Mental Capacity Bill — Clause 24 — Advance decisions to refuse treatment: general — 14 Dec 2004 at 17:47

Amendment proposed: No. 32, in page 14, line 10, leave out clause 24.-[Dr. Iddon.]

Question put, That the amendment be made:-

The House divided: Ayes 110, Noes 366.

Debate in Parliament | Historical Hansard | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (No)Minority (Aye)BothTurnout
Con15 88 (+2 tell)064.4%
DUP0 5071.4%
Independent1 0050.0%
Lab314 (+2 tell) 14081.1%
LDem34 0061.8%
PC2 0050.0%
SDLP0 1033.3%
UUP0 2040.0%
Total:366 110074.3%

All MPs Eligible to Vote - sorted by party

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
David AmessSouthend WestCon (front bench)aye
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)aye
Tony BaldryBanburyCon (front bench)aye
Henry BellinghamNorth West NorfolkCon (front bench)aye
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)aye
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)aye
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)aye
Bill CashStoneCon (front bench)aye
Sir Sydney ChapmanChipping BarnetCon (front bench)aye
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)aye
James ClappisonHertsmereCon (front bench)aye
Mr Tim CollinsWestmorland and LonsdaleCon (front bench)aye
Derek ConwayOld Bexley and SidcupCon (front bench)aye
Patrick CormackSouth StaffordshireCon (front bench)aye
David DavisHaltemprice and HowdenCon (front bench)aye
Jonathan DjanoglyHuntingdonCon (front bench)aye
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenConaye
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)aye
Mark FieldCities of London and WestminsterCon (front bench)aye
Mr Howard FlightArundel and South Downswhilst Con (front bench)aye
Mr Adrian FlookTauntonCon (front bench)aye
Eric ForthBromley and ChislehurstCon (front bench)aye
Liam FoxWoodspringCon (front bench)aye
Mark FrancoisRayleighCon (front bench)aye
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)aye
Edward GarnierHarboroughConaye
Paul GoodmanWycombeCon (front bench)aye
James GrayNorth WiltshireConaye
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)aye
Damian GreenAshfordCon (front bench)aye
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)aye
William HagueRichmond (Yorks)Con (front bench)aye
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)aye
Mr Nick HawkinsSurrey HeathCon (front bench)aye
David Heathcoat-AmoryWellsCon (front bench)aye
Charles HendryWealdenCon (front bench)aye
Mark HobanFarehamCon (front bench)aye
John HoramOrpingtonCon (front bench)aye
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)aye
Robert KeySalisburyCon (front bench)aye
Julie KirkbrideBromsgroveCon (front bench)aye
Greg KnightEast YorkshireCon (front bench)aye
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)aye
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)aye
Ian Liddell-GraingerBridgwaterCon (front bench)aye
Peter LilleyHitchin and HarpendenConaye
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)aye
Andrew MacKayBracknellCon (front bench)aye
Humfrey MalinsWokingCon (front bench)aye
Francis MaudeHorshamConaye
Dr Brian MawhinneyNorth West CambridgeshireConaye
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)aye
Anne McIntoshVale of YorkCon (front bench)aye
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)aye
Malcolm MossNorth East CambridgeshireCon (front bench)aye
Andrew MurrisonWestburyCon (front bench)aye
Owen PatersonNorth ShropshireConaye
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)aye
John RedwoodWokinghamCon (front bench)aye
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)aye
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentCon (front bench)aye
Mrs Marion RoeBroxbourneCon (front bench)aye
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)aye
Mr Jonathan SayeedMid Bedfordshirewhilst Con (front bench)aye
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)aye
Mrs Gillian ShephardSouth West NorfolkCon (front bench)aye
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)aye
Keith SimpsonMid NorfolkCon (front bench)aye
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)aye
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)aye
Bob SpinkCastle PointCon (front bench)aye
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)aye
Gary StreeterSouth West DevonConaye
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)aye
Robert SymsPooleCon (front bench)aye
Peter TapsellLouth and HorncastleCon (front bench)aye
Mr John TaylorSolihullCon (front bench)aye
Mr Michael TrendWindsorCon (front bench)aye
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)aye
Peter ViggersGosportCon (front bench)aye
Robert WalterNorth DorsetCon (front bench)aye
Angela WatkinsonUpminsterCon (front bench)aye
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordCon (front bench)aye
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdCon (front bench)tellaye
Bill WigginLeominsterCon (front bench)aye
Mr John WilkinsonRuislip - NorthwoodConaye
David WillettsHavantCon (front bench)aye
David WilshireSpelthorneCon (front bench)aye
Ann WintertonCongletonwhilst Con (front bench)tellaye
Nicholas WintertonMacclesfieldCon (front bench)aye
Peter AtkinsonHexhamCon (front bench)no
John BercowBuckinghamCon (front bench)no
Crispin BluntReigateCon (front bench)no
Tim BoswellDaventryCon (front bench)no
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)no
Angela BrowningTiverton and HonitonCon (front bench)no
Kenneth ClarkeRushcliffeCon (front bench)no
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldConno
David CurrySkipton and RiponCon (front bench)no
Stephen DorrellCharnwoodConno
Robert JacksonWantagewhilst Con (front bench)no
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)no
Anthony SteenTotnesCon (front bench)no
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)no
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)no
Peter AinsworthEast SurreyCon (front bench)absent
Michael AncramDevizesCon (front bench)absent
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)absent
Mr David AtkinsonBournemouth EastConabsent
Gregory BarkerBexhill and BattleCon (front bench)absent
John BaronBillericayCon (front bench)absent
Mrs Virginia BottomleySouth West SurreyConabsent
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)absent
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)absent
John ButterfillBournemouth WestCon (front bench)absent
David CameronWitneyConabsent
Mr James CranBeverley and HoldernessCon (front bench)absent
Quentin DaviesGrantham and StamfordCon (front bench)absent
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)absent
Mr Peter DuncanGalloway and Upper NithsdaleCon (front bench)absent
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)absent
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)absent
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)absent
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)absent
John GreenwayRyedaleConabsent
John GummerSuffolk CoastalCon (front bench)absent
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)absent
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)absent
Douglas HoggSleaford and North HykehamConabsent
Michael HowardFolkestone and HytheCon (front bench)absent
Michael JackFyldeCon (front bench)absent
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)absent
Boris JohnsonHenleyConabsent
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)absent
Jacqui LaitBeckenhamCon (front bench)absent
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)absent
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)absent
David LidingtonAylesburyCon (front bench)absent
David MacleanPenrith and The BorderCon (front bench)absent
John MaplesStratford-on-AvonCon (front bench)absent
Michael MatesEast HampshireCon (front bench)absent
Patrick MercerNewarkCon (front bench)absent
Andrew MitchellSutton ColdfieldCon (front bench)absent
Mr Archie NormanTunbridge WellsCon (front bench)absent
Stephen O'BrienEddisburyCon (front bench)absent
George OsborneTattonCon (front bench)absent
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)absent
Mr Richard PageSouth West HertfordshireConabsent
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)absent
Mr Michael PortilloKensington and ChelseaConabsent
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)absent
John RandallUxbridgeCon (front bench)absent
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)absent
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)absent
Mark SimmondsBoston and SkegnessCon (front bench)absent
Nicholas SoamesMid SussexCon (front bench)absent
Richard SpringWest SuffolkCon (front bench)absent
Hugo SwireEast DevonCon (front bench)absent
Ian TaylorEsher and WaltonConabsent
Mr Teddy TaylorRochford and Southend EastConabsent
David TredinnickBosworthCon (front bench)absent
Nigel WatersonEastbourneCon (front bench)absent
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)absent
Alan HaselhurstSaffron WaldenDeputy Speaker (front bench)absent
Sylvia HealHalesowen and Rowley RegisDeputy Speakerabsent
Michael LordCentral Suffolk and North IpswichDeputy Speaker (front bench)absent
Gregory CampbellEast LondonderryDUP (front bench)aye
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)aye
Jeffrey M. DonaldsonLagan Valleywhilst DUP (front bench)aye
Ian PaisleyNorth AntrimDUP (front bench)aye
Peter RobinsonBelfast EastDUPaye
Mr Andrew HunterBasingstokewhilst DUPabsent
Iris RobinsonStrangfordDUPabsent
Richard TaylorWyre ForestIndependent (front bench)no
George GallowayGlasgow Kelvinwhilst Independentabsent
John BattleLeeds WestLab (minister)aye
Ronnie CampbellBlyth ValleyLab (minister)aye
David CrausbyBolton North EastLab (minister)aye
Mr Denzil DaviesLlanelliLabaye
Jim DobbinHeywood and MiddletonLab (minister)aye
David DrewStroudLab (minister)aye
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)aye
Brian IddonBolton South EastLab (minister)aye
Mr Andy KingRugby and KenilworthLab (minister)aye
Andrew MacKinlayThurrockLab (minister)aye
George MudieLeeds EastLab (minister)aye
Mr Kerry PollardSt AlbansLab (minister)aye
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)aye
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLab (minister)aye
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLabno
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLab (minister)no
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)no
Douglas AlexanderPaisley SouthLab (minister)no
Graham AllenNottingham NorthLabno
Mr Donald AndersonSwansea EastLab (minister)no
Janet AndersonRossendale and DarwenLab (minister)no
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLab (minister)no
Ms Candy AthertonFalmouth and CamborneLab (minister)no
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLab (minister)no
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)no
Vera BairdRedcarLab (minister)no
Mr Tony BanksWest HamLab (minister)no
Mr Harry BarnesNorth East DerbyshireLabno
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)no
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)no
Mr Nigel BeardBexleyheath and CrayfordLab (minister)no
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)no
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)no
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)no
Mr Andrew BennettDenton and ReddishLab (minister)no
Roger BerryKingswoodLab (minister)no
Clive BettsSheffield, AttercliffeLab (minister)no
Liz BlackmanErewashLab (minister)no
Hazel BlearsSalfordLab (minister)no
Bob BlizzardWaveneyLabno
David BorrowSouth RibbleLab (minister)no
Mr Peter BradleyThe WrekinLab (minister)no
Ben BradshawExeterLab (minister)no
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)no
Russell BrownDumfriesLab (minister)no
Des BrowneKilmarnock and LoudounLab (minister)no
Chris BryantRhonddaLab (minister)no
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLab (minister)no
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLab (minister)no
Andy BurnhamLeighLab (minister)no
Stephen ByersNorth TynesideLabno
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLabno
Richard CabornSheffield CentralLab (minister)no
David CairnsGreenock and InverclydeLab (minister)no
Mrs Anne CampbellCambridgeLab (minister)no
Mr Ivor CaplinHoveLab (minister)no
Mr Roger CasaleWimbledonLab (minister)no
Martin CatonGowerLab (minister)no
Ian CawseyBrigg and GooleLab (minister)no
Colin ChallenMorley and RothwellLab (minister)no
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLab (minister)no
Ms Helen ClarkPeterboroughLab (minister)no
Dr Lynda ClarkEdinburgh PentlandsLab (minister)no
Paul ClarkGillinghamLab (minister)no
Mr Tony ClarkeNorthampton SouthLab (minister)no
David ClellandTyne BridgeLab (minister)no
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)no
Vernon CoakerGedlingLab (minister)tellno
Ann CoffeyStockportLab (minister)no
Mr Tony ColmanPutneyLab (minister)no
Robin CookLivingstonLabno
Ms Jean CorstonBristol EastLab (minister)no
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)no
Professor Ross CranstonDudley NorthLab (minister)no
Jon CruddasDagenhamLab (minister)no
Ann CryerKeighleyLab (minister)no
John CummingsEasingtonLab (minister)no
Jim CunninghamCoventry SouthLab (minister)no
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)no
Alistair DarlingEdinburgh CentralLab (minister)no
Mrs Valerie DaveyBristol WestLab (minister)no
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)no
Ian DavidsonGlasgow PollokLab (minister)no
Geraint DaviesCroydon CentralLab (minister)no
Mr Hilton DawsonLancaster and WyreLab (minister)no
Janet DeanBurtonLab (minister)no
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)no
Parmjit DhandaGloucesterLab (minister)no
Andrew DismoreHendonLab (minister)no
Frank DobsonHolborn and St PancrasLabno
Brian H DonohoeCunninghame SouthLab (minister)no
Frank DoranAberdeen CentralLab (minister)no
Jim DowdLewisham WestLab (minister)no
Gwyneth DunwoodyCrewe and NantwichLab (minister)no
Angela EagleWallaseyLab (minister)no
Maria EagleLiverpool, GarstonLab (minister)no
Mr Huw EdwardsMonmouthLab (minister)no
Clive EffordElthamLab (minister)no
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)no
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLab (minister)no
Frank FieldBirkenheadLab (minister)no
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLab (minister)no
Ms Lorna FitzsimonsRochdaleLabno
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)no
Paul FlynnNewport WestLab (minister)no
Barbara FollettStevenageLab (minister)no
Mr Derek FosterBishop AucklandLab (minister)no
Michael FosterWorcesterLab (minister)no
Michael Jabez FosterHastings and RyeLab (minister)no
Mr George FoulkesCarrick, Cumnock and Doon ValleyLabno
Hywel FrancisAberavonLab (minister)no
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)no
Neil GerrardWalthamstowLab (minister)no
Ian GibsonNorwich NorthLab (minister)no
Linda GilroyPlymouth, SuttonLab (minister)no
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLab (minister)no
Ms Jane GriffithsReading EastLabno
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLab (minister)no
Mr Win GriffithsBridgendLab (minister)no
John GroganSelbyLabno
Peter HainNeathLab (minister)no
Mike HallWeaver ValeLab (minister)no
Patrick HallBedfordLab (minister)no
David HamiltonMidlothianLab (minister)no
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)no
David HansonDelynLab (minister)no
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)no
Tom HarrisGlasgow CathcartLab (minister)no
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)no
John HealeyWentworthLab (minister)no
Mr Ivan HendersonHarwichLab (minister)no
Mark HendrickPrestonLab (minister)no
Stephen HepburnJarrowLab (minister)no
John HeppellNottingham EastLab (minister)no
Stephen HesfordWirral WestLabno
David HeyesAshton-under-LyneLab (minister)no
Keith HillStreathamLab (minister)no
Jimmy HoodClydesdaleLab (minister)no
Geoff HoonAshfieldLab (minister)no
Phil HopeCorbyLab (minister)no
Kelvin HopkinsLuton NorthLab (minister)no
Mr Alan HowarthNewport EastLab (minister)no
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLab (minister)no
Kim HowellsPontypriddLab (minister)no
Mr Kevin HughesDoncaster NorthLab (minister)no
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLab (minister)no
John HuttonBarrow and FurnessLab (minister)no
Eric IllsleyBarnsley CentralLab (minister)no
Adam IngramEast KilbrideLab (minister)no
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)no
Glenda JacksonHampstead and HighgateLabno
Mrs Helen JacksonSheffield, HillsboroughLabno
Mr David JamiesonPlymouth, DevonportLab (minister)no
Brian JenkinsTamworthLab (minister)no
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLab (minister)no
Miss Melanie JohnsonWelwyn HatfieldLab (minister)no
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)no
Mr Jon Owen JonesCardiff CentralLab (minister)no
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)no
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLabno
Martyn JonesClwyd SouthLab (minister)no
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)no
Alan KeenFeltham and HestonLab (minister)no
Fraser KempHoughton and Washington EastLab (minister)no
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLab (minister)no
Piara S KhabraEaling, SouthallLab (minister)no
David KidneyStaffordLab (minister)no
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLabno
Ms Oona KingBethnal Green and BowLab (minister)no
Jim KnightSouth DorsetLab (minister)no
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLab (minister)no
Stephen LadymanSouth ThanetLab (minister)no
David LammyTottenhamLab (minister)no
Bob LaxtonDerby NorthLab (minister)no
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLab (minister)no
Chris LeslieShipleyLab (minister)no
Tom LevittHigh PeakLab (minister)no
Ivan LewisBury SouthLab (minister)no
Mrs Helen LiddellAirdrie and ShottsLabno
Martin LintonBatterseaLab (minister)no
Tony LloydManchester CentralLabno
Andrew LoveEdmontonLab (minister)no
Ian LucasWrexhamLab (minister)no
Mr Iain LukeDundee EastLab (minister)no
Mr John LyonsStrathkelvin and BearsdenLab (minister)no
Mr Calum MacDonaldNa h-Eileanan an IarLabno
John MacDougallCentral FifeLab (minister)no
Denis MacShaneRotherhamLab (minister)no
Fiona MactaggartSloughLab (minister)no
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLab (minister)no
Mrs Alice MahonHalifaxLabno
Judy MallaberAmber ValleyLab (minister)no
John MannBassetlawLab (minister)no
Rob MarrisWolverhampton South WestLab (minister)no
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)no
David MarshallGlasgow ShettlestonLabno
Robert Marshall-AndrewsMedwayLabno
Eric MartlewCarlisleLabno
Thomas McAvoyGlasgow RutherglenLab (minister)no
Chris McCaffertyCalder ValleyLab (minister)no
Ian McCartneyMakerfieldLab (minister)no
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)no
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLabno
John McFallDumbartonLab (minister)no
Anne McGuireStirlingLab (minister)no
Shona McIsaacCleethorpesLab (minister)no
Ann McKechinGlasgow MaryhillLab (minister)no
Rosemary McKennaCumbernauld and KilsythLab (minister)no
Tony McNultyHarrow EastLab (minister)no
Mr Tony McWalterHemel HempsteadLab (minister)no
Mr John McWilliamBlaydonLab (minister)no
Gillian MerronLincolnLab (minister)no
Alun MichaelCardiff South and PenarthLab (minister)no
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)no
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)no
Laura MoffattCrawleyLab (minister)no
Chris MoleIpswichLab (minister)no
Dr Lewis MoonieKirkcaldyLabno
Margaret MoranLuton SouthLab (minister)no
Julie MorganCardiff NorthLab (minister)no
Ms Estelle MorrisBirmingham, YardleyLab (minister)no
Kali MountfordColne ValleyLab (minister)no
Chris MullinSunderland SouthLab (minister)no
Meg MunnSheffield, HeeleyLab (minister)no
Denis MurphyWansbeckLab (minister)no
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)no
Mr Bill O'BrienNormantonLab (minister)no
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)no
Edward O'HaraKnowsley SouthLab (minister)no
Mr Martin O'NeillOchilLab (minister)no
Bill OlnerNuneatonLab (minister)no
Mrs Diana OrganForest of DeanLab (minister)no
Sandra OsborneAyrLab (minister)no
Albert OwenYnys MônLab (minister)no
Ian PearsonDudley SouthLab (minister)no
Ms Linda PerhamIlford NorthLab (minister)no
Mrs Anne PickingEast LothianLab (minister)no
Mr Colin PickthallWest LancashireLab (minister)no
Mr Peter PikeBurnleyLab (minister)no
James PlaskittWarwick and LeamingtonLab (minister)no
Greg PopeHyndburnLab (minister)no
Steve PoundEaling NorthLab (minister)no
Bridget PrenticeLewisham EastLab (minister)no
Gordon PrenticePendleLab (minister)no
John PrescottKingston upon Hull EastLab (minister)no
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)no
Gwyn ProsserDoverLab (minister)no
Ken PurchaseWolverhampton North EastLabno
James PurnellStalybridge and HydeLab (minister)no
Ms Joyce QuinGateshead East and Washington WestLab (minister)no
Mr Lawrie QuinnScarborough and WhitbyLab (minister)no
Mr Syd RapsonPortsmouth NorthLab (minister)no
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLab (minister)no
Andy ReedLoughboroughLabno
John ReidHamilton North and BellshillLab (minister)no
John RobertsonGlasgow AnnieslandLab (minister)no
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabno
Mrs Barbara RocheHornsey and Wood GreenLabno
Terry RooneyBradford NorthLab (minister)no
Mr Ernie RossDundee WestLab (minister)no
Chris RuaneVale of ClwydLab (minister)no
Joan RuddockLewisham, DeptfordLab (minister)no
Christine RussellCity of ChesterLab (minister)no
Joan RyanEnfield NorthLab (minister)no
Martin SalterReading WestLab (minister)no
Mohammad SarwarGlasgow GovanLab (minister)no
Mr Malcolm SavidgeAberdeen NorthLab (minister)no
Mr Phil SawfordKetteringLabno
Mr Brian SedgemoreHackney South and ShoreditchLabno
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLab (minister)no
Barry SheermanHuddersfieldLab (minister)no
Jim SheridanWest RenfrewshireLab (minister)no
Ms Debra ShipleyStourbridgeLab (minister)no
Clare ShortBirmingham, LadywoodLabno
Alan SimpsonNottingham SouthLab (minister)no
Marsha SinghBradford WestLab (minister)no
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)no
Andrew SmithOxford EastLabno
Angela SmithBasildonLab (minister)no
Mr Chris SmithIslington South and FinsburyLabno
Jacqui SmithRedditchLab (minister)no
John SmithVale of GlamorganLabno
Mr Llew SmithBlaenau GwentLabno
Mr Clive SoleyEaling, Acton and Shepherd's BushLab (minister)no
Helen SouthworthWarrington SouthLab (minister)no
John SpellarWarleyLab (minister)no
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLab (minister)no
Mr Gerry SteinbergCity of DurhamLab (minister)no
Mr David StewartInverness East, Nairn and LochaberLab (minister)no
Ian StewartEcclesLab (minister)no
Mr Paul StinchcombeWellingboroughLab (minister)no
Gavin StrangEdinburgh East and MusselburghLab (minister)no
Graham StringerManchester, BlackleyLab (minister)no
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)no
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)no
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)no
Mrs Ann TaylorDewsburyLab (minister)no
David TaylorNorth West LeicestershireLab (minister)no
Mr Gareth ThomasClwyd WestLab (minister)no
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)no
Mark ToddSouth DerbyshireLab (minister)no
Don TouhigIslwynLab (minister)no
Jon TrickettHemsworthLab (minister)no
Paul TruswellPudseyLabno
Mr Dennis TurnerWolverhampton South EastLab (minister)no
Desmond TurnerBrighton, KemptownLab (minister)no
Neil TurnerWiganLab (minister)no
Derek TwiggHaltonLab (minister)no
Stephen TwiggEnfield, SouthgateLab (minister)no
Mr Bill TynanHamilton SouthLab (minister)no
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)no
Claire WardWatfordLab (minister)no
Robert WareingLiverpool, West DerbyLabno
Tom WatsonWest Bromwich EastLab (minister)tellno
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)no
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)no
Malcolm WicksCroydon NorthLab (minister)no
Alan WilliamsSwansea WestLab (minister)no
Michael WillsNorth SwindonLabno
David WinnickWalsall NorthLab (minister)no
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)no
Shaun WoodwardSt Helens SouthLab (minister)no
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLab (minister)no
Mr Tony WorthingtonClydebank and MilngavieLab (minister)no
Mr Jimmy WrayGlasgow BailliestonLabno
Anthony D WrightGreat YarmouthLab (minister)no
David WrightTelfordLab (minister)no
Iain WrightHartlepoolLabno
Tony WrightCannock ChaseLab (minister)no
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLab (minister)no
Mrs Irene AdamsPaisley NorthLab (minister)absent
John AustinErith and ThamesmeadLab (minister)absent
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)absent
Joe BentonBootleLab (minister)absent
Mr Harold BestLeeds North WestLab (minister)absent
Tony BlairSedgefieldLab (minister)absent
David BlunkettSheffield, BrightsideLab (minister)absent
Mr Paul BoatengBrent SouthLab (minister)absent
Mr Keith BradleyManchester, WithingtonLab (minister)absent
Gordon BrownDunfermline EastLab (minister)absent
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLababsent
Colin BurgonElmetLababsent
Alan CampbellTynemouthLab (minister)absent
Ben ChapmanWirral SouthLab (minister)absent
David ChaytorBury NorthLab (minister)absent
Charles ClarkeNorwich SouthLab (minister)absent
Tom ClarkeCoatbridge and ChrystonLababsent
Harry CohenLeyton and WansteadLababsent
Mr Iain ColemanHammersmith and FulhamLababsent
Michael ConnartyFalkirk EastLab (minister)absent
Frank CookStockton NorthLab (minister)absent
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)absent
Jeremy CorbynIslington NorthLababsent
Mr Tom CoxTootingLababsent
John CryerHornchurchLababsent
Dr Jack CunninghamCopelandLab (minister)absent
Claire Curtis-ThomasCrosbyLab (minister)absent
Mr Tam DalyellLinlithgowLababsent
Ms Julia DrownSouth SwindonLababsent
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLab (minister)absent
Bill EtheringtonSunderland NorthLababsent
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLab (minister)absent
Mike GapesIlford SouthLab (minister)absent
Bruce GeorgeWalsall SouthLab (minister)absent
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLababsent
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLababsent
Patricia HewittLeicester WestLab (minister)absent
Mr David HinchliffeWakefieldLab (minister)absent
Margaret HodgeBarkingLab (minister)absent
Kate HoeyVauxhallLab (minister)absent
Beverley HughesStretford and UrmstonLababsent
Mr Alan HurstBraintreeLab (minister)absent
Eric JoyceFalkirk WestLab (minister)absent
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)absent
Sally KeebleNorthampton NorthLababsent
Ann KeenBrentford and IsleworthLab (minister)absent
Ruth KellyBolton WestLab (minister)absent
Mrs Jackie LawrencePreseli PembrokeshireLab (minister)absent
David LepperBrighton, PavilionLab (minister)absent
Mr Terry LewisWorsleyLababsent
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLab (minister)absent
Mr Kevin McNamaraKingston upon Hull NorthLab (minister)absent
Michael MeacherOldham West and RoytonLababsent
Alan MealeMansfieldLababsent
Alan MilburnDarlingtonLab (minister)absent
David MilibandSouth ShieldsLab (minister)absent
Elliot MorleyScunthorpeLab (minister)absent
Paul MurphyTorfaenLab (minister)absent
Doug NaysmithBristol North WestLab (minister)absent
Dan NorrisWansdykeLababsent
Nick PalmerBroxtoweLab (minister)absent
Mr Chris PondGraveshamLab (minister)absent
Bill RammellHarlowLab (minister)absent
Siôn SimonBirmingham, ErdingtonLab (minister)absent
Rachel SquireDunfermline WestLab (minister)absent
Mr George StevensonStoke-on-Trent SouthLab (minister)absent
Howard StoateDartfordLab (minister)absent
Jack StrawBlackburnLab (minister)absent
Dari TaylorStockton SouthLab (minister)absent
Stephen TimmsEast HamLab (minister)absent
Paddy TippingSherwoodLab (minister)absent
Keith VazLeicester EastLab (minister)absent
Rudi VisFinchley and Golders GreenLababsent
Mr Brian WhiteNorth East Milton KeynesLab (minister)absent
Betty WilliamsConwyLab (minister)absent
Mr Brian WilsonCunninghame NorthLababsent
Mike WoodBatley and SpenLababsent
Mr Richard AllanSheffield, HallamLDem (front bench)no
Norman BakerLewesLDemno
John BarrettEdinburgh WestLDem (front bench)no
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)no
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)no
Colin BreedSouth East CornwallLDem (front bench)no
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)no
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)no
Patsy CaltonCheadleLDem (front bench)no
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)no
Mr David ChidgeyEastleighLDem (front bench)no
Ms Sue DoughtyGuildfordLDem (front bench)no
Don FosterBathLDem (front bench)no
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)no
Sandra GidleyRomseyLDem (front bench)no
Mr Matthew GreenLudlowLDem (front bench)no
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)no
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)no
Paul HolmesChesterfieldLDem (front bench)no
Mr Nigel JonesCheltenhamLDem (front bench)no
Paul KeetchHerefordLDem (front bench)no
Mr Archy KirkwoodRoxburgh and BerwickshireLDem (front bench)no
David LawsYeovilLDem (front bench)no
Michael MooreTweeddale, Ettrick and LauderdaleLDem (front bench)no
Mark OatenWinchesterLDem (front bench)no
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDem (front bench)no
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)no
Mr David RendelNewburyLDem (front bench)no
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)no
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)no
Matthew TaylorTruro and St AustellLDem (front bench)no
Sarah TeatherBrent EastLDemno
Dr Jenny TongeRichmond ParkLDemno
Richard Younger-RossTeignbridgeLDem (front bench)no
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)absent
Mr John BurnettTorridge and West DevonLDem (front bench)absent
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)absent
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)absent
Mr Brian CotterWeston-Super-MareLDem (front bench)absent
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)absent
Mr Parmjit GillLeicester SouthLDemabsent
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDem (front bench)absent
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)absent
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)absent
Charles KennedyRoss, Skye and Inverness WestLDem (front bench)absent
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)absent
Mr Paul MarsdenShrewsbury and Atchamwhilst LDem (front bench)absent
John PughSouthportLDem (front bench)absent
Bob RussellColchesterLDem (front bench)absent
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)absent
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)absent
Mr Paul TylerNorth CornwallLDem (front bench)absent
Steve WebbNorthavonLDem (front bench)absent
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)absent
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDem (front bench)absent
Mr Simon ThomasCeredigionPC (front bench)no
Hywel WilliamsCaernarfonPC (front bench)no
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)absent
Adam PriceCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)absent
Mr Seamus MallonNewry and ArmaghSDLPaye
Mr John HumeFoyleSDLPabsent
Eddie McGradySouth DownSDLP (front bench)absent
Gerry AdamsBelfast WestSFabsent
Pat DohertyWest TyroneSFabsent
Michelle GildernewFermanagh and South TyroneSFabsent
Martin McGuinnessMid UlsterSFabsent
Ms Annabelle EwingPerthSNP (front bench)absent
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)absent
Alex SalmondBanff and BuchanSNP (front bench)absent
Michael WeirAngusSNP (front bench)absent
Pete WishartNorth TaysideSNP (front bench)absent
Michael MartinGlasgow SpringburnSpeaker (front bench)absent
Mr Roy BeggsEast AntrimUUP (front bench)aye
Sylvia HermonNorth DownUUP (front bench)aye
David BurnsideSouth Antrimwhilst UUP (front bench)absent
Martin SmythBelfast Southwhilst UUP (front bench)absent
Rt Hon David TrimbleUpper BannUUP (front bench)absent

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

TWe're working on updating the site, but if you'd like to talk to us about the project, please email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive