Gambling (Licensing and Advertising) Bill — New Clause 11 — Power to Extend Horserace Betting Levy to Overseas Bookmakers — 26 Nov 2013 at 14:30

MPs were considering the Gambling (Licensing and Advertising) Bill[1]. The motion rejected in this vote was:

  • That the clause be read a Second time.

The clause in question was a proposed new clause[2] titled Power to extend the horserace betting levy and the bookmakers’ levy to overseas bookmakers. The new clause would have extended these levies to those holding a remote gambling operating licence under the Gambling Act 2005

Debate in Parliament | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

All Votes Cast - sorted by name

MPs for which their vote in this division differed from the majority vote of their party are marked in red. Also shows which MPs were ministers at the time of this vote. You can also see every eligible MP including those who did not vote in this division.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLabaye
Debbie AbrahamsOldham East and SaddleworthLab (minister)aye
Nigel AdamsSelby and AinstyConno
Peter AldousWaveneyCon (front bench)no
Heidi AlexanderLewisham EastLab (minister)aye
Rushanara AliBethnal Green and BowLab (minister)aye
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)no
David AndersonBlaydonLab (minister)aye
Stuart AndrewPudseyConno
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)no
Jon AshworthLeicester SouthLab (minister)aye
Ian AustinDudley NorthLab (minister)aye
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)aye
William BainGlasgow North EastLabaye
Norman BakerLewesLDem (front bench)no
Steven BakerWycombeConno
Tony BaldryBanburyCon (front bench)no
Harriett BaldwinWest WorcestershireConno
Gordon BanksOchil and South PerthshireLab (minister)aye
Steve BarclayNorth East CambridgeshireCon (front bench)no
John BaronBasildon and BillericayCon (front bench)no
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)aye
Gavin BarwellCroydon CentralCon (front bench)no
Guto BebbAberconwyCon (front bench)no
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)aye
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)aye
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)no
Henry BellinghamNorth West NorfolkConno
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)aye
Joe BentonBootleLab (minister)aye
Richard BenyonNewburyConno
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)no
Luciana BergerLiverpool, WavertreeLab (minister)aye
Jake BerryRossendale and DarwenConno
Clive BettsSheffield South EastLab (minister)aye
Andrew BinghamHigh PeakCon (front bench)no
Brian BinleyNorthampton SouthConno
Bob BlackmanHarrow EastCon (front bench)no
Roberta Blackman-WoodsCity of DurhamLab (minister)aye
Nicola BlackwoodOxford West and AbingdonCon (front bench)no
Hazel BlearsSalford and EcclesLab (minister)aye
Tom BlenkinsopMiddlesbrough South and East ClevelandLab (minister)aye
Paul BlomfieldSheffield CentralLabaye
David BlunkettSheffield, Brightside and HillsboroughLabaye
Nicholas BolesGrantham and StamfordCon (front bench)no
Karen BradleyStaffordshire MoorlandsCon (front bench)tellno
Ben BradshawExeterLab (minister)aye
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)no
Angie BrayEaling Central and ActonConno
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)no
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)aye
Steve BrineWinchesterCon (front bench)no
James BrokenshireOld Bexley and SidcupCon (front bench)no
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)no
Lyn BrownWest HamLab (minister)aye
Nick BrownNewcastle upon Tyne EastLab (minister)aye
Russell BrownDumfries and GallowayLab (minister)aye
Jeremy BrowneTaunton DeaneLDemno
Chris BryantRhonddaLab (minister)aye
Karen BuckWestminster NorthLabaye
Robert BucklandSouth SwindonCon (front bench)no
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLab (minister)aye
Aidan BurleyCannock ChaseConno
Conor BurnsBournemouth WestConno
Simon BurnsChelmsfordConno
David BurrowesEnfield, SouthgateConno
Paul BurstowSutton and CheamLDemno
Alistair BurtNorth East BedfordshireConno
Lorely BurtSolihullLDemno
Dan BylesNorth WarwickshireConno
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLab (minister)aye
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)no
Alun CairnsVale of GlamorganConno
Alan CampbellTynemouthLab (minister)aye
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)no
Neil CarmichaelStroudCon (front bench)no
Douglas CarswellClactonConno
Bill CashStoneCon (front bench)no
Martin CatonGowerLab (minister)aye
Sarah ChampionRotherhamLab (minister)aye
Jenny ChapmanDarlingtonLab (minister)aye
Rehman ChishtiGillingham and RainhamCon (front bench)no
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)no
James ClappisonHertsmereCon (front bench)no
Greg ClarkTunbridge WellsCon (front bench)no
Katy ClarkNorth Ayrshire and ArranLab (minister)aye
Tom ClarkeCoatbridge, Chryston and BellshillLab (minister)aye
Geoffrey Clifton-BrownThe CotswoldsCon (front bench)no
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)aye
Vernon CoakerGedlingLab (minister)aye
Ann CoffeyStockportLabaye
Therese CoffeySuffolk CoastalConno
Damian CollinsFolkestone and HytheCon (front bench)no
Oliver ColvilePlymouth, Sutton and DevonportCon (front bench)no
Michael ConnartyLinlithgow and East FalkirkLab (minister)aye
Rosie CooperWest LancashireLab (minister)aye
Jeremy CorbynIslington NorthLab (minister)aye
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireCon (front bench)no
David CrausbyBolton North EastLab (minister)aye
Mary CreaghWakefieldLab (minister)aye
Stella CreasyWalthamstowLab (minister)aye
Michael CrockartEdinburgh WestLDem (front bench)no
Tracey CrouchChatham and AylesfordCon (front bench)no
Jon CruddasDagenham and RainhamLab (minister)aye
John CryerLeyton and WansteadLabaye
Alex CunninghamStockton NorthLab (minister)aye
Jim CunninghamCoventry SouthLabaye
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)aye
Nicholas DakinScunthorpeLab (minister)tellaye
Simon DanczukRochdaleLab (minister)aye
Wayne DavidCaerphillyLabaye
David DaviesMonmouthCon (front bench)no
Geraint DaviesSwansea WestLab (minister)aye
Glyn DaviesMontgomeryshireCon (front bench)no
Philip DaviesShipleyCon (front bench)no
Nick de BoisEnfield NorthCon (front bench)no
Caroline DinenageGosportConno
Jonathan DjanoglyHuntingdonConno
Jim DobbinHeywood and MiddletonLabaye
Thomas DochertyDunfermline and West FifeLab (minister)aye
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)aye
Brian H DonohoeCentral AyrshireLabaye
Frank DoranAberdeen NorthLab (minister)aye
Stephen DorrellCharnwoodCon (front bench)no
Nadine DorriesMid BedfordshireCon (front bench)no
Stephen DoughtyCardiff South and PenarthLab (minister)aye
Jim DowdLewisham West and PengeLab (minister)aye
Gemma DoyleWest DunbartonshireLab (minister)aye
Jackie Doyle-PriceThurrockCon (front bench)no
Richard DraxSouth DorsetCon (front bench)no
James DuddridgeRochford and Southend EastCon (front bench)no
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenCon (front bench)no
Philip DunneLudlowCon (front bench)no
Angela EagleWallaseyLab (minister)aye
Maria EagleGarston and HalewoodLab (minister)aye
Jonathan EdwardsCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)aye
Clive EffordElthamLab (minister)aye
Julie ElliottSunderland CentralLab (minister)aye
Michael EllisNorthampton NorthCon (front bench)no
Jane EllisonBatterseaCon (front bench)no
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)aye
Tobias EllwoodBournemouth EastConno
Natascha EngelNorth East DerbyshireLab (minister)aye
George EusticeCamborne and RedruthCon (front bench)no
Chris EvansIslwynLab (minister)aye
Graham EvansWeaver ValeCon (front bench)no
Jonathan EvansCardiff NorthConno
Nigel EvansRibble ValleyConno
David EvennettBexleyheath and CrayfordCon (front bench)no
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)no
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)no
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLab (minister)aye
Tim FarronWestmorland and LonsdaleLDem (front bench)no
Frank FieldBirkenheadLab (minister)aye
Jim FitzpatrickPoplar and LimehouseLab (minister)aye
Rob FlelloStoke-on-Trent SouthLabaye
Paul FlynnNewport WestLab (minister)aye
Don FosterBathLDem (front bench)no
Yvonne FovargueMakerfieldLab (minister)aye
Hywel FrancisAberavonLab (minister)aye
Mike FreerFinchley and Golders GreenConno
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)no
Mike GapesIlford SouthLab (minister)aye
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)aye
Edward GarnierHarboroughConno
Mark GarnierWyre ForestCon (front bench)no
David GaukeSouth West HertfordshireCon (front bench)no
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)no
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonConno
Stephen GilbertSt Austell and NewquayLDem (front bench)no
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamConno
Sheila GilmoreEdinburgh EastLab (minister)aye
John GlenSalisburyConno
Mary GlindonNorth TynesideLab (minister)aye
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLabaye
Helen GoodmanBishop AucklandLab (minister)aye
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)no
Helen GrantMaidstone and The WealdCon (front bench)no
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)no
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)no
Tom GreatrexRutherglen and Hamilton WestLab (minister)aye
Kate GreenStretford and UrmstonLab (minister)aye
Lilian GreenwoodNottingham SouthLab (minister)aye
Nia GriffithLlanelliLab (minister)aye
Ben GummerIpswichConno
Andrew GwynneDenton and ReddishLab (minister)aye
Sam GyimahEast SurreyCon (front bench)no
Peter HainNeathLabaye
Robert HalfonHarlowConno
Duncan HamesChippenhamLDemno
David HamiltonMidlothianLab (minister)aye
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)aye
Stephen HammondWimbledonCon (front bench)no
Matthew HancockWest SuffolkCon (front bench)no
Mike HancockPortsmouth Southwhilst Independent (front bench)no
Greg HandsChelsea and FulhamCon (front bench)no
David HansonDelynLab (minister)aye
Mark HarperForest of DeanCon (front bench)no
Richard HarringtonWatfordConno
Rebecca HarrisCastle PointCon (front bench)no
Simon HartCarmarthen West and South PembrokeshireCon (front bench)no
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)no
Alan HaselhurstSaffron WaldenCon (front bench)no
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)aye
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)no
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)no
John HealeyWentworth and DearneLabaye
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)no
John HemmingBirmingham, YardleyLDem (front bench)no
Gordon HendersonSittingbourne and SheppeyCon (front bench)no
Mark HendrickPrestonLab (minister)aye
Nick HerbertArundel and South DownsConno
Sylvia HermonNorth DownIndependent (front bench)aye
David HeyesAshton-under-LyneLab (minister)aye
Meg HillierHackney South and ShoreditchLab (minister)aye
Julie HillingBolton WestLab (minister)aye
Damian HindsEast HampshireConno
Margaret HodgeBarkingLab (minister)aye
Sharon HodgsonWashington and Sunderland WestLab (minister)aye
Kate HoeyVauxhallLab (minister)aye
George HollingberyMeon ValleyCon (front bench)no
Philip HolloboneKetteringCon (front bench)no
Jimmy HoodLanark and Hamilton EastLab (minister)aye
Kelvin HopkinsLuton NorthLab (minister)aye
Kris HopkinsKeighleyCon (front bench)no
Stewart HosieDundee EastSNP (front bench)aye
George HowarthKnowsleyLab (minister)aye
Gerald HowarthAldershotConno
John HowellHenleyConno
Simon HughesBermondsey and Old SouthwarkLDem (front bench)no
Tristram HuntStoke-on-Trent CentralLab (minister)aye
Mark HunterCheadleLDem (front bench)tellno
Julian HuppertCambridgeLDem (front bench)no
Nick HurdRuislip, Northwood and PinnerCon (front bench)no
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)aye
Glenda JacksonHampstead and KilburnLab (minister)aye
Stewart JacksonPeterboroughCon (front bench)no
Margot JamesStourbridgeConno
Cathy JamiesonKilmarnock and LoudounLab (minister)aye
Dan JarvisBarnsley CentralLab (minister)aye
Bernard JenkinHarwich and North EssexCon (front bench)no
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLabaye
Diana R. JohnsonKingston upon Hull NorthLab (minister)aye
Gareth JohnsonDartfordCon (front bench)no
Jo JohnsonOrpingtonCon (front bench)no
Andrew JonesHarrogate and KnaresboroughCon (front bench)no
David JonesClwyd WestCon (front bench)no
Graham JonesHyndburnLab (minister)aye
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)aye
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)aye
Marcus JonesNuneatonCon (front bench)no
Susan Elan JonesClwyd SouthLab (minister)aye
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)aye
Barbara KeeleyWorsley and Eccles SouthLab (minister)aye
Chris KellyDudley SouthCon (front bench)no
Liz KendallLeicester WestLab (minister)aye
Simon KirbyBrighton, KemptownConno
Greg KnightEast YorkshireConno
Kwasi KwartengSpelthorneCon (front bench)no
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)no
David LammyTottenhamLab (minister)aye
Mark LancasterMilton Keynes NorthCon (front bench)no
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)no
Ian LaveryWansbeckLab (minister)aye
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLab (minister)aye
Jessica LeeErewashConno
Phillip LeeBracknellConno
John LeechManchester, WithingtonLDemno
Charlotte LeslieBristol North WestCon (front bench)no
Chris LeslieNottingham EastLab (minister)aye
Emma Lewell-BuckSouth ShieldsLab (minister)aye
Brandon LewisGreat YarmouthCon (front bench)no
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)no
Ian Liddell-GraingerBridgwater and West SomersetCon (front bench)no
David LidingtonAylesburyCon (front bench)no
Peter LilleyHitchin and HarpendenConno
Elfyn LlwydDwyfor MeirionnyddPC (front bench)aye
Naomi LongBelfast EastAlliance (front bench)aye
Jonathan LordWokingConno
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamConno
Andrew LoveEdmontonLab (minister)aye
Caroline LucasBrighton, PavilionGreen (front bench)aye
Ian LucasWrexhamLab (minister)aye
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)no
Karen LumleyRedditchCon (front bench)no
Mary MacleodBrentford and IsleworthConno
Angus MacNeilNa h-Eileanan an IarSNP (front bench)aye
Fiona MactaggartSloughLab (minister)aye
Shabana MahmoodBirmingham, LadywoodLab (minister)aye
Anne MainSt AlbansCon (front bench)no
Seema MalhotraFeltham and HestonLab (minister)aye
John MannBassetlawLab (minister)aye
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)aye
Francis MaudeHorshamCon (front bench)no
Paul MaynardBlackpool North and CleveleysConno
Steve McCabeBirmingham, Selly OakLab (minister)aye
Kerry McCarthyBristol EastLab (minister)aye
Jason McCartneyColne ValleyCon (front bench)no
Karl McCartneyLincolnCon (front bench)no
Gregg McClymontCumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch EastLab (minister)aye
William McCreaSouth AntrimDUP (front bench)aye
Andy McDonaldMiddlesbroughLab (minister)aye
Pat McFaddenWolverhampton South EastLab (minister)aye
Alison McGovernWirral SouthLab (minister)aye
Jim McGovernDundee WestLab (minister)aye
Anne McIntoshThirsk and MaltonCon (front bench)no
Ann McKechinGlasgow NorthLab (minister)aye
Iain McKenzieInverclydeLab (minister)aye
Catherine McKinnellNewcastle upon Tyne NorthLab (minister)aye
Patrick McLoughlinDerbyshire DalesCon (front bench)no
Stephen McPartlandStevenageConno
Esther McVeyWirral WestCon (front bench)no
Michael MeacherOldham West and RoytonLabaye
Alan MealeMansfieldLab (minister)aye
Mark MenziesFyldeConno
Patrick MercerNewarkConno
Stephen MetcalfeSouth Basildon and East ThurrockCon (front bench)no
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)aye
Nigel MillsAmber ValleyCon (front bench)no
Anne MiltonGuildfordCon (front bench)no
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)aye
Madeleine MoonBridgendLab (minister)aye
Penny MordauntPortsmouth NorthConno
Jessica MordenNewport EastLab (minister)aye
Anne Marie MorrisNewton AbbotCon (front bench)no
David MorrisMorecambe and LunesdaleCon (front bench)no
Grahame MorrisEasingtonLab (minister)aye
James MorrisHalesowen and Rowley RegisCon (front bench)no
Stephen MosleyCity of ChesterCon (front bench)no
David MowatWarrington SouthConno
George MudieLeeds EastLab (minister)aye
Greg MulhollandLeeds North WestLDemno
Meg MunnSheffield, HeeleyLabaye
Tessa MuntWellsLDem (front bench)no
Paul MurphyTorfaenLab (minister)aye
Ian MurrayEdinburgh SouthLab (minister)aye
Sheryll MurraySouth East CornwallCon (front bench)no
Lisa NandyWiganLab (minister)aye
Pamela NashAirdrie and ShottsLab (minister)aye
Bob NeillBromley and ChislehurstCon (front bench)no
Brooks NewmarkBraintreeCon (front bench)no
Caroline NokesRomsey and Southampton NorthCon (front bench)no
Jesse NormanHereford and South HerefordshireCon (front bench)no
David NuttallBury NorthCon (front bench)no
Stephen O'BrienEddisburyConno
Matthew OffordHendonCon (front bench)no
Eric OllerenshawLancaster and FleetwoodConno
Chi OnwurahNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)aye
Guy OppermanHexhamConno
Sandra OsborneAyr, Carrick and CumnockLab (minister)aye
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)no
Albert OwenYnys MônLab (minister)aye
Neil ParishTiverton and HonitonCon (front bench)no
Owen PatersonNorth ShropshireCon (front bench)no
Mark PawseyRugbyCon (front bench)no
Mike PenningHemel HempsteadCon (front bench)no
John PenroseWeston-Super-MareCon (front bench)no
Andrew PercyBrigg and GooleCon (front bench)no
Claire PerryDevizesCon (front bench)no
Stephen PhillipsSleaford and North HykehamCon (front bench)no
Bridget PhillipsonHoughton and Sunderland SouthLab (minister)aye
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)no
Christopher PincherTamworthConno
Steve PoundEaling NorthLab (minister)aye
Mark PriskHertford and StortfordConno
Mark PritchardThe WrekinCon (front bench)no
John PughSouthportLDem (front bench)no
Yasmin QureshiBolton South EastLab (minister)aye
Dominic RaabEsher and WaltonCon (front bench)no
John RandallUxbridge and South RuislipConno
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLabaye
Mark RecklessRochester and StroodCon (front bench)no
John RedwoodWokinghamConno
Jamie ReedCopelandLab (minister)aye
Steve ReedCroydon NorthLab (minister)aye
Jacob Rees-MoggNorth East SomersetCon (front bench)no
Simon ReevellDewsburyCon (front bench)no
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)no
Emma ReynoldsWolverhampton North EastLab (minister)aye
Linda RiordanHalifaxLab (minister)aye
Andrew RobathanSouth LeicestershireCon (front bench)no
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentCon (front bench)no
John RobertsonGlasgow North WestLab (minister)aye
Dan RogersonNorth CornwallLDem (front bench)no
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)no
Lindsay RoyGlenrothesLab (minister)aye
Chris RuaneVale of ClwydLabaye
Amber RuddHastings and RyeCon (front bench)no
Joan RuddockLewisham, DeptfordLabaye
David RutleyMacclesfieldConno
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)no
Laura SandysSouth ThanetCon (front bench)no
Andy SawfordCorbyLab (minister)aye
Lee ScottIlford NorthConno
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)no
Jim ShannonStrangfordDUP (front bench)aye
Alok SharmaReading WestConno
Virendra SharmaEaling, SouthallLab (minister)aye
Barry SheermanHuddersfieldLabaye
Alec ShelbrookeElmet and RothwellConno
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)no
Jim SheridanPaisley and Renfrewshire NorthLab (minister)aye
Gavin ShukerLuton SouthLab (minister)aye
David SimpsonUpper BannDUP (front bench)aye
Keith SimpsonBroadlandConno
Chris SkidmoreKingswoodCon (front bench)no
Dennis SkinnerBolsoverLabaye
Andrew SlaughterHammersmithLab (minister)aye
Andrew SmithOxford EastLabaye
Angela SmithPenistone and StocksbridgeLab (minister)aye
Chloe SmithNorwich NorthCon (front bench)no
Henry SmithCrawleyCon (front bench)no
Julian SmithSkipton and RiponConno
Nick SmithBlaenau GwentLab (minister)aye
Owen SmithPontypriddLab (minister)aye
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)no
John SpellarWarleyLab (minister)aye
Caroline SpelmanMeridenConno
Mark SpencerSherwoodCon (front bench)no
Andrew StephensonPendleConno
John StevensonCarlisleCon (front bench)no
Bob StewartBeckenhamCon (front bench)no
Iain StewartMilton Keynes SouthConno
Rory StewartPenrith and The BorderCon (front bench)no
Jack StrawBlackburnLabaye
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)no
Mel StrideCentral DevonConno
Graham StringerBlackley and BroughtonLab (minister)aye
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)aye
Andrew StunellHazel GroveLDemno
Julian SturdyYork OuterConno
Gerry SutcliffeBradford SouthLabaye
Ian SwalesRedcarLDem (front bench)aye
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)no
Jo SwinsonEast DunbartonshireLDem (front bench)no
Robert SymsPooleCon (front bench)no
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)aye
Peter TapsellLouth and HorncastleCon (front bench)no
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)aye
Emily ThornberryIslington South and FinsburyLab (minister)aye
Mike ThorntonEastleighLDem (front bench)no
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)no
Stephen TimmsEast HamLab (minister)aye
Justin TomlinsonNorth SwindonCon (front bench)no
David TredinnickBosworthCon (front bench)no
Jon TrickettHemsworthLab (minister)aye
Elizabeth TrussSouth West NorfolkCon (front bench)no
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)no
Karl TurnerKingston upon Hull EastLab (minister)aye
Derek TwiggHaltonLab (minister)aye
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)no
Paul UppalWolverhampton South WestConno
Valerie VazWalsall SouthLab (minister)aye
Martin VickersCleethorpesCon (front bench)no
Charles WalkerBroxbourneCon (front bench)no
Robin WalkerWorcesterConno
Ben WallaceWyre and Preston NorthConno
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)aye
Angela WatkinsonHornchurch and UpminsterCon (front bench)no
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)aye
Mike WeatherleyHoveConno
Steve WebbThornbury and YateLDem (front bench)no
Michael WeirAngusSNP (front bench)aye
James WhartonStockton SouthConno
Eilidh WhitefordBanff and BuchanSNP (front bench)aye
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)aye
Craig WhittakerCalder ValleyCon (front bench)no
John WhittingdaleMaldonCon (front bench)no
Bill WigginNorth HerefordshireConno
David WillettsHavantCon (front bench)no
Mark WilliamsCeredigionLDem (front bench)no
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)no
Stephen WilliamsBristol WestLDem (front bench)no
Chris WilliamsonDerby NorthLab (minister)aye
Gavin WilliamsonSouth StaffordshireConno
Jennifer WillottCardiff CentralLDem (front bench)no
Phil WilsonSedgefieldLab (minister)tellaye
Rob WilsonReading EastConno
David WinnickWalsall NorthLab (minister)aye
Pete WishartPerth and North PerthshireSNP (front bench)aye
Sarah WollastonTotnesCon (front bench)no
John WoodcockBarrow and FurnessLab (minister)aye
Shaun WoodwardSt Helens South and WhistonLabaye
Iain WrightHartlepoolLab (minister)aye
Jeremy WrightKenilworth and SouthamCon (front bench)no
Simon WrightNorwich SouthLDem (front bench)no
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)no
Nadhim ZahawiStratford-on-AvonCon (front bench)no

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive