Deferred Divisions — Local Government Finance (England) — 10 Sep 2003 at 19:32

That the Special Grant Report (No. 123) (HC 778) on the Social Services (High Performers No. 2) Grant for 2003–04, dated 16th June 2003, a copy of which was laid before this House on 16th June, be approved.

The House divided: Ayes 389, Noes 1.

Debate in Parliament | Historical Hansard | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (Aye)Minority (No)BothTurnout
Con107 0065.6%
DUP5 00100.0%
Independent1 00100.0%
Independent Ulster Unionist1 1066.7%
Lab234 0057.2%
LDem38 0071.7%
UUP3 00100.0%
Total:389 1061.2%

All MPs Eligible to Vote - sorted by constituency

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Hywel FrancisAberavonLab (minister)aye
Frank DoranAberdeen CentralLabaye
Mr Malcolm SavidgeAberdeen NorthLabaye
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)aye
Mrs Helen LiddellAirdrie and ShottsLababsent
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)absent
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)aye
Graham BradyAltrincham and Sale WestConabsent
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)aye
Judy MallaberAmber ValleyLabaye
Michael WeirAngusSNP (front bench)absent
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)aye
Mr Howard FlightArundel and South Downswhilst Con (front bench)absent
Geoff HoonAshfieldLab (minister)absent
Damian GreenAshfordCon (front bench)aye
David HeyesAshton-under-LyneLabaye
David LidingtonAylesburyCon (front bench)aye
Sandra OsborneAyrLabaye
Tony BaldryBanburyCon (front bench)absent
Alex SalmondBanff and BuchanSNPabsent
Margaret HodgeBarkingLab (minister)aye
Eric IllsleyBarnsley CentralLabaye
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLabaye
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLababsent
John HuttonBarrow and FurnessLab (minister)absent
Angela SmithBasildonLab (minister)aye
Mr Andrew HunterBasingstokewhilst Independent Conservativeabsent
John MannBassetlawLababsent
Don FosterBathLDem (front bench)aye
Mike WoodBatley and SpenLababsent
Martin LintonBatterseaLabaye
Dominic GrieveBeaconsfieldConaye
Jacqui LaitBeckenhamConaye
Patrick HallBedfordLabaye
Peter RobinsonBelfast EastDUPaye
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)aye
Martin SmythBelfast Southwhilst Independent Ulster Unionistabsent
Gerry AdamsBelfast WestSFabsent
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)aye
Ms Oona KingBethnal Green and BowLabaye
Mr James CranBeverley and HoldernessConabsent
Gregory BarkerBexhill and BattleCon (front bench)absent
Mr Nigel BeardBexleyheath and CrayfordLabaye
John BaronBillericayCon (front bench)aye
Frank FieldBirkenheadLab (minister)aye
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)aye
Siôn SimonBirmingham, ErdingtonLababsent
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLab (minister)aye
Mr Terry DavisBirmingham, Hodge HillLabaye
Clare ShortBirmingham, LadywoodLababsent
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLabaye
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLabaye
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLababsent
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLababsent
Ms Estelle MorrisBirmingham, YardleyLab (minister)absent
Mr Derek FosterBishop AucklandLab (minister)absent
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)aye
Jack StrawBlackburnLab (minister)absent
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLababsent
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)aye
Mr Llew SmithBlaenau GwentLababsent
Mr John McWilliamBlaydonLababsent
Ronnie CampbellBlyth ValleyLabaye
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)aye
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)aye
David CrausbyBolton North EastLab (minister)aye
Brian IddonBolton South EastLababsent
Ruth KellyBolton WestLab (minister)absent
Joe BentonBootleLab (minister)absent
Mark SimmondsBoston and SkegnessCon (front bench)aye
David TredinnickBosworthCon (front bench)absent
Mr David AtkinsonBournemouth EastConabsent
John ButterfillBournemouth WestConaye
Andrew MacKayBracknellConaye
Terry RooneyBradford NorthLababsent
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)aye
Marsha SinghBradford WestLabaye
Mr Alan HurstBraintreeLababsent
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)aye
Barry GardinerBrent NorthLabaye
Mr Paul BoatengBrent SouthLab (minister)aye
Ann KeenBrentford and IsleworthLababsent
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)absent
Mr Win GriffithsBridgendLabaye
Ian Liddell-GraingerBridgwaterCon (front bench)aye
Ian CawseyBrigg and GooleLabaye
Desmond TurnerBrighton, KemptownLabaye
David LepperBrighton, PavilionLabaye
Ms Jean CorstonBristol EastLab (minister)aye
Doug NaysmithBristol North WestLabaye
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)absent
Mrs Valerie DaveyBristol WestLabaye
Eric ForthBromley and ChislehurstConabsent
Julie KirkbrideBromsgroveConaye
Mrs Marion RoeBroxbourneConaye
Nick PalmerBroxtoweLababsent
John BercowBuckinghamConaye
Mr Peter PikeBurnleyLabaye
Janet DeanBurtonLabaye
David ChaytorBury NorthLababsent
Ivan LewisBury SouthLab (minister)absent
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)aye
Hywel WilliamsCaernarfonPC (front bench)absent
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)absent
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)aye
Chris McCaffertyCalder ValleyLabaye
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)absent
Mrs Anne CampbellCambridgeLabaye
Tony WrightCannock ChaseLababsent
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)aye
Mr Jon Owen JonesCardiff CentralLabaye
Julie MorganCardiff NorthLabaye
Alun MichaelCardiff South and PenarthLab (minister)absent
Kevin BrennanCardiff WestLababsent
Eric MartlewCarlisleLabaye
Adam PriceCarmarthen East and DinefwrPCabsent
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLab (minister)absent
Mr George FoulkesCarrick, Cumnock and Doon ValleyLabaye
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)aye
Bob SpinkCastle PointConabsent
John MacDougallCentral FifeLabaye
Michael LordCentral Suffolk and North IpswichDeputy Speaker (front bench)absent
Mr Simon ThomasCeredigionPCabsent
Stephen DorrellCharnwoodConabsent
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLabaye
Patsy CaltonCheadleLDemaye
Mr Nigel JonesCheltenhamLDem (front bench)absent
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)aye
Paul HolmesChesterfieldLDemabsent
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)aye
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenCon (front bench)aye
Sir Sydney ChapmanChipping BarnetConaye
Lindsay HoyleChorleyLababsent
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)absent
Mark FieldCities of London and WestminsterCon (front bench)aye
Christine RussellCity of ChesterLababsent
Mr Gerry SteinbergCity of DurhamLabaye
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)aye
Shona McIsaacCleethorpesLabaye
Martyn JonesClwyd SouthLababsent
Mr Gareth ThomasClwyd WestLabaye
Mr Tony WorthingtonClydebank and MilngavieLabaye
Jimmy HoodClydesdaleLab (minister)absent
Tom ClarkeCoatbridge and ChrystonLabaye
Bob RussellColchesterLDem (front bench)aye
Kali MountfordColne ValleyLabaye
Ann WintertonCongletonwhilst Conaye
Betty WilliamsConwyLabaye
Dr Jack CunninghamCopelandLababsent
Phil HopeCorbyLab (minister)aye
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldCon (front bench)aye
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)aye
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLababsent
Jim CunninghamCoventry SouthLabaye
Laura MoffattCrawleyLabaye
Gwyneth DunwoodyCrewe and NantwichLababsent
Claire Curtis-ThomasCrosbyLabaye
Geraint DaviesCroydon CentralLabaye
Malcolm WicksCroydon NorthLab (minister)aye
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)aye
Rosemary McKennaCumbernauld and KilsythLabaye
Mr Brian WilsonCunninghame NorthLababsent
Brian H DonohoeCunninghame SouthLab (minister)aye
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)absent
Jon CruddasDagenhamLab (minister)aye
Alan MilburnDarlingtonLababsent
Howard StoateDartfordLabaye
Tim BoswellDaventryCon (front bench)aye
David HansonDelynLabaye
Mr Andrew BennettDenton and ReddishLabaye
Bob LaxtonDerby NorthLababsent
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)absent
Michael AncramDevizesCon (front bench)aye
Mrs Ann TaylorDewsburyLab (minister)absent
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)absent
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)absent
Mr Kevin HughesDoncaster NorthLabaye
Gwyn ProsserDoverLababsent
Professor Ross CranstonDudley NorthLababsent
Ian PearsonDudley SouthLab (minister)aye
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)aye
John McFallDumbartonLab (minister)aye
Russell BrownDumfriesLab (minister)aye
Mr Iain LukeDundee EastLabaye
Mr Ernie RossDundee WestLabaye
Gordon BrownDunfermline EastLab (minister)absent
Rachel SquireDunfermline WestLabaye
Steve PoundEaling NorthLab (minister)absent
Mr Clive SoleyEaling, Acton and Shepherd's BushLabaye
Piara S KhabraEaling, SouthallLabaye
John CummingsEasingtonLababsent
Mr Roy BeggsEast AntrimUUPaye
Hugo SwireEast DevonCon (front bench)aye
Stephen TimmsEast HamLab (minister)aye
Michael MatesEast HampshireConabsent
Adam IngramEast KilbrideLab (minister)aye
Gregory CampbellEast LondonderryDUP (front bench)aye
Mrs Anne PickingEast LothianLabaye
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)aye
Peter AinsworthEast SurreyConaye
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)aye
Greg KnightEast YorkshireCon (front bench)aye
Nigel WatersonEastbourneConaye
Mr David ChidgeyEastleighLDem (front bench)absent
Ian StewartEcclesLabaye
Stephen O'BrienEddisburyConaye
Alistair DarlingEdinburgh CentralLab (minister)aye
Gavin StrangEdinburgh East and MusselburghLababsent
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLab (minister)aye
Dr Lynda ClarkEdinburgh PentlandsLab (minister)aye
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLab (minister)absent
John BarrettEdinburgh WestLDemaye
Andrew LoveEdmontonLab (minister)aye
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)aye
Colin BurgonElmetLabaye
Clive EffordElthamLab (minister)aye
Joan RyanEnfield NorthLab (minister)aye
Stephen TwiggEnfield, SouthgateLab (minister)absent
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)absent
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)aye
Liz BlackmanErewashLabaye
John AustinErith and ThamesmeadLababsent
Ian TaylorEsher and WaltonConaye
Ben BradshawExeterLab (minister)absent
Michael ConnartyFalkirk EastLab (minister)absent
Eric JoyceFalkirk WestLab (minister)aye
Ms Candy AthertonFalmouth and CamborneLabaye
Mark HobanFarehamCon (front bench)aye
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentCon (front bench)absent
Alan KeenFeltham and HestonLababsent
Michelle GildernewFermanagh and South TyroneSFabsent
Rudi VisFinchley and Golders GreenLabaye
Michael HowardFolkestone and HytheCon (front bench)absent
Mrs Diana OrganForest of DeanLabaye
Mr John HumeFoyleSDLPabsent
Michael JackFyldeConaye
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)absent
Mr Peter DuncanGalloway and Upper NithsdaleConaye
Ms Joyce QuinGateshead East and Washington WestLababsent
Vernon CoakerGedlingLab (minister)aye
Paul ClarkGillinghamLab (minister)aye
John RobertsonGlasgow AnnieslandLab (minister)absent
Mr Jimmy WrayGlasgow BailliestonLababsent
Tom HarrisGlasgow CathcartLab (minister)aye
Mohammad SarwarGlasgow GovanLabaye
George GallowayGlasgow Kelvinwhilst Lababsent
Ann McKechinGlasgow MaryhillLab (minister)absent
Ian DavidsonGlasgow PollokLab (minister)aye
Thomas McAvoyGlasgow RutherglenLab (minister)aye
David MarshallGlasgow ShettlestonLabaye
Michael MartinGlasgow SpringburnSpeaker (front bench)absent
Parmjit DhandaGloucesterLabaye
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)aye
Peter ViggersGosportConabsent
Martin CatonGowerLab (minister)aye
Quentin DaviesGrantham and StamfordCon (front bench)aye
Mr Chris PondGraveshamLab (minister)aye
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)absent
Anthony D WrightGreat YarmouthLababsent
David CairnsGreenock and InverclydeLababsent
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLab (minister)aye
Ms Sue DoughtyGuildfordLDemabsent
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLabaye
Mr Brian SedgemoreHackney South and ShoreditchLababsent
Sylvia HealHalesowen and Rowley RegisDeputy Speakerabsent
Mrs Alice MahonHalifaxLabaye
David DavisHaltemprice and HowdenCon (front bench)absent
Derek TwiggHaltonLab (minister)aye
John ReidHamilton North and BellshillLab (minister)aye
Mr Bill TynanHamilton SouthLabaye
Mr Iain ColemanHammersmith and FulhamLababsent
Glenda JacksonHampstead and HighgateLababsent
Edward GarnierHarboroughConaye
Bill RammellHarlowLab (minister)aye
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDem (front bench)absent
Tony McNultyHarrow EastLab (minister)absent
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)absent
Mr Peter MandelsonHartlepoolLababsent
Mr Ivan HendersonHarwichLabaye
Michael Jabez FosterHastings and RyeLababsent
David WillettsHavantCon (front bench)aye
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLababsent
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)aye
Mr Tony McWalterHemel HempsteadLabaye
Jon TrickettHemsworthLab (minister)aye
Andrew DismoreHendonLabaye
Boris JohnsonHenleyCon (front bench)aye
Paul KeetchHerefordLDemabsent
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)aye
James ClappisonHertsmereCon (front bench)aye
Peter AtkinsonHexhamConaye
Jim DobbinHeywood and MiddletonLabaye
Tom LevittHigh PeakLabaye
Peter LilleyHitchin and HarpendenConaye
Frank DobsonHolborn and St PancrasLababsent
John CryerHornchurchLabaye
Mrs Barbara RocheHornsey and Wood GreenLababsent
Francis MaudeHorshamConabsent
Fraser KempHoughton and Washington EastLab (minister)aye
Mr Ivor CaplinHoveLab (minister)aye
Barry SheermanHuddersfieldLab (minister)absent
Jonathan DjanoglyHuntingdonConaye
Greg PopeHyndburnLababsent
Ms Linda PerhamIlford NorthLabaye
Mike GapesIlford SouthLabaye
Mr David StewartInverness East, Nairn and LochaberLabaye
Chris MoleIpswichLababsent
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)aye
Jeremy CorbynIslington NorthLababsent
Mr Chris SmithIslington South and FinsburyLababsent
Don TouhigIslwynLab (minister)aye
Stephen HepburnJarrowLabaye
Ann CryerKeighleyLabaye
Mr Michael PortilloKensington and ChelseaConabsent
Mr Phil SawfordKetteringLabaye
Des BrowneKilmarnock and LoudounLab (minister)absent
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)aye
John PrescottKingston upon Hull EastLab (minister)aye
Mr Kevin McNamaraKingston upon Hull NorthLababsent
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLab (minister)aye
Roger BerryKingswoodLabaye
Dr Lewis MoonieKirkcaldyLababsent
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLababsent
Edward O'HaraKnowsley SouthLababsent
Jeffrey M. DonaldsonLagan Valleywhilst Independent Ulster Unionist (front bench)aye
Mr Hilton DawsonLancaster and WyreLababsent
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)aye
George MudieLeeds EastLab (minister)absent
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)absent
Mr Harold BestLeeds North WestLabaye
John BattleLeeds WestLababsent
Keith VazLeicester EastLababsent
Dr Jim MarshallLeicester SouthLabaye
Patricia HewittLeicester WestLab (minister)absent
Andy BurnhamLeighLab (minister)aye
Bill WigginLeominsterCon (front bench)aye
Norman BakerLewesLDemabsent
Bridget PrenticeLewisham EastLab (minister)aye
Jim DowdLewisham WestLab (minister)absent
Joan RuddockLewisham, DeptfordLababsent
Harry CohenLeyton and WansteadLababsent
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)aye
Gillian MerronLincolnLab (minister)aye
Mr Tam DalyellLinlithgowLababsent
Maria EagleLiverpool, GarstonLab (minister)aye
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)aye
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLababsent
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLab (minister)aye
Robert WareingLiverpool, West DerbyLababsent
Robin CookLivingstonLababsent
Mr Denzil DaviesLlanelliLabaye
Andy ReedLoughboroughLabaye
Peter TapsellLouth and HorncastleConaye
Mr Matthew GreenLudlowLDemaye
Kelvin HopkinsLuton NorthLababsent
Margaret MoranLuton SouthLab (minister)aye
Nicholas WintertonMacclesfieldConaye
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)aye
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdConaye
Ian McCartneyMakerfieldLab (minister)aye
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordCon (front bench)aye
Tony LloydManchester CentralLabaye
Graham StringerManchester, BlackleyLab (minister)aye
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)absent
Mr Keith BradleyManchester, WithingtonLabaye
Alan MealeMansfieldLababsent
Robert Marshall-AndrewsMedwayLababsent
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)absent
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)absent
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)aye
Mr Jonathan SayeedMid Bedfordshirewhilst Conabsent
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)aye
Keith SimpsonMid NorfolkCon (front bench)aye
Nicholas SoamesMid SussexConaye
Martin McGuinnessMid UlsterSFabsent
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)aye
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)absent
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLabaye
David HamiltonMidlothianLab (minister)absent
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLabaye
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)aye
Paul BeresfordMole ValleyConabsent
Mr Huw EdwardsMonmouthLabaye
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDemabsent
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)absent
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLababsent
Colin ChallenMorley and RothwellLabaye
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)aye
Mr Calum MacDonaldNa h-Eileanan an IarLabaye
Peter HainNeathLab (minister)absent
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)absent
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)absent
Patrick MercerNewarkConabsent
Mr David RendelNewburyLDemaye
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLababsent
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLababsent
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLabaye
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLababsent
Mr Alan HowarthNewport EastLab (minister)aye
Paul FlynnNewport WestLababsent
Mr Seamus MallonNewry and ArmaghSDLPabsent
Mr Bill O'BrienNormantonLabaye
Ian PaisleyNorth AntrimDUP (front bench)aye
Mr Paul TylerNorth CornwallLDemaye
Nick HarveyNorth DevonLDemabsent
Robert WalterNorth DorsetCon (front bench)aye
Sylvia HermonNorth DownUUP (front bench)aye
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)aye
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)aye
Malcolm MossNorth East CambridgeshireConabsent
Mr Harry BarnesNorth East DerbyshireLabaye
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)aye
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)absent
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)aye
Mr Brian WhiteNorth East Milton KeynesLabaye
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)absent
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)absent
Owen PatersonNorth ShropshireConaye
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)absent
Michael WillsNorth SwindonLababsent
Pete WishartNorth TaysideSNP (front bench)absent
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)aye
Stephen ByersNorth TynesideLabaye
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)absent
Dr Brian MawhinneyNorth West CambridgeshireConaye
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLab (minister)aye
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)aye
David TaylorNorth West LeicestershireLabaye
Henry BellinghamNorth West NorfolkCon (front bench)aye
James GrayNorth WiltshireConabsent
Sally KeebleNorthampton NorthLabaye
Mr Tony ClarkeNorthampton SouthLabaye
Steve WebbNorthavonLDem (front bench)aye
Ian GibsonNorwich NorthLababsent
Charles ClarkeNorwich SouthLab (minister)absent
John HeppellNottingham EastLab (minister)aye
Graham AllenNottingham NorthLabaye
Alan SimpsonNottingham SouthLababsent
Bill OlnerNuneatonLabaye
Mr Martin O'NeillOchilLab (minister)absent
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)aye
Derek ConwayOld Bexley and SidcupConabsent
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLab (minister)aye
Michael MeacherOldham West and RoytonLab (minister)absent
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)aye
John HoramOrpingtonConaye
Andrew SmithOxford EastLab (minister)aye
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDemabsent
Mrs Irene AdamsPaisley NorthLab (minister)aye
Douglas AlexanderPaisley SouthLab (minister)absent
Gordon PrenticePendleLabaye
David MacleanPenrith and The BorderCon (front bench)aye
Ms Annabelle EwingPerthSNPabsent
Ms Helen ClarkPeterboroughLababsent
Mr David JamiesonPlymouth, DevonportLab (minister)aye
Linda GilroyPlymouth, SuttonLababsent
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)aye
Kim HowellsPontypriddLab (minister)absent
Robert SymsPooleCon (front bench)aye
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLab (minister)aye
Mr Syd RapsonPortsmouth NorthLabaye
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)absent
Mrs Jackie LawrencePreseli PembrokeshireLababsent
Mark HendrickPrestonLab (minister)absent
Paul TruswellPudseyLabaye
Mr Tony ColmanPutneyLababsent
Mark FrancoisRayleighCon (front bench)aye
Ms Jane GriffithsReading EastLababsent
Martin SalterReading WestLabaye
Vera BairdRedcarLababsent
Jacqui SmithRedditchLab (minister)aye
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLab (minister)aye
Crispin BluntReigateConabsent
Chris BryantRhonddaLabaye
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)absent
William HagueRichmond (Yorks)Conaye
Dr Jenny TongeRichmond ParkLDemaye
Ms Lorna FitzsimonsRochdaleLabaye
Mr Teddy TaylorRochford and Southend EastConaye
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)absent
Sandra GidleyRomseyLDemaye
Charles KennedyRoss, Skye and Inverness WestLDem (front bench)aye
Janet AndersonRossendale and DarwenLababsent
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)absent
Denis MacShaneRotherhamLab (minister)absent
Mr Archy KirkwoodRoxburgh and BerwickshireLDem (front bench)aye
Mr Andy KingRugby and KenilworthLabaye
Mr John WilkinsonRuislip - NorthwoodConabsent
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)aye
Kenneth ClarkeRushcliffeConabsent
Alan DuncanRutland and MeltonConaye
John GreenwayRyedaleConaye
Alan HaselhurstSaffron WaldenDeputy Speaker (front bench)absent
Hazel BlearsSalfordLab (minister)absent
Robert KeySalisburyConaye
Mr Lawrie QuinnScarborough and WhitbyLabaye
Elliot MorleyScunthorpeLab (minister)absent
Tony BlairSedgefieldLab (minister)aye
John GroganSelbyLabaye
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)aye
Richard CabornSheffield CentralLab (minister)absent
Clive BettsSheffield, AttercliffeLabaye
David BlunkettSheffield, BrightsideLab (minister)absent
Mr Richard AllanSheffield, HallamLDem (front bench)aye
Meg MunnSheffield, HeeleyLababsent
Mrs Helen JacksonSheffield, HillsboroughLababsent
Paddy TippingSherwoodLabaye
Chris LeslieShipleyLab (minister)aye
Mr Paul MarsdenShrewsbury and Atchamwhilst LDemaye
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLabaye
David CurrySkipton and RiponConaye
Douglas HoggSleaford and North HykehamConabsent
Fiona MactaggartSloughLab (minister)absent
Mr John TaylorSolihullConaye
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)aye
David BurnsideSouth Antrimwhilst Independent Ulster Unionistno
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)aye
Mark ToddSouth DerbyshireLabaye
Jim KnightSouth DorsetLab (minister)aye
Eddie McGradySouth DownSDLPabsent
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)aye
Colin BreedSouth East CornwallLDemabsent
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)absent
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)absent
David BorrowSouth RibbleLabaye
David MilibandSouth ShieldsLab (minister)aye
Patrick CormackSouth StaffordshireCon (front bench)aye
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)absent
Ms Julia DrownSouth SwindonLababsent
Stephen LadymanSouth ThanetLab (minister)aye
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)aye
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)aye
Mr Richard PageSouth West HertfordshireConaye
Mrs Gillian ShephardSouth West NorfolkCon (front bench)absent
Mrs Virginia BottomleySouth West SurreyConabsent
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)aye
Alan WhiteheadSouthampton, TestLabaye
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)absent
John PughSouthportLDem (front bench)aye
David WilshireSpelthorneConaye
Mr Kerry PollardSt AlbansLababsent
Dave WattsSt Helens NorthLabaye
Shaun WoodwardSt Helens SouthLab (minister)aye
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)aye
David KidneyStaffordLababsent
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLab (minister)aye
James PurnellStalybridge and HydeLabaye
Barbara FollettStevenageLabaye
Anne McGuireStirlingLab (minister)aye
Ann CoffeyStockportLabaye
Frank CookStockton NorthLababsent
Dari TaylorStockton SouthLababsent
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLababsent
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)aye
Mr George StevensonStoke-on-Trent SouthLabaye
Bill CashStoneCon (front bench)absent
Ms Debra ShipleyStourbridgeLababsent
Iris RobinsonStrangfordDUPaye
John MaplesStratford-on-AvonCon (front bench)aye
Mr John LyonsStrathkelvin and BearsdenLabaye
Keith HillStreathamLab (minister)aye
Beverley HughesStretford and UrmstonLab (minister)absent
David DrewStroudLab (minister)absent
John GummerSuffolk CoastalCon (front bench)absent
Bill EtheringtonSunderland NorthLababsent
Chris MullinSunderland SouthLab (minister)aye
Mr Nick HawkinsSurrey HeathConaye
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)aye
Andrew MitchellSutton ColdfieldConaye
Mr Donald AndersonSwansea EastLab (minister)absent
Alan WilliamsSwansea WestLababsent
Brian JenkinsTamworthLababsent
George OsborneTattonCon (front bench)aye
Mr Adrian FlookTauntonConaye
Richard Younger-RossTeignbridgeLDemaye
David WrightTelfordLab (minister)absent
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)absent
Mr Peter BradleyThe WrekinLabaye
Andrew MacKinlayThurrockLabaye
Angela BrowningTiverton and HonitonCon (front bench)aye
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)absent
Mr Tom CoxTootingLababsent
Adrian SandersTorbayLDemaye
Paul MurphyTorfaenLab (minister)aye
Mr John BurnettTorridge and West DevonLDemaye
Anthony SteenTotnesConabsent
David LammyTottenhamLab (minister)absent
Matthew TaylorTruro and St AustellLDem (front bench)absent
Mr Archie NormanTunbridge WellsConaye
Michael MooreTweeddale, Ettrick and LauderdaleLDem (front bench)aye
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)aye
David ClellandTyne BridgeLabaye
Alan CampbellTynemouthLabaye
Angela WatkinsonUpminsterCon (front bench)absent
Rt Hon David TrimbleUpper BannUUP (front bench)aye
John RandallUxbridgeCon (front bench)aye
Chris RuaneVale of ClwydLabaye
John SmithVale of GlamorganLababsent
Anne McIntoshVale of YorkCon (front bench)aye
Kate HoeyVauxhallLababsent
Mr David HinchliffeWakefieldLabaye
Angela EagleWallaseyLab (minister)absent
David WinnickWalsall NorthLab (minister)aye
Bruce GeorgeWalsall SouthLababsent
Neil GerrardWalthamstowLabaye
Denis MurphyWansbeckLababsent
Dan NorrisWansdykeLabaye
Robert JacksonWantagewhilst Conabsent
John SpellarWarleyLab (minister)absent
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)aye
Helen SouthworthWarrington SouthLababsent
James PlaskittWarwick and LeamingtonLabaye
Claire WardWatfordLabaye
Bob BlizzardWaveneyLababsent
Charles HendryWealdenCon (front bench)aye
Mike HallWeaver ValeLababsent
Mr Paul StinchcombeWellingboroughLababsent
David Heathcoat-AmoryWellsConaye
Miss Melanie JohnsonWelwyn HatfieldLab (minister)aye
John HealeyWentworthLab (minister)absent
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)aye
Tom WatsonWest Bromwich EastLababsent
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)aye
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)aye
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)aye
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)absent
Mr Tony BanksWest HamLababsent
Mr Colin PickthallWest LancashireLababsent
Jim SheridanWest RenfrewshireLab (minister)absent
Richard SpringWest SuffolkConaye
Pat DohertyWest TyroneSFabsent
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)aye
Andrew MurrisonWestburyCon (front bench)aye
Mr Tim CollinsWestmorland and LonsdaleConabsent
Mr Brian CotterWeston-Super-MareLDem (front bench)aye
Neil TurnerWiganLabaye
Mr Roger CasaleWimbledonLabaye
Mark OatenWinchesterLDemaye
Mr Michael TrendWindsorConabsent
Ben ChapmanWirral SouthLababsent
Stephen HesfordWirral WestLabaye
David CameronWitneyCon (front bench)aye
Humfrey MalinsWokingConaye
John RedwoodWokinghamConabsent
Ken PurchaseWolverhampton North EastLababsent
Mr Dennis TurnerWolverhampton South EastLab (minister)absent
Rob MarrisWolverhampton South WestLab (minister)aye
Liam FoxWoodspringCon (front bench)aye
Michael FosterWorcesterLabaye
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)aye
Mr Terry LewisWorsleyLababsent
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)aye
Ian LucasWrexhamLab (minister)absent
Paul GoodmanWycombeConaye
Richard TaylorWyre ForestIndependentaye
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLab (minister)absent
David LawsYeovilLDem (front bench)aye
Albert OwenYnys MônLab (minister)aye

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive