European Parliamentary and Local Elections (Pilots) Bill — 16 Mar 2004 at 19:16

I beg to move, That the House do now sit in private.

Question put forthwith, pursuant to Standing Order No. 163 (Motions to sit in private):-

The House having divided: Ayes 122, Noes 311.

Debate in Parliament | Historical Hansard | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (No)Minority (Aye)BothTurnout
Con0 118 (+2 tell)074.1%
DUP2 0033.3%
Independent1 0050.0%
Independent Conservative0 1050.0%
Lab262 (+2 tell) 0064.7%
LDem43 0079.6%
PC3 0075.0%
UUP0 3060.0%
Total:311 122068.0%

All MPs Eligible to Vote - sorted by party

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Peter AinsworthEast SurreyConaye
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)aye
Michael AncramDevizesCon (front bench)aye
Peter AtkinsonHexhamConaye
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)aye
Tony BaldryBanburyCon (front bench)aye
Gregory BarkerBexhill and BattleCon (front bench)aye
Crispin BluntReigateCon (front bench)aye
Tim BoswellDaventryCon (front bench)aye
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)aye
Mrs Virginia BottomleySouth West SurreyConaye
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)aye
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)aye
Angela BrowningTiverton and HonitonCon (front bench)aye
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)aye
Alistair BurtNorth East BedfordshireConaye
John ButterfillBournemouth WestConaye
David CameronWitneyCon (front bench)aye
Bill CashStoneCon (front bench)aye
Sir Sydney ChapmanChipping BarnetConaye
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)aye
James ClappisonHertsmereCon (front bench)aye
Kenneth ClarkeRushcliffeCon (front bench)aye
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldCon (front bench)tellaye
Mr Tim CollinsWestmorland and LonsdaleConaye
Derek ConwayOld Bexley and SidcupConaye
Patrick CormackSouth StaffordshireCon (front bench)aye
David CurrySkipton and RiponConaye
Quentin DaviesGrantham and StamfordCon (front bench)aye
David DavisHaltemprice and HowdenCon (front bench)aye
Mr Peter DuncanGalloway and Upper NithsdaleConaye
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenConaye
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)aye
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)aye
Mark FieldCities of London and WestminsterCon (front bench)aye
Mr Adrian FlookTauntonConaye
Eric ForthBromley and ChislehurstConaye
Liam FoxWoodspringCon (front bench)aye
Mark FrancoisRayleighCon (front bench)aye
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)aye
Edward GarnierHarboroughConaye
Paul GoodmanWycombeConaye
James GrayNorth WiltshireConaye
Damian GreenAshfordCon (front bench)aye
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)aye
John GummerSuffolk CoastalCon (front bench)aye
William HagueRichmond (Yorks)Con (front bench)aye
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)aye
Mr Nick HawkinsSurrey HeathConaye
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)aye
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)aye
David Heathcoat-AmoryWellsConaye
Charles HendryWealdenCon (front bench)aye
Mark HobanFarehamCon (front bench)aye
John HoramOrpingtonConaye
Michael JackFyldeConaye
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)aye
Boris JohnsonHenleyCon (front bench)aye
Robert KeySalisburyConaye
Julie KirkbrideBromsgroveConaye
Greg KnightEast YorkshireCon (front bench)aye
Eleanor LaingEpping ForestConaye
Jacqui LaitBeckenhamConaye
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)aye
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)aye
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)aye
Ian Liddell-GraingerBridgwaterCon (front bench)aye
David LidingtonAylesburyCon (front bench)aye
Peter LilleyHitchin and HarpendenConaye
Andrew MacKayBracknellConaye
David MacleanPenrith and The BorderCon (front bench)aye
John MaplesStratford-on-AvonCon (front bench)aye
Dr Brian MawhinneyNorth West CambridgeshireConaye
Anne McIntoshVale of YorkCon (front bench)aye
Andrew MitchellSutton ColdfieldCon (front bench)aye
Malcolm MossNorth East CambridgeshireConaye
Andrew MurrisonWestburyCon (front bench)aye
Mr Archie NormanTunbridge WellsConaye
Stephen O'BrienEddisburyCon (front bench)aye
George OsborneTattonCon (front bench)aye
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)aye
Mr Richard PageSouth West HertfordshireConaye
Owen PatersonNorth ShropshireConaye
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)aye
John RandallUxbridgeCon (front bench)aye
John RedwoodWokinghamConaye
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentCon (front bench)aye
Mrs Marion RoeBroxbourneConaye
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)aye
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)tellaye
Mrs Gillian ShephardSouth West NorfolkCon (front bench)aye
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)aye
Mark SimmondsBoston and SkegnessCon (front bench)aye
Keith SimpsonMid NorfolkCon (front bench)aye
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)aye
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)aye
Bob SpinkCastle PointConaye
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)aye
Anthony SteenTotnesConaye
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)aye
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)aye
Hugo SwireEast DevonCon (front bench)aye
Robert SymsPooleCon (front bench)aye
Peter TapsellLouth and HorncastleCon (front bench)aye
Mr John TaylorSolihullConaye
Mr Teddy TaylorRochford and Southend EastConaye
David TredinnickBosworthCon (front bench)aye
Mr Michael TrendWindsorConaye
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)aye
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)aye
Robert WalterNorth DorsetCon (front bench)aye
Nigel WatersonEastbourneConaye
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordCon (front bench)aye
Bill WigginLeominsterCon (front bench)aye
Mr John WilkinsonRuislip - NorthwoodConaye
David WillettsHavantCon (front bench)aye
David WilshireSpelthorneConaye
Nicholas WintertonMacclesfieldConaye
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)aye
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)aye
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)absent
Mr David AtkinsonBournemouth EastConabsent
John BaronBillericayCon (front bench)absent
Henry BellinghamNorth West NorfolkCon (front bench)absent
John BercowBuckinghamCon (front bench)absent
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)absent
Mr James CranBeverley and HoldernessConabsent
Jonathan DjanoglyHuntingdonCon (front bench)absent
Stephen DorrellCharnwoodConabsent
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)absent
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)absent
Mr Howard FlightArundel and South Downswhilst Con (front bench)absent
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)absent
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)absent
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)absent
John GreenwayRyedaleConabsent
Douglas HoggSleaford and North HykehamConabsent
Michael HowardFolkestone and HytheCon (front bench)absent
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)absent
Robert JacksonWantagewhilst Conabsent
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)absent
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)absent
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)absent
Humfrey MalinsWokingConabsent
Michael MatesEast HampshireConabsent
Francis MaudeHorshamConabsent
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)absent
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)absent
Patrick MercerNewarkConabsent
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)absent
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)absent
Mr Michael PortilloKensington and ChelseaConabsent
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)absent
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)absent
Mr Jonathan SayeedMid Bedfordshirewhilst Conabsent
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)absent
Nicholas SoamesMid SussexCon (front bench)absent
Richard SpringWest SuffolkConabsent
Ian TaylorEsher and WaltonConabsent
Peter ViggersGosportConabsent
Angela WatkinsonUpminsterCon (front bench)absent
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdConabsent
Alan HaselhurstSaffron WaldenDeputy Speaker (front bench)absent
Sylvia HealHalesowen and Rowley RegisDeputy Speakerabsent
Michael LordCentral Suffolk and North IpswichDeputy Speaker (front bench)absent
Gregory CampbellEast LondonderryDUP (front bench)no
Iris RobinsonStrangfordDUPno
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)absent
Jeffrey M. DonaldsonLagan Valleywhilst DUP (front bench)absent
Ian PaisleyNorth AntrimDUP (front bench)absent
Peter RobinsonBelfast EastDUPabsent
Richard TaylorWyre ForestIndependentno
George GallowayGlasgow Kelvinwhilst Independentabsent
Mr Andrew HunterBasingstokewhilst Independent Conservativeaye
Ann WintertonCongletonwhilst Independent Conservativeabsent
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLabno
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLab (minister)no
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)no
Douglas AlexanderPaisley SouthLab (minister)no
Graham AllenNottingham NorthLabno
Mr Donald AndersonSwansea EastLab (minister)no
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLab (minister)no
Ms Candy AthertonFalmouth and CamborneLabno
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLab (minister)no
John AustinErith and ThamesmeadLabno
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)no
Vera BairdRedcarLabno
Mr Tony BanksWest HamLab (minister)no
Mr Harry BarnesNorth East DerbyshireLabno
Mr Nigel BeardBexleyheath and CrayfordLabno
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)no
Mr Andrew BennettDenton and ReddishLabno
Mr Harold BestLeeds North WestLabno
Liz BlackmanErewashLabno
Hazel BlearsSalfordLab (minister)no
David BorrowSouth RibbleLabno
Mr Keith BradleyManchester, WithingtonLab (minister)no
Mr Peter BradleyThe WrekinLabno
Ben BradshawExeterLab (minister)no
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)no
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLabno
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLab (minister)no
Andy BurnhamLeighLabno
Stephen ByersNorth TynesideLabno
David CairnsGreenock and InverclydeLabno
Alan CampbellTynemouthLabno
Ronnie CampbellBlyth ValleyLabno
Mr Ivor CaplinHoveLab (minister)no
Martin CatonGowerLab (minister)no
Ian CawseyBrigg and GooleLabno
Colin ChallenMorley and RothwellLabno
Ben ChapmanWirral SouthLabno
David ChaytorBury NorthLabno
Ms Helen ClarkPeterboroughLabno
Dr Lynda ClarkEdinburgh PentlandsLab (minister)no
Paul ClarkGillinghamLab (minister)tellno
David ClellandTyne BridgeLabno
Vernon CoakerGedlingLab (minister)no
Michael ConnartyFalkirk EastLab (minister)no
Frank CookStockton NorthLabno
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)no
Jeremy CorbynIslington NorthLabno
Ms Jean CorstonBristol EastLab (minister)no
Mr Tom CoxTootingLabno
David CrausbyBolton North EastLab (minister)no
John CryerHornchurchLabno
Jim CunninghamCoventry SouthLab (minister)no
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)no
Mr Tam DalyellLinlithgowLabno
Mrs Valerie DaveyBristol WestLabno
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)no
Geraint DaviesCroydon CentralLabno
Mr Hilton DawsonLancaster and WyreLabno
Janet DeanBurtonLabno
Parmjit DhandaGloucesterLabno
Jim DobbinHeywood and MiddletonLabno
Frank DobsonHolborn and St PancrasLabno
Brian H DonohoeCunninghame SouthLab (minister)no
Frank DoranAberdeen CentralLab (minister)no
Jim DowdLewisham WestLab (minister)no
David DrewStroudLab (minister)no
Gwyneth DunwoodyCrewe and NantwichLabno
Angela EagleWallaseyLab (minister)no
Maria EagleLiverpool, GarstonLab (minister)no
Mr Huw EdwardsMonmouthLabno
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)no
Bill EtheringtonSunderland NorthLabno
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLab (minister)no
Frank FieldBirkenheadLab (minister)no
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLabno
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLab (minister)no
Ms Lorna FitzsimonsRochdaleLabno
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)no
Paul FlynnNewport WestLab (minister)no
Barbara FollettStevenageLabno
Mr Derek FosterBishop AucklandLab (minister)no
Michael FosterWorcesterLabno
Michael Jabez FosterHastings and RyeLabno
Hywel FrancisAberavonLab (minister)no
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)no
Bruce GeorgeWalsall SouthLabno
Neil GerrardWalthamstowLabno
Ian GibsonNorwich NorthLabno
Linda GilroyPlymouth, SuttonLabno
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLabno
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLab (minister)no
Mr Win GriffithsBridgendLabno
John GroganSelbyLabno
Peter HainNeathLab (minister)no
Mike HallWeaver ValeLabno
Patrick HallBedfordLabno
David HansonDelynLabno
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)no
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)no
Mr Ivan HendersonHarwichLabno
Stephen HepburnJarrowLab (minister)no
John HeppellNottingham EastLab (minister)tellno
Stephen HesfordWirral WestLabno
David HeyesAshton-under-LyneLab (minister)no
Keith HillStreathamLab (minister)no
Mr David HinchliffeWakefieldLabno
Margaret HodgeBarkingLab (minister)no
Phil HopeCorbyLab (minister)no
Kelvin HopkinsLuton NorthLab (minister)no
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLabno
Kim HowellsPontypriddLab (minister)no
Beverley HughesStretford and UrmstonLab (minister)no
Mr Kevin HughesDoncaster NorthLabno
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLabno
Mr Alan HurstBraintreeLabno
John HuttonBarrow and FurnessLab (minister)no
Brian IddonBolton South EastLabno
Eric IllsleyBarnsley CentralLabno
Adam IngramEast KilbrideLab (minister)no
Mrs Helen JacksonSheffield, HillsboroughLabno
Mr David JamiesonPlymouth, DevonportLab (minister)no
Brian JenkinsTamworthLabno
Miss Melanie JohnsonWelwyn HatfieldLab (minister)no
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)no
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)no
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLabno
Martyn JonesClwyd SouthLabno
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)no
Sally KeebleNorthampton NorthLabno
Ann KeenBrentford and IsleworthLabno
Fraser KempHoughton and Washington EastLab (minister)no
Piara S KhabraEaling, SouthallLabno
David KidneyStaffordLabno
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLabno
Ms Oona KingBethnal Green and BowLabno
Jim KnightSouth DorsetLabno
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLabno
Stephen LadymanSouth ThanetLab (minister)no
David LammyTottenhamLab (minister)no
Mrs Jackie LawrencePreseli PembrokeshireLabno
Bob LaxtonDerby NorthLabno
David LepperBrighton, PavilionLabno
Chris LeslieShipleyLab (minister)no
Mr Terry LewisWorsleyLabno
Mrs Helen LiddellAirdrie and ShottsLabno
Martin LintonBatterseaLabno
Tony LloydManchester CentralLabno
Andrew LoveEdmontonLab (minister)no
Mr Calum MacDonaldNa h-Eileanan an IarLabno
Andrew MacKinlayThurrockLabno
Fiona MactaggartSloughLab (minister)no
Rob MarrisWolverhampton South WestLab (minister)no
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)no
David MarshallGlasgow ShettlestonLabno
Dr Jim MarshallLeicester SouthLabno
Eric MartlewCarlisleLabno
Thomas McAvoyGlasgow RutherglenLab (minister)no
Chris McCaffertyCalder ValleyLabno
Ian McCartneyMakerfieldLab (minister)no
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)no
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLabno
John McFallDumbartonLab (minister)no
Shona McIsaacCleethorpesLabno
Tony McNultyHarrow EastLab (minister)no
Mr Tony McWalterHemel HempsteadLabno
Mr John McWilliamBlaydonLabno
Gillian MerronLincolnLab (minister)no
David MilibandSouth ShieldsLab (minister)no
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)no
Laura MoffattCrawleyLabno
Chris MoleIpswichLabno
Dr Lewis MoonieKirkcaldyLabno
Margaret MoranLuton SouthLab (minister)no
Julie MorganCardiff NorthLabno
Elliot MorleyScunthorpeLab (minister)no
Kali MountfordColne ValleyLabno
George MudieLeeds EastLab (minister)no
Denis MurphyWansbeckLabno
Doug NaysmithBristol North WestLabno
Dan NorrisWansdykeLabno
Bill OlnerNuneatonLabno
Mrs Diana OrganForest of DeanLabno
Albert OwenYnys MônLab (minister)no
Nick PalmerBroxtoweLabno
Ian PearsonDudley SouthLab (minister)no
Mr Colin PickthallWest LancashireLabno
James PlaskittWarwick and LeamingtonLabno
Mr Kerry PollardSt AlbansLabno
Mr Chris PondGraveshamLab (minister)no
Bridget PrenticeLewisham EastLab (minister)no
Gordon PrenticePendleLabno
John PrescottKingston upon Hull EastLab (minister)no
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)no
Gwyn ProsserDoverLabno
Ken PurchaseWolverhampton North EastLabno
Mr Lawrie QuinnScarborough and WhitbyLabno
Bill RammellHarlowLab (minister)no
Mr Syd RapsonPortsmouth NorthLabno
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLab (minister)no
Andy ReedLoughboroughLabno
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabno
Mrs Barbara RocheHornsey and Wood GreenLabno
Terry RooneyBradford NorthLabno
Mr Ernie RossDundee WestLabno
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)no
Chris RuaneVale of ClwydLabno
Christine RussellCity of ChesterLabno
Joan RyanEnfield NorthLab (minister)no
Mohammad SarwarGlasgow GovanLabno
Mr Malcolm SavidgeAberdeen NorthLabno
Mr Phil SawfordKetteringLabno
Mr Brian SedgemoreHackney South and ShoreditchLabno
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLabno
Barry SheermanHuddersfieldLab (minister)no
Jim SheridanWest RenfrewshireLab (minister)no
Clare ShortBirmingham, LadywoodLabno
Alan SimpsonNottingham SouthLabno
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)no
Andrew SmithOxford EastLab (minister)no
Mr Chris SmithIslington South and FinsburyLabno
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLabno
Jacqui SmithRedditchLab (minister)no
John SmithVale of GlamorganLabno
Mr Llew SmithBlaenau GwentLabno
Mr Clive SoleyEaling, Acton and Shepherd's BushLab (minister)no
Rachel SquireDunfermline WestLabno
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLabno
Mr Gerry SteinbergCity of DurhamLabno
Mr George StevensonStoke-on-Trent SouthLabno
Mr Paul StinchcombeWellingboroughLabno
Howard StoateDartfordLabno
Gavin StrangEdinburgh East and MusselburghLabno
Graham StringerManchester, BlackleyLab (minister)no
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)no
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)no
Dari TaylorStockton SouthLabno
David TaylorNorth West LeicestershireLabno
Mr Gareth ThomasClwyd WestLabno
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)no
Mark ToddSouth DerbyshireLabno
Don TouhigIslwynLab (minister)no
Jon TrickettHemsworthLab (minister)no
Paul TruswellPudseyLabno
Mr Dennis TurnerWolverhampton South EastLab (minister)no
Desmond TurnerBrighton, KemptownLabno
Neil TurnerWiganLabno
Derek TwiggHaltonLab (minister)no
Mr Bill TynanHamilton SouthLabno
Keith VazLeicester EastLab (minister)no
Rudi VisFinchley and Golders GreenLabno
Robert WareingLiverpool, West DerbyLabno
Tom WatsonWest Bromwich EastLabno
Dave WattsSt Helens NorthLabno
Mr Brian WhiteNorth East Milton KeynesLabno
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)no
Malcolm WicksCroydon NorthLab (minister)no
Michael WillsNorth SwindonLabno
David WinnickWalsall NorthLab (minister)no
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)no
Shaun WoodwardSt Helens SouthLab (minister)no
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLab (minister)no
Mr Tony WorthingtonClydebank and MilngavieLabno
David WrightTelfordLab (minister)no
Tony WrightCannock ChaseLabno
Mrs Irene AdamsPaisley NorthLab (minister)absent
Janet AndersonRossendale and DarwenLababsent
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)absent
John BattleLeeds WestLababsent
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)absent
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)absent
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)absent
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)absent
Joe BentonBootleLab (minister)absent
Roger BerryKingswoodLababsent
Clive BettsSheffield, AttercliffeLab (minister)absent
Tony BlairSedgefieldLab (minister)absent
Bob BlizzardWaveneyLababsent
David BlunkettSheffield, BrightsideLab (minister)absent
Mr Paul BoatengBrent SouthLab (minister)absent
Gordon BrownDunfermline EastLab (minister)absent
Russell BrownDumfriesLab (minister)absent
Des BrowneKilmarnock and LoudounLab (minister)absent
Chris BryantRhonddaLab (minister)absent
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLab (minister)absent
Colin BurgonElmetLababsent
Richard CabornSheffield CentralLab (minister)absent
Mrs Anne CampbellCambridgeLababsent
Mr Roger CasaleWimbledonLababsent
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLababsent
Charles ClarkeNorwich SouthLab (minister)absent
Tom ClarkeCoatbridge and ChrystonLab (minister)absent
Mr Tony ClarkeNorthampton SouthLababsent
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)absent
Ann CoffeyStockportLab (minister)absent
Harry CohenLeyton and WansteadLababsent
Mr Iain ColemanHammersmith and FulhamLababsent
Mr Tony ColmanPutneyLababsent
Robin CookLivingstonLababsent
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLababsent
Professor Ross CranstonDudley NorthLababsent
Jon CruddasDagenhamLab (minister)absent
Ann CryerKeighleyLababsent
John CummingsEasingtonLababsent
Dr Jack CunninghamCopelandLab (minister)absent
Claire Curtis-ThomasCrosbyLababsent
Alistair DarlingEdinburgh CentralLab (minister)absent
Ian DavidsonGlasgow PollokLab (minister)absent
Mr Denzil DaviesLlanelliLababsent
Mr Terry DavisBirmingham, Hodge HillLababsent
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)absent
Andrew DismoreHendonLababsent
Ms Julia DrownSouth SwindonLababsent
Clive EffordElthamLab (minister)absent
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLababsent
Mr George FoulkesCarrick, Cumnock and Doon ValleyLababsent
Mike GapesIlford SouthLab (minister)absent
Ms Jane GriffithsReading EastLababsent
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLab (minister)absent
David HamiltonMidlothianLab (minister)absent
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)absent
Tom HarrisGlasgow CathcartLababsent
John HealeyWentworthLab (minister)absent
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLababsent
Mark HendrickPrestonLab (minister)absent
Patricia HewittLeicester WestLab (minister)absent
Kate HoeyVauxhallLab (minister)absent
Jimmy HoodClydesdaleLab (minister)absent
Geoff HoonAshfieldLab (minister)absent
Mr Alan HowarthNewport EastLab (minister)absent
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)absent
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)absent
Glenda JacksonHampstead and HighgateLababsent
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLab (minister)absent
Mr Jon Owen JonesCardiff CentralLababsent
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)absent
Eric JoyceFalkirk WestLab (minister)absent
Alan KeenFeltham and HestonLababsent
Ruth KellyBolton WestLab (minister)absent
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLab (minister)absent
Mr Andy KingRugby and KenilworthLababsent
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLab (minister)absent
Tom LevittHigh PeakLababsent
Ivan LewisBury SouthLab (minister)absent
Ian LucasWrexhamLab (minister)absent
Mr Iain LukeDundee EastLababsent
Mr John LyonsStrathkelvin and BearsdenLababsent
John MacDougallCentral FifeLababsent
Denis MacShaneRotherhamLab (minister)absent
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLab (minister)absent
Mrs Alice MahonHalifaxLababsent
Judy MallaberAmber ValleyLababsent
Mr Peter MandelsonHartlepoolLababsent
John MannBassetlawLab (minister)absent
Robert Marshall-AndrewsMedwayLababsent
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLab (minister)absent
Anne McGuireStirlingLab (minister)absent
Ann McKechinGlasgow MaryhillLab (minister)absent
Rosemary McKennaCumbernauld and KilsythLababsent
Mr Kevin McNamaraKingston upon Hull NorthLababsent
Michael MeacherOldham West and RoytonLababsent
Alan MealeMansfieldLab (minister)absent
Alun MichaelCardiff South and PenarthLab (minister)absent
Alan MilburnDarlingtonLababsent
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)absent
Ms Estelle MorrisBirmingham, YardleyLab (minister)absent
Chris MullinSunderland SouthLab (minister)absent
Meg MunnSheffield, HeeleyLababsent
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)absent
Paul MurphyTorfaenLab (minister)absent
Mr Bill O'BrienNormantonLababsent
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)absent
Edward O'HaraKnowsley SouthLababsent
Mr Martin O'NeillOchilLab (minister)absent
Sandra OsborneAyrLababsent
Ms Linda PerhamIlford NorthLababsent
Mrs Anne PickingEast LothianLababsent
Mr Peter PikeBurnleyLababsent
Greg PopeHyndburnLababsent
Steve PoundEaling NorthLab (minister)absent
James PurnellStalybridge and HydeLababsent
Ms Joyce QuinGateshead East and Washington WestLababsent
John ReidHamilton North and BellshillLab (minister)absent
John RobertsonGlasgow AnnieslandLab (minister)absent
Joan RuddockLewisham, DeptfordLab (minister)absent
Martin SalterReading WestLababsent
Ms Debra ShipleyStourbridgeLababsent
Siôn SimonBirmingham, ErdingtonLababsent
Marsha SinghBradford WestLababsent
Angela SmithBasildonLab (minister)absent
Helen SouthworthWarrington SouthLababsent
John SpellarWarleyLab (minister)absent
Mr David StewartInverness East, Nairn and LochaberLababsent
Ian StewartEcclesLababsent
Jack StrawBlackburnLab (minister)absent
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)absent
Mrs Ann TaylorDewsburyLab (minister)absent
Stephen TimmsEast HamLab (minister)absent
Paddy TippingSherwoodLababsent
Stephen TwiggEnfield, SouthgateLab (minister)absent
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)absent
Claire WardWatfordLababsent
Alan WilliamsSwansea WestLababsent
Betty WilliamsConwyLababsent
Mr Brian WilsonCunninghame NorthLababsent
Mike WoodBatley and SpenLababsent
Mr Jimmy WrayGlasgow BailliestonLababsent
Anthony D WrightGreat YarmouthLababsent
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLababsent
Mr Richard AllanSheffield, HallamLDem (front bench)no
John BarrettEdinburgh WestLDem (front bench)no
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)no
Colin BreedSouth East CornwallLDem (front bench)no
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)no
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)no
Mr John BurnettTorridge and West DevonLDem (front bench)no
Patsy CaltonCheadleLDem (front bench)no
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)no
Mr David ChidgeyEastleighLDem (front bench)no
Mr Brian CotterWeston-Super-MareLDem (front bench)no
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)no
Ms Sue DoughtyGuildfordLDem (front bench)no
Don FosterBathLDem (front bench)no
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)no
Sandra GidleyRomseyLDem (front bench)no
Mr Matthew GreenLudlowLDem (front bench)no
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)no
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDemno
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)no
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)no
Paul HolmesChesterfieldLDem (front bench)no
Mr Nigel JonesCheltenhamLDem (front bench)no
Paul KeetchHerefordLDem (front bench)no
Mr Archy KirkwoodRoxburgh and BerwickshireLDem (front bench)no
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)no
Mr Paul MarsdenShrewsbury and Atchamwhilst LDem (front bench)no
Michael MooreTweeddale, Ettrick and LauderdaleLDem (front bench)no
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDem (front bench)no
John PughSouthportLDem (front bench)no
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)no
Bob RussellColchesterLDem (front bench)no
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)no
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)no
Matthew TaylorTruro and St AustellLDem (front bench)no
Sarah TeatherBrent EastLDem (front bench)no
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)no
Dr Jenny TongeRichmond ParkLDemno
Mr Paul TylerNorth CornwallLDem (front bench)no
Steve WebbNorthavonLDem (front bench)no
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)no
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDem (front bench)no
Richard Younger-RossTeignbridgeLDem (front bench)no
Norman BakerLewesLDemabsent
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)absent
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)absent
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)absent
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)absent
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)absent
Charles KennedyRoss, Skye and Inverness WestLDem (front bench)absent
David LawsYeovilLDem (front bench)absent
Mark OatenWinchesterLDem (front bench)absent
Mr David RendelNewburyLDem (front bench)absent
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)absent
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)no
Adam PriceCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)no
Mr Simon ThomasCeredigionPC (front bench)no
Hywel WilliamsCaernarfonPC (front bench)absent
Mr John HumeFoyleSDLPabsent
Mr Seamus MallonNewry and ArmaghSDLPabsent
Eddie McGradySouth DownSDLPabsent
Gerry AdamsBelfast WestSFabsent
Pat DohertyWest TyroneSFabsent
Michelle GildernewFermanagh and South TyroneSFabsent
Martin McGuinnessMid UlsterSFabsent
Ms Annabelle EwingPerthSNP (front bench)absent
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)absent
Alex SalmondBanff and BuchanSNP (front bench)absent
Michael WeirAngusSNP (front bench)absent
Pete WishartNorth TaysideSNP (front bench)absent
Michael MartinGlasgow SpringburnSpeaker (front bench)absent
Mr Roy BeggsEast AntrimUUPaye
David BurnsideSouth Antrimwhilst UUPaye
Sylvia HermonNorth DownUUP (front bench)aye
Martin SmythBelfast Southwhilst UUPabsent
Rt Hon David TrimbleUpper BannUUP (front bench)absent

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

TWe're working on updating the site, but if you'd like to talk to us about the project, please email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive