Syria and the Use of Chemical Weapons — 29 Aug 2013 at 21:41

The majority of MPs voted against requiring conditions, including a vote of the UN Security Council, be fulfilled before any military action involving UK forces in response to the use of chemical weapons in Syria.

Had it been accepted this motion would have replaced one which included the statement: "every effort should be made to secure a Security Council Resolution backing military action before any such action is taken".

The text of the rejected amendment, which would have replaced the original motion, stated:

  • leave out from ‘House’ to end and add—
  • "expresses its revulsion at the killing of hundreds of civilians in Ghutah, Syria on 21 August 2013;
  • believes that this was a moral outrage;
  • recalls the importance of upholding the worldwide prohibition on the use of chemical weapons;
  • makes clear that the use of chemical weapons is a grave breach of international law;
  • agrees with the UN Secretary General that the UN weapons inspectors must be able to report to the UN Security Council and that the Security Council must live up to its responsibilities to protect civilians;
  • supports steps to provide humanitarian protection to the people of Syria but
  • will only support military action involving UK forces if and when the following conditions have been met that:
  • (a) the UN weapons inspectors, upon the conclusion of their mission in the Eastern Ghutah, are given the necessary opportunity to make a report to the Security Council on the evidence and their findings, and confirmation by them that chemical weapons have been used in Syria;
  • (b) compelling evidence is produced that the Syrian regime was responsible for the use of these weapons;
  • (c) the UN Security Council has considered and voted on this matter in the light of the reports of the weapons inspectors and the evidence submitted;
  • (d) there is a clear legal basis in international law for taking collective military action to protect the Syrian people on humanitarian grounds;
  • (e) such action must have regard to the potential consequences in the region, and must therefore be legal, proportionate, time-limited and have precise and achievable objectives designed to deter the future use of prohibited chemical weapons in Syria; and
  • (f) the Prime Minister reports further to the House on the achievement of these conditions so that the House can vote on UK participation in such action, and that any such vote should relate solely to efforts to deter the use of chemical weapons and does not sanction any wider action in Syria.’.

See also the subsequent vote on the unamended motion

Debate in Parliament | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

All Votes Cast - sorted by name

MPs for which their vote in this division differed from the majority vote of their party are marked in red. Also shows which MPs were ministers at the time of this vote. You can also see every eligible MP including those who did not vote in this division.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLab (minister)aye
Debbie AbrahamsOldham East and SaddleworthLab (minister)aye
Nigel AdamsSelby and AinstyConno
Adam AfriyieWindsorCon (front bench)no
Bob AinsworthCoventry North EastLabaye
Peter AldousWaveneyCon (front bench)no
Danny AlexanderInverness, Nairn, Badenoch and StrathspeyLDem (front bench)no
Douglas AlexanderPaisley and Renfrewshire SouthLab (minister)aye
Heidi AlexanderLewisham EastLab (minister)aye
Rushanara AliBethnal Green and BowLab (minister)aye
Graham AllenNottingham NorthLab (minister)aye
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)no
David AndersonBlaydonLab (minister)aye
Stuart AndrewPudseyConno
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)no
Jon AshworthLeicester SouthLab (minister)aye
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)no
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)aye
William BainGlasgow North EastLab (minister)aye
Norman BakerLewesLDem (front bench)no
Steven BakerWycombeConno
Tony BaldryBanburyCon (front bench)no
Harriett BaldwinWest WorcestershireConno
Edward BallsMorley and OutwoodLab (minister)aye
Gordon BanksOchil and South PerthshireLab (minister)aye
Steve BarclayNorth East CambridgeshireCon (front bench)no
Gregory BarkerBexhill and BattleCon (front bench)no
John BaronBasildon and BillericayCon (front bench)no
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)aye
Gavin BarwellCroydon CentralConno
Hugh BayleyYork CentralLab (minister)aye
Guto BebbAberconwyCon (front bench)no
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)aye
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)aye
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)no
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)aye
Joe BentonBootleLab (minister)aye
Richard BenyonNewburyCon (front bench)no
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)no
Luciana BergerLiverpool, WavertreeLab (minister)aye
Jake BerryRossendale and DarwenConno
Clive BettsSheffield South EastLab (minister)aye
Andrew BinghamHigh PeakCon (front bench)no
Brian BinleyNorthampton SouthConno
Gordon BirtwistleBurnleyLDemno
Bob BlackmanHarrow EastCon (front bench)no
Nicola BlackwoodOxford West and AbingdonCon (front bench)no
Tom BlenkinsopMiddlesbrough South and East ClevelandLab (minister)aye
David BlunkettSheffield, Brightside and HillsboroughLabaye
Crispin BluntReigateConno
Nicholas BolesGrantham and StamfordCon (front bench)no
Peter BoneWellingboroughCon (front bench)no
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)no
Karen BradleyStaffordshire MoorlandsCon (front bench)no
Ben BradshawExeterLab (minister)aye
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)no
Angie BrayEaling Central and ActonConno
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)no
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)aye
Andrew BridgenNorth West LeicestershireCon (front bench)no
Steve BrineWinchesterCon (front bench)no
James BrokenshireOld Bexley and SidcupCon (front bench)no
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)no
Lyn BrownWest HamLab (minister)aye
Nick BrownNewcastle upon Tyne EastLab (minister)aye
Russell BrownDumfries and GallowayLab (minister)aye
Jeremy BrowneTaunton DeaneLDem (front bench)no
Fiona BruceCongletonCon (front bench)no
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)no
Chris BryantRhonddaLab (minister)aye
Karen BuckWestminster NorthLabaye
Robert BucklandSouth SwindonCon (front bench)no
Aidan BurleyCannock ChaseConno
Andy BurnhamLeighLab (minister)aye
Conor BurnsBournemouth WestConno
Simon BurnsChelmsfordCon (front bench)no
David BurrowesEnfield, SouthgateConno
Paul BurstowSutton and CheamLDemno
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)no
Lorely BurtSolihullLDemno
Dan BylesNorth WarwickshireConno
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLab (minister)aye
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)no
Alun CairnsVale of GlamorganConno
David CameronWitneyCon (front bench)no
Alan CampbellTynemouthLab (minister)aye
Gregory CampbellEast LondonderryDUPaye
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)no
Ronnie CampbellBlyth ValleyLabno
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)no
Neil CarmichaelStroudCon (front bench)no
Douglas CarswellClactonConno
Martin CatonGowerLab (minister)aye
Jenny ChapmanDarlingtonLab (minister)aye
Rehman ChishtiGillingham and RainhamCon (front bench)no
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)no
James ClappisonHertsmereCon (front bench)no
Greg ClarkTunbridge WellsCon (front bench)no
Katy ClarkNorth Ayrshire and ArranLab (minister)aye
Tom ClarkeCoatbridge, Chryston and BellshillLab (minister)aye
Nick CleggSheffield, HallamLDem (front bench)no
Geoffrey Clifton-BrownThe CotswoldsCon (front bench)no
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)aye
Vernon CoakerGedlingLab (minister)aye
Ann CoffeyStockportLabaye
Therese CoffeySuffolk CoastalConno
Damian CollinsFolkestone and HytheCon (front bench)no
Oliver ColvilePlymouth, Sutton and DevonportCon (front bench)no
Yvette CooperNormanton, Pontefract and CastlefordLab (minister)aye
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireCon (front bench)tellno
Mary CreaghWakefieldLab (minister)aye
Stella CreasyWalthamstowLab (minister)aye
Michael CrockartEdinburgh WestLDem (front bench)no
Tracey CrouchChatham and AylesfordConno
Jon CruddasDagenham and RainhamLab (minister)aye
Alex CunninghamStockton NorthLab (minister)aye
Jim CunninghamCoventry SouthLabaye
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)aye
Margaret CurranGlasgow EastLab (minister)aye
Nicholas DakinScunthorpeLab (minister)tellaye
Simon DanczukRochdaleLab (minister)aye
Alistair DarlingEdinburgh South WestLabaye
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)no
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)aye
David DaviesMonmouthCon (front bench)no
Geraint DaviesSwansea WestLab (minister)aye
Glyn DaviesMontgomeryshireCon (front bench)no
Philip DaviesShipleyCon (front bench)no
Nick de BoisEnfield NorthCon (front bench)no
Gloria De PieroAshfieldLab (minister)aye
John DenhamSouthampton, ItchenLabaye
Caroline DinenageGosportConno
Jonathan DjanoglyHuntingdonConno
Jim DobbinHeywood and MiddletonLabaye
Frank DobsonHolborn and St PancrasLabaye
Thomas DochertyDunfermline and West FifeLab (minister)aye
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)aye
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyDUP (front bench)aye
Brian H DonohoeCentral AyrshireLabaye
Frank DoranAberdeen NorthLab (minister)aye
Stephen DorrellCharnwoodCon (front bench)no
Stephen DoughtyCardiff South and PenarthLab (minister)aye
Jim DowdLewisham West and PengeLab (minister)aye
Gemma DoyleWest DunbartonshireLab (minister)aye
Jackie Doyle-PriceThurrockCon (front bench)no
Richard DraxSouth DorsetCon (front bench)no
Jack DromeyBirmingham, ErdingtonLab (minister)aye
James DuddridgeRochford and Southend EastCon (front bench)no
Michael DugherBarnsley EastLab (minister)aye
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenCon (front bench)no
Philip DunneLudlowCon (front bench)no
Mark DurkanFoyleSDLP (front bench)no
Angela EagleWallaseyLab (minister)aye
Maria EagleGarston and HalewoodLab (minister)aye
Jonathan EdwardsCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)aye
Clive EffordElthamLab (minister)aye
Julie ElliottSunderland CentralLab (minister)aye
Michael EllisNorthampton NorthCon (front bench)no
Jane EllisonBatterseaCon (front bench)no
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)aye
Tobias EllwoodBournemouth EastConno
Charlie ElphickeDoverCon (front bench)no
Natascha EngelNorth East DerbyshireLab (minister)aye
Bill EstersonSefton CentralLab (minister)aye
George EusticeCamborne and RedruthCon (front bench)no
Chris EvansIslwynLab (minister)aye
Graham EvansWeaver ValeCon (front bench)no
Jonathan EvansCardiff NorthConno
David EvennettBexleyheath and CrayfordCon (front bench)no
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)no
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)no
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLab (minister)aye
Tim FarronWestmorland and LonsdaleLDem (front bench)no
Lynne FeatherstoneHornsey and Wood GreenLDem (front bench)no
Frank FieldBirkenheadLab (minister)aye
Mark FieldCities of London and WestminsterCon (front bench)no
Jim FitzpatrickPoplar and LimehouseLabno
Rob FlelloStoke-on-Trent SouthLab (minister)aye
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)aye
Paul FlynnNewport WestLabaye
Don FosterBathLDem (front bench)no
Liam FoxNorth SomersetConno
Hywel FrancisAberavonLab (minister)aye
Mark FrancoisRayleigh and WickfordCon (front bench)no
George FreemanMid NorfolkConno
Mike FreerFinchley and Golders GreenCon (front bench)no
Lorraine FullbrookSouth RibbleCon (front bench)no
Richard FullerBedfordCon (front bench)no
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)no
Mike GapesIlford SouthLab (minister)aye
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)aye
Edward GarnierHarboroughConno
Mark GarnierWyre ForestCon (front bench)no
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)no
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonConno
Stephen GilbertSt Austell and NewquayLDemno
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamConno
Sheila GilmoreEdinburgh EastLab (minister)aye
Pat GlassNorth West DurhamLab (minister)aye
John GlenSalisburyConno
Mary GlindonNorth TynesideLab (minister)aye
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLabaye
Zac GoldsmithRichmond ParkCon (front bench)no
Helen GoodmanBishop AucklandLab (minister)aye
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)no
Michael GoveSurrey HeathCon (front bench)no
Richard GrahamGloucesterConno
Helen GrantMaidstone and The WealdCon (front bench)no
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)no
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)no
Tom GreatrexRutherglen and Hamilton WestLab (minister)aye
Damian GreenAshfordCon (front bench)no
Kate GreenStretford and UrmstonLab (minister)aye
Justine GreeningPutneyCon (front bench)no
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)no
Nia GriffithLlanelliLab (minister)aye
Andrew GriffithsBurtonConno
Ben GummerIpswichConno
Andrew GwynneDenton and ReddishLab (minister)aye
Sam GyimahEast SurreyConno
William HagueRichmond (Yorks)Con (front bench)no
Robert HalfonHarlowConno
Duncan HamesChippenhamLDemno
David HamiltonMidlothianLab (minister)aye
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)no
Stephen HammondWimbledonCon (front bench)no
Matthew HancockWest SuffolkCon (front bench)no
Mike HancockPortsmouth Southwhilst Independent (front bench)no
Greg HandsChelsea and FulhamCon (front bench)no
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)aye
Mark HarperForest of DeanCon (front bench)no
Richard HarringtonWatfordConno
Rebecca HarrisCastle PointCon (front bench)no
Tom HarrisGlasgow SouthLab (minister)aye
Simon HartCarmarthen West and South PembrokeshireCon (front bench)no
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)aye
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)no
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)no
John HealeyWentworth and DearneLabaye
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)no
Chris Heaton-HarrisDaventryCon (front bench)no
John HemmingBirmingham, YardleyLDem (front bench)no
Gordon HendersonSittingbourne and SheppeyCon (front bench)no
Mark HendrickPrestonLab (minister)aye
Charles HendryWealdenConno
Stephen HepburnJarrowLab (minister)no
Nick HerbertArundel and South DownsConno
Sylvia HermonNorth DownIndependent (front bench)no
Julie HillingBolton WestLab (minister)tellaye
Damian HindsEast HampshireConno
Mark HobanFarehamCon (front bench)no
Margaret HodgeBarkingLab (minister)aye
Kate HoeyVauxhallLab (minister)aye
George HollingberyMeon ValleyCon (front bench)no
Philip HolloboneKetteringCon (front bench)no
Adam HollowayGraveshamCon (front bench)no
Jimmy HoodLanark and Hamilton EastLab (minister)aye
Kris HopkinsKeighleyConno
Martin HorwoodCheltenhamLDemno
Stewart HosieDundee EastSNP (front bench)aye
George HowarthKnowsleyLab (minister)aye
Gerald HowarthAldershotConno
John HowellHenleyConno
Simon HughesBermondsey and Old SouthwarkLDem (front bench)no
Jeremy HuntSouth West SurreyCon (front bench)no
Tristram HuntStoke-on-Trent CentralLab (minister)aye
Nick HurdRuislip, Northwood and PinnerCon (front bench)no
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)aye
Glenda JacksonHampstead and KilburnLab (minister)aye
Stewart JacksonPeterboroughCon (front bench)no
Margot JamesStourbridgeConno
Siân JamesSwansea EastLab (minister)no
Cathy JamiesonKilmarnock and LoudounLab (minister)aye
Dan JarvisBarnsley CentralLab (minister)aye
Sajid JavidBromsgroveCon (front bench)no
Bernard JenkinHarwich and North EssexCon (front bench)no
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLabaye
Gareth JohnsonDartfordCon (front bench)no
Jo JohnsonOrpingtonCon (front bench)no
Andrew JonesHarrogate and KnaresboroughCon (front bench)no
David JonesClwyd WestCon (front bench)no
Graham JonesHyndburnLab (minister)aye
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)aye
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)aye
Marcus JonesNuneatonCon (front bench)no
Susan Elan JonesClwyd SouthLab (minister)aye
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLabaye
Eric JoyceFalkirkLabaye
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)aye
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamConno
Liz KendallLeicester WestLab (minister)aye
Sadiq KhanTootingLab (minister)aye
Simon KirbyBrighton, KemptownConno
Greg KnightEast YorkshireCon (front bench)no
Kwasi KwartengSpelthorneConno
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)no
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)no
David LammyTottenhamLab (minister)aye
Mark LancasterMilton Keynes NorthCon (front bench)tellno
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)no
David LawsYeovilLDem (front bench)no
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLab (minister)aye
Andrea LeadsomSouth NorthamptonshireCon (front bench)no
Jessica LeeErewashConno
Phillip LeeBracknellConno
John LeechManchester, WithingtonLDemno
Jeremy LefroyStaffordCon (front bench)no
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)no
Chris LeslieNottingham EastLab (minister)aye
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)no
Emma Lewell-BuckSouth ShieldsLab (minister)aye
Brandon LewisGreat YarmouthCon (front bench)no
Ivan LewisBury SouthLab (minister)aye
David LidingtonAylesburyCon (front bench)no
Peter LilleyHitchin and HarpendenConno
Stephen LloydEastbourneLDem (front bench)no
Elfyn LlwydDwyfor MeirionnyddPC (front bench)aye
Naomi LongBelfast EastAlliance (front bench)no
Jonathan LordWokingConno
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamConno
Ian LucasWrexhamLab (minister)aye
Peter LuffMid WorcestershireConno
Karen LumleyRedditchCon (front bench)no
Mary MacleodBrentford and IsleworthConno
Angus MacNeilNa h-Eileanan an IarSNP (front bench)aye
Fiona MactaggartSloughLab (minister)aye
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLabaye
Shabana MahmoodBirmingham, LadywoodLab (minister)aye
Seema MalhotraFeltham and HestonLab (minister)aye
John MannBassetlawLab (minister)aye
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)aye
Francis MaudeHorshamCon (front bench)no
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)no
Paul MaynardBlackpool North and CleveleysConno
Steve McCabeBirmingham, Selly OakLab (minister)aye
Michael McCannEast Kilbride, Strathaven and LesmahagowLab (minister)aye
Kerry McCarthyBristol EastLab (minister)aye
Jason McCartneyColne ValleyCon (front bench)no
Karl McCartneyLincolnCon (front bench)no
Gregg McClymontCumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch EastLab (minister)aye
Andy McDonaldMiddlesbroughLab (minister)aye
Alasdair McDonnellBelfast SouthSDLP (front bench)no
Pat McFaddenWolverhampton South EastLab (minister)aye
Alison McGovernWirral SouthLab (minister)aye
Jim McGovernDundee WestLab (minister)aye
Anne McGuireStirlingLab (minister)aye
Anne McIntoshThirsk and MaltonCon (front bench)no
Ann McKechinGlasgow NorthLab (minister)aye
Iain McKenzieInverclydeLab (minister)aye
Catherine McKinnellNewcastle upon Tyne NorthLab (minister)aye
Patrick McLoughlinDerbyshire DalesCon (front bench)no
Stephen McPartlandStevenageConno
Esther McVeyWirral WestCon (front bench)no
Michael MeacherOldham West and RoytonLabaye
Alan MealeMansfieldLab (minister)aye
Mark MenziesFyldeConno
Stephen MetcalfeSouth Basildon and East ThurrockCon (front bench)no
Ed MilibandDoncaster NorthLab (minister)aye
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)aye
Maria MillerBasingstokeCon (front bench)no
Nigel MillsAmber ValleyCon (front bench)no
Anne MiltonGuildfordCon (front bench)no
Andrew MitchellSutton ColdfieldConno
Madeleine MoonBridgendLab (minister)aye
Michael MooreBerwickshire, Roxburgh and SelkirkLDem (front bench)no
Penny MordauntPortsmouth NorthCon (front bench)no
Jessica MordenNewport EastLab (minister)aye
Nicky MorganLoughboroughCon (front bench)no
Graeme MorriceLivingstonLab (minister)aye
Anne Marie MorrisNewton AbbotCon (front bench)no
David MorrisMorecambe and LunesdaleCon (front bench)no
Grahame MorrisEasingtonLab (minister)no
James MorrisHalesowen and Rowley RegisCon (front bench)no
Stephen MosleyCity of ChesterCon (front bench)no
David MowatWarrington SouthConno
George MudieLeeds EastLab (minister)aye
Greg MulhollandLeeds North WestLDemno
David MundellDumfriesshire, Clydesdale and TweeddaleCon (front bench)no
Meg MunnSheffield, HeeleyLabaye
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)aye
Paul MurphyTorfaenLab (minister)aye
Ian MurrayEdinburgh SouthLab (minister)aye
Sheryll MurraySouth East CornwallCon (front bench)no
Andrew MurrisonSouth West WiltshireCon (front bench)no
Lisa NandyWiganLab (minister)aye
Pamela NashAirdrie and ShottsLab (minister)aye
Bob NeillBromley and ChislehurstCon (front bench)no
Brooks NewmarkBraintreeCon (front bench)no
Sarah NewtonTruro and FalmouthCon (front bench)no
Caroline NokesRomsey and Southampton NorthCon (front bench)no
David NuttallBury NorthCon (front bench)no
Stephen O'BrienEddisburyConno
Fiona O'DonnellEast LothianLab (minister)aye
Matthew OffordHendonCon (front bench)no
Eric OllerenshawLancaster and FleetwoodConno
Chi OnwurahNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)aye
Guy OppermanHexhamConno
George OsborneTattonCon (front bench)no
Sandra OsborneAyr, Carrick and CumnockLab (minister)aye
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)no
Albert OwenYnys MônLab (minister)aye
Neil ParishTiverton and HonitonCon (front bench)no
Owen PatersonNorth ShropshireCon (front bench)no
Mark PawseyRugbyCon (front bench)no
Teresa PearceErith and ThamesmeadLab (minister)aye
Mike PenningHemel HempsteadCon (front bench)no
John PenroseWeston-Super-MareCon (front bench)no
Andrew PercyBrigg and GooleCon (front bench)no
Toby PerkinsChesterfieldLab (minister)aye
Claire PerryDevizesConno
Stephen PhillipsSleaford and North HykehamCon (front bench)no
Bridget PhillipsonHoughton and Sunderland SouthLab (minister)aye
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)no
Christopher PincherTamworthConno
Daniel PoulterCentral Suffolk and North IpswichCon (front bench)no
Steve PoundEaling NorthLab (minister)aye
Lucy PowellManchester CentralLab (minister)aye
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)no
Mark PritchardThe WrekinCon (front bench)no
Dominic RaabEsher and WaltonConno
John RandallUxbridge and South RuislipCon (front bench)no
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLabaye
Mark RecklessRochester and StroodCon (front bench)no
John RedwoodWokinghamConno
Jamie ReedCopelandLab (minister)aye
Steve ReedCroydon NorthLabaye
Jacob Rees-MoggNorth East SomersetCon (front bench)no
Simon ReevellDewsburyCon (front bench)no
Rachel ReevesLeeds WestLab (minister)aye
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)no
Jonathan ReynoldsStalybridge and HydeLabaye
Malcolm RifkindKensingtonCon (front bench)no
Margaret RitchieSouth DownSDLP (front bench)no
Andrew RobathanSouth LeicestershireCon (front bench)no
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)aye
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentCon (front bench)no
John RobertsonGlasgow North WestLab (minister)aye
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)no
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabaye
Dan RogersonNorth CornwallLDem (front bench)no
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)no
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)aye
Lindsay RoyGlenrothesLab (minister)aye
Chris RuaneVale of ClwydLab (minister)aye
Amber RuddHastings and RyeConno
Joan RuddockLewisham, DeptfordLabaye
Bob RussellColchesterLDem (front bench)no
David RutleyMacclesfieldConno
Laura SandysSouth ThanetCon (front bench)no
Anas SarwarGlasgow CentralLabaye
Andy SawfordCorbyLab (minister)aye
Lee ScottIlford NorthConno
Alison SeabeckPlymouth, Moor ViewLab (minister)aye
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)no
Jim ShannonStrangfordDUP (front bench)aye
Grant ShappsWelwyn HatfieldCon (front bench)no
Alok SharmaReading WestConno
Virendra SharmaEaling, SouthallLab (minister)aye
Barry SheermanHuddersfieldLabaye
Alec ShelbrookeElmet and RothwellConno
Jim SheridanPaisley and Renfrewshire NorthLab (minister)aye
Gavin ShukerLuton SouthLab (minister)aye
Mark SimmondsBoston and SkegnessCon (front bench)no
Keith SimpsonBroadlandConno
Chris SkidmoreKingswoodCon (front bench)no
Andrew SlaughterHammersmithLab (minister)aye
Andrew SmithOxford EastLabaye
Chloe SmithNorwich NorthCon (front bench)no
Henry SmithCrawleyCon (front bench)no
Julian SmithSkipton and RiponConno
Nick SmithBlaenau GwentLab (minister)aye
Owen SmithPontypriddLab (minister)aye
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)no
Nicholas SoamesMid SussexCon (front bench)no
Anna SoubryBroxtoweCon (front bench)no
Caroline SpelmanMeridenConno
Mark SpencerSherwoodCon (front bench)no
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)no
Andrew StephensonPendleConno
John StevensonCarlisleCon (front bench)no
Bob StewartBeckenhamCon (front bench)no
Iain StewartMilton Keynes SouthCon (front bench)no
Jack StrawBlackburnLabaye
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)no
Mel StrideCentral DevonConno
Graham StringerBlackley and BroughtonLab (minister)no
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)aye
Graham StuartBeverley and HoldernessCon (front bench)no
Andrew StunellHazel GroveLDemno
Julian SturdyYork OuterConno
Gerry SutcliffeBradford SouthLabaye
Ian SwalesRedcarLDem (front bench)no
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)no
Jo SwinsonEast DunbartonshireLDem (front bench)no
Hugo SwireEast DevonCon (front bench)no
Robert SymsPooleCon (front bench)no
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)aye
Sarah TeatherBrent CentralLDemno
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)aye
Emily ThornberryIslington South and FinsburyLab (minister)aye
Mike ThorntonEastleighLDemno
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)no
Stephen TimmsEast HamLab (minister)aye
Edward TimpsonCrewe and NantwichCon (front bench)no
Justin TomlinsonNorth SwindonCon (front bench)no
Jon TrickettHemsworthLab (minister)aye
Elizabeth TrussSouth West NorfolkCon (front bench)no
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)no
Derek TwiggHaltonLab (minister)aye
Stephen TwiggLiverpool, West DerbyLab (minister)aye
Chuka UmunnaStreathamLab (minister)aye
Paul UppalWolverhampton South WestCon (front bench)no
Ed VaizeyWantageCon (front bench)no
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireConno
Keith VazLeicester EastLab (minister)aye
Valerie VazWalsall SouthLab (minister)aye
Martin VickersCleethorpesCon (front bench)no
Theresa VilliersChipping BarnetCon (front bench)no
Charles WalkerBroxbourneCon (front bench)no
Robin WalkerWorcesterCon (front bench)no
Ben WallaceWyre and Preston NorthConno
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)aye
Robert WalterNorth DorsetConno
David WardBradford EastLDem (front bench)no
Angela WatkinsonHornchurch and UpminsterConno
Tom WatsonWest Bromwich EastLabaye
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)aye
Mike WeatherleyHoveCon (front bench)no
Michael WeirAngusSNP (front bench)aye
James WhartonStockton SouthConno
Heather WheelerSouth DerbyshireCon (front bench)no
Chris WhiteWarwick and LeamingtonCon (front bench)no
Eilidh WhitefordBanff and BuchanSNP (front bench)aye
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)aye
Craig WhittakerCalder ValleyCon (front bench)no
John WhittingdaleMaldonCon (front bench)no
David WillettsHavantCon (front bench)no
Hywel WilliamsArfonPC (front bench)aye
Mark WilliamsCeredigionLDem (front bench)no
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)no
Stephen WilliamsBristol WestLDemno
Chris WilliamsonDerby NorthLab (minister)aye
Gavin WilliamsonSouth StaffordshireConno
Phil WilsonSedgefieldLab (minister)aye
Rob WilsonReading EastConno
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)aye
Pete WishartPerth and North PerthshireSNP (front bench)aye
Mike WoodBatley and SpenLabaye
John WoodcockBarrow and FurnessLabaye
David WrightTelfordLab (minister)aye
Iain WrightHartlepoolLab (minister)aye
Jeremy WrightKenilworth and SouthamCon (front bench)no
Simon WrightNorwich SouthLDem (front bench)no
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)no
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)no
Nadhim ZahawiStratford-on-AvonCon (front bench)no

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive