNorth DorsetCon (front bench)absent
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdConabsent
Mr John WilkinsonRuislip - NorthwoodConabsent
Alan HaselhurstSaffron WaldenDeputy Speaker (front bench)absent
Sylvia HealHalesowen and Rowley RegisDeputy Speakerabsent
Michael LordCentral Suffolk and North IpswichDeputy Speaker (front bench)absent
Gregory CampbellEast LondonderryDUP (front bench)absent
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)absent
Ian PaisleyNorth AntrimDUP (front bench)absent
Iris RobinsonStrangfordDUPabsent
Peter RobinsonBelfast EastDUPabsent
Richard TaylorWyre ForestIndependentaye
Mr Andrew HunterBasingstokewhilst Independent Conservativeabsent
David BurnsideSouth Antrimwhilst Independent Ulster Unionistaye
Martin SmythBelfast Southwhilst Independent Ulster Unionistaye
Jeffrey M. DonaldsonLagan Valleywhilst Independent Ulster Unionist (front bench)absent
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLabno
Mrs Irene AdamsPaisley NorthLab (minister)no
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLab (minister)no
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)no
Graham AllenNottingham NorthLabno
Janet AndersonRossendale and DarwenLabno
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLab (minister)no
Ms Candy AthertonFalmouth and CamborneLabno
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLab (minister)tellno
John AustinErith and ThamesmeadLabno
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)no
Mr Harry BarnesNorth East DerbyshireLabno
John BattleLeeds WestLabno
Mr Nigel BeardBexleyheath and CrayfordLabno
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)no
Mr Andrew BennettDenton and ReddishLabno
Joe BentonBootleLab (minister)no
Clive BettsSheffield, AttercliffeLab (minister)no
Liz BlackmanErewashLabno
Bob BlizzardWaveneyLabno
David BorrowSouth RibbleLabno
Mr Keith BradleyManchester, WithingtonLabno
Mr Peter BradleyThe WrekinLabno
Ben BradshawExeterLab (minister)no
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)no
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLabno
Des BrowneKilmarnock and LoudounLab (minister)no
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLab (minister)no
Colin BurgonElmetLabno
Andy BurnhamLeighLab (minister)no
Stephen ByersNorth TynesideLabno
David CairnsGreenock and InverclydeLabno
Alan CampbellTynemouthLabno
Mrs Anne CampbellCambridgeLabno
Ronnie CampbellBlyth ValleyLabno
Mr Ivor CaplinHoveLab (minister)no
Mr Roger CasaleWimbledonLabno
Martin CatonGowerLab (minister)no
Ian CawseyBrigg and GooleLabno
Colin ChallenMorley and RothwellLabno
Ben ChapmanWirral SouthLabno
David ChaytorBury NorthLabno
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLabno
Paul ClarkGillinghamLab (minister)no
Charles ClarkeNorwich SouthLab (minister)no
Tom ClarkeCoatbridge and ChrystonLabno
Mr Tony ClarkeNorthampton SouthLabno
David ClellandTyne BridgeLabno
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)no
Vernon CoakerGedlingLab (minister)no
Ann CoffeyStockportLab (minister)no
Harry CohenLeyton and WansteadLabno
Michael ConnartyFalkirk EastLab (minister)no
Frank CookStockton NorthLabno
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)no
Jeremy CorbynIslington NorthLabno
Ms Jean CorstonBristol EastLab (minister)no
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLabno
Professor Ross CranstonDudley NorthLabno
Jon CruddasDagenhamLabno
Ann CryerKeighleyLabno
John CryerHornchurchLabno
John CummingsEasingtonLabno
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)no
Claire Curtis-ThomasCrosbyLabno
Alistair DarlingEdinburgh CentralLab (minister)no
Mrs Valerie DaveyBristol WestLabno
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)no
Ian DavidsonGlasgow PollokLab (minister)no
Mr Denzil DaviesLlanelliLabno
Mr Hilton DawsonLancaster and WyreLabno
Janet DeanBurtonLabno
John DenhamSouthampton, ItchenLabno
Parmjit DhandaGloucesterLabno
Jim DobbinHeywood and MiddletonLabno
Frank DobsonHolborn and St PancrasLabno
Brian H DonohoeCunninghame SouthLab (minister)no
Jim DowdLewisham WestLab (minister)no
Gwyneth DunwoodyCrewe and NantwichLabno
Angela EagleWallaseyLab (minister)no
Maria EagleLiverpool, GarstonLab (minister)no
Mr Huw EdwardsMonmouthLabno
Clive EffordElthamLab (minister)no
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)no
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLabno
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLab (minister)no
Frank FieldBirkenheadLab (minister)no
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLabno
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLab (minister)no
Ms Lorna FitzsimonsRochdaleLabno
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)no
Barbara FollettStevenageLabno
Mr Derek FosterBishop AucklandLab (minister)no
Michael FosterWorcesterLabno
Hywel FrancisAberavonLab (minister)no
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)no
Bruce GeorgeWalsall SouthLabno
Neil GerrardWalthamstowLabno
Ian GibsonNorwich NorthLabno
Linda GilroyPlymouth, SuttonLabno
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLabno
Mr Win GriffithsBridgendLabno
John GroganSelbyLabno
Mike HallWeaver ValeLabno
Patrick HallBedfordLabno
David HamiltonMidlothianLab (minister)no
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)no
David HansonDelynLabno
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)no
Tom HarrisGlasgow CathcartLab (minister)no
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)no
John HealeyWentworthLab (minister)no
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLabno
Mr Ivan HendersonHarwichLabno
Mark HendrickPrestonLab (minister)no
Stephen HepburnJarrowLabno
John HeppellNottingham EastLab (minister)no
Stephen HesfordWirral WestLabno
David HeyesAshton-under-LyneLab (minister)no
Keith HillStreathamLab (minister)no
Mr David HinchliffeWakefieldLabno
Margaret HodgeBarkingLab (minister)no
Kate HoeyVauxhallLabno
Phil HopeCorbyLab (minister)no
Kelvin HopkinsLuton NorthLab (minister)no
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLab (minister)no
Kim HowellsPontypriddLab (minister)no
Beverley HughesStretford and UrmstonLab (minister)no
Mr Kevin HughesDoncaster NorthLabno
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLabno
Brian IddonBolton South EastLabno
Eric IllsleyBarnsley CentralLabno
Adam IngramEast KilbrideLab (minister)no
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)no
Mrs Helen JacksonSheffield, HillsboroughLabno
Mr David JamiesonPlymouth, DevonportLab (minister)no
Brian JenkinsTamworthLabno
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLab (minister)no
Miss Melanie JohnsonWelwyn HatfieldLab (minister)no
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)no
Mr Jon Owen JonesCardiff CentralLabno
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)no
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLabno
Martyn JonesClwyd SouthLabno
Eric JoyceFalkirk WestLab (minister)no
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)no
Sally KeebleNorthampton NorthLabno
Alan KeenFeltham and HestonLabno
Fraser KempHoughton and Washington EastLab (minister)no
Piara S KhabraEaling, SouthallLabno
David KidneyStaffordLabno
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLabno
Mr Andy KingRugby and KenilworthLabno
Ms Oona KingBethnal Green and BowLabno
Jim KnightSouth DorsetLab (minister)no
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLabno
Stephen LadymanSouth ThanetLab (minister)no
David LammyTottenhamLab (minister)no
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLab (minister)no
David LepperBrighton, PavilionLabno
Chris LeslieShipleyLab (minister)no
Tom LevittHigh PeakLabno
Ivan LewisBury SouthLab (minister)no
Martin LintonBatterseaLabno
Andrew LoveEdmontonLab (minister)no
Ian LucasWrexhamLab (minister)no
Mr Iain LukeDundee EastLabno
Mr John LyonsStrathkelvin and BearsdenLabno
Mr Calum MacDonaldNa h-Eileanan an IarLabno
Andrew MacKinlayThurrockLabno
Denis MacShaneRotherhamLab (minister)no
Fiona MactaggartSloughLab (minister)no
Mrs Alice MahonHalifaxLabno
Judy MallaberAmber ValleyLabno
John MannBassetlawLab (minister)no
Rob MarrisWolverhampton South WestLab (minister)no
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)no
Dr Jim MarshallLeicester SouthLabno
Robert Marshall-AndrewsMedwayLabno
Eric MartlewCarlisleLabno
Thomas McAvoyGlasgow RutherglenLab (minister)no
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLab (minister)no
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)no
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLabno
John McFallDumbartonLab (minister)no
Shona McIsaacCleethorpesLabno
Ann McKechinGlasgow MaryhillLab (minister)no
Rosemary McKennaCumbernauld and KilsythLabno
Tony McNultyHarrow EastLab (minister)no
Mr Tony McWalterHemel HempsteadLabno
Mr John McWilliamBlaydonLabno
Michael MeacherOldham West and RoytonLab (minister)no
Gillian MerronLincolnLab (minister)no
David MilibandSouth ShieldsLab (minister)no
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)no
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)no
Laura MoffattCrawleyLabno
Chris MoleIpswichLabno
Margaret MoranLuton SouthLab (minister)no
Julie MorganCardiff NorthLabno
Ms Estelle MorrisBirmingham, YardleyLab (minister)no
Kali MountfordColne ValleyLabno
George MudieLeeds EastLab (minister)no
Chris MullinSunderland SouthLab (minister)no
Meg MunnSheffield, HeeleyLab (minister)no
Denis MurphyWansbeckLabno
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)tellno
Paul MurphyTorfaenLab (minister)no
Doug NaysmithBristol North WestLabno
Dan NorrisWansdykeLabno
Mr Bill O'BrienNormantonLabno
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)no
Mrs Diana OrganForest of DeanLabno
Sandra OsborneAyrLabno
Albert OwenYnys MônLab (minister)no
Nick PalmerBroxtoweLabno
Mrs Anne PickingEast LothianLabno
Mr Colin PickthallWest LancashireLabno
Mr Peter PikeBurnleyLabno
James PlaskittWarwick and LeamingtonLabno
Mr Kerry PollardSt AlbansLabno
Mr Chris PondGraveshamLab (minister)no
Greg PopeHyndburnLabno
Steve PoundEaling NorthLab (minister)no
Bridget PrenticeLewisham EastLab (minister)no
Gordon PrenticePendleLabno
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)no
Gwyn ProsserDoverLabno
Ken PurchaseWolverhampton North EastLabno
James PurnellStalybridge and HydeLabno
Mr Lawrie QuinnScarborough and WhitbyLabno
Mr Syd RapsonPortsmouth NorthLabno
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLab (minister)no
Andy ReedLoughboroughLabno
John ReidHamilton North and BellshillLab (minister)no
Terry RooneyBradford NorthLabno
Mr Ernie RossDundee WestLabno
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)no
Chris RuaneVale of ClwydLabno
Joan RuddockLewisham, DeptfordLab (minister)no
Christine RussellCity of ChesterLabno
Joan RyanEnfield NorthLab (minister)no
Martin SalterReading WestLabno
Mohammad SarwarGlasgow GovanLabno
Mr Malcolm SavidgeAberdeen NorthLabno
Mr Phil SawfordKetteringLabno
Mr Brian SedgemoreHackney South and ShoreditchLabno
Jim SheridanWest RenfrewshireLab (minister)no
Alan SimpsonNottingham SouthLabno
Marsha SinghBradford WestLabno
Andrew SmithOxford EastLab (minister)no
Angela SmithBasildonLab (minister)no
Mr Chris SmithIslington South and FinsburyLabno
Jacqui SmithRedditchLab (minister)no
John SmithVale of GlamorganLabno
Mr Clive SoleyEaling, Acton and Shepherd's BushLab (minister)no
Helen SouthworthWarrington SouthLabno
John SpellarWarleyLab (minister)no
Rachel SquireDunfermline WestLabno
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLabno
Mr Gerry SteinbergCity of DurhamLabno
Mr George StevensonStoke-on-Trent SouthLabno
Mr David StewartInverness East, Nairn and LochaberLabno
Jack StrawBlackburnLab (minister)no
Graham StringerManchester, BlackleyLab (minister)no
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)no
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)no
Dari TaylorStockton SouthLabno
David TaylorNorth West LeicestershireLabno
Mr Gareth ThomasClwyd WestLabno
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)no
Paddy TippingSherwoodLabno
Mark ToddSouth DerbyshireLabno
Don TouhigIslwynLab (minister)no
Mr Dennis TurnerWolverhampton South EastLab (minister)no
Desmond TurnerBrighton, KemptownLabno
Neil TurnerWiganLabno
Derek TwiggHaltonLab (minister)no
Keith VazLeicester EastLab (minister)no
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)no
Claire WardWatfordLabno
Tom WatsonWest Bromwich EastLab (minister)no
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)no
Malcolm WicksCroydon NorthLab (minister)no
Alan WilliamsSwansea WestLabno
Betty WilliamsConwyLabno
Michael WillsNorth SwindonLab (minister)no
David WinnickWalsall NorthLab (minister)no
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)no
Mike WoodBatley and SpenLabno
Shaun WoodwardSt Helens SouthLab (minister)no
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLab (minister)no
Mr Tony WorthingtonClydebank and MilngavieLabno
Anthony D WrightGreat YarmouthLabno
David WrightTelfordLab (minister)no
Tony WrightCannock ChaseLabno
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLabno
Douglas AlexanderPaisley SouthLab (minister)absent
Mr Donald AndersonSwansea EastLab (minister)absent
Vera BairdRedcarLababsent
Mr Tony BanksWest HamLab (minister)absent
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)absent
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)absent
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)absent
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)absent
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)absent
Roger BerryKingswoodLababsent
Mr Harold BestLeeds North WestLababsent
Tony BlairSedgefieldLab (minister)absent
Hazel BlearsSalfordLab (minister)absent
David BlunkettSheffield, BrightsideLab (minister)absent
Mr Paul BoatengBrent SouthLab (minister)absent
Gordon BrownDunfermline EastLab (minister)absent
Russell BrownDumfriesLab (minister)absent
Chris BryantRhonddaLab (minister)absent
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLab (minister)absent
Richard CabornSheffield CentralLab (minister)absent
Ms Helen ClarkPeterboroughLababsent
Dr Lynda ClarkEdinburgh PentlandsLab (minister)absent
Mr Iain ColemanHammersmith and FulhamLababsent
Mr Tony ColmanPutneyLababsent
Robin CookLivingstonLababsent
Mr Tom CoxTootingLababsent
David CrausbyBolton North EastLab (minister)absent
Dr Jack CunninghamCopelandLab (minister)absent
Jim CunninghamCoventry SouthLab (minister)absent
Mr Tam DalyellLinlithgowLababsent
Geraint DaviesCroydon CentralLab (minister)absent
Mr Terry DavisBirmingham, Hodge HillLababsent
Andrew DismoreHendonLababsent
Frank DoranAberdeen CentralLab (minister)absent
David DrewStroudLab (minister)absent
Ms Julia DrownSouth SwindonLababsent
Bill EtheringtonSunderland NorthLababsent
Paul FlynnNewport WestLababsent
Michael Jabez FosterHastings and RyeLababsent
Mr George FoulkesCarrick, Cumnock and Doon ValleyLababsent
George GallowayGlasgow Kelvinwhilst Lababsent
Mike GapesIlford SouthLababsent
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLab (minister)absent
Ms Jane GriffithsReading EastLababsent
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLab (minister)absent
Peter HainNeathLab (minister)absent
Patricia HewittLeicester WestLab (minister)absent
Jimmy HoodClydesdaleLab (minister)absent
Geoff HoonAshfieldLab (minister)absent
Mr Alan HowarthNewport EastLab (minister)absent
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)absent
Mr Alan HurstBraintreeLababsent
John HuttonBarrow and FurnessLab (minister)absent
Glenda JacksonHampstead and HighgateLababsent
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)absent
Ann KeenBrentford and IsleworthLababsent
Ruth KellyBolton WestLab (minister)absent
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLab (minister)absent
Mrs Jackie LawrencePreseli PembrokeshireLababsent
Bob LaxtonDerby NorthLababsent
Mr Terry LewisWorsleyLababsent
Mrs Helen LiddellAirdrie and ShottsLababsent
Tony LloydManchester CentralLababsent
John MacDougallCentral FifeLababsent
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLab (minister)absent
Mr Peter MandelsonHartlepoolLababsent
David MarshallGlasgow ShettlestonLababsent
Chris McCaffertyCalder ValleyLababsent
Ian McCartneyMakerfieldLab (minister)absent
Anne McGuireStirlingLab (minister)absent
Mr Kevin McNamaraKingston upon Hull NorthLababsent
Alan MealeMansfieldLababsent
Alun MichaelCardiff South and PenarthLab (minister)absent
Alan MilburnDarlingtonLababsent
Dr Lewis MoonieKirkcaldyLababsent
Elliot MorleyScunthorpeLab (minister)absent
Edward O'HaraKnowsley SouthLababsent
Mr Martin O'NeillOchilLab (minister)absent
Bill OlnerNuneatonLababsent
Ian PearsonDudley SouthLab (minister)absent
Ms Linda PerhamIlford NorthLababsent
John PrescottKingston upon Hull EastLab (minister)absent
Ms Joyce QuinGateshead East and Washington WestLababsent
Bill RammellHarlowLab (minister)absent
John RobertsonGlasgow AnnieslandLab (minister)absent
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLababsent
Mrs Barbara RocheHornsey and Wood GreenLababsent
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLababsent
Barry SheermanHuddersfieldLab (minister)absent
Ms Debra ShipleyStourbridgeLababsent
Clare ShortBirmingham, LadywoodLababsent
Siôn SimonBirmingham, ErdingtonLababsent
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)absent
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLababsent
Mr Llew SmithBlaenau GwentLababsent
Ian StewartEcclesLababsent
Mr Paul StinchcombeWellingboroughLababsent
Howard StoateDartfordLababsent
Gavin StrangEdinburgh East and MusselburghLababsent
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)absent
Mrs Ann TaylorDewsburyLab (minister)absent
Stephen TimmsEast HamLab (minister)absent
Jon TrickettHemsworthLab (minister)absent
Paul TruswellPudseyLababsent
Stephen TwiggEnfield, SouthgateLab (minister)absent
Mr Bill TynanHamilton SouthLababsent
Rudi VisFinchley and Golders GreenLababsent
Robert WareingLiverpool, West DerbyLababsent
Dave WattsSt Helens NorthLababsent
Mr Brian WhiteNorth East Milton KeynesLababsent
Mr Brian WilsonCunninghame NorthLababsent
Mr Jimmy WrayGlasgow BailliestonLababsent
Mr Richard AllanSheffield, HallamLDem (front bench)aye
Norman BakerLewesLDemaye
John BarrettEdinburgh WestLDemaye
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)aye
Colin BreedSouth East CornwallLDemaye
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)aye
Mr John BurnettTorridge and West DevonLDemaye
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)aye
Mr Brian CotterWeston-Super-MareLDem (front bench)aye
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)aye
Ms Sue DoughtyGuildfordLDemaye
Don FosterBathLDemaye
Sandra GidleyRomseyLDemaye
Mr Matthew GreenLudlowLDemaye
Nick HarveyNorth DevonLDemaye
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)aye
Paul HolmesChesterfieldLDemaye
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)aye
Paul KeetchHerefordLDemaye
Charles KennedyRoss, Skye and Inverness WestLDem (front bench)aye
Mr Archy KirkwoodRoxburgh and BerwickshireLDem (front bench)aye
David LawsYeovilLDem (front bench)aye
Michael MooreTweeddale, Ettrick and LauderdaleLDem (front bench)aye
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDemaye
Mr David RendelNewburyLDemaye
Bob RussellColchesterLDem (front bench)aye
Adrian SandersTorbayLDemaye
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)aye
Matthew TaylorTruro and St AustellLDemaye
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)aye
Dr Jenny TongeRichmond ParkLDemaye
Mr Paul TylerNorth CornwallLDem (front bench)aye
Steve WebbNorthavonLDem (front bench)aye
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)aye
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDem (front bench)aye
Richard Younger-RossTeignbridgeLDemaye
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)absent
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)absent
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)absent
Patsy CaltonCheadleLDemabsent
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)absent
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)absent
Mr David ChidgeyEastleighLDem (front bench)absent
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)absent
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)absent
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDemabsent
Mr Nigel JonesCheltenhamLDem (front bench)absent
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)absent
Mr Paul MarsdenShrewsbury and Atchamwhilst LDemabsent
Mark OatenWinchesterLDemabsent
John PughSouthportLDem (front bench)absent
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)absent
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)absent
Adam PriceCarmarthen East and DinefwrPCaye
Mr Simon ThomasCeredigionPCaye
Hywel WilliamsCaernarfonPC (front bench)aye
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)absent
Mr John HumeFoyleSDLPabsent
Mr Seamus MallonNewry and ArmaghSDLPabsent
Eddie McGradySouth DownSDLPabsent
Gerry AdamsBelfast WestSFabsent
Pat DohertyWest TyroneSFabsent
Michelle GildernewFermanagh and South TyroneSFabsent
Martin McGuinnessMid UlsterSFabsent
Ms Annabelle EwingPerthSNPaye
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)aye
Michael WeirAngusSNP (front bench)aye
Pete WishartNorth TaysideSNP (front bench)aye
Alex SalmondBanff and BuchanSNPabsent
Michael MartinGlasgow SpringburnSpeaker (front bench)absent
Mr Roy BeggsEast AntrimUUPaye
Sylvia HermonNorth DownUUP (front bench)absent
Rt Hon David TrimbleUpper BannUUP (front bench)absent

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

There are lots of plans afoot, including extensive redevelopment of the site and plans for new functionality. To keep up with what's happening, please check out the blog. We're working on updating all the contact details throughout the site, but if you'd like to talk to us about the project, please email [email protected]

The Whip on the Web

Advertisement - Helping keeping PublicWhip alive