Modern Slavery Bill — Rights for Overseas Domestic Workers — 17 Mar 2015 at 14:45

The majority of MPs voted not to give those on domestic work visas a right to change their employer, renew their visa for periods of up to a year if they remain in employment and able to support themselves, and where there is evidence a worker has been the victim of modern slavery, live in the UK for up to three months for the purpose of seeking alternative employment.

The motion passed by the majority of MPs in this vote was:

  • That this House disagrees with Lords amendment 72.

Lords amendment 72[2] sought to introduce a new clause to the Bill titled "Protection from slavery for overseas domestic workers" stating:

  • All overseas domestic workers in the United Kingdom, including those working for staff of diplomatic missions, shall be entitled to—
  • (a) change their employer (but not work sector) while in the United Kingdom;
  • (b) renew their domestic worker or diplomatic domestic worker visa, each such renewal being for a period not exceeding twelve months, as long as they remain in employment and are able to support themselves without recourse to public funds;
  • (c) a three month temporary visa permitting them to live in the United Kingdom for the purposes of seeking alternative employment as an overseas domestic worker where there is evidence that the worker has been a victim of modern slavery.”

==

Debate in Parliament | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

All Votes Cast - sorted by party

MPs for which their vote in this division differed from the majority vote of their party are marked in red. Also shows which MPs were ministers at the time of this vote. You can also see every eligible MP including those who did not vote in this division.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Naomi LongBelfast EastAlliance (front bench)no
Nigel AdamsSelby and AinstyConaye
Adam AfriyieWindsorCon (front bench)aye
Peter AldousWaveneyCon (front bench)aye
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)aye
Stuart AndrewPudseyConaye
James ArbuthnotNorth East HampshireConaye
Steven BakerWycombeCon (front bench)aye
Harriett BaldwinWest WorcestershireCon (front bench)aye
Steve BarclayNorth East CambridgeshireConaye
Gregory BarkerBexhill and BattleConaye
Gavin BarwellCroydon CentralCon (front bench)tellaye
Guto BebbAberconwyCon (front bench)aye
Henry BellinghamNorth West NorfolkConaye
Richard BenyonNewburyCon (front bench)aye
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)aye
Jake BerryRossendale and DarwenConaye
Andrew BinghamHigh PeakCon (front bench)aye
Brian BinleyNorthampton SouthConaye
Bob BlackmanHarrow EastCon (front bench)aye
Nicola BlackwoodOxford West and AbingdonCon (front bench)aye
Nicholas BolesGrantham and StamfordCon (front bench)aye
Peter BoneWellingboroughCon (front bench)aye
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)aye
Karen BradleyStaffordshire MoorlandsCon (front bench)aye
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)aye
Angie BrayEaling Central and ActonConaye
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)aye
Andrew BridgenNorth West LeicestershireCon (front bench)aye
Steve BrineWinchesterCon (front bench)aye
James BrokenshireOld Bexley and SidcupCon (front bench)aye
Fiona BruceCongletonCon (front bench)aye
Robert BucklandSouth SwindonCon (front bench)aye
Aidan BurleyCannock ChaseConaye
Conor BurnsBournemouth WestCon (front bench)aye
Simon BurnsChelmsfordConaye
David BurrowesEnfield, SouthgateCon (front bench)aye
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)aye
Alun CairnsVale of GlamorganCon (front bench)aye
Neil CarmichaelStroudCon (front bench)aye
Bill CashStoneCon (front bench)aye
Rehman ChishtiGillingham and RainhamCon (front bench)aye
Greg ClarkTunbridge WellsCon (front bench)aye
Therese CoffeySuffolk CoastalCon (front bench)aye
Damian CollinsFolkestone and HytheCon (front bench)aye
Oliver ColvilePlymouth, Sutton and DevonportCon (front bench)aye
Geoffrey CoxTorridge and West DevonCon (front bench)aye
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireCon (front bench)aye
Tracey CrouchChatham and AylesfordCon (front bench)aye
David DaviesMonmouthCon (front bench)aye
Glyn DaviesMontgomeryshireCon (front bench)aye
Philip DaviesShipleyCon (front bench)aye
David DavisHaltemprice and HowdenConaye
Nick de BoisEnfield NorthCon (front bench)aye
Caroline DinenageGosportConaye
Jonathan DjanoglyHuntingdonConaye
Nadine DorriesMid BedfordshireCon (front bench)aye
Richard DraxSouth DorsetCon (front bench)aye
James DuddridgeRochford and Southend EastCon (front bench)aye
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenCon (front bench)aye
Michael EllisNorthampton NorthCon (front bench)aye
Jane EllisonBatterseaCon (front bench)aye
Tobias EllwoodBournemouth EastCon (front bench)aye
Charlie ElphickeDoverCon (front bench)aye
George EusticeCamborne and RedruthCon (front bench)aye
Graham EvansWeaver ValeCon (front bench)aye
Jonathan EvansCardiff NorthConaye
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)aye
David EvennettBexleyheath and CrayfordCon (front bench)aye
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)aye
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)aye
Mark FieldCities of London and WestminsterCon (front bench)aye
Liam FoxNorth SomersetConaye
Mark FrancoisRayleigh and WickfordCon (front bench)aye
George FreemanMid NorfolkCon (front bench)aye
Mike FreerFinchley and Golders GreenConaye
Richard FullerBedfordCon (front bench)aye
Edward GarnierHarboroughCon (front bench)aye
Mark GarnierWyre ForestCon (front bench)aye
David GaukeSouth West HertfordshireCon (front bench)aye
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)aye
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamConaye
John GlenSalisburyConaye
Zac GoldsmithRichmond ParkCon (front bench)aye
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)aye
Richard GrahamGloucesterConaye
Helen GrantMaidstone and The WealdCon (front bench)aye
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)aye
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)aye
Damian GreenAshfordConaye
Justine GreeningPutneyCon (front bench)aye
Andrew GriffithsBurtonConaye
Sam GyimahEast SurreyCon (front bench)aye
William HagueRichmond (Yorks)Con (front bench)aye
Robert HalfonHarlowConaye
Stephen HammondWimbledonCon (front bench)aye
Greg HandsChelsea and FulhamCon (front bench)aye
Mark HarperForest of DeanCon (front bench)aye
Richard HarringtonWatfordConaye
Rebecca HarrisCastle PointCon (front bench)aye
Simon HartCarmarthen West and South PembrokeshireCon (front bench)aye
Alan HaselhurstSaffron WaldenCon (front bench)aye
Oliver HealdNorth East HertfordshireConaye
Chris Heaton-HarrisDaventryCon (front bench)aye
Gordon HendersonSittingbourne and SheppeyCon (front bench)aye
Charles HendryWealdenConaye
Damian HindsEast HampshireCon (front bench)aye
Mark HobanFarehamConaye
George HollingberyMeon ValleyCon (front bench)aye
Philip HolloboneKetteringCon (front bench)aye
Kris HopkinsKeighleyCon (front bench)aye
Gerald HowarthAldershotConaye
John HowellHenleyCon (front bench)aye
Nick HurdRuislip, Northwood and PinnerConaye
Margot JamesStourbridgeConaye
Sajid JavidBromsgroveCon (front bench)aye
Bernard JenkinHarwich and North EssexCon (front bench)aye
Robert JenrickNewarkCon (front bench)aye
Gareth JohnsonDartfordCon (front bench)aye
Jo JohnsonOrpingtonCon (front bench)aye
Andrew JonesHarrogate and KnaresboroughCon (front bench)aye
David JonesClwyd WestConaye
Marcus JonesNuneatonCon (front bench)aye
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamConaye
Chris KellyDudley SouthCon (front bench)aye
Simon KirbyBrighton, KemptownConaye
Kwasi KwartengSpelthorneCon (front bench)aye
Mark LancasterMilton Keynes NorthCon (front bench)aye
Pauline LathamMid DerbyshireCon (front bench)aye
Andrea LeadsomSouth NorthamptonshireCon (front bench)aye
Phillip LeeBracknellConaye
Charlotte LeslieBristol North WestCon (front bench)aye
Brandon LewisGreat YarmouthCon (front bench)aye
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)aye
Ian Liddell-GraingerBridgwater and West SomersetCon (front bench)aye
Peter LilleyHitchin and HarpendenConaye
Jack LoprestiFilton and Bradley StokeCon (front bench)aye
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)aye
Karen LumleyRedditchCon (front bench)aye
Mary MacleodBrentford and IsleworthConaye
Anne MainSt AlbansCon (front bench)aye
Francis MaudeHorshamCon (front bench)aye
Paul MaynardBlackpool North and CleveleysCon (front bench)aye
Jason McCartneyColne ValleyCon (front bench)aye
Karl McCartneyLincolnCon (front bench)aye
Anne McIntoshThirsk and MaltonCon (front bench)aye
Patrick McLoughlinDerbyshire DalesCon (front bench)aye
Esther McVeyWirral WestCon (front bench)aye
Mark MenziesFyldeCon (front bench)aye
Stephen MetcalfeSouth Basildon and East ThurrockCon (front bench)aye
Maria MillerBasingstokeConaye
Nigel MillsAmber ValleyCon (front bench)aye
Anne MiltonGuildfordCon (front bench)aye
Andrew MitchellSutton ColdfieldConaye
Penny MordauntPortsmouth NorthCon (front bench)aye
Nicky MorganLoughboroughCon (front bench)aye
Anne Marie MorrisNewton AbbotCon (front bench)aye
James MorrisHalesowen and Rowley RegisConaye
Stephen MosleyCity of ChesterCon (front bench)aye
David MundellDumfriesshire, Clydesdale and TweeddaleCon (front bench)aye
Sheryll MurraySouth East CornwallCon (front bench)aye
Andrew MurrisonSouth West WiltshireCon (front bench)aye
Bob NeillBromley and ChislehurstCon (front bench)aye
Sarah NewtonTruro and FalmouthCon (front bench)aye
Caroline NokesRomsey and Southampton NorthCon (front bench)aye
Jesse NormanHereford and South HerefordshireCon (front bench)aye
David NuttallBury NorthCon (front bench)aye
Eric OllerenshawLancaster and FleetwoodConaye
Guy OppermanHexhamConaye
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)aye
Neil ParishTiverton and HonitonCon (front bench)aye
Priti PatelWithamCon (front bench)aye
Mark PawseyRugbyCon (front bench)aye
John PenroseWeston-Super-MareCon (front bench)aye
Andrew PercyBrigg and GooleCon (front bench)aye
Stephen PhillipsSleaford and North HykehamCon (front bench)aye
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)aye
Christopher PincherTamworthConaye
Daniel PoulterCentral Suffolk and North IpswichCon (front bench)aye
Mark PriskHertford and StortfordConaye
Dominic RaabEsher and WaltonCon (front bench)aye
John RedwoodWokinghamConaye
Jacob Rees-MoggNorth East SomersetCon (front bench)aye
Andrew RobathanSouth LeicestershireCon (front bench)aye
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentConaye
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)aye
Amber RuddHastings and RyeCon (front bench)aye
David RutleyMacclesfieldConaye
Lee ScottIlford NorthCon (front bench)aye
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)aye
Alok SharmaReading WestCon (front bench)aye
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsConaye
Mark SimmondsBoston and SkegnessConaye
Keith SimpsonBroadlandCon (front bench)aye
Chris SkidmoreKingswoodConaye
Chloe SmithNorwich NorthCon (front bench)aye
Henry SmithCrawleyCon (front bench)aye
Julian SmithSkipton and RiponConaye
Nicholas SoamesMid SussexConaye
Anna SoubryBroxtoweCon (front bench)aye
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)aye
Mark SpencerSherwoodCon (front bench)aye
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)aye
Andrew StephensonPendleConaye
John StevensonCarlisleCon (front bench)aye
Bob StewartBeckenhamCon (front bench)aye
Iain StewartMilton Keynes SouthConaye
Rory StewartPenrith and The BorderCon (front bench)aye
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)aye
Mel StrideCentral DevonCon (front bench)aye
Graham StuartBeverley and HoldernessCon (front bench)aye
Julian SturdyYork OuterConaye
Hugo SwireEast DevonCon (front bench)aye
Robert SymsPooleConaye
Peter TapsellLouth and HorncastleCon (front bench)aye
Edward TimpsonCrewe and NantwichCon (front bench)aye
Justin TomlinsonNorth SwindonCon (front bench)aye
David TredinnickBosworthCon (front bench)aye
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)aye
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)aye
Paul UppalWolverhampton South WestConaye
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireCon (front bench)aye
Martin VickersCleethorpesCon (front bench)aye
Charles WalkerBroxbourneCon (front bench)aye
Robin WalkerWorcesterConaye
Ben WallaceWyre and Preston NorthCon (front bench)aye
Angela WatkinsonHornchurch and UpminsterConaye
Mike WeatherleyHoveConaye
James WhartonStockton SouthConaye
Heather WheelerSouth DerbyshireCon (front bench)aye
Chris WhiteWarwick and LeamingtonCon (front bench)aye
Craig WhittakerCalder ValleyCon (front bench)aye
David WillettsHavantConaye
Gavin WilliamsonSouth StaffordshireConaye
Rob WilsonReading EastCon (front bench)aye
Sarah WollastonTotnesCon (front bench)aye
Jeremy WrightKenilworth and SouthamCon (front bench)aye
George YoungNorth West HampshireConaye
Nadhim ZahawiStratford-on-AvonCon (front bench)aye
Gregory CampbellEast LondonderryDUPno
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyDUP (front bench)no
William McCreaSouth AntrimDUP (front bench)no
Jim ShannonStrangfordDUP (front bench)no
David SimpsonUpper BannDUP (front bench)no
Sammy WilsonEast AntrimDUP (front bench)no
Caroline LucasBrighton, PavilionGreen (front bench)no
Mike HancockPortsmouth Southwhilst Independentno
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLabno
Debbie AbrahamsOldham East and SaddleworthLab (minister)no
Heidi AlexanderLewisham EastLab (minister)no
Rushanara AliBethnal Green and BowLab (minister)no
Graham AllenNottingham NorthLab (minister)no
David AndersonBlaydonLab (minister)no
Jon AshworthLeicester SouthLab (minister)no
Ian AustinDudley NorthLab (minister)no
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)no
William BainGlasgow North EastLabno
Gordon BanksOchil and South PerthshireLab (minister)no
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)no
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)no
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)no
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)no
Joe BentonBootleLab (minister)no
Luciana BergerLiverpool, WavertreeLab (minister)no
Clive BettsSheffield South EastLab (minister)no
Roberta Blackman-WoodsCity of DurhamLab (minister)no
Tom BlenkinsopMiddlesbrough South and East ClevelandLab (minister)no
Paul BlomfieldSheffield CentralLabno
David BlunkettSheffield, Brightside and HillsboroughLabno
Ben BradshawExeterLab (minister)no
Lyn BrownWest HamLab (minister)no
Nick BrownNewcastle upon Tyne EastLab (minister)no
Russell BrownDumfries and GallowayLab (minister)no
Chris BryantRhonddaLab (minister)no
Karen BuckWestminster NorthLabno
Andy BurnhamLeighLab (minister)no
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLab (minister)no
Alan CampbellTynemouthLab (minister)no
Ronnie CampbellBlyth ValleyLabno
Martin CatonGowerLab (minister)no
Jenny ChapmanDarlingtonLab (minister)no
Katy ClarkNorth Ayrshire and ArranLab (minister)no
Tom ClarkeCoatbridge, Chryston and BellshillLab (minister)no
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)no
Ann CoffeyStockportLabno
Michael ConnartyLinlithgow and East FalkirkLab (minister)no
Rosie CooperWest LancashireLab (minister)no
Yvette CooperNormanton, Pontefract and CastlefordLab (minister)no
Jeremy CorbynIslington NorthLab (minister)no
Mary CreaghWakefieldLab (minister)no
Jon CruddasDagenham and RainhamLab (minister)no
John CryerLeyton and WansteadLab (minister)no
Alex CunninghamStockton NorthLab (minister)no
Jim CunninghamCoventry SouthLabno
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)no
Nicholas DakinScunthorpeLab (minister)tellno
Alistair DarlingEdinburgh South WestLabno
Wayne DavidCaerphillyLabno
Ian DavidsonGlasgow South WestLab (minister)no
John DenhamSouthampton, ItchenLabno
Thomas DochertyDunfermline and West FifeLab (minister)no
Brian H DonohoeCentral AyrshireLabno
Frank DoranAberdeen NorthLab (minister)no
Stephen DoughtyCardiff South and PenarthLab (minister)no
Jim DowdLewisham West and PengeLab (minister)no
Angela EagleWallaseyLab (minister)no
Maria EagleGarston and HalewoodLab (minister)no
Julie ElliottSunderland CentralLab (minister)no
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)no
Natascha EngelNorth East DerbyshireLab (minister)no
Jim FitzpatrickPoplar and LimehouseLab (minister)no
Rob FlelloStoke-on-Trent SouthLabno
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)no
Paul FlynnNewport WestLab (minister)no
Yvonne FovargueMakerfieldLab (minister)no
Hywel FrancisAberavonLab (minister)no
Mike GapesIlford SouthLab (minister)no
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)no
Pat GlassNorth West DurhamLab (minister)no
Mary GlindonNorth TynesideLab (minister)no
Helen GoodmanBishop AucklandLab (minister)no
Kate GreenStretford and UrmstonLab (minister)no
Nia GriffithLlanelliLab (minister)no
Andrew GwynneDenton and ReddishLab (minister)no
Peter HainNeathLabno
David HamiltonMidlothianLab (minister)no
David HansonDelynLab (minister)no
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)no
John HealeyWentworth and DearneLabno
Mark HendrickPrestonLab (minister)no
Stephen HepburnJarrowLab (minister)no
David HeyesAshton-under-LyneLab (minister)no
Meg HillierHackney South and ShoreditchLab (minister)no
Julie HillingBolton WestLab (minister)no
Margaret HodgeBarkingLab (minister)no
Kate HoeyVauxhallLab (minister)no
Jimmy HoodLanark and Hamilton EastLab (minister)no
Kelvin HopkinsLuton NorthLab (minister)no
George HowarthKnowsleyLab (minister)no
Tristram HuntStoke-on-Trent CentralLab (minister)no
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)no
Glenda JacksonHampstead and KilburnLab (minister)no
Siân JamesSwansea EastLab (minister)no
Cathy JamiesonKilmarnock and LoudounLab (minister)no
Dan JarvisBarnsley CentralLab (minister)no
Diana R. JohnsonKingston upon Hull NorthLab (minister)no
Graham JonesHyndburnLab (minister)tellno
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)no
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)no
Susan Elan JonesClwyd SouthLab (minister)no
Mike KaneWythenshawe and Sale EastLab (minister)no
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)no
Barbara KeeleyWorsley and Eccles SouthLab (minister)no
Sadiq KhanTootingLab (minister)no
David LammyTottenhamLab (minister)no
Ian LaveryWansbeckLab (minister)no
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLab (minister)no
Chris LeslieNottingham EastLab (minister)no
Emma Lewell-BuckSouth ShieldsLab (minister)no
Ian LucasWrexhamLab (minister)no
Fiona MactaggartSloughLab (minister)no
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLabno
Seema MalhotraFeltham and HestonLab (minister)no
John MannBassetlawLab (minister)no
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)no
Steve McCabeBirmingham, Selly OakLab (minister)no
Michael McCannEast Kilbride, Strathaven and LesmahagowLab (minister)no
Kerry McCarthyBristol EastLab (minister)no
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)no
Andy McDonaldMiddlesbroughLab (minister)no
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLab (minister)no
Pat McFaddenWolverhampton South EastLab (minister)no
Alison McGovernWirral SouthLab (minister)no
Jim McGovernDundee WestLab (minister)no
Anne McGuireStirlingLab (minister)no
Liz McInnesHeywood and MiddletonLabno
Ann McKechinGlasgow NorthLab (minister)no
Iain McKenzieInverclydeLab (minister)no
Ian MearnsGatesheadLab (minister)no
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)no
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)no
Madeleine MoonBridgendLab (minister)no
Jessica MordenNewport EastLab (minister)no
Graeme MorriceLivingstonLab (minister)no
Grahame MorrisEasingtonLab (minister)no
George MudieLeeds EastLab (minister)no
Paul MurphyTorfaenLab (minister)no
Ian MurrayEdinburgh SouthLab (minister)no
Lisa NandyWiganLab (minister)no
Fiona O'DonnellEast LothianLab (minister)no
Chi OnwurahNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)no
Albert OwenYnys MônLab (minister)no
Teresa PearceErith and ThamesmeadLab (minister)no
Toby PerkinsChesterfieldLab (minister)no
Bridget PhillipsonHoughton and Sunderland SouthLab (minister)no
Steve PoundEaling NorthLab (minister)no
Yasmin QureshiBolton South EastLab (minister)no
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLabno
Jamie ReedCopelandLab (minister)no
Steve ReedCroydon NorthLab (minister)no
Rachel ReevesLeeds WestLab (minister)no
Emma ReynoldsWolverhampton North EastLab (minister)no
John RobertsonGlasgow North WestLab (minister)no
Steve RotheramLiverpool, WaltonLabno
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)no
Chris RuaneVale of ClwydLabno
Joan RuddockLewisham, DeptfordLabno
Anas SarwarGlasgow CentralLab (minister)no
Alison SeabeckPlymouth, Moor ViewLab (minister)no
Virendra SharmaEaling, SouthallLab (minister)no
Barry SheermanHuddersfieldLabno
Jim SheridanPaisley and Renfrewshire NorthLab (minister)no
Dennis SkinnerBolsoverLabno
Andrew SlaughterHammersmithLab (minister)no
Angela SmithPenistone and StocksbridgeLab (minister)no
Nick SmithBlaenau GwentLab (minister)no
Jack StrawBlackburnLabno
Graham StringerBlackley and BroughtonLab (minister)no
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)no
Gerry SutcliffeBradford SouthLabno
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)no
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)no
Emily ThornberryIslington South and FinsburyLabno
Stephen TimmsEast HamLab (minister)no
Karl TurnerKingston upon Hull EastLab (minister)no
Derek TwiggHaltonLab (minister)no
Stephen TwiggLiverpool, West DerbyLab (minister)no
Chuka UmunnaStreathamLab (minister)no
Keith VazLeicester EastLab (minister)no
Valerie VazWalsall SouthLab (minister)no
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)no
Tom WatsonWest Bromwich EastLabno
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)no
Phil WilsonSedgefieldLab (minister)no
David WinnickWalsall NorthLab (minister)no
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)no
John WoodcockBarrow and FurnessLab (minister)no
Iain WrightHartlepoolLab (minister)no
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)aye
Gordon BirtwistleBurnleyLDemaye
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)tellaye
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)aye
Jeremy BrowneTaunton DeaneLDemaye
Paul BurstowSutton and CheamLDemaye
Lorely BurtSolihullLDem (front bench)aye
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)aye
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)aye
Michael CrockartEdinburgh WestLDem (front bench)aye
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)aye
Tim FarronWestmorland and LonsdaleLDemaye
Lynne FeatherstoneHornsey and Wood GreenLDem (front bench)aye
Don FosterBathLDem (front bench)aye
Duncan HamesChippenhamLDemaye
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)aye
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)aye
John HemmingBirmingham, YardleyLDem (front bench)aye
Mark HunterCheadleLDem (front bench)aye
Julian HuppertCambridgeLDem (front bench)aye
Stephen LloydEastbourneLDemaye
Michael MooreBerwickshire, Roxburgh and SelkirkLDemaye
Greg MulhollandLeeds North WestLDemaye
John PughSouthportLDem (front bench)aye
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)aye
Dan RogersonNorth CornwallLDem (front bench)aye
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)aye
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)aye
Andrew StunellHazel GroveLDemaye
Ian SwalesRedcarLDemaye
Jo SwinsonEast DunbartonshireLDem (front bench)aye
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)aye
Steve WebbThornbury and YateLDem (front bench)aye
Mark WilliamsCeredigionLDem (front bench)aye
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)aye
Stephen WilliamsBristol WestLDem (front bench)aye
Jennifer WillottCardiff CentralLDemaye
Simon WrightNorwich SouthLDem (front bench)aye
Sarah TeatherBrent CentralLDem (front bench)no
Jonathan EdwardsCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)no
Elfyn LlwydDwyfor MeirionnyddPC (front bench)no
Hywel WilliamsArfonPC (front bench)no
Mark DurkanFoyleSDLP (front bench)no
Stewart HosieDundee EastSNP (front bench)no
Angus MacNeilNa h-Eileanan an IarSNP (front bench)no
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)no
Michael WeirAngusSNP (front bench)no
Eilidh WhitefordBanff and BuchanSNP (front bench)no
Pete WishartPerth and North PerthshireSNP (front bench)no
Douglas CarswellClactonUKIPaye
Mark RecklessRochester and StroodUKIPaye

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive