Water Bill [Lords] — New Clause 11 — Consultation On The Cost Of Environmental Protection Measures — 10 Nov 2003 at 18:45

I beg to move, That the clause be read a Second time.

Question put, That the clause be read a Second time:-

The House divided: Ayes 122, Noes 247.

Debate in Parliament | Historical Hansard | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (No)Minority (Aye)BothTurnout
Con0 84051.5%
Independent0 1050.0%
Independent Ulster Unionist0 1033.3%
Lab247 (+2 tell) 0061.0%
LDem0 32 (+2 tell)063.0%
PC0 40100.0%
Total:247 122058.8%

All MPs Eligible to Vote - sorted by party

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Peter AinsworthEast SurreyConaye
Michael AncramDevizesCon (front bench)aye
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)aye
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)aye
Gregory BarkerBexhill and BattleCon (front bench)aye
John BaronBillericayCon (front bench)aye
Henry BellinghamNorth West NorfolkCon (front bench)aye
John BercowBuckinghamCon (front bench)aye
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)aye
Crispin BluntReigateConaye
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)aye
Graham BradyAltrincham and Sale WestConaye
John ButterfillBournemouth WestConaye
David CameronWitneyCon (front bench)aye
Bill CashStoneCon (front bench)aye
Mr Tim CollinsWestmorland and LonsdaleConaye
Derek ConwayOld Bexley and SidcupConaye
David DavisHaltemprice and HowdenCon (front bench)aye
Jonathan DjanoglyHuntingdonCon (front bench)aye
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)aye
Mr Adrian FlookTauntonConaye
Eric ForthBromley and ChislehurstConaye
Mark FrancoisRayleighCon (front bench)aye
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)aye
Paul GoodmanWycombeConaye
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)aye
John GreenwayRyedaleConaye
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)aye
William HagueRichmond (Yorks)Con (front bench)aye
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)aye
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)aye
David Heathcoat-AmoryWellsConaye
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)aye
Michael JackFyldeConaye
Robert JacksonWantagewhilst Conaye
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)aye
Boris JohnsonHenleyCon (front bench)aye
Greg KnightEast YorkshireCon (front bench)aye
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)aye
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)aye
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)aye
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)aye
David LidingtonAylesburyCon (front bench)aye
Peter LilleyHitchin and HarpendenConaye
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)aye
Andrew MacKayBracknellConaye
David MacleanPenrith and The BorderCon (front bench)aye
John MaplesStratford-on-AvonCon (front bench)aye
Dr Brian MawhinneyNorth West CambridgeshireConaye
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)aye
Andrew MitchellSutton ColdfieldCon (front bench)aye
Andrew MurrisonWestburyCon (front bench)aye
Mr Archie NormanTunbridge WellsConaye
George OsborneTattonCon (front bench)aye
Mr Richard PageSouth West HertfordshireConaye
Mr Michael PortilloKensington and ChelseaConaye
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)aye
John RandallUxbridgeCon (front bench)aye
John RedwoodWokinghamConaye
Andrew RobathanBlabyConaye
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentCon (front bench)aye
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)aye
Mrs Marion RoeBroxbourneConaye
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)aye
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)aye
Mr Jonathan SayeedMid Bedfordshirewhilst Conaye
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)aye
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)aye
Mark SimmondsBoston and SkegnessCon (front bench)aye
Nicholas SoamesMid SussexCon (front bench)aye
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)aye
Richard SpringWest SuffolkConaye
Hugo SwireEast DevonCon (front bench)aye
Ian TaylorEsher and WaltonConaye
Mr Teddy TaylorRochford and Southend EastConaye
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)aye
Nigel WatersonEastbourneConaye
Angela WatkinsonUpminsterCon (front bench)aye
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdConaye
Bill WigginLeominsterCon (front bench)aye
David WillettsHavantCon (front bench)aye
Ann WintertonCongletonwhilst Conaye
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)aye
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)aye
David AmessSouthend WestCon (front bench)absent
Mr David AtkinsonBournemouth EastConabsent
Peter AtkinsonHexhamConabsent
Tony BaldryBanburyCon (front bench)absent
Tim BoswellDaventryCon (front bench)absent
Mrs Virginia BottomleySouth West SurreyConabsent
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)absent
Angela BrowningTiverton and HonitonCon (front bench)absent
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)absent
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)absent
Sir Sydney ChapmanChipping BarnetConabsent
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)absent
James ClappisonHertsmereCon (front bench)absent
Kenneth ClarkeRushcliffeCon (front bench)absent
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldCon (front bench)absent
Patrick CormackSouth StaffordshireCon (front bench)absent
Mr James CranBeverley and HoldernessConabsent
David CurrySkipton and RiponConabsent
Quentin DaviesGrantham and StamfordConabsent
Stephen DorrellCharnwoodConabsent
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)absent
Mr Peter DuncanGalloway and Upper NithsdaleConabsent
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenConabsent
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)absent
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)absent
Mark FieldCities of London and WestminsterCon (front bench)absent
Mr Howard FlightArundel and South Downswhilst Con (front bench)absent
Liam FoxWoodspringCon (front bench)absent
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)absent
Edward GarnierHarboroughConabsent
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)absent
James GrayNorth WiltshireConabsent
Damian GreenAshfordCon (front bench)absent
John GummerSuffolk CoastalCon (front bench)absent
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)absent
Mr Nick HawkinsSurrey HeathConabsent
Charles HendryWealdenCon (front bench)absent
Mark HobanFarehamCon (front bench)absent
Douglas HoggSleaford and North HykehamConabsent
John HoramOrpingtonConabsent
Michael HowardFolkestone and HytheCon (front bench)absent
Robert KeySalisburyConabsent
Julie KirkbrideBromsgroveConabsent
Jacqui LaitBeckenhamConabsent
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)absent
Ian Liddell-GraingerBridgwaterCon (front bench)absent
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)absent
Humfrey MalinsWokingConabsent
Michael MatesEast HampshireConabsent
Francis MaudeHorshamConabsent
Anne McIntoshVale of YorkCon (front bench)absent
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)absent
Patrick MercerNewarkConabsent
Malcolm MossNorth East CambridgeshireConabsent
Stephen O'BrienEddisburyCon (front bench)absent
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)absent
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)absent
Owen PatersonNorth ShropshireConabsent
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)absent
Mrs Gillian ShephardSouth West NorfolkCon (front bench)absent
Keith SimpsonMid NorfolkCon (front bench)absent
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)absent
Bob SpinkCastle PointConabsent
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)absent
Anthony SteenTotnesConabsent
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)absent
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)absent
Robert SymsPooleCon (front bench)absent
Peter TapsellLouth and HorncastleCon (front bench)absent
Mr John TaylorSolihullConabsent
David TredinnickBosworthCon (front bench)absent
Mr Michael TrendWindsorConabsent
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)absent
Peter ViggersGosportConabsent
Robert WalterNorth DorsetCon (front bench)absent
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordCon (front bench)absent
Mr John WilkinsonRuislip - NorthwoodConabsent
David WilshireSpelthorneConabsent
Nicholas WintertonMacclesfieldConabsent
Alan HaselhurstSaffron WaldenDeputy Speaker (front bench)absent
Sylvia HealHalesowen and Rowley RegisDeputy Speakerabsent
Michael LordCentral Suffolk and North IpswichDeputy Speaker (front bench)absent
Gregory CampbellEast LondonderryDUP (front bench)absent
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)absent
Ian PaisleyNorth AntrimDUP (front bench)absent
Iris RobinsonStrangfordDUPabsent
Peter RobinsonBelfast EastDUPabsent
Richard TaylorWyre ForestIndependentaye
George GallowayGlasgow Kelvinwhilst Independentabsent
Mr Andrew HunterBasingstokewhilst Independent Conservativeabsent
Martin SmythBelfast Southwhilst Independent Ulster Unionistaye
David BurnsideSouth Antrimwhilst Independent Ulster Unionistabsent
Jeffrey M. DonaldsonLagan Valleywhilst Independent Ulster Unionist (front bench)absent
Mrs Irene AdamsPaisley NorthLab (minister)no
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLab (minister)no
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)no
Graham AllenNottingham NorthLabno
Janet AndersonRossendale and DarwenLabno
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLab (minister)no
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLab (minister)no
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)no
Vera BairdRedcarLabno
Mr Tony BanksWest HamLab (minister)no
Mr Harry BarnesNorth East DerbyshireLabno
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)no
Mr Nigel BeardBexleyheath and CrayfordLabno
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)no
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)no
Mr Andrew BennettDenton and ReddishLabno
Clive BettsSheffield, AttercliffeLab (minister)no
Liz BlackmanErewashLabno
Hazel BlearsSalfordLab (minister)no
Mr Paul BoatengBrent SouthLab (minister)no
Mr Keith BradleyManchester, WithingtonLab (minister)no
Mr Peter BradleyThe WrekinLabno
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)no
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLabno
Russell BrownDumfriesLab (minister)no
Des BrowneKilmarnock and LoudounLab (minister)no
Chris BryantRhonddaLab (minister)no
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLab (minister)no
Andy BurnhamLeighLabno
Stephen ByersNorth TynesideLabno
Richard CabornSheffield CentralLab (minister)no
David CairnsGreenock and InverclydeLabno
Ronnie CampbellBlyth ValleyLabno
Colin ChallenMorley and RothwellLabno
Ben ChapmanWirral SouthLabno
David ChaytorBury NorthLabno
Dr Lynda ClarkEdinburgh PentlandsLab (minister)no
Paul ClarkGillinghamLab (minister)no
Tom ClarkeCoatbridge and ChrystonLabno
David ClellandTyne BridgeLabno
Vernon CoakerGedlingLab (minister)no
Ann CoffeyStockportLab (minister)no
Mr Iain ColemanHammersmith and FulhamLabno
Mr Tony ColmanPutneyLabno
Frank CookStockton NorthLabno
Robin CookLivingstonLabno
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)no
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLabno
Mr Tom CoxTootingLabno
David CrausbyBolton North EastLab (minister)no
Ann CryerKeighleyLabno
John CryerHornchurchLabno
John CummingsEasingtonLabno
Dr Jack CunninghamCopelandLab (minister)no
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)no
Alistair DarlingEdinburgh CentralLab (minister)no
Mrs Valerie DaveyBristol WestLabno
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)no
Ian DavidsonGlasgow PollokLab (minister)no
Mr Denzil DaviesLlanelliLabno
Janet DeanBurtonLabno
Parmjit DhandaGloucesterLabno
Frank DobsonHolborn and St PancrasLabno
Brian H DonohoeCunninghame SouthLab (minister)no
Jim DowdLewisham WestLab (minister)no
David DrewStroudLab (minister)no
Maria EagleLiverpool, GarstonLab (minister)no
Mr Huw EdwardsMonmouthLabno
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)no
Bill EtheringtonSunderland NorthLabno
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLab (minister)no
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLabno
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLab (minister)no
Ms Lorna FitzsimonsRochdaleLabno
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)no
Paul FlynnNewport WestLab (minister)no
Michael FosterWorcesterLabno
Hywel FrancisAberavonLab (minister)no
Neil GerrardWalthamstowLabno
Ian GibsonNorwich NorthLabno
Linda GilroyPlymouth, SuttonLabno
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLabno
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLab (minister)no
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLab (minister)no
John GroganSelbyLabno
Peter HainNeathLab (minister)no
David HamiltonMidlothianLab (minister)no
Tom HarrisGlasgow CathcartLab (minister)no
John HealeyWentworthLab (minister)no
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLabno
Mark HendrickPrestonLab (minister)no
John HeppellNottingham EastLab (minister)tellno
Stephen HesfordWirral WestLabno
Margaret HodgeBarkingLab (minister)no
Phil HopeCorbyLab (minister)no
Kelvin HopkinsLuton NorthLab (minister)no
Mr Alan HowarthNewport EastLab (minister)no
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLabno
Kim HowellsPontypriddLab (minister)no
Mr Kevin HughesDoncaster NorthLabno
Mr Alan HurstBraintreeLabno
John HuttonBarrow and FurnessLab (minister)no
Brian IddonBolton South EastLabno
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)no
Mr David JamiesonPlymouth, DevonportLab (minister)no
Brian JenkinsTamworthLabno
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLab (minister)no
Miss Melanie JohnsonWelwyn HatfieldLab (minister)no
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)no
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)no
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLabno
Martyn JonesClwyd SouthLabno
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)no
Eric JoyceFalkirk WestLab (minister)no
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)no
Alan KeenFeltham and HestonLabno
Fraser KempHoughton and Washington EastLab (minister)no
David KidneyStaffordLabno
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLabno
Mr Andy KingRugby and KenilworthLabno
Ms Oona KingBethnal Green and BowLabno
Jim KnightSouth DorsetLabno
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLabno
Stephen LadymanSouth ThanetLab (minister)no
Mrs Jackie LawrencePreseli PembrokeshireLabno
Bob LaxtonDerby NorthLabno
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLab (minister)no
Chris LeslieShipleyLab (minister)no
Ivan LewisBury SouthLab (minister)no
Mr Terry LewisWorsleyLabno
Tony LloydManchester CentralLabno
Ian LucasWrexhamLab (minister)no
Mr Iain LukeDundee EastLabno
Mr John LyonsStrathkelvin and BearsdenLabno
Mr Calum MacDonaldNa h-Eileanan an IarLabno
John MacDougallCentral FifeLabno
Andrew MacKinlayThurrockLabno
Denis MacShaneRotherhamLab (minister)no
Fiona MactaggartSloughLab (minister)no
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLab (minister)no
Mr Peter MandelsonHartlepoolLabno
Rob MarrisWolverhampton South WestLab (minister)no
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)no
Dr Jim MarshallLeicester SouthLabno
Robert Marshall-AndrewsMedwayLabno
Thomas McAvoyGlasgow RutherglenLab (minister)no
Chris McCaffertyCalder ValleyLabno
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)no
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLabno
Anne McGuireStirlingLab (minister)no
Ann McKechinGlasgow MaryhillLab (minister)no
Tony McNultyHarrow EastLab (minister)no
Mr Tony McWalterHemel HempsteadLabno
Michael MeacherOldham West and RoytonLabno
Gillian MerronLincolnLab (minister)no
Alun MichaelCardiff South and PenarthLab (minister)no
Alan MilburnDarlingtonLabno
David MilibandSouth ShieldsLab (minister)no
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)no
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)no
Laura MoffattCrawleyLabno
Chris MoleIpswichLabno
Dr Lewis MoonieKirkcaldyLab (minister)no
Margaret MoranLuton SouthLab (minister)tellno
Elliot MorleyScunthorpeLab (minister)no
Ms Estelle MorrisBirmingham, YardleyLab (minister)no
Chris MullinSunderland SouthLab (minister)no
Meg MunnSheffield, HeeleyLabno
Denis MurphyWansbeckLabno
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)no
Doug NaysmithBristol North WestLabno
Dan NorrisWansdykeLabno
Mr Martin O'NeillOchilLab (minister)no
Mrs Diana OrganForest of DeanLabno
Sandra OsborneAyrLabno
Nick PalmerBroxtoweLabno
Mrs Anne PickingEast LothianLabno
Mr Colin PickthallWest LancashireLabno
Mr Kerry PollardSt AlbansLabno
Mr Chris PondGraveshamLab (minister)no
Greg PopeHyndburnLabno
Steve PoundEaling NorthLab (minister)no
Bridget PrenticeLewisham EastLab (minister)no
Gordon PrenticePendleLabno
Gwyn ProsserDoverLabno
Ken PurchaseWolverhampton North EastLabno
James PurnellStalybridge and HydeLabno
Ms Joyce QuinGateshead East and Washington WestLabno
Bill RammellHarlowLab (minister)no
Andy ReedLoughboroughLabno
John ReidHamilton North and BellshillLab (minister)no
John RobertsonGlasgow AnnieslandLab (minister)no
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabno
Mrs Barbara RocheHornsey and Wood GreenLabno
Chris RuaneVale of ClwydLabno
Christine RussellCity of ChesterLabno
Joan RyanEnfield NorthLab (minister)no
Mr Phil SawfordKetteringLabno
Mr Brian SedgemoreHackney South and ShoreditchLabno
Barry SheermanHuddersfieldLab (minister)no
Jim SheridanWest RenfrewshireLab (minister)no
Siôn SimonBirmingham, ErdingtonLabno
Alan SimpsonNottingham SouthLabno
Marsha SinghBradford WestLabno
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)no
Andrew SmithOxford EastLab (minister)no
Mr Chris SmithIslington South and FinsburyLabno
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLabno
Mr Llew SmithBlaenau GwentLabno
Mr Clive SoleyEaling, Acton and Shepherd's BushLab (minister)no
Rachel SquireDunfermline WestLabno
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLabno
Mr Gerry SteinbergCity of DurhamLabno
Mr George StevensonStoke-on-Trent SouthLabno
Mr David StewartInverness East, Nairn and LochaberLabno
Mr Paul StinchcombeWellingboroughLabno
Gavin StrangEdinburgh East and MusselburghLabno
Graham StringerManchester, BlackleyLab (minister)no
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)no
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)no
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)no
Mrs Ann TaylorDewsburyLab (minister)no
Dari TaylorStockton SouthLabno
David TaylorNorth West LeicestershireLabno
Mr Gareth ThomasClwyd WestLabno
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)no
Paddy TippingSherwoodLabno
Don TouhigIslwynLab (minister)no
Jon TrickettHemsworthLab (minister)no
Paul TruswellPudseyLabno
Mr Dennis TurnerWolverhampton South EastLab (minister)no
Neil TurnerWiganLabno
Derek TwiggHaltonLab (minister)no
Stephen TwiggEnfield, SouthgateLab (minister)no
Robert WareingLiverpool, West DerbyLabno
Tom WatsonWest Bromwich EastLabno
Dave WattsSt Helens NorthLabno
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)no
Malcolm WicksCroydon NorthLab (minister)no
Alan WilliamsSwansea WestLabno
David WinnickWalsall NorthLab (minister)no
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)no
Mike WoodBatley and SpenLabno
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLab (minister)no
Mr Tony WorthingtonClydebank and MilngavieLabno
Mr Jimmy WrayGlasgow BailliestonLabno
Anthony D WrightGreat YarmouthLabno
Tony WrightCannock ChaseLabno
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLabno
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLababsent
Douglas AlexanderPaisley SouthLab (minister)absent
Mr Donald AndersonSwansea EastLab (minister)absent
Ms Candy AthertonFalmouth and CamborneLababsent
John AustinErith and ThamesmeadLababsent
John BattleLeeds WestLababsent
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)absent
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)absent
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)absent
Joe BentonBootleLab (minister)absent
Roger BerryKingswoodLababsent
Mr Harold BestLeeds North WestLababsent
Tony BlairSedgefieldLab (minister)absent
Bob BlizzardWaveneyLababsent
David BlunkettSheffield, BrightsideLab (minister)absent
David BorrowSouth RibbleLababsent
Ben BradshawExeterLab (minister)absent
Gordon BrownDunfermline EastLab (minister)absent
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLab (minister)absent
Colin BurgonElmetLababsent
Alan CampbellTynemouthLababsent
Mrs Anne CampbellCambridgeLababsent
Mr Ivor CaplinHoveLab (minister)absent
Mr Roger CasaleWimbledonLababsent
Martin CatonGowerLab (minister)absent
Ian CawseyBrigg and GooleLababsent
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLababsent
Ms Helen ClarkPeterboroughLababsent
Charles ClarkeNorwich SouthLab (minister)absent
Mr Tony ClarkeNorthampton SouthLababsent
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)absent
Harry CohenLeyton and WansteadLababsent
Michael ConnartyFalkirk EastLab (minister)absent
Jeremy CorbynIslington NorthLababsent
Ms Jean CorstonBristol EastLab (minister)absent
Professor Ross CranstonDudley NorthLababsent
Jon CruddasDagenhamLab (minister)absent
Jim CunninghamCoventry SouthLab (minister)absent
Claire Curtis-ThomasCrosbyLababsent
Mr Tam DalyellLinlithgowLababsent
Geraint DaviesCroydon CentralLababsent
Mr Terry DavisBirmingham, Hodge HillLababsent
Mr Hilton DawsonLancaster and WyreLababsent
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)absent
Andrew DismoreHendonLababsent
Jim DobbinHeywood and MiddletonLababsent
Frank DoranAberdeen CentralLab (minister)absent
Ms Julia DrownSouth SwindonLababsent
Gwyneth DunwoodyCrewe and NantwichLababsent
Angela EagleWallaseyLab (minister)absent
Clive EffordElthamLab (minister)absent
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLababsent
Frank FieldBirkenheadLab (minister)absent
Barbara FollettStevenageLababsent
Mr Derek FosterBishop AucklandLab (minister)absent
Michael Jabez FosterHastings and RyeLababsent
Mr George FoulkesCarrick, Cumnock and Doon ValleyLababsent
Mike GapesIlford SouthLab (minister)absent
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)absent
Bruce GeorgeWalsall SouthLababsent
Ms Jane GriffithsReading EastLababsent
Mr Win GriffithsBridgendLababsent
Mike HallWeaver ValeLababsent
Patrick HallBedfordLababsent
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)absent
David HansonDelynLababsent
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)absent
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)absent
Mr Ivan HendersonHarwichLababsent
Stephen HepburnJarrowLababsent
Patricia HewittLeicester WestLab (minister)absent
David HeyesAshton-under-LyneLab (minister)absent
Keith HillStreathamLab (minister)absent
Mr David HinchliffeWakefieldLababsent
Kate HoeyVauxhallLababsent
Jimmy HoodClydesdaleLab (minister)absent
Geoff HoonAshfieldLab (minister)absent
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)absent
Beverley HughesStretford and UrmstonLab (minister)absent
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLababsent
Eric IllsleyBarnsley CentralLababsent
Adam IngramEast KilbrideLab (minister)absent
Glenda JacksonHampstead and HighgateLababsent
Mrs Helen JacksonSheffield, HillsboroughLababsent
Mr Jon Owen JonesCardiff CentralLababsent
Sally KeebleNorthampton NorthLababsent
Ann KeenBrentford and IsleworthLababsent
Ruth KellyBolton WestLab (minister)absent
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLab (minister)absent
Piara S KhabraEaling, SouthallLababsent
David LammyTottenhamLab (minister)absent
David LepperBrighton, PavilionLababsent
Tom LevittHigh PeakLababsent
Mrs Helen LiddellAirdrie and ShottsLababsent
Martin LintonBatterseaLababsent
Andrew LoveEdmontonLab (minister)absent
Mrs Alice MahonHalifaxLababsent
Judy MallaberAmber ValleyLababsent
John MannBassetlawLab (minister)absent
David MarshallGlasgow ShettlestonLababsent
Eric MartlewCarlisleLababsent
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLab (minister)absent
Ian McCartneyMakerfieldLab (minister)absent
John McFallDumbartonLab (minister)absent
Shona McIsaacCleethorpesLababsent
Rosemary McKennaCumbernauld and KilsythLababsent
Mr Kevin McNamaraKingston upon Hull NorthLababsent
Mr John McWilliamBlaydonLababsent
Alan MealeMansfieldLab (minister)absent
Julie MorganCardiff NorthLababsent
Kali MountfordColne ValleyLababsent
George MudieLeeds EastLab (minister)absent
Paul MurphyTorfaenLab (minister)absent
Mr Bill O'BrienNormantonLababsent
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)absent
Edward O'HaraKnowsley SouthLababsent
Bill OlnerNuneatonLababsent
Albert OwenYnys MônLab (minister)absent
Ian PearsonDudley SouthLab (minister)absent
Ms Linda PerhamIlford NorthLababsent
Mr Peter PikeBurnleyLababsent
James PlaskittWarwick and LeamingtonLababsent
John PrescottKingston upon Hull EastLab (minister)absent
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)absent
Mr Lawrie QuinnScarborough and WhitbyLababsent
Mr Syd RapsonPortsmouth NorthLababsent
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLab (minister)absent
Terry RooneyBradford NorthLababsent
Mr Ernie RossDundee WestLababsent
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)absent
Joan RuddockLewisham, DeptfordLab (minister)absent
Martin SalterReading WestLababsent
Mohammad SarwarGlasgow GovanLababsent
Mr Malcolm SavidgeAberdeen NorthLababsent
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLababsent
Ms Debra ShipleyStourbridgeLababsent
Clare ShortBirmingham, LadywoodLababsent
Angela SmithBasildonLab (minister)absent
Jacqui SmithRedditchLab (minister)absent
John SmithVale of GlamorganLababsent
Helen SouthworthWarrington SouthLababsent
John SpellarWarleyLab (minister)absent
Ian StewartEcclesLababsent
Howard StoateDartfordLababsent
Jack StrawBlackburnLab (minister)absent
Stephen TimmsEast HamLab (minister)absent
Mark ToddSouth DerbyshireLababsent
Desmond TurnerBrighton, KemptownLababsent
Mr Bill TynanHamilton SouthLababsent
Keith VazLeicester EastLab (minister)absent
Rudi VisFinchley and Golders GreenLababsent
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)absent
Claire WardWatfordLababsent
Mr Brian WhiteNorth East Milton KeynesLababsent
Betty WilliamsConwyLababsent
Michael WillsNorth SwindonLababsent
Mr Brian WilsonCunninghame NorthLababsent
Shaun WoodwardSt Helens SouthLab (minister)absent
David WrightTelfordLab (minister)absent
Mr Richard AllanSheffield, HallamLDem (front bench)aye
Norman BakerLewesLDemaye
John BarrettEdinburgh WestLDemaye
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)aye
Colin BreedSouth East CornwallLDemaye
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)aye
Mr John BurnettTorridge and West DevonLDemaye
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)aye
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)aye
Patsy CaltonCheadleLDemaye
Mr Brian CotterWeston-Super-MareLDem (front bench)aye
Ms Sue DoughtyGuildfordLDemaye
Don FosterBathLDem (front bench)aye
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)aye
Nick HarveyNorth DevonLDemaye
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)aye
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)aye
Charles KennedyRoss, Skye and Inverness WestLDem (front bench)aye
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)aye
David LawsYeovilLDem (front bench)aye
Mr Paul MarsdenShrewsbury and Atchamwhilst LDemaye
Mark OatenWinchesterLDemaye
John PughSouthportLDem (front bench)aye
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)tellaye
Mr David RendelNewburyLDemaye
Bob RussellColchesterLDem (front bench)tellaye
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)aye
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)aye
Dr Jenny TongeRichmond ParkLDemaye
Mr Paul TylerNorth CornwallLDem (front bench)aye
Steve WebbNorthavonLDem (front bench)aye
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)aye
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDem (front bench)aye
Richard Younger-RossTeignbridgeLDemaye
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)absent
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)absent
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)absent
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)absent
Mr David ChidgeyEastleighLDem (front bench)absent
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)absent
Sandra GidleyRomseyLDemabsent
Mr Matthew GreenLudlowLDemabsent
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)absent
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDemabsent
Paul HolmesChesterfieldLDemabsent
Mr Nigel JonesCheltenhamLDem (front bench)absent
Paul KeetchHerefordLDemabsent
Mr Archy KirkwoodRoxburgh and BerwickshireLDem (front bench)absent
Michael MooreTweeddale, Ettrick and LauderdaleLDem (front bench)absent
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDemabsent
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)absent
Matthew TaylorTruro and St AustellLDemabsent
Sarah TeatherBrent EastLDem (front bench)absent
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)absent
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)aye
Adam PriceCarmarthen East and DinefwrPCaye
Mr Simon ThomasCeredigionPCaye
Hywel WilliamsCaernarfonPC (front bench)aye
Mr John HumeFoyleSDLPabsent
Mr Seamus MallonNewry and ArmaghSDLPabsent
Eddie McGradySouth DownSDLPabsent
Gerry AdamsBelfast WestSFabsent
Pat DohertyWest TyroneSFabsent
Michelle GildernewFermanagh and South TyroneSFabsent
Martin McGuinnessMid UlsterSFabsent
Ms Annabelle EwingPerthSNPabsent
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)absent
Alex SalmondBanff and BuchanSNPabsent
Michael WeirAngusSNP (front bench)absent
Pete WishartNorth TaysideSNP (front bench)absent
Michael MartinGlasgow SpringburnSpeaker (front bench)absent
Mr Roy BeggsEast AntrimUUPabsent
Sylvia HermonNorth DownUUP (front bench)absent
Rt Hon David TrimbleUpper BannUUP (front bench)absent

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

TWe're working on updating the site, but if you'd like to talk to us about the project, please email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive