Pensions Bill — New Clause 1 — Public Register of Charges, Fees and Costs For Work Based Pension Schemes — 29 Oct 2013 at 16:15

The majority of MPs voted against a public register of charges, administration fees and relevant fund transaction costs applying to work based pension schemes.

MPs were considering the Pensions Bill[1]. The amendment rejected in this vote was:

  • Amendment to new clause 1: (a)

The rejected amendment[2] would have:

  • introduced a public register of charges, administration fees and relevant fund transaction costs applying to work based pension schemes.
  • required "charges" and "transaction costs", determining what would be required to be declared, be defined in regulations by the Secretary of State following a public consultation.

==

Debate in Parliament | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

All Votes Cast - sorted by name

MPs for which their vote in this division differed from the majority vote of their party are marked in red. Also shows which MPs were ministers at the time of this vote. You can also see every eligible MP including those who did not vote in this division.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLabaye
Debbie AbrahamsOldham East and SaddleworthLab (minister)aye
Adam AfriyieWindsorCon (front bench)no
Bob AinsworthCoventry North EastLabaye
Peter AldousWaveneyCon (front bench)no
Heidi AlexanderLewisham EastLab (minister)aye
Rushanara AliBethnal Green and BowLab (minister)aye
Graham AllenNottingham NorthLab (minister)aye
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)no
David AndersonBlaydonLab (minister)aye
Stuart AndrewPudseyConno
Ian AustinDudley NorthLabaye
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)no
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)aye
William BainGlasgow North EastLabaye
Norman BakerLewesLDem (front bench)no
Steven BakerWycombeConno
Tony BaldryBanburyCon (front bench)no
Harriett BaldwinWest WorcestershireConno
Edward BallsMorley and OutwoodLab (minister)aye
Gordon BanksOchil and South PerthshireLab (minister)aye
Stephen BarclayNorth East CambridgeshireCon (front bench)no
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)aye
Gavin BarwellCroydon CentralCon (front bench)tellno
Guto BebbAberconwyCon (front bench)no
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)aye
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)aye
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)no
Henry BellinghamNorth West NorfolkConno
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)aye
Joe BentonBootleLab (minister)aye
Richard BenyonNewburyCon (front bench)no
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)no
Luciana BergerLiverpool, WavertreeLab (minister)aye
Jake BerryRossendale and DarwenConno
Clive BettsSheffield South EastLab (minister)aye
Andrew BinghamHigh PeakCon (front bench)no
Brian BinleyNorthampton SouthCon (front bench)no
Gordon BirtwistleBurnleyLDemno
Bob BlackmanHarrow EastCon (front bench)no
Roberta Blackman-WoodsCity of DurhamLab (minister)aye
Nicola BlackwoodOxford West and AbingdonCon (front bench)no
Hazel BlearsSalford and EcclesLab (minister)aye
Tom BlenkinsopMiddlesbrough South and East ClevelandLab (minister)tellaye
Paul BlomfieldSheffield CentralLab (minister)aye
David BlunkettSheffield, Brightside and HillsboroughLabaye
Nicholas BolesGrantham and StamfordCon (front bench)no
Peter BoneWellingboroughCon (front bench)no
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)no
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)no
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)no
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)no
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)aye
Andrew BridgenNorth West LeicestershireCon (front bench)no
Steve BrineWinchesterCon (front bench)no
James BrokenshireOld Bexley and SidcupCon (front bench)no
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)no
Gordon BrownKirkcaldy and CowdenbeathLabaye
Lyn BrownWest HamLab (minister)aye
Nick BrownNewcastle upon Tyne EastLab (minister)aye
Jeremy BrowneTaunton DeaneLDemno
Fiona BruceCongletonCon (front bench)no
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)no
Chris BryantRhonddaLab (minister)aye
Karen BuckWestminster NorthLabaye
Robert BucklandSouth SwindonCon (front bench)no
Aidan BurleyCannock ChaseConno
Andy BurnhamLeighLab (minister)aye
Simon BurnsChelmsfordConno
David BurrowesEnfield, SouthgateConno
Alistair BurtNorth East BedfordshireConno
Lorely BurtSolihullLDem (front bench)no
Dan BylesNorth WarwickshireCon (front bench)no
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLab (minister)aye
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)no
Alun CairnsVale of GlamorganCon (front bench)no
Alan CampbellTynemouthLab (minister)aye
Gregory CampbellEast LondonderryDUPaye
Ronnie CampbellBlyth ValleyLabaye
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)no
Douglas CarswellClactonConno
Sarah ChampionRotherhamLab (minister)aye
Jenny ChapmanDarlingtonLab (minister)aye
Rehman ChishtiGillingham and RainhamCon (front bench)no
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)no
James ClappisonHertsmereCon (front bench)no
Katy ClarkNorth Ayrshire and ArranLab (minister)aye
Tom ClarkeCoatbridge, Chryston and BellshillLab (minister)aye
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)aye
Vernon CoakerGedlingLab (minister)aye
Ann CoffeyStockportLabaye
Therese CoffeySuffolk CoastalConno
Damian CollinsFolkestone and HytheCon (front bench)no
Oliver ColvilePlymouth, Sutton and DevonportCon (front bench)no
Yvette CooperNormanton, Pontefract and CastlefordLab (minister)aye
Jeremy CorbynIslington NorthLab (minister)aye
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireCon (front bench)no
David CrausbyBolton North EastLab (minister)aye
Mary CreaghWakefieldLab (minister)aye
Stella CreasyWalthamstowLab (minister)aye
Michael CrockartEdinburgh WestLDem (front bench)no
Tracey CrouchChatham and AylesfordCon (front bench)no
John CryerLeyton and WansteadLabaye
Alex CunninghamStockton NorthLab (minister)aye
Jim CunninghamCoventry SouthLabaye
Tony CunninghamWorkingtonLabaye
Margaret CurranGlasgow EastLab (minister)aye
Nicholas DakinScunthorpeLab (minister)aye
Simon DanczukRochdaleLab (minister)aye
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)no
Wayne DavidCaerphillyLabaye
Ian DavidsonGlasgow South WestLab (minister)aye
Glyn DaviesMontgomeryshireCon (front bench)no
Philip DaviesShipleyCon (front bench)no
David DavisHaltemprice and HowdenConno
Nick de BoisEnfield NorthCon (front bench)no
Gloria De PieroAshfieldLab (minister)aye
John DenhamSouthampton, ItchenLabaye
Caroline DinenageGosportCon (front bench)no
Jonathan DjanoglyHuntingdonConno
Jim DobbinHeywood and MiddletonLabaye
Frank DobsonHolborn and St PancrasLabaye
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)aye
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyDUP (front bench)aye
Brian H DonohoeCentral AyrshireLabaye
Frank DoranAberdeen NorthLab (minister)aye
Stephen DorrellCharnwoodCon (front bench)no
Nadine DorriesMid BedfordshireCon (front bench)no
Stephen DoughtyCardiff South and PenarthLab (minister)aye
Jim DowdLewisham West and PengeLab (minister)aye
Gemma DoyleWest DunbartonshireLab (minister)aye
Jackie Doyle-PriceThurrockCon (front bench)no
Richard DraxSouth DorsetCon (front bench)no
Jack DromeyBirmingham, ErdingtonLab (minister)aye
James DuddridgeRochford and Southend EastCon (front bench)no
Michael DugherBarnsley EastLab (minister)aye
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenCon (front bench)no
Mark DurkanFoyleSDLP (front bench)aye
Angela EagleWallaseyLab (minister)aye
Maria EagleGarston and HalewoodLab (minister)aye
Jonathan EdwardsCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)aye
Julie ElliottSunderland CentralLab (minister)aye
Michael EllisNorthampton NorthCon (front bench)no
Jane EllisonBatterseaCon (front bench)no
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)aye
Tobias EllwoodBournemouth EastConno
Charlie ElphickeDoverCon (front bench)no
Natascha EngelNorth East DerbyshireLab (minister)aye
Bill EstersonSefton CentralLab (minister)aye
Chris EvansIslwynLab (minister)aye
Graham EvansWeaver ValeCon (front bench)no
Jonathan EvansCardiff NorthConno
Nigel EvansRibble ValleyConno
David EvennettBexleyheath and CrayfordCon (front bench)no
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)no
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)no
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLab (minister)aye
Tim FarronWestmorland and LonsdaleLDem (front bench)no
Lynne FeatherstoneHornsey and Wood GreenLDem (front bench)no
Frank FieldBirkenheadLab (minister)aye
Mark FieldCities of London and WestminsterCon (front bench)no
Jim FitzpatrickPoplar and LimehouseLabaye
Rob FlelloStoke-on-Trent SouthLab (minister)aye
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)aye
Don FosterBathLDem (front bench)no
Yvonne FovargueMakerfieldLab (minister)aye
Hywel FrancisAberavonLab (minister)aye
Mark FrancoisRayleigh and WickfordCon (front bench)no
George FreemanMid NorfolkConno
Mike FreerFinchley and Golders GreenCon (front bench)no
Lorraine FullbrookSouth RibbleCon (front bench)no
Richard FullerBedfordCon (front bench)no
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)no
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)aye
Edward GarnierHarboroughConno
Mark GarnierWyre ForestCon (front bench)no
David GaukeSouth West HertfordshireCon (front bench)no
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)no
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)no
Stephen GilbertSt Austell and NewquayLDemno
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamConno
Sheila GilmoreEdinburgh EastLab (minister)aye
Pat GlassNorth West DurhamLab (minister)aye
John GlenSalisburyConno
Mary GlindonNorth TynesideLab (minister)aye
Roger GodsiffBirmingham, Hall GreenLabaye
Zac GoldsmithRichmond ParkCon (front bench)no
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)no
Michael GoveSurrey HeathCon (front bench)no
Richard GrahamGloucesterConno
Helen GrantMaidstone and The WealdCon (front bench)no
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)no
Tom GreatrexRutherglen and Hamilton WestLab (minister)aye
Justine GreeningPutneyCon (front bench)no
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)no
Nia GriffithLlanelliLab (minister)aye
Andrew GriffithsBurtonCon (front bench)no
Ben GummerIpswichConno
Andrew GwynneDenton and ReddishLab (minister)aye
Sam GyimahEast SurreyCon (front bench)no
Peter HainNeathLabaye
Robert HalfonHarlowCon (front bench)no
Duncan HamesChippenhamLDemno
David HamiltonMidlothianLab (minister)aye
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)aye
Stephen HammondWimbledonCon (front bench)no
Matthew HancockWest SuffolkCon (front bench)no
Mike HancockPortsmouth Southwhilst Independent (front bench)no
Greg HandsChelsea and FulhamCon (front bench)no
David HansonDelynLab (minister)aye
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)aye
Mark HarperForest of DeanCon (front bench)no
Richard HarringtonWatfordConno
Rebecca HarrisCastle PointCon (front bench)no
Simon HartCarmarthen West and South PembrokeshireCon (front bench)no
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)no
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)no
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)no
John HealeyWentworth and DearneLabaye
David HeathSomerton and FromeLDemno
Chris Heaton-HarrisDaventryCon (front bench)no
John HemmingBirmingham, YardleyLDem (front bench)no
Gordon HendersonSittingbourne and SheppeyCon (front bench)no
Charles HendryWealdenConno
Stephen HepburnJarrowLab (minister)aye
Nick HerbertArundel and South DownsConno
David HeyesAshton-under-LyneLab (minister)aye
Meg HillierHackney South and ShoreditchLab (minister)aye
Julie HillingBolton WestLab (minister)aye
Damian HindsEast HampshireConno
Mark HobanFarehamConno
Margaret HodgeBarkingLab (minister)aye
Kate HoeyVauxhallLab (minister)aye
George HollingberyMeon ValleyCon (front bench)no
Philip HolloboneKetteringCon (front bench)no
Adam HollowayGraveshamCon (front bench)no
Jimmy HoodLanark and Hamilton EastLab (minister)aye
Kelvin HopkinsLuton NorthLab (minister)aye
Kris HopkinsKeighleyCon (front bench)no
Martin HorwoodCheltenhamLDemno
Stewart HosieDundee EastSNP (front bench)aye
George HowarthKnowsleyLab (minister)aye
John HowellHenleyConno
Simon HughesBermondsey and Old SouthwarkLDem (front bench)no
Jeremy HuntSouth West SurreyCon (front bench)no
Tristram HuntStoke-on-Trent CentralLab (minister)aye
Mark HunterCheadleLDem (front bench)no
Julian HuppertCambridgeLDem (front bench)no
Nick HurdRuislip, Northwood and PinnerCon (front bench)no
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)aye
Glenda JacksonHampstead and KilburnLab (minister)aye
Stewart JacksonPeterboroughCon (front bench)no
Margot JamesStourbridgeConno
Siân JamesSwansea EastLab (minister)aye
Cathy JamiesonKilmarnock and LoudounLab (minister)aye
Dan JarvisBarnsley CentralLab (minister)aye
Sajid JavidBromsgroveCon (front bench)no
Bernard JenkinHarwich and North EssexCon (front bench)no
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLabaye
Diana R. JohnsonKingston upon Hull NorthLab (minister)aye
Jo JohnsonOrpingtonCon (front bench)no
Andrew JonesHarrogate and KnaresboroughCon (front bench)no
David JonesClwyd WestCon (front bench)no
Graham JonesHyndburnLab (minister)aye
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)aye
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)aye
Marcus JonesNuneatonCon (front bench)no
Susan Elan JonesClwyd SouthLab (minister)aye
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLabaye
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)aye
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamConno
Barbara KeeleyWorsley and Eccles SouthLab (minister)aye
Chris KellyDudley SouthCon (front bench)no
Liz KendallLeicester WestLab (minister)aye
Sadiq KhanTootingLab (minister)aye
Simon KirbyBrighton, KemptownConno
Greg KnightEast YorkshireCon (front bench)no
Kwasi KwartengSpelthorneConno
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)no
David LammyTottenhamLab (minister)aye
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)no
Pauline LathamMid DerbyshireCon (front bench)no
Ian LaveryWansbeckLab (minister)aye
David LawsYeovilLDem (front bench)no
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLab (minister)aye
Andrea LeadsomSouth NorthamptonshireCon (front bench)no
Jessica LeeErewashConno
Phillip LeeBracknellCon (front bench)no
John LeechManchester, WithingtonLDem (front bench)no
Jeremy LefroyStaffordCon (front bench)no
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)no
Charlotte LeslieBristol North WestCon (front bench)no
Chris LeslieNottingham EastLab (minister)aye
Emma Lewell-BuckSouth ShieldsLab (minister)aye
Brandon LewisGreat YarmouthCon (front bench)no
Ivan LewisBury SouthLab (minister)aye
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)no
Ian Liddell-GraingerBridgwater and West SomersetCon (front bench)no
David LidingtonAylesburyCon (front bench)no
Peter LilleyHitchin and HarpendenCon (front bench)no
Stephen LloydEastbourneLDem (front bench)no
Elfyn LlwydDwyfor MeirionnyddPC (front bench)aye
Naomi LongBelfast EastAlliance (front bench)aye
Jonathan LordWokingConno
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamConno
Andrew LoveEdmontonLab (minister)aye
Caroline LucasBrighton, PavilionGreen (front bench)aye
Ian LucasWrexhamLab (minister)aye
Peter LuffMid WorcestershireConno
Karen LumleyRedditchCon (front bench)no
Mary MacleodBrentford and IsleworthConno
Fiona MactaggartSloughLab (minister)aye
Shabana MahmoodBirmingham, LadywoodLab (minister)aye
Seema MalhotraFeltham and HestonLab (minister)tellaye
John MannBassetlawLab (minister)aye
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)aye
Francis MaudeHorshamCon (front bench)no
Paul MaynardBlackpool North and CleveleysConno
Steve McCabeBirmingham, Selly OakLab (minister)aye
Michael McCannEast Kilbride, Strathaven and LesmahagowLab (minister)aye
Kerry McCarthyBristol EastLab (minister)aye
Karl McCartneyLincolnCon (front bench)no
Gregg McClymontCumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch EastLab (minister)aye
William McCreaSouth AntrimDUP (front bench)aye
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)aye
Andy McDonaldMiddlesbroughLab (minister)aye
Alasdair McDonnellBelfast SouthSDLP (front bench)aye
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLabaye
Pat McFaddenWolverhampton South EastLab (minister)aye
Alison McGovernWirral SouthLab (minister)aye
Jim McGovernDundee WestLab (minister)aye
Anne McGuireStirlingLab (minister)aye
Anne McIntoshThirsk and MaltonCon (front bench)no
Ann McKechinGlasgow NorthLab (minister)aye
Iain McKenzieInverclydeLab (minister)aye
Stephen McPartlandStevenageConno
Michael MeacherOldham West and RoytonLabaye
Ian MearnsGatesheadLab (minister)aye
Mark MenziesFyldeConno
Stephen MetcalfeSouth Basildon and East ThurrockCon (front bench)no
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)aye
Maria MillerBasingstokeCon (front bench)no
Anne MiltonGuildfordCon (front bench)no
Andrew MitchellSutton ColdfieldConno
Michael MooreBerwickshire, Roxburgh and SelkirkLDemno
Jessica MordenNewport EastLab (minister)aye
Nicky MorganLoughboroughCon (front bench)no
Graeme MorriceLivingstonLab (minister)aye
Anne Marie MorrisNewton AbbotCon (front bench)no
Grahame MorrisEasingtonLab (minister)aye
James MorrisHalesowen and Rowley RegisCon (front bench)no
Stephen MosleyCity of ChesterCon (front bench)no
David MowatWarrington SouthConno
George MudieLeeds EastLab (minister)aye
Greg MulhollandLeeds North WestLDem (front bench)no
David MundellDumfriesshire, Clydesdale and TweeddaleCon (front bench)no
Meg MunnSheffield, HeeleyLabaye
Tessa MuntWellsLDem (front bench)no
Paul MurphyTorfaenLab (minister)aye
Ian MurrayEdinburgh SouthLab (minister)aye
Sheryll MurraySouth East CornwallCon (front bench)no
Lisa NandyWiganLab (minister)aye
Pamela NashAirdrie and ShottsLab (minister)aye
Bob NeillBromley and ChislehurstCon (front bench)no
Brooks NewmarkBraintreeCon (front bench)no
Jesse NormanHereford and South HerefordshireCon (front bench)no
David NuttallBury NorthCon (front bench)no
Stephen O'BrienEddisburyConno
Fiona O'DonnellEast LothianLab (minister)aye
Matthew OffordHendonCon (front bench)no
Eric OllerenshawLancaster and FleetwoodConno
Chi OnwurahNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)aye
Guy OppermanHexhamConno
Albert OwenYnys MônLab (minister)aye
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)no
Neil ParishTiverton and HonitonCon (front bench)no
Priti PatelWithamCon (front bench)no
Owen PatersonNorth ShropshireCon (front bench)no
Mark PawseyRugbyCon (front bench)no
Teresa PearceErith and ThamesmeadLab (minister)aye
Mike PenningHemel HempsteadCon (front bench)no
John PenroseWeston-Super-MareCon (front bench)no
Andrew PercyBrigg and GooleCon (front bench)no
Stephen PhillipsSleaford and North HykehamCon (front bench)no
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)no
Christopher PincherTamworthCon (front bench)no
Steve PoundEaling NorthLab (minister)aye
Lucy PowellManchester CentralLab (minister)aye
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)no
Yasmin QureshiBolton South EastLab (minister)aye
Dominic RaabEsher and WaltonConno
John RandallUxbridge and South RuislipCon (front bench)no
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLab (minister)aye
Mark RecklessRochester and StroodCon (front bench)no
John RedwoodWokinghamConno
Jamie ReedCopelandLab (minister)aye
Steve ReedCroydon NorthLab (minister)aye
Jacob Rees-MoggNorth East SomersetCon (front bench)no
Simon ReevellDewsburyCon (front bench)no
Rachel ReevesLeeds WestLab (minister)aye
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)no
Emma ReynoldsWolverhampton North EastLab (minister)aye
Jonathan ReynoldsStalybridge and HydeLab (minister)aye
Malcolm RifkindKensingtonCon (front bench)no
Linda RiordanHalifaxLab (minister)aye
Margaret RitchieSouth DownSDLP (front bench)aye
Andrew RobathanSouth LeicestershireCon (front bench)no
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)aye
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentCon (front bench)no
John RobertsonGlasgow North WestLab (minister)aye
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)no
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabaye
Dan RogersonNorth CornwallLDem (front bench)no
Steve RotheramLiverpool, WaltonLab (minister)aye
Lindsay RoyGlenrothesLab (minister)aye
Chris RuaneVale of ClwydLab (minister)aye
Amber RuddHastings and RyeCon (front bench)no
Joan RuddockLewisham, DeptfordLabaye
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)no
Bob RussellColchesterLDem (front bench)no
David RutleyMacclesfieldConno
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)no
Laura SandysSouth ThanetCon (front bench)no
Anas SarwarGlasgow CentralLabaye
Andy SawfordCorbyLab (minister)aye
Lee ScottIlford NorthConno
Alison SeabeckPlymouth, Moor ViewLab (minister)aye
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)no
Jim ShannonStrangfordDUP (front bench)aye
Alok SharmaReading WestConno
Virendra SharmaEaling, SouthallLab (minister)aye
Alec ShelbrookeElmet and RothwellConno
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)no
Jim SheridanPaisley and Renfrewshire NorthLab (minister)aye
Gavin ShukerLuton SouthLab (minister)aye
David SimpsonUpper BannDUP (front bench)aye
Keith SimpsonBroadlandConno
Chris SkidmoreKingswoodCon (front bench)no
Dennis SkinnerBolsoverLabaye
Andrew SlaughterHammersmithLab (minister)aye
Andrew SmithOxford EastLabaye
Angela SmithPenistone and StocksbridgeLab (minister)aye
Chloe SmithNorwich NorthConno
Henry SmithCrawleyCon (front bench)no
Julian SmithSkipton and RiponConno
Nick SmithBlaenau GwentLab (minister)aye
Owen SmithPontypriddLab (minister)aye
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)no
Caroline SpelmanMeridenConno
Mark SpencerSherwoodCon (front bench)no
Andrew StephensonPendleConno
John StevensonCarlisleCon (front bench)no
Iain StewartMilton Keynes SouthCon (front bench)no
Rory StewartPenrith and The BorderCon (front bench)no
Jack StrawBlackburnLabaye
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)no
Mel StrideCentral DevonConno
Graham StringerBlackley and BroughtonLab (minister)aye
Graham StuartBeverley and HoldernessCon (front bench)no
Andrew StunellHazel GroveLDemno
Julian SturdyYork OuterConno
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)aye
Ian SwalesRedcarLDem (front bench)no
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)no
Hugo SwireEast DevonCon (front bench)no
Robert SymsPooleCon (front bench)no
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)aye
Peter TapsellLouth and HorncastleCon (front bench)no
Sarah TeatherBrent CentralLDemno
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)aye
Emily ThornberryIslington South and FinsburyLab (minister)aye
Mike ThorntonEastleighLDemno
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)no
Stephen TimmsEast HamLab (minister)aye
Edward TimpsonCrewe and NantwichCon (front bench)no
Justin TomlinsonNorth SwindonCon (front bench)no
David TredinnickBosworthCon (front bench)no
Jon TrickettHemsworthLab (minister)aye
Elizabeth TrussSouth West NorfolkCon (front bench)no
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)no
Karl TurnerKingston upon Hull EastLab (minister)aye
Stephen TwiggLiverpool, West DerbyLab (minister)aye
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)no
Chuka UmunnaStreathamLab (minister)aye
Paul UppalWolverhampton South WestCon (front bench)no
Ed VaizeyWantageCon (front bench)no
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireCon (front bench)no
Keith VazLeicester EastLab (minister)aye
Valerie VazWalsall SouthLab (minister)aye
Martin VickersCleethorpesCon (front bench)no
Charles WalkerBroxbourneCon (front bench)no
Robin WalkerWorcesterCon (front bench)no
Ben WallaceWyre and Preston NorthConno
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)aye
David WardBradford EastLDem (front bench)no
Angela WatkinsonHornchurch and UpminsterConno
Tom WatsonWest Bromwich EastLabaye
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)aye
Mike WeatherleyHoveCon (front bench)no
Steve WebbThornbury and YateLDem (front bench)no
Michael WeirAngusSNP (front bench)aye
James WhartonStockton SouthConno
Heather WheelerSouth DerbyshireCon (front bench)no
Chris WhiteWarwick and LeamingtonCon (front bench)no
Eilidh WhitefordBanff and BuchanSNP (front bench)aye
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)aye
John WhittingdaleMaldonCon (front bench)no
Bill WigginNorth HerefordshireConno
Hywel WilliamsArfonPC (front bench)aye
Mark WilliamsCeredigionLDem (front bench)no
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)no
Stephen WilliamsBristol WestLDem (front bench)no
Chris WilliamsonDerby NorthLabaye
Gavin WilliamsonSouth StaffordshireConno
Jennifer WillottCardiff CentralLDem (front bench)tellno
Phil WilsonSedgefieldLab (minister)aye
Rob WilsonReading EastConno
David WinnickWalsall NorthLab (minister)aye
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)aye
Pete WishartPerth and North PerthshireSNP (front bench)aye
Sarah WollastonTotnesCon (front bench)no
Mike WoodBatley and SpenLabaye
Shaun WoodwardSt Helens South and WhistonLabaye
David WrightTelfordLab (minister)aye
Iain WrightHartlepoolLab (minister)aye
Jeremy WrightKenilworth and SouthamCon (front bench)no
Simon WrightNorwich SouthLDem (front bench)no
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)no
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)no
Nadhim ZahawiStratford-on-AvonCon (front bench)no

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive