Civil Partnership Bill [Lords] — 12 Oct 2004 at 18:42

I beg to move, That the Bill be now read a Second time.

The Bill represents a historic step on what has been a long journey to respect and dignity for lesbians and gay men in Britain. It is a natural progression in our vision to build an inclusive society. As such, it builds on reforms that began back in 1967 with Leo Abse's private Member's Bill, backed by the then Home Secretary, Roy Jenkins. The Government's commitment to equality has been strong and unequivocal. We have equalised the age of consent, outlawed discrimination in the workplace on the grounds of sexual orientation, secured protection from homophobic hate crimes and supported the abolition of section 28.

In creating a new legal relationship for same-sex couples, this Bill is a sign of the Government's commitment to social justice and equality. It is also a recognition of the realities of modern Britain. Across this country today thousands of same-sex couples have made the decision to share their lives, their home, their finances and the care of their children or of older relatives. They may have loved and cared for each other for many years, yet their relationship is invisible in the eyes of the law. The Bill sends a clear message about the importance of stable and committed same-sex relationships.

Question put, That the Bill be now read a Second time:-

Those voting Aye in this division voted to move to Bill for recognising same-sex partnerships to the next stage.

The House divided: Ayes 426, Noes 49.

Debate in Parliament | Historical Hansard | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (Aye)Minority (No)BothTurnout
Con66 36 (+2 tell)164.4%
DUP0 60100.0%
Independent1 0050.0%
Independent Conservative0 10100.0%
Lab308 (+2 tell) 2076.7%
LDem42 0076.4%
PC3 0075.0%
SDLP2 0066.7%
SNP3 0060.0%
UUP0 3060.0%
Total:425 48173.4%

All MPs Eligible to Vote - sorted by name

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLabaye
Gerry AdamsBelfast WestSFabsent
Mrs Irene AdamsPaisley NorthLab (minister)absent
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLab (minister)aye
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)aye
Peter AinsworthEast SurreyCon (front bench)aye
Douglas AlexanderPaisley SouthLab (minister)aye
Mr Richard AllanSheffield, HallamLDem (front bench)aye
Graham AllenNottingham NorthLababsent
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)no
Michael AncramDevizesCon (front bench)absent
Mr Donald AndersonSwansea EastLab (minister)absent
Janet AndersonRossendale and DarwenLab (minister)aye
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)no
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLab (minister)aye
Ms Candy AthertonFalmouth and CamborneLab (minister)absent
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLab (minister)aye
Mr David AtkinsonBournemouth EastConabsent
Peter AtkinsonHexhamCon (front bench)aye
John AustinErith and ThamesmeadLab (minister)aye
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)aye
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)aye
Vera BairdRedcarLab (minister)aye
Norman BakerLewesLDemabsent
Tony BaldryBanburyCon (front bench)aye
Mr Tony BanksWest HamLab (minister)aye
Gregory BarkerBexhill and BattleCon (front bench)aye
Mr Harry BarnesNorth East DerbyshireLabaye
John BaronBillericayCon (front bench)absent
John BarrettEdinburgh WestLDem (front bench)aye
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)aye
John BattleLeeds WestLab (minister)aye
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)aye
Mr Nigel BeardBexleyheath and CrayfordLab (minister)aye
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)absent
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)aye
Mr Roy BeggsEast AntrimUUP (front bench)absent
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)aye
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)absent
Henry BellinghamNorth West NorfolkCon (front bench)absent
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)aye
Mr Andrew BennettDenton and ReddishLab (minister)aye
Joe BentonBootleLab (minister)aye
John BercowBuckinghamConaye
Paul BeresfordMole ValleyConno
Roger BerryKingswoodLab (minister)aye
Mr Harold BestLeeds North WestLab (minister)aye
Clive BettsSheffield, AttercliffeLabaye
Liz BlackmanErewashLab (minister)aye
Tony BlairSedgefieldLab (minister)absent
Hazel BlearsSalfordLab (minister)aye
Bob BlizzardWaveneyLabaye
David BlunkettSheffield, BrightsideLab (minister)aye
Crispin BluntReigateCon (front bench)absent
Mr Paul BoatengBrent SouthLab (minister)absent
David BorrowSouth RibbleLab (minister)aye
Tim BoswellDaventryCon (front bench)aye
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)absent
Mrs Virginia BottomleySouth West SurreyConabsent
Mr Keith BradleyManchester, WithingtonLab (minister)absent
Mr Peter BradleyThe WrekinLab (minister)aye
Ben BradshawExeterLab (minister)aye
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)aye
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)absent
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)no
Colin BreedSouth East CornwallLDem (front bench)absent
Kevin BrennanCardiff WestLabaye
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)aye
Gordon BrownDunfermline EastLab (minister)absent
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLabaye
Russell BrownDumfriesLab (minister)aye
Des BrowneKilmarnock and LoudounLab (minister)aye
Angela BrowningTiverton and HonitonCon (front bench)absent
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)aye
Chris BryantRhonddaLabaye
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLab (minister)aye
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLababsent
Colin BurgonElmetLabaye
Mr John BurnettTorridge and West DevonLDem (front bench)absent
Andy BurnhamLeighLab (minister)aye
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)absent
David BurnsideSouth Antrimwhilst UUP (front bench)no
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)absent
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)absent
John ButterfillBournemouth WestCon (front bench)absent
Stephen ByersNorth TynesideLabaye
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLabaye
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)aye
Richard CabornSheffield CentralLab (minister)absent
David CairnsGreenock and InverclydeLab (minister)aye
Patsy CaltonCheadleLDem (front bench)aye
David CameronWitneyConaye
Alan CampbellTynemouthLab (minister)aye
Mrs Anne CampbellCambridgeLab (minister)aye
Gregory CampbellEast LondonderryDUP (front bench)no
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)aye
Ronnie CampbellBlyth ValleyLab (minister)aye
Mr Ivor CaplinHoveLab (minister)aye
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)aye
Mr Roger CasaleWimbledonLab (minister)aye
Bill CashStoneCon (front bench)absent
Martin CatonGowerLab (minister)aye
Ian CawseyBrigg and GooleLab (minister)aye
Colin ChallenMorley and RothwellLab (minister)aye
Ben ChapmanWirral SouthLab (minister)aye
Sir Sydney ChapmanChipping BarnetCon (front bench)absent
David ChaytorBury NorthLab (minister)absent
Mr David ChidgeyEastleighLDem (front bench)aye
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)no
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLab (minister)aye
James ClappisonHertsmereCon (front bench)aye
Ms Helen ClarkPeterboroughLab (minister)aye
Dr Lynda ClarkEdinburgh PentlandsLab (minister)aye
Paul ClarkGillinghamLab (minister)aye
Charles ClarkeNorwich SouthLab (minister)absent
Kenneth ClarkeRushcliffeConaye
Tom ClarkeCoatbridge and ChrystonLabaye
Mr Tony ClarkeNorthampton SouthLab (minister)aye
David ClellandTyne BridgeLab (minister)absent
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldConabsent
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)aye
Vernon CoakerGedlingLab (minister)aye
Ann CoffeyStockportLab (minister)aye
Harry CohenLeyton and WansteadLababsent
Mr Iain ColemanHammersmith and FulhamLababsent
Mr Tim CollinsWestmorland and LonsdaleCon (front bench)aye
Mr Tony ColmanPutneyLab (minister)aye
Michael ConnartyFalkirk EastLab (minister)aye
Derek ConwayOld Bexley and SidcupCon (front bench)aye
Frank CookStockton NorthLab (minister)absent
Robin CookLivingstonLabaye
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)absent
Jeremy CorbynIslington NorthLabaye
Patrick CormackSouth StaffordshireCon (front bench)no
Ms Jean CorstonBristol EastLab (minister)aye
Mr Brian CotterWeston-Super-MareLDem (front bench)aye
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)aye
Mr Tom CoxTootingLababsent
Mr James CranBeverley and HoldernessCon (front bench)absent
Professor Ross CranstonDudley NorthLab (minister)aye
David CrausbyBolton North EastLab (minister)aye
Jon CruddasDagenhamLab (minister)aye
Ann CryerKeighleyLab (minister)absent
John CryerHornchurchLabaye
John CummingsEasingtonLab (minister)aye
Dr Jack CunninghamCopelandLababsent
Jim CunninghamCoventry SouthLabaye
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)aye
David CurrySkipton and RiponCon (front bench)absent
Claire Curtis-ThomasCrosbyLab (minister)aye
Mr Tam DalyellLinlithgowLababsent
Alistair DarlingEdinburgh CentralLab (minister)absent
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)absent
Mrs Valerie DaveyBristol WestLab (minister)absent
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)aye
Ian DavidsonGlasgow PollokLab (minister)aye
Mr Denzil DaviesLlanelliLabno
Geraint DaviesCroydon CentralLab (minister)aye
Quentin DaviesGrantham and StamfordCon (front bench)no
David DavisHaltemprice and HowdenCon (front bench)absent
Mr Hilton DawsonLancaster and WyreLab (minister)aye
Janet DeanBurtonLab (minister)aye
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)absent
Parmjit DhandaGloucesterLab (minister)aye
Andrew DismoreHendonLab (minister)absent
Jonathan DjanoglyHuntingdonCon (front bench)absent
Jim DobbinHeywood and MiddletonLab (minister)no
Frank DobsonHolborn and St PancrasLabaye
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)no
Pat DohertyWest TyroneSFabsent
Jeffrey M. DonaldsonLagan Valleywhilst DUP (front bench)no
Brian H DonohoeCunninghame SouthLab (minister)aye
Frank DoranAberdeen CentralLabaye
Stephen DorrellCharnwoodConaye
Ms Sue DoughtyGuildfordLDem (front bench)aye
Jim DowdLewisham WestLab (minister)aye
David DrewStroudLab (minister)aye
Ms Julia DrownSouth SwindonLababsent
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)aye
Mr Peter DuncanGalloway and Upper NithsdaleCon (front bench)absent
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenConabsent
Gwyneth DunwoodyCrewe and NantwichLab (minister)absent
Angela EagleWallaseyLab (minister)aye
Maria EagleLiverpool, GarstonLab (minister)aye
Mr Huw EdwardsMonmouthLab (minister)aye
Clive EffordElthamLab (minister)aye
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)aye
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLab (minister)absent
Bill EtheringtonSunderland NorthLababsent
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)aye
Ms Annabelle EwingPerthSNP (front bench)absent
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)aye
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)both
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLab (minister)absent
Frank FieldBirkenheadLab (minister)aye
Mark FieldCities of London and WestminsterCon (front bench)aye
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLab (minister)aye
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLab (minister)aye
Ms Lorna FitzsimonsRochdaleLabaye
Mr Howard FlightArundel and South Downswhilst Con (front bench)aye
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)absent
Mr Adrian FlookTauntonCon (front bench)no
Paul FlynnNewport WestLab (minister)aye
Barbara FollettStevenageLab (minister)aye
Eric ForthBromley and ChislehurstCon (front bench)absent
Mr Derek FosterBishop AucklandLab (minister)aye
Don FosterBathLDem (front bench)aye
Michael FosterWorcesterLab (minister)aye
Michael Jabez FosterHastings and RyeLababsent
Mr George FoulkesCarrick, Cumnock and Doon ValleyLabaye
Liam FoxWoodspringCon (front bench)absent
Hywel FrancisAberavonLab (minister)aye
Mark FrancoisRayleighCon (front bench)no
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)no
George GallowayGlasgow Kelvinwhilst Independentabsent
Mike GapesIlford SouthLab (minister)aye
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)absent
Edward GarnierHarboroughConaye
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)aye
Bruce GeorgeWalsall SouthLab (minister)aye
Neil GerrardWalthamstowLab (minister)aye
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonConabsent
Ian GibsonNorwich NorthLab (minister)absent
Sandra GidleyRomseyLDem (front bench)aye
Michelle GildernewFermanagh and South TyroneSFabsent
Mr Parmjit GillLeicester SouthLDemabsent
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)aye
Linda GilroyPlymouth, SuttonLab (minister)aye
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLabaye
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLab (minister)aye
Paul GoodmanWycombeCon (front bench)absent
James GrayNorth WiltshireConabsent
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)absent
Damian GreenAshfordCon (front bench)aye
Mr Matthew GreenLudlowLDem (front bench)aye
John GreenwayRyedaleConaye
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)aye
Ms Jane GriffithsReading EastLabaye
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLab (minister)aye
Mr Win GriffithsBridgendLab (minister)absent
John GroganSelbyLabaye
John GummerSuffolk CoastalCon (front bench)no
William HagueRichmond (Yorks)Conabsent
Peter HainNeathLab (minister)aye
Mike HallWeaver ValeLab (minister)aye
Patrick HallBedfordLab (minister)aye
David HamiltonMidlothianLab (minister)aye
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)absent
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)absent
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)aye
David HansonDelynLab (minister)aye
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)aye
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDem (front bench)absent
Tom HarrisGlasgow CathcartLab (minister)aye
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)aye
Alan HaselhurstSaffron WaldenDeputy Speaker (front bench)absent
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)aye
Mr Nick HawkinsSurrey HeathCon (front bench)no
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)no
Sylvia HealHalesowen and Rowley RegisDeputy Speakerabsent
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)absent
John HealeyWentworthLab (minister)absent
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)aye
David Heathcoat-AmoryWellsCon (front bench)aye
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLababsent
Mr Ivan HendersonHarwichLabaye
Mark HendrickPrestonLab (minister)aye
Charles HendryWealdenCon (front bench)aye
Stephen HepburnJarrowLab (minister)aye
John HeppellNottingham EastLab (minister)tellaye
Sylvia HermonNorth DownUUP (front bench)absent
Stephen HesfordWirral WestLabaye
Patricia HewittLeicester WestLab (minister)absent
David HeyesAshton-under-LyneLabaye
Keith HillStreathamLab (minister)aye
Mr David HinchliffeWakefieldLab (minister)aye
Mark HobanFarehamCon (front bench)no
Margaret HodgeBarkingLab (minister)aye
Kate HoeyVauxhallLab (minister)aye
Douglas HoggSleaford and North HykehamConaye
Paul HolmesChesterfieldLDem (front bench)absent
Jimmy HoodClydesdaleLab (minister)aye
Geoff HoonAshfieldLab (minister)absent
Phil HopeCorbyLab (minister)aye
Kelvin HopkinsLuton NorthLabaye
John HoramOrpingtonCon (front bench)absent
Michael HowardFolkestone and HytheCon (front bench)aye
Mr Alan HowarthNewport EastLab (minister)aye
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLabaye
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)no
Kim HowellsPontypriddLab (minister)absent
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)aye
Beverley HughesStretford and UrmstonLabaye
Mr Kevin HughesDoncaster NorthLab (minister)aye
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)absent
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLab (minister)aye
Mr John HumeFoyleSDLPaye
Mr Andrew HunterBasingstokewhilst Independent Conservativeno
Mr Alan HurstBraintreeLab (minister)aye
John HuttonBarrow and FurnessLab (minister)absent
Brian IddonBolton South EastLab (minister)aye
Eric IllsleyBarnsley CentralLab (minister)aye
Adam IngramEast KilbrideLab (minister)aye
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)aye
Michael JackFyldeCon (front bench)aye
Glenda JacksonHampstead and HighgateLabaye
Mrs Helen JacksonSheffield, HillsboroughLabaye
Robert JacksonWantagewhilst Con (front bench)aye
Mr David JamiesonPlymouth, DevonportLab (minister)absent
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)aye
Brian JenkinsTamworthLab (minister)absent
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLab (minister)aye
Boris JohnsonHenleyCon (front bench)aye
Miss Melanie JohnsonWelwyn HatfieldLab (minister)absent
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)absent
Mr Jon Owen JonesCardiff CentralLab (minister)aye
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)aye
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLabaye
Martyn JonesClwyd SouthLab (minister)aye
Mr Nigel JonesCheltenhamLDem (front bench)aye
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)absent
Eric JoyceFalkirk WestLab (minister)aye
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)aye
Sally KeebleNorthampton NorthLabaye
Alan KeenFeltham and HestonLab (minister)aye
Ann KeenBrentford and IsleworthLab (minister)aye
Paul KeetchHerefordLDem (front bench)aye
Ruth KellyBolton WestLab (minister)absent
Fraser KempHoughton and Washington EastLab (minister)aye
Charles KennedyRoss, Skye and Inverness WestLDem (front bench)aye
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLab (minister)aye
Robert KeySalisburyCon (front bench)aye
Piara S KhabraEaling, SouthallLab (minister)aye
David KidneyStaffordLab (minister)absent
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLabaye
Mr Andy KingRugby and KenilworthLab (minister)aye
Ms Oona KingBethnal Green and BowLab (minister)aye
Julie KirkbrideBromsgroveCon (front bench)absent
Mr Archy KirkwoodRoxburgh and BerwickshireLDem (front bench)aye
Greg KnightEast YorkshireCon (front bench)no
Jim KnightSouth DorsetLab (minister)aye
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLab (minister)aye
Stephen LadymanSouth ThanetLab (minister)aye
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)aye
Jacqui LaitBeckenhamCon (front bench)aye
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)aye
David LammyTottenhamLab (minister)aye
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)aye
Mrs Jackie LawrencePreseli PembrokeshireLab (minister)aye
David LawsYeovilLDem (front bench)aye
Bob LaxtonDerby NorthLababsent
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLab (minister)aye
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)tellno
David LepperBrighton, PavilionLab (minister)aye
Chris LeslieShipleyLab (minister)aye
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)aye
Tom LevittHigh PeakLab (minister)aye
Ivan LewisBury SouthLab (minister)aye
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)aye
Mr Terry LewisWorsleyLabaye
Mrs Helen LiddellAirdrie and ShottsLabaye
Ian Liddell-GraingerBridgwaterCon (front bench)aye
David LidingtonAylesburyCon (front bench)absent
Peter LilleyHitchin and HarpendenConno
Martin LintonBatterseaLab (minister)aye
Tony LloydManchester CentralLabaye
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)aye
Michael LordCentral Suffolk and North IpswichDeputy Speaker (front bench)absent
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)aye
Andrew LoveEdmontonLab (minister)absent
Ian LucasWrexhamLab (minister)aye
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)aye
Mr Iain LukeDundee EastLab (minister)aye
Mr John LyonsStrathkelvin and BearsdenLab (minister)aye
Mr Calum MacDonaldNa h-Eileanan an IarLababsent
John MacDougallCentral FifeLab (minister)aye
Andrew MacKayBracknellCon (front bench)absent
Andrew MacKinlayThurrockLab (minister)aye
David MacleanPenrith and The BorderCon (front bench)aye
Denis MacShaneRotherhamLab (minister)absent
Fiona MactaggartSloughLab (minister)absent
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLab (minister)aye
Mrs Alice MahonHalifaxLabaye
Humfrey MalinsWokingCon (front bench)absent
Judy MallaberAmber ValleyLab (minister)aye
Mr Seamus MallonNewry and ArmaghSDLPaye
John MannBassetlawLab (minister)aye
John MaplesStratford-on-AvonCon (front bench)absent
Rob MarrisWolverhampton South WestLab (minister)aye
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)aye
Mr Paul MarsdenShrewsbury and Atchamwhilst LDem (front bench)aye
David MarshallGlasgow ShettlestonLabaye
Robert Marshall-AndrewsMedwayLababsent
Michael MartinGlasgow SpringburnSpeaker (front bench)absent
Eric MartlewCarlisleLabaye
Michael MatesEast HampshireCon (front bench)absent
Francis MaudeHorshamConaye
Dr Brian MawhinneyNorth West CambridgeshireConno
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)aye
Thomas McAvoyGlasgow RutherglenLab (minister)absent
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLab (minister)aye
Chris McCaffertyCalder ValleyLab (minister)aye
Ian McCartneyMakerfieldLab (minister)aye
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)aye
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLabaye
John McFallDumbartonLab (minister)aye
Eddie McGradySouth DownSDLP (front bench)absent
Martin McGuinnessMid UlsterSFabsent
Anne McGuireStirlingLab (minister)aye
Anne McIntoshVale of YorkCon (front bench)no
Shona McIsaacCleethorpesLab (minister)aye
Ann McKechinGlasgow MaryhillLab (minister)aye
Rosemary McKennaCumbernauld and KilsythLab (minister)aye
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)no
Mr Kevin McNamaraKingston upon Hull NorthLab (minister)absent
Tony McNultyHarrow EastLab (minister)aye
Mr Tony McWalterHemel HempsteadLab (minister)absent
Mr John McWilliamBlaydonLab (minister)aye
Michael MeacherOldham West and RoytonLabaye
Alan MealeMansfieldLababsent
Patrick MercerNewarkCon (front bench)aye
Gillian MerronLincolnLab (minister)aye
Alun MichaelCardiff South and PenarthLab (minister)aye
Alan MilburnDarlingtonLab (minister)aye
David MilibandSouth ShieldsLab (minister)aye
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)aye
Andrew MitchellSutton ColdfieldCon (front bench)aye
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)absent
Laura MoffattCrawleyLab (minister)aye
Chris MoleIpswichLab (minister)aye
Dr Lewis MoonieKirkcaldyLabaye
Michael MooreTweeddale, Ettrick and LauderdaleLDem (front bench)aye
Margaret MoranLuton SouthLab (minister)absent
Julie MorganCardiff NorthLab (minister)aye
Elliot MorleyScunthorpeLab (minister)absent
Ms Estelle MorrisBirmingham, YardleyLab (minister)aye
Malcolm MossNorth East CambridgeshireCon (front bench)aye
Kali MountfordColne ValleyLab (minister)aye
George MudieLeeds EastLab (minister)aye
Chris MullinSunderland SouthLab (minister)aye
Meg MunnSheffield, HeeleyLab (minister)aye
Denis MurphyWansbeckLab (minister)aye
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)aye
Paul MurphyTorfaenLab (minister)absent
Andrew MurrisonWestburyCon (front bench)absent
Doug NaysmithBristol North WestLab (minister)aye
Mr Archie NormanTunbridge WellsCon (front bench)absent
Dan NorrisWansdykeLababsent
Mr Bill O'BrienNormantonLab (minister)aye
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)aye
Stephen O'BrienEddisburyCon (front bench)absent
Edward O'HaraKnowsley SouthLab (minister)aye
Mr Martin O'NeillOchilLab (minister)aye
Mark OatenWinchesterLDem (front bench)absent
Bill OlnerNuneatonLab (minister)aye
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDem (front bench)aye
Mrs Diana OrganForest of DeanLab (minister)aye
George OsborneTattonCon (front bench)aye
Sandra OsborneAyrLab (minister)aye
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)aye
Albert OwenYnys MônLab (minister)aye
Mr Richard PageSouth West HertfordshireConaye
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)absent
Ian PaisleyNorth AntrimDUP (front bench)no
Nick PalmerBroxtoweLab (minister)aye
Owen PatersonNorth ShropshireConno
Ian PearsonDudley SouthLab (minister)absent
Ms Linda PerhamIlford NorthLab (minister)absent
Mrs Anne PickingEast LothianLab (minister)aye
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)absent
Mr Colin PickthallWest LancashireLab (minister)aye
Mr Peter PikeBurnleyLab (minister)aye
James PlaskittWarwick and LeamingtonLab (minister)aye
Mr Kerry PollardSt AlbansLab (minister)absent
Mr Chris PondGraveshamLab (minister)aye
Greg PopeHyndburnLab (minister)aye
Mr Michael PortilloKensington and ChelseaConaye
Steve PoundEaling NorthLab (minister)absent
Bridget PrenticeLewisham EastLab (minister)tellaye
Gordon PrenticePendleLab (minister)aye
John PrescottKingston upon Hull EastLab (minister)absent
Adam PriceCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)aye
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)aye
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)aye
Gwyn ProsserDoverLab (minister)aye
John PughSouthportLDem (front bench)absent
Ken PurchaseWolverhampton North EastLabaye
James PurnellStalybridge and HydeLab (minister)aye
Ms Joyce QuinGateshead East and Washington WestLab (minister)absent
Mr Lawrie QuinnScarborough and WhitbyLab (minister)aye
Bill RammellHarlowLab (minister)aye
John RandallUxbridgeCon (front bench)aye
Mr Syd RapsonPortsmouth NorthLab (minister)absent
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLab (minister)absent
John RedwoodWokinghamCon (front bench)absent
Andy ReedLoughboroughLabaye
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)aye
John ReidHamilton North and BellshillLab (minister)absent
Mr David RendelNewburyLDem (front bench)aye
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)no
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)aye
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentCon (front bench)aye
John RobertsonGlasgow AnnieslandLab (minister)aye
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)no
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabaye
Iris RobinsonStrangfordDUPno
Peter RobinsonBelfast EastDUPno
Mrs Barbara RocheHornsey and Wood GreenLabaye
Mrs Marion RoeBroxbourneCon (front bench)absent
Terry RooneyBradford NorthLab (minister)aye
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)no
Mr Ernie RossDundee WestLab (minister)aye
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)aye
Chris RuaneVale of ClwydLab (minister)aye
Joan RuddockLewisham, DeptfordLab (minister)aye
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)aye
Bob RussellColchesterLDem (front bench)aye
Christine RussellCity of ChesterLab (minister)aye
Joan RyanEnfield NorthLab (minister)aye
Alex SalmondBanff and BuchanSNP (front bench)aye
Martin SalterReading WestLab (minister)aye
Adrian SandersTorbayLDemaye
Mohammad SarwarGlasgow GovanLab (minister)absent
Mr Malcolm SavidgeAberdeen NorthLab (minister)aye
Mr Phil SawfordKetteringLabaye
Mr Jonathan SayeedMid Bedfordshirewhilst Con (front bench)aye
Mr Brian SedgemoreHackney South and ShoreditchLabaye
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)absent
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLab (minister)absent
Barry SheermanHuddersfieldLab (minister)absent
Mrs Gillian ShephardSouth West NorfolkCon (front bench)aye
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)absent
Jim SheridanWest RenfrewshireLab (minister)aye
Ms Debra ShipleyStourbridgeLab (minister)aye
Clare ShortBirmingham, LadywoodLabaye
Mark SimmondsBoston and SkegnessCon (front bench)absent
Siôn SimonBirmingham, ErdingtonLab (minister)absent
Alan SimpsonNottingham SouthLab (minister)aye
Keith SimpsonMid NorfolkCon (front bench)absent
Marsha SinghBradford WestLab (minister)aye
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)aye
Andrew SmithOxford EastLabaye
Angela SmithBasildonLab (minister)absent
Mr Chris SmithIslington South and FinsburyLabaye
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLab (minister)absent
Jacqui SmithRedditchLab (minister)aye
John SmithVale of GlamorganLababsent
Mr Llew SmithBlaenau GwentLabaye
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)aye
Martin SmythBelfast Southwhilst UUP (front bench)no
Nicholas SoamesMid SussexCon (front bench)aye
Mr Clive SoleyEaling, Acton and Shepherd's BushLab (minister)aye
Helen SouthworthWarrington SouthLab (minister)aye
John SpellarWarleyLab (minister)absent
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)absent
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)no
Bob SpinkCastle PointCon (front bench)no
Richard SpringWest SuffolkCon (front bench)aye
Rachel SquireDunfermline WestLab (minister)aye
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)aye
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLab (minister)aye
Anthony SteenTotnesCon (front bench)absent
Mr Gerry SteinbergCity of DurhamLab (minister)aye
Mr George StevensonStoke-on-Trent SouthLab (minister)absent
Mr David StewartInverness East, Nairn and LochaberLab (minister)aye
Ian StewartEcclesLab (minister)aye
Mr Paul StinchcombeWellingboroughLab (minister)aye
Howard StoateDartfordLab (minister)aye
Gavin StrangEdinburgh East and MusselburghLab (minister)aye
Jack StrawBlackburnLab (minister)absent
Gary StreeterSouth West DevonConabsent
Graham StringerManchester, BlackleyLab (minister)absent
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)aye
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)aye
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)aye
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)no
Hugo SwireEast DevonCon (front bench)absent
Robert SymsPooleCon (front bench)aye
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)aye
Peter TapsellLouth and HorncastleConabsent
Mrs Ann TaylorDewsburyLab (minister)aye
Dari TaylorStockton SouthLab (minister)aye
David TaylorNorth West LeicestershireLab (minister)aye
Ian TaylorEsher and WaltonConabsent
Mr John TaylorSolihullCon (front bench)no
Matthew TaylorTruro and St AustellLDem (front bench)aye
Richard TaylorWyre ForestIndependent (front bench)aye
Mr Teddy TaylorRochford and Southend EastConabsent
Sarah TeatherBrent EastLDemaye
Mr Gareth ThomasClwyd WestLab (minister)aye
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)aye
Mr Simon ThomasCeredigionPC (front bench)absent
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)aye
Stephen TimmsEast HamLab (minister)absent
Paddy TippingSherwoodLab (minister)absent
Mark ToddSouth DerbyshireLab (minister)absent
Dr Jenny TongeRichmond ParkLDemaye
Don TouhigIslwynLab (minister)aye
David TredinnickBosworthCon (front bench)absent
Mr Michael TrendWindsorCon (front bench)no
Jon TrickettHemsworthLab (minister)aye
Rt Hon David TrimbleUpper BannUUP (front bench)no
Paul TruswellPudseyLabaye
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)no
Mr Dennis TurnerWolverhampton South EastLab (minister)aye
Desmond TurnerBrighton, KemptownLab (minister)aye
Neil TurnerWiganLab (minister)aye
Derek TwiggHaltonLab (minister)aye
Stephen TwiggEnfield, SouthgateLab (minister)absent
Mr Paul TylerNorth CornwallLDem (front bench)aye
Mr Bill TynanHamilton SouthLab (minister)aye
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)aye
Keith VazLeicester EastLabaye
Peter ViggersGosportCon (front bench)absent
Rudi VisFinchley and Golders GreenLababsent
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)aye
Robert WalterNorth DorsetCon (front bench)aye
Claire WardWatfordLab (minister)aye
Robert WareingLiverpool, West DerbyLabaye
Nigel WatersonEastbourneCon (front bench)no
Angela WatkinsonUpminsterCon (front bench)no
Tom WatsonWest Bromwich EastLab (minister)aye
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)aye
Steve WebbNorthavonLDem (front bench)absent
Michael WeirAngusSNP (front bench)absent
Mr Brian WhiteNorth East Milton KeynesLab (minister)aye
Alan WhiteheadSouthampton, TestLababsent
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordCon (front bench)aye
Malcolm WicksCroydon NorthLab (minister)aye
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdCon (front bench)tellno
Bill WigginLeominsterCon (front bench)aye
Mr John WilkinsonRuislip - NorthwoodConno
David WillettsHavantCon (front bench)absent
Alan WilliamsSwansea WestLab (minister)aye
Betty WilliamsConwyLab (minister)aye
Hywel WilliamsCaernarfonPC (front bench)aye
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)aye
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDem (front bench)aye
Michael WillsNorth SwindonLababsent
David WilshireSpelthorneCon (front bench)no
Mr Brian WilsonCunninghame NorthLababsent
David WinnickWalsall NorthLab (minister)aye
Ann WintertonCongletonwhilst Con (front bench)no
Nicholas WintertonMacclesfieldCon (front bench)no
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)aye
Pete WishartNorth TaysideSNP (front bench)aye
Mike WoodBatley and SpenLababsent
Shaun WoodwardSt Helens SouthLab (minister)aye
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLab (minister)aye
Mr Tony WorthingtonClydebank and MilngavieLab (minister)aye
Mr Jimmy WrayGlasgow BailliestonLabaye
Anthony D WrightGreat YarmouthLab (minister)aye
David WrightTelfordLab (minister)aye
Iain WrightHartlepoolLabaye
Tony WrightCannock ChaseLab (minister)aye
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLab (minister)aye
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)absent
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)aye
Richard Younger-RossTeignbridgeLDem (front bench)aye

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive