Traffic Management Bill — 15 Jul 2004 at 16:30

I beg to move, That this House disagrees with the Lords in the said amendment.

Question put, That this House disagrees with the Lords in the said amendment:-

The House divided: Ayes 199, Noes 78.

Debate in Parliament | Historical Hansard | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (Aye)Minority (No)BothTurnout
Con0 66 (+2 tell)041.7%
DUP0 2033.3%
Lab199 (+2 tell) 0049.4%
LDem0 8014.5%
PC0 1025.0%
UUP0 1020.0%
Total:199 78043.9%

All MPs Eligible to Vote - sorted by party

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)no
Michael AncramDevizesCon (front bench)no
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)no
Mr David AtkinsonBournemouth EastConno
Peter AtkinsonHexhamCon (front bench)tellno
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)no
John BaronBillericayCon (front bench)no
John BercowBuckinghamCon (front bench)no
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)no
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)no
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)no
Angela BrowningTiverton and HonitonCon (front bench)no
David CameronWitneyCon (front bench)no
Sir Sydney ChapmanChipping BarnetCon (front bench)no
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)no
Kenneth ClarkeRushcliffeConno
Mr James CranBeverley and HoldernessCon (front bench)no
David CurrySkipton and RiponCon (front bench)no
Jonathan DjanoglyHuntingdonCon (front bench)no
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)no
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)no
Mark FieldCities of London and WestminsterCon (front bench)no
Eric ForthBromley and ChislehurstCon (front bench)no
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonConno
Paul GoodmanWycombeCon (front bench)no
Damian GreenAshfordCon (front bench)no
William HagueRichmond (Yorks)Conno
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)no
John HoramOrpingtonCon (front bench)no
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)no
Michael JackFyldeCon (front bench)no
Robert JacksonWantagewhilst Con (front bench)no
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)no
Greg KnightEast YorkshireCon (front bench)no
Jacqui LaitBeckenhamCon (front bench)no
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)no
Ian Liddell-GraingerBridgwaterCon (front bench)no
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)no
John MaplesStratford-on-AvonCon (front bench)no
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)no
Stephen O'BrienEddisburyCon (front bench)no
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)no
Owen PatersonNorth ShropshireConno
Mr Michael PortilloKensington and ChelseaConno
John RandallUxbridgeCon (front bench)no
John RedwoodWokinghamConno
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)no
Mrs Marion RoeBroxbourneCon (front bench)no
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)no
Mrs Gillian ShephardSouth West NorfolkCon (front bench)no
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)no
Richard SpringWest SuffolkCon (front bench)no
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)no
Anthony SteenTotnesCon (front bench)no
Gary StreeterSouth West DevonConno
Hugo SwireEast DevonCon (front bench)tellno
Ian TaylorEsher and WaltonConno
Mr Teddy TaylorRochford and Southend EastConno
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)no
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)no
Peter ViggersGosportCon (front bench)no
Robert WalterNorth DorsetCon (front bench)no
Nigel WatersonEastbourneCon (front bench)no
Angela WatkinsonUpminsterCon (front bench)no
Mr John WilkinsonRuislip - NorthwoodConno
David WillettsHavantCon (front bench)no
Ann WintertonCongletonwhilst Con (front bench)no
Nicholas WintertonMacclesfieldCon (front bench)no
Peter AinsworthEast SurreyCon (front bench)absent
Tony BaldryBanburyCon (front bench)absent
Gregory BarkerBexhill and BattleCon (front bench)absent
Henry BellinghamNorth West NorfolkCon (front bench)absent
Paul BeresfordMole ValleyConabsent
Crispin BluntReigateCon (front bench)absent
Tim BoswellDaventryCon (front bench)absent
Mrs Virginia BottomleySouth West SurreyConabsent
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)absent
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)absent
John ButterfillBournemouth WestCon (front bench)absent
Bill CashStoneCon (front bench)absent
James ClappisonHertsmereCon (front bench)absent
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldConabsent
Mr Tim CollinsWestmorland and LonsdaleCon (front bench)absent
Derek ConwayOld Bexley and SidcupCon (front bench)absent
Patrick CormackSouth StaffordshireCon (front bench)absent
Quentin DaviesGrantham and StamfordCon (front bench)absent
David DavisHaltemprice and HowdenCon (front bench)absent
Stephen DorrellCharnwoodConabsent
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)absent
Mr Peter DuncanGalloway and Upper NithsdaleCon (front bench)absent
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenConabsent
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)absent
Mr Howard FlightArundel and South Downswhilst Con (front bench)absent
Mr Adrian FlookTauntonCon (front bench)absent
Liam FoxWoodspringCon (front bench)absent
Mark FrancoisRayleighCon (front bench)absent
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)absent
Edward GarnierHarboroughConabsent
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)absent
James GrayNorth WiltshireConabsent
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)absent
John GreenwayRyedaleConabsent
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)absent
John GummerSuffolk CoastalCon (front bench)absent
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)absent
Mr Nick HawkinsSurrey HeathCon (front bench)absent
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)absent
David Heathcoat-AmoryWellsCon (front bench)absent
Charles HendryWealdenCon (front bench)absent
Mark HobanFarehamCon (front bench)absent
Douglas HoggSleaford and North HykehamConabsent
Michael HowardFolkestone and HytheCon (front bench)absent
Boris JohnsonHenleyCon (front bench)absent
Robert KeySalisburyCon (front bench)absent
Julie KirkbrideBromsgroveCon (front bench)absent
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)absent
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)absent
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)absent
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)absent
David LidingtonAylesburyCon (front bench)absent
Peter LilleyHitchin and HarpendenConabsent
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)absent
Andrew MacKayBracknellCon (front bench)absent
David MacleanPenrith and The BorderCon (front bench)absent
Humfrey MalinsWokingCon (front bench)absent
Michael MatesEast HampshireCon (front bench)absent
Francis MaudeHorshamConabsent
Dr Brian MawhinneyNorth West CambridgeshireConabsent
Anne McIntoshVale of YorkCon (front bench)absent
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)absent
Patrick MercerNewarkCon (front bench)absent
Andrew MitchellSutton ColdfieldCon (front bench)absent
Malcolm MossNorth East CambridgeshireCon (front bench)absent
Andrew MurrisonWestburyCon (front bench)absent
Mr Archie NormanTunbridge WellsCon (front bench)absent
George OsborneTattonConabsent
Mr Richard PageSouth West HertfordshireCon (front bench)absent
James PaiceSouth East CambridgeshireConabsent
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)absent
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)absent
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentCon (front bench)absent
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)absent
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)absent
Mr Jonathan SayeedMid Bedfordshirewhilst Con (front bench)absent
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)absent
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)absent
Mark SimmondsBoston and SkegnessCon (front bench)absent
Keith SimpsonMid NorfolkCon (front bench)absent
Nicholas SoamesMid SussexCon (front bench)absent
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)absent
Bob SpinkCastle PointCon (front bench)absent
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)absent
Robert SymsPooleCon (front bench)absent
Peter TapsellLouth and HorncastleConabsent
Mr John TaylorSolihullCon (front bench)absent
David TredinnickBosworthCon (front bench)absent
Mr Michael TrendWindsorCon (front bench)absent
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordCon (front bench)absent
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdCon (front bench)absent
Bill WigginLeominsterCon (front bench)absent
David WilshireSpelthorneCon (front bench)absent
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)absent
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)absent
Alan HaselhurstSaffron WaldenDeputy Speaker (front bench)absent
Sylvia HealHalesowen and Rowley RegisDeputy Speakerabsent
Michael LordCentral Suffolk and North IpswichDeputy Speaker (front bench)absent
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)no
Jeffrey M. DonaldsonLagan Valleywhilst DUP (front bench)no
Gregory CampbellEast LondonderryDUP (front bench)absent
Ian PaisleyNorth AntrimDUP (front bench)absent
Iris RobinsonStrangfordDUPabsent
Peter RobinsonBelfast EastDUPabsent
George GallowayGlasgow Kelvinwhilst Independentabsent
Richard TaylorWyre ForestIndependent (front bench)absent
Mr Andrew HunterBasingstokewhilst Independent Conservativeabsent
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLab (minister)aye
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)aye
Graham AllenNottingham NorthLabaye
Mr Donald AndersonSwansea EastLab (minister)aye
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLab (minister)aye
John AustinErith and ThamesmeadLab (minister)aye
Mr Harry BarnesNorth East DerbyshireLabaye
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)aye
Mr Nigel BeardBexleyheath and CrayfordLab (minister)aye
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)aye
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)aye
Mr Andrew BennettDenton and ReddishLab (minister)aye
Joe BentonBootleLab (minister)aye
Roger BerryKingswoodLab (minister)aye
Mr Harold BestLeeds North WestLab (minister)aye
Liz BlackmanErewashLab (minister)aye
Hazel BlearsSalfordLab (minister)aye
Bob BlizzardWaveneyLabaye
Mr Paul BoatengBrent SouthLab (minister)aye
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLabaye
Des BrowneKilmarnock and LoudounLab (minister)aye
Chris BryantRhonddaLabaye
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLab (minister)aye
Andy BurnhamLeighLab (minister)aye
Stephen ByersNorth TynesideLabaye
David CairnsGreenock and InverclydeLab (minister)aye
Alan CampbellTynemouthLab (minister)aye
Mr Ivor CaplinHoveLab (minister)aye
Martin CatonGowerLab (minister)aye
Colin ChallenMorley and RothwellLab (minister)aye
Ben ChapmanWirral SouthLab (minister)aye
David ChaytorBury NorthLab (minister)aye
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLab (minister)aye
Ms Helen ClarkPeterboroughLab (minister)aye
Dr Lynda ClarkEdinburgh PentlandsLab (minister)aye
Paul ClarkGillinghamLab (minister)aye
Tom ClarkeCoatbridge and ChrystonLabaye
Mr Tony ClarkeNorthampton SouthLab (minister)aye
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)aye
Vernon CoakerGedlingLab (minister)aye
Ann CoffeyStockportLab (minister)aye
Harry CohenLeyton and WansteadLabaye
Mr Tony ColmanPutneyLab (minister)aye
Ms Jean CorstonBristol EastLab (minister)aye
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)aye
Mr Tom CoxTootingLabaye
David CrausbyBolton North EastLab (minister)aye
Ann CryerKeighleyLab (minister)aye
Jim CunninghamCoventry SouthLabaye
Alistair DarlingEdinburgh CentralLab (minister)aye
Mrs Valerie DaveyBristol WestLab (minister)aye
Ian DavidsonGlasgow PollokLab (minister)aye
Geraint DaviesCroydon CentralLab (minister)aye
Mr Hilton DawsonLancaster and WyreLab (minister)aye
Janet DeanBurtonLab (minister)aye
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)aye
Andrew DismoreHendonLab (minister)aye
Jim DobbinHeywood and MiddletonLab (minister)aye
Frank DobsonHolborn and St PancrasLabaye
Frank DoranAberdeen CentralLabaye
Jim DowdLewisham WestLab (minister)aye
Ms Julia DrownSouth SwindonLabaye
Bill EtheringtonSunderland NorthLabaye
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLab (minister)aye
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLab (minister)tellaye
Paul FlynnNewport WestLab (minister)aye
Michael Jabez FosterHastings and RyeLab (minister)aye
Hywel FrancisAberavonLab (minister)aye
Mike GapesIlford SouthLab (minister)aye
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)aye
Neil GerrardWalthamstowLab (minister)aye
Ian GibsonNorwich NorthLab (minister)aye
Linda GilroyPlymouth, SuttonLab (minister)aye
Ms Jane GriffithsReading EastLabaye
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLab (minister)aye
Mr Win GriffithsBridgendLab (minister)aye
Peter HainNeathLab (minister)aye
Mike HallWeaver ValeLab (minister)aye
David HamiltonMidlothianLab (minister)aye
David HansonDelynLab (minister)aye
Tom HarrisGlasgow CathcartLab (minister)aye
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)aye
Stephen HepburnJarrowLab (minister)aye
Margaret HodgeBarkingLab (minister)aye
Kate HoeyVauxhallLab (minister)aye
Kelvin HopkinsLuton NorthLabaye
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLabaye
Kim HowellsPontypriddLab (minister)aye
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLab (minister)aye
Mr Alan HurstBraintreeLab (minister)aye
John HuttonBarrow and FurnessLab (minister)aye
Brian IddonBolton South EastLab (minister)aye
Eric IllsleyBarnsley CentralLab (minister)aye
Glenda JacksonHampstead and HighgateLabaye
Mrs Helen JacksonSheffield, HillsboroughLabaye
Mr David JamiesonPlymouth, DevonportLab (minister)aye
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLab (minister)aye
Miss Melanie JohnsonWelwyn HatfieldLab (minister)aye
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)aye
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLabaye
Martyn JonesClwyd SouthLab (minister)aye
Alan KeenFeltham and HestonLab (minister)aye
Ann KeenBrentford and IsleworthLab (minister)aye
Ruth KellyBolton WestLab (minister)aye
Piara S KhabraEaling, SouthallLab (minister)aye
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLab (minister)aye
Stephen LadymanSouth ThanetLab (minister)aye
David LammyTottenhamLab (minister)aye
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLab (minister)aye
David LepperBrighton, PavilionLab (minister)aye
Chris LeslieShipleyLab (minister)aye
Martin LintonBatterseaLab (minister)aye
Mr Iain LukeDundee EastLab (minister)aye
Mr John LyonsStrathkelvin and BearsdenLab (minister)aye
Mr Calum MacDonaldNa h-Eileanan an IarLabaye
John MacDougallCentral FifeLab (minister)aye
Fiona MactaggartSloughLab (minister)aye
Mrs Alice MahonHalifaxLabaye
Mr Peter MandelsonHartlepoolLabaye
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)aye
Eric MartlewCarlisleLabaye
Thomas McAvoyGlasgow RutherglenLab (minister)aye
Chris McCaffertyCalder ValleyLab (minister)aye
John McFallDumbartonLab (minister)aye
Anne McGuireStirlingLab (minister)aye
Shona McIsaacCleethorpesLab (minister)aye
Tony McNultyHarrow EastLab (minister)aye
Mr Tony McWalterHemel HempsteadLab (minister)aye
Mr John McWilliamBlaydonLab (minister)aye
Gillian MerronLincolnLab (minister)aye
Alun MichaelCardiff South and PenarthLab (minister)aye
David MilibandSouth ShieldsLab (minister)aye
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)aye
Laura MoffattCrawleyLab (minister)aye
Chris MoleIpswichLab (minister)aye
Julie MorganCardiff NorthLab (minister)aye
Elliot MorleyScunthorpeLab (minister)aye
Kali MountfordColne ValleyLab (minister)aye
Doug NaysmithBristol North WestLab (minister)aye
Mr Bill O'BrienNormantonLab (minister)aye
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)aye
Bill OlnerNuneatonLab (minister)aye
Albert OwenYnys MônLab (minister)aye
Ms Linda PerhamIlford NorthLab (minister)aye
Mrs Anne PickingEast LothianLab (minister)aye
Mr Peter PikeBurnleyLab (minister)aye
James PlaskittWarwick and LeamingtonLab (minister)aye
Mr Kerry PollardSt AlbansLab (minister)aye
Gordon PrenticePendleLab (minister)aye
John PrescottKingston upon Hull EastLab (minister)aye
James PurnellStalybridge and HydeLab (minister)aye
Mr Lawrie QuinnScarborough and WhitbyLab (minister)aye
Bill RammellHarlowLab (minister)aye
Mr Syd RapsonPortsmouth NorthLab (minister)aye
John RobertsonGlasgow AnnieslandLab (minister)aye
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)aye
Joan RuddockLewisham, DeptfordLab (minister)aye
Christine RussellCity of ChesterLab (minister)aye
Joan RyanEnfield NorthLab (minister)tellaye
Martin SalterReading WestLab (minister)aye
Mohammad SarwarGlasgow GovanLab (minister)aye
Barry SheermanHuddersfieldLab (minister)aye
Jim SheridanWest RenfrewshireLab (minister)aye
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)aye
Andrew SmithOxford EastLab (minister)aye
Angela SmithBasildonLab (minister)aye
Mr Chris SmithIslington South and FinsburyLabaye
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLab (minister)aye
Jacqui SmithRedditchLab (minister)aye
John SmithVale of GlamorganLabaye
Mr Llew SmithBlaenau GwentLabaye
Mr Clive SoleyEaling, Acton and Shepherd's BushLab (minister)aye
Helen SouthworthWarrington SouthLab (minister)aye
Rachel SquireDunfermline WestLab (minister)aye
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLab (minister)aye
Mr David StewartInverness East, Nairn and LochaberLab (minister)aye
Ian StewartEcclesLab (minister)aye
Mr Paul StinchcombeWellingboroughLab (minister)aye
Howard StoateDartfordLab (minister)aye
Gavin StrangEdinburgh East and MusselburghLab (minister)aye
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)aye
Stephen TimmsEast HamLab (minister)aye
Mark ToddSouth DerbyshireLab (minister)aye
Jon TrickettHemsworthLab (minister)aye
Paul TruswellPudseyLabaye
Desmond TurnerBrighton, KemptownLab (minister)aye
Neil TurnerWiganLab (minister)aye
Derek TwiggHaltonLab (minister)aye
Stephen TwiggEnfield, SouthgateLab (minister)aye
Mr Bill TynanHamilton SouthLab (minister)aye
Rudi VisFinchley and Golders GreenLabaye
Claire WardWatfordLab (minister)aye
Robert WareingLiverpool, West DerbyLabaye
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)aye
Mr Brian WhiteNorth East Milton KeynesLab (minister)aye
Malcolm WicksCroydon NorthLab (minister)aye
David WinnickWalsall NorthLab (minister)aye
Mike WoodBatley and SpenLabaye
Shaun WoodwardSt Helens SouthLab (minister)aye
Anthony D WrightGreat YarmouthLab (minister)aye
Tony WrightCannock ChaseLab (minister)aye
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLababsent
Mrs Irene AdamsPaisley NorthLab (minister)absent
Douglas AlexanderPaisley SouthLab (minister)absent
Janet AndersonRossendale and DarwenLab (minister)absent
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLab (minister)absent
Ms Candy AthertonFalmouth and CamborneLab (minister)absent
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)absent
Vera BairdRedcarLab (minister)absent
Mr Tony BanksWest HamLab (minister)absent
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)absent
John BattleLeeds WestLab (minister)absent
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)absent
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)absent
Clive BettsSheffield, AttercliffeLababsent
Tony BlairSedgefieldLab (minister)absent
David BlunkettSheffield, BrightsideLab (minister)absent
David BorrowSouth RibbleLab (minister)absent
Mr Keith BradleyManchester, WithingtonLab (minister)absent
Mr Peter BradleyThe WrekinLab (minister)absent
Ben BradshawExeterLab (minister)absent
Kevin BrennanCardiff WestLababsent
Gordon BrownDunfermline EastLab (minister)absent
Russell BrownDumfriesLab (minister)absent
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLababsent
Colin BurgonElmetLababsent
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLababsent
Richard CabornSheffield CentralLab (minister)absent
Mrs Anne CampbellCambridgeLab (minister)absent
Ronnie CampbellBlyth ValleyLab (minister)absent
Mr Roger CasaleWimbledonLab (minister)absent
Ian CawseyBrigg and GooleLab (minister)absent
Charles ClarkeNorwich SouthLab (minister)absent
David ClellandTyne BridgeLab (minister)absent
Mr Iain ColemanHammersmith and FulhamLababsent
Michael ConnartyFalkirk EastLab (minister)absent
Frank CookStockton NorthLab (minister)absent
Robin CookLivingstonLababsent
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)absent
Jeremy CorbynIslington NorthLababsent
Professor Ross CranstonDudley NorthLab (minister)absent
Jon CruddasDagenhamLab (minister)absent
John CryerHornchurchLababsent
John CummingsEasingtonLab (minister)absent
Dr Jack CunninghamCopelandLababsent
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)absent
Claire Curtis-ThomasCrosbyLab (minister)absent
Mr Tam DalyellLinlithgowLababsent
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)absent
Mr Denzil DaviesLlanelliLababsent
Parmjit DhandaGloucesterLab (minister)absent
Brian H DonohoeCunninghame SouthLab (minister)absent
David DrewStroudLab (minister)absent
Gwyneth DunwoodyCrewe and NantwichLab (minister)absent
Angela EagleWallaseyLab (minister)absent
Maria EagleLiverpool, GarstonLab (minister)absent
Mr Huw EdwardsMonmouthLab (minister)absent
Clive EffordElthamLab (minister)absent
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)absent
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLab (minister)absent
Frank FieldBirkenheadLab (minister)absent
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLab (minister)absent
Ms Lorna FitzsimonsRochdaleLababsent
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)absent
Barbara FollettStevenageLab (minister)absent
Mr Derek FosterBishop AucklandLab (minister)absent
Michael FosterWorcesterLab (minister)absent
Mr George FoulkesCarrick, Cumnock and Doon ValleyLab (minister)absent
Bruce GeorgeWalsall SouthLab (minister)absent
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLababsent
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLab (minister)absent
John GroganSelbyLababsent
Patrick HallBedfordLab (minister)absent
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)absent
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)absent
John HealeyWentworthLab (minister)absent
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLababsent
Mr Ivan HendersonHarwichLab (minister)absent
Mark HendrickPrestonLab (minister)absent
John HeppellNottingham EastLab (minister)absent
Stephen HesfordWirral WestLababsent
Patricia HewittLeicester WestLab (minister)absent
David HeyesAshton-under-LyneLababsent
Keith HillStreathamLab (minister)absent
Mr David HinchliffeWakefieldLab (minister)absent
Jimmy HoodClydesdaleLab (minister)absent
Geoff HoonAshfieldLab (minister)absent
Phil HopeCorbyLab (minister)absent
Mr Alan HowarthNewport EastLab (minister)absent
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)absent
Beverley HughesStretford and UrmstonLababsent
Mr Kevin HughesDoncaster NorthLab (minister)absent
Adam IngramEast KilbrideLab (minister)absent
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)absent
Brian JenkinsTamworthLab (minister)absent
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)absent
Mr Jon Owen JonesCardiff CentralLab (minister)absent
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)absent
Eric JoyceFalkirk WestLab (minister)absent
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)absent
Sally KeebleNorthampton NorthLab (minister)absent
Fraser KempHoughton and Washington EastLab (minister)absent
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLab (minister)absent
David KidneyStaffordLab (minister)absent
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLababsent
Mr Andy KingRugby and KenilworthLab (minister)absent
Ms Oona KingBethnal Green and BowLab (minister)absent
Jim KnightSouth DorsetLab (minister)absent
Mrs Jackie LawrencePreseli PembrokeshireLab (minister)absent
Bob LaxtonDerby NorthLab (minister)absent
Tom LevittHigh PeakLab (minister)absent
Ivan LewisBury SouthLab (minister)absent
Mr Terry LewisWorsleyLababsent
Mrs Helen LiddellAirdrie and ShottsLababsent
Tony LloydManchester CentralLababsent
Andrew LoveEdmontonLab (minister)absent
Ian LucasWrexhamLab (minister)absent
Andrew MacKinlayThurrockLab (minister)absent
Denis MacShaneRotherhamLab (minister)absent
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLab (minister)absent
Judy MallaberAmber ValleyLab (minister)absent
John MannBassetlawLab (minister)absent
Rob MarrisWolverhampton South WestLab (minister)absent
David MarshallGlasgow ShettlestonLababsent
Robert Marshall-AndrewsMedwayLababsent
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLab (minister)absent
Ian McCartneyMakerfieldLab (minister)absent
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)absent
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLababsent
Ann McKechinGlasgow MaryhillLab (minister)absent
Rosemary McKennaCumbernauld and KilsythLab (minister)absent
Mr Kevin McNamaraKingston upon Hull NorthLab (minister)absent
Michael MeacherOldham West and RoytonLababsent
Alan MealeMansfieldLababsent
Alan MilburnDarlingtonLababsent
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)absent
Dr Lewis MoonieKirkcaldyLababsent
Margaret MoranLuton SouthLab (minister)absent
Ms Estelle MorrisBirmingham, YardleyLab (minister)absent
George MudieLeeds EastLab (minister)absent
Chris MullinSunderland SouthLab (minister)absent
Meg MunnSheffield, HeeleyLab (minister)absent
Denis MurphyWansbeckLab (minister)absent
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)absent
Paul MurphyTorfaenLab (minister)absent
Dan NorrisWansdykeLababsent
Edward O'HaraKnowsley SouthLab (minister)absent
Mr Martin O'NeillOchilLab (minister)absent
Mrs Diana OrganForest of DeanLab (minister)absent
Sandra OsborneAyrLab (minister)absent
Nick PalmerBroxtoweLab (minister)absent
Ian PearsonDudley SouthLab (minister)absent
Mr Colin PickthallWest LancashireLab (minister)absent
Mr Chris PondGraveshamLab (minister)absent
Greg PopeHyndburnLab (minister)absent
Steve PoundEaling NorthLab (minister)absent
Bridget PrenticeLewisham EastLab (minister)absent
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)absent
Gwyn ProsserDoverLab (minister)absent
Ken PurchaseWolverhampton North EastLababsent
Ms Joyce QuinGateshead East and Washington WestLab (minister)absent
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLab (minister)absent
Andy ReedLoughboroughLababsent
John ReidHamilton North and BellshillLab (minister)absent
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLababsent
Mrs Barbara RocheHornsey and Wood GreenLababsent
Terry RooneyBradford NorthLab (minister)absent
Mr Ernie RossDundee WestLab (minister)absent
Chris RuaneVale of ClwydLab (minister)absent
Mr Malcolm SavidgeAberdeen NorthLab (minister)absent
Mr Phil SawfordKetteringLababsent
Mr Brian SedgemoreHackney South and ShoreditchLababsent
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLab (minister)absent
Ms Debra ShipleyStourbridgeLab (minister)absent
Clare ShortBirmingham, LadywoodLababsent
Siôn SimonBirmingham, ErdingtonLab (minister)absent
Alan SimpsonNottingham SouthLab (minister)absent
Marsha SinghBradford WestLab (minister)absent
John SpellarWarleyLab (minister)absent
Mr Gerry SteinbergCity of DurhamLab (minister)absent
Mr George StevensonStoke-on-Trent SouthLab (minister)absent
Jack StrawBlackburnLab (minister)absent
Graham StringerManchester, BlackleyLab (minister)absent
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)absent
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)absent
Mrs Ann TaylorDewsburyLab (minister)absent
Dari TaylorStockton SouthLab (minister)absent
David TaylorNorth West LeicestershireLab (minister)absent
Mr Gareth ThomasClwyd WestLab (minister)absent
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)absent
Paddy TippingSherwoodLab (minister)absent
Don TouhigIslwynLab (minister)absent
Mr Dennis TurnerWolverhampton South EastLab (minister)absent
Keith VazLeicester EastLababsent
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)absent
Tom WatsonWest Bromwich EastLab (minister)absent
Alan WhiteheadSouthampton, TestLababsent
Alan WilliamsSwansea WestLab (minister)absent
Betty WilliamsConwyLab (minister)absent
Michael WillsNorth SwindonLababsent
Mr Brian WilsonCunninghame NorthLababsent
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)absent
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLab (minister)absent
Mr Tony WorthingtonClydebank and MilngavieLab (minister)absent
Mr Jimmy WrayGlasgow BailliestonLababsent
David WrightTelfordLab (minister)absent
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLab (minister)absent
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)no
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)no
Paul HolmesChesterfieldLDem (front bench)no
Mr Nigel JonesCheltenhamLDem (front bench)no
Charles KennedyRoss, Skye and Inverness WestLDem (front bench)no
Bob RussellColchesterLDem (front bench)no
Matthew TaylorTruro and St AustellLDem (front bench)no
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)no
Mr Richard AllanSheffield, HallamLDem (front bench)absent
Norman BakerLewesLDemabsent
John BarrettEdinburgh WestLDem (front bench)absent
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)absent
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)absent
Colin BreedSouth East CornwallLDem (front bench)absent
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)absent
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)absent
Mr John BurnettTorridge and West DevonLDem (front bench)absent
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)absent
Patsy CaltonCheadleLDem (front bench)absent
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)absent
Mr David ChidgeyEastleighLDem (front bench)absent
Mr Brian CotterWeston-Super-MareLDem (front bench)absent
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)absent
Ms Sue DoughtyGuildfordLDem (front bench)absent
Don FosterBathLDem (front bench)absent
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)absent
Sandra GidleyRomseyLDem (front bench)absent
Mr Parmjit GillLeicester SouthLDemabsent
Mr Matthew GreenLudlowLDem (front bench)absent
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)absent
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDem (front bench)absent
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)absent
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)absent
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)absent
Paul KeetchHerefordLDem (front bench)absent
Mr Archy KirkwoodRoxburgh and BerwickshireLDem (front bench)absent
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)absent
David LawsYeovilLDem (front bench)absent
Mr Paul MarsdenShrewsbury and Atchamwhilst LDem (front bench)absent
Michael MooreTweeddale, Ettrick and LauderdaleLDem (front bench)absent
Mark OatenWinchesterLDem (front bench)absent
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDem (front bench)absent
John PughSouthportLDem (front bench)absent
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)absent
Mr David RendelNewburyLDem (front bench)absent
Adrian SandersTorbayLDemabsent
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)absent
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)absent
Sarah TeatherBrent EastLDemabsent
Dr Jenny TongeRichmond ParkLDemabsent
Mr Paul TylerNorth CornwallLDem (front bench)absent
Steve WebbNorthavonLDem (front bench)absent
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)absent
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDem (front bench)absent
Richard Younger-RossTeignbridgeLDem (front bench)absent
Adam PriceCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)no
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)absent
Mr Simon ThomasCeredigionPC (front bench)absent
Hywel WilliamsCaernarfonPC (front bench)absent
Mr John HumeFoyleSDLPabsent
Mr Seamus MallonNewry and ArmaghSDLPabsent
Eddie McGradySouth DownSDLP (front bench)absent
Gerry AdamsBelfast WestSFabsent
Pat DohertyWest TyroneSFabsent
Michelle GildernewFermanagh and South TyroneSFabsent
Martin McGuinnessMid UlsterSFabsent
Ms Annabelle EwingPerthSNP (front bench)absent
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)absent
Alex SalmondBanff and BuchanSNP (front bench)absent
Michael WeirAngusSNP (front bench)absent
Pete WishartNorth TaysideSNP (front bench)absent
Michael MartinGlasgow SpringburnSpeaker (front bench)absent
Mr Roy BeggsEast AntrimUUP (front bench)no
David BurnsideSouth Antrimwhilst UUP (front bench)absent
Sylvia HermonNorth DownUUP (front bench)absent
Martin SmythBelfast Southwhilst UUP (front bench)absent
Rt Hon David TrimbleUpper BannUUP (front bench)absent

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive