March 2011 Budget — 29 Mar 2011 at 21:40

The majority of MPs voted in favour of the March 2011 Budget[1] which included a reduction in corporation tax, a presumption in favour of sustainable development, a cut in fuel duty and an increase in the personal income tax free allowance for those of working age.

The budget outlined government spending of £710 billion for 2011-12 against an expected income of £589bn (a deficit of £121bn).

Key points:

  • a reduction in the main rate of corporation tax by a further one per cent. From April 2011, the rate will be reduced to 26 per cent with further yearly reductions of one per cent until 2014 when it will reach 23 per cent;
  • £100m for local authorities to repair potholes caused by the cold winter weather;
  • increase the rate of R&D tax credits for small and medium-sized enterprises from 175 per cent to 225 per cent by April 2012;
  • a new presumption in favour of sustainable development, so that the default answer to development is ‘yes’;
  • 21 new Enterprise Zones, to focus growth in specific parts of the UK.
  • fuel duty will be cut by one penny per litre from 6pm on March 23.
  • a further increase to the income tax personal allowance for under 65s of £630 to £8,105 in April 2012;
  • funding for an additional 80,000 work experience placements for young people over the next two years and up to 50,000 additional apprenticeship places over the next four years;
  • Changes to the arrangements for tax relief for companies investing in assets; most significantly decreasing the Annual Investment Allowance (under which 100% of asset purchase can be deducted from taxable profits) from £100,000 to £25,000 (expected to raise an extra £1bn/year in extra taxes) and reducing the main rate of Capital Allowances (the fraction over the AIA which can be deducted) from 18 to 8 percent, which is expected to eventually raise an additional £1.7bn/year in extra tax. More than outweighing the costs of the corporation tax cut.
  • An announcement of an additional duty on high-strength beers, and a reduced rate of duty on lower-strength beers; as well as an increase of alcohol duty rates by 2 per cent above the RPI on 28 March 2011.

The motion which MPs technically voted to approve stated:

  • (1) That it is expedient to amend the law with respect to the National Debt and the public revenue and to make further provision in connection with finance.
  • (2) This Resolution does not extend to the making of any amendment with respect to value added tax so as to provide—
  • (a) for zero-rating or exempting a supply, acquisition or importation,
  • (b) for refunding an amount of tax,
  • (c) for any relief, other than a relief that—
  • (i) so far as it is applicable to goods, applies to goods of every description, and
  • (ii) so far as it is applicable to services, applies to services of every description.

The debate was on the budget; the amendments of the law referred to are those required to effect the announced budget.

==

Debate in Parliament | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

All Votes Cast - sorted by name

MPs for which their vote in this division differed from the majority vote of their party are marked in red. Also shows which MPs were ministers at the time of this vote. You can also see every eligible MP including those who did not vote in this division.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLab (minister)no
Debbie AbrahamsOldham East and SaddleworthLabno
Nigel AdamsSelby and AinstyConaye
Adam AfriyieWindsorCon (front bench)aye
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)no
Peter AldousWaveneyCon (front bench)aye
Danny AlexanderInverness, Nairn, Badenoch and StrathspeyLDem (front bench)aye
Douglas AlexanderPaisley and Renfrewshire SouthLab (minister)no
Heidi AlexanderLewisham EastLab (minister)no
Rushanara AliBethnal Green and BowLab (minister)no
Graham AllenNottingham NorthLab (minister)no
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)aye
David AndersonBlaydonLab (minister)tellno
Stuart AndrewPudseyCon (front bench)aye
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)aye
Ian AustinDudley NorthLab (minister)no
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)aye
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)no
William BainGlasgow North EastLab (minister)no
Norman BakerLewesLDem (front bench)aye
Steven BakerWycombeCon (front bench)aye
Tony BaldryBanburyCon (front bench)aye
Harriett BaldwinWest WorcestershireCon (front bench)aye
Edward BallsMorley and OutwoodLab (minister)no
Gordon BanksOchil and South PerthshireLab (minister)no
Steve BarclayNorth East CambridgeshireCon (front bench)aye
John BaronBasildon and BillericayCon (front bench)aye
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)no
Hugh BayleyYork CentralLab (minister)no
Guto BebbAberconwyCon (front bench)aye
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)no
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)no
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)aye
Stuart BellMiddlesbroughLabno
Henry BellinghamNorth West NorfolkCon (front bench)aye
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)no
Joe BentonBootleLab (minister)no
Richard BenyonNewburyCon (front bench)aye
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)aye
Luciana BergerLiverpool, WavertreeLab (minister)no
Jake BerryRossendale and DarwenConaye
Clive BettsSheffield South EastLab (minister)no
Andrew BinghamHigh PeakCon (front bench)aye
Brian BinleyNorthampton SouthConaye
Gordon BirtwistleBurnleyLDemaye
Bob BlackmanHarrow EastCon (front bench)aye
Roberta Blackman-WoodsCity of DurhamLab (minister)no
Nicola BlackwoodOxford West and AbingdonCon (front bench)aye
Hazel BlearsSalford and EcclesLab (minister)no
Tom BlenkinsopMiddlesbrough South and East ClevelandLab (minister)no
Paul BlomfieldSheffield CentralLabno
David BlunkettSheffield, Brightside and HillsboroughLabno
Crispin BluntReigateCon (front bench)aye
Nicholas BolesGrantham and StamfordConaye
Peter BoneWellingboroughCon (front bench)aye
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)aye
Karen BradleyStaffordshire MoorlandsCon (front bench)aye
Ben BradshawExeterLab (minister)no
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDemaye
Angie BrayEaling Central and ActonConaye
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)aye
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)no
Andrew BridgenNorth West LeicestershireCon (front bench)aye
Steve BrineWinchesterConaye
James BrokenshireOld Bexley and SidcupCon (front bench)aye
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)aye
Gordon BrownKirkcaldy and CowdenbeathLabno
Nick BrownNewcastle upon Tyne EastLab (minister)no
Russell BrownDumfries and GallowayLab (minister)no
Fiona BruceCongletonCon (front bench)aye
Chris BryantRhonddaLab (minister)no
Karen BuckWestminster NorthLab (minister)no
Robert BucklandSouth SwindonCon (front bench)aye
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLab (minister)no
Aidan BurleyCannock ChaseConaye
Andy BurnhamLeighLab (minister)no
Conor BurnsBournemouth WestConaye
David BurrowesEnfield, SouthgateConaye
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)aye
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)aye
Lorely BurtSolihullLDem (front bench)aye
Dan BylesNorth WarwickshireCon (front bench)aye
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLab (minister)no
Alun CairnsVale of GlamorganCon (front bench)aye
Alan CampbellTynemouthLab (minister)no
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)aye
Ronnie CampbellBlyth ValleyLabno
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)aye
Neil CarmichaelStroudCon (front bench)aye
Douglas CarswellClactonConaye
Bill CashStoneCon (front bench)aye
Martin CatonGowerLab (minister)no
Jenny ChapmanDarlingtonLab (minister)no
Rehman ChishtiGillingham and RainhamCon (front bench)aye
James ClappisonHertsmereCon (front bench)aye
Greg ClarkTunbridge WellsCon (front bench)aye
Katy ClarkNorth Ayrshire and ArranLab (minister)no
Kenneth ClarkeRushcliffeCon (front bench)aye
Tom ClarkeCoatbridge, Chryston and BellshillLab (minister)no
Geoffrey Clifton-BrownThe CotswoldsCon (front bench)aye
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)no
Vernon CoakerGedlingLab (minister)no
Ann CoffeyStockportLabno
Damian CollinsFolkestone and HytheCon (front bench)aye
Oliver ColvilePlymouth, Sutton and DevonportCon (front bench)aye
Michael ConnartyLinlithgow and East FalkirkLab (minister)no
Rosie CooperWest LancashireLab (minister)no
Yvette CooperNormanton, Pontefract and CastlefordLab (minister)no
Jeremy CorbynIslington NorthLabno
Geoffrey CoxTorridge and West DevonCon (front bench)aye
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireCon (front bench)aye
David CrausbyBolton North EastLab (minister)no
Mary CreaghWakefieldLab (minister)no
Stella CreasyWalthamstowLab (minister)no
Michael CrockartEdinburgh WestLDemaye
Tracey CrouchChatham and AylesfordConaye
Jon CruddasDagenham and RainhamLab (minister)no
John CryerLeyton and WansteadLab (minister)no
Alex CunninghamStockton NorthLab (minister)no
Jim CunninghamCoventry SouthLabno
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)no
Margaret CurranGlasgow EastLab (minister)no
Nicholas DakinScunthorpeLab (minister)no
Simon DanczukRochdaleLab (minister)no
Alistair DarlingEdinburgh South WestLabno
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)aye
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)no
Ian DavidsonGlasgow South WestLab (minister)no
David DaviesMonmouthCon (front bench)aye
Geraint DaviesSwansea WestLab (minister)no
Glyn DaviesMontgomeryshireConaye
Philip DaviesShipleyCon (front bench)aye
David DavisHaltemprice and HowdenConaye
Nick de BoisEnfield NorthCon (front bench)aye
Gloria De PieroAshfieldLab (minister)no
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)no
Caroline DinenageGosportConaye
Jonathan DjanoglyHuntingdonCon (front bench)aye
Jim DobbinHeywood and MiddletonLabno
Frank DobsonHolborn and St PancrasLabno
Thomas DochertyDunfermline and West FifeLab (minister)no
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)no
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyDUP (front bench)no
Brian H DonohoeCentral AyrshireLabno
Frank DoranAberdeen NorthLab (minister)no
Stephen DorrellCharnwoodCon (front bench)aye
Nadine DorriesMid BedfordshireCon (front bench)aye
Jim DowdLewisham West and PengeLabno
Gemma DoyleWest DunbartonshireLab (minister)no
Jackie Doyle-PriceThurrockCon (front bench)aye
Richard DraxSouth DorsetCon (front bench)aye
Jack DromeyBirmingham, ErdingtonLab (minister)no
James DuddridgeRochford and Southend EastCon (front bench)tellaye
Michael DugherBarnsley EastLab (minister)no
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)aye
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenCon (front bench)aye
Philip DunneLudlowCon (front bench)aye
Mark DurkanFoyleSDLP (front bench)no
Angela EagleWallaseyLab (minister)no
Maria EagleGarston and HalewoodLab (minister)no
Jonathan EdwardsCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)no
Clive EffordElthamLabno
Julie ElliottSunderland CentralLab (minister)no
Michael EllisNorthampton NorthCon (front bench)aye
Jane EllisonBatterseaCon (front bench)aye
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)no
Tobias EllwoodBournemouth EastConaye
Charlie ElphickeDoverCon (front bench)aye
Natascha EngelNorth East DerbyshireLab (minister)no
Bill EstersonSefton CentralLab (minister)no
George EusticeCamborne and RedruthCon (front bench)aye
Chris EvansIslwynLab (minister)no
Graham EvansWeaver ValeConaye
Jonathan EvansCardiff NorthConaye
David EvennettBexleyheath and CrayfordConaye
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)aye
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)aye
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLab (minister)no
Tim FarronWestmorland and LonsdaleLDem (front bench)aye
Lynne FeatherstoneHornsey and Wood GreenLDem (front bench)aye
Frank FieldBirkenheadLab (minister)no
Mark FieldCities of London and WestminsterCon (front bench)aye
Jim FitzpatrickPoplar and LimehouseLab (minister)no
Rob FlelloStoke-on-Trent SouthLab (minister)no
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)no
Paul FlynnNewport WestLab (minister)no
Don FosterBathLDemaye
Yvonne FovargueMakerfieldLab (minister)no
Liam FoxNorth SomersetCon (front bench)aye
Hywel FrancisAberavonLab (minister)no
Mark FrancoisRayleigh and WickfordCon (front bench)aye
George FreemanMid NorfolkConaye
Mike FreerFinchley and Golders GreenCon (front bench)aye
Lorraine FullbrookSouth RibbleCon (front bench)aye
Richard FullerBedfordConaye
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)aye
Mike GapesIlford SouthLab (minister)no
Edward GarnierHarboroughCon (front bench)aye
Mark GarnierWyre ForestCon (front bench)aye
David GaukeSouth West HertfordshireCon (front bench)aye
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)aye
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)aye
Stephen GilbertSt Austell and NewquayLDem (front bench)aye
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)aye
Sheila GilmoreEdinburgh EastLab (minister)no
Pat GlassNorth West DurhamLab (minister)no
John GlenSalisburyCon (front bench)aye
Mary GlindonNorth TynesideLab (minister)no
Roger GodsiffBirmingham, Hall GreenLabno
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLabno
Zac GoldsmithRichmond ParkCon (front bench)aye
Helen GoodmanBishop AucklandLab (minister)no
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)aye
Michael GoveSurrey HeathCon (front bench)aye
Richard GrahamGloucesterConaye
Helen GrantMaidstone and The WealdCon (front bench)aye
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)aye
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)aye
Tom GreatrexRutherglen and Hamilton WestLab (minister)no
Damian GreenAshfordCon (front bench)aye
Kate GreenStretford and UrmstonLab (minister)no
Justine GreeningPutneyCon (front bench)aye
Lilian GreenwoodNottingham SouthLab (minister)tellno
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)aye
Nia GriffithLlanelliLab (minister)no
Andrew GriffithsBurtonCon (front bench)aye
Ben GummerIpswichCon (front bench)aye
Andrew GwynneDenton and ReddishLab (minister)no
Sam GyimahEast SurreyCon (front bench)aye
Peter HainNeathLab (minister)no
Robert HalfonHarlowCon (front bench)aye
Duncan HamesChippenhamLDemaye
David HamiltonMidlothianLab (minister)no
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)no
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)aye
Stephen HammondWimbledonConaye
Matthew HancockWest SuffolkCon (front bench)aye
Mike HancockPortsmouth Southwhilst LDem (front bench)aye
Greg HandsChelsea and FulhamConaye
David HansonDelynLab (minister)no
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)no
Mark HarperForest of DeanCon (front bench)aye
Richard HarringtonWatfordCon (front bench)aye
Rebecca HarrisCastle PointConaye
Tom HarrisGlasgow SouthLab (minister)no
Simon HartCarmarthen West and South PembrokeshireCon (front bench)aye
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)aye
Alan HaselhurstSaffron WaldenCon (front bench)aye
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)no
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)aye
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)aye
John HealeyWentworth and DearneLab (minister)no
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)aye
Chris Heaton-HarrisDaventryCon (front bench)aye
John HemmingBirmingham, YardleyLDem (front bench)aye
Gordon HendersonSittingbourne and SheppeyCon (front bench)aye
Mark HendrickPrestonLab (minister)no
Stephen HepburnJarrowLab (minister)no
Nick HerbertArundel and South DownsCon (front bench)aye
Sylvia HermonNorth DownIndependent (front bench)no
David HeyesAshton-under-LyneLab (minister)no
Meg HillierHackney South and ShoreditchLab (minister)no
Julie HillingBolton WestLab (minister)no
Damian HindsEast HampshireCon (front bench)aye
Mark HobanFarehamCon (front bench)aye
Margaret HodgeBarkingLab (minister)no
Sharon HodgsonWashington and Sunderland WestLab (minister)no
George HollingberyMeon ValleyCon (front bench)aye
Philip HolloboneKetteringCon (front bench)aye
Adam HollowayGraveshamConaye
Jimmy HoodLanark and Hamilton EastLab (minister)no
Kelvin HopkinsLuton NorthLab (minister)no
Kris HopkinsKeighleyConaye
Martin HorwoodCheltenhamLDemaye
Stewart HosieDundee EastSNP (front bench)no
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)aye
John HowellHenleyConaye
Simon HughesBermondsey and Old SouthwarkLDem (front bench)aye
Christopher HuhneEastleighLDemaye
Jeremy HuntSouth West SurreyCon (front bench)aye
Tristram HuntStoke-on-Trent CentralLab (minister)no
Mark HunterCheadleLDem (front bench)aye
Julian HuppertCambridgeLDem (front bench)aye
Nick HurdRuislip, Northwood and PinnerCon (front bench)aye
Glenda JacksonHampstead and KilburnLab (minister)no
Stewart JacksonPeterboroughConaye
Cathy JamiesonKilmarnock and LoudounLab (minister)no
Dan JarvisBarnsley CentralLabno
Sajid JavidBromsgroveConaye
Bernard JenkinHarwich and North EssexCon (front bench)aye
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLabno
Diana R. JohnsonKingston upon Hull NorthLab (minister)no
Gareth JohnsonDartfordConaye
Jo JohnsonOrpingtonCon (front bench)aye
Andrew JonesHarrogate and KnaresboroughCon (front bench)aye
David JonesClwyd WestCon (front bench)aye
Graham JonesHyndburnLab (minister)no
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)no
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)no
Marcus JonesNuneatonConaye
Susan Elan JonesClwyd SouthLab (minister)no
Eric JoyceFalkirkLabno
Barbara KeeleyWorsley and Eccles SouthLab (minister)no
Chris KellyDudley SouthCon (front bench)aye
Liz KendallLeicester WestLab (minister)no
Charles KennedyRoss, Skye and LochaberLDem (front bench)aye
Sadiq KhanTootingLab (minister)no
Simon KirbyBrighton, KemptownCon (front bench)aye
Greg KnightEast YorkshireCon (front bench)aye
Kwasi KwartengSpelthorneCon (front bench)aye
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)aye
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)tellaye
David LammyTottenhamLab (minister)no
Mark LancasterMilton Keynes NorthConaye
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)aye
Pauline LathamMid DerbyshireCon (front bench)aye
Ian LaveryWansbeckLab (minister)no
David LawsYeovilLDemaye
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLab (minister)no
Andrea LeadsomSouth NorthamptonshireCon (front bench)aye
Jessica LeeErewashConaye
Phillip LeeBracknellCon (front bench)aye
John LeechManchester, WithingtonLDem (front bench)aye
Jeremy LefroyStaffordCon (front bench)aye
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)aye
Charlotte LeslieBristol North WestCon (front bench)aye
Chris LeslieNottingham EastLab (minister)no
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)aye
Brandon LewisGreat YarmouthCon (front bench)aye
Ivan LewisBury SouthLab (minister)no
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)aye
Ian Liddell-GraingerBridgwater and West SomersetCon (front bench)aye
David LidingtonAylesburyCon (front bench)aye
Peter LilleyHitchin and HarpendenConaye
Stephen LloydEastbourneLDem (front bench)aye
Tony LloydManchester CentralLab (minister)no
Elfyn LlwydDwyfor MeirionnyddPC (front bench)no
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)aye
Andrew LoveEdmontonLab (minister)no
Caroline LucasBrighton, PavilionGreen (front bench)no
Ian LucasWrexhamLab (minister)no
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)aye
Karen LumleyRedditchCon (front bench)aye
Mary MacleodBrentford and IsleworthConaye
Angus MacNeilNa h-Eileanan an IarSNP (front bench)no
Fiona MactaggartSloughLab (minister)no
Shabana MahmoodBirmingham, LadywoodLab (minister)no
Anne MainSt AlbansCon (front bench)aye
John MannBassetlawLab (minister)no
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)no
Francis MaudeHorshamCon (front bench)aye
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)aye
Paul MaynardBlackpool North and CleveleysCon (front bench)aye
Steve McCabeBirmingham, Selly OakLab (minister)no
Michael McCannEast Kilbride, Strathaven and LesmahagowLab (minister)no
Kerry McCarthyBristol EastLab (minister)no
Jason McCartneyColne ValleyConaye
Karl McCartneyLincolnConaye
Gregg McClymontCumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch EastLab (minister)no
William McCreaSouth AntrimDUP (front bench)no
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLabno
Alasdair McDonnellBelfast SouthSDLP (front bench)no
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLabno
Pat McFaddenWolverhampton South EastLabno
Alison McGovernWirral SouthLab (minister)no
Jim McGovernDundee WestLab (minister)no
Ann McKechinGlasgow NorthLab (minister)no
Catherine McKinnellNewcastle upon Tyne NorthLab (minister)no
Patrick McLoughlinDerbyshire DalesCon (front bench)aye
Stephen McPartlandStevenageCon (front bench)aye
Esther McVeyWirral WestConaye
Michael MeacherOldham West and RoytonLabno
Ian MearnsGatesheadLab (minister)no
Mark MenziesFyldeConaye
Patrick MercerNewarkConaye
Stephen MetcalfeSouth Basildon and East ThurrockCon (front bench)aye
David MilibandSouth ShieldsLabno
Ed MilibandDoncaster NorthLab (minister)no
Maria MillerBasingstokeCon (front bench)aye
Nigel MillsAmber ValleyCon (front bench)aye
Anne MiltonGuildfordCon (front bench)aye
Andrew MitchellSutton ColdfieldCon (front bench)aye
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)no
Madeleine MoonBridgendLab (minister)no
Michael MooreBerwickshire, Roxburgh and SelkirkLDem (front bench)aye
Penny MordauntPortsmouth NorthCon (front bench)aye
Nicky MorganLoughboroughConaye
Graeme MorriceLivingstonLabno
David MorrisMorecambe and LunesdaleCon (front bench)aye
Grahame MorrisEasingtonLab (minister)no
Stephen MosleyCity of ChesterCon (front bench)aye
David MowatWarrington SouthCon (front bench)aye
George MudieLeeds EastLab (minister)no
Greg MulhollandLeeds North WestLDem (front bench)aye
David MundellDumfriesshire, Clydesdale and TweeddaleCon (front bench)aye
Meg MunnSheffield, HeeleyLabno
Tessa MuntWellsLDem (front bench)aye
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)no
Paul MurphyTorfaenLab (minister)no
Ian MurrayEdinburgh SouthLab (minister)no
Andrew MurrisonSouth West WiltshireConaye
Lisa NandyWiganLab (minister)no
Pamela NashAirdrie and ShottsLab (minister)no
Bob NeillBromley and ChislehurstCon (front bench)aye
Brooks NewmarkBraintreeCon (front bench)aye
Caroline NokesRomsey and Southampton NorthCon (front bench)aye
Jesse NormanHereford and South HerefordshireCon (front bench)aye
David NuttallBury NorthCon (front bench)aye
Fiona O'DonnellEast LothianLab (minister)no
Matthew OffordHendonConaye
Eric OllerenshawLancaster and FleetwoodConaye
Chi OnwurahNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)no
Guy OppermanHexhamConaye
Sandra OsborneAyr, Carrick and CumnockLab (minister)no
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)aye
Albert OwenYnys MônLab (minister)no
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)aye
Ian Paisley JnrNorth AntrimDUP (front bench)no
Neil ParishTiverton and HonitonCon (front bench)aye
Priti PatelWithamConaye
Owen PatersonNorth ShropshireCon (front bench)aye
Mark PawseyRugbyCon (front bench)aye
Teresa PearceErith and ThamesmeadLab (minister)no
Mike PenningHemel HempsteadCon (front bench)aye
John PenroseWeston-Super-MareCon (front bench)aye
Andrew PercyBrigg and GooleCon (front bench)aye
Toby PerkinsChesterfieldLab (minister)no
Claire PerryDevizesCon (front bench)aye
Stephen PhillipsSleaford and North HykehamCon (front bench)aye
Bridget PhillipsonHoughton and Sunderland SouthLab (minister)no
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)aye
Christopher PincherTamworthCon (front bench)aye
Daniel PoulterCentral Suffolk and North IpswichConaye
Steve PoundEaling NorthLab (minister)no
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)aye
Mark PritchardThe WrekinCon (front bench)aye
Yasmin QureshiBolton South EastLab (minister)no
Dominic RaabEsher and WaltonCon (front bench)aye
John RandallUxbridge and South RuislipCon (front bench)aye
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLabno
Mark RecklessRochester and StroodCon (front bench)aye
John RedwoodWokinghamConaye
Jamie ReedCopelandLab (minister)no
Jacob Rees-MoggNorth East SomersetCon (front bench)aye
Simon ReevellDewsburyCon (front bench)aye
Rachel ReevesLeeds WestLab (minister)no
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)aye
Emma ReynoldsWolverhampton North EastLab (minister)no
Jonathan ReynoldsStalybridge and HydeLab (minister)no
Malcolm RifkindKensingtonCon (front bench)aye
Linda RiordanHalifaxLab (minister)no
Margaret RitchieSouth DownSDLP (front bench)no
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)no
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentCon (front bench)aye
John RobertsonGlasgow North WestLab (minister)no
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)aye
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabno
Dan RogersonNorth CornwallLDem (front bench)aye
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)aye
Steve RotheramLiverpool, WaltonLab (minister)no
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)no
Lindsay RoyGlenrothesLab (minister)no
Chris RuaneVale of ClwydLabno
Amber RuddHastings and RyeCon (front bench)aye
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)aye
Bob RussellColchesterLDem (front bench)aye
David RutleyMacclesfieldConaye
Adrian SandersTorbayLDemaye
Laura SandysSouth ThanetCon (front bench)aye
Anas SarwarGlasgow CentralLab (minister)no
Lee ScottIlford NorthCon (front bench)aye
Alison SeabeckPlymouth, Moor ViewLab (minister)no
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)aye
Jim ShannonStrangfordDUP (front bench)no
Grant ShappsWelwyn HatfieldCon (front bench)aye
Alok SharmaReading WestConaye
Virendra SharmaEaling, SouthallLab (minister)no
Alec ShelbrookeElmet and RothwellConaye
Jim SheridanPaisley and Renfrewshire NorthLab (minister)no
Gavin ShukerLuton SouthLab (minister)no
Mark SimmondsBoston and SkegnessConaye
David SimpsonUpper BannDUP (front bench)no
Keith SimpsonBroadlandConaye
Chris SkidmoreKingswoodCon (front bench)aye
Dennis SkinnerBolsoverLabno
Andrew SlaughterHammersmithLab (minister)no
Andrew SmithOxford EastLabno
Angela SmithPenistone and StocksbridgeLab (minister)no
Chloe SmithNorwich NorthCon (front bench)aye
Henry SmithCrawleyCon (front bench)aye
Julian SmithSkipton and RiponConaye
Nick SmithBlaenau GwentLab (minister)no
Owen SmithPontypriddLab (minister)no
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)aye
Nicholas SoamesMid SussexConaye
John SpellarWarleyLab (minister)no
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)aye
Mark SpencerSherwoodCon (front bench)aye
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)aye
Andrew StephensonPendleConaye
John StevensonCarlisleConaye
Bob StewartBeckenhamCon (front bench)aye
Iain StewartMilton Keynes SouthCon (front bench)aye
Rory StewartPenrith and The BorderCon (front bench)aye
Jack StrawBlackburnLabno
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)aye
Mel StrideCentral DevonCon (front bench)aye
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)no
Graham StuartBeverley and HoldernessCon (front bench)aye
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)aye
Julian SturdyYork OuterCon (front bench)aye
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)no
Ian SwalesRedcarLDem (front bench)aye
Desmond SwayneNew Forest WestConaye
Jo SwinsonEast DunbartonshireLDemaye
Robert SymsPooleCon (front bench)aye
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)no
Peter TapsellLouth and HorncastleCon (front bench)aye
Sarah TeatherBrent CentralLDem (front bench)aye
Emily ThornberryIslington South and FinsburyLab (minister)no
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)aye
Stephen TimmsEast HamLab (minister)no
Edward TimpsonCrewe and NantwichConaye
Justin TomlinsonNorth SwindonCon (front bench)aye
David TredinnickBosworthCon (front bench)aye
Jon TrickettHemsworthLab (minister)no
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)aye
Karl TurnerKingston upon Hull EastLab (minister)no
Derek TwiggHaltonLab (minister)no
Stephen TwiggLiverpool, West DerbyLab (minister)no
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)aye
Chuka UmunnaStreathamLab (minister)no
Paul UppalWolverhampton South WestConaye
Ed VaizeyWantageCon (front bench)aye
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireCon (front bench)aye
Valerie VazWalsall SouthLab (minister)no
Martin VickersCleethorpesConaye
Theresa VilliersChipping BarnetCon (front bench)aye
Charles WalkerBroxbourneCon (front bench)aye
Robin WalkerWorcesterConaye
Ben WallaceWyre and Preston NorthConaye
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)no
Robert WalterNorth DorsetConaye
David WardBradford EastLDemaye
Angela WatkinsonHornchurch and UpminsterCon (front bench)aye
Tom WatsonWest Bromwich EastLabno
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)no
Mike WeatherleyHoveCon (front bench)aye
Steve WebbThornbury and YateLDem (front bench)aye
Michael WeirAngusSNP (front bench)no
James WhartonStockton SouthCon (front bench)aye
Heather WheelerSouth DerbyshireCon (front bench)aye
Chris WhiteWarwick and LeamingtonCon (front bench)aye
Eilidh WhitefordBanff and BuchanSNP (front bench)no
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)no
Craig WhittakerCalder ValleyCon (front bench)aye
John WhittingdaleMaldonCon (front bench)aye
Malcolm WicksCroydon NorthLabno
Bill WigginNorth HerefordshireCon (front bench)aye
Hywel WilliamsArfonPC (front bench)no
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)aye
Stephen WilliamsBristol WestLDem (front bench)aye
Chris WilliamsonDerby NorthLab (minister)no
Gavin WilliamsonSouth StaffordshireCon (front bench)aye
Jennifer WillottCardiff CentralLDemaye
Phil WilsonSedgefieldLab (minister)no
Rob WilsonReading EastConaye
Sammy WilsonEast AntrimDUP (front bench)no
David WinnickWalsall NorthLab (minister)no
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)no
Pete WishartPerth and North PerthshireSNP (front bench)no
Sarah WollastonTotnesCon (front bench)aye
Mike WoodBatley and SpenLabno
John WoodcockBarrow and FurnessLab (minister)no
David WrightTelfordLab (minister)no
Iain WrightHartlepoolLab (minister)no
Jeremy WrightKenilworth and SouthamCon (front bench)aye
Simon WrightNorwich SouthLDem (front bench)aye
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)aye
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)aye
Nadhim ZahawiStratford-on-AvonCon (front bench)aye

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive