Young People and Democracy — 9 Mar 2004 at 19:27

Ayes called for the Government to legislate to reduce the voting age; Noes merely noted the Electoral Commissions review and that the Government will review it.

I beg to move,

That this House notes the concern shared by all political parties at the lack of participation in the political process by young people and the decreasing turnout in elections throughout the country; welcomes the work of many charities, political experts, young people and organisations representing them, who have worked together in their belief that lowering the voting age would improve the quality of politics in the United Kingdom; and calls on the Government to legislate to lower the voting age for all public elections to 16 years.

I beg to move, To leave out from "Kingdom" to end and add

"but notes that the independent Electoral Commission's review of voting age and candidacy age is soon to be published and that the Government will carefully consider its conclusions, alongside the work of other organisations".

Question put accordingly, That the original words stand part of the Question:-

The House divided: Ayes 50, Noes 346.

Debate in Parliament | Historical Hansard | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (No)Minority (Aye)BothTurnout
Con59 0036.4%
DUP0 1016.7%
Independent0 1050.0%
Independent Conservative1 0050.0%
Lab286 (+2 tell) 0070.6%
LDem0 40074.1%
PC0 3 (+1 tell)0100.0%
SNP0 4 (+1 tell)0100.0%
UUP0 1020.0%
Total:346 50061.7%

All MPs Eligible to Vote - sorted by vote

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Mr Richard AllanSheffield, HallamLDem (front bench)aye
Norman BakerLewesLDemaye
John BarrettEdinburgh WestLDem (front bench)aye
Mr Roy BeggsEast AntrimUUPaye
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)aye
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)aye
Colin BreedSouth East CornwallLDem (front bench)aye
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)aye
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)aye
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)aye
Patsy CaltonCheadleLDem (front bench)aye
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)aye
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)aye
Mr Brian CotterWeston-Super-MareLDem (front bench)aye
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)aye
Jeffrey M. DonaldsonLagan Valleywhilst DUP (front bench)aye
Ms Sue DoughtyGuildfordLDem (front bench)aye
Ms Annabelle EwingPerthSNP (front bench)aye
Don FosterBathLDem (front bench)aye
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)aye
Sandra GidleyRomseyLDem (front bench)aye
Mr Matthew GreenLudlowLDem (front bench)aye
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)aye
Paul HolmesChesterfieldLDem (front bench)aye
Mr Nigel JonesCheltenhamLDem (front bench)aye
David LawsYeovilLDem (front bench)aye
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)aye
Mr Paul MarsdenShrewsbury and Atchamwhilst LDem (front bench)aye
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDem (front bench)aye
Adam PriceCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)aye
John PughSouthportLDem (front bench)aye
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)aye
Mr David RendelNewburyLDem (front bench)aye
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)aye
Bob RussellColchesterLDem (front bench)aye
Alex SalmondBanff and BuchanSNP (front bench)aye
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)aye
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)aye
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)aye
Matthew TaylorTruro and St AustellLDem (front bench)aye
Richard TaylorWyre ForestIndependentaye
Sarah TeatherBrent EastLDem (front bench)aye
Mr Simon ThomasCeredigionPC (front bench)tellaye
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)aye
Mr Paul TylerNorth CornwallLDem (front bench)aye
Steve WebbNorthavonLDem (front bench)aye
Michael WeirAngusSNP (front bench)aye
Hywel WilliamsCaernarfonPC (front bench)aye
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)aye
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDem (front bench)aye
Pete WishartNorth TaysideSNP (front bench)tellaye
Richard Younger-RossTeignbridgeLDem (front bench)aye
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLabno
Mrs Irene AdamsPaisley NorthLab (minister)no
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)no
Douglas AlexanderPaisley SouthLab (minister)no
Graham AllenNottingham NorthLabno
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)no
Janet AndersonRossendale and DarwenLabno
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLab (minister)no
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLab (minister)tellno
John AustinErith and ThamesmeadLabno
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)no
Mr Harry BarnesNorth East DerbyshireLabno
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)no
John BattleLeeds WestLabno
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)no
Mr Nigel BeardBexleyheath and CrayfordLabno
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)no
Henry BellinghamNorth West NorfolkCon (front bench)no
Mr Andrew BennettDenton and ReddishLabno
Joe BentonBootleLab (minister)no
Roger BerryKingswoodLabno
Mr Harold BestLeeds North WestLabno
Clive BettsSheffield, AttercliffeLab (minister)no
Hazel BlearsSalfordLab (minister)no
Bob BlizzardWaveneyLabno
Mr Paul BoatengBrent SouthLab (minister)no
Tim BoswellDaventryCon (front bench)no
Mr Keith BradleyManchester, WithingtonLab (minister)no
Mr Peter BradleyThe WrekinLabno
Ben BradshawExeterLab (minister)no
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)no
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLabno
Des BrowneKilmarnock and LoudounLab (minister)no
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLab (minister)no
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLab (minister)no
Colin BurgonElmetLabno
Andy BurnhamLeighLabno
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)no
Alistair BurtNorth East BedfordshireConno
Stephen ByersNorth TynesideLabno
Richard CabornSheffield CentralLab (minister)no
David CairnsGreenock and InverclydeLabno
Alan CampbellTynemouthLabno
Mrs Anne CampbellCambridgeLabno
Mr Ivor CaplinHoveLab (minister)no
Mr Roger CasaleWimbledonLabno
Martin CatonGowerLab (minister)no
Colin ChallenMorley and RothwellLabno
Ben ChapmanWirral SouthLabno
David ChaytorBury NorthLabno
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)no
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLabno
James ClappisonHertsmereCon (front bench)no
Ms Helen ClarkPeterboroughLabno
Dr Lynda ClarkEdinburgh PentlandsLab (minister)no
Paul ClarkGillinghamLab (minister)no
Kenneth ClarkeRushcliffeCon (front bench)no
Tom ClarkeCoatbridge and ChrystonLab (minister)no
Mr Tony ClarkeNorthampton SouthLabno
David ClellandTyne BridgeLabno
Vernon CoakerGedlingLab (minister)no
Ann CoffeyStockportLabno
Harry CohenLeyton and WansteadLabno
Mr Tim CollinsWestmorland and LonsdaleConno
Mr Tony ColmanPutneyLabno
Jeremy CorbynIslington NorthLabno
Ms Jean CorstonBristol EastLab (minister)no
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLabno
Professor Ross CranstonDudley NorthLabno
Jon CruddasDagenhamLab (minister)no
Ann CryerKeighleyLabno
John CummingsEasingtonLabno
Dr Jack CunninghamCopelandLab (minister)no
Jim CunninghamCoventry SouthLabno
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)no
Claire Curtis-ThomasCrosbyLabno
Mrs Valerie DaveyBristol WestLabno
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)no
Ian DavidsonGlasgow PollokLab (minister)no
Mr Denzil DaviesLlanelliLabno
Geraint DaviesCroydon CentralLabno
Janet DeanBurtonLabno
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)no
Parmjit DhandaGloucesterLabno
Jim DobbinHeywood and MiddletonLabno
Frank DobsonHolborn and St PancrasLabno
Brian H DonohoeCunninghame SouthLab (minister)no
Frank DoranAberdeen CentralLabno
Jim DowdLewisham WestLab (minister)no
David DrewStroudLab (minister)no
Mr Peter DuncanGalloway and Upper NithsdaleConno
Angela EagleWallaseyLab (minister)no
Maria EagleLiverpool, GarstonLab (minister)no
Mr Huw EdwardsMonmouthLabno
Clive EffordElthamLab (minister)no
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)no
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLabno
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)no
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLab (minister)no
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLabno
Mr Howard FlightArundel and South Downswhilst Con (front bench)no
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)no
Mr Adrian FlookTauntonConno
Barbara FollettStevenageLabno
Eric ForthBromley and ChislehurstConno
Mr Derek FosterBishop AucklandLab (minister)no
Michael FosterWorcesterLabno
Michael Jabez FosterHastings and RyeLabno
Hywel FrancisAberavonLab (minister)no
Mark FrancoisRayleighCon (front bench)no
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)no
Neil GerrardWalthamstowLabno
Ian GibsonNorwich NorthLabno
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)no
Linda GilroyPlymouth, SuttonLabno
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLabno
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLab (minister)no
James GrayNorth WiltshireConno
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)no
Damian GreenAshfordCon (front bench)no
Ms Jane GriffithsReading EastLabno
Mr Win GriffithsBridgendLabno
John GroganSelbyLabno
John GummerSuffolk CoastalCon (front bench)no
Mike HallWeaver ValeLabno
Patrick HallBedfordLabno
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)no
David HansonDelynLabno
Tom HarrisGlasgow CathcartLabno
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)no
Mr Nick HawkinsSurrey HeathConno
John HealeyWentworthLab (minister)no
Mr Ivan HendersonHarwichLabno
Mark HendrickPrestonLab (minister)no
Charles HendryWealdenCon (front bench)no
Stephen HepburnJarrowLabno
John HeppellNottingham EastLab (minister)no
Stephen HesfordWirral WestLabno
David HeyesAshton-under-LyneLab (minister)no
Keith HillStreathamLab (minister)no
Mr David HinchliffeWakefieldLabno
Kate HoeyVauxhallLab (minister)no
Jimmy HoodClydesdaleLab (minister)no
Geoff HoonAshfieldLab (minister)no
Phil HopeCorbyLab (minister)no
Kelvin HopkinsLuton NorthLab (minister)no
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLabno
Kim HowellsPontypriddLab (minister)no
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)no
Beverley HughesStretford and UrmstonLab (minister)no
Mr Kevin HughesDoncaster NorthLabno
Mr Alan HurstBraintreeLabno
John HuttonBarrow and FurnessLab (minister)no
Brian IddonBolton South EastLabno
Eric IllsleyBarnsley CentralLabno
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)no
Michael JackFyldeConno
Mrs Helen JacksonSheffield, HillsboroughLabno
Mr David JamiesonPlymouth, DevonportLab (minister)no
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)no
Brian JenkinsTamworthLabno
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLab (minister)no
Miss Melanie JohnsonWelwyn HatfieldLab (minister)no
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)no
Mr Jon Owen JonesCardiff CentralLabno
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)no
Martyn JonesClwyd SouthLabno
Sally KeebleNorthampton NorthLabno
Alan KeenFeltham and HestonLabno
Fraser KempHoughton and Washington EastLab (minister)no
Piara S KhabraEaling, SouthallLabno
David KidneyStaffordLabno
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLabno
Mr Andy KingRugby and KenilworthLabno
Ms Oona KingBethnal Green and BowLabno
Greg KnightEast YorkshireCon (front bench)no
Jim KnightSouth DorsetLabno
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLabno
Stephen LadymanSouth ThanetLab (minister)no
Eleanor LaingEpping ForestConno
David LammyTottenhamLab (minister)no
Bob LaxtonDerby NorthLabno
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLab (minister)no
David LepperBrighton, PavilionLabno
Chris LeslieShipleyLab (minister)no
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)no
Tom LevittHigh PeakLabno
Ivan LewisBury SouthLab (minister)no
David LidingtonAylesburyCon (front bench)no
Peter LilleyHitchin and HarpendenConno
Martin LintonBatterseaLabno
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)no
Andrew LoveEdmontonLab (minister)no
Ian LucasWrexhamLab (minister)no
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)no
Mr Iain LukeDundee EastLabno
Mr John LyonsStrathkelvin and BearsdenLabno
Mr Calum MacDonaldNa h-Eileanan an IarLabno
John MacDougallCentral FifeLabno
Andrew MacKinlayThurrockLabno
David MacleanPenrith and The BorderCon (front bench)no
Fiona MactaggartSloughLab (minister)no
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLab (minister)no
Mrs Alice MahonHalifaxLabno
Judy MallaberAmber ValleyLabno
John MannBassetlawLab (minister)no
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)no
Dr Jim MarshallLeicester SouthLabno
Robert Marshall-AndrewsMedwayLabno
Eric MartlewCarlisleLabno
Dr Brian MawhinneyNorth West CambridgeshireConno
Thomas McAvoyGlasgow RutherglenLab (minister)no
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLab (minister)no
Chris McCaffertyCalder ValleyLabno
Ian McCartneyMakerfieldLab (minister)no
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLabno
John McFallDumbartonLab (minister)no
Anne McGuireStirlingLab (minister)no
Anne McIntoshVale of YorkCon (front bench)no
Shona McIsaacCleethorpesLabno
Rosemary McKennaCumbernauld and KilsythLabno
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)no
Mr Kevin McNamaraKingston upon Hull NorthLabno
Mr John McWilliamBlaydonLabno
Gillian MerronLincolnLab (minister)no
Alun MichaelCardiff South and PenarthLab (minister)no
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)no
Andrew MitchellSutton ColdfieldCon (front bench)no
Laura MoffattCrawleyLabno
Chris MoleIpswichLabno
Dr Lewis MoonieKirkcaldyLabno
Margaret MoranLuton SouthLab (minister)no
Julie MorganCardiff NorthLabno
Elliot MorleyScunthorpeLab (minister)no
Kali MountfordColne ValleyLabno
George MudieLeeds EastLab (minister)no
Meg MunnSheffield, HeeleyLabno
Denis MurphyWansbeckLabno
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)tellno
Doug NaysmithBristol North WestLabno
Mr Bill O'BrienNormantonLabno
Stephen O'BrienEddisburyCon (front bench)no
Bill OlnerNuneatonLabno
Mrs Diana OrganForest of DeanLabno
Sandra OsborneAyrLabno
Mr Richard PageSouth West HertfordshireConno
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)no
Owen PatersonNorth ShropshireConno
Ms Linda PerhamIlford NorthLabno
Mrs Anne PickingEast LothianLabno
Mr Colin PickthallWest LancashireLabno
Mr Peter PikeBurnleyLabno
James PlaskittWarwick and LeamingtonLabno
Mr Kerry PollardSt AlbansLabno
Mr Chris PondGraveshamLab (minister)no
Greg PopeHyndburnLabno
Steve PoundEaling NorthLab (minister)no
Bridget PrenticeLewisham EastLab (minister)no
John PrescottKingston upon Hull EastLab (minister)no
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)no
Gwyn ProsserDoverLabno
James PurnellStalybridge and HydeLabno
Mr Lawrie QuinnScarborough and WhitbyLabno
John RandallUxbridgeCon (front bench)no
Mr Syd RapsonPortsmouth NorthLabno
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLab (minister)no
Andy ReedLoughboroughLabno
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)no
John RobertsonGlasgow AnnieslandLab (minister)no
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)no
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabno
Terry RooneyBradford NorthLabno
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)no
Mr Ernie RossDundee WestLabno
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)no
Chris RuaneVale of ClwydLabno
Joan RuddockLewisham, DeptfordLab (minister)no
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)no
Christine RussellCity of ChesterLabno
Joan RyanEnfield NorthLab (minister)no
Mr Malcolm SavidgeAberdeen NorthLabno
Mr Phil SawfordKetteringLabno
Mr Jonathan SayeedMid Bedfordshirewhilst Conno
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLabno
Barry SheermanHuddersfieldLab (minister)no
Jim SheridanWest RenfrewshireLab (minister)no
Clare ShortBirmingham, LadywoodLabno
Alan SimpsonNottingham SouthLabno
Marsha SinghBradford WestLabno
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)no
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLabno
John SmithVale of GlamorganLabno
Mr Llew SmithBlaenau GwentLabno
Mr Clive SoleyEaling, Acton and Shepherd's BushLab (minister)no
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)no
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLabno
Anthony SteenTotnesConno
Mr Gerry SteinbergCity of DurhamLabno
Mr George StevensonStoke-on-Trent SouthLabno
Mr David StewartInverness East, Nairn and LochaberLabno
Howard StoateDartfordLabno
Graham StringerManchester, BlackleyLab (minister)no
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)no
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)no
Hugo SwireEast DevonCon (front bench)no
Robert SymsPooleCon (front bench)no
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)no
Mrs Ann TaylorDewsburyLab (minister)no
Dari TaylorStockton SouthLabno
David TaylorNorth West LeicestershireLabno
Mr John TaylorSolihullConno
Mr Teddy TaylorRochford and Southend EastConno
Mr Gareth ThomasClwyd WestLabno
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)no
Stephen TimmsEast HamLab (minister)no
Paddy TippingSherwoodLabno
Don TouhigIslwynLab (minister)no
Jon TrickettHemsworthLab (minister)no
Paul TruswellPudseyLabno
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)no
Mr Dennis TurnerWolverhampton South EastLab (minister)no
Desmond TurnerBrighton, KemptownLabno
Derek TwiggHaltonLab (minister)no
Stephen TwiggEnfield, SouthgateLab (minister)no
Mr Bill TynanHamilton SouthLabno
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)no
Rudi VisFinchley and Golders GreenLabno
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)no
Claire WardWatfordLabno
Angela WatkinsonUpminsterCon (front bench)no
Tom WatsonWest Bromwich EastLabno
Dave WattsSt Helens NorthLabno
Mr Brian WhiteNorth East Milton KeynesLabno
Alan WhiteheadSouthampton, TestLabno
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordCon (front bench)no
Malcolm WicksCroydon NorthLab (minister)no
Betty WilliamsConwyLabno
Michael WillsNorth SwindonLabno
David WinnickWalsall NorthLab (minister)no
Ann WintertonCongletonwhilst Independent Conservativeno
Nicholas WintertonMacclesfieldConno
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)no
Shaun WoodwardSt Helens SouthLab (minister)no
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLab (minister)no
Mr Tony WorthingtonClydebank and MilngavieLabno
Anthony D WrightGreat YarmouthLabno
David WrightTelfordLab (minister)no
Tony WrightCannock ChaseLabno
Gerry AdamsBelfast WestSFabsent
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLab (minister)absent
Peter AinsworthEast SurreyConabsent
Michael AncramDevizesCon (front bench)absent
Mr Donald AndersonSwansea EastLab (minister)absent
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)absent
Ms Candy AthertonFalmouth and CamborneLababsent
Mr David AtkinsonBournemouth EastConabsent
Peter AtkinsonHexhamConabsent
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)absent
Vera BairdRedcarLababsent
Tony BaldryBanburyCon (front bench)absent
Mr Tony BanksWest HamLab (minister)absent
Gregory BarkerBexhill and BattleCon (front bench)absent
John BaronBillericayCon (front bench)absent
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)absent
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)absent
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)absent
John BercowBuckinghamCon (front bench)absent
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)absent
Liz BlackmanErewashLababsent
Tony BlairSedgefieldLab (minister)absent
David BlunkettSheffield, BrightsideLab (minister)absent
Crispin BluntReigateCon (front bench)absent
David BorrowSouth RibbleLababsent
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)absent
Mrs Virginia BottomleySouth West SurreyConabsent
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)absent
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)absent
Gordon BrownDunfermline EastLab (minister)absent
Russell BrownDumfriesLab (minister)absent
Angela BrowningTiverton and HonitonCon (front bench)absent
Chris BryantRhonddaLab (minister)absent
Mr John BurnettTorridge and West DevonLDem (front bench)absent
David BurnsideSouth Antrimwhilst UUPabsent
John ButterfillBournemouth WestConabsent
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)absent
David CameronWitneyCon (front bench)absent
Gregory CampbellEast LondonderryDUP (front bench)absent
Ronnie CampbellBlyth ValleyLababsent
Bill CashStoneCon (front bench)absent
Ian CawseyBrigg and GooleLababsent
Sir Sydney ChapmanChipping BarnetConabsent
Mr David ChidgeyEastleighLDem (front bench)absent
Charles ClarkeNorwich SouthLab (minister)absent
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldCon (front bench)absent
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)absent
Mr Iain ColemanHammersmith and FulhamLababsent
Michael ConnartyFalkirk EastLab (minister)absent
Derek ConwayOld Bexley and SidcupConabsent
Frank CookStockton NorthLababsent
Robin CookLivingstonLababsent
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)absent
Patrick CormackSouth StaffordshireCon (front bench)absent
Mr Tom CoxTootingLababsent
Mr James CranBeverley and HoldernessConabsent
David CrausbyBolton North EastLab (minister)absent
John CryerHornchurchLababsent
David CurrySkipton and RiponConabsent
Mr Tam DalyellLinlithgowLababsent
Alistair DarlingEdinburgh CentralLab (minister)absent
Quentin DaviesGrantham and StamfordCon (front bench)absent
David DavisHaltemprice and HowdenCon (front bench)absent
Mr Terry DavisBirmingham, Hodge HillLababsent
Mr Hilton DawsonLancaster and WyreLababsent
Andrew DismoreHendonLababsent
Jonathan DjanoglyHuntingdonCon (front bench)absent
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)absent
Pat DohertyWest TyroneSFabsent
Stephen DorrellCharnwoodConabsent
Ms Julia DrownSouth SwindonLababsent
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)absent
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenConabsent
Gwyneth DunwoodyCrewe and NantwichLababsent
Bill EtheringtonSunderland NorthLababsent
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)absent
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)absent
Frank FieldBirkenheadLab (minister)absent
Mark FieldCities of London and WestminsterCon (front bench)absent
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLab (minister)absent
Ms Lorna FitzsimonsRochdaleLababsent
Paul FlynnNewport WestLab (minister)absent
Mr George FoulkesCarrick, Cumnock and Doon ValleyLababsent
Liam FoxWoodspringCon (front bench)absent
George GallowayGlasgow Kelvinwhilst Independentabsent
Mike GapesIlford SouthLab (minister)absent
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)absent
Edward GarnierHarboroughConabsent
Bruce GeorgeWalsall SouthLababsent
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)absent
Michelle GildernewFermanagh and South TyroneSFabsent
Paul GoodmanWycombeConabsent
John GreenwayRyedaleConabsent
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)absent
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLab (minister)absent
William HagueRichmond (Yorks)Con (front bench)absent
Peter HainNeathLab (minister)absent
David HamiltonMidlothianLab (minister)absent
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)absent
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)absent
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)absent
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDemabsent
Alan HaselhurstSaffron WaldenDeputy Speaker (front bench)absent
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)absent
Sylvia HealHalesowen and Rowley RegisDeputy Speakerabsent
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)absent
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)absent
David Heathcoat-AmoryWellsConabsent
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLababsent
Sylvia HermonNorth DownUUP (front bench)absent
Patricia HewittLeicester WestLab (minister)absent
Mark HobanFarehamCon (front bench)absent
Margaret HodgeBarkingLab (minister)absent
Douglas HoggSleaford and North HykehamConabsent
John HoramOrpingtonConabsent
Michael HowardFolkestone and HytheCon (front bench)absent
Mr Alan HowarthNewport EastLab (minister)absent
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)absent
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)absent
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLababsent
Mr John HumeFoyleSDLPabsent
Mr Andrew HunterBasingstokewhilst Independent Conservativeabsent
Adam IngramEast KilbrideLab (minister)absent
Glenda JacksonHampstead and HighgateLababsent
Robert JacksonWantagewhilst Conabsent
Boris JohnsonHenleyCon (front bench)absent
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLababsent
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)absent
Eric JoyceFalkirk WestLab (minister)absent
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)absent
Ann KeenBrentford and IsleworthLababsent
Paul KeetchHerefordLDem (front bench)absent
Ruth KellyBolton WestLab (minister)absent
Charles KennedyRoss, Skye and Inverness WestLDem (front bench)absent
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLab (minister)absent
Robert KeySalisburyConabsent
Julie KirkbrideBromsgroveConabsent
Mr Archy KirkwoodRoxburgh and BerwickshireLDem (front bench)absent
Jacqui LaitBeckenhamConabsent
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)absent
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)absent
Mrs Jackie LawrencePreseli PembrokeshireLababsent
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)absent
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)absent
Mr Terry LewisWorsleyLababsent
Mrs Helen LiddellAirdrie and ShottsLababsent
Ian Liddell-GraingerBridgwaterCon (front bench)absent
Tony LloydManchester CentralLababsent
Michael LordCentral Suffolk and North IpswichDeputy Speaker (front bench)absent
Andrew MacKayBracknellConabsent
Denis MacShaneRotherhamLab (minister)absent
Humfrey MalinsWokingConabsent
Mr Seamus MallonNewry and ArmaghSDLPabsent
Mr Peter MandelsonHartlepoolLababsent
John MaplesStratford-on-AvonCon (front bench)absent
Rob MarrisWolverhampton South WestLab (minister)absent
David MarshallGlasgow ShettlestonLababsent
Michael MartinGlasgow SpringburnSpeaker (front bench)absent
Michael MatesEast HampshireConabsent
Francis MaudeHorshamConabsent
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)absent
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)absent
Eddie McGradySouth DownSDLPabsent
Martin McGuinnessMid UlsterSFabsent
Ann McKechinGlasgow MaryhillLab (minister)absent
Tony McNultyHarrow EastLab (minister)absent
Mr Tony McWalterHemel HempsteadLababsent
Michael MeacherOldham West and RoytonLababsent
Alan MealeMansfieldLab (minister)absent
Patrick MercerNewarkConabsent
Alan MilburnDarlingtonLababsent
David MilibandSouth ShieldsLab (minister)absent
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)absent
Michael MooreTweeddale, Ettrick and LauderdaleLDem (front bench)absent
Ms Estelle MorrisBirmingham, YardleyLab (minister)absent
Malcolm MossNorth East CambridgeshireConabsent
Chris MullinSunderland SouthLab (minister)absent
Paul MurphyTorfaenLab (minister)absent
Andrew MurrisonWestburyCon (front bench)absent
Mr Archie NormanTunbridge WellsConabsent
Dan NorrisWansdykeLababsent
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)absent
Edward O'HaraKnowsley SouthLababsent
Mr Martin O'NeillOchilLab (minister)absent
Mark OatenWinchesterLDem (front bench)absent
George OsborneTattonCon (front bench)absent
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)absent
Albert OwenYnys MônLab (minister)absent
Ian PaisleyNorth AntrimDUP (front bench)absent
Nick PalmerBroxtoweLababsent
Ian PearsonDudley SouthLab (minister)absent
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)absent
Mr Michael PortilloKensington and ChelseaConabsent
Gordon PrenticePendleLababsent
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)absent
Ken PurchaseWolverhampton North EastLababsent
Ms Joyce QuinGateshead East and Washington WestLababsent
Bill RammellHarlowLab (minister)absent
John RedwoodWokinghamConabsent
John ReidHamilton North and BellshillLab (minister)absent
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentCon (front bench)absent
Iris RobinsonStrangfordDUPabsent
Peter RobinsonBelfast EastDUPabsent
Mrs Barbara RocheHornsey and Wood GreenLababsent
Mrs Marion RoeBroxbourneConabsent
Martin SalterReading WestLababsent
Mohammad SarwarGlasgow GovanLababsent
Mr Brian SedgemoreHackney South and ShoreditchLababsent
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)absent
Mrs Gillian ShephardSouth West NorfolkCon (front bench)absent
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)absent
Ms Debra ShipleyStourbridgeLababsent
Mark SimmondsBoston and SkegnessCon (front bench)absent
Siôn SimonBirmingham, ErdingtonLababsent
Keith SimpsonMid NorfolkCon (front bench)absent
Andrew SmithOxford EastLab (minister)absent
Angela SmithBasildonLab (minister)absent
Mr Chris SmithIslington South and FinsburyLababsent
Jacqui SmithRedditchLab (minister)absent
Martin SmythBelfast Southwhilst UUPabsent
Nicholas SoamesMid SussexCon (front bench)absent
Helen SouthworthWarrington SouthLababsent
John SpellarWarleyLab (minister)absent
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)absent
Bob SpinkCastle PointConabsent
Richard SpringWest SuffolkConabsent
Rachel SquireDunfermline WestLababsent
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)absent
Ian StewartEcclesLababsent
Mr Paul StinchcombeWellingboroughLababsent
Gavin StrangEdinburgh East and MusselburghLababsent
Jack StrawBlackburnLab (minister)absent
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)absent
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)absent
Peter TapsellLouth and HorncastleConabsent
Ian TaylorEsher and WaltonConabsent
Mark ToddSouth DerbyshireLababsent
Dr Jenny TongeRichmond ParkLDemabsent
David TredinnickBosworthCon (front bench)absent
Mr Michael TrendWindsorConabsent
Rt Hon David TrimbleUpper BannUUP (front bench)absent
Neil TurnerWiganLababsent
Keith VazLeicester EastLababsent
Peter ViggersGosportConabsent
Robert WalterNorth DorsetCon (front bench)absent
Robert WareingLiverpool, West DerbyLababsent
Nigel WatersonEastbourneConabsent
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdConabsent
Bill WigginLeominsterCon (front bench)absent
Mr John WilkinsonRuislip - NorthwoodConabsent
David WillettsHavantCon (front bench)absent
Alan WilliamsSwansea WestLababsent
David WilshireSpelthorneConabsent
Mr Brian WilsonCunninghame NorthLababsent
Mike WoodBatley and SpenLababsent
Mr Jimmy WrayGlasgow BailliestonLababsent
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLababsent
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)absent
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)absent

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]p.org.uk

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive