Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.
What is Tell?
'+1 tell' means that in addition one member of that party was a
teller for that division lobby.
What are Boths? An MP can vote both
aye and no in the same division. The boths
page explains this.
What is Turnout? This is measured against
the total membership of the party at the time of the vote.
Includes MPs who were absent (or abstained)
from this vote.
Name | Constituency | Party | Vote |
Peter Ainsworth | East Surrey | Con | aye |
Sir David Amess | Southend West | Con (front bench) | aye |
Mr David Atkinson | Bournemouth East | Con | aye |
Peter Atkinson | Hexham | Con | aye |
Richard Bacon | South Norfolk | Con (front bench) | aye |
Tony Baldry | Banbury | Con (front bench) | aye |
Gregory Barker | Bexhill and Battle | Con (front bench) | aye |
John Baron | Billericay | Con (front bench) | aye |
Henry Bellingham | North West Norfolk | Con (front bench) | aye |
John Bercow | Buckingham | Con (front bench) | aye |
Paul Beresford | Mole Valley | Con (front bench) | aye |
Tim Boswell | Daventry | Con (front bench) | aye |
Mrs Virginia Bottomley | South West Surrey | Con | aye |
Julian Brazier | Canterbury | Con (front bench) | aye |
Angela Browning | Tiverton and Honiton | Con (front bench) | aye |
Simon Burns | West Chelmsford | Con (front bench) | aye |
Alistair Burt | North East Bedfordshire | Con (front bench) | aye |
John Butterfill | Bournemouth West | Con | aye |
David Cameron | Witney | Con (front bench) | aye |
Bill Cash | Stone | Con (front bench) | aye |
Sir Sydney Chapman | Chipping Barnet | Con | aye |
Christopher Chope | Christchurch | Con (front bench) | aye |
James Clappison | Hertsmere | Con (front bench) | aye |
Kenneth Clarke | Rushcliffe | Con (front bench) | aye |
Geoffrey Clifton-Brown | Cotswold | Con (front bench) | aye |
Mr Tim Collins | Westmorland and Lonsdale | Con | aye |
Derek Conway | Old Bexley and Sidcup | Con | aye |
Patrick Cormack | South Staffordshire | Con (front bench) | aye |
Mr James Cran | Beverley and Holderness | Con | aye |
David Curry | Skipton and Ripon | Con | aye |
Quentin Davies | Grantham and Stamford | Con (front bench) | aye |
David Davis | Haltemprice and Howden | Con (front bench) | aye |
Jonathan Djanogly | Huntingdon | Con (front bench) | aye |
Mr Peter Duncan | Galloway and Upper Nithsdale | Con | aye |
Iain Duncan Smith | Chingford and Woodford Green | Con (front bench) | aye |
Nigel Evans | Ribble Valley | Con (front bench) | aye |
Michael Fabricant | Lichfield | Con (front bench) | aye |
Michael Fallon | Sevenoaks | Con (front bench) | aye |
Mark Field | Cities of London and Westminster | Con (front bench) | aye |
Mr Howard Flight | Arundel and South Downs | whilst Con (front bench) | aye |
Mr Adrian Flook | Taunton | Con | aye |
Eric Forth | Bromley and Chislehurst | Con | aye |
Liam Fox | Woodspring | Con (front bench) | aye |
Mark Francois | Rayleigh | Con (front bench) | aye |
Edward Garnier | Harborough | Con (front bench) | aye |
Nick Gibb | Bognor Regis and Littlehampton | Con (front bench) | aye |
Dame Cheryl Gillan | Chesham and Amersham | Con (front bench) | aye |
Paul Goodman | Wycombe | Con | aye |
Chris Grayling | Epsom and Ewell | Con (front bench) | aye |
Damian Green | Ashford | Con (front bench) | aye |
John Greenway | Ryedale | Con | aye |
Dominic Grieve | Beaconsfield | Con | aye |
John Gummer | Suffolk Coastal | Con (front bench) | aye |
William Hague | Richmond (Yorks) | Con (front bench) | aye |
Mr Nick Hawkins | Surrey Heath | Con | aye |
David Heathcoat-Amory | Wells | Con | aye |
Charles Hendry | Wealden | Con (front bench) | aye |
Mark Hoban | Fareham | Con (front bench) | aye |
John Horam | Orpington | Con | aye |
Michael Howard | Folkestone and Hythe | Con (front bench) | aye |
Gerald Howarth | Aldershot | Con (front bench) | aye |
Michael Jack | Fylde | Con | aye |
Bernard Jenkin | North Essex | Con (front bench) | aye |
Robert Key | Salisbury | Con | aye |
Julie Kirkbride | Bromsgrove | Con | aye |
Greg Knight | East Yorkshire | Con (front bench) | aye |
Eleanor Laing | Epping Forest | Con (front bench) | aye |
Jacqui Lait | Beckenham | Con | aye |
Andrew Lansley | South Cambridgeshire | Con (front bench) | aye |
Edward Leigh | Gainsborough | Con (front bench) | aye |
Oliver Letwin | West Dorset | Con (front bench) | aye |
Julian Lewis | New Forest East | Con (front bench) | aye |
Ian Liddell-Grainger | Bridgwater | Con (front bench) | aye |
David Lidington | Aylesbury | Con (front bench) | aye |
Peter Lilley | Hitchin and Harpenden | Con | aye |
Tim Loughton | East Worthing and Shoreham | Con (front bench) | aye |
Peter Luff | Mid Worcestershire | Con (front bench) | aye |
Andrew MacKay | Bracknell | Con | aye |
David Maclean | Penrith and The Border | Con (front bench) | aye |
Humfrey Malins | Woking | Con | aye |
John Maples | Stratford-on-Avon | Con (front bench) | aye |
Francis Maude | Horsham | Con | aye |
Dr Brian Mawhinney | North West Cambridgeshire | Con | aye |
Theresa May | Maidenhead | Con (front bench) | aye |
Anne McIntosh | Vale of York | Con (front bench) | aye |
Patrick McLoughlin | West Derbyshire | Con (front bench) | aye |
Andrew Mitchell | Sutton Coldfield | Con | aye |
Malcolm Moss | North East Cambridgeshire | Con | aye |
Andrew Murrison | Westbury | Con (front bench) | aye |
Mr Archie Norman | Tunbridge Wells | Con | aye |
Stephen O'Brien | Eddisbury | Con | aye |
George Osborne | Tatton | Con (front bench) | aye |
Richard Ottaway | Croydon South | Con (front bench) | aye |
Mr Richard Page | South West Hertfordshire | Con | aye |
James Paice | South East Cambridgeshire | Con (front bench) | aye |
Mr Michael Portillo | Kensington and Chelsea | Con | aye |
Mark Prisk | Hertford and Stortford | Con (front bench) | aye |
John Redwood | Wokingham | Con | aye |
Andrew Robathan | Blaby | Con (front bench) | aye |
Hugh Robertson | Faversham and Mid Kent | Con (front bench) | tellaye |
Laurence Robertson | Tewkesbury | Con (front bench) | aye |
Mrs Marion Roe | Broxbourne | Con | aye |
Andrew Rosindell | Romford | Con (front bench) | aye |
David Ruffley | Bury St Edmunds | Con (front bench) | aye |
Mr Jonathan Sayeed | Mid Bedfordshire | whilst Con | aye |
Andrew Selous | South West Bedfordshire | Con (front bench) | aye |
Mrs Gillian Shephard | South West Norfolk | Con (front bench) | aye |
Richard Shepherd | Aldridge-Brownhills | Con (front bench) | aye |
Mark Simmonds | Boston and Skegness | Con (front bench) | aye |
Nicholas Soames | Mid Sussex | Con (front bench) | aye |
Caroline Spelman | Meriden | Con (front bench) | aye |
Michael Spicer | West Worcestershire | Con (front bench) | aye |
Bob Spink | Castle Point | Con | aye |
Richard Spring | West Suffolk | Con | aye |
John Stanley | Tonbridge and Malling | Con (front bench) | aye |
Gary Streeter | South West Devon | Con (front bench) | aye |
Robert Syms | Poole | Con (front bench) | tellaye |
Peter Tapsell | Louth and Horncastle | Con | aye |
Ian Taylor | Esher and Walton | Con | aye |
Mr John Taylor | Solihull | Con | aye |
Mr Michael Trend | Windsor | Con | aye |
Andrew Turner | Isle of Wight | Con (front bench) | aye |
Andrew Tyrie | Chichester | Con (front bench) | aye |
Peter Viggers | Gosport | Con | aye |
Nigel Waterson | Eastbourne | Con | aye |
Angela Watkinson | Upminster | Con (front bench) | aye |
John Whittingdale | Maldon and East Chelmsford | Con (front bench) | aye |
Ann Widdecombe | Maidstone and The Weald | Con | aye |
Bill Wiggin | Leominster | Con (front bench) | aye |
David Willetts | Havant | Con (front bench) | aye |
David Wilshire | Spelthorne | Con | aye |
Ann Winterton | Congleton | whilst Con | aye |
George Young | North West Hampshire | Con (front bench) | aye |
Michael Ancram | Devizes | Con (front bench) | absent |
James Arbuthnot | North East Hampshire | Con (front bench) | absent |
Crispin Blunt | Reigate | Con | absent |
Peter Bottomley | Worthing West | Con (front bench) | absent |
Graham Brady | Altrincham and Sale West | Con | absent |
Stephen Dorrell | Charnwood | Con | absent |
Alan Duncan | Rutland and Melton | Con | absent |
Roger Gale | North Thanet | Con (front bench) | absent |
James Gray | North Wiltshire | Con | absent |
Philip Hammond | Runnymede and Weybridge | Con (front bench) | absent |
John Hayes | South Holland and The Deepings | Con (front bench) | absent |
Oliver Heald | North East Hertfordshire | Con (front bench) | absent |
Douglas Hogg | Sleaford and North Hykeham | Con | absent |
Robert Jackson | Wantage | whilst Con | absent |
Boris Johnson | Henley | Con (front bench) | absent |
Michael Mates | East Hampshire | Con | absent |
Patrick Mercer | Newark | Con | absent |
Owen Paterson | North Shropshire | Con | absent |
Eric Pickles | Brentwood and Ongar | Con (front bench) | absent |
John Randall | Uxbridge | Con (front bench) | absent |
Keith Simpson | Mid Norfolk | Con (front bench) | absent |
Anthony Steen | Totnes | Con | absent |
Desmond Swayne | New Forest West | Con (front bench) | absent |
Hugo Swire | East Devon | Con (front bench) | absent |
Mr Teddy Taylor | Rochford and Southend East | Con | absent |
David Tredinnick | Bosworth | Con (front bench) | absent |
Robert Walter | North Dorset | Con (front bench) | absent |
Mr John Wilkinson | Ruislip - Northwood | Con | absent |
Nicholas Winterton | Macclesfield | Con | absent |
Tim Yeo | South Suffolk | Con (front bench) | absent |
Alan Haselhurst | Saffron Walden | Deputy Speaker (front bench) | absent |
Sylvia Heal | Halesowen and Rowley Regis | Deputy Speaker | absent |
Michael Lord | Central Suffolk and North Ipswich | Deputy Speaker (front bench) | absent |
Nigel Dodds | Belfast North | DUP (front bench) | aye |
Peter Robinson | Belfast East | DUP | aye |
Gregory Campbell | East Londonderry | DUP (front bench) | absent |
Ian Paisley | North Antrim | DUP (front bench) | absent |
Iris Robinson | Strangford | DUP | absent |
Richard Taylor | Wyre Forest | Independent | aye |
Mr Andrew Hunter | Basingstoke | whilst Independent Conservative | aye |
David Burnside | South Antrim | whilst Independent Ulster Unionist | aye |
Jeffrey M. Donaldson | Lagan Valley | whilst Independent Ulster Unionist (front bench) | absent |
Martin Smyth | Belfast South | whilst Independent Ulster Unionist | absent |
Diane Abbott | Hackney North and Stoke Newington | Lab | no |
Mrs Irene Adams | Paisley North | Lab (minister) | no |
Nick Ainger | Carmarthen West and South Pembrokeshire | Lab (minister) | no |
Bob Ainsworth | Coventry North East | Lab (minister) | no |
Douglas Alexander | Paisley South | Lab (minister) | no |
Graham Allen | Nottingham North | Lab | no |
Mr Donald Anderson | Swansea East | Lab (minister) | no |
Janet Anderson | Rossendale and Darwen | Lab | no |
Hilary Armstrong | North West Durham | Lab (minister) | no |
Ms Candy Atherton | Falmouth and Camborne | Lab | no |
Charlotte Atkins | Staffordshire Moorlands | Lab (minister) | no |
John Austin | Erith and Thamesmead | Lab | no |
Adrian Bailey | West Bromwich West | Lab (minister) | no |
Mr Tony Banks | West Ham | Lab | no |
Mr Harry Barnes | North East Derbyshire | Lab | no |
John Battle | Leeds West | Lab | no |
Hugh Bayley | City of York | Lab (minister) | no |
Mr Nigel Beard | Bexleyheath and Crayford | Lab | no |
Margaret Beckett | Derby South | Lab (minister) | no |
Anne Begg | Aberdeen South | Lab (minister) | no |
Stuart Bell | Middlesbrough | Lab (minister) | no |
Mr Andrew Bennett | Denton and Reddish | Lab | no |
Joe Benton | Bootle | Lab (minister) | no |
Roger Berry | Kingswood | Lab | no |
Mr Harold Best | Leeds North West | Lab | no |
Clive Betts | Sheffield, Attercliffe | Lab (minister) | no |
Liz Blackman | Erewash | Lab | no |
Hazel Blears | Salford | Lab (minister) | no |
Bob Blizzard | Waveney | Lab | no |
Mr Paul Boateng | Brent South | Lab (minister) | no |
David Borrow | South Ribble | Lab | no |
Mr Keith Bradley | Manchester, Withington | Lab | no |
Mr Peter Bradley | The Wrekin | Lab | no |
Ben Bradshaw | Exeter | Lab (minister) | no |
Kevin Brennan | Cardiff West | Lab (minister) | no |
Russell Brown | Dumfries | Lab (minister) | no |
Karen Buck | Regent's Park and Kensington North | Lab (minister) | no |
Richard Burden | Birmingham, Northfield | Lab (minister) | no |
Colin Burgon | Elmet | Lab | no |
Andy Burnham | Leigh | Lab (minister) | no |
Stephen Byers | North Tyneside | Lab | no |
Alan Campbell | Tynemouth | Lab | no |
Mrs Anne Campbell | Cambridge | Lab | no |
Ronnie Campbell | Blyth Valley | Lab | no |
Mr Ivor Caplin | Hove | Lab (minister) | no |
Mr Roger Casale | Wimbledon | Lab | no |
Ian Cawsey | Brigg and Goole | Lab | no |
Colin Challen | Morley and Rothwell | Lab | no |
Michael Clapham | Barnsley West and Penistone | Lab | no |
Ms Helen Clark | Peterborough | Lab | no |
Dr Lynda Clark | Edinburgh Pentlands | Lab (minister) | no |
Paul Clark | Gillingham | Lab (minister) | no |
Tom Clarke | Coatbridge and Chryston | Lab | no |
Mr Tony Clarke | Northampton South | Lab | no |
David Clelland | Tyne Bridge | Lab | no |
Ann Coffey | Stockport | Lab | no |
Harry Cohen | Leyton and Wanstead | Lab | no |
Michael Connarty | Falkirk East | Lab (minister) | no |
Frank Cook | Stockton North | Lab | no |
Robin Cook | Livingston | Lab | no |
Yvette Cooper | Pontefract and Castleford | Lab (minister) | no |
Jeremy Corbyn | Islington North | Lab | no |
Ms Jean Corston | Bristol East | Lab (minister) | no |
Jim Cousins | Newcastle upon Tyne Central | Lab | no |
Mr Tom Cox | Tooting | Lab | no |
Professor Ross Cranston | Dudley North | Lab | no |
Jon Cruddas | Dagenham | Lab | no |
Ann Cryer | Keighley | Lab | no |
John Cryer | Hornchurch | Lab | no |
John Cummings | Easington | Lab | no |
Dr Jack Cunningham | Copeland | Lab (minister) | no |
Jim Cunningham | Coventry South | Lab | no |
Tony Cunningham | Workington | Lab (minister) | no |
Mr Tam Dalyell | Linlithgow | Lab | no |
Mrs Valerie Davey | Bristol West | Lab | no |
Wayne David | Caerphilly | Lab (minister) | no |
Ian Davidson | Glasgow Pollok | Lab (minister) | no |
Mr Denzil Davies | Llanelli | Lab | no |
Geraint Davies | Croydon Central | Lab (minister) | no |
Mr Terry Davis | Birmingham, Hodge Hill | Lab | no |
Mr Hilton Dawson | Lancaster and Wyre | Lab | no |
Janet Dean | Burton | Lab | no |
John Denham | Southampton, Itchen | Lab | no |
Parmjit Dhanda | Gloucester | Lab | no |
Andrew Dismore | Hendon | Lab | no |
Jim Dobbin | Heywood and Middleton | Lab | no |
Brian H Donohoe | Cunninghame South | Lab (minister) | no |
Frank Doran | Aberdeen Central | Lab | no |
Jim Dowd | Lewisham West | Lab (minister) | no |
David Drew | Stroud | Lab (minister) | no |
Gwyneth Dunwoody | Crewe and Nantwich | Lab | no |
Angela Eagle | Wallasey | Lab (minister) | no |
Clive Efford | Eltham | Lab (minister) | no |
Louise Ellman | Liverpool, Riverside | Lab (minister) | no |
Bill Etherington | Sunderland North | Lab | no |
Frank Field | Birkenhead | Lab (minister) | no |
Jim Fitzpatrick | Poplar and Canning Town | Lab (minister) | no |
Ms Lorna Fitzsimons | Rochdale | Lab | no |
Barbara Follett | Stevenage | Lab | no |
Mr Derek Foster | Bishop Auckland | Lab (minister) | no |
Michael Jabez Foster | Hastings and Rye | Lab | no |
Mr George Foulkes | Carrick, Cumnock and Doon Valley | Lab | no |
Mike Gapes | Ilford South | Lab | no |
Bruce George | Walsall South | Lab | no |
Neil Gerrard | Walthamstow | Lab | no |
Linda Gilroy | Plymouth, Sutton | Lab | no |
Roger Godsiff | Birmingham, Sparkbrook and Small Heath | Lab | no |
Paul Goggins | Wythenshawe and Sale East | Lab (minister) | no |
Ms Jane Griffiths | Reading East | Lab | no |
Nigel Griffiths | Edinburgh South | Lab (minister) | no |
Mr Win Griffiths | Bridgend | Lab | no |
John Grogan | Selby | Lab | no |
Peter Hain | Neath | Lab (minister) | no |
Mike Hall | Weaver Vale | Lab | no |
Patrick Hall | Bedford | Lab | no |
David Hamilton | Midlothian | Lab (minister) | no |
Fabian Hamilton | Leeds North East | Lab (minister) | no |
David Hanson | Delyn | Lab | no |
Harriet Harman | Camberwell and Peckham | Lab (minister) | no |
Tom Harris | Glasgow Cathcart | Lab (minister) | no |
Dai Havard | Merthyr Tydfil and Rhymney | Lab (minister) | no |
John Healey | Wentworth | Lab (minister) | no |
Doug Henderson | Newcastle upon Tyne North | Lab | no |
Mr Ivan Henderson | Harwich | Lab | no |
Mark Hendrick | Preston | Lab (minister) | no |
Stephen Hepburn | Jarrow | Lab | no |
John Heppell | Nottingham East | Lab (minister) | no |
David Heyes | Ashton-under-Lyne | Lab (minister) | no |
Keith Hill | Streatham | Lab (minister) | no |
Mr David Hinchliffe | Wakefield | Lab | no |
Jimmy Hood | Clydesdale | Lab (minister) | no |
Geoff Hoon | Ashfield | Lab (minister) | no |
Kelvin Hopkins | Luton North | Lab (minister) | no |
George Howarth | Knowsley North and Sefton East | Lab (minister) | no |
Kim Howells | Pontypridd | Lab (minister) | no |
Mr Kevin Hughes | Doncaster North | Lab | no |
Joan Humble | Blackpool North and Fleetwood | Lab | no |
Mr Alan Hurst | Braintree | Lab | no |
John Hutton | Barrow and Furness | Lab (minister) | no |
Brian Iddon | Bolton South East | Lab | no |
Eric Illsley | Barnsley Central | Lab | no |
Adam Ingram | East Kilbride | Lab (minister) | no |
Huw Irranca-Davies | Ogmore | Lab (minister) | no |
Glenda Jackson | Hampstead and Highgate | Lab | no |
Mrs Helen Jackson | Sheffield, Hillsborough | Lab | no |
Brian Jenkins | Tamworth | Lab | no |
Miss Melanie Johnson | Welwyn Hatfield | Lab (minister) | no |
Helen Jones | Warrington North | Lab | no |
Mr Jon Owen Jones | Cardiff Central | Lab | no |
Lynne Jones | Birmingham, Selly Oak | Lab | no |
Sally Keeble | Northampton North | Lab | no |
Alan Keen | Feltham and Heston | Lab | no |
Ann Keen | Brentford and Isleworth | Lab | no |
Fraser Kemp | Houghton and Washington East | Lab (minister) | tellno |
Piara S Khabra | Ealing, Southall | Lab | no |
David Kidney | Stafford | Lab | no |
Peter Kilfoyle | Liverpool, Walton | Lab | no |
Mr Andy King | Rugby and Kenilworth | Lab | no |
Ms Oona King | Bethnal Green and Bow | Lab | no |
Jim Knight | South Dorset | Lab (minister) | no |
Ashok Kumar | Middlesbrough South and East Cleveland | Lab | no |
Stephen Ladyman | South Thanet | Lab (minister) | no |
David Lammy | Tottenham | Lab (minister) | no |
Mrs Jackie Lawrence | Preseli Pembrokeshire | Lab | no |
Bob Laxton | Derby North | Lab | no |
David Lepper | Brighton, Pavilion | Lab | no |
Chris Leslie | Shipley | Lab (minister) | no |
Tom Levitt | High Peak | Lab | no |
Mr Terry Lewis | Worsley | Lab | no |
Martin Linton | Battersea | Lab | no |
Tony Lloyd | Manchester Central | Lab | no |
Andrew Love | Edmonton | Lab (minister) | no |
Ian Lucas | Wrexham | Lab (minister) | no |
Mr Iain Luke | Dundee East | Lab | no |
Mr John Lyons | Strathkelvin and Bearsden | Lab | no |
Mr Calum MacDonald | Na h-Eileanan an Iar | Lab | no |
Andrew MacKinlay | Thurrock | Lab | no |
Fiona Mactaggart | Slough | Lab (minister) | no |
Mrs Alice Mahon | Halifax | Lab | no |
Judy Mallaber | Amber Valley | Lab | no |
Mr Peter Mandelson | Hartlepool | Lab | no |
John Mann | Bassetlaw | Lab | no |
Rob Marris | Wolverhampton South West | Lab (minister) | no |
Gordon Marsden | Blackpool South | Lab (minister) | no |
David Marshall | Glasgow Shettleston | Lab | no |
Eric Martlew | Carlisle | Lab | no |
Thomas McAvoy | Glasgow Rutherglen | Lab (minister) | no |
Steve McCabe | Birmingham, Hall Green | Lab (minister) | no |
Chris McCafferty | Calder Valley | Lab | no |
Siobhain McDonagh | Mitcham and Morden | Lab (minister) | no |
John Martin McDonnell | Hayes and Harlington | Lab | no |
John McFall | Dumbarton | Lab (minister) | no |
Shona McIsaac | Cleethorpes | Lab | no |
Ann McKechin | Glasgow Maryhill | Lab (minister) | no |
Rosemary McKenna | Cumbernauld and Kilsyth | Lab | no |
Tony McNulty | Harrow East | Lab (minister) | no |
Mr Tony McWalter | Hemel Hempstead | Lab | no |
Michael Meacher | Oldham West and Royton | Lab (minister) | no |
Gillian Merron | Lincoln | Lab (minister) | no |
Alun Michael | Cardiff South and Penarth | Lab (minister) | no |
David Miliband | South Shields | Lab (minister) | no |
Andrew Miller | Ellesmere Port and Neston | Lab (minister) | no |
Austin Mitchell | Great Grimsby | Lab (minister) | no |
Laura Moffatt | Crawley | Lab | no |
Chris Mole | Ipswich | Lab | no |
Margaret Moran | Luton South | Lab (minister) | tellno |
Julie Morgan | Cardiff North | Lab | no |
Kali Mountford | Colne Valley | Lab | no |
George Mudie | Leeds East | Lab (minister) | no |
Chris Mullin | Sunderland South | Lab (minister) | no |
Denis Murphy | Wansbeck | Lab | no |
Jim Murphy | East Renfrewshire | Lab (minister) | no |
Doug Naysmith | Bristol North West | Lab | no |
Dan Norris | Wansdyke | Lab | no |
Mr Bill O'Brien | Normanton | Lab | no |
Mike O'Brien | North Warwickshire | Lab (minister) | no |
Edward O'Hara | Knowsley South | Lab | no |
Mr Martin O'Neill | Ochil | Lab (minister) | no |
Bill Olner | Nuneaton | Lab | no |
Sandra Osborne | Ayr | Lab | no |
Nick Palmer | Broxtowe | Lab | no |
Mrs Anne Picking | East Lothian | Lab | no |
Mr Colin Pickthall | West Lancashire | Lab | no |
Mr Kerry Pollard | St Albans | Lab | no |
Greg Pope | Hyndburn | Lab | no |
Steve Pound | Ealing North | Lab (minister) | no |
Bridget Prentice | Lewisham East | Lab (minister) | no |
Gordon Prentice | Pendle | Lab | no |
Dawn Primarolo | Bristol South | Lab (minister) | no |
Gwyn Prosser | Dover | Lab | no |
Ken Purchase | Wolverhampton North East | Lab | no |
Mr Lawrie Quinn | Scarborough and Whitby | Lab | no |
Bill Rammell | Harlow | Lab (minister) | no |
Andy Reed | Loughborough | Lab | no |
John Reid | Hamilton North and Bellshill | Lab (minister) | no |
John Robertson | Glasgow Anniesland | Lab (minister) | no |
Geoffrey Robinson | Coventry North West | Lab | no |
Mrs Barbara Roche | Hornsey and Wood Green | Lab | no |
Terry Rooney | Bradford North | Lab | no |
Mr Ernie Ross | Dundee West | Lab | no |
Chris Ruane | Vale of Clwyd | Lab | no |
Joan Ruddock | Lewisham, Deptford | Lab | no |
Christine Russell | City of Chester | Lab | no |
Joan Ryan | Enfield North | Lab (minister) | no |
Martin Salter | Reading West | Lab | no |
Mr Malcolm Savidge | Aberdeen North | Lab | no |
Mr Phil Sawford | Kettering | Lab | no |
Mr Brian Sedgemore | Hackney South and Shoreditch | Lab | no |
Jim Sheridan | West Renfrewshire | Lab (minister) | no |
Clare Short | Birmingham, Ladywood | Lab | no |
Dennis Skinner | Bolsover | Lab (minister) | no |
Andrew Smith | Oxford East | Lab (minister) | no |
Mr Chris Smith | Islington South and Finsbury | Lab | no |
Geraldine Smith | Morecambe and Lunesdale | Lab | no |
Jacqui Smith | Redditch | Lab (minister) | no |
John Smith | Vale of Glamorgan | Lab | no |
Mr Llew Smith | Blaenau Gwent | Lab | no |
Mr Clive Soley | Ealing, Acton and Shepherd's Bush | Lab (minister) | no |
Helen Southworth | Warrington South | Lab | no |
Phyllis Starkey | Milton Keynes South West | Lab | no |
Mr Gerry Steinberg | City of Durham | Lab | no |
Mr George Stevenson | Stoke-on-Trent South | Lab | no |
Mr David Stewart | Inverness East, Nairn and Lochaber | Lab | no |
Ian Stewart | Eccles | Lab | no |
Mr Paul Stinchcombe | Wellingborough | Lab | no |
Howard Stoate | Dartford | Lab | no |
Graham Stringer | Manchester, Blackley | Lab (minister) | no |
Gisela Stuart | Birmingham, Edgbaston | Lab (minister) | no |
Gerry Sutcliffe | Bradford South | Lab (minister) | no |
Mark Tami | Alyn and Deeside | Lab (minister) | no |
Dari Taylor | Stockton South | Lab | no |
Mr Gareth Thomas | Clwyd West | Lab | no |
Gareth Thomas | Harrow West | Lab (minister) | no |
Paddy Tipping | Sherwood | Lab | no |
Don Touhig | Islwyn | Lab (minister) | no |
Jon Trickett | Hemsworth | Lab (minister) | no |
Paul Truswell | Pudsey | Lab | no |
Mr Dennis Turner | Wolverhampton South East | Lab (minister) | no |
Neil Turner | Wigan | Lab | no |
Derek Twigg | Halton | Lab (minister) | no |
Mr Bill Tynan | Hamilton South | Lab | no |
Keith Vaz | Leicester East | Lab | no |
Rudi Vis | Finchley and Golders Green | Lab | no |
Joan Walley | Stoke-on-Trent North | Lab (minister) | no |
Claire Ward | Watford | Lab | no |
Robert Wareing | Liverpool, West Derby | Lab | no |
Tom Watson | West Bromwich East | Lab (minister) | no |
Dave Watts | St Helens North | Lab | no |
Mr Brian White | North East Milton Keynes | Lab | no |
Alan Whitehead | Southampton, Test | Lab | no |
Alan Williams | Swansea West | Lab | no |
Betty Williams | Conwy | Lab | no |
Michael Wills | North Swindon | Lab (minister) | no |
Mr Brian Wilson | Cunninghame North | Lab | no |
David Winnick | Walsall North | Lab (minister) | no |
Rosie Winterton | Doncaster Central | Lab (minister) | no |
Mike Wood | Batley and Spen | Lab | no |
Shaun Woodward | St Helens South | Lab (minister) | no |
Phil Woolas | Oldham East and Saddleworth | Lab (minister) | no |
Mr Tony Worthington | Clydebank and Milngavie | Lab | no |
Mr Jimmy Wray | Glasgow Baillieston | Lab | no |
Anthony D Wright | Great Yarmouth | Lab | no |
David Wright | Telford | Lab (minister) | no |
Tony Wright | Cannock Chase | Lab | no |
Derek Wyatt | Sittingbourne and Sheppey | Lab | no |
Vera Baird | Redcar | Lab | absent |
Kevin Barron | Rother Valley | Lab (minister) | absent |
Hilary Benn | Leeds Central | Lab (minister) | absent |
Tony Blair | Sedgefield | Lab (minister) | absent |
David Blunkett | Sheffield, Brightside | Lab (minister) | absent |
Gordon Brown | Dunfermline East | Lab (minister) | absent |
Nick Brown | Newcastle upon Tyne East and Wallsend | Lab | absent |
Des Browne | Kilmarnock and Loudoun | Lab (minister) | absent |
Chris Bryant | Rhondda | Lab (minister) | absent |
Richard Caborn | Sheffield Central | Lab (minister) | absent |
David Cairns | Greenock and Inverclyde | Lab | absent |
Martin Caton | Gower | Lab (minister) | absent |
Ben Chapman | Wirral South | Lab | absent |
David Chaytor | Bury North | Lab | absent |
Charles Clarke | Norwich South | Lab (minister) | absent |
Ann Clwyd | Cynon Valley | Lab (minister) | absent |
Vernon Coaker | Gedling | Lab (minister) | absent |
Mr Iain Coleman | Hammersmith and Fulham | Lab | absent |
Mr Tony Colman | Putney | Lab | absent |
David Crausby | Bolton North East | Lab (minister) | absent |
Claire Curtis-Thomas | Crosby | Lab | absent |
Alistair Darling | Edinburgh Central | Lab (minister) | absent |
Frank Dobson | Holborn and St Pancras | Lab | absent |
Ms Julia Drown | South Swindon | Lab | absent |
Maria Eagle | Liverpool, Garston | Lab (minister) | absent |
Mr Huw Edwards | Monmouth | Lab | absent |
Jeff Ennis | Barnsley East and Mexborough | Lab | absent |
Paul Farrelly | Newcastle-under-Lyme | Lab (minister) | absent |
Mark Fisher | Stoke-on-Trent Central | Lab | absent |
Caroline Flint | Don Valley | Lab (minister) | absent |
Paul Flynn | Newport West | Lab | absent |
Michael Foster | Worcester | Lab | absent |
Hywel Francis | Aberavon | Lab (minister) | absent |
George Galloway | Glasgow Kelvin | whilst Lab | absent |
Barry Gardiner | Brent North | Lab (minister) | absent |
Ian Gibson | Norwich North | Lab | absent |
Stephen Hesford | Wirral West | Lab | absent |
Patricia Hewitt | Leicester West | Lab (minister) | absent |
Margaret Hodge | Barking | Lab (minister) | absent |
Kate Hoey | Vauxhall | Lab | absent |
Phil Hope | Corby | Lab (minister) | absent |
Mr Alan Howarth | Newport East | Lab (minister) | absent |
Lindsay Hoyle | Chorley | Lab (minister) | absent |
Beverley Hughes | Stretford and Urmston | Lab (minister) | absent |
Mr David Jamieson | Plymouth, Devonport | Lab (minister) | absent |
Alan Johnson | Kingston upon Hull West and Hessle | Lab (minister) | absent |
Kevan Jones | North Durham | Lab (minister) | absent |
Martyn Jones | Clwyd South | Lab | absent |
Tessa Jowell | Dulwich and West Norwood | Lab (minister) | absent |
Eric Joyce | Falkirk West | Lab (minister) | absent |
Gerald Kaufman | Manchester, Gorton | Lab (minister) | absent |
Ruth Kelly | Bolton West | Lab (minister) | absent |
Jane Kennedy | Liverpool, Wavertree | Lab (minister) | absent |
Mark Lazarowicz | Edinburgh North and Leith | Lab (minister) | absent |
Ivan Lewis | Bury South | Lab (minister) | absent |
Mrs Helen Liddell | Airdrie and Shotts | Lab | absent |
John MacDougall | Central Fife | Lab | absent |
Denis MacShane | Rotherham | Lab (minister) | absent |
Khalid Mahmood | Birmingham, Perry Barr | Lab (minister) | absent |
Dr Jim Marshall | Leicester South | Lab | absent |
Robert Marshall-Andrews | Medway | Lab | absent |
Ian McCartney | Makerfield | Lab (minister) | absent |
Anne McGuire | Stirling | Lab (minister) | absent |
Mr Kevin McNamara | Kingston upon Hull North | Lab | absent |
Mr John McWilliam | Blaydon | Lab | absent |
Alan Meale | Mansfield | Lab | absent |
Alan Milburn | Darlington | Lab | absent |
Dr Lewis Moonie | Kirkcaldy | Lab | absent |
Elliot Morley | Scunthorpe | Lab (minister) | absent |
Ms Estelle Morris | Birmingham, Yardley | Lab (minister) | absent |
Meg Munn | Sheffield, Heeley | Lab (minister) | absent |
Paul Murphy | Torfaen | Lab (minister) | absent |
Mrs Diana Organ | Forest of Dean | Lab | absent |
Albert Owen | Ynys Môn | Lab (minister) | absent |
Ian Pearson | Dudley South | Lab (minister) | absent |
Ms Linda Perham | Ilford North | Lab | absent |
Mr Peter Pike | Burnley | Lab | absent |
James Plaskitt | Warwick and Leamington | Lab | absent |
Mr Chris Pond | Gravesham | Lab (minister) | absent |
John Prescott | Kingston upon Hull East | Lab (minister) | absent |
James Purnell | Stalybridge and Hyde | Lab | absent |
Ms Joyce Quin | Gateshead East and Washington West | Lab | absent |
Mr Syd Rapson | Portsmouth North | Lab | absent |
Nick Raynsford | Greenwich and Woolwich | Lab (minister) | absent |
Frank Roy | Motherwell and Wishaw | Lab (minister) | absent |
Mohammad Sarwar | Glasgow Govan | Lab | absent |
Jonathan R Shaw | Chatham and Aylesford | Lab | absent |
Barry Sheerman | Huddersfield | Lab (minister) | absent |
Ms Debra Shipley | Stourbridge | Lab | absent |
Siôn Simon | Birmingham, Erdington | Lab | absent |
Alan Simpson | Nottingham South | Lab | absent |
Marsha Singh | Bradford West | Lab | absent |
Angela Smith | Basildon | Lab (minister) | absent |
John Spellar | Warley | Lab (minister) | absent |
Rachel Squire | Dunfermline West | Lab | absent |
Gavin Strang | Edinburgh East and Musselburgh | Lab | absent |
Jack Straw | Blackburn | Lab (minister) | absent |
Mrs Ann Taylor | Dewsbury | Lab (minister) | absent |
David Taylor | North West Leicestershire | Lab | absent |
Stephen Timms | East Ham | Lab (minister) | absent |
Mark Todd | South Derbyshire | Lab | absent |
Desmond Turner | Brighton, Kemptown | Lab | absent |
Stephen Twigg | Enfield, Southgate | Lab (minister) | absent |
Malcolm Wicks | Croydon North | Lab (minister) | absent |
Mr Richard Allan | Sheffield, Hallam | LDem (front bench) | aye |
Norman Baker | Lewes | LDem | aye |
John Barrett | Edinburgh West | LDem | aye |
Alan Beith | Berwick-upon-Tweed | LDem (front bench) | aye |
Tom Brake | Carshalton and Wallington | LDem (front bench) | aye |
Colin Breed | South East Cornwall | LDem | aye |
Annette Brooke | Mid Dorset and North Poole | LDem (front bench) | aye |
Mr John Burnett | Torridge and West Devon | LDem | aye |
Vincent Cable | Twickenham | LDem (front bench) | aye |
Patsy Calton | Cheadle | LDem | aye |
Menzies Campbell | North East Fife | LDem (front bench) | aye |
Alistair Carmichael | Orkney and Shetland | LDem (front bench) | aye |
Mr David Chidgey | Eastleigh | LDem (front bench) | aye |
Mr Brian Cotter | Weston-Super-Mare | LDem (front bench) | aye |
Edward Davey | Kingston and Surbiton | LDem (front bench) | aye |
Don Foster | Bath | LDem (front bench) | aye |
Andrew George | St Ives | LDem (front bench) | aye |
Sandra Gidley | Romsey | LDem | aye |
Mr Matthew Green | Ludlow | LDem | aye |
Evan Harris | Oxford West and Abingdon | LDem | aye |
Nick Harvey | North Devon | LDem | aye |
David Heath | Somerton and Frome | LDem (front bench) | aye |
Paul Holmes | Chesterfield | LDem | aye |
Paul Keetch | Hereford | LDem | aye |
Charles Kennedy | Ross, Skye and Inverness West | LDem (front bench) | aye |
Mr Archy Kirkwood | Roxburgh and Berwickshire | LDem (front bench) | aye |
David Laws | Yeovil | LDem (front bench) | aye |
Mr Paul Marsden | Shrewsbury and Atcham | whilst LDem | aye |
Mark Oaten | Winchester | LDem | aye |
Lembit Öpik | Montgomeryshire | LDem | aye |
John Pugh | Southport | LDem (front bench) | aye |
Alan Reid | Argyll and Bute | LDem (front bench) | aye |
Bob Russell | Colchester | LDem (front bench) | aye |
Adrian Sanders | Torbay | LDem | aye |
Robert Smith | West Aberdeenshire and Kincardine | LDem (front bench) | aye |
Matthew Taylor | Truro and St Austell | LDem (front bench) | aye |
Dr Jenny Tonge | Richmond Park | LDem | aye |
Steve Webb | Northavon | LDem (front bench) | aye |
Richard Younger-Ross | Teignbridge | LDem | aye |
Malcolm Bruce | Gordon | LDem (front bench) | absent |
Paul Burstow | Sutton and Cheam | LDem (front bench) | absent |
Ms Sue Doughty | Guildford | LDem | absent |
Mike Hancock | Portsmouth South | LDem (front bench) | absent |
Simon Hughes | North Southwark and Bermondsey | LDem (front bench) | absent |
Mr Nigel Jones | Cheltenham | LDem (front bench) | absent |
Norman Lamb | North Norfolk | LDem (front bench) | absent |
Michael Moore | Tweeddale, Ettrick and Lauderdale | LDem (front bench) | absent |
Mr David Rendel | Newbury | LDem | absent |
Andrew Stunell | Hazel Grove | LDem (front bench) | absent |
John Thurso | Caithness, Sutherland and Easter Ross | LDem (front bench) | absent |
Mr Paul Tyler | North Cornwall | LDem (front bench) | absent |
Roger Williams | Brecon and Radnorshire | LDem (front bench) | absent |
Phil Willis | Harrogate and Knaresborough | LDem (front bench) | absent |
Elfyn Llwyd | Meirionnydd Nant Conwy | PC (front bench) | aye |
Adam Price | Carmarthen East and Dinefwr | PC | aye |
Mr Simon Thomas | Ceredigion | PC | aye |
Hywel Williams | Caernarfon | PC (front bench) | aye |
Mr John Hume | Foyle | SDLP | absent |
Mr Seamus Mallon | Newry and Armagh | SDLP | absent |
Eddie McGrady | South Down | SDLP | absent |
Gerry Adams | Belfast West | SF | absent |
Pat Doherty | West Tyrone | SF | absent |
Michelle Gildernew | Fermanagh and South Tyrone | SF | absent |
Martin McGuinness | Mid Ulster | SF | absent |
Ms Annabelle Ewing | Perth | SNP | aye |
Angus Robertson | Moray | SNP (front bench) | aye |
Alex Salmond | Banff and Buchan | SNP | aye |
Pete Wishart | North Tayside | SNP (front bench) | aye |
Michael Weir | Angus | SNP (front bench) | absent |
Michael Martin | Glasgow Springburn | Speaker (front bench) | absent |
Sylvia Hermon | North Down | UUP (front bench) | aye |
Rt Hon David Trimble | Upper Bann | UUP (front bench) | aye |
Mr Roy Beggs | East Antrim | UUP | absent |