Members' Allowances — 3 Nov 2004 at 15:45

I beg to move,

(1) That this House notes the recommendations made in Chapter 4 of the report of the Review Body on Senior Salaries on parliamentary pay and allowances (Cm 6354-I) a copy of which was laid before this House on 21st October; and is of the opinion that the provisions set out in paragraphs (2) to (5) below should be implemented, subject to any decisions of the Members Estimate Committee with regard to their application.

Question put, That the amendment be made:-

The House divided: Ayes 239, Noes 109.

Debate in Parliament | Historical Hansard | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (Aye)Minority (No)BothTurnout
Con109 (+2 tell) 3069.9%
DUP3 0050.0%
Independent0 1050.0%
Lab85 96 (+2 tell)045.0%
LDem33 9076.4%
PC1 0025.0%
SNP4 0080.0%
UUP4 0080.0%
Total:239 109054.4%

All MPs Eligible to Vote - sorted by party

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Peter AinsworthEast SurreyCon (front bench)aye
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)aye
Peter AtkinsonHexhamCon (front bench)aye
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)aye
Tony BaldryBanburyCon (front bench)aye
Gregory BarkerBexhill and BattleCon (front bench)aye
Henry BellinghamNorth West NorfolkCon (front bench)aye
John BercowBuckinghamConaye
Paul BeresfordMole ValleyConaye
Crispin BluntReigateCon (front bench)aye
Tim BoswellDaventryCon (front bench)aye
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)aye
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)aye
Angela BrowningTiverton and HonitonCon (front bench)aye
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)aye
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)aye
John ButterfillBournemouth WestCon (front bench)aye
Bill CashStoneCon (front bench)aye
Sir Sydney ChapmanChipping BarnetCon (front bench)aye
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)aye
James ClappisonHertsmereCon (front bench)aye
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldConaye
Patrick CormackSouth StaffordshireCon (front bench)aye
David CurrySkipton and RiponCon (front bench)aye
Jonathan DjanoglyHuntingdonCon (front bench)aye
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)aye
Mr Peter DuncanGalloway and Upper NithsdaleCon (front bench)aye
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenConaye
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)aye
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)aye
Mark FieldCities of London and WestminsterCon (front bench)aye
Mr Howard FlightArundel and South Downswhilst Con (front bench)aye
Mr Adrian FlookTauntonCon (front bench)aye
Eric ForthBromley and ChislehurstCon (front bench)aye
Edward GarnierHarboroughConaye
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)aye
Paul GoodmanWycombeCon (front bench)aye
James GrayNorth WiltshireConaye
Damian GreenAshfordCon (front bench)aye
John GreenwayRyedaleConaye
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)aye
John GummerSuffolk CoastalCon (front bench)aye
Mr Nick HawkinsSurrey HeathCon (front bench)aye
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)aye
Charles HendryWealdenCon (front bench)aye
Mark HobanFarehamCon (front bench)aye
John HoramOrpingtonCon (front bench)aye
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)aye
Michael JackFyldeCon (front bench)aye
Robert KeySalisburyCon (front bench)aye
Julie KirkbrideBromsgroveCon (front bench)aye
Greg KnightEast YorkshireCon (front bench)aye
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)aye
Jacqui LaitBeckenhamCon (front bench)aye
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)aye
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)aye
Ian Liddell-GraingerBridgwaterCon (front bench)aye
David LidingtonAylesburyCon (front bench)aye
Peter LilleyHitchin and HarpendenConaye
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)aye
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)aye
Andrew MacKayBracknellCon (front bench)aye
David MacleanPenrith and The BorderCon (front bench)aye
Michael MatesEast HampshireCon (front bench)aye
Dr Brian MawhinneyNorth West CambridgeshireConaye
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)aye
Anne McIntoshVale of YorkCon (front bench)aye
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)aye
Andrew MitchellSutton ColdfieldCon (front bench)aye
Andrew MurrisonWestburyCon (front bench)aye
Stephen O'BrienEddisburyCon (front bench)aye
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)aye
Mr Richard PageSouth West HertfordshireContellaye
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)aye
Owen PatersonNorth ShropshireConaye
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)aye
Mr Michael PortilloKensington and ChelseaConaye
John RandallUxbridgeCon (front bench)aye
John RedwoodWokinghamCon (front bench)aye
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)aye
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)aye
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)aye
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)aye
Mr Jonathan SayeedMid Bedfordshirewhilst Con (front bench)aye
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)aye
Keith SimpsonMid NorfolkCon (front bench)aye
Nicholas SoamesMid SussexCon (front bench)aye
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)aye
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)aye
Bob SpinkCastle PointCon (front bench)aye
Anthony SteenTotnesCon (front bench)aye
Gary StreeterSouth West DevonConaye
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)aye
Hugo SwireEast DevonCon (front bench)aye
Robert SymsPooleCon (front bench)aye
Peter TapsellLouth and HorncastleConaye
Ian TaylorEsher and WaltonConaye
Mr John TaylorSolihullCon (front bench)aye
David TredinnickBosworthCon (front bench)aye
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)aye
Peter ViggersGosportCon (front bench)aye
Robert WalterNorth DorsetCon (front bench)aye
Angela WatkinsonUpminsterCon (front bench)aye
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordCon (front bench)aye
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdCon (front bench)tellaye
Bill WigginLeominsterCon (front bench)aye
Mr John WilkinsonRuislip - NorthwoodConaye
David WilshireSpelthorneCon (front bench)aye
Ann WintertonCongletonwhilst Con (front bench)aye
Nicholas WintertonMacclesfieldCon (front bench)aye
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)aye
Derek ConwayOld Bexley and SidcupCon (front bench)no
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)no
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentCon (front bench)no
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)absent
Michael AncramDevizesCon (front bench)absent
Mr David AtkinsonBournemouth EastConabsent
John BaronBillericayCon (front bench)absent
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)absent
Mrs Virginia BottomleySouth West SurreyConabsent
David CameronWitneyConabsent
Kenneth ClarkeRushcliffeConabsent
Mr Tim CollinsWestmorland and LonsdaleCon (front bench)absent
Mr James CranBeverley and HoldernessCon (front bench)absent
Quentin DaviesGrantham and StamfordCon (front bench)absent
David DavisHaltemprice and HowdenCon (front bench)absent
Stephen DorrellCharnwoodConabsent
Liam FoxWoodspringCon (front bench)absent
Mark FrancoisRayleighCon (front bench)absent
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)absent
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonConabsent
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)absent
William HagueRichmond (Yorks)Conabsent
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)absent
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)absent
David Heathcoat-AmoryWellsCon (front bench)absent
Douglas HoggSleaford and North HykehamConabsent
Michael HowardFolkestone and HytheCon (front bench)absent
Robert JacksonWantagewhilst Con (front bench)absent
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)absent
Boris JohnsonHenleyCon (front bench)absent
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)absent
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)absent
Humfrey MalinsWokingCon (front bench)absent
John MaplesStratford-on-AvonCon (front bench)absent
Francis MaudeHorshamConabsent
Patrick MercerNewarkCon (front bench)absent
Malcolm MossNorth East CambridgeshireCon (front bench)absent
Mr Archie NormanTunbridge WellsCon (front bench)absent
George OsborneTattonCon (front bench)absent
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)absent
Mrs Marion RoeBroxbourneCon (front bench)absent
Mrs Gillian ShephardSouth West NorfolkCon (front bench)absent
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)absent
Mark SimmondsBoston and SkegnessCon (front bench)absent
Richard SpringWest SuffolkCon (front bench)absent
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)absent
Mr Teddy TaylorRochford and Southend EastConabsent
Mr Michael TrendWindsorCon (front bench)absent
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)absent
Nigel WatersonEastbourneCon (front bench)absent
David WillettsHavantCon (front bench)absent
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)absent
Alan HaselhurstSaffron WaldenDeputy Speaker (front bench)absent
Sylvia HealHalesowen and Rowley RegisDeputy Speakerabsent
Michael LordCentral Suffolk and North IpswichDeputy Speaker (front bench)absent
Gregory CampbellEast LondonderryDUP (front bench)aye
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)aye
Jeffrey M. DonaldsonLagan Valleywhilst DUP (front bench)aye
Ian PaisleyNorth AntrimDUP (front bench)absent
Iris RobinsonStrangfordDUPabsent
Peter RobinsonBelfast EastDUPabsent
Richard TaylorWyre ForestIndependent (front bench)no
George GallowayGlasgow Kelvinwhilst Independentabsent
Mr Andrew HunterBasingstokewhilst Independent Conservativeabsent
Mrs Irene AdamsPaisley NorthLab (minister)aye
Graham AllenNottingham NorthLabaye
Janet AndersonRossendale and DarwenLab (minister)aye
John AustinErith and ThamesmeadLab (minister)aye
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)aye
Mr Harold BestLeeds North WestLab (minister)aye
Clive BettsSheffield, AttercliffeLabaye
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLabaye
Ronnie CampbellBlyth ValleyLab (minister)aye
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLab (minister)aye
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)aye
Michael ConnartyFalkirk EastLab (minister)aye
Jeremy CorbynIslington NorthLabaye
Mr Tom CoxTootingLabaye
Professor Ross CranstonDudley NorthLab (minister)aye
Jim CunninghamCoventry SouthLabaye
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)aye
Ian DavidsonGlasgow PollokLab (minister)aye
Jim DobbinHeywood and MiddletonLab (minister)aye
Frank DobsonHolborn and St PancrasLabaye
Brian H DonohoeCunninghame SouthLab (minister)aye
Jim DowdLewisham WestLab (minister)aye
Gwyneth DunwoodyCrewe and NantwichLab (minister)aye
Angela EagleWallaseyLab (minister)aye
Frank FieldBirkenheadLab (minister)aye
Paul FlynnNewport WestLab (minister)aye
Mike GapesIlford SouthLab (minister)aye
Bruce GeorgeWalsall SouthLab (minister)aye
Mike HallWeaver ValeLab (minister)aye
David HamiltonMidlothianLab (minister)aye
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)aye
Mark HendrickPrestonLab (minister)aye
Jimmy HoodClydesdaleLab (minister)aye
Kelvin HopkinsLuton NorthLabaye
Mr Alan HowarthNewport EastLab (minister)aye
Mr Kevin HughesDoncaster NorthLab (minister)aye
Brian IddonBolton South EastLab (minister)aye
Eric IllsleyBarnsley CentralLab (minister)aye
Brian JenkinsTamworthLab (minister)aye
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)aye
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLabaye
Martyn JonesClwyd SouthLab (minister)aye
David LepperBrighton, PavilionLab (minister)aye
Andrew LoveEdmontonLab (minister)aye
Ian LucasWrexhamLab (minister)aye
Mr Iain LukeDundee EastLab (minister)aye
Andrew MacKinlayThurrockLab (minister)aye
Mrs Alice MahonHalifaxLabaye
David MarshallGlasgow ShettlestonLabaye
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLab (minister)aye
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)aye
John McFallDumbartonLab (minister)aye
Rosemary McKennaCumbernauld and KilsythLab (minister)aye
Mr Tony McWalterHemel HempsteadLab (minister)aye
Mr John McWilliamBlaydonLab (minister)aye
Alan MealeMansfieldLabaye
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)aye
Laura MoffattCrawleyLab (minister)aye
Dr Lewis MoonieKirkcaldyLabaye
Julie MorganCardiff NorthLab (minister)aye
Edward O'HaraKnowsley SouthLab (minister)aye
Mrs Diana OrganForest of DeanLab (minister)aye
Sandra OsborneAyrLab (minister)aye
James PlaskittWarwick and LeamingtonLab (minister)aye
Mr Kerry PollardSt AlbansLab (minister)aye
Steve PoundEaling NorthLab (minister)aye
Gordon PrenticePendleLab (minister)aye
Ken PurchaseWolverhampton North EastLabaye
Mr Lawrie QuinnScarborough and WhitbyLab (minister)aye
Mr Ernie RossDundee WestLab (minister)aye
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)aye
Chris RuaneVale of ClwydLab (minister)aye
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLab (minister)aye
Barry SheermanHuddersfieldLab (minister)aye
Marsha SinghBradford WestLab (minister)aye
Mr Chris SmithIslington South and FinsburyLabaye
Dari TaylorStockton SouthLab (minister)aye
Mr Dennis TurnerWolverhampton South EastLab (minister)aye
Desmond TurnerBrighton, KemptownLab (minister)aye
Mr Bill TynanHamilton SouthLab (minister)aye
Rudi VisFinchley and Golders GreenLabaye
Robert WareingLiverpool, West DerbyLabaye
Betty WilliamsConwyLab (minister)aye
David WinnickWalsall NorthLab (minister)aye
Mr Tony WorthingtonClydebank and MilngavieLab (minister)aye
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLab (minister)no
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)no
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLab (minister)no
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)no
Vera BairdRedcarLab (minister)no
Mr Harry BarnesNorth East DerbyshireLabno
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)no
Mr Nigel BeardBexleyheath and CrayfordLab (minister)no
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)no
Hazel BlearsSalfordLab (minister)no
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)no
Chris BryantRhonddaLabno
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLab (minister)no
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLabno
Andy BurnhamLeighLab (minister)no
Alan CampbellTynemouthLab (minister)no
Mrs Anne CampbellCambridgeLab (minister)no
Mr Ivor CaplinHoveLab (minister)no
Dr Lynda ClarkEdinburgh PentlandsLab (minister)no
Paul ClarkGillinghamLab (minister)no
Vernon CoakerGedlingLab (minister)no
Mr Tony ColmanPutneyLab (minister)no
Robin CookLivingstonLabno
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)no
Dr Jack CunninghamCopelandLabno
Mrs Valerie DaveyBristol WestLab (minister)no
Geraint DaviesCroydon CentralLab (minister)no
Janet DeanBurtonLab (minister)no
Frank DoranAberdeen CentralLabno
David DrewStroudLab (minister)no
Maria EagleLiverpool, GarstonLab (minister)no
Mr Huw EdwardsMonmouthLab (minister)no
Clive EffordElthamLab (minister)no
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLab (minister)no
Ms Lorna FitzsimonsRochdaleLabno
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)no
Neil GerrardWalthamstowLab (minister)no
Ian GibsonNorwich NorthLab (minister)no
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLab (minister)no
Ms Jane GriffithsReading EastLabno
Mr Win GriffithsBridgendLab (minister)no
Peter HainNeathLab (minister)no
David HansonDelynLab (minister)no
John HealeyWentworthLab (minister)no
John HeppellNottingham EastLab (minister)no
Patricia HewittLeicester WestLab (minister)no
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLab (minister)no
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)no
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLab (minister)no
David KidneyStaffordLab (minister)no
Ms Oona KingBethnal Green and BowLab (minister)no
Bob LaxtonDerby NorthLab (minister)no
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLab (minister)no
Tom LevittHigh PeakLab (minister)no
Martin LintonBatterseaLab (minister)no
Tony LloydManchester CentralLabno
John MannBassetlawLab (minister)no
Eric MartlewCarlisleLabno
Thomas McAvoyGlasgow RutherglenLab (minister)no
Anne McGuireStirlingLab (minister)no
Gillian MerronLincolnLab (minister)no
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)no
Margaret MoranLuton SouthLab (minister)no
Chris MullinSunderland SouthLab (minister)no
Meg MunnSheffield, HeeleyLab (minister)no
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)no
Mr Martin O'NeillOchilLab (minister)no
Bill OlnerNuneatonLab (minister)no
Mrs Anne PickingEast LothianLab (minister)no
Mr Colin PickthallWest LancashireLab (minister)no
Mr Peter PikeBurnleyLab (minister)no
Mr Chris PondGraveshamLab (minister)no
Greg PopeHyndburnLab (minister)no
Bridget PrenticeLewisham EastLab (minister)no
Mr Syd RapsonPortsmouth NorthLab (minister)no
John ReidHamilton North and BellshillLab (minister)no
John RobertsonGlasgow AnnieslandLab (minister)no
Terry RooneyBradford NorthLab (minister)no
Joan RuddockLewisham, DeptfordLab (minister)no
Joan RyanEnfield NorthLab (minister)tellno
Jim SheridanWest RenfrewshireLab (minister)no
Alan SimpsonNottingham SouthLab (minister)no
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)no
Jacqui SmithRedditchLab (minister)no
John SpellarWarleyLab (minister)no
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLab (minister)no
Ian StewartEcclesLab (minister)no
David TaylorNorth West LeicestershireLab (minister)no
Stephen TimmsEast HamLab (minister)no
Paddy TippingSherwoodLab (minister)no
Jon TrickettHemsworthLab (minister)no
Stephen TwiggEnfield, SouthgateLab (minister)no
Claire WardWatfordLab (minister)no
Tom WatsonWest Bromwich EastLab (minister)tellno
Mr Brian WhiteNorth East Milton KeynesLab (minister)no
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLab (minister)no
David WrightTelfordLab (minister)no
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLab (minister)no
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLababsent
Douglas AlexanderPaisley SouthLab (minister)absent
Mr Donald AndersonSwansea EastLab (minister)absent
Ms Candy AthertonFalmouth and CamborneLab (minister)absent
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLab (minister)absent
Mr Tony BanksWest HamLab (minister)absent
John BattleLeeds WestLab (minister)absent
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)absent
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)absent
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)absent
Mr Andrew BennettDenton and ReddishLab (minister)absent
Joe BentonBootleLab (minister)absent
Roger BerryKingswoodLab (minister)absent
Liz BlackmanErewashLab (minister)absent
Tony BlairSedgefieldLab (minister)absent
Bob BlizzardWaveneyLababsent
David BlunkettSheffield, BrightsideLab (minister)absent
Mr Paul BoatengBrent SouthLab (minister)absent
David BorrowSouth RibbleLab (minister)absent
Mr Keith BradleyManchester, WithingtonLab (minister)absent
Mr Peter BradleyThe WrekinLab (minister)absent
Ben BradshawExeterLab (minister)absent
Gordon BrownDunfermline EastLab (minister)absent
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLababsent
Russell BrownDumfriesLab (minister)absent
Des BrowneKilmarnock and LoudounLab (minister)absent
Colin BurgonElmetLababsent
Stephen ByersNorth TynesideLababsent
Richard CabornSheffield CentralLab (minister)absent
David CairnsGreenock and InverclydeLab (minister)absent
Mr Roger CasaleWimbledonLab (minister)absent
Martin CatonGowerLab (minister)absent
Ian CawseyBrigg and GooleLab (minister)absent
Colin ChallenMorley and RothwellLab (minister)absent
Ben ChapmanWirral SouthLab (minister)absent
David ChaytorBury NorthLab (minister)absent
Ms Helen ClarkPeterboroughLab (minister)absent
Charles ClarkeNorwich SouthLab (minister)absent
Tom ClarkeCoatbridge and ChrystonLababsent
Mr Tony ClarkeNorthampton SouthLab (minister)absent
David ClellandTyne BridgeLab (minister)absent
Ann CoffeyStockportLab (minister)absent
Harry CohenLeyton and WansteadLababsent
Mr Iain ColemanHammersmith and FulhamLababsent
Frank CookStockton NorthLab (minister)absent
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)absent
Ms Jean CorstonBristol EastLab (minister)absent
David CrausbyBolton North EastLab (minister)absent
Jon CruddasDagenhamLab (minister)absent
Ann CryerKeighleyLab (minister)absent
John CryerHornchurchLababsent
John CummingsEasingtonLab (minister)absent
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)absent
Claire Curtis-ThomasCrosbyLab (minister)absent
Mr Tam DalyellLinlithgowLababsent
Alistair DarlingEdinburgh CentralLab (minister)absent
Mr Denzil DaviesLlanelliLababsent
Mr Hilton DawsonLancaster and WyreLab (minister)absent
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)absent
Parmjit DhandaGloucesterLab (minister)absent
Andrew DismoreHendonLab (minister)absent
Ms Julia DrownSouth SwindonLababsent
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)absent
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLab (minister)absent
Bill EtheringtonSunderland NorthLababsent
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLab (minister)absent
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLab (minister)absent
Barbara FollettStevenageLab (minister)absent
Mr Derek FosterBishop AucklandLab (minister)absent
Michael FosterWorcesterLab (minister)absent
Michael Jabez FosterHastings and RyeLab (minister)absent
Mr George FoulkesCarrick, Cumnock and Doon ValleyLababsent
Hywel FrancisAberavonLab (minister)absent
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)absent
Linda GilroyPlymouth, SuttonLab (minister)absent
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLababsent
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLab (minister)absent
John GroganSelbyLababsent
Patrick HallBedfordLab (minister)absent
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)absent
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)absent
Tom HarrisGlasgow CathcartLab (minister)absent
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLababsent
Mr Ivan HendersonHarwichLababsent
Stephen HepburnJarrowLab (minister)absent
Stephen HesfordWirral WestLababsent
David HeyesAshton-under-LyneLababsent
Keith HillStreathamLab (minister)absent
Mr David HinchliffeWakefieldLab (minister)absent
Margaret HodgeBarkingLab (minister)absent
Kate HoeyVauxhallLab (minister)absent
Geoff HoonAshfieldLab (minister)absent
Phil HopeCorbyLab (minister)absent
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLababsent
Kim HowellsPontypriddLab (minister)absent
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)absent
Beverley HughesStretford and UrmstonLababsent
Mr Alan HurstBraintreeLab (minister)absent
John HuttonBarrow and FurnessLab (minister)absent
Adam IngramEast KilbrideLab (minister)absent
Glenda JacksonHampstead and HighgateLababsent
Mrs Helen JacksonSheffield, HillsboroughLababsent
Mr David JamiesonPlymouth, DevonportLab (minister)absent
Miss Melanie JohnsonWelwyn HatfieldLab (minister)absent
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)absent
Mr Jon Owen JonesCardiff CentralLab (minister)absent
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)absent
Eric JoyceFalkirk WestLab (minister)absent
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)absent
Sally KeebleNorthampton NorthLababsent
Alan KeenFeltham and HestonLab (minister)absent
Ann KeenBrentford and IsleworthLab (minister)absent
Ruth KellyBolton WestLab (minister)absent
Fraser KempHoughton and Washington EastLab (minister)absent
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLab (minister)absent
Piara S KhabraEaling, SouthallLab (minister)absent
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLababsent
Mr Andy KingRugby and KenilworthLab (minister)absent
Jim KnightSouth DorsetLab (minister)absent
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLab (minister)absent
Stephen LadymanSouth ThanetLab (minister)absent
David LammyTottenhamLab (minister)absent
Mrs Jackie LawrencePreseli PembrokeshireLab (minister)absent
Chris LeslieShipleyLab (minister)absent
Ivan LewisBury SouthLab (minister)absent
Mr Terry LewisWorsleyLababsent
Mrs Helen LiddellAirdrie and ShottsLababsent
Mr John LyonsStrathkelvin and BearsdenLab (minister)absent
Mr Calum MacDonaldNa h-Eileanan an IarLababsent
John MacDougallCentral FifeLab (minister)absent
Denis MacShaneRotherhamLab (minister)absent
Fiona MactaggartSloughLab (minister)absent
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLab (minister)absent
Judy MallaberAmber ValleyLab (minister)absent
Rob MarrisWolverhampton South WestLab (minister)absent
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)absent
Robert Marshall-AndrewsMedwayLababsent
Chris McCaffertyCalder ValleyLab (minister)absent
Ian McCartneyMakerfieldLab (minister)absent
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLababsent
Shona McIsaacCleethorpesLab (minister)absent
Ann McKechinGlasgow MaryhillLab (minister)absent
Mr Kevin McNamaraKingston upon Hull NorthLab (minister)absent
Tony McNultyHarrow EastLab (minister)absent
Michael MeacherOldham West and RoytonLababsent
Alun MichaelCardiff South and PenarthLab (minister)absent
Alan MilburnDarlingtonLab (minister)absent
David MilibandSouth ShieldsLab (minister)absent
Chris MoleIpswichLab (minister)absent
Elliot MorleyScunthorpeLab (minister)absent
Ms Estelle MorrisBirmingham, YardleyLab (minister)absent
Kali MountfordColne ValleyLab (minister)absent
George MudieLeeds EastLab (minister)absent
Denis MurphyWansbeckLab (minister)absent
Paul MurphyTorfaenLab (minister)absent
Doug NaysmithBristol North WestLab (minister)absent
Dan NorrisWansdykeLababsent
Mr Bill O'BrienNormantonLab (minister)absent
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)absent
Albert OwenYnys MônLab (minister)absent
Nick PalmerBroxtoweLab (minister)absent
Ian PearsonDudley SouthLab (minister)absent
Ms Linda PerhamIlford NorthLab (minister)absent
John PrescottKingston upon Hull EastLab (minister)absent
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)absent
Gwyn ProsserDoverLab (minister)absent
James PurnellStalybridge and HydeLab (minister)absent
Ms Joyce QuinGateshead East and Washington WestLab (minister)absent
Bill RammellHarlowLab (minister)absent
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLab (minister)absent
Andy ReedLoughboroughLababsent
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLababsent
Mrs Barbara RocheHornsey and Wood GreenLababsent
Christine RussellCity of ChesterLab (minister)absent
Martin SalterReading WestLab (minister)absent
Mohammad SarwarGlasgow GovanLab (minister)absent
Mr Malcolm SavidgeAberdeen NorthLab (minister)absent
Mr Phil SawfordKetteringLababsent
Mr Brian SedgemoreHackney South and ShoreditchLababsent
Ms Debra ShipleyStourbridgeLab (minister)absent
Clare ShortBirmingham, LadywoodLababsent
Siôn SimonBirmingham, ErdingtonLab (minister)absent
Andrew SmithOxford EastLababsent
Angela SmithBasildonLab (minister)absent
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLab (minister)absent
John SmithVale of GlamorganLababsent
Mr Llew SmithBlaenau GwentLababsent
Mr Clive SoleyEaling, Acton and Shepherd's BushLab (minister)absent
Helen SouthworthWarrington SouthLab (minister)absent
Rachel SquireDunfermline WestLab (minister)absent
Mr Gerry SteinbergCity of DurhamLab (minister)absent
Mr George StevensonStoke-on-Trent SouthLab (minister)absent
Mr David StewartInverness East, Nairn and LochaberLab (minister)absent
Mr Paul StinchcombeWellingboroughLab (minister)absent
Howard StoateDartfordLab (minister)absent
Gavin StrangEdinburgh East and MusselburghLab (minister)absent
Jack StrawBlackburnLab (minister)absent
Graham StringerManchester, BlackleyLab (minister)absent
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)absent
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)absent
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)absent
Mrs Ann TaylorDewsburyLab (minister)absent
Mr Gareth ThomasClwyd WestLab (minister)absent
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)absent
Mark ToddSouth DerbyshireLab (minister)absent
Don TouhigIslwynLab (minister)absent
Paul TruswellPudseyLababsent
Neil TurnerWiganLab (minister)absent
Derek TwiggHaltonLab (minister)absent
Keith VazLeicester EastLababsent
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)absent
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)absent
Alan WhiteheadSouthampton, TestLababsent
Malcolm WicksCroydon NorthLab (minister)absent
Alan WilliamsSwansea WestLab (minister)absent
Michael WillsNorth SwindonLababsent
Mr Brian WilsonCunninghame NorthLababsent
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)absent
Mike WoodBatley and SpenLababsent
Shaun WoodwardSt Helens SouthLab (minister)absent
Mr Jimmy WrayGlasgow BailliestonLababsent
Anthony D WrightGreat YarmouthLab (minister)absent
Iain WrightHartlepoolLababsent
Tony WrightCannock ChaseLab (minister)absent
Norman BakerLewesLDemaye
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)aye
Colin BreedSouth East CornwallLDem (front bench)aye
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)aye
Mr John BurnettTorridge and West DevonLDem (front bench)aye
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)aye
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)aye
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)aye
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)aye
Mr Brian CotterWeston-Super-MareLDem (front bench)aye
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)aye
Ms Sue DoughtyGuildfordLDem (front bench)aye
Don FosterBathLDem (front bench)aye
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)aye
Mr Matthew GreenLudlowLDem (front bench)aye
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)aye
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)aye
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)aye
Charles KennedyRoss, Skye and Inverness WestLDem (front bench)aye
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)aye
David LawsYeovilLDem (front bench)aye
Mark OatenWinchesterLDem (front bench)aye
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDem (front bench)aye
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)aye
Mr David RendelNewburyLDem (front bench)aye
Bob RussellColchesterLDem (front bench)aye
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)aye
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)aye
Matthew TaylorTruro and St AustellLDem (front bench)aye
Sarah TeatherBrent EastLDemaye
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)aye
Mr Paul TylerNorth CornwallLDem (front bench)aye
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)aye
Mr Richard AllanSheffield, HallamLDem (front bench)no
Patsy CaltonCheadleLDem (front bench)no
Sandra GidleyRomseyLDem (front bench)no
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)no
Paul HolmesChesterfieldLDem (front bench)no
Paul KeetchHerefordLDem (front bench)no
Michael MooreTweeddale, Ettrick and LauderdaleLDem (front bench)no
Adrian SandersTorbayLDemno
Steve WebbNorthavonLDem (front bench)no
John BarrettEdinburgh WestLDem (front bench)absent
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)absent
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)absent
Mr David ChidgeyEastleighLDem (front bench)absent
Mr Parmjit GillLeicester SouthLDemabsent
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDem (front bench)absent
Mr Nigel JonesCheltenhamLDem (front bench)absent
Mr Archy KirkwoodRoxburgh and BerwickshireLDem (front bench)absent
Mr Paul MarsdenShrewsbury and Atchamwhilst LDem (front bench)absent
John PughSouthportLDem (front bench)absent
Dr Jenny TongeRichmond ParkLDemabsent
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDem (front bench)absent
Richard Younger-RossTeignbridgeLDem (front bench)absent
Hywel WilliamsCaernarfonPC (front bench)aye
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)absent
Adam PriceCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)absent
Mr Simon ThomasCeredigionPC (front bench)absent
Mr John HumeFoyleSDLPabsent
Mr Seamus MallonNewry and ArmaghSDLPabsent
Eddie McGradySouth DownSDLP (front bench)absent
Gerry AdamsBelfast WestSFabsent
Pat DohertyWest TyroneSFabsent
Michelle GildernewFermanagh and South TyroneSFabsent
Martin McGuinnessMid UlsterSFabsent
Ms Annabelle EwingPerthSNP (front bench)aye
Alex SalmondBanff and BuchanSNP (front bench)aye
Michael WeirAngusSNP (front bench)aye
Pete WishartNorth TaysideSNP (front bench)aye
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)absent
Michael MartinGlasgow SpringburnSpeaker (front bench)absent
Mr Roy BeggsEast AntrimUUP (front bench)aye
David BurnsideSouth Antrimwhilst UUP (front bench)aye
Sylvia HermonNorth DownUUP (front bench)aye
Martin SmythBelfast Southwhilst UUP (front bench)aye
Rt Hon David TrimbleUpper BannUUP (front bench)absent

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive