Investigatory Powers Bill — Third Reading — Mass Surveillance — 7 Jun 2016 at 18:56

The majority of MPs taking part voted to allow the bulk interception of communications, equipment interference, and the retention and examination of bulk personal datasets, subject to certain safeguards. The majority of MPs also voted to allow communications providers to be required to retain information, including "internet connection records".

Provisions supported by the majority of MPs could allow the mass interception of people's communications as well as the retention and use by the state of datasets which could include personal banking, travel, and health data.

MPs were considering the Investigatory Powers Bill[1].

The Bill:

  • Permits bulk interception of communications with a bulk interception warrant, with targeted examination warrants being required prior to looking at data relating to a specific individual within the British Islands.
  • Introduces bulk personal dataset warrants which permit the retention of bulk personal datasets, such as travel data.
  • Provides for an offence of unlawful interception and sets out how lawful authority to carry out interception may be granted for example via warrants, consent, or via specific provisions allowing for example interceptions in prisons.
  • Introduces equipment interference warrants and bulk equipment interference warrants which the intelligence services must obtain prior to activities which amount to certain computer misuse offences.
  • Provides for the retention of communications data including internet connection records and sets criteria for their acquisition by public bodies.
  • Provides for an offence of unlawfully obtaining communications data, and makes the provisions of the Investigatory Powers Bill generally the only way to access such data.
  • Sets the circumstances in which interception warrants may be issued by the Secretary of State and requires the approval of a Judicial Commissioner.
  • Requires the consultation of the Prime Minister before interception warrant targeting a Member of Parliament, a Member of the European Parliament representing the United Kingdom, or a member of one of the devolved legislatures is issued.
  • Requires operators of communications services, including those outside the UK to assist with the implementation of authorised interception.
  • Forbids specified persons disclosing the existence of interception warrants.
  • Sets the circumstances under which public authorities may obtain communications data.
  • Requires local council requests for communications data to be approved by a magistrate, a district judge in a magistrate's court in Northern Ireland or a sheriff in Scotland.
  • Requires judicial approval for authorisations to identify or confirm journalistic sources.
  • Creates an offence of disclosing an authorisation for the obtaining of communications data.
  • Establishes the office of the Investigatory Powers Commissioner.
  • Introduces a domestic route of appeal from the Investigatory Powers Tribunal.
  • Requires communications service providers to be paid a fair contribution towards their costs of complying with the provisions in the Act.
  • Provides for the Secretary of State to give a national security notice to any telecommunications operator in the UK requiring the operator to take steps appearing to the Secretary of State to be necessary in the interests of national security.
  • Provides that the Secretary of State may impose obligations upon a postal operator, a telecommunications operator.

The motion supported by the majority of MPs taking part in the vote was:

  • That the Bill be now read the Third time.

The approval of this motion enabled the Bill to continue on its path to becoming law.

Debate in Parliament |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

All Votes Cast - sorted by vote

MPs for which their vote in this division differed from the majority vote of their party are marked in red. Also shows which MPs were ministers at the time of this vote. You can also see every eligible MP including those who did not vote in this division.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Debbie AbrahamsOldham East and SaddleworthLab (minister)aye
Nigel AdamsSelby and AinstyConaye
Adam AfriyieWindsorCon (front bench)aye
Peter AldousWaveneyCon (front bench)aye
Heidi AlexanderLewisham EastLab (minister)aye
Rushanara AliBethnal Green and BowLabaye
Lucy AllanTelfordCon (front bench)aye
Graham AllenNottingham NorthLabaye
Heidi AllenSouth CambridgeshireCon (front bench)aye
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)aye
David AndersonBlaydonLab (minister)aye
Stuart AndrewPudseyConaye
Caroline AnsellEastbourneCon (front bench)aye
Edward ArgarCharnwoodCon (front bench)aye
Jon AshworthLeicester SouthLab (minister)aye
Victoria AtkinsLouth and HorncastleCon (front bench)aye
Ian AustinDudley NorthLab (minister)aye
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)aye
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)aye
Steven BakerWycombeCon (front bench)aye
Steve BarclayNorth East CambridgeshireCon (front bench)aye
John BaronBasildon and BillericayCon (front bench)aye
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)aye
Guto BebbAberconwyCon (front bench)aye
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)aye
Henry BellinghamNorth West NorfolkConaye
Richard BenyonNewburyCon (front bench)aye
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)aye
Luciana BergerLiverpool, WavertreeLab (minister)aye
Jake BerryRossendale and DarwenCon (front bench)aye
James BerryKingston and SurbitonCon (front bench)aye
Clive BettsSheffield South EastLab (minister)aye
Andrew BinghamHigh PeakConaye
Bob BlackmanHarrow EastCon (front bench)aye
Tom BlenkinsopMiddlesbrough South and East ClevelandLab (minister)aye
Paul BlomfieldSheffield CentralLab (minister)aye
Crispin BluntReigateCon (front bench)aye
Peter BoneWellingboroughCon (front bench)aye
Victoria BorwickKensingtonCon (front bench)aye
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)aye
Karen BradleyStaffordshire MoorlandsCon (front bench)aye
Ben BradshawExeterLab (minister)aye
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)aye
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)aye
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)aye
Andrew BridgenNorth West LeicestershireCon (front bench)aye
Steve BrineWinchesterConaye
James BrokenshireOld Bexley and SidcupCon (front bench)aye
Lyn BrownWest HamLab (minister)aye
Nick BrownNewcastle upon Tyne EastLab (minister)aye
Fiona BruceCongletonCon (front bench)aye
Chris BryantRhonddaLab (minister)aye
Robert BucklandSouth SwindonCon (front bench)aye
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLab (minister)aye
Andy BurnhamLeighLab (minister)aye
Conor BurnsBournemouth WestConaye
Simon BurnsChelmsfordConaye
David BurrowesEnfield, SouthgateCon (front bench)aye
Dawn ButlerBrent CentralLabaye
Ruth CadburyBrentford and IsleworthLab (minister)aye
Alun CairnsVale of GlamorganCon (front bench)aye
Alan CampbellTynemouthLab (minister)aye
Gregory CampbellEast LondonderryDUP (front bench)aye
Neil CarmichaelStroudCon (front bench)aye
James CartlidgeSouth SuffolkCon (front bench)aye
Bill CashStoneCon (front bench)aye
Maria CaulfieldLewesCon (front bench)aye
Alex ChalkCheltenhamCon (front bench)aye
Sarah ChampionRotherhamLab (minister)aye
Rehman ChishtiGillingham and RainhamConaye
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)aye
Jo ChurchillBury St EdmundsCon (front bench)aye
Kenneth ClarkeRushcliffeConaye
James CleverlyBraintreeCon (front bench)aye
Geoffrey Clifton-BrownThe CotswoldsCon (front bench)aye
Vernon CoakerGedlingLab (minister)aye
Ann CoffeyStockportLabaye
Therese CoffeySuffolk CoastalCon (front bench)aye
Damian CollinsFolkestone and HytheConaye
Oliver ColvilePlymouth, Sutton and DevonportCon (front bench)aye
Julie CooperBurnleyLab (minister)aye
Yvette CooperNormanton, Pontefract and CastlefordLabaye
Alberto CostaSouth LeicestershireCon (front bench)aye
Geoffrey CoxTorridge and West DevonConaye
Jo CoxBatley and SpenLabaye
Neil CoyleBermondsey and Old SouthwarkLab (minister)aye
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireCon (front bench)aye
Stella CreasyWalthamstowLab (minister)aye
Jon CruddasDagenham and RainhamLabaye
John CryerLeyton and WansteadLab (minister)aye
Alex CunninghamStockton NorthLab (minister)aye
Jim CunninghamCoventry SouthLab (minister)aye
Nicholas DakinScunthorpeLab (minister)aye
Simon DanczukRochdaleLabaye
Chris DaviesBrecon and RadnorshireCon (front bench)aye
David DaviesMonmouthCon (front bench)aye
Geraint DaviesSwansea WestLab (minister)aye
Mims DaviesEastleighCon (front bench)aye
Jonathan DjanoglyHuntingdonConaye
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)aye
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyDUP (front bench)aye
Michelle DonelanChippenhamCon (front bench)aye
Stephen DoughtyCardiff South and PenarthLab (minister)aye
Jim DowdLewisham West and PengeLab (minister)aye
Peter DowdBootleLabaye
Oliver DowdenHertsmereCon (front bench)aye
Jackie Doyle-PriceThurrockCon (front bench)aye
Richard DraxSouth DorsetCon (front bench)aye
Jack DromeyBirmingham, ErdingtonLab (minister)aye
Flick DrummondPortsmouth SouthCon (front bench)aye
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)aye
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenConaye
Philip DunneLudlowCon (front bench)aye
Maria EagleGarston and HalewoodLab (minister)aye
Clive EffordElthamLab (minister)aye
Julie ElliottSunderland CentralLabaye
Tom ElliottFermanagh and South TyroneUUPaye
Michael EllisNorthampton NorthConaye
Jane EllisonBatterseaCon (front bench)aye
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)aye
Chris ElmoreOgmoreLabaye
Charlie ElphickeDoverCon (front bench)aye
Bill EstersonSefton CentralLab (minister)aye
George EusticeCamborne and RedruthCon (front bench)aye
Chris EvansIslwynLab (minister)aye
Graham EvansWeaver ValeConaye
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)aye
David EvennettBexleyheath and CrayfordCon (front bench)aye
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)aye
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)aye
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLabaye
Suella FernandesFarehamCon (front bench)aye
Mark FieldCities of London and WestminsterConaye
Jim FitzpatrickPoplar and LimehouseLab (minister)aye
Rob FlelloStoke-on-Trent SouthLab (minister)aye
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)aye
Paul FlynnNewport WestLab (minister)aye
Kevin FosterTorbayCon (front bench)aye
Yvonne FovargueMakerfieldLab (minister)aye
Vicky FoxcroftLewisham, DeptfordLab (minister)aye
Mark FrancoisRayleigh and WickfordCon (front bench)aye
Lucy FrazerSouth East CambridgeshireCon (front bench)aye
George FreemanMid NorfolkCon (front bench)aye
Mike FreerFinchley and Golders GreenConaye
Richard FullerBedfordCon (front bench)aye
Gill FurnissSheffield, Brightside and HillsboroughLabaye
Marcus FyshYeovilConaye
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)aye
Mike GapesIlford SouthLab (minister)aye
Edward GarnierHarboroughConaye
David GaukeSouth West HertfordshireCon (front bench)aye
Nusrat GhaniWealdenCon (front bench)aye
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)aye
John GlenSalisburyCon (front bench)aye
Mary GlindonNorth TynesideLab (minister)aye
Zac GoldsmithRichmond ParkCon (front bench)aye
Helen GoodmanBishop AucklandLab (minister)aye
Michael GoveSurrey HeathCon (front bench)aye
Richard GrahamGloucesterCon (front bench)aye
Helen GrantMaidstone and The WealdCon (front bench)aye
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)aye
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)aye
Chris GreenBolton WestCon (front bench)aye
Damian GreenAshfordCon (front bench)aye
Kate GreenStretford and UrmstonLab (minister)aye
Lilian GreenwoodNottingham SouthLab (minister)aye
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)aye
Nia GriffithLlanelliLab (minister)aye
Andrew GriffithsBurtonConaye
Ben GummerIpswichCon (front bench)aye
Andrew GwynneDenton and ReddishLab (minister)aye
Sam GyimahEast SurreyCon (front bench)aye
Louise HaighSheffield, HeeleyLab (minister)aye
Robert HalfonHarlowCon (front bench)aye
Luke HallThornbury and YateCon (front bench)aye
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)aye
Stephen HammondWimbledonCon (front bench)aye
Matthew HancockWest SuffolkCon (front bench)aye
David HansonDelynLab (minister)aye
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)aye
Mark HarperForest of DeanCon (front bench)aye
Richard HarringtonWatfordCon (front bench)aye
Carolyn HarrisSwansea EastLab (minister)aye
Rebecca HarrisCastle PointCon (front bench)aye
Alan HaselhurstSaffron WaldenCon (front bench)aye
Helen HayesDulwich and West NorwoodLab (minister)aye
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)aye
Sue HaymanWorkingtonLab (minister)aye
Oliver HealdNorth East HertfordshireConaye
James HeappeyWellsConaye
Chris Heaton-HarrisDaventryConaye
Peter Heaton-JonesNorth DevonCon (front bench)aye
Gordon HendersonSittingbourne and SheppeyConaye
Mark HendrickPrestonLab (minister)aye
Stephen HepburnJarrowLab (minister)aye
Sylvia HermonNorth DownIndependent (front bench)aye
Meg HillierHackney South and ShoreditchLab (minister)aye
Damian HindsEast HampshireCon (front bench)aye
Simon HoareNorth DorsetCon (front bench)aye
Sharon HodgsonWashington and Sunderland WestLab (minister)aye
George HollingberyMeon ValleyCon (front bench)aye
Kevin HollinrakeThirsk and MaltonCon (front bench)aye
Philip HolloboneKetteringCon (front bench)aye
Adam HollowayGraveshamCon (front bench)aye
Kelvin HopkinsLuton NorthLab (minister)aye
Kris HopkinsKeighleyCon (front bench)aye
George HowarthKnowsleyLab (minister)aye
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)aye
John HowellHenleyCon (front bench)aye
Ben HowlettBathCon (front bench)aye
Nigel HuddlestonMid WorcestershireConaye
Jeremy HuntSouth West SurreyCon (front bench)aye
Tristram HuntStoke-on-Trent CentralLabaye
Rupa HuqEaling Central and ActonLab (minister)aye
Nick HurdRuislip, Northwood and PinnerCon (front bench)aye
Stewart JacksonPeterboroughCon (front bench)aye
Margot JamesStourbridgeCon (front bench)aye
Dan JarvisBarnsley CentralLabaye
Sajid JavidBromsgroveCon (front bench)aye
Ranil JayawardenaNorth East HampshireCon (front bench)aye
Andrea JenkynsMorley and OutwoodCon (front bench)aye
Robert JenrickNewarkConaye
Boris JohnsonUxbridge and South RuislipConaye
Diana R. JohnsonKingston upon Hull NorthLab (minister)aye
Gareth JohnsonDartfordConaye
Jo JohnsonOrpingtonCon (front bench)aye
Andrew JonesHarrogate and KnaresboroughCon (front bench)aye
Gerald JonesMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)aye
Graham JonesHyndburnLabaye
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)aye
Kevan JonesNorth DurhamLabaye
Marcus JonesNuneatonCon (front bench)aye
Susan Elan JonesClwyd SouthLab (minister)aye
Mike KaneWythenshawe and Sale EastLab (minister)aye
Barbara KeeleyWorsley and Eccles SouthLab (minister)aye
Liz KendallLeicester WestLab (minister)aye
Seema KennedySouth RibbleConaye
Danny KinahanSouth AntrimUUP (front bench)aye
Simon KirbyBrighton, KemptownCon (front bench)tellaye
Greg KnightEast YorkshireConaye
Julian KnightSolihullCon (front bench)aye
Peter KyleHoveLabaye
Mark LancasterMilton Keynes NorthCon (front bench)aye
Pauline LathamMid DerbyshireCon (front bench)aye
Phillip LeeBracknellConaye
Charlotte LeslieBristol North WestConaye
Chris LeslieNottingham EastLabaye
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)aye
Emma Lewell-BuckSouth ShieldsLab (minister)aye
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)aye
Ian Liddell-GraingerBridgwater and West SomersetCon (front bench)aye
David LidingtonAylesburyCon (front bench)aye
Rebecca Long-BaileySalford and EcclesLab (minister)aye
Jack LoprestiFilton and Bradley StokeCon (front bench)aye
Jonathan LordWokingConaye
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)aye
Karen LumleyRedditchCon (front bench)aye
Holly LynchHalifaxLab (minister)aye
Craig MackinlaySouth ThanetCon (front bench)aye
David MackintoshNorthampton SouthCon (front bench)aye
Fiona MactaggartSloughLab (minister)aye
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLabaye
Shabana MahmoodBirmingham, LadywoodLabaye
Anne MainSt AlbansCon (front bench)aye
Alan MakHavantCon (front bench)aye
Seema MalhotraFeltham and HestonLab (minister)aye
Kit MalthouseNorth West HampshireConaye
Scott MannNorth CornwallConaye
Rob MarrisWolverhampton South WestLab (minister)aye
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)aye
Rachael MaskellYork CentralLab (minister)aye
Chris MathesonCity of ChesterLabaye
Tania MathiasTwickenhamCon (front bench)aye
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)aye
Paul MaynardBlackpool North and CleveleysConaye
Steve McCabeBirmingham, Selly OakLab (minister)aye
Kerry McCarthyBristol EastLab (minister)aye
Jason McCartneyColne ValleyConaye
Karl McCartneyLincolnCon (front bench)aye
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)aye
Andy McDonaldMiddlesbroughLab (minister)aye
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLab (minister)aye
Liz McInnesHeywood and MiddletonLab (minister)aye
Jim McMahonOldham West and RoytonLab (minister)aye
Alan MealeMansfieldLab (minister)aye
Ian MearnsGatesheadLab (minister)aye
Mark MenziesFyldeCon (front bench)aye
Johnny MercerPlymouth, Moor ViewCon (front bench)aye
Huw MerrimanBexhill and BattleCon (front bench)aye
Stephen MetcalfeSouth Basildon and East ThurrockConaye
Ed MilibandDoncaster NorthLabaye
Maria MillerBasingstokeCon (front bench)aye
Amanda MillingCannock ChaseCon (front bench)aye
Nigel MillsAmber ValleyCon (front bench)aye
Anne MiltonGuildfordCon (front bench)aye
Andrew MitchellSutton ColdfieldConaye
Madeleine MoonBridgendLab (minister)aye
Penny MordauntPortsmouth NorthCon (front bench)aye
Jessica MordenNewport EastLab (minister)aye
Anne Marie MorrisNewton AbbotConaye
David MorrisMorecambe and LunesdaleConaye
Grahame MorrisEasingtonLab (minister)aye
James MorrisHalesowen and Rowley RegisConaye
Wendy MortonAldridge-BrownhillsCon (front bench)aye
David MowatWarrington SouthCon (front bench)aye
David MundellDumfriesshire, Clydesdale and TweeddaleCon (front bench)aye
Ian MurrayEdinburgh SouthLab (minister)aye
Sheryll MurraySouth East CornwallConaye
Andrew MurrisonSouth West WiltshireCon (front bench)aye
Bob NeillBromley and ChislehurstCon (front bench)aye
Sarah NewtonTruro and FalmouthCon (front bench)tellaye
Caroline NokesRomsey and Southampton NorthCon (front bench)aye
David NuttallBury NorthCon (front bench)aye
Matthew OffordHendonConaye
Melanie OnnGreat GrimsbyLab (minister)aye
Chi OnwurahNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)aye
Guy OppermanHexhamCon (front bench)aye
Kate OsamorEdmontonLab (minister)aye
Ian Paisley JnrNorth AntrimDUP (front bench)aye
Mark PawseyRugbyConaye
Teresa PearceErith and ThamesmeadLab (minister)aye
Mike PenningHemel HempsteadCon (front bench)aye
Matthew PennycookGreenwich and WoolwichLabaye
John PenroseWeston-Super-MareCon (front bench)aye
Andrew PercyBrigg and GooleCon (front bench)aye
Toby PerkinsChesterfieldLab (minister)aye
Claire PerryDevizesCon (front bench)aye
Stephen PhillipsSleaford and North HykehamCon (front bench)aye
Bridget PhillipsonHoughton and Sunderland SouthLab (minister)aye
Chris PhilpCroydon SouthCon (front bench)aye
Christopher PincherTamworthCon (front bench)aye
Daniel PoulterCentral Suffolk and North IpswichCon (front bench)aye
Steve PoundEaling NorthLab (minister)aye
Lucy PowellManchester CentralLab (minister)aye
Victoria PrentisBanburyCon (front bench)aye
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)aye
Mark PritchardThe WrekinCon (front bench)aye
Tom PursgloveCorbyConaye
Jeremy QuinHorshamCon (front bench)aye
Will QuinceColchesterCon (front bench)aye
Yasmin QureshiBolton South EastLab (minister)aye
Dominic RaabEsher and WaltonCon (front bench)aye
Angela RaynerAshton-under-LyneLab (minister)aye
John RedwoodWokinghamConaye
Jamie ReedCopelandLabaye
Steve ReedCroydon NorthLab (minister)aye
Christina ReesNeathLabaye
Jacob Rees-MoggNorth East SomersetCon (front bench)aye
Jonathan ReynoldsStalybridge and HydeLab (minister)aye
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)aye
Gavin RobinsonBelfast EastDUP (front bench)aye
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabaye
Mary RobinsonCheadleCon (front bench)aye
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)aye
Steve RotheramLiverpool, WaltonLabaye
David RutleyMacclesfieldConaye
Antoinette SandbachEddisburyConaye
Paul ScullySutton and CheamCon (front bench)aye
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)aye
Naseem ShahBradford WestLab (minister)aye
Jim ShannonStrangfordDUP (front bench)aye
Grant ShappsWelwyn HatfieldConaye
Alok SharmaReading WestConaye
Barry SheermanHuddersfieldLabaye
Alec ShelbrookeElmet and RothwellCon (front bench)aye
Paula SherriffDewsburyLab (minister)aye
David SimpsonUpper BannDUP (front bench)aye
Keith SimpsonBroadlandCon (front bench)aye
Chris SkidmoreKingswoodConaye
Andrew SlaughterHammersmithLab (minister)aye
Ruth SmeethStoke-on-Trent NorthLab (minister)aye
Andrew SmithOxford EastLab (minister)aye
Cat SmithLancaster and FleetwoodLab (minister)aye
Chloe SmithNorwich NorthConaye
Henry SmithCrawleyConaye
Jeff SmithManchester, WithingtonLab (minister)aye
Julian SmithSkipton and RiponCon (front bench)aye
Owen SmithPontypriddLab (minister)aye
Royston SmithSouthampton, ItchenConaye
Karin SmythBristol SouthLab (minister)aye
Anna SoubryBroxtoweCon (front bench)aye
John SpellarWarleyLab (minister)aye
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)aye
Mark SpencerSherwoodConaye
Keir StarmerHolborn and St PancrasLab (minister)aye
Jo StevensCardiff CentralLab (minister)aye
John StevensonCarlisleCon (front bench)aye
Bob StewartBeckenhamCon (front bench)aye
Iain StewartMilton Keynes SouthCon (front bench)aye
Rory StewartPenrith and The BorderCon (front bench)aye
Wes StreetingIlford NorthLab (minister)aye
Mel StrideCentral DevonCon (front bench)aye
Graham StuartBeverley and HoldernessConaye
Julian SturdyYork OuterCon (front bench)aye
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)aye
Hugo SwireEast DevonCon (front bench)aye
Robert SymsPooleConaye
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)aye
Derek ThomasSt IvesCon (front bench)aye
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)aye
Nick Thomas-SymondsTorfaenLab (minister)aye
Maggie ThroupErewashCon (front bench)aye
Stephen TimmsEast HamLab (minister)aye
Edward TimpsonCrewe and NantwichCon (front bench)aye
Kelly TolhurstRochester and StroodCon (front bench)aye
Justin TomlinsonNorth SwindonCon (front bench)aye
Michael TomlinsonMid Dorset and North PooleConaye
Craig TraceyNorth WarwickshireConaye
David TredinnickBosworthConaye
Jon TrickettHemsworthLab (minister)aye
Elizabeth TrussSouth West NorfolkCon (front bench)aye
Thomas TugendhatTonbridge and MallingCon (front bench)aye
Anna TurleyRedcarLab (minister)aye
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)aye
Derek TwiggHaltonLab (minister)aye
Stephen TwiggLiverpool, West DerbyLab (minister)aye
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireCon (front bench)aye
Keith VazLeicester EastLab (minister)aye
Valerie VazWalsall SouthLab (minister)aye
Martin VickersCleethorpesCon (front bench)aye
Theresa VilliersChipping BarnetCon (front bench)aye
Robin WalkerWorcesterCon (front bench)aye
Ben WallaceWyre and Preston NorthCon (front bench)aye
David WarburtonSomerton and FromeConaye
Matt WarmanBoston and SkegnessCon (front bench)aye
Tom WatsonWest Bromwich EastLab (minister)aye
Catherine WestHornsey and Wood GreenLab (minister)aye
Helen WhatelyFaversham and Mid KentCon (front bench)aye
Heather WheelerSouth DerbyshireCon (front bench)aye
Chris WhiteWarwick and LeamingtonCon (front bench)aye
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)aye
Craig WhittakerCalder ValleyConaye
John WhittingdaleMaldonCon (front bench)aye
Bill WigginNorth HerefordshireCon (front bench)aye
Craig WilliamsCardiff NorthCon (front bench)aye
Gavin WilliamsonSouth StaffordshireConaye
Sammy WilsonEast AntrimDUP (front bench)aye
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)aye
Sarah WollastonTotnesCon (front bench)aye
Mike WoodDudley SouthConaye
William WraggHazel GroveCon (front bench)aye
Iain WrightHartlepoolLab (minister)aye
Jeremy WrightKenilworth and SouthamCon (front bench)aye
Nadhim ZahawiStratford-on-AvonCon (front bench)aye
Daniel ZeichnerCambridgeLab (minister)aye
Tasmina Ahmed-SheikhOchil and South PerthshireSNP (front bench)no
Richard ArklessDumfries and GallowaySNP (front bench)no
Hannah BardellLivingstonSNP (front bench)no
Mhairi BlackPaisley and Renfrewshire SouthSNP (front bench)no
Kirsty BlackmanAberdeen NorthSNP (front bench)no
Phil BoswellCoatbridge, Chryston and BellshillSNPno
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)no
Deidre BrockEdinburgh North and LeithSNP (front bench)no
Alan BrownKilmarnock and LoudounSNPno
Lisa CameronEast Kilbride, Strathaven and LesmahagowSNP (front bench)no
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)no
Douglas ChapmanDunfermline and West FifeSNP (front bench)no
Joanna CherryEdinburgh South WestSNP (front bench)no
Nick CleggSheffield, HallamLDemno
Ronnie CowanInverclydeSNP (front bench)no
Angela CrawleyLanark and Hamilton EastSNP (front bench)no
Martyn DayLinlithgow and East FalkirkSNP (front bench)no
Martin DochertyWest DunbartonshireSNPno
Stuart DonaldsonWest Aberdeenshire and KincardineSNPno
Mark DurkanFoyleSDLPno
Jonathan EdwardsCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)no
Tim FarronWestmorland and LonsdaleLDem (front bench)no
Marion FellowsMotherwell and WishawSNP (front bench)tellno
Margaret FerrierRutherglen and Hamilton WestSNP (front bench)no
Stephen GethinsNorth East FifeSNP (front bench)no
Patricia GibsonNorth Ayrshire and ArranSNP (front bench)no
Patrick GradyGlasgow NorthSNP (front bench)no
Peter GrantGlenrothesSNP (front bench)no
Neil GrayAirdrie and ShottsSNP (front bench)no
Drew HendryInverness, Nairn, Badenoch and StrathspeySNP (front bench)no
Stewart HosieDundee EastSNP (front bench)no
George KerevanEast LothianSNP (front bench)no
Calum KerrBerwickshire, Roxburgh and SelkirkSNP (front bench)no
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)no
Chris LawDundee WestSNP (front bench)no
Caroline LucasBrighton, PavilionGreen (front bench)no
Angus MacNeilNa h-Eileanan an IarSNP (front bench)no
Callum McCaigAberdeen SouthSNP (front bench)no
Stewart McDonaldGlasgow SouthSNP (front bench)no
Stuart McDonaldCumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch EastSNP (front bench)no
Natalie McGarryGlasgow Eastwhilst Independentno
Anne McLaughlinGlasgow North EastSNP (front bench)no
John McNallyFalkirkSNP (front bench)no
Carol MonaghanGlasgow North WestSNP (front bench)no
Greg MulhollandLeeds North WestLDem (front bench)no
Roger MullinKirkcaldy and CowdenbeathSNP (front bench)no
Gavin NewlandsPaisley and Renfrewshire NorthSNPno
John NicolsonEast DunbartonshireSNP (front bench)no
Brendan O'HaraArgyll and ButeSNP (front bench)no
Kirsten OswaldEast RenfrewshireSNP (front bench)no
Steven PatersonStirlingSNPno
John PughSouthportLDem (front bench)no
Margaret RitchieSouth DownSDLP (front bench)no
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)no
Alex SalmondGordonSNP (front bench)no
Liz Saville-RobertsDwyfor MeirionnyddPC (front bench)no
Tommy SheppardEdinburgh EastSNP (front bench)no
Dennis SkinnerBolsoverLabno
Chris StephensGlasgow South WestSNPno
Alison ThewlissGlasgow CentralSNP (front bench)no
Owen ThompsonMidlothianSNP (front bench)tellno
Michelle ThomsonEdinburgh Westwhilst Independent (front bench)no
Michael WeirAngusSNP (front bench)no
Eilidh WhitefordBanff and BuchanSNP (front bench)no
Philippa WhitfordCentral AyrshireSNP (front bench)no
Hywel WilliamsArfonPC (front bench)no
Mark WilliamsCeredigionLDem (front bench)no
Corri WilsonAyr, Carrick and CumnockSNPno
David WinnickWalsall NorthLab (minister)no
Pete WishartPerth and North PerthshireSNP (front bench)no
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamCon (front bench)both

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive