Grammar Schools (Ballots and Consultation) — 18 Nov 2003 at 12:36

I beg to move,

That leave be given to bring in a Bill to amend the School Standards and Framework Act 1998 in order to remove the powers to hold grammar school ballots and to require the Secretary of State for Education and Skills before the end of the next Parliament to consult all maintained primary and secondary schools in each local education authority in England on the future arrangements for secondary school admissions within that authority; and for connected purposes.

Question put, pursuant to Standing Order No. 23 (Motions for leave to bring in Bills and nomination of Select Committees at commencement of public business):-

The House divided: Ayes 132, Noes 105.

Debate in Parliament | Historical Hansard | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (Aye)Minority (No)BothTurnout
Con0 99 (+2 tell)062.0%
Independent0 1050.0%
Independent Ulster Unionist0 1033.3%
Lab123 (+2 tell) 0130.9%
LDem7 2016.7%
PC1 0025.0%
UUP0 1033.3%
Total:131 104137.7%

All MPs Eligible to Vote - sorted by constituency

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Hywel FrancisAberavonLab (minister)aye
Frank DoranAberdeen CentralLab (minister)absent
Mr Malcolm SavidgeAberdeen NorthLabaye
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)absent
Mrs Helen LiddellAirdrie and ShottsLababsent
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)no
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)absent
Graham BradyAltrincham and Sale WestConno
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)absent
Judy MallaberAmber ValleyLabaye
Michael WeirAngusSNP (front bench)absent
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)aye
Mr Howard FlightArundel and South Downswhilst Con (front bench)no
Geoff HoonAshfieldLab (minister)absent
Damian GreenAshfordCon (front bench)no
David HeyesAshton-under-LyneLab (minister)absent
David LidingtonAylesburyCon (front bench)no
Sandra OsborneAyrLababsent
Tony BaldryBanburyCon (front bench)absent
Alex SalmondBanff and BuchanSNPabsent
Margaret HodgeBarkingLab (minister)absent
Eric IllsleyBarnsley CentralLabaye
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLabaye
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLababsent
John HuttonBarrow and FurnessLab (minister)absent
Angela SmithBasildonLab (minister)absent
Mr Andrew HunterBasingstokewhilst Independent Conservativeabsent
John MannBassetlawLab (minister)absent
Don FosterBathLDem (front bench)absent
Mike WoodBatley and SpenLabaye
Martin LintonBatterseaLababsent
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)no
Jacqui LaitBeckenhamConno
Patrick HallBedfordLababsent
Peter RobinsonBelfast EastDUPabsent
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)absent
Martin SmythBelfast Southwhilst Independent Ulster Unionistno
Gerry AdamsBelfast WestSFabsent
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)absent
Ms Oona KingBethnal Green and BowLabaye
Mr James CranBeverley and HoldernessConabsent
Gregory BarkerBexhill and BattleCon (front bench)no
Mr Nigel BeardBexleyheath and CrayfordLabaye
John BaronBillericayCon (front bench)absent
Frank FieldBirkenheadLab (minister)absent
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)absent
Siôn SimonBirmingham, ErdingtonLababsent
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLab (minister)absent
Mr Terry DavisBirmingham, Hodge HillLabaye
Clare ShortBirmingham, LadywoodLabaye
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLab (minister)absent
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLab (minister)aye
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLabaye
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLababsent
Ms Estelle MorrisBirmingham, YardleyLab (minister)absent
Mr Derek FosterBishop AucklandLab (minister)absent
Andrew RobathanBlabyConno
Jack StrawBlackburnLab (minister)absent
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLabaye
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)absent
Mr Llew SmithBlaenau GwentLababsent
Mr John McWilliamBlaydonLababsent
Ronnie CampbellBlyth ValleyLabaye
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)no
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)aye
David CrausbyBolton North EastLab (minister)aye
Brian IddonBolton South EastLababsent
Ruth KellyBolton WestLab (minister)absent
Joe BentonBootleLab (minister)aye
Mark SimmondsBoston and SkegnessCon (front bench)absent
David TredinnickBosworthCon (front bench)absent
Mr David AtkinsonBournemouth EastConabsent
John ButterfillBournemouth WestConno
Andrew MacKayBracknellConno
Terry RooneyBradford NorthLabaye
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)absent
Marsha SinghBradford WestLababsent
Mr Alan HurstBraintreeLababsent
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)absent
Sarah TeatherBrent EastLDem (front bench)absent
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)absent
Mr Paul BoatengBrent SouthLab (minister)absent
Ann KeenBrentford and IsleworthLababsent
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)no
Mr Win GriffithsBridgendLabaye
Ian Liddell-GraingerBridgwaterCon (front bench)no
Ian CawseyBrigg and GooleLababsent
Desmond TurnerBrighton, KemptownLababsent
David LepperBrighton, PavilionLabaye
Ms Jean CorstonBristol EastLab (minister)absent
Doug NaysmithBristol North WestLababsent
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)absent
Mrs Valerie DaveyBristol WestLabaye
Eric ForthBromley and ChislehurstContellno
Julie KirkbrideBromsgroveConabsent
Mrs Marion RoeBroxbourneConno
Nick PalmerBroxtoweLabaye
John BercowBuckinghamCon (front bench)no
Mr Peter PikeBurnleyLabaye
Janet DeanBurtonLabaye
David ChaytorBury NorthLabaye
Ivan LewisBury SouthLab (minister)absent
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)no
Hywel WilliamsCaernarfonPC (front bench)absent
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)aye
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)absent
Chris McCaffertyCalder ValleyLababsent
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)absent
Mrs Anne CampbellCambridgeLababsent
Tony WrightCannock ChaseLababsent
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)no
Mr Jon Owen JonesCardiff CentralLabaye
Julie MorganCardiff NorthLababsent
Alun MichaelCardiff South and PenarthLab (minister)absent
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)aye
Eric MartlewCarlisleLabaye
Adam PriceCarmarthen East and DinefwrPCabsent
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLab (minister)absent
Mr George FoulkesCarrick, Cumnock and Doon ValleyLababsent
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)absent
Bob SpinkCastle PointConabsent
John MacDougallCentral FifeLabaye
Michael LordCentral Suffolk and North IpswichDeputy Speaker (front bench)absent
Mr Simon ThomasCeredigionPCabsent
Stephen DorrellCharnwoodConabsent
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLababsent
Patsy CaltonCheadleLDemaye
Mr Nigel JonesCheltenhamLDem (front bench)absent
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)no
Paul HolmesChesterfieldLDemabsent
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)no
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenConabsent
Sir Sydney ChapmanChipping BarnetConno
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)tellaye
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)absent
Mark FieldCities of London and WestminsterCon (front bench)no
Christine RussellCity of ChesterLababsent
Mr Gerry SteinbergCity of DurhamLabaye
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)aye
Shona McIsaacCleethorpesLababsent
Martyn JonesClwyd SouthLababsent
Mr Gareth ThomasClwyd WestLababsent
Mr Tony WorthingtonClydebank and MilngavieLababsent
Jimmy HoodClydesdaleLab (minister)absent
Tom ClarkeCoatbridge and ChrystonLabaye
Bob RussellColchesterLDem (front bench)absent
Kali MountfordColne ValleyLababsent
Ann WintertonCongletonwhilst Conno
Betty WilliamsConwyLababsent
Dr Jack CunninghamCopelandLab (minister)absent
Phil HopeCorbyLab (minister)absent
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldCon (front bench)absent
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)absent
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLababsent
Jim CunninghamCoventry SouthLab (minister)absent
Laura MoffattCrawleyLababsent
Gwyneth DunwoodyCrewe and NantwichLababsent
Claire Curtis-ThomasCrosbyLababsent
Geraint DaviesCroydon CentralLababsent
Malcolm WicksCroydon NorthLab (minister)absent
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)absent
Rosemary McKennaCumbernauld and KilsythLababsent
Mr Brian WilsonCunninghame NorthLababsent
Brian H DonohoeCunninghame SouthLab (minister)absent
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)absent
Jon CruddasDagenhamLab (minister)aye
Alan MilburnDarlingtonLababsent
Howard StoateDartfordLababsent
Tim BoswellDaventryCon (front bench)no
David HansonDelynLababsent
Mr Andrew BennettDenton and ReddishLababsent
Bob LaxtonDerby NorthLababsent
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)absent
Michael AncramDevizesCon (front bench)absent
Mrs Ann TaylorDewsburyLab (minister)absent
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)absent
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)absent
Mr Kevin HughesDoncaster NorthLababsent
Gwyn ProsserDoverLabaye
Professor Ross CranstonDudley NorthLababsent
Ian PearsonDudley SouthLab (minister)absent
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)absent
John McFallDumbartonLab (minister)absent
Russell BrownDumfriesLab (minister)absent
Mr Iain LukeDundee EastLabaye
Mr Ernie RossDundee WestLababsent
Gordon BrownDunfermline EastLab (minister)absent
Rachel SquireDunfermline WestLababsent
Steve PoundEaling NorthLab (minister)aye
Mr Clive SoleyEaling, Acton and Shepherd's BushLab (minister)absent
Piara S KhabraEaling, SouthallLabaye
John CummingsEasingtonLababsent
Mr Roy BeggsEast AntrimUUPabsent
Hugo SwireEast DevonCon (front bench)absent
Stephen TimmsEast HamLab (minister)absent
Michael MatesEast HampshireConabsent
Adam IngramEast KilbrideLab (minister)absent
Gregory CampbellEast LondonderryDUP (front bench)absent
Mrs Anne PickingEast LothianLabaye
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)absent
Peter AinsworthEast SurreyConno
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)no
Greg KnightEast YorkshireCon (front bench)no
Nigel WatersonEastbourneConabsent
Mr David ChidgeyEastleighLDem (front bench)absent
Ian StewartEcclesLababsent
Stephen O'BrienEddisburyCon (front bench)no
Alistair DarlingEdinburgh CentralLab (minister)absent
Gavin StrangEdinburgh East and MusselburghLababsent
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLab (minister)aye
Dr Lynda ClarkEdinburgh PentlandsLab (minister)absent
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLab (minister)absent
John BarrettEdinburgh WestLDemabsent
Andrew LoveEdmontonLab (minister)absent
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)absent
Colin BurgonElmetLabaye
Clive EffordElthamLab (minister)aye
Joan RyanEnfield NorthLab (minister)absent
Stephen TwiggEnfield, SouthgateLab (minister)absent
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)absent
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)no
Liz BlackmanErewashLababsent
John AustinErith and ThamesmeadLababsent
Ian TaylorEsher and WaltonConabsent
Ben BradshawExeterLab (minister)absent
Michael ConnartyFalkirk EastLab (minister)aye
Eric JoyceFalkirk WestLab (minister)absent
Ms Candy AthertonFalmouth and CamborneLabaye
Mark HobanFarehamCon (front bench)no
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentCon (front bench)no
Alan KeenFeltham and HestonLababsent
Michelle GildernewFermanagh and South TyroneSFabsent
Rudi VisFinchley and Golders GreenLababsent
Michael HowardFolkestone and HytheCon (front bench)absent
Mrs Diana OrganForest of DeanLabaye
Mr John HumeFoyleSDLPabsent
Michael JackFyldeConabsent
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)absent
Mr Peter DuncanGalloway and Upper NithsdaleConabsent
Ms Joyce QuinGateshead East and Washington WestLababsent
Vernon CoakerGedlingLab (minister)absent
Paul ClarkGillinghamLab (minister)absent
John RobertsonGlasgow AnnieslandLab (minister)aye
Mr Jimmy WrayGlasgow BailliestonLabaye
Tom HarrisGlasgow CathcartLab (minister)absent
Mohammad SarwarGlasgow GovanLabaye
George GallowayGlasgow Kelvinwhilst Independentabsent
Ann McKechinGlasgow MaryhillLab (minister)absent
Ian DavidsonGlasgow PollokLab (minister)aye
Thomas McAvoyGlasgow RutherglenLab (minister)absent
David MarshallGlasgow ShettlestonLababsent
Michael MartinGlasgow SpringburnSpeaker (front bench)absent
Parmjit DhandaGloucesterLababsent
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)absent
Peter ViggersGosportConabsent
Martin CatonGowerLab (minister)absent
Quentin DaviesGrantham and StamfordCon (front bench)absent
Mr Chris PondGraveshamLab (minister)absent
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)aye
Anthony D WrightGreat YarmouthLabaye
David CairnsGreenock and InverclydeLababsent
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLab (minister)absent
Ms Sue DoughtyGuildfordLDemabsent
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLababsent
Mr Brian SedgemoreHackney South and ShoreditchLabaye
Sylvia HealHalesowen and Rowley RegisDeputy Speakerabsent
Mrs Alice MahonHalifaxLabaye
David DavisHaltemprice and HowdenCon (front bench)no
Derek TwiggHaltonLab (minister)absent
John ReidHamilton North and BellshillLab (minister)absent
Mr Bill TynanHamilton SouthLabaye
Mr Iain ColemanHammersmith and FulhamLabaye
Glenda JacksonHampstead and HighgateLababsent
Edward GarnierHarboroughConno
Bill RammellHarlowLab (minister)absent
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDem (front bench)absent
Tony McNultyHarrow EastLab (minister)absent
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)absent
Mr Peter MandelsonHartlepoolLababsent
Mr Ivan HendersonHarwichLababsent
Michael Jabez FosterHastings and RyeLabaye
David WillettsHavantCon (front bench)no
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLababsent
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)absent
Mr Tony McWalterHemel HempsteadLababsent
Jon TrickettHemsworthLab (minister)aye
Andrew DismoreHendonLabaye
Boris JohnsonHenleyCon (front bench)absent
Paul KeetchHerefordLDemabsent
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)no
James ClappisonHertsmereCon (front bench)no
Peter AtkinsonHexhamConno
Jim DobbinHeywood and MiddletonLabaye
Tom LevittHigh PeakLababsent
Peter LilleyHitchin and HarpendenConno
Frank DobsonHolborn and St PancrasLabaye
John CryerHornchurchLabaye
Mrs Barbara RocheHornsey and Wood GreenLababsent
Francis MaudeHorshamConabsent
Fraser KempHoughton and Washington EastLab (minister)absent
Mr Ivor CaplinHoveLab (minister)absent
Barry SheermanHuddersfieldLab (minister)both
Jonathan DjanoglyHuntingdonCon (front bench)no
Greg PopeHyndburnLabaye
Ms Linda PerhamIlford NorthLabaye
Mike GapesIlford SouthLab (minister)absent
Mr David StewartInverness East, Nairn and LochaberLabaye
Chris MoleIpswichLabaye
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)tellno
Jeremy CorbynIslington NorthLababsent
Mr Chris SmithIslington South and FinsburyLababsent
Don TouhigIslwynLab (minister)absent
Stephen HepburnJarrowLabaye
Ann CryerKeighleyLabaye
Mr Michael PortilloKensington and ChelseaConabsent
Mr Phil SawfordKetteringLabaye
Des BrowneKilmarnock and LoudounLab (minister)absent
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)absent
John PrescottKingston upon Hull EastLab (minister)absent
Mr Kevin McNamaraKingston upon Hull NorthLababsent
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLab (minister)absent
Roger BerryKingswoodLabaye
Dr Lewis MoonieKirkcaldyLab (minister)absent
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLababsent
Edward O'HaraKnowsley SouthLababsent
Jeffrey M. DonaldsonLagan Valleywhilst Independent Ulster Unionist (front bench)absent
Mr Hilton DawsonLancaster and WyreLababsent
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)absent
George MudieLeeds EastLab (minister)aye
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)aye
Mr Harold BestLeeds North WestLabaye
John BattleLeeds WestLababsent
Keith VazLeicester EastLab (minister)absent
Dr Jim MarshallLeicester SouthLabaye
Patricia HewittLeicester WestLab (minister)absent
Andy BurnhamLeighLababsent
Bill WigginLeominsterCon (front bench)no
Norman BakerLewesLDemabsent
Bridget PrenticeLewisham EastLab (minister)absent
Jim DowdLewisham WestLab (minister)absent
Joan RuddockLewisham, DeptfordLab (minister)absent
Harry CohenLeyton and WansteadLabaye
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)no
Gillian MerronLincolnLab (minister)absent
Mr Tam DalyellLinlithgowLabaye
Maria EagleLiverpool, GarstonLab (minister)absent
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)absent
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLababsent
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLab (minister)absent
Robert WareingLiverpool, West DerbyLabaye
Robin CookLivingstonLababsent
Mr Denzil DaviesLlanelliLababsent
Andy ReedLoughboroughLababsent
Peter TapsellLouth and HorncastleCon (front bench)no
Mr Matthew GreenLudlowLDemabsent
Kelvin HopkinsLuton NorthLab (minister)aye
Margaret MoranLuton SouthLab (minister)absent
Nicholas WintertonMacclesfieldConno
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)absent
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdConno
Ian McCartneyMakerfieldLab (minister)absent
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordCon (front bench)no
Tony LloydManchester CentralLabaye
Graham StringerManchester, BlackleyLab (minister)absent
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)absent
Mr Keith BradleyManchester, WithingtonLab (minister)absent
Alan MealeMansfieldLab (minister)absent
Robert Marshall-AndrewsMedwayLabaye
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)aye
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)no
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)aye
Mr Jonathan SayeedMid Bedfordshirewhilst Conno
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)absent
Keith SimpsonMid NorfolkCon (front bench)absent
Nicholas SoamesMid SussexCon (front bench)no
Martin McGuinnessMid UlsterSFabsent
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)no
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)absent
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLababsent
David HamiltonMidlothianLab (minister)absent
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLabaye
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)absent
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)absent
Mr Huw EdwardsMonmouthLabaye
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDemno
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)absent
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLababsent
Colin ChallenMorley and RothwellLabaye
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)absent
Mr Calum MacDonaldNa h-Eileanan an IarLabaye
Peter HainNeathLab (minister)absent
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)absent
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)absent
Patrick MercerNewarkConno
Mr David RendelNewburyLDemabsent
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLabaye
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLababsent
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLababsent
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLab (minister)aye
Mr Alan HowarthNewport EastLab (minister)absent
Paul FlynnNewport WestLab (minister)aye
Mr Seamus MallonNewry and ArmaghSDLPabsent
Mr Bill O'BrienNormantonLababsent
Ian PaisleyNorth AntrimDUP (front bench)absent
Mr Paul TylerNorth CornwallLDem (front bench)absent
Nick HarveyNorth DevonLDemabsent
Robert WalterNorth DorsetCon (front bench)absent
Sylvia HermonNorth DownUUP (front bench)no
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)absent
Alistair BurtNorth East BedfordshireConabsent
Malcolm MossNorth East CambridgeshireConabsent
Mr Harry BarnesNorth East DerbyshireLabaye
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)absent
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)no
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)no
Mr Brian WhiteNorth East Milton KeynesLabaye
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)absent
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)absent
Owen PatersonNorth ShropshireConno
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)absent
Michael WillsNorth SwindonLabaye
Pete WishartNorth TaysideSNP (front bench)absent
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)no
Stephen ByersNorth TynesideLababsent
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)absent
Dr Brian MawhinneyNorth West CambridgeshireConabsent
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLab (minister)absent
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)absent
David TaylorNorth West LeicestershireLabtellaye
Henry BellinghamNorth West NorfolkCon (front bench)no
James GrayNorth WiltshireConno
Sally KeebleNorthampton NorthLababsent
Mr Tony ClarkeNorthampton SouthLabaye
Steve WebbNorthavonLDem (front bench)absent
Ian GibsonNorwich NorthLababsent
Charles ClarkeNorwich SouthLab (minister)absent
John HeppellNottingham EastLab (minister)absent
Graham AllenNottingham NorthLabaye
Alan SimpsonNottingham SouthLabaye
Bill OlnerNuneatonLababsent
Mr Martin O'NeillOchilLab (minister)absent
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)aye
Derek ConwayOld Bexley and SidcupConabsent
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLab (minister)absent
Michael MeacherOldham West and RoytonLababsent
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)absent
John HoramOrpingtonConno
Andrew SmithOxford EastLab (minister)absent
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDemabsent
Mrs Irene AdamsPaisley NorthLab (minister)absent
Douglas AlexanderPaisley SouthLab (minister)absent
Gordon PrenticePendleLabaye
David MacleanPenrith and The BorderCon (front bench)no
Ms Annabelle EwingPerthSNPabsent
Ms Helen ClarkPeterboroughLabaye
Mr David JamiesonPlymouth, DevonportLab (minister)absent
Linda GilroyPlymouth, SuttonLababsent
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)absent
Kim HowellsPontypriddLab (minister)absent
Robert SymsPooleCon (front bench)no
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLab (minister)absent
Mr Syd RapsonPortsmouth NorthLabaye
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)absent
Mrs Jackie LawrencePreseli PembrokeshireLababsent
Mark HendrickPrestonLab (minister)absent
Paul TruswellPudseyLabaye
Mr Tony ColmanPutneyLabaye
Mark FrancoisRayleighCon (front bench)no
Ms Jane GriffithsReading EastLabaye
Martin SalterReading WestLabaye
Vera BairdRedcarLabaye
Jacqui SmithRedditchLab (minister)absent
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLab (minister)aye
Crispin BluntReigateCon (front bench)no
Chris BryantRhonddaLab (minister)absent
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)absent
William HagueRichmond (Yorks)Con (front bench)no
Dr Jenny TongeRichmond ParkLDemabsent
Ms Lorna FitzsimonsRochdaleLababsent
Mr Teddy TaylorRochford and Southend EastConabsent
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)no
Sandra GidleyRomseyLDemaye
Charles KennedyRoss, Skye and Inverness WestLDem (front bench)absent
Janet AndersonRossendale and DarwenLababsent
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)absent
Denis MacShaneRotherhamLab (minister)absent
Mr Archy KirkwoodRoxburgh and BerwickshireLDem (front bench)aye
Mr Andy KingRugby and KenilworthLababsent
Mr John WilkinsonRuislip - NorthwoodConno
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)no
Kenneth ClarkeRushcliffeCon (front bench)absent
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)absent
John GreenwayRyedaleConno
Alan HaselhurstSaffron WaldenDeputy Speaker (front bench)absent
Hazel BlearsSalfordLab (minister)absent
Robert KeySalisburyConno
Mr Lawrie QuinnScarborough and WhitbyLababsent
Elliot MorleyScunthorpeLab (minister)absent
Tony BlairSedgefieldLab (minister)absent
John GroganSelbyLababsent
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)no
Richard CabornSheffield CentralLab (minister)absent
Clive BettsSheffield, AttercliffeLab (minister)aye
David BlunkettSheffield, BrightsideLab (minister)absent
Mr Richard AllanSheffield, HallamLDem (front bench)aye
Meg MunnSheffield, HeeleyLababsent
Mrs Helen JacksonSheffield, HillsboroughLabaye
Paddy TippingSherwoodLabaye
Chris LeslieShipleyLab (minister)absent
Mr Paul MarsdenShrewsbury and Atchamwhilst LDemaye
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLababsent
David CurrySkipton and RiponConno
Douglas HoggSleaford and North HykehamConno
Fiona MactaggartSloughLab (minister)absent
Mr John TaylorSolihullConno
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)aye
David BurnsideSouth Antrimwhilst Independent Ulster Unionistabsent
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)no
Mark ToddSouth DerbyshireLababsent
Jim KnightSouth DorsetLababsent
Eddie McGradySouth DownSDLPabsent
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)absent
Colin BreedSouth East CornwallLDemabsent
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)no
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)absent
David BorrowSouth RibbleLababsent
David MilibandSouth ShieldsLab (minister)absent
Patrick CormackSouth StaffordshireCon (front bench)absent
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)no
Ms Julia DrownSouth SwindonLababsent
Stephen LadymanSouth ThanetLab (minister)absent
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)no
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)no
Mr Richard PageSouth West HertfordshireConno
Mrs Gillian ShephardSouth West NorfolkCon (front bench)no
Mrs Virginia BottomleySouth West SurreyConabsent
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)absent
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)aye
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)absent
John PughSouthportLDem (front bench)absent
David WilshireSpelthorneConno
Mr Kerry PollardSt AlbansLababsent
Dave WattsSt Helens NorthLabaye
Shaun WoodwardSt Helens SouthLab (minister)absent
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)absent
David KidneyStaffordLabaye
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLab (minister)absent
James PurnellStalybridge and HydeLababsent
Barbara FollettStevenageLababsent
Anne McGuireStirlingLab (minister)absent
Ann CoffeyStockportLab (minister)absent
Frank CookStockton NorthLababsent
Dari TaylorStockton SouthLababsent
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLabaye
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)absent
Mr George StevensonStoke-on-Trent SouthLabaye
Bill CashStoneCon (front bench)absent
Ms Debra ShipleyStourbridgeLababsent
Iris RobinsonStrangfordDUPabsent
John MaplesStratford-on-AvonCon (front bench)absent
Mr John LyonsStrathkelvin and BearsdenLabaye
Keith HillStreathamLab (minister)absent
Beverley HughesStretford and UrmstonLab (minister)absent
David DrewStroudLab (minister)absent
John GummerSuffolk CoastalCon (front bench)absent
Bill EtheringtonSunderland NorthLababsent
Chris MullinSunderland SouthLab (minister)absent
Mr Nick HawkinsSurrey HeathConno
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)absent
Andrew MitchellSutton ColdfieldCon (front bench)no
Mr Donald AndersonSwansea EastLab (minister)aye
Alan WilliamsSwansea WestLababsent
Brian JenkinsTamworthLabaye
George OsborneTattonCon (front bench)no
Mr Adrian FlookTauntonConno
Richard Younger-RossTeignbridgeLDemabsent
David WrightTelfordLab (minister)aye
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)no
Mr Peter BradleyThe WrekinLababsent
Andrew MacKinlayThurrockLababsent
Angela BrowningTiverton and HonitonCon (front bench)absent
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)no
Mr Tom CoxTootingLababsent
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)absent
Paul MurphyTorfaenLab (minister)absent
Mr John BurnettTorridge and West DevonLDemabsent
Anthony SteenTotnesConabsent
David LammyTottenhamLab (minister)absent
Matthew TaylorTruro and St AustellLDemabsent
Mr Archie NormanTunbridge WellsConabsent
Michael MooreTweeddale, Ettrick and LauderdaleLDem (front bench)absent
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)absent
David ClellandTyne BridgeLababsent
Alan CampbellTynemouthLababsent
Angela WatkinsonUpminsterCon (front bench)no
Rt Hon David TrimbleUpper BannUUP (front bench)absent
John RandallUxbridgeCon (front bench)no
Chris RuaneVale of ClwydLababsent
John SmithVale of GlamorganLababsent
Anne McIntoshVale of YorkCon (front bench)no
Kate HoeyVauxhallLababsent
Mr David HinchliffeWakefieldLababsent
Angela EagleWallaseyLab (minister)aye
David WinnickWalsall NorthLab (minister)absent
Bruce GeorgeWalsall SouthLababsent
Neil GerrardWalthamstowLabaye
Denis MurphyWansbeckLababsent
Dan NorrisWansdykeLababsent
Robert JacksonWantagewhilst Conno
John SpellarWarleyLab (minister)absent
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)absent
Helen SouthworthWarrington SouthLababsent
James PlaskittWarwick and LeamingtonLababsent
Claire WardWatfordLababsent
Bob BlizzardWaveneyLababsent
Charles HendryWealdenCon (front bench)no
Mike HallWeaver ValeLabaye
Mr Paul StinchcombeWellingboroughLabaye
David Heathcoat-AmoryWellsConabsent
Miss Melanie JohnsonWelwyn HatfieldLab (minister)absent
John HealeyWentworthLab (minister)absent
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)absent
Tom WatsonWest Bromwich EastLababsent
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)aye
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)absent
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)no
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)no
Mr Tony BanksWest HamLab (minister)absent
Mr Colin PickthallWest LancashireLabaye
Jim SheridanWest RenfrewshireLab (minister)aye
Richard SpringWest SuffolkConabsent
Pat DohertyWest TyroneSFabsent
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)no
Andrew MurrisonWestburyCon (front bench)no
Mr Tim CollinsWestmorland and LonsdaleConabsent
Mr Brian CotterWeston-Super-MareLDem (front bench)absent
Neil TurnerWiganLababsent
Mr Roger CasaleWimbledonLababsent
Mark OatenWinchesterLDemabsent
Mr Michael TrendWindsorConno
Ben ChapmanWirral SouthLababsent
Stephen HesfordWirral WestLababsent
David CameronWitneyCon (front bench)no
Humfrey MalinsWokingConno
John RedwoodWokinghamConno
Ken PurchaseWolverhampton North EastLabaye
Mr Dennis TurnerWolverhampton South EastLab (minister)absent
Rob MarrisWolverhampton South WestLab (minister)absent
Liam FoxWoodspringCon (front bench)absent
Michael FosterWorcesterLababsent
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)absent
Mr Terry LewisWorsleyLababsent
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)absent
Ian LucasWrexhamLab (minister)absent
Paul GoodmanWycombeConno
Richard TaylorWyre ForestIndependentno
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLab (minister)absent
David LawsYeovilLDem (front bench)no
Albert OwenYnys MônLab (minister)absent

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive