Capital Allowances Bill — 13 Feb 2001

[Relevant document: First Report of the Joint Committee on Tax Simplification Bills, Session 2000-01, on the Capital Allowances Bill, HC175.]

Considered in Committee.

Motion made, and Question put,

That the Committee of the whole House be discharged from considering the Bill.--[ Dawn Primarolo. ]

The Committee divided: Ayes 313, Noes 12.

Historical Hansard | Online Hansard |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (Aye)Minority (No)BothTurnout
Con0 5 (+2 tell)04.4%
DUP0 2066.7%
Lab285 (+2 tell) 0068.8%
LDem26 0055.3%
PC1 0025.0%
SNP1 0016.7%
UUP0 5055.6%
Total:313 12050.9%

All MPs Eligible to Vote - sorted by party

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Mr Richard BodyBoston and SkegnessConno
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)no
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)no
Eric ForthBromley and ChislehurstContellno
Douglas HoggSleaford and North HykehamConno
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)tellno
Mr Andrew HunterBasingstokeConno
Peter AinsworthEast SurreyConabsent
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)absent
Michael AncramDevizesCon (front bench)absent
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)absent
Mr David AtkinsonBournemouth EastConabsent
Peter AtkinsonHexhamConabsent
Tony BaldryBanburyCon (front bench)absent
John BercowBuckinghamCon (front bench)absent
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)absent
Crispin BluntReigateCon (front bench)absent
Tim BoswellDaventryCon (front bench)absent
Mrs Virginia BottomleySouth West SurreyConabsent
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)absent
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)absent
Mr Peter BrookeCities of London and WestminsterCon (front bench)absent
Angela BrowningTiverton and HonitonCon (front bench)absent
Mr Ian BruceSouth DorsetConabsent
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)absent
John ButterfillBournemouth WestConabsent
Bill CashStoneCon (front bench)absent
Sir Sydney ChapmanChipping BarnetConabsent
James ClappisonHertsmereCon (front bench)absent
Dr Michael ClarkRayleighConabsent
Kenneth ClarkeRushcliffeConabsent
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldCon (front bench)absent
Mr Tim CollinsWestmorland and LonsdaleConabsent
Patrick CormackSouth StaffordshireCon (front bench)absent
Mr James CranBeverley and HoldernessConabsent
David CurrySkipton and RiponConabsent
Quentin DaviesGrantham and StamfordConabsent
David DavisHaltemprice and HowdenCon (front bench)absent
Mr Stephen DayCheadleConabsent
Stephen DorrellCharnwoodConabsent
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)absent
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenCon (front bench)absent
Sir Peter EmeryEast DevonConabsent
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)absent
Mr David FaberWestburyConabsent
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)absent
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)absent
Mr Howard FlightArundel and South DownsConabsent
Mr Norman FowlerSutton ColdfieldConabsent
Liam FoxWoodspringCon (front bench)absent
Christopher FraserMid Dorset and North PooleConabsent
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)absent
Edward GarnierHarboroughCon (front bench)absent
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)absent
Mr Christopher GillLudlowConabsent
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)absent
Mrs Teresa GormanBillericayConabsent
James GrayNorth WiltshireConabsent
Damian GreenAshfordCon (front bench)absent
John GreenwayRyedaleConabsent
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)absent
John GummerSuffolk CoastalConabsent
William HagueRichmond (Yorks)Con (front bench)absent
Sir Archie HamiltonEpsom and EwellCon (front bench)absent
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)absent
Mr Nick HawkinsSurrey HeathConabsent
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)absent
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)absent
Mr Edward HeathOld Bexley and SidcupConabsent
David Heathcoat-AmoryWellsConabsent
Mr Michael HeseltineHenleyConabsent
John HoramOrpingtonConabsent
Michael HowardFolkestone and HytheCon (front bench)absent
Michael JackFyldeConabsent
Robert JacksonWantageConabsent
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)absent
Sir Geoffrey Johnson SmithWealdenConabsent
Robert KeySalisburyConabsent
Mr Tom KingBridgwaterCon (front bench)absent
Julie KirkbrideBromsgroveConabsent
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)absent
Jacqui LaitBeckenhamConabsent
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)absent
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)absent
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)absent
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)absent
David LidingtonAylesburyCon (front bench)absent
Peter LilleyHitchin and HarpendenConabsent
Sir Peter LloydFarehamConabsent
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)absent
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)absent
Sir Nicholas LyellNorth East BedfordshireConabsent
Mr John MacGregorSouth NorfolkConabsent
Andrew MacKayBracknellConabsent
David MacleanPenrith and The BorderConabsent
Mr David MadelSouth West BedfordshireConabsent
Mr John MajorHuntingdonConabsent
Humfrey MalinsWokingConabsent
John MaplesStratford-on-AvonCon (front bench)absent
Michael MatesEast HampshireConabsent
Francis MaudeHorshamCon (front bench)absent
Dr Brian MawhinneyNorth West CambridgeshireConabsent
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)absent
Anne McIntoshVale of YorkCon (front bench)absent
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)absent
Malcolm MossNorth East CambridgeshireConabsent
Mr Patrick NichollsTeignbridgeConabsent
Mr Archie NormanTunbridge WellsConabsent
Stephen O'BrienEddisburyCon (front bench)absent
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)absent
Mr Richard PageSouth West HertfordshireConabsent
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)absent
Owen PatersonNorth ShropshireCon (front bench)absent
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)absent
Mr Michael PortilloKensington and ChelseaConabsent
Mr David PriorNorth NorfolkCon (front bench)absent
John RandallUxbridgeCon (front bench)absent
John RedwoodWokinghamConabsent
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)absent
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)absent
Mrs Marion RoeBroxbourneConabsent
Mr Andrew RoweFaversham and Mid KentConabsent
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)absent
Mr Jonathan SayeedMid BedfordshireConabsent
Mrs Gillian ShephardSouth West NorfolkConabsent
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)absent
Keith SimpsonMid NorfolkCon (front bench)absent
Nicholas SoamesMid SussexConabsent
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)absent
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)absent
Richard SpringWest SuffolkConabsent
Mr Nick St AubynGuildfordConabsent
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)absent
Anthony SteenTotnesConabsent
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)absent
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)absent
Robert SymsPooleCon (front bench)absent
Peter TapsellLouth and HorncastleConabsent
Ian TaylorEsher and WaltonConabsent
Mr John TaylorSolihullConabsent
Mr Teddy TaylorRochford and Southend EastConabsent
Mr John TownendEast YorkshireConabsent
David TredinnickBosworthCon (front bench)absent
Mr Michael TrendWindsorConabsent
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)absent
Peter ViggersGosportConabsent
Robert WalterNorth DorsetConabsent
Charles WardleBexhill and Battlewhilst Conabsent
Nigel WatersonEastbourneConabsent
Mr Bowen WellsHertford and StortfordConabsent
Sir Ray WhitneyWycombeConabsent
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordConabsent
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdConabsent
Mr John WilkinsonRuislip - NorthwoodConabsent
David WillettsHavantCon (front bench)absent
David WilshireSpelthorneConabsent
Ann WintertonCongletonConabsent
Nicholas WintertonMacclesfieldConabsent
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)absent
George YoungNorth West HampshireConabsent
Alan HaselhurstSaffron WaldenDeputy Speaker (front bench)absent
Sylvia HealHalesowen and Rowley Regiswhilst Deputy Speakerabsent
Michael LordCentral Suffolk and North IpswichDeputy Speaker (front bench)absent
Ian PaisleyNorth AntrimDUP (front bench)no
Peter RobinsonBelfast EastDUPno
William McCreaSouth AntrimDUPabsent
Mr Martin BellTattonIndependentabsent
Ken LivingstoneBrent Eastwhilst Independentabsent
Tommy GrahamWest Renfrewshirewhilst Independent Labourabsent
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLab (minister)aye
Mrs Irene AdamsPaisley NorthLab (minister)aye
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLabaye
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)aye
Graham AllenNottingham NorthLab (minister)tellaye
Mr Donald AndersonSwansea EastLab (minister)aye
Janet AndersonRossendale and DarwenLab (minister)aye
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLab (minister)aye
Mr Joe AshtonBassetlawLabaye
John AustinErith and ThamesmeadLabaye
Adrian BaileyWest Bromwich WestLabaye
Mr Tony BanksWest HamLab (minister)aye
Mr Harry BarnesNorth East DerbyshireLabaye
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)aye
John BattleLeeds WestLab (minister)aye
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)aye
Mr Nigel BeardBexleyheath and CrayfordLabaye
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)aye
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)aye
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)aye
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)aye
Mr Tony BennChesterfieldLabaye
Joe BentonBootleLabaye
Mr Gerry BerminghamSt Helens SouthLabaye
Roger BerryKingswoodLabaye
Clive BettsSheffield, AttercliffeLab (minister)aye
Liz BlackmanErewashLabaye
Hazel BlearsSalfordLabaye
Bob BlizzardWaveneyLabaye
Mr Peter BradleyThe WrekinLabaye
Ben BradshawExeterLab (minister)aye
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLab (minister)aye
Russell BrownDumfriesLab (minister)aye
Des BrowneKilmarnock and LoudounLab (minister)aye
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLab (minister)aye
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLabaye
Colin BurgonElmetLabaye
Mrs Christine ButlerCastle PointLabaye
Richard CabornSheffield CentralLab (minister)aye
Mrs Anne CampbellCambridgeLabaye
Mr Dale Campbell-SavoursWorkingtonLab (minister)aye
Mr Jamie CannIpswichLabaye
Mr Ivor CaplinHoveLabaye
Martin CatonGowerLab (minister)aye
Ian CawseyBrigg and GooleLabaye
Ben ChapmanWirral SouthLabaye
David ChaytorBury NorthLabaye
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLabaye
Dr David ClarkSouth ShieldsLabaye
Ms Helen ClarkPeterboroughLabaye
Paul ClarkGillinghamLabaye
Charles ClarkeNorwich SouthLab (minister)aye
Mr Eric ClarkeMidlothianLabaye
Tom ClarkeCoatbridge and ChrystonLabaye
David ClellandTyne BridgeLab (minister)aye
Ann CoffeyStockportLab (minister)aye
Harry CohenLeyton and WansteadLabaye
Mr Iain ColemanHammersmith and FulhamLabaye
Michael ConnartyFalkirk EastLab (minister)aye
Robin CookLivingstonLab (minister)aye
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)aye
Jeremy CorbynIslington NorthLabaye
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLabaye
Mr Tom CoxTootingLabaye
Professor Ross CranstonDudley NorthLab (minister)aye
John CryerHornchurchLab (minister)aye
Dr Jack CunninghamCopelandLabaye
Jim CunninghamCoventry SouthLab (minister)aye
Mr Tam DalyellLinlithgowLabaye
Mr Keith DarvillUpminsterLabaye
Mrs Valerie DaveyBristol WestLabaye
Ian DavidsonGlasgow PollokLab (minister)aye
Mr Denzil DaviesLlanelliLabaye
Mr Terry DavisBirmingham, Hodge HillLabaye
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)aye
Jim DobbinHeywood and MiddletonLabaye
Frank DobsonHolborn and St PancrasLabaye
Brian H DonohoeCunninghame SouthLab (minister)aye
Frank DoranAberdeen CentralLabaye
Jim DowdLewisham WestLab (minister)aye
David DrewStroudLab (minister)aye
Angela EagleWallaseyLab (minister)aye
Maria EagleLiverpool, GarstonLabaye
Clive EffordElthamLab (minister)aye
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)aye
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLabaye
Bill EtheringtonSunderland NorthLabaye
Frank FieldBirkenheadLabaye
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLabaye
Ms Lorna FitzsimonsRochdaleLabaye
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)aye
Paul FlynnNewport WestLabaye
Barbara FollettStevenageLabaye
Mr Derek FosterBishop AucklandLab (minister)aye
Michael Jabez FosterHastings and RyeLabaye
Mr George FoulkesCarrick, Cumnock and Doon ValleyLab (minister)aye
Sam GalbraithStrathkelvin and BearsdenLabaye
Mike GapesIlford SouthLab (minister)aye
Bruce GeorgeWalsall SouthLabaye
Neil GerrardWalthamstowLabaye
Ian GibsonNorwich NorthLabaye
Linda GilroyPlymouth, SuttonLabaye
Dr Norman GodmanGreenock and InverclydeLabaye
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLabaye
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLabaye
Mrs Llin GoldingNewcastle-under-LymeLab (minister)aye
Mrs Eileen GordonRomfordLabaye
Ms Jane GriffithsReading EastLabaye
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLabaye
Mr Win GriffithsBridgendLabaye
Mr Bruce GrocottTelfordLabaye
John GroganSelbyLab (minister)aye
Peter HainNeathLab (minister)aye
Mike HallWeaver ValeLab (minister)aye
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)aye
David HansonDelynLab (minister)aye
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)aye
John HealeyWentworthLabaye
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLabaye
Mr Ivan HendersonHarwichLabaye
Mark HendrickPrestonLab (minister)aye
Stephen HepburnJarrowLab (minister)aye
John HeppellNottingham EastLabaye
Stephen HesfordWirral WestLabaye
Keith HillStreathamLab (minister)aye
Mr David HinchliffeWakefieldLabaye
Margaret HodgeBarkingLab (minister)aye
Kate HoeyVauxhallLab (minister)aye
Jimmy HoodClydesdaleLab (minister)aye
Kelvin HopkinsLuton NorthLabaye
Kim HowellsPontypriddLab (minister)aye
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)aye
Mr Kevin HughesDoncaster NorthLab (minister)aye
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLabaye
Mr Alan HurstBraintreeLabaye
John HuttonBarrow and FurnessLab (minister)aye
Brian IddonBolton South EastLabaye
Eric IllsleyBarnsley CentralLabaye
Mrs Helen JacksonSheffield, HillsboroughLabaye
Mr David JamiesonPlymouth, DevonportLab (minister)aye
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLab (minister)aye
Mr Barry JonesAlyn and DeesideLabaye
Fiona JonesNewarkLabaye
Ms Jenny JonesWolverhampton South WestLabaye
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLabaye
Martyn JonesClwyd SouthLabaye
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)aye
Eric JoyceFalkirk WestLabaye
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)aye
Ann KeenBrentford and IsleworthLabaye
Fraser KempHoughton and Washington EastLabaye
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLab (minister)aye
David KidneyStaffordLabaye
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLabaye
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLabaye
Stephen LadymanSouth ThanetLabaye
David LammyTottenhamLab (minister)aye
Mrs Jackie LawrencePreseli PembrokeshireLabaye
Chris LeslieShipleyLabaye
Tom LevittHigh PeakLabaye
Ivan LewisBury SouthLabaye
Mrs Helen LiddellAirdrie and ShottsLab (minister)aye
Martin LintonBatterseaLabaye
Tony LloydManchester CentralLabaye
Mr David LockWyre ForestLab (minister)aye
Andrew LoveEdmontonLab (minister)aye
Mr Calum MacDonaldNa h-Eileanan an IarLabaye
Andrew MacKinlayThurrockLabaye
Fiona MactaggartSloughLabaye
Mrs Alice MahonHalifaxLabaye
Judy MallaberAmber ValleyLabaye
Mr Peter MandelsonHartlepoolLabaye
David MarshallGlasgow ShettlestonLabaye
Dr Jim MarshallLeicester SouthLabaye
Eric MartlewCarlisleLabaye
Mr John MaxtonGlasgow CathcartLab (minister)aye
Thomas McAvoyGlasgow RutherglenLab (minister)aye
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)aye
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLab (minister)aye
John McFallDumbartonLab (minister)aye
Anne McGuireStirlingLab (minister)aye
Shona McIsaacCleethorpesLabaye
Rosemary McKennaCumbernauld and KilsythLabaye
Mr Kevin McNamaraKingston upon Hull NorthLabaye
Tony McNultyHarrow EastLab (minister)aye
Mr John McWilliamBlaydonLabaye
Gillian MerronLincolnLabaye
Alun MichaelCardiff South and PenarthLabaye
Mr Bill MichieSheffield, HeeleyLabaye
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)aye
Laura MoffattCrawleyLabaye
Margaret MoranLuton SouthLabaye
Julie MorganCardiff NorthLabaye
Elliot MorleyScunthorpeLab (minister)aye
Ms Estelle MorrisBirmingham, YardleyLab (minister)aye
Chris MullinSunderland SouthLab (minister)aye
Paul MurphyTorfaenLab (minister)aye
Doug NaysmithBristol North WestLabaye
Mr Bill O'BrienNormantonLabaye
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)aye
Edward O'HaraKnowsley SouthLabaye
Mrs Diana OrganForest of DeanLabaye
Sandra OsborneAyrLabaye
Ian PearsonDudley SouthLab (minister)tellaye
Mr Tom PendryStalybridge and HydeLabaye
Mr Colin PickthallWest LancashireLabaye
Mr Peter PikeBurnleyLabaye
Mr Chris PondGraveshamLabaye
Greg PopeHyndburnLab (minister)aye
Steve PoundEaling NorthLab (minister)aye
Mr Raymond PowellOgmoreLabaye
Bridget PrenticeLewisham EastLabaye
Gordon PrenticePendleLabaye
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)aye
Gwyn ProsserDoverLabaye
Ken PurchaseWolverhampton North EastLabaye
Ms Joyce QuinGateshead East and Washington WestLab (minister)aye
Mr Lawrie QuinnScarborough and WhitbyLabaye
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLab (minister)aye
Andy ReedLoughboroughLabaye
John RobertsonGlasgow AnnieslandLabaye
Mrs Barbara RocheHornsey and Wood GreenLab (minister)aye
Mr Jeff RookerBirmingham, Perry BarrLab (minister)aye
Terry RooneyBradford NorthLabaye
Mr Ernie RossDundee WestLabaye
Mr Ted RowlandsMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)aye
Chris RuaneVale of ClwydLab (minister)aye
Christine RussellCity of ChesterLabaye
Joan RyanEnfield NorthLabaye
Martin SalterReading WestLabaye
Mohammad SarwarGlasgow GovanLabaye
Mr Malcolm SavidgeAberdeen NorthLabaye
Mr Brian SedgemoreHackney South and ShoreditchLabaye
Mr Robert SheldonAshton-under-LyneLab (minister)aye
Ms Debra ShipleyStourbridgeLabaye
Alan SimpsonNottingham SouthLabaye
Marsha SinghBradford WestLabaye
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)aye
Andrew SmithOxford EastLab (minister)aye
Angela SmithBasildonLabaye
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLabaye
Jacqui SmithRedditchLab (minister)aye
John SmithVale of GlamorganLabaye
Mr Llew SmithBlaenau GwentLabaye
Mr Clive SoleyEaling, Acton and Shepherd's BushLab (minister)aye
Helen SouthworthWarrington SouthLabaye
John SpellarWarleyLab (minister)aye
Rachel SquireDunfermline WestLabaye
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLabaye
Mr Gerry SteinbergCity of DurhamLabaye
Mr David StewartInverness East, Nairn and LochaberLabaye
Ian StewartEcclesLabaye
Howard StoateDartfordLabaye
Gavin StrangEdinburgh East and MusselburghLabaye
Jack StrawBlackburnLab (minister)aye
Graham StringerManchester, BlackleyLab (minister)aye
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)aye
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)aye
Mrs Ann TaylorDewsburyLab (minister)aye
David TaylorNorth West LeicestershireLabaye
Mr Peter Temple-MorrisLeominsterwhilst Labaye
Paddy TippingSherwoodLab (minister)aye
Don TouhigIslwynLab (minister)aye
Jon TrickettHemsworthLab (minister)aye
Paul TruswellPudseyLabaye
Mr Dennis TurnerWolverhampton South EastLab (minister)aye
Desmond TurnerBrighton, KemptownLabaye
Neil TurnerWiganLabaye
Derek TwiggHaltonLabaye
Stephen TwiggEnfield, SouthgateLab (minister)aye
Mr Bill TynanHamilton SouthLabaye
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)aye
Claire WardWatfordLabaye
Robert WareingLiverpool, West DerbyLabaye
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)aye
Mr Brian WhiteNorth East Milton KeynesLabaye
Alan WhiteheadSouthampton, TestLabaye
Dr Alan WilliamsCarmarthen East and DinefwrLabaye
Alan WilliamsSwansea WestLabaye
Betty WilliamsConwyLabaye
David WinnickWalsall NorthLab (minister)aye
Rosie WintertonDoncaster CentralLabaye
Mike WoodBatley and SpenLabaye
Shaun WoodwardWitneywhilst Labaye
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLabaye
Mr Jimmy WrayGlasgow BailliestonLabaye
Tony WrightCannock ChaseLabaye
Douglas AlexanderPaisley SouthLababsent
Ms Candy AthertonFalmouth and CamborneLababsent
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLababsent
Mr Andrew BennettDenton and ReddishLababsent
Mr Harold BestLeeds North WestLababsent
Tony BlairSedgefieldLab (minister)absent
David BlunkettSheffield, BrightsideLab (minister)absent
Mr Paul BoatengBrent SouthLab (minister)absent
David BorrowSouth RibbleLababsent
Mr Keith BradleyManchester, WithingtonLab (minister)absent
Gordon BrownDunfermline EastLab (minister)absent
Stephen ByersNorth TynesideLab (minister)absent
Alan CampbellTynemouthLab (minister)absent
Ronnie CampbellBlyth ValleyLab (minister)absent
Mr Roger CasaleWimbledonLababsent
Malcolm ChisholmEdinburgh North and LeithLababsent
Ms Judith ChurchDagenhamLababsent
Dr Lynda ClarkEdinburgh PentlandsLab (minister)absent
Mr Tony ClarkeNorthampton SouthLababsent
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)absent
Vernon CoakerGedlingLababsent
Mr Tony ColmanPutneyLababsent
Frank CookStockton NorthLababsent
Mr Robin CorbettBirmingham, ErdingtonLab (minister)absent
Ms Jean CorstonBristol EastLab (minister)absent
David CrausbyBolton North EastLab (minister)absent
Ann CryerKeighleyLababsent
John CummingsEasingtonLababsent
Mr Lawrence CunliffeLeighLababsent
Claire Curtis-ThomasCrosbyLababsent
Alistair DarlingEdinburgh CentralLab (minister)absent
Geraint DaviesCroydon CentralLab (minister)absent
Mr Ron DaviesCaerphillyLababsent
Mr Hilton DawsonLancaster and WyreLababsent
Janet DeanBurtonLababsent
Andrew DismoreHendonLababsent
Ms Julia DrownSouth SwindonLababsent
Gwyneth DunwoodyCrewe and NantwichLababsent
Mr Huw EdwardsMonmouthLababsent
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLababsent
Michael FosterWorcesterLababsent
Mrs Maria FyfeGlasgow MaryhillLababsent
George GallowayGlasgow KelvinLababsent
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)absent
Mr John GunnellMorley and RothwellLababsent
Patrick HallBedfordLababsent
Patricia HewittLeicester WestLab (minister)absent
John Home RobertsonEast LothianLababsent
Geoff HoonAshfieldLab (minister)absent
Phil HopeCorbyLababsent
Mr Alan HowarthNewport EastLab (minister)absent
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLab (minister)absent
Beverley HughesStretford and UrmstonLab (minister)absent
Adam IngramEast KilbrideLab (minister)absent
Glenda JacksonHampstead and HighgateLababsent
Brian JenkinsTamworthLababsent
Miss Melanie JohnsonWelwyn HatfieldLab (minister)absent
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)absent
Mr Jon Owen JonesCardiff CentralLababsent
Sally KeebleNorthampton NorthLababsent
Alan KeenFeltham and HestonLababsent
Ruth KellyBolton WestLababsent
Piara S KhabraEaling, SouthallLababsent
Mr Andy KingRugby and KenilworthLababsent
Ms Oona KingBethnal Green and BowLab (minister)absent
Ms Tess KinghamGloucesterLababsent
Bob LaxtonDerby NorthLababsent
David LepperBrighton, PavilionLababsent
Mr Terry LewisWorsleyLababsent
Denis MacShaneRotherhamLababsent
Dr John MarekWrexhamLababsent
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)absent
Mr Paul MarsdenShrewsbury and AtchamLababsent
Robert Marshall-AndrewsMedwayLababsent
John McAllionDundee EastLababsent
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLab (minister)absent
Chris McCaffertyCalder ValleyLababsent
Ian McCartneyMakerfieldLab (minister)absent
Henry McLeishCentral FifeLababsent
Mr Tony McWalterHemel HempsteadLababsent
Michael MeacherOldham West and RoytonLab (minister)absent
Alan MealeMansfieldLab (minister)absent
Alan MilburnDarlingtonLab (minister)absent
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)absent
Dr Lewis MoonieKirkcaldyLab (minister)absent
Mr Rhodri MorganCardiff WestLababsent
Sir John MorrisAberavonLababsent
Kali MountfordColne ValleyLababsent
Dr Mo MowlamRedcarLab (minister)absent
George MudieLeeds EastLababsent
Denis MurphyWansbeckLababsent
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)absent
Dan NorrisWansdykeLababsent
Mr Martin O'NeillOchilLab (minister)absent
Bill OlnerNuneatonLababsent
Nick PalmerBroxtoweLababsent
Ms Linda PerhamIlford NorthLababsent
James PlaskittWarwick and LeamingtonLababsent
Mr Kerry PollardSt AlbansLababsent
John PrescottKingston upon Hull EastLab (minister)absent
Mr Giles RadiceNorth DurhamLab (minister)absent
Bill RammellHarlowLababsent
Mr Syd RapsonPortsmouth NorthLababsent
John ReidHamilton North and BellshillLab (minister)absent
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLababsent
Mr Allan RogersRhonddaLababsent
Frank RoyMotherwell and WishawLababsent
Joan RuddockLewisham, DeptfordLababsent
Mr Phil SawfordKetteringLababsent
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLababsent
Barry SheermanHuddersfieldLab (minister)absent
Clare ShortBirmingham, LadywoodLab (minister)absent
Mr Chris SmithIslington South and FinsburyLab (minister)absent
Mr Peter SnapeWest Bromwich EastLababsent
Mr George StevensonStoke-on-Trent SouthLababsent
Mr Paul StinchcombeWellingboroughLababsent
Dari TaylorStockton SouthLababsent
Mr Gareth ThomasClwyd WestLababsent
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)absent
Stephen TimmsEast HamLab (minister)absent
Mark ToddSouth DerbyshireLababsent
Dr George TurnerNorth West NorfolkLababsent
Keith VazLeicester EastLab (minister)absent
Rudi VisFinchley and Golders GreenLababsent
Malcolm WicksCroydon NorthLab (minister)absent
Michael WillsNorth SwindonLab (minister)absent
Mr Brian WilsonCunninghame NorthLab (minister)absent
Mr Tony WorthingtonClydebank and MilngavieLababsent
Anthony D WrightGreat YarmouthLababsent
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLababsent
Norman BakerLewesLDem (front bench)aye
Mrs Jackie BallardTauntonLDemaye
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)aye
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)aye
Mr John BurnettTorridge and West DevonLDemaye
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)aye
Menzies CampbellNorth East FifeLDemaye
Mr Brian CotterWeston-Super-MareLDem (front bench)aye
Mr Ronnie FearnSouthportLDem (front bench)aye
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)aye
Sandra GidleyRomseyLDemaye
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)aye
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)aye
Paul KeetchHerefordLDemaye
Mr Archy KirkwoodRoxburgh and BerwickshireLDem (front bench)aye
Mr Richard LivseyBrecon and RadnorshireLDem (front bench)aye
Michael MooreTweeddale, Ettrick and LauderdaleLDem (front bench)aye
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDemaye
Mr David RendelNewburyLDemaye
Bob RussellColchesterLDem (front bench)aye
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)aye
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)aye
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)aye
Matthew TaylorTruro and St AustellLDemaye
Dr Jenny TongeRichmond ParkLDemaye
Mr Paul TylerNorth CornwallLDem (front bench)aye
Mr Richard AllanSheffield, HallamLDem (front bench)absent
Mr Paddy AshdownYeovilLDem (front bench)absent
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)absent
Dr Peter BrandIsle of WightLDemabsent
Colin BreedSouth East CornwallLDemabsent
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)absent
Mr David ChidgeyEastleighLDem (front bench)absent
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)absent
Don FosterBathLDem (front bench)absent
Donald GorrieEdinburgh WestLDemabsent
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDemabsent
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)absent
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)absent
Mr Nigel JonesCheltenhamLDem (front bench)absent
Charles KennedyRoss, Skye and Inverness WestLDem (front bench)absent
Mr Robert MaclennanCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)absent
Mrs Ray MichieArgyll and ButeLDemabsent
Mark OatenWinchesterLDemabsent
Jim WallaceOrkney and ShetlandLDemabsent
Steve WebbNorthavonLDem (front bench)absent
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDem (front bench)absent
Mr Simon ThomasCeredigionPCaye
Mr Ieuan Wyn JonesYnys MônPCabsent
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)absent
Mr Dafydd WigleyCaernarfonPCabsent
Mr John HumeFoyleSDLPabsent
Mr Seamus MallonNewry and ArmaghSDLPabsent
Eddie McGradySouth DownSDLPabsent
Gerry AdamsBelfast WestSFabsent
Martin McGuinnessMid UlsterSFabsent
Alex SalmondBanff and BuchanSNPaye
Roseanna CunninghamPerthSNPabsent
Margaret EwingMoraySNPabsent
Alasdair MorganGalloway and Upper NithsdaleSNPabsent
John SwinneyNorth TaysideSNPabsent
Andrew WelshAngusSNPabsent
Michael MartinGlasgow Springburnwhilst Speaker (front bench)absent
Robert McCartneyNorth DownUKUPabsent
Mr Roy BeggsEast AntrimUUPno
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyUUP (front bench)no
Mr William RossEast LondonderryUUPno
Martin SmythBelfast SouthUUPno
John TaylorStrangfordUUPno
Mr Ken MaginnisFermanagh and South TyroneUUPabsent
Mr William ThompsonWest TyroneUUPabsent
Rt Hon David TrimbleUpper BannUUP (front bench)absent
Mr Cecil WalkerBelfast NorthUUPabsent

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive