Hospital-Acquired Infection — 8 Sep 2004 at 18:59

The Aye-voters passed the changed motion:

This House welcomes the Government's commitment to ensure that patients can have confidence that National Health Service hospitals are clean, safe environments with infection firmly under control; congratulates the Government on its action plans for reducing infection rates, 'Winning Ways' and 'Towards cleaner hospitals and lower rates of infection', which include the new target for a year-on-year reduction in MRSA, and the designation of directors of infection prevention and control to bring about local change; notes that the National Audit Office report concluded that the introduction in 2001 of mandatory MRSA surveillance raised the profile of infection control with senior managers; expects that the new target will act in a similar way, and deplores therefore the suggestion that the target be abolished; acknowledges that improving patient safety is a difficult medical issue that calls for the hard work and care that is the hallmark of NHS staff; welcomes therefore the 77,500 extra nurses and almost 19,400 extra doctors that have become a part of patient care since 1997; and therefore congratulates the Government on a comprehensive programme of investment and reform that has equipped the NHS to deliver improvements in patient safety, and to reduce hospital-acquired infections.

Debate in Parliament | Historical Hansard | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (Aye)Minority (No)BothTurnout
Con0 127 (+2 tell)079.1%
DUP0 4066.7%
Independent1 0050.0%
Lab290 (+2 tell) 0071.9%
LDem0 40072.7%
PC0 40100.0%
UUP0 2040.0%
Total:291 177073.6%

All MPs Eligible to Vote - sorted by party

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Peter AinsworthEast SurreyCon (front bench)no
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)no
Michael AncramDevizesCon (front bench)no
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)no
Mr David AtkinsonBournemouth EastConno
Peter AtkinsonHexhamCon (front bench)tellno
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)no
Tony BaldryBanburyCon (front bench)no
Gregory BarkerBexhill and BattleCon (front bench)tellno
John BaronBillericayCon (front bench)no
Henry BellinghamNorth West NorfolkCon (front bench)no
John BercowBuckinghamConno
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)no
Crispin BluntReigateCon (front bench)no
Tim BoswellDaventryCon (front bench)no
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)no
Mrs Virginia BottomleySouth West SurreyConno
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)no
Angela BrowningTiverton and HonitonCon (front bench)no
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)no
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)no
John ButterfillBournemouth WestCon (front bench)no
David CameronWitneyCon (front bench)no
Bill CashStoneCon (front bench)no
James ClappisonHertsmereCon (front bench)no
Kenneth ClarkeRushcliffeCon (front bench)no
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldConno
Mr Tim CollinsWestmorland and LonsdaleCon (front bench)no
Derek ConwayOld Bexley and SidcupCon (front bench)no
Patrick CormackSouth StaffordshireCon (front bench)no
David CurrySkipton and RiponCon (front bench)no
Quentin DaviesGrantham and StamfordCon (front bench)no
David DavisHaltemprice and HowdenCon (front bench)no
Jonathan DjanoglyHuntingdonCon (front bench)no
Stephen DorrellCharnwoodConno
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)no
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)no
Mark FieldCities of London and WestminsterCon (front bench)no
Mr Howard FlightArundel and South Downswhilst Con (front bench)no
Mr Adrian FlookTauntonCon (front bench)no
Mark FrancoisRayleighCon (front bench)no
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)no
Edward GarnierHarboroughConno
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)no
Paul GoodmanWycombeCon (front bench)no
James GrayNorth WiltshireConno
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)no
Damian GreenAshfordConno
John GreenwayRyedaleConno
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)no
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)no
Mr Nick HawkinsSurrey HeathCon (front bench)no
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)no
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)no
David Heathcoat-AmoryWellsCon (front bench)no
Charles HendryWealdenCon (front bench)no
Mark HobanFarehamCon (front bench)no
Douglas HoggSleaford and North HykehamConno
John HoramOrpingtonCon (front bench)no
Michael JackFyldeCon (front bench)no
Robert JacksonWantagewhilst Con (front bench)no
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)no
Robert KeySalisburyCon (front bench)no
Julie KirkbrideBromsgroveCon (front bench)no
Greg KnightEast YorkshireCon (front bench)no
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)no
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)no
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)no
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)no
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)no
Ian Liddell-GraingerBridgwaterCon (front bench)no
David LidingtonAylesburyCon (front bench)no
Peter LilleyHitchin and HarpendenConno
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)no
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)no
Andrew MacKayBracknellCon (front bench)no
Humfrey MalinsWokingCon (front bench)no
John MaplesStratford-on-AvonCon (front bench)no
Michael MatesEast HampshireCon (front bench)no
Francis MaudeHorshamConno
Dr Brian MawhinneyNorth West CambridgeshireConno
Anne McIntoshVale of YorkCon (front bench)no
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)no
Patrick MercerNewarkCon (front bench)no
Andrew MitchellSutton ColdfieldCon (front bench)no
Malcolm MossNorth East CambridgeshireCon (front bench)no
Andrew MurrisonWestburyCon (front bench)no
Mr Archie NormanTunbridge WellsCon (front bench)no
George OsborneTattonCon (front bench)no
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)no
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)no
Owen PatersonNorth ShropshireConno
Mr Michael PortilloKensington and ChelseaConno
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)no
John RandallUxbridgeCon (front bench)no
John RedwoodWokinghamCon (front bench)no
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)no
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentCon (front bench)no
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)no
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)no
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)no
Mrs Gillian ShephardSouth West NorfolkCon (front bench)no
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)no
Mark SimmondsBoston and SkegnessCon (front bench)no
Keith SimpsonMid NorfolkCon (front bench)no
Nicholas SoamesMid SussexCon (front bench)no
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)no
Bob SpinkCastle PointCon (front bench)no
Anthony SteenTotnesCon (front bench)no
Gary StreeterSouth West DevonConno
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)no
Robert SymsPooleCon (front bench)no
Peter TapsellLouth and HorncastleCon (front bench)no
Ian TaylorEsher and WaltonConno
Mr John TaylorSolihullCon (front bench)no
Mr Teddy TaylorRochford and Southend EastConno
David TredinnickBosworthCon (front bench)no
Mr Michael TrendWindsorCon (front bench)no
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)no
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)no
Robert WalterNorth DorsetCon (front bench)no
Nigel WatersonEastbourneCon (front bench)no
Angela WatkinsonUpminsterCon (front bench)no
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordCon (front bench)no
Bill WigginLeominsterCon (front bench)no
David WilshireSpelthorneCon (front bench)no
Ann WintertonCongletonwhilst Con (front bench)no
Nicholas WintertonMacclesfieldCon (front bench)no
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)no
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)absent
Sir Sydney ChapmanChipping BarnetCon (front bench)absent
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)absent
Mr James CranBeverley and HoldernessCon (front bench)absent
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)absent
Mr Peter DuncanGalloway and Upper NithsdaleCon (front bench)absent
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenConabsent
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)absent
Eric ForthBromley and ChislehurstCon (front bench)absent
Liam FoxWoodspringCon (front bench)absent
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)absent
John GummerSuffolk CoastalCon (front bench)absent
William HagueRichmond (Yorks)Con (front bench)absent
Michael HowardFolkestone and HytheCon (front bench)absent
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)absent
Boris JohnsonHenleyCon (front bench)absent
Jacqui LaitBeckenhamCon (front bench)absent
David MacleanPenrith and The BorderCon (front bench)absent
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)absent
Stephen O'BrienEddisburyCon (front bench)absent
Mr Richard PageSouth West HertfordshireCon (front bench)absent
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)absent
Mrs Marion RoeBroxbourneCon (front bench)absent
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)absent
Mr Jonathan SayeedMid Bedfordshirewhilst Con (front bench)absent
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)absent
Richard SpringWest SuffolkCon (front bench)absent
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)absent
Hugo SwireEast DevonCon (front bench)absent
Peter ViggersGosportCon (front bench)absent
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdCon (front bench)absent
Mr John WilkinsonRuislip - NorthwoodConabsent
David WillettsHavantCon (front bench)absent
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)absent
Alan HaselhurstSaffron WaldenDeputy Speaker (front bench)absent
Sylvia HealHalesowen and Rowley RegisDeputy Speakerabsent
Michael LordCentral Suffolk and North IpswichDeputy Speaker (front bench)absent
Gregory CampbellEast LondonderryDUP (front bench)no
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)no
Iris RobinsonStrangfordDUPno
Peter RobinsonBelfast EastDUPno
Jeffrey M. DonaldsonLagan Valleywhilst DUP (front bench)absent
Ian PaisleyNorth AntrimDUP (front bench)absent
Richard TaylorWyre ForestIndependent (front bench)aye
George GallowayGlasgow Kelvinwhilst Independentabsent
Mr Andrew HunterBasingstokewhilst Independent Conservativeabsent
Mrs Irene AdamsPaisley NorthLab (minister)aye
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLab (minister)aye
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)aye
Douglas AlexanderPaisley SouthLab (minister)aye
Graham AllenNottingham NorthLabaye
Janet AndersonRossendale and DarwenLab (minister)aye
Ms Candy AthertonFalmouth and CamborneLab (minister)aye
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLab (minister)aye
John AustinErith and ThamesmeadLab (minister)aye
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)aye
Vera BairdRedcarLab (minister)aye
Mr Tony BanksWest HamLab (minister)aye
Mr Harry BarnesNorth East DerbyshireLabaye
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)aye
John BattleLeeds WestLab (minister)aye
Mr Nigel BeardBexleyheath and CrayfordLab (minister)aye
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)aye
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)aye
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)aye
Mr Andrew BennettDenton and ReddishLab (minister)aye
Roger BerryKingswoodLab (minister)aye
Clive BettsSheffield, AttercliffeLab (minister)aye
Liz BlackmanErewashLab (minister)aye
Hazel BlearsSalfordLab (minister)aye
Bob BlizzardWaveneyLabaye
Mr Paul BoatengBrent SouthLab (minister)aye
David BorrowSouth RibbleLab (minister)aye
Mr Keith BradleyManchester, WithingtonLab (minister)aye
Mr Peter BradleyThe WrekinLab (minister)aye
Ben BradshawExeterLab (minister)aye
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLabaye
Russell BrownDumfriesLab (minister)aye
Des BrowneKilmarnock and LoudounLab (minister)aye
Chris BryantRhonddaLab (minister)aye
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLab (minister)aye
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLab (minister)aye
Andy BurnhamLeighLab (minister)aye
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLabaye
David CairnsGreenock and InverclydeLab (minister)aye
Alan CampbellTynemouthLab (minister)aye
Mrs Anne CampbellCambridgeLab (minister)aye
Ronnie CampbellBlyth ValleyLab (minister)aye
Mr Roger CasaleWimbledonLab (minister)aye
Martin CatonGowerLab (minister)aye
Ian CawseyBrigg and GooleLab (minister)aye
Colin ChallenMorley and RothwellLab (minister)aye
Ben ChapmanWirral SouthLab (minister)aye
David ChaytorBury NorthLab (minister)aye
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLab (minister)aye
Ms Helen ClarkPeterboroughLab (minister)aye
Dr Lynda ClarkEdinburgh PentlandsLab (minister)aye
Paul ClarkGillinghamLab (minister)aye
Tom ClarkeCoatbridge and ChrystonLabaye
Mr Tony ClarkeNorthampton SouthLab (minister)aye
David ClellandTyne BridgeLab (minister)aye
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)aye
Vernon CoakerGedlingLab (minister)aye
Ann CoffeyStockportLab (minister)aye
Harry CohenLeyton and WansteadLabaye
Mr Tony ColmanPutneyLab (minister)aye
Frank CookStockton NorthLab (minister)aye
Robin CookLivingstonLabaye
Ms Jean CorstonBristol EastLab (minister)aye
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)aye
David CrausbyBolton North EastLab (minister)aye
Jon CruddasDagenhamLab (minister)aye
Ann CryerKeighleyLab (minister)aye
John CryerHornchurchLabaye
John CummingsEasingtonLab (minister)aye
Jim CunninghamCoventry SouthLab (minister)aye
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)aye
Claire Curtis-ThomasCrosbyLab (minister)aye
Mr Tam DalyellLinlithgowLabaye
Mrs Valerie DaveyBristol WestLab (minister)aye
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)aye
Ian DavidsonGlasgow PollokLab (minister)aye
Mr Denzil DaviesLlanelliLabaye
Geraint DaviesCroydon CentralLab (minister)aye
Mr Hilton DawsonLancaster and WyreLab (minister)aye
Janet DeanBurtonLab (minister)aye
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)aye
Parmjit DhandaGloucesterLab (minister)aye
Andrew DismoreHendonLab (minister)aye
Jim DobbinHeywood and MiddletonLab (minister)aye
Frank DobsonHolborn and St PancrasLabaye
Brian H DonohoeCunninghame SouthLab (minister)aye
Jim DowdLewisham WestLab (minister)aye
David DrewStroudLab (minister)aye
Ms Julia DrownSouth SwindonLabaye
Angela EagleWallaseyLab (minister)aye
Maria EagleLiverpool, GarstonLab (minister)aye
Mr Huw EdwardsMonmouthLab (minister)aye
Clive EffordElthamLab (minister)aye
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)aye
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLab (minister)aye
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLab (minister)aye
Frank FieldBirkenheadLab (minister)aye
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLab (minister)aye
Ms Lorna FitzsimonsRochdaleLabaye
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)aye
Mr Derek FosterBishop AucklandLab (minister)aye
Michael FosterWorcesterLab (minister)aye
Michael Jabez FosterHastings and RyeLabaye
Mr George FoulkesCarrick, Cumnock and Doon ValleyLab (minister)aye
Hywel FrancisAberavonLab (minister)aye
Mike GapesIlford SouthLab (minister)aye
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)aye
Bruce GeorgeWalsall SouthLab (minister)aye
Ian GibsonNorwich NorthLab (minister)aye
Linda GilroyPlymouth, SuttonLab (minister)aye
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLabaye
Ms Jane GriffithsReading EastLabaye
Mr Win GriffithsBridgendLab (minister)aye
John GroganSelbyLabaye
Peter HainNeathLab (minister)aye
Mike HallWeaver ValeLab (minister)aye
Patrick HallBedfordLab (minister)aye
David HansonDelynLab (minister)aye
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)aye
John HealeyWentworthLab (minister)aye
Mark HendrickPrestonLab (minister)aye
John HeppellNottingham EastLab (minister)tellaye
Patricia HewittLeicester WestLab (minister)aye
David HeyesAshton-under-LyneLab (minister)aye
Geoff HoonAshfieldLab (minister)aye
Kelvin HopkinsLuton NorthLab (minister)aye
Mr Alan HowarthNewport EastLab (minister)aye
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLab (minister)aye
Kim HowellsPontypriddLab (minister)aye
Beverley HughesStretford and UrmstonLabaye
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLab (minister)aye
Mr Alan HurstBraintreeLab (minister)aye
John HuttonBarrow and FurnessLab (minister)aye
Brian IddonBolton South EastLab (minister)aye
Adam IngramEast KilbrideLab (minister)aye
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)aye
Mrs Helen JacksonSheffield, HillsboroughLabaye
Mr David JamiesonPlymouth, DevonportLab (minister)aye
Brian JenkinsTamworthLab (minister)aye
Miss Melanie JohnsonWelwyn HatfieldLab (minister)aye
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)aye
Mr Jon Owen JonesCardiff CentralLab (minister)aye
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLabaye
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)aye
Eric JoyceFalkirk WestLab (minister)aye
Alan KeenFeltham and HestonLab (minister)aye
Ann KeenBrentford and IsleworthLab (minister)aye
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLab (minister)aye
Piara S KhabraEaling, SouthallLab (minister)aye
David KidneyStaffordLab (minister)aye
Ms Oona KingBethnal Green and BowLab (minister)aye
Jim KnightSouth DorsetLab (minister)aye
Stephen LadymanSouth ThanetLab (minister)aye
Bob LaxtonDerby NorthLab (minister)aye
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLab (minister)aye
David LepperBrighton, PavilionLab (minister)aye
Chris LeslieShipleyLab (minister)aye
Tom LevittHigh PeakLab (minister)aye
Ivan LewisBury SouthLab (minister)aye
Mr Terry LewisWorsleyLabaye
Martin LintonBatterseaLab (minister)aye
Tony LloydManchester CentralLabaye
Andrew LoveEdmontonLab (minister)aye
Ian LucasWrexhamLab (minister)aye
Mr Iain LukeDundee EastLab (minister)aye
John MacDougallCentral FifeLab (minister)aye
Denis MacShaneRotherhamLab (minister)aye
Fiona MactaggartSloughLab (minister)aye
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLab (minister)aye
Mrs Alice MahonHalifaxLabaye
Judy MallaberAmber ValleyLab (minister)aye
John MannBassetlawLab (minister)aye
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)aye
Eric MartlewCarlisleLabaye
Thomas McAvoyGlasgow RutherglenLab (minister)aye
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLab (minister)aye
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)aye
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLabaye
John McFallDumbartonLab (minister)aye
Shona McIsaacCleethorpesLab (minister)aye
Ann McKechinGlasgow MaryhillLab (minister)aye
Rosemary McKennaCumbernauld and KilsythLab (minister)aye
Tony McNultyHarrow EastLab (minister)aye
Mr John McWilliamBlaydonLab (minister)aye
Michael MeacherOldham West and RoytonLabaye
Gillian MerronLincolnLab (minister)aye
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)aye
Laura MoffattCrawleyLab (minister)aye
Chris MoleIpswichLab (minister)aye
Margaret MoranLuton SouthLab (minister)tellaye
Julie MorganCardiff NorthLab (minister)aye
Elliot MorleyScunthorpeLab (minister)aye
Kali MountfordColne ValleyLab (minister)aye
George MudieLeeds EastLab (minister)aye
Chris MullinSunderland SouthLab (minister)aye
Meg MunnSheffield, HeeleyLab (minister)aye
Denis MurphyWansbeckLab (minister)aye
Paul MurphyTorfaenLab (minister)aye
Doug NaysmithBristol North WestLab (minister)aye
Dan NorrisWansdykeLabaye
Mr Bill O'BrienNormantonLab (minister)aye
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)aye
Ian PearsonDudley SouthLab (minister)aye
Ms Linda PerhamIlford NorthLab (minister)aye
Mrs Anne PickingEast LothianLab (minister)aye
Mr Colin PickthallWest LancashireLab (minister)aye
Mr Peter PikeBurnleyLab (minister)aye
James PlaskittWarwick and LeamingtonLab (minister)aye
Mr Kerry PollardSt AlbansLab (minister)aye
Greg PopeHyndburnLab (minister)aye
Steve PoundEaling NorthLab (minister)aye
Bridget PrenticeLewisham EastLab (minister)aye
Gordon PrenticePendleLab (minister)aye
John PrescottKingston upon Hull EastLab (minister)aye
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)aye
Gwyn ProsserDoverLab (minister)aye
Ken PurchaseWolverhampton North EastLabaye
Ms Joyce QuinGateshead East and Washington WestLab (minister)aye
Mr Syd RapsonPortsmouth NorthLab (minister)aye
Andy ReedLoughboroughLabaye
John ReidHamilton North and BellshillLab (minister)aye
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabaye
Mrs Barbara RocheHornsey and Wood GreenLabaye
Terry RooneyBradford NorthLab (minister)aye
Mr Ernie RossDundee WestLab (minister)aye
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)aye
Chris RuaneVale of ClwydLab (minister)aye
Christine RussellCity of ChesterLab (minister)aye
Joan RyanEnfield NorthLab (minister)aye
Martin SalterReading WestLab (minister)aye
Mohammad SarwarGlasgow GovanLab (minister)aye
Mr Malcolm SavidgeAberdeen NorthLab (minister)aye
Mr Phil SawfordKetteringLabaye
Mr Brian SedgemoreHackney South and ShoreditchLabaye
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLab (minister)aye
Jim SheridanWest RenfrewshireLab (minister)aye
Ms Debra ShipleyStourbridgeLab (minister)aye
Siôn SimonBirmingham, ErdingtonLab (minister)aye
Alan SimpsonNottingham SouthLab (minister)aye
Marsha SinghBradford WestLab (minister)aye
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)aye
Angela SmithBasildonLab (minister)aye
Mr Chris SmithIslington South and FinsburyLabaye
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLab (minister)aye
Mr Llew SmithBlaenau GwentLabaye
Mr Clive SoleyEaling, Acton and Shepherd's BushLab (minister)aye
Helen SouthworthWarrington SouthLab (minister)aye
John SpellarWarleyLab (minister)aye
Rachel SquireDunfermline WestLab (minister)aye
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLab (minister)aye
Mr Gerry SteinbergCity of DurhamLab (minister)aye
Ian StewartEcclesLab (minister)aye
Mr Paul StinchcombeWellingboroughLab (minister)aye
Howard StoateDartfordLab (minister)aye
Gavin StrangEdinburgh East and MusselburghLab (minister)aye
Graham StringerManchester, BlackleyLab (minister)aye
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)aye
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)aye
Mrs Ann TaylorDewsburyLab (minister)aye
David TaylorNorth West LeicestershireLab (minister)aye
Mr Gareth ThomasClwyd WestLab (minister)aye
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)aye
Paddy TippingSherwoodLab (minister)aye
Mark ToddSouth DerbyshireLab (minister)aye
Don TouhigIslwynLab (minister)aye
Jon TrickettHemsworthLab (minister)aye
Paul TruswellPudseyLabaye
Mr Dennis TurnerWolverhampton South EastLab (minister)aye
Desmond TurnerBrighton, KemptownLab (minister)aye
Derek TwiggHaltonLab (minister)aye
Stephen TwiggEnfield, SouthgateLab (minister)aye
Mr Bill TynanHamilton SouthLab (minister)aye
Keith VazLeicester EastLab (minister)aye
Rudi VisFinchley and Golders GreenLabaye
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)aye
Claire WardWatfordLab (minister)aye
Robert WareingLiverpool, West DerbyLabaye
Tom WatsonWest Bromwich EastLab (minister)aye
Mr Brian WhiteNorth East Milton KeynesLab (minister)aye
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)aye
Malcolm WicksCroydon NorthLab (minister)aye
Alan WilliamsSwansea WestLab (minister)aye
Betty WilliamsConwyLab (minister)aye
Michael WillsNorth SwindonLabaye
David WinnickWalsall NorthLab (minister)aye
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)aye
Mike WoodBatley and SpenLabaye
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLab (minister)aye
Mr Tony WorthingtonClydebank and MilngavieLab (minister)aye
David WrightTelfordLab (minister)aye
Tony WrightCannock ChaseLab (minister)aye
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLab (minister)aye
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLababsent
Mr Donald AndersonSwansea EastLab (minister)absent
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLab (minister)absent
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)absent
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)absent
Joe BentonBootleLab (minister)absent
Mr Harold BestLeeds North WestLab (minister)absent
Tony BlairSedgefieldLab (minister)absent
David BlunkettSheffield, BrightsideLab (minister)absent
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)absent
Gordon BrownDunfermline EastLab (minister)absent
Colin BurgonElmetLababsent
Stephen ByersNorth TynesideLababsent
Richard CabornSheffield CentralLab (minister)absent
Mr Ivor CaplinHoveLab (minister)absent
Charles ClarkeNorwich SouthLab (minister)absent
Mr Iain ColemanHammersmith and FulhamLababsent
Michael ConnartyFalkirk EastLab (minister)absent
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)absent
Jeremy CorbynIslington NorthLababsent
Mr Tom CoxTootingLababsent
Professor Ross CranstonDudley NorthLab (minister)absent
Dr Jack CunninghamCopelandLab (minister)absent
Alistair DarlingEdinburgh CentralLab (minister)absent
Frank DoranAberdeen CentralLab (minister)absent
Gwyneth DunwoodyCrewe and NantwichLab (minister)absent
Bill EtheringtonSunderland NorthLababsent
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLab (minister)absent
Paul FlynnNewport WestLab (minister)absent
Barbara FollettStevenageLab (minister)absent
Neil GerrardWalthamstowLab (minister)absent
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLab (minister)absent
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLab (minister)absent
David HamiltonMidlothianLab (minister)absent
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)absent
Tom HarrisGlasgow CathcartLab (minister)absent
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)absent
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLababsent
Mr Ivan HendersonHarwichLababsent
Stephen HepburnJarrowLab (minister)absent
Stephen HesfordWirral WestLababsent
Keith HillStreathamLab (minister)absent
Mr David HinchliffeWakefieldLab (minister)absent
Margaret HodgeBarkingLab (minister)absent
Kate HoeyVauxhallLab (minister)absent
Jimmy HoodClydesdaleLab (minister)absent
Phil HopeCorbyLab (minister)absent
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)absent
Mr Kevin HughesDoncaster NorthLab (minister)absent
Eric IllsleyBarnsley CentralLab (minister)absent
Glenda JacksonHampstead and HighgateLababsent
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLab (minister)absent
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)absent
Martyn JonesClwyd SouthLab (minister)absent
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)absent
Sally KeebleNorthampton NorthLab (minister)absent
Ruth KellyBolton WestLab (minister)absent
Fraser KempHoughton and Washington EastLab (minister)absent
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLababsent
Mr Andy KingRugby and KenilworthLab (minister)absent
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLab (minister)absent
David LammyTottenhamLab (minister)absent
Mrs Jackie LawrencePreseli PembrokeshireLab (minister)absent
Mrs Helen LiddellAirdrie and ShottsLababsent
Mr John LyonsStrathkelvin and BearsdenLab (minister)absent
Mr Calum MacDonaldNa h-Eileanan an IarLababsent
Andrew MacKinlayThurrockLab (minister)absent
Rob MarrisWolverhampton South WestLab (minister)absent
David MarshallGlasgow ShettlestonLababsent
Robert Marshall-AndrewsMedwayLababsent
Chris McCaffertyCalder ValleyLab (minister)absent
Ian McCartneyMakerfieldLab (minister)absent
Anne McGuireStirlingLab (minister)absent
Mr Kevin McNamaraKingston upon Hull NorthLab (minister)absent
Mr Tony McWalterHemel HempsteadLab (minister)absent
Alan MealeMansfieldLababsent
Alun MichaelCardiff South and PenarthLab (minister)absent
Alan MilburnDarlingtonLababsent
David MilibandSouth ShieldsLab (minister)absent
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)absent
Dr Lewis MoonieKirkcaldyLababsent
Ms Estelle MorrisBirmingham, YardleyLab (minister)absent
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)absent
Edward O'HaraKnowsley SouthLab (minister)absent
Mr Martin O'NeillOchilLab (minister)absent
Bill OlnerNuneatonLab (minister)absent
Mrs Diana OrganForest of DeanLab (minister)absent
Sandra OsborneAyrLab (minister)absent
Albert OwenYnys MônLab (minister)absent
Nick PalmerBroxtoweLab (minister)absent
Mr Chris PondGraveshamLab (minister)absent
James PurnellStalybridge and HydeLab (minister)absent
Mr Lawrie QuinnScarborough and WhitbyLab (minister)absent
Bill RammellHarlowLab (minister)absent
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLab (minister)absent
John RobertsonGlasgow AnnieslandLab (minister)absent
Joan RuddockLewisham, DeptfordLab (minister)absent
Barry SheermanHuddersfieldLab (minister)absent
Clare ShortBirmingham, LadywoodLababsent
Andrew SmithOxford EastLababsent
Jacqui SmithRedditchLab (minister)absent
John SmithVale of GlamorganLababsent
Mr George StevensonStoke-on-Trent SouthLab (minister)absent
Mr David StewartInverness East, Nairn and LochaberLab (minister)absent
Jack StrawBlackburnLab (minister)absent
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)absent
Dari TaylorStockton SouthLab (minister)absent
Stephen TimmsEast HamLab (minister)absent
Neil TurnerWiganLab (minister)absent
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)absent
Mr Brian WilsonCunninghame NorthLababsent
Shaun WoodwardSt Helens SouthLab (minister)absent
Mr Jimmy WrayGlasgow BailliestonLababsent
Anthony D WrightGreat YarmouthLab (minister)absent
Mr Richard AllanSheffield, HallamLDem (front bench)no
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)no
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)no
Colin BreedSouth East CornwallLDem (front bench)no
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)no
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)no
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)no
Patsy CaltonCheadleLDem (front bench)no
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)no
Mr Brian CotterWeston-Super-MareLDem (front bench)no
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)no
Ms Sue DoughtyGuildfordLDem (front bench)no
Don FosterBathLDem (front bench)no
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)no
Sandra GidleyRomseyLDem (front bench)no
Mr Parmjit GillLeicester SouthLDemno
Mr Matthew GreenLudlowLDem (front bench)no
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)no
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)no
Paul HolmesChesterfieldLDem (front bench)no
Mr Nigel JonesCheltenhamLDem (front bench)no
Paul KeetchHerefordLDem (front bench)no
Mr Archy KirkwoodRoxburgh and BerwickshireLDem (front bench)no
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)no
Michael MooreTweeddale, Ettrick and LauderdaleLDem (front bench)no
Mark OatenWinchesterLDem (front bench)no
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDem (front bench)no
John PughSouthportLDem (front bench)no
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)no
Mr David RendelNewburyLDem (front bench)no
Bob RussellColchesterLDem (front bench)no
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)no
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)no
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)no
Matthew TaylorTruro and St AustellLDem (front bench)no
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)no
Dr Jenny TongeRichmond ParkLDemno
Mr Paul TylerNorth CornwallLDem (front bench)no
Steve WebbNorthavonLDem (front bench)no
Richard Younger-RossTeignbridgeLDem (front bench)no
Norman BakerLewesLDemabsent
John BarrettEdinburgh WestLDem (front bench)absent
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)absent
Mr John BurnettTorridge and West DevonLDem (front bench)absent
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)absent
Mr David ChidgeyEastleighLDem (front bench)absent
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDem (front bench)absent
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)absent
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)absent
Charles KennedyRoss, Skye and Inverness WestLDem (front bench)absent
David LawsYeovilLDem (front bench)absent
Mr Paul MarsdenShrewsbury and Atchamwhilst LDem (front bench)absent
Sarah TeatherBrent EastLDemabsent
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)absent
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDem (front bench)absent
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)no
Adam PriceCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)no
Mr Simon ThomasCeredigionPC (front bench)no
Hywel WilliamsCaernarfonPC (front bench)no
Mr John HumeFoyleSDLPabsent
Mr Seamus MallonNewry and ArmaghSDLPabsent
Eddie McGradySouth DownSDLP (front bench)absent
Gerry AdamsBelfast WestSFabsent
Pat DohertyWest TyroneSFabsent
Michelle GildernewFermanagh and South TyroneSFabsent
Martin McGuinnessMid UlsterSFabsent
Ms Annabelle EwingPerthSNP (front bench)absent
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)absent
Alex SalmondBanff and BuchanSNP (front bench)absent
Michael WeirAngusSNP (front bench)absent
Pete WishartNorth TaysideSNP (front bench)absent
Michael MartinGlasgow SpringburnSpeaker (front bench)absent
David BurnsideSouth Antrimwhilst UUP (front bench)no
Sylvia HermonNorth DownUUP (front bench)no
Mr Roy BeggsEast AntrimUUP (front bench)absent
Martin SmythBelfast Southwhilst UUP (front bench)absent
Rt Hon David TrimbleUpper BannUUP (front bench)absent

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive