Finance Bill — [2nd Allotted Day] — Schedule 39 — Stamp Duty Land Tax: Application to Certain Partnership Transactions — 28 Apr 2004 at 17:15

I beg to move amendment No. 19, in schedule 39, page 548, line 36, at end add

'which constitutes a chargeable interest'.

I beg to move amendment No. 20, in page 549, line 7, at end insert-

'(c) any interest in land wholly or partly situated in disadvantaged areas which would be exempt from charge if disposed of at market value'.

I beg to move amendment No. 21, in schedule 39, page 549, leave out lines 8 to 16.

I beg to move amendment No. 22, in schedule 39, page 549, line 20, leave out 'three' and insert 'two'.

I beg to move amendment No. 31, in schedule 39, page 550, line 12, at end add-

'(4) The provisions of sub-paragraph (1) do not apply where the provisions of paragraph 10 apply'.

I beg to move amendment No. 26, in page 552, line 19, leave out "20th October 2003" and insert "8th April 2004".

I beg to move amendment No. 32, in page 554, leave out from beginning of line 31 to end of line 44.

Question put, That the amendment be made:-

The Committee divided: Ayes 182, Noes 295.

Debate in Parliament | Historical Hansard | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (No)Minority (Aye)BothTurnout
Con0 118 (+2 tell)073.6%
DUP0 60100.0%
Independent0 1050.0%
Independent Conservative0 10100.0%
Lab295 (+2 tell) 0072.8%
LDem0 44081.5%
PC0 40100.0%
SNP0 3060.0%
UUP0 50100.0%
Total:295 182074.2%

All MPs Eligible to Vote - sorted by party

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Peter AinsworthEast SurreyConaye
David AmessSouthend WestCon (front bench)aye
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)aye
Peter AtkinsonHexhamConaye
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)aye
Gregory BarkerBexhill and BattleCon (front bench)tellaye
John BaronBillericayCon (front bench)aye
Henry BellinghamNorth West NorfolkCon (front bench)aye
John BercowBuckinghamCon (front bench)aye
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)aye
Tim BoswellDaventryCon (front bench)aye
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)aye
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)aye
Angela BrowningTiverton and HonitonCon (front bench)aye
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)aye
Alistair BurtNorth East BedfordshireConaye
Bill CashStoneCon (front bench)aye
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)aye
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldCon (front bench)aye
Mr Tim CollinsWestmorland and LonsdaleConaye
Patrick CormackSouth StaffordshireCon (front bench)aye
Mr James CranBeverley and HoldernessConaye
David CurrySkipton and RiponConaye
David DavisHaltemprice and HowdenCon (front bench)aye
Jonathan DjanoglyHuntingdonCon (front bench)aye
Stephen DorrellCharnwoodConaye
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)aye
Mr Peter DuncanGalloway and Upper NithsdaleConaye
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenConaye
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)aye
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)aye
Mark FieldCities of London and WestminsterCon (front bench)aye
Mr Howard FlightArundel and South Downswhilst Con (front bench)aye
Mr Adrian FlookTauntonConaye
Eric ForthBromley and ChislehurstConaye
Mark FrancoisRayleighCon (front bench)aye
Edward GarnierHarboroughConaye
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)aye
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)aye
Paul GoodmanWycombeConaye
James GrayNorth WiltshireConaye
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)aye
Damian GreenAshfordCon (front bench)aye
John GreenwayRyedaleConaye
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)aye
John GummerSuffolk CoastalCon (front bench)aye
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)aye
Mr Nick HawkinsSurrey HeathConaye
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)aye
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)aye
David Heathcoat-AmoryWellsConaye
Charles HendryWealdenCon (front bench)aye
Mark HobanFarehamCon (front bench)aye
Douglas HoggSleaford and North HykehamConaye
John HoramOrpingtonConaye
Michael JackFyldeConaye
Robert JacksonWantagewhilst Conaye
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)aye
Robert KeySalisburyConaye
Julie KirkbrideBromsgroveConaye
Eleanor LaingEpping ForestConaye
Jacqui LaitBeckenhamConaye
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)aye
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)aye
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)aye
Ian Liddell-GraingerBridgwaterCon (front bench)aye
David LidingtonAylesburyCon (front bench)aye
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)aye
Andrew MacKayBracknellConaye
David MacleanPenrith and The BorderCon (front bench)aye
John MaplesStratford-on-AvonCon (front bench)aye
Dr Brian MawhinneyNorth West CambridgeshireConaye
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)aye
Anne McIntoshVale of YorkCon (front bench)aye
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)aye
Patrick MercerNewarkConaye
Andrew MitchellSutton ColdfieldCon (front bench)aye
Malcolm MossNorth East CambridgeshireConaye
Andrew MurrisonWestburyCon (front bench)aye
Mr Archie NormanTunbridge WellsConaye
Stephen O'BrienEddisburyCon (front bench)aye
George OsborneTattonCon (front bench)aye
Mr Richard PageSouth West HertfordshireConaye
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)aye
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)aye
John RandallUxbridgeCon (front bench)aye
John RedwoodWokinghamConaye
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)aye
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentCon (front bench)aye
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)aye
Mrs Marion RoeBroxbourneConaye
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)aye
David RuffleyBury St EdmundsContellaye
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)aye
Mark SimmondsBoston and SkegnessCon (front bench)aye
Keith SimpsonMid NorfolkCon (front bench)aye
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)aye
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)aye
Bob SpinkCastle PointConaye
Richard SpringWest SuffolkConaye
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)aye
Anthony SteenTotnesConaye
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)aye
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)aye
Hugo SwireEast DevonCon (front bench)aye
Peter TapsellLouth and HorncastleCon (front bench)aye
Mr John TaylorSolihullConaye
Mr Michael TrendWindsorConaye
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)aye
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)aye
Peter ViggersGosportConaye
Nigel WatersonEastbourneConaye
Angela WatkinsonUpminsterCon (front bench)aye
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordCon (front bench)aye
Bill WigginLeominsterCon (front bench)aye
David WillettsHavantCon (front bench)aye
David WilshireSpelthorneConaye
Ann WintertonCongletonwhilst Conaye
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)aye
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)aye
Michael AncramDevizesCon (front bench)absent
Mr David AtkinsonBournemouth EastConabsent
Tony BaldryBanburyCon (front bench)absent
Crispin BluntReigateCon (front bench)absent
Mrs Virginia BottomleySouth West SurreyConabsent
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)absent
John ButterfillBournemouth WestConabsent
David CameronWitneyCon (front bench)absent
Sir Sydney ChapmanChipping BarnetConabsent
James ClappisonHertsmereCon (front bench)absent
Kenneth ClarkeRushcliffeCon (front bench)absent
Derek ConwayOld Bexley and SidcupConabsent
Quentin DaviesGrantham and StamfordCon (front bench)absent
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)absent
Liam FoxWoodspringCon (front bench)absent
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)absent
William HagueRichmond (Yorks)Con (front bench)absent
Michael HowardFolkestone and HytheCon (front bench)absent
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)absent
Boris JohnsonHenleyCon (front bench)absent
Greg KnightEast YorkshireCon (front bench)absent
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)absent
Peter LilleyHitchin and HarpendenConabsent
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)absent
Humfrey MalinsWokingConabsent
Michael MatesEast HampshireConabsent
Francis MaudeHorshamConabsent
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)absent
Owen PatersonNorth ShropshireConabsent
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)absent
Mr Michael PortilloKensington and ChelseaConabsent
Mr Jonathan SayeedMid Bedfordshirewhilst Conabsent
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)absent
Mrs Gillian ShephardSouth West NorfolkCon (front bench)absent
Nicholas SoamesMid SussexCon (front bench)absent
Robert SymsPooleCon (front bench)absent
Ian TaylorEsher and WaltonConabsent
Mr Teddy TaylorRochford and Southend EastConabsent
David TredinnickBosworthCon (front bench)absent
Robert WalterNorth DorsetCon (front bench)absent
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdConabsent
Mr John WilkinsonRuislip - NorthwoodConabsent
Nicholas WintertonMacclesfieldConabsent
Alan HaselhurstSaffron WaldenDeputy Speaker (front bench)absent
Sylvia HealHalesowen and Rowley RegisDeputy Speakerabsent
Michael LordCentral Suffolk and North IpswichDeputy Speaker (front bench)absent
Gregory CampbellEast LondonderryDUP (front bench)aye
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)aye
Jeffrey M. DonaldsonLagan Valleywhilst DUP (front bench)aye
Ian PaisleyNorth AntrimDUP (front bench)aye
Iris RobinsonStrangfordDUPaye
Peter RobinsonBelfast EastDUPaye
Richard TaylorWyre ForestIndependentaye
George GallowayGlasgow Kelvinwhilst Independentabsent
Mr Andrew HunterBasingstokewhilst Independent Conservativeaye
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLabno
Mrs Irene AdamsPaisley NorthLab (minister)no
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLab (minister)no
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)no
Graham AllenNottingham NorthLabno
Mr Donald AndersonSwansea EastLab (minister)no
Janet AndersonRossendale and DarwenLabno
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLab (minister)no
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLab (minister)no
John AustinErith and ThamesmeadLabno
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)no
Mr Harry BarnesNorth East DerbyshireLabno
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)no
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)no
Mr Nigel BeardBexleyheath and CrayfordLabno
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)no
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)no
Joe BentonBootleLab (minister)no
Clive BettsSheffield, AttercliffeLab (minister)no
Hazel BlearsSalfordLab (minister)no
Bob BlizzardWaveneyLabno
David BlunkettSheffield, BrightsideLab (minister)no
Mr Keith BradleyManchester, WithingtonLab (minister)no
Mr Peter BradleyThe WrekinLabno
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)no
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLabno
Russell BrownDumfriesLab (minister)no
Des BrowneKilmarnock and LoudounLab (minister)no
Chris BryantRhonddaLab (minister)no
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLab (minister)no
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLab (minister)no
Colin BurgonElmetLabno
Andy BurnhamLeighLabno
Stephen ByersNorth TynesideLabno
David CairnsGreenock and InverclydeLabno
Alan CampbellTynemouthLabno
Mrs Anne CampbellCambridgeLabno
Ronnie CampbellBlyth ValleyLabno
Mr Ivor CaplinHoveLab (minister)no
Mr Roger CasaleWimbledonLabno
Martin CatonGowerLab (minister)no
Colin ChallenMorley and RothwellLabno
Ben ChapmanWirral SouthLabno
David ChaytorBury NorthLabno
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLabno
Ms Helen ClarkPeterboroughLabno
Paul ClarkGillinghamLab (minister)tellno
Tom ClarkeCoatbridge and ChrystonLab (minister)no
Mr Tony ClarkeNorthampton SouthLabno
David ClellandTyne BridgeLabno
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)no
Vernon CoakerGedlingLab (minister)no
Ann CoffeyStockportLab (minister)no
Mr Iain ColemanHammersmith and FulhamLabno
Michael ConnartyFalkirk EastLab (minister)no
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)no
Jeremy CorbynIslington NorthLabno
Ms Jean CorstonBristol EastLab (minister)no
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLabno
David CrausbyBolton North EastLab (minister)no
Ann CryerKeighleyLabno
John CryerHornchurchLabno
John CummingsEasingtonLabno
Dr Jack CunninghamCopelandLab (minister)no
Jim CunninghamCoventry SouthLab (minister)no
Tony CunninghamWorkingtonLabno
Mrs Valerie DaveyBristol WestLabno
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)no
Ian DavidsonGlasgow PollokLab (minister)no
Mr Denzil DaviesLlanelliLabno
Geraint DaviesCroydon CentralLabno
Mr Hilton DawsonLancaster and WyreLabno
Janet DeanBurtonLabno
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)no
Andrew DismoreHendonLabno
Jim DobbinHeywood and MiddletonLabno
Frank DobsonHolborn and St PancrasLabno
Brian H DonohoeCunninghame SouthLab (minister)no
Frank DoranAberdeen CentralLab (minister)no
Jim DowdLewisham WestLab (minister)no
David DrewStroudLab (minister)no
Ms Julia DrownSouth SwindonLabno
Gwyneth DunwoodyCrewe and NantwichLabno
Angela EagleWallaseyLab (minister)no
Maria EagleLiverpool, GarstonLab (minister)no
Mr Huw EdwardsMonmouthLabno
Clive EffordElthamLab (minister)no
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)no
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLabno
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLab (minister)no
Frank FieldBirkenheadLab (minister)no
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLabno
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLab (minister)no
Ms Lorna FitzsimonsRochdaleLabno
Mr Derek FosterBishop AucklandLab (minister)no
Michael FosterWorcesterLabno
Mr George FoulkesCarrick, Cumnock and Doon ValleyLabno
Hywel FrancisAberavonLab (minister)no
Mike GapesIlford SouthLab (minister)no
Bruce GeorgeWalsall SouthLabno
Neil GerrardWalthamstowLabno
Linda GilroyPlymouth, SuttonLabno
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLabno
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLab (minister)no
Mr Win GriffithsBridgendLabno
John GroganSelbyLabno
Peter HainNeathLab (minister)no
Mike HallWeaver ValeLabno
Patrick HallBedfordLabno
David HansonDelynLabno
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)no
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)no
John HealeyWentworthLab (minister)no
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLabno
Mr Ivan HendersonHarwichLabno
Mark HendrickPrestonLab (minister)no
Stephen HepburnJarrowLab (minister)no
John HeppellNottingham EastLab (minister)no
Stephen HesfordWirral WestLabno
David HeyesAshton-under-LyneLab (minister)no
Mr David HinchliffeWakefieldLabno
Jimmy HoodClydesdaleLab (minister)no
Phil HopeCorbyLab (minister)no
Kelvin HopkinsLuton NorthLab (minister)no
Mr Alan HowarthNewport EastLab (minister)no
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLabno
Mr Kevin HughesDoncaster NorthLabno
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLabno
John HuttonBarrow and FurnessLab (minister)no
Brian IddonBolton South EastLabno
Eric IllsleyBarnsley CentralLabno
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)no
Glenda JacksonHampstead and HighgateLabno
Mrs Helen JacksonSheffield, HillsboroughLabno
Mr David JamiesonPlymouth, DevonportLab (minister)no
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLab (minister)no
Miss Melanie JohnsonWelwyn HatfieldLab (minister)no
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)no
Mr Jon Owen JonesCardiff CentralLabno
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)no
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLabno
Martyn JonesClwyd SouthLabno
Eric JoyceFalkirk WestLab (minister)no
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)no
Sally KeebleNorthampton NorthLabno
Alan KeenFeltham and HestonLabno
Ann KeenBrentford and IsleworthLabno
Ruth KellyBolton WestLab (minister)no
Fraser KempHoughton and Washington EastLab (minister)no
Piara S KhabraEaling, SouthallLabno
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLabno
Mr Andy KingRugby and KenilworthLabno
David LammyTottenhamLab (minister)no
Mrs Jackie LawrencePreseli PembrokeshireLabno
Bob LaxtonDerby NorthLabno
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLab (minister)no
David LepperBrighton, PavilionLabno
Tom LevittHigh PeakLabno
Mr Terry LewisWorsleyLabno
Mrs Helen LiddellAirdrie and ShottsLabno
Martin LintonBatterseaLabno
Andrew LoveEdmontonLab (minister)no
Ian LucasWrexhamLab (minister)no
Mr Iain LukeDundee EastLabno
Mr Calum MacDonaldNa h-Eileanan an IarLabno
John MacDougallCentral FifeLabno
Andrew MacKinlayThurrockLabno
Denis MacShaneRotherhamLab (minister)no
Fiona MactaggartSloughLab (minister)no
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLab (minister)no
Mrs Alice MahonHalifaxLabno
Judy MallaberAmber ValleyLabno
John MannBassetlawLab (minister)no
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)no
Dr Jim MarshallLeicester SouthLabno
Robert Marshall-AndrewsMedwayLabno
Eric MartlewCarlisleLabno
Thomas McAvoyGlasgow RutherglenLab (minister)no
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)no
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLabno
John McFallDumbartonLab (minister)no
Anne McGuireStirlingLab (minister)no
Shona McIsaacCleethorpesLabno
Ann McKechinGlasgow MaryhillLab (minister)no
Rosemary McKennaCumbernauld and KilsythLabno
Mr Tony McWalterHemel HempsteadLabno
Michael MeacherOldham West and RoytonLabno
Gillian MerronLincolnLab (minister)no
Alun MichaelCardiff South and PenarthLab (minister)no
Alan MilburnDarlingtonLabno
David MilibandSouth ShieldsLab (minister)no
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)no
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)no
Laura MoffattCrawleyLabno
Chris MoleIpswichLabno
Dr Lewis MoonieKirkcaldyLabno
Margaret MoranLuton SouthLab (minister)no
Julie MorganCardiff NorthLabno
Ms Estelle MorrisBirmingham, YardleyLab (minister)no
Kali MountfordColne ValleyLabno
George MudieLeeds EastLab (minister)no
Chris MullinSunderland SouthLab (minister)no
Meg MunnSheffield, HeeleyLabno
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)no
Paul MurphyTorfaenLab (minister)no
Doug NaysmithBristol North WestLabno
Dan NorrisWansdykeLabno
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)no
Bill OlnerNuneatonLabno
Sandra OsborneAyrLab (minister)no
Albert OwenYnys MônLab (minister)no
Nick PalmerBroxtoweLabno
Mrs Anne PickingEast LothianLabno
Mr Colin PickthallWest LancashireLabno
Mr Peter PikeBurnleyLabno
James PlaskittWarwick and LeamingtonLabno
Mr Kerry PollardSt AlbansLabno
Greg PopeHyndburnLabno
Steve PoundEaling NorthLab (minister)no
Bridget PrenticeLewisham EastLab (minister)tellno
Gwyn ProsserDoverLabno
Ken PurchaseWolverhampton North EastLabno
Mr Lawrie QuinnScarborough and WhitbyLabno
Mr Syd RapsonPortsmouth NorthLabno
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLab (minister)no
Andy ReedLoughboroughLabno
John RobertsonGlasgow AnnieslandLab (minister)no
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabno
Mrs Barbara RocheHornsey and Wood GreenLabno
Terry RooneyBradford NorthLabno
Mr Ernie RossDundee WestLabno
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)no
Chris RuaneVale of ClwydLabno
Joan RuddockLewisham, DeptfordLab (minister)no
Christine RussellCity of ChesterLabno
Joan RyanEnfield NorthLab (minister)no
Martin SalterReading WestLabno
Mohammad SarwarGlasgow GovanLabno
Mr Malcolm SavidgeAberdeen NorthLabno
Mr Brian SedgemoreHackney South and ShoreditchLabno
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLabno
Jim SheridanWest RenfrewshireLab (minister)no
Siôn SimonBirmingham, ErdingtonLabno
Alan SimpsonNottingham SouthLabno
Marsha SinghBradford WestLabno
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)no
Angela SmithBasildonLab (minister)no
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLabno
Jacqui SmithRedditchLab (minister)no
Mr Llew SmithBlaenau GwentLabno
Mr Clive SoleyEaling, Acton and Shepherd's BushLab (minister)no
Helen SouthworthWarrington SouthLabno
John SpellarWarleyLab (minister)no
Rachel SquireDunfermline WestLabno
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLabno
Mr Gerry SteinbergCity of DurhamLabno
Mr George StevensonStoke-on-Trent SouthLabno
Mr Paul StinchcombeWellingboroughLabno
Howard StoateDartfordLabno
Gavin StrangEdinburgh East and MusselburghLabno
Graham StringerManchester, BlackleyLab (minister)no
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)no
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)no
Mrs Ann TaylorDewsburyLab (minister)no
Dari TaylorStockton SouthLabno
David TaylorNorth West LeicestershireLabno
Mr Gareth ThomasClwyd WestLabno
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)no
Stephen TimmsEast HamLab (minister)no
Paddy TippingSherwoodLabno
Mark ToddSouth DerbyshireLabno
Don TouhigIslwynLab (minister)no
Jon TrickettHemsworthLab (minister)no
Paul TruswellPudseyLabno
Desmond TurnerBrighton, KemptownLabno
Derek TwiggHaltonLab (minister)no
Stephen TwiggEnfield, SouthgateLab (minister)no
Mr Bill TynanHamilton SouthLabno
Keith VazLeicester EastLab (minister)no
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)no
Claire WardWatfordLabno
Robert WareingLiverpool, West DerbyLabno
Tom WatsonWest Bromwich EastLabno
Dave WattsSt Helens NorthLabno
Mr Brian WhiteNorth East Milton KeynesLabno
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)no
Malcolm WicksCroydon NorthLab (minister)no
Alan WilliamsSwansea WestLabno
Michael WillsNorth SwindonLabno
David WinnickWalsall NorthLab (minister)no
Shaun WoodwardSt Helens SouthLab (minister)no
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLab (minister)no
Mr Tony WorthingtonClydebank and MilngavieLabno
Anthony D WrightGreat YarmouthLabno
David WrightTelfordLab (minister)no
Tony WrightCannock ChaseLabno
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLabno
Douglas AlexanderPaisley SouthLab (minister)absent
Ms Candy AthertonFalmouth and CamborneLababsent
Vera BairdRedcarLababsent
Mr Tony BanksWest HamLab (minister)absent
John BattleLeeds WestLababsent
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)absent
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)absent
Mr Andrew BennettDenton and ReddishLababsent
Roger BerryKingswoodLababsent
Mr Harold BestLeeds North WestLababsent
Liz BlackmanErewashLababsent
Tony BlairSedgefieldLab (minister)absent
Mr Paul BoatengBrent SouthLab (minister)absent
David BorrowSouth RibbleLababsent
Ben BradshawExeterLab (minister)absent
Gordon BrownDunfermline EastLab (minister)absent
Richard CabornSheffield CentralLab (minister)absent
Ian CawseyBrigg and GooleLababsent
Dr Lynda ClarkEdinburgh PentlandsLab (minister)absent
Charles ClarkeNorwich SouthLab (minister)absent
Harry CohenLeyton and WansteadLababsent
Mr Tony ColmanPutneyLababsent
Frank CookStockton NorthLababsent
Robin CookLivingstonLababsent
Mr Tom CoxTootingLababsent
Professor Ross CranstonDudley NorthLababsent
Jon CruddasDagenhamLab (minister)absent
Claire Curtis-ThomasCrosbyLababsent
Mr Tam DalyellLinlithgowLababsent
Alistair DarlingEdinburgh CentralLab (minister)absent
Mr Terry DavisBirmingham, Hodge HillLababsent
Parmjit DhandaGloucesterLababsent
Bill EtheringtonSunderland NorthLababsent
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)absent
Paul FlynnNewport WestLab (minister)absent
Barbara FollettStevenageLababsent
Michael Jabez FosterHastings and RyeLababsent
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)absent
Ian GibsonNorwich NorthLababsent
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLab (minister)absent
Ms Jane GriffithsReading EastLababsent
David HamiltonMidlothianLab (minister)absent
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)absent
Tom HarrisGlasgow CathcartLababsent
Patricia HewittLeicester WestLab (minister)absent
Keith HillStreathamLab (minister)absent
Margaret HodgeBarkingLab (minister)absent
Kate HoeyVauxhallLab (minister)absent
Geoff HoonAshfieldLab (minister)absent
Kim HowellsPontypriddLab (minister)absent
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)absent
Beverley HughesStretford and UrmstonLababsent
Mr Alan HurstBraintreeLababsent
Adam IngramEast KilbrideLab (minister)absent
Brian JenkinsTamworthLababsent
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)absent
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLab (minister)absent
David KidneyStaffordLababsent
Ms Oona KingBethnal Green and BowLababsent
Jim KnightSouth DorsetLababsent
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLababsent
Stephen LadymanSouth ThanetLab (minister)absent
Chris LeslieShipleyLab (minister)absent
Ivan LewisBury SouthLab (minister)absent
Tony LloydManchester CentralLababsent
Mr John LyonsStrathkelvin and BearsdenLababsent
Mr Peter MandelsonHartlepoolLababsent
Rob MarrisWolverhampton South WestLab (minister)absent
David MarshallGlasgow ShettlestonLababsent
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLab (minister)absent
Chris McCaffertyCalder ValleyLababsent
Ian McCartneyMakerfieldLab (minister)absent
Mr Kevin McNamaraKingston upon Hull NorthLababsent
Tony McNultyHarrow EastLab (minister)absent
Mr John McWilliamBlaydonLababsent
Alan MealeMansfieldLab (minister)absent
Elliot MorleyScunthorpeLab (minister)absent
Denis MurphyWansbeckLababsent
Mr Bill O'BrienNormantonLababsent
Edward O'HaraKnowsley SouthLababsent
Mr Martin O'NeillOchilLab (minister)absent
Mrs Diana OrganForest of DeanLababsent
Ian PearsonDudley SouthLab (minister)absent
Ms Linda PerhamIlford NorthLababsent
Mr Chris PondGraveshamLab (minister)absent
Gordon PrenticePendleLababsent
John PrescottKingston upon Hull EastLab (minister)absent
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)absent
James PurnellStalybridge and HydeLababsent
Ms Joyce QuinGateshead East and Washington WestLababsent
Bill RammellHarlowLab (minister)absent
John ReidHamilton North and BellshillLab (minister)absent
Mr Phil SawfordKetteringLababsent
Barry SheermanHuddersfieldLab (minister)absent
Ms Debra ShipleyStourbridgeLababsent
Clare ShortBirmingham, LadywoodLababsent
Andrew SmithOxford EastLab (minister)absent
Mr Chris SmithIslington South and FinsburyLababsent
John SmithVale of GlamorganLababsent
Mr David StewartInverness East, Nairn and LochaberLababsent
Ian StewartEcclesLababsent
Jack StrawBlackburnLab (minister)absent
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)absent
Mr Dennis TurnerWolverhampton South EastLab (minister)absent
Neil TurnerWiganLababsent
Rudi VisFinchley and Golders GreenLababsent
Betty WilliamsConwyLababsent
Mr Brian WilsonCunninghame NorthLababsent
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)absent
Mike WoodBatley and SpenLababsent
Mr Jimmy WrayGlasgow BailliestonLababsent
Mr Richard AllanSheffield, HallamLDem (front bench)aye
Norman BakerLewesLDemaye
John BarrettEdinburgh WestLDem (front bench)aye
Colin BreedSouth East CornwallLDem (front bench)aye
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)aye
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)aye
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)aye
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)aye
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)aye
Mr David ChidgeyEastleighLDem (front bench)aye
Mr Brian CotterWeston-Super-MareLDem (front bench)aye
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)aye
Ms Sue DoughtyGuildfordLDem (front bench)aye
Don FosterBathLDem (front bench)aye
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)aye
Sandra GidleyRomseyLDem (front bench)aye
Mr Matthew GreenLudlowLDem (front bench)aye
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)aye
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)aye
Paul HolmesChesterfieldLDem (front bench)aye
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)aye
Mr Nigel JonesCheltenhamLDem (front bench)aye
Paul KeetchHerefordLDem (front bench)aye
Charles KennedyRoss, Skye and Inverness WestLDem (front bench)aye
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)aye
David LawsYeovilLDem (front bench)aye
Michael MooreTweeddale, Ettrick and LauderdaleLDem (front bench)aye
Mark OatenWinchesterLDem (front bench)aye
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDem (front bench)aye
John PughSouthportLDem (front bench)aye
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)aye
Bob RussellColchesterLDem (front bench)aye
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)aye
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)aye
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)aye
Matthew TaylorTruro and St AustellLDem (front bench)aye
Sarah TeatherBrent EastLDem (front bench)aye
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)aye
Dr Jenny TongeRichmond ParkLDemaye
Mr Paul TylerNorth CornwallLDem (front bench)aye
Steve WebbNorthavonLDem (front bench)aye
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)aye
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDem (front bench)aye
Richard Younger-RossTeignbridgeLDem (front bench)aye
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)absent
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)absent
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)absent
Mr John BurnettTorridge and West DevonLDem (front bench)absent
Patsy CaltonCheadleLDem (front bench)absent
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)absent
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDemabsent
Mr Archy KirkwoodRoxburgh and BerwickshireLDem (front bench)absent
Mr Paul MarsdenShrewsbury and Atchamwhilst LDem (front bench)absent
Mr David RendelNewburyLDem (front bench)absent
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)aye
Adam PriceCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)aye
Mr Simon ThomasCeredigionPC (front bench)aye
Hywel WilliamsCaernarfonPC (front bench)aye
Mr John HumeFoyleSDLPabsent
Mr Seamus MallonNewry and ArmaghSDLPabsent
Eddie McGradySouth DownSDLPabsent
Gerry AdamsBelfast WestSFabsent
Pat DohertyWest TyroneSFabsent
Michelle GildernewFermanagh and South TyroneSFabsent
Martin McGuinnessMid UlsterSFabsent
Ms Annabelle EwingPerthSNP (front bench)aye
Michael WeirAngusSNP (front bench)aye
Pete WishartNorth TaysideSNP (front bench)aye
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)absent
Alex SalmondBanff and BuchanSNP (front bench)absent
Michael MartinGlasgow SpringburnSpeaker (front bench)absent
Mr Roy BeggsEast AntrimUUPaye
David BurnsideSouth Antrimwhilst UUPaye
Sylvia HermonNorth DownUUP (front bench)aye
Martin SmythBelfast Southwhilst UUPaye
Rt Hon David TrimbleUpper BannUUP (front bench)aye

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

TWe're working on updating the site, but if you'd like to talk to us about the project, please email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive