Gambling Bill — Casino conditions — 24 Jan 2005 at 18:30

Before the Gambling Bill, casinos could only allow people in after they had become members, for which they had to prove their age and identity, and wait 24 hours. The Bill removed these restrictions. MPs voting No here defeated an amendment that would have meant casinos still had to check the age and ID of people coming in.

Debate in Parliament | Historical Hansard | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (No)Minority (Aye)BothTurnout
Con0 116 (+1 tell)072.2%
DUP0 3042.9%
Independent0 1050.0%
Lab234 (+2 tell) 2058.3%
LDem1 24 (+1 tell)047.3%
PC0 1025.0%
SNP0 1020.0%
Total:235 148060.2%

All MPs Eligible to Vote - sorted by party

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Peter AinsworthEast SurreyCon (front bench)aye
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)aye
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)aye
Peter AtkinsonHexhamCon (front bench)aye
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)aye
Gregory BarkerBexhill and BattleCon (front bench)aye
Henry BellinghamNorth West NorfolkCon (front bench)aye
Paul BeresfordMole ValleyConaye
Crispin BluntReigateCon (front bench)aye
Tim BoswellDaventryCon (front bench)aye
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)aye
Mrs Virginia BottomleySouth West SurreyConaye
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)aye
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)aye
Angela BrowningTiverton and HonitonCon (front bench)aye
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)aye
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)aye
John ButterfillBournemouth WestCon (front bench)aye
David CameronWitneyConaye
James ClappisonHertsmereCon (front bench)aye
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldConaye
Mr Tim CollinsWestmorland and LonsdaleCon (front bench)aye
Derek ConwayOld Bexley and SidcupCon (front bench)aye
David CurrySkipton and RiponCon (front bench)aye
David DavisHaltemprice and HowdenCon (front bench)aye
Jonathan DjanoglyHuntingdonCon (front bench)aye
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)aye
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)aye
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)aye
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)aye
Mark FieldCities of London and WestminsterCon (front bench)aye
Mr Howard FlightArundel and South Downswhilst Con (front bench)aye
Mr Adrian FlookTauntonCon (front bench)aye
Eric ForthBromley and ChislehurstCon (front bench)aye
Mark FrancoisRayleighCon (front bench)aye
Edward GarnierHarboroughConaye
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonConaye
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)aye
Paul GoodmanWycombeCon (front bench)aye
James GrayNorth WiltshireConaye
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)aye
Damian GreenAshfordCon (front bench)aye
John GreenwayRyedaleConaye
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)aye
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)aye
Mr Nick HawkinsSurrey HeathCon (front bench)aye
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)aye
David Heathcoat-AmoryWellsCon (front bench)aye
Charles HendryWealdenCon (front bench)aye
Mark HobanFarehamCon (front bench)aye
Douglas HoggSleaford and North HykehamConaye
John HoramOrpingtonCon (front bench)aye
Michael HowardFolkestone and HytheCon (front bench)aye
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)aye
Michael JackFyldeCon (front bench)aye
Robert KeySalisburyCon (front bench)aye
Greg KnightEast YorkshireCon (front bench)aye
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)aye
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)aye
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)aye
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)aye
Ian Liddell-GraingerBridgwaterCon (front bench)aye
David LidingtonAylesburyCon (front bench)aye
Peter LilleyHitchin and HarpendenConaye
Andrew MacKayBracknellCon (front bench)aye
David MacleanPenrith and The BorderCon (front bench)aye
Humfrey MalinsWokingCon (front bench)aye
John MaplesStratford-on-AvonCon (front bench)aye
Francis MaudeHorshamConaye
Dr Brian MawhinneyNorth West CambridgeshireConaye
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)aye
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)aye
Patrick MercerNewarkCon (front bench)aye
Andrew MitchellSutton ColdfieldCon (front bench)aye
Malcolm MossNorth East CambridgeshireCon (front bench)aye
Andrew MurrisonWestburyCon (front bench)aye
George OsborneTattonCon (front bench)aye
Mr Richard PageSouth West HertfordshireConaye
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)aye
Owen PatersonNorth ShropshireConaye
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)aye
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)aye
John RandallUxbridgeCon (front bench)aye
John RedwoodWokinghamCon (front bench)aye
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)aye
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentCon (front bench)aye
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)aye
Mrs Marion RoeBroxbourneCon (front bench)aye
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)tellaye
Mr Jonathan SayeedMid Bedfordshirewhilst Con (front bench)aye
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)aye
Mrs Gillian ShephardSouth West NorfolkCon (front bench)aye
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)aye
Mark SimmondsBoston and SkegnessCon (front bench)aye
Keith SimpsonMid NorfolkCon (front bench)aye
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)aye
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)aye
Bob SpinkCastle PointCon (front bench)aye
Richard SpringWest SuffolkCon (front bench)aye
Anthony SteenTotnesCon (front bench)aye
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)aye
Hugo SwireEast DevonCon (front bench)aye
Robert SymsPooleCon (front bench)aye
Ian TaylorEsher and WaltonConaye
Mr John TaylorSolihullCon (front bench)aye
Mr Teddy TaylorRochford and Southend EastConaye
David TredinnickBosworthCon (front bench)aye
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)aye
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)aye
Angela WatkinsonUpminsterCon (front bench)aye
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordCon (front bench)aye
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdCon (front bench)aye
Bill WigginLeominsterCon (front bench)aye
Ann WintertonCongletonwhilst Con (front bench)aye
Nicholas WintertonMacclesfieldCon (front bench)aye
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)aye
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)aye
Michael AncramDevizesCon (front bench)absent
Mr David AtkinsonBournemouth EastConabsent
Tony BaldryBanburyCon (front bench)absent
John BaronBillericayCon (front bench)absent
John BercowBuckinghamCon (front bench)absent
Bill CashStoneCon (front bench)absent
Sir Sydney ChapmanChipping BarnetCon (front bench)absent
Christopher ChopeChristchurchConabsent
Kenneth ClarkeRushcliffeConabsent
Patrick CormackSouth StaffordshireCon (front bench)absent
Mr James CranBeverley and HoldernessCon (front bench)absent
Quentin DaviesGrantham and StamfordCon (front bench)absent
Stephen DorrellCharnwoodConabsent
Mr Peter DuncanGalloway and Upper NithsdaleCon (front bench)absent
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenConabsent
Liam FoxWoodspringCon (front bench)absent
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)absent
John GummerSuffolk CoastalCon (front bench)absent
William HagueRichmond (Yorks)Conabsent
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)absent
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)absent
Boris JohnsonHenleyConabsent
Julie KirkbrideBromsgroveCon (front bench)absent
Jacqui LaitBeckenhamCon (front bench)absent
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)absent
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)absent
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)absent
Michael MatesEast HampshireCon (front bench)absent
Anne McIntoshVale of YorkCon (front bench)absent
Mr Archie NormanTunbridge WellsCon (front bench)absent
Stephen O'BrienEddisburyCon (front bench)absent
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)absent
Mr Michael PortilloKensington and ChelseaConabsent
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)absent
Nicholas SoamesMid SussexCon (front bench)absent
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)absent
Gary StreeterSouth West DevonConabsent
Peter TapsellLouth and HorncastleConabsent
Mr Michael TrendWindsorCon (front bench)absent
Peter ViggersGosportCon (front bench)absent
Robert WalterNorth DorsetCon (front bench)absent
Nigel WatersonEastbourneCon (front bench)absent
Mr John WilkinsonRuislip - NorthwoodConabsent
David WillettsHavantCon (front bench)absent
David WilshireSpelthorneCon (front bench)absent
Alan HaselhurstSaffron WaldenDeputy Speaker (front bench)absent
Sylvia HealHalesowen and Rowley RegisDeputy Speakerabsent
Michael LordCentral Suffolk and North IpswichDeputy Speaker (front bench)absent
Gregory CampbellEast LondonderryDUP (front bench)aye
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)aye
Mr Andrew HunterBasingstokewhilst DUPaye
Jeffrey M. DonaldsonLagan Valleywhilst DUP (front bench)absent
Ian PaisleyNorth AntrimDUP (front bench)absent
Iris RobinsonStrangfordDUPabsent
Peter RobinsonBelfast EastDUPabsent
Richard TaylorWyre ForestIndependent (front bench)aye
George GallowayGlasgow Kelvinwhilst Independentabsent
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLab (minister)aye
David TaylorNorth West LeicestershireLab (minister)aye
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLabno
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLab (minister)no
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)no
Graham AllenNottingham NorthLabno
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLab (minister)no
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLab (minister)no
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)no
Vera BairdRedcarLab (minister)no
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)no
John BattleLeeds WestLab (minister)no
Mr Nigel BeardBexleyheath and CrayfordLab (minister)no
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)no
Mr Andrew BennettDenton and ReddishLab (minister)no
Joe BentonBootleLab (minister)no
Roger BerryKingswoodLab (minister)no
Clive BettsSheffield, AttercliffeLabno
Liz BlackmanErewashLab (minister)no
Hazel BlearsSalfordLab (minister)no
Mr Keith BradleyManchester, WithingtonLab (minister)no
Mr Peter BradleyThe WrekinLab (minister)no
Ben BradshawExeterLab (minister)no
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)no
Des BrowneKilmarnock and LoudounLab (minister)no
Chris BryantRhonddaLabno
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLab (minister)no
Andy BurnhamLeighLabno
Stephen ByersNorth TynesideLabno
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLabno
Richard CabornSheffield CentralLab (minister)no
David CairnsGreenock and InverclydeLab (minister)no
Alan CampbellTynemouthLab (minister)no
Mrs Anne CampbellCambridgeLab (minister)no
Ronnie CampbellBlyth ValleyLab (minister)no
Mr Roger CasaleWimbledonLab (minister)no
Martin CatonGowerLab (minister)no
Colin ChallenMorley and RothwellLab (minister)no
Ben ChapmanWirral SouthLab (minister)no
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLab (minister)no
Ms Helen ClarkPeterboroughLab (minister)no
Dr Lynda ClarkEdinburgh PentlandsLab (minister)no
Tom ClarkeCoatbridge and ChrystonLabno
Mr Tony ClarkeNorthampton SouthLab (minister)no
David ClellandTyne BridgeLab (minister)no
Vernon CoakerGedlingLab (minister)no
Ann CoffeyStockportLab (minister)no
Harry CohenLeyton and WansteadLabno
Mr Tony ColmanPutneyLab (minister)no
Robin CookLivingstonLabno
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)no
Ms Jean CorstonBristol EastLab (minister)no
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)no
John CummingsEasingtonLab (minister)no
Dr Jack CunninghamCopelandLabno
Jim CunninghamCoventry SouthLabno
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)no
Mr Tam DalyellLinlithgowLabno
Alistair DarlingEdinburgh CentralLab (minister)no
Mrs Valerie DaveyBristol WestLab (minister)no
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)no
Ian DavidsonGlasgow PollokLab (minister)no
Mr Denzil DaviesLlanelliLabno
Geraint DaviesCroydon CentralLab (minister)no
Janet DeanBurtonLab (minister)no
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)no
Andrew DismoreHendonLab (minister)no
Jim DobbinHeywood and MiddletonLab (minister)no
Brian H DonohoeCunninghame SouthLab (minister)no
Frank DoranAberdeen CentralLabno
Jim DowdLewisham WestLab (minister)no
David DrewStroudLab (minister)no
Angela EagleWallaseyLab (minister)no
Maria EagleLiverpool, GarstonLab (minister)no
Clive EffordElthamLab (minister)no
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)no
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLab (minister)no
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLab (minister)no
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLab (minister)no
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLab (minister)tellno
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)no
Barbara FollettStevenageLab (minister)no
Mr Derek FosterBishop AucklandLab (minister)no
Michael FosterWorcesterLab (minister)no
Mike GapesIlford SouthLab (minister)no
Neil GerrardWalthamstowLab (minister)no
Ian GibsonNorwich NorthLab (minister)no
Linda GilroyPlymouth, SuttonLab (minister)no
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLabno
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLab (minister)no
Mr Win GriffithsBridgendLab (minister)no
Peter HainNeathLab (minister)no
Mike HallWeaver ValeLab (minister)no
David HamiltonMidlothianLab (minister)no
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)no
David HansonDelynLab (minister)no
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)no
Tom HarrisGlasgow CathcartLab (minister)no
John HealeyWentworthLab (minister)no
Mr Ivan HendersonHarwichLab (minister)no
Mark HendrickPrestonLab (minister)no
Stephen HepburnJarrowLab (minister)no
John HeppellNottingham EastLab (minister)no
Patricia HewittLeicester WestLab (minister)no
David HeyesAshton-under-LyneLabno
Keith HillStreathamLab (minister)no
Geoff HoonAshfieldLab (minister)no
Kelvin HopkinsLuton NorthLabno
Mr Alan HowarthNewport EastLab (minister)no
Kim HowellsPontypriddLab (minister)no
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)no
Beverley HughesStretford and UrmstonLabno
Mr Kevin HughesDoncaster NorthLab (minister)no
Eric IllsleyBarnsley CentralLab (minister)no
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)no
Mrs Helen JacksonSheffield, HillsboroughLabno
Mr David JamiesonPlymouth, DevonportLab (minister)no
Brian JenkinsTamworthLab (minister)no
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)no
Martyn JonesClwyd SouthLab (minister)no
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)no
Eric JoyceFalkirk WestLab (minister)no
Sally KeebleNorthampton NorthLabno
Alan KeenFeltham and HestonLab (minister)no
Ann KeenBrentford and IsleworthLab (minister)no
Fraser KempHoughton and Washington EastLab (minister)no
Piara S KhabraEaling, SouthallLab (minister)no
Mr Andy KingRugby and KenilworthLab (minister)no
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLab (minister)no
Bob LaxtonDerby NorthLab (minister)no
David LepperBrighton, PavilionLab (minister)no
Chris LeslieShipleyLab (minister)no
Tom LevittHigh PeakLab (minister)no
Mrs Helen LiddellAirdrie and ShottsLabno
Martin LintonBatterseaLab (minister)no
Andrew LoveEdmontonLab (minister)no
Ian LucasWrexhamLab (minister)no
Mr Iain LukeDundee EastLab (minister)no
Andrew MacKinlayThurrockLab (minister)no
Denis MacShaneRotherhamLab (minister)no
Fiona MactaggartSloughLab (minister)no
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLab (minister)no
Judy MallaberAmber ValleyLab (minister)no
John MannBassetlawLab (minister)no
Rob MarrisWolverhampton South WestLab (minister)no
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)no
Thomas McAvoyGlasgow RutherglenLab (minister)no
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLab (minister)no
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)no
John McFallDumbartonLab (minister)no
Anne McGuireStirlingLab (minister)no
Ann McKechinGlasgow MaryhillLab (minister)no
Rosemary McKennaCumbernauld and KilsythLab (minister)no
Tony McNultyHarrow EastLab (minister)no
Mr John McWilliamBlaydonLab (minister)no
Michael MeacherOldham West and RoytonLabno
Gillian MerronLincolnLab (minister)tellno
Alun MichaelCardiff South and PenarthLab (minister)no
David MilibandSouth ShieldsLab (minister)no
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)no
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)no
Chris MoleIpswichLab (minister)no
Dr Lewis MoonieKirkcaldyLabno
Elliot MorleyScunthorpeLab (minister)no
George MudieLeeds EastLab (minister)no
Chris MullinSunderland SouthLab (minister)no
Meg MunnSheffield, HeeleyLab (minister)no
Denis MurphyWansbeckLab (minister)no
Doug NaysmithBristol North WestLab (minister)no
Mr Bill O'BrienNormantonLab (minister)no
Mr Martin O'NeillOchilLab (minister)no
Bill OlnerNuneatonLab (minister)no
Sandra OsborneAyrLab (minister)no
Mrs Anne PickingEast LothianLab (minister)no
Mr Colin PickthallWest LancashireLab (minister)no
James PlaskittWarwick and LeamingtonLab (minister)no
Greg PopeHyndburnLab (minister)no
Steve PoundEaling NorthLab (minister)no
Bridget PrenticeLewisham EastLab (minister)no
John PrescottKingston upon Hull EastLab (minister)no
James PurnellStalybridge and HydeLab (minister)no
Bill RammellHarlowLab (minister)no
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLab (minister)no
John RobertsonGlasgow AnnieslandLab (minister)no
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabno
Mr Ernie RossDundee WestLab (minister)no
Joan RuddockLewisham, DeptfordLab (minister)no
Christine RussellCity of ChesterLab (minister)no
Joan RyanEnfield NorthLab (minister)no
Mr Malcolm SavidgeAberdeen NorthLab (minister)no
Barry SheermanHuddersfieldLab (minister)no
Jim SheridanWest RenfrewshireLab (minister)no
Siôn SimonBirmingham, ErdingtonLab (minister)no
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)no
Andrew SmithOxford EastLabno
Angela SmithBasildonLab (minister)no
Mr Chris SmithIslington South and FinsburyLabno
Jacqui SmithRedditchLab (minister)no
Mr Clive SoleyEaling, Acton and Shepherd's BushLab (minister)no
Helen SouthworthWarrington SouthLab (minister)no
Mr Gerry SteinbergCity of DurhamLab (minister)no
Mr David StewartInverness East, Nairn and LochaberLab (minister)no
Ian StewartEcclesLab (minister)no
Mr Paul StinchcombeWellingboroughLab (minister)no
Howard StoateDartfordLab (minister)no
Gavin StrangEdinburgh East and MusselburghLab (minister)no
Graham StringerManchester, BlackleyLab (minister)no
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)no
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)no
Mrs Ann TaylorDewsburyLab (minister)no
Dari TaylorStockton SouthLab (minister)no
Mr Gareth ThomasClwyd WestLab (minister)no
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)no
Paddy TippingSherwoodLab (minister)no
Don TouhigIslwynLab (minister)no
Paul TruswellPudseyLabno
Mr Dennis TurnerWolverhampton South EastLab (minister)no
Desmond TurnerBrighton, KemptownLab (minister)no
Derek TwiggHaltonLab (minister)no
Stephen TwiggEnfield, SouthgateLab (minister)no
Mr Bill TynanHamilton SouthLab (minister)no
Keith VazLeicester EastLabno
Claire WardWatfordLab (minister)no
Robert WareingLiverpool, West DerbyLabno
Tom WatsonWest Bromwich EastLab (minister)no
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)no
Alan WhiteheadSouthampton, TestLabno
Malcolm WicksCroydon NorthLab (minister)no
Alan WilliamsSwansea WestLab (minister)no
Betty WilliamsConwyLab (minister)no
Michael WillsNorth SwindonLabno
David WinnickWalsall NorthLab (minister)no
Shaun WoodwardSt Helens SouthLab (minister)no
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLab (minister)no
Anthony D WrightGreat YarmouthLab (minister)no
David WrightTelfordLab (minister)no
Iain WrightHartlepoolLabno
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLab (minister)no
Mrs Irene AdamsPaisley NorthLab (minister)absent
Douglas AlexanderPaisley SouthLab (minister)absent
Mr Donald AndersonSwansea EastLab (minister)absent
Janet AndersonRossendale and DarwenLab (minister)absent
Ms Candy AthertonFalmouth and CamborneLab (minister)absent
John AustinErith and ThamesmeadLab (minister)absent
Mr Tony BanksWest HamLab (minister)absent
Mr Harry BarnesNorth East DerbyshireLababsent
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)absent
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)absent
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)absent
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)absent
Mr Harold BestLeeds North WestLab (minister)absent
Tony BlairSedgefieldLab (minister)absent
Bob BlizzardWaveneyLababsent
David BlunkettSheffield, BrightsideLababsent
Mr Paul BoatengBrent SouthLab (minister)absent
David BorrowSouth RibbleLab (minister)absent
Gordon BrownDunfermline EastLab (minister)absent
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLababsent
Russell BrownDumfriesLab (minister)absent
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLababsent
Colin BurgonElmetLababsent
Mr Ivor CaplinHoveLab (minister)absent
Ian CawseyBrigg and GooleLab (minister)absent
David ChaytorBury NorthLab (minister)absent
Paul ClarkGillinghamLab (minister)absent
Charles ClarkeNorwich SouthLab (minister)absent
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)absent
Mr Iain ColemanHammersmith and FulhamLababsent
Michael ConnartyFalkirk EastLab (minister)absent
Frank CookStockton NorthLab (minister)absent
Jeremy CorbynIslington NorthLababsent
Mr Tom CoxTootingLababsent
Professor Ross CranstonDudley NorthLab (minister)absent
David CrausbyBolton North EastLab (minister)absent
Jon CruddasDagenhamLab (minister)absent
Ann CryerKeighleyLab (minister)absent
John CryerHornchurchLababsent
Claire Curtis-ThomasCrosbyLab (minister)absent
Mr Hilton DawsonLancaster and WyreLab (minister)absent
Parmjit DhandaGloucesterLab (minister)absent
Frank DobsonHolborn and St PancrasLababsent
Ms Julia DrownSouth SwindonLababsent
Gwyneth DunwoodyCrewe and NantwichLab (minister)absent
Mr Huw EdwardsMonmouthLab (minister)absent
Bill EtheringtonSunderland NorthLababsent
Frank FieldBirkenheadLab (minister)absent
Ms Lorna FitzsimonsRochdaleLababsent
Paul FlynnNewport WestLab (minister)absent
Michael Jabez FosterHastings and RyeLab (minister)absent
Mr George FoulkesCarrick, Cumnock and Doon ValleyLababsent
Hywel FrancisAberavonLab (minister)absent
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)absent
Bruce GeorgeWalsall SouthLab (minister)absent
Ms Jane GriffithsReading EastLababsent
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLab (minister)absent
John GroganSelbyLababsent
Patrick HallBedfordLab (minister)absent
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)absent
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLababsent
Stephen HesfordWirral WestLababsent
Mr David HinchliffeWakefieldLab (minister)absent
Margaret HodgeBarkingLab (minister)absent
Kate HoeyVauxhallLab (minister)absent
Jimmy HoodClydesdaleLab (minister)absent
Phil HopeCorbyLab (minister)absent
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLababsent
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLab (minister)absent
Mr Alan HurstBraintreeLab (minister)absent
John HuttonBarrow and FurnessLab (minister)absent
Brian IddonBolton South EastLab (minister)absent
Adam IngramEast KilbrideLab (minister)absent
Glenda JacksonHampstead and HighgateLababsent
Robert JacksonWantagewhilst Lab (front bench)absent
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLab (minister)absent
Miss Melanie JohnsonWelwyn HatfieldLab (minister)absent
Mr Jon Owen JonesCardiff CentralLab (minister)absent
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)absent
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLababsent
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)absent
Ruth KellyBolton WestLab (minister)absent
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLab (minister)absent
David KidneyStaffordLab (minister)absent
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLababsent
Ms Oona KingBethnal Green and BowLab (minister)absent
Jim KnightSouth DorsetLab (minister)absent
Stephen LadymanSouth ThanetLab (minister)absent
David LammyTottenhamLab (minister)absent
Mrs Jackie LawrencePreseli PembrokeshireLab (minister)absent
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLab (minister)absent
Ivan LewisBury SouthLab (minister)absent
Mr Terry LewisWorsleyLababsent
Tony LloydManchester CentralLababsent
Mr John LyonsStrathkelvin and BearsdenLab (minister)absent
Mr Calum MacDonaldNa h-Eileanan an IarLababsent
John MacDougallCentral FifeLab (minister)absent
Mrs Alice MahonHalifaxLababsent
David MarshallGlasgow ShettlestonLababsent
Robert Marshall-AndrewsMedwayLababsent
Eric MartlewCarlisleLababsent
Chris McCaffertyCalder ValleyLab (minister)absent
Ian McCartneyMakerfieldLab (minister)absent
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLababsent
Shona McIsaacCleethorpesLab (minister)absent
Mr Kevin McNamaraKingston upon Hull NorthLab (minister)absent
Mr Tony McWalterHemel HempsteadLab (minister)absent
Alan MealeMansfieldLababsent
Alan MilburnDarlingtonLab (minister)absent
Laura MoffattCrawleyLab (minister)absent
Margaret MoranLuton SouthLab (minister)absent
Julie MorganCardiff NorthLab (minister)absent
Ms Estelle MorrisBirmingham, YardleyLab (minister)absent
Kali MountfordColne ValleyLab (minister)absent
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)absent
Paul MurphyTorfaenLab (minister)absent
Dan NorrisWansdykeLababsent
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)absent
Edward O'HaraKnowsley SouthLab (minister)absent
Mrs Diana OrganForest of DeanLab (minister)absent
Albert OwenYnys MônLab (minister)absent
Nick PalmerBroxtoweLab (minister)absent
Ian PearsonDudley SouthLab (minister)absent
Ms Linda PerhamIlford NorthLab (minister)absent
Mr Peter PikeBurnleyLab (minister)absent
Mr Kerry PollardSt AlbansLab (minister)absent
Mr Chris PondGraveshamLab (minister)absent
Gordon PrenticePendleLab (minister)absent
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)absent
Gwyn ProsserDoverLab (minister)absent
Ken PurchaseWolverhampton North EastLababsent
Ms Joyce QuinGateshead East and Washington WestLab (minister)absent
Mr Lawrie QuinnScarborough and WhitbyLab (minister)absent
Mr Syd RapsonPortsmouth NorthLab (minister)absent
Andy ReedLoughboroughLababsent
John ReidHamilton North and BellshillLab (minister)absent
Mrs Barbara RocheHornsey and Wood GreenLababsent
Terry RooneyBradford NorthLab (minister)absent
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)absent
Chris RuaneVale of ClwydLab (minister)absent
Martin SalterReading WestLab (minister)absent
Mohammad SarwarGlasgow GovanLab (minister)absent
Mr Phil SawfordKetteringLababsent
Mr Brian SedgemoreHackney South and ShoreditchLababsent
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLab (minister)absent
Ms Debra ShipleyStourbridgeLab (minister)absent
Clare ShortBirmingham, LadywoodLababsent
Alan SimpsonNottingham SouthLab (minister)absent
Marsha SinghBradford WestLab (minister)absent
John SmithVale of GlamorganLababsent
Mr Llew SmithBlaenau GwentLababsent
John SpellarWarleyLab (minister)absent
Rachel SquireDunfermline WestLab (minister)absent
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLab (minister)absent
Mr George StevensonStoke-on-Trent SouthLab (minister)absent
Jack StrawBlackburnLab (minister)absent
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)absent
Stephen TimmsEast HamLab (minister)absent
Mark ToddSouth DerbyshireLab (minister)absent
Jon TrickettHemsworthLab (minister)absent
Neil TurnerWiganLab (minister)absent
Rudi VisFinchley and Golders GreenLababsent
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)absent
Mr Brian WhiteNorth East Milton KeynesLab (minister)absent
Mr Brian WilsonCunninghame NorthLababsent
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)absent
Mike WoodBatley and SpenLababsent
Mr Tony WorthingtonClydebank and MilngavieLab (minister)absent
Mr Jimmy WrayGlasgow BailliestonLababsent
Tony WrightCannock ChaseLab (minister)absent
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)aye
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)aye
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)aye
Ms Sue DoughtyGuildfordLDem (front bench)aye
Don FosterBathLDem (front bench)aye
Mr Parmjit GillLeicester SouthLDemaye
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDem (front bench)aye
Paul HolmesChesterfieldLDem (front bench)aye
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)aye
Mr Archy KirkwoodRoxburgh and BerwickshireLDem (front bench)aye
David LawsYeovilLDem (front bench)aye
Mark OatenWinchesterLDem (front bench)aye
John PughSouthportLDem (front bench)aye
Mr David RendelNewburyLDem (front bench)aye
Bob RussellColchesterLDem (front bench)tellaye
Adrian SandersTorbayLDemaye
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)aye
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)aye
Matthew TaylorTruro and St AustellLDem (front bench)aye
Sarah TeatherBrent EastLDemaye
Dr Jenny TongeRichmond ParkLDemaye
Mr Paul TylerNorth CornwallLDem (front bench)aye
Steve WebbNorthavonLDem (front bench)aye
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)aye
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDem (front bench)aye
Patsy CaltonCheadleLDem (front bench)no
Mr Richard AllanSheffield, HallamLDem (front bench)absent
Norman BakerLewesLDemabsent
John BarrettEdinburgh WestLDem (front bench)absent
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)absent
Colin BreedSouth East CornwallLDem (front bench)absent
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)absent
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)absent
Mr John BurnettTorridge and West DevonLDem (front bench)absent
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)absent
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)absent
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)absent
Mr David ChidgeyEastleighLDem (front bench)absent
Mr Brian CotterWeston-Super-MareLDem (front bench)absent
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)absent
Sandra GidleyRomseyLDem (front bench)absent
Mr Matthew GreenLudlowLDem (front bench)absent
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)absent
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)absent
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)absent
Mr Nigel JonesCheltenhamLDem (front bench)absent
Paul KeetchHerefordLDem (front bench)absent
Charles KennedyRoss, Skye and Inverness WestLDem (front bench)absent
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)absent
Mr Paul MarsdenShrewsbury and Atchamwhilst LDem (front bench)absent
Michael MooreTweeddale, Ettrick and LauderdaleLDem (front bench)absent
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDem (front bench)absent
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)absent
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)absent
Richard Younger-RossTeignbridgeLDem (front bench)absent
Hywel WilliamsCaernarfonPC (front bench)aye
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)absent
Adam PriceCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)absent
Mr Simon ThomasCeredigionPC (front bench)absent
Mr John HumeFoyleSDLPabsent
Mr Seamus MallonNewry and ArmaghSDLPabsent
Eddie McGradySouth DownSDLP (front bench)absent
Gerry AdamsBelfast WestSFabsent
Pat DohertyWest TyroneSFabsent
Michelle GildernewFermanagh and South TyroneSFabsent
Martin McGuinnessMid UlsterSFabsent
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)aye
Ms Annabelle EwingPerthSNP (front bench)absent
Alex SalmondBanff and BuchanSNP (front bench)absent
Michael WeirAngusSNP (front bench)absent
Pete WishartNorth TaysideSNP (front bench)absent
Michael MartinGlasgow SpringburnSpeaker (front bench)absent
Mr Roy BeggsEast AntrimUUP (front bench)absent
David BurnsideSouth Antrimwhilst UUP (front bench)absent
Sylvia HermonNorth DownUUP (front bench)absent
Martin SmythBelfast Southwhilst UUP (front bench)absent
Rt Hon David TrimbleUpper BannUUP (front bench)absent

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive