Income Tax for 2013-14 — 25 Mar 2013 at 21:46

The majority of MPs voted to levy an income tax during the tax year 2013-14.

Income tax is an annual tax. It is for Parliament to impose income tax for a tax year[1].

The majority of MPs voted in favour of a motion stating:

  • That income tax is charged for the tax year 2013-14.
  • And it is declared that it is expedient in the public interest that this Resolution should have statutory effect under the provisions of the Provisional Collection of Taxes Act 1968.

Had this motion not been passed; and had MPs not imposed an income tax via another route then no income tax would have been payable for 2013-14. Income to the government from income tax for 2012-13 was estimated to be £149 billion[2].

Debate in Parliament | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

All Votes Cast - sorted by constituency

MPs for which their vote in this division differed from the majority vote of their party are marked in red. Also shows which MPs were ministers at the time of this vote. You can also see every eligible MP including those who did not vote in this division.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Hywel FrancisAberavonLab (minister)no
Guto BebbAberconwyCon (front bench)aye
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)no
Pamela NashAirdrie and ShottsLab (minister)no
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)aye
Nigel MillsAmber ValleyCon (front bench)aye
Michael WeirAngusSNP (front bench)no
Hywel WilliamsArfonPC (front bench)no
Gloria De PieroAshfieldLab (minister)no
Damian GreenAshfordCon (front bench)aye
David LidingtonAylesburyCon (front bench)aye
Sandra OsborneAyr, Carrick and CumnockLab (minister)no
Tony BaldryBanburyCon (front bench)aye
Eilidh WhitefordBanff and BuchanSNP (front bench)no
Margaret HodgeBarkingLab (minister)no
Dan JarvisBarnsley CentralLab (minister)no
Michael DugherBarnsley EastLab (minister)no
John WoodcockBarrow and FurnessLabno
John BaronBasildon and BillericayCon (front bench)aye
John MannBassetlawLab (minister)no
Don FosterBathLDem (front bench)aye
Mike WoodBatley and SpenLabno
Jane EllisonBatterseaCon (front bench)aye
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)aye
Bob StewartBeckenhamCon (front bench)aye
Naomi LongBelfast EastAlliance (front bench)no
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)no
Alasdair McDonnellBelfast SouthSDLP (front bench)no
Simon HughesBermondsey and Old SouthwarkLDem (front bench)aye
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)aye
Michael MooreBerwickshire, Roxburgh and SelkirkLDem (front bench)aye
Rushanara AliBethnal Green and BowLab (minister)no
Gregory BarkerBexhill and BattleCon (front bench)aye
David EvennettBexleyheath and CrayfordCon (front bench)aye
Frank FieldBirkenheadLab (minister)no
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)no
Jack DromeyBirmingham, ErdingtonLab (minister)no
Roger GodsiffBirmingham, Hall GreenLabno
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLab (minister)no
Shabana MahmoodBirmingham, LadywoodLab (minister)no
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLab (minister)no
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLabno
Steve McCabeBirmingham, Selly OakLab (minister)no
John HemmingBirmingham, YardleyLDem (front bench)aye
Helen GoodmanBishop AucklandLab (minister)no
Jack StrawBlackburnLabno
Graham StringerBlackley and BroughtonLab (minister)no
Paul MaynardBlackpool North and CleveleysConaye
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)no
Nick SmithBlaenau GwentLab (minister)no
David AndersonBlaydonLab (minister)no
Ronnie CampbellBlyth ValleyLabno
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)aye
Dennis SkinnerBolsoverLabno
Yasmin QureshiBolton South EastLab (minister)no
Julie HillingBolton WestLab (minister)no
Joe BentonBootleLab (minister)no
Mark SimmondsBoston and SkegnessCon (front bench)aye
Tobias EllwoodBournemouth EastConaye
Conor BurnsBournemouth WestConaye
Phillip LeeBracknellCon (front bench)aye
David WardBradford EastLDem (front bench)aye
Gerry SutcliffeBradford SouthLabno
Brooks NewmarkBraintreeCon (front bench)aye
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)aye
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)no
Mary MacleodBrentford and IsleworthConaye
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)aye
Madeleine MoonBridgendLab (minister)no
Andrew PercyBrigg and GooleCon (front bench)aye
Simon KirbyBrighton, KemptownConaye
Caroline LucasBrighton, PavilionGreen (front bench)no
Kerry McCarthyBristol EastLab (minister)no
Charlotte LeslieBristol North WestCon (front bench)aye
Stephen WilliamsBristol WestLDem (front bench)aye
Keith SimpsonBroadlandConaye
Bob NeillBromley and ChislehurstCon (front bench)aye
Sajid JavidBromsgroveCon (front bench)aye
Charles WalkerBroxbourneCon (front bench)aye
Anna SoubryBroxtoweCon (front bench)aye
Gordon BirtwistleBurnleyLDemaye
Andrew GriffithsBurtonCon (front bench)aye
David NuttallBury NorthCon (front bench)aye
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)aye
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)no
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)aye
Craig WhittakerCalder ValleyCon (front bench)aye
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)no
George EusticeCamborne and RedruthCon (front bench)aye
Julian HuppertCambridgeLDem (front bench)aye
Aidan BurleyCannock ChaseCon (front bench)aye
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)aye
Jonathan EvansCardiff NorthConaye
Stephen DoughtyCardiff South and PenarthLab (minister)no
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)no
John StevensonCarlisleCon (front bench)aye
Jonathan EdwardsCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)no
Simon HartCarmarthen West and South PembrokeshireCon (front bench)aye
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)aye
Rebecca HarrisCastle PointCon (front bench)aye
Brian H DonohoeCentral AyrshireLabno
Mel StrideCentral DevonConaye
Mark WilliamsCeredigionLDem (front bench)aye
Stephen DorrellCharnwoodCon (front bench)aye
Tracey CrouchChatham and AylesfordConaye
Mark HunterCheadleLDem (front bench)tellaye
Simon BurnsChelmsfordCon (front bench)aye
Greg HandsChelsea and FulhamCon (front bench)aye
Martin HorwoodCheltenhamLDemaye
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamConaye
Toby PerkinsChesterfieldLab (minister)no
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)aye
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenCon (front bench)aye
Duncan HamesChippenhamLDemaye
Theresa VilliersChipping BarnetCon (front bench)aye
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)aye
Mark FieldCities of London and WestminsterCon (front bench)aye
Stephen MosleyCity of ChesterCon (front bench)aye
Roberta Blackman-WoodsCity of DurhamLab (minister)no
Douglas CarswellClactonConaye
Martin VickersCleethorpesCon (front bench)aye
Susan Elan JonesClwyd SouthLab (minister)no
David JonesClwyd WestCon (front bench)aye
Tom ClarkeCoatbridge, Chryston and BellshillLab (minister)no
Bob RussellColchesterLDem (front bench)aye
Jason McCartneyColne ValleyConaye
Fiona BruceCongletonCon (front bench)aye
Jamie ReedCopelandLab (minister)no
Andy SawfordCorbyLab (minister)no
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)no
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabno
Jim CunninghamCoventry SouthLabno
Henry SmithCrawleyCon (front bench)aye
Gavin BarwellCroydon CentralConaye
Steve ReedCroydon NorthLab (minister)no
Jon CruddasDagenham and RainhamLab (minister)no
Jenny ChapmanDarlingtonLab (minister)no
Gareth JohnsonDartfordCon (front bench)aye
Chris Heaton-HarrisDaventryCon (front bench)aye
David HansonDelynLab (minister)no
Andrew GwynneDenton and ReddishLab (minister)no
Chris WilliamsonDerby NorthLab (minister)no
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)no
Patrick McLoughlinDerbyshire DalesCon (front bench)aye
Claire PerryDevizesConaye
Simon ReevellDewsburyCon (front bench)aye
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)no
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)no
Ed MilibandDoncaster NorthLab (minister)no
Charlie ElphickeDoverCon (front bench)aye
Ian AustinDudley NorthLab (minister)no
Russell BrownDumfries and GallowayLab (minister)no
David MundellDumfriesshire, Clydesdale and TweeddaleCon (front bench)aye
Jim McGovernDundee WestLab (minister)no
Thomas DochertyDunfermline and West FifeLab (minister)no
Elfyn LlwydDwyfor MeirionnyddPC (front bench)no
Angie BrayEaling Central and ActonConaye
Steve PoundEaling NorthLab (minister)no
Virendra SharmaEaling, SouthallLab (minister)no
Grahame MorrisEasingtonLab (minister)no
Hugo SwireEast DevonCon (front bench)aye
Jo SwinsonEast DunbartonshireLDem (front bench)aye
Stephen TimmsEast HamLab (minister)no
Damian HindsEast HampshireConaye
Gregory CampbellEast LondonderryDUPno
Fiona O'DonnellEast LothianLab (minister)no
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)no
Sam GyimahEast SurreyConaye
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamConaye
Greg KnightEast YorkshireCon (front bench)aye
Mike ThorntonEastleighLDemaye
Stephen O'BrienEddisburyConaye
Sheila GilmoreEdinburgh EastLab (minister)no
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLab (minister)no
Alistair DarlingEdinburgh South WestLabno
Michael CrockartEdinburgh WestLDem (front bench)aye
Andrew LoveEdmontonLab (minister)no
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)no
Alec ShelbrookeElmet and RothwellConaye
Clive EffordElthamLab (minister)no
Nick de BoisEnfield NorthCon (front bench)aye
David BurrowesEnfield, SouthgateConaye
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)aye
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)aye
Jessica LeeErewashConaye
Teresa PearceErith and ThamesmeadLab (minister)no
Dominic RaabEsher and WaltonConaye
Mark HobanFarehamCon (front bench)aye
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentCon (front bench)aye
Seema MalhotraFeltham and HestonLab (minister)no
Mike FreerFinchley and Golders GreenConaye
Damian CollinsFolkestone and HytheCon (front bench)aye
Mark HarperForest of DeanCon (front bench)aye
Mark DurkanFoyleSDLP (front bench)no
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)aye
Maria EagleGarston and HalewoodLab (minister)no
Ian MearnsGatesheadLab (minister)no
Vernon CoakerGedlingLab (minister)no
Rehman ChishtiGillingham and RainhamCon (front bench)aye
Anas SarwarGlasgow CentralLabno
Margaret CurranGlasgow EastLab (minister)no
Ann McKechinGlasgow NorthLab (minister)no
William BainGlasgow North EastLab (minister)no
John RobertsonGlasgow North WestLab (minister)no
Tom HarrisGlasgow SouthLab (minister)no
Ian DavidsonGlasgow South WestLab (minister)no
Lindsay RoyGlenrothesLab (minister)no
Richard GrahamGloucesterConaye
Martin CatonGowerLab (minister)no
Nicholas BolesGrantham and StamfordCon (front bench)aye
Adam HollowayGraveshamCon (front bench)aye
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)no
Brandon LewisGreat YarmouthCon (front bench)aye
Anne MiltonGuildfordCon (front bench)aye
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLab (minister)no
Meg HillierHackney South and ShoreditchLab (minister)no
James MorrisHalesowen and Rowley RegisCon (front bench)aye
Linda RiordanHalifaxLab (minister)no
David DavisHaltemprice and HowdenConaye
Derek TwiggHaltonLab (minister)no
Andrew SlaughterHammersmithLab (minister)no
Glenda JacksonHampstead and KilburnLab (minister)no
Edward GarnierHarboroughConaye
Andrew JonesHarrogate and KnaresboroughCon (front bench)aye
Bob BlackmanHarrow EastCon (front bench)aye
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)no
Iain WrightHartlepoolLab (minister)no
Bernard JenkinHarwich and North EssexCon (front bench)aye
Amber RuddHastings and RyeConaye
David WillettsHavantCon (front bench)aye
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLabno
Andrew StunellHazel GroveLDemaye
Matthew OffordHendonCon (front bench)aye
John HowellHenleyConaye
Jesse NormanHereford and South HerefordshireCon (front bench)aye
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)aye
Jim DobbinHeywood and MiddletonLabno
Andrew BinghamHigh PeakConaye
Peter LilleyHitchin and HarpendenCon (front bench)aye
Frank DobsonHolborn and St PancrasLabno
Angela WatkinsonHornchurch and UpminsterConaye
Lynne FeatherstoneHornsey and Wood GreenLDem (front bench)aye
Francis MaudeHorshamCon (front bench)aye
Bridget PhillipsonHoughton and Sunderland SouthLab (minister)no
Barry SheermanHuddersfieldLabno
Graham JonesHyndburnLab (minister)no
Iain McKenzieInverclydeLab (minister)no
Danny AlexanderInverness, Nairn, Badenoch and StrathspeyLDem (front bench)aye
Ben GummerIpswichConaye
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)aye
Jeremy CorbynIslington NorthLab (minister)no
Emily ThornberryIslington South and FinsburyLab (minister)no
Stephen HepburnJarrowLab (minister)no
Kris HopkinsKeighleyConaye
Jeremy WrightKenilworth and SouthamCon (front bench)aye
Philip HolloboneKetteringCon (front bench)aye
Cathy JamiesonKilmarnock and LoudounLab (minister)no
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)aye
Karl TurnerKingston upon Hull EastLab (minister)no
Diana R. JohnsonKingston upon Hull NorthLab (minister)no
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLabno
Chris SkidmoreKingswoodCon (front bench)aye
George HowarthKnowsleyLab (minister)no
Eric OllerenshawLancaster and FleetwoodConaye
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)no
George MudieLeeds EastLab (minister)no
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)no
Greg MulhollandLeeds North WestLDem (front bench)aye
Keith VazLeicester EastLab (minister)no
Jon AshworthLeicester SouthLab (minister)no
Liz KendallLeicester WestLab (minister)no
Andy BurnhamLeighLab (minister)no
Norman BakerLewesLDem (front bench)aye
Heidi AlexanderLewisham EastLab (minister)no
Jim DowdLewisham West and PengeLab (minister)no
John CryerLeyton and WansteadLabno
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)aye
Karl McCartneyLincolnCon (front bench)aye
Michael ConnartyLinlithgow and East FalkirkLab (minister)no
Steve RotheramLiverpool, WaltonLabno
Stephen TwiggLiverpool, West DerbyLab (minister)no
Graeme MorriceLivingstonLab (minister)no
Nia GriffithLlanelliLab (minister)no
Nicky MorganLoughboroughCon (front bench)aye
Kelvin HopkinsLuton NorthLab (minister)no
Gavin ShukerLuton SouthLab (minister)no
David RutleyMacclesfieldConaye
Helen GrantMaidstone and The WealdCon (front bench)aye
Yvonne FovargueMakerfieldLab (minister)no
John WhittingdaleMaldonCon (front bench)aye
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)no
John LeechManchester, WithingtonLDemaye
Alan MealeMansfieldLab (minister)no
George HollingberyMeon ValleyCon (front bench)aye
Caroline SpelmanMeridenConaye
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)no
Nadine DorriesMid BedfordshireCon (front bench)aye
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)aye
George FreemanMid NorfolkConaye
Nicholas SoamesMid SussexCon (front bench)aye
Peter LuffMid WorcestershireConaye
Andy McDonaldMiddlesbroughLab (minister)no
Tom BlenkinsopMiddlesbrough South and East ClevelandLab (minister)no
David HamiltonMidlothianLab (minister)no
Iain StewartMilton Keynes SouthCon (front bench)aye
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)no
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)aye
David DaviesMonmouthCon (front bench)aye
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)no
David MorrisMorecambe and LunesdaleCon (front bench)aye
Edward BallsMorley and OutwoodLab (minister)no
Angus MacNeilNa h-Eileanan an IarSNP (front bench)no
Peter HainNeathLabno
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)aye
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)aye
Patrick MercerNewarkConaye
Richard BenyonNewburyCon (front bench)aye
Chi OnwurahNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)no
Nick BrownNewcastle upon Tyne EastLab (minister)no
Catherine McKinnellNewcastle upon Tyne NorthLab (minister)no
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLab (minister)no
Jessica MordenNewport EastLab (minister)no
Paul FlynnNewport WestLab (minister)no
Anne Marie MorrisNewton AbbotCon (front bench)aye
Yvette CooperNormanton, Pontefract and CastlefordLab (minister)no
Ian Paisley JnrNorth AntrimDUP (front bench)no
Katy ClarkNorth Ayrshire and ArranLab (minister)no
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)aye
Sylvia HermonNorth DownIndependent (front bench)no
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)no
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)aye
Natascha EngelNorth East DerbyshireLab (minister)no
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)aye
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)aye
Jacob Rees-MoggNorth East SomersetCon (front bench)aye
Bill WigginNorth HerefordshireConaye
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)aye
Owen PatersonNorth ShropshireCon (front bench)aye
Liam FoxNorth SomersetConaye
Justin TomlinsonNorth SwindonCon (front bench)aye
Mary GlindonNorth TynesideLab (minister)no
Dan BylesNorth WarwickshireCon (front bench)aye
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireConaye
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)aye
Andrew BridgenNorth West LeicestershireCon (front bench)aye
Henry BellinghamNorth West NorfolkConaye
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)aye
Michael EllisNorthampton NorthCon (front bench)aye
Brian BinleyNorthampton SouthConaye
Chloe SmithNorwich NorthCon (front bench)aye
Simon WrightNorwich SouthLDem (front bench)aye
Chris LeslieNottingham EastLab (minister)no
Graham AllenNottingham NorthLab (minister)no
Lilian GreenwoodNottingham SouthLab (minister)no
Marcus JonesNuneatonCon (front bench)aye
Gordon BanksOchil and South PerthshireLab (minister)no
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)no
James BrokenshireOld Bexley and SidcupCon (front bench)aye
Debbie AbrahamsOldham East and SaddleworthLab (minister)no
Michael MeacherOldham West and RoytonLabno
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)aye
Jo JohnsonOrpingtonCon (front bench)tellaye
Andrew SmithOxford EastLabno
Nicola BlackwoodOxford West and AbingdonCon (front bench)aye
Jim SheridanPaisley and Renfrewshire NorthLab (minister)no
Andrew StephensonPendleConaye
Angela SmithPenistone and StocksbridgeLab (minister)no
Pete WishartPerth and North PerthshireSNP (front bench)no
Stewart JacksonPeterboroughCon (front bench)aye
Alison SeabeckPlymouth, Moor ViewLab (minister)no
Oliver ColvilePlymouth, Sutton and DevonportCon (front bench)aye
Owen SmithPontypriddLab (minister)no
Robert SymsPooleCon (front bench)aye
Jim FitzpatrickPoplar and LimehouseLab (minister)no
Penny MordauntPortsmouth NorthCon (front bench)aye
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireCon (front bench)aye
Mark HendrickPrestonLab (minister)no
Stuart AndrewPudseyConaye
Mark FrancoisRayleigh and WickfordCon (front bench)aye
Rob WilsonReading EastConaye
Alok SharmaReading WestConaye
Ian SwalesRedcarLDem (front bench)aye
Karen LumleyRedditchCon (front bench)aye
Crispin BluntReigateCon (front bench)aye
Chris BryantRhonddaLab (minister)no
Zac GoldsmithRichmond ParkCon (front bench)aye
Simon DanczukRochdaleLab (minister)no
Mark RecklessRochester and StroodCon (front bench)aye
James DuddridgeRochford and Southend EastCon (front bench)aye
Caroline NokesRomsey and Southampton NorthCon (front bench)aye
Jake BerryRossendale and DarwenConaye
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)no
Sarah ChampionRotherhamLab (minister)no
Mark PawseyRugbyCon (front bench)aye
Nick HurdRuislip, Northwood and PinnerCon (front bench)aye
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)aye
Kenneth ClarkeRushcliffeCon (front bench)aye
Alan HaselhurstSaffron WaldenCon (front bench)aye
John GlenSalisburyConaye
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)aye
Nicholas DakinScunthorpeLab (minister)tellno
Phil WilsonSedgefieldLab (minister)no
Bill EstersonSefton CentralLab (minister)no
Nigel AdamsSelby and AinstyConaye
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)aye
Paul BlomfieldSheffield CentralLabno
Clive BettsSheffield South EastLab (minister)no
David BlunkettSheffield, Brightside and HillsboroughLabno
Meg MunnSheffield, HeeleyLabno
Mark SpencerSherwoodCon (front bench)aye
Philip DaviesShipleyCon (front bench)aye
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamConaye
Gordon HendersonSittingbourne and SheppeyCon (front bench)aye
Julian SmithSkipton and RiponConaye
Stephen PhillipsSleaford and North HykehamCon (front bench)aye
Fiona MactaggartSloughLab (minister)no
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)aye
William McCreaSouth AntrimDUP (front bench)no
Stephen MetcalfeSouth Basildon and East ThurrockCon (front bench)aye
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)aye
Heather WheelerSouth DerbyshireCon (front bench)aye
Richard DraxSouth DorsetCon (front bench)aye
Margaret RitchieSouth DownSDLP (front bench)no
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)aye
Sheryll MurraySouth East CornwallCon (front bench)aye
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)aye
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)aye
Andrea LeadsomSouth NorthamptonshireCon (front bench)aye
Lorraine FullbrookSouth RibbleCon (front bench)aye
David MilibandSouth ShieldsLabno
Gavin WilliamsonSouth StaffordshireConaye
Robert BucklandSouth SwindonCon (front bench)aye
Laura SandysSouth ThanetCon (front bench)aye
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)aye
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)aye
David GaukeSouth West HertfordshireCon (front bench)aye
Elizabeth TrussSouth West NorfolkCon (front bench)aye
Jeremy HuntSouth West SurreyCon (front bench)aye
Andrew MurrisonSouth West WiltshireCon (front bench)aye
John DenhamSouthampton, ItchenLabno
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)no
John PughSouthportLDem (front bench)aye
Kwasi KwartengSpelthorneCon (front bench)aye
Anne MainSt AlbansCon (front bench)aye
Stephen GilbertSt Austell and NewquayLDemaye
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)no
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)aye
Jeremy LefroyStaffordCon (front bench)aye
Karen BradleyStaffordshire MoorlandsCon (front bench)aye
Jonathan ReynoldsStalybridge and HydeLabno
Stephen McPartlandStevenageConaye
Anne McGuireStirlingLab (minister)no
Ann CoffeyStockportLabno
Alex CunninghamStockton NorthLab (minister)no
James WhartonStockton SouthConaye
Tristram HuntStoke-on-Trent CentralLab (minister)no
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)no
Rob FlelloStoke-on-Trent SouthLab (minister)no
Margot JamesStourbridgeConaye
Jim ShannonStrangfordDUP (front bench)no
Nadhim ZahawiStratford-on-AvonCon (front bench)aye
Chuka UmunnaStreathamLab (minister)no
Kate GreenStretford and UrmstonLab (minister)no
Neil CarmichaelStroudCon (front bench)aye
Therese CoffeySuffolk CoastalConaye
Julie ElliottSunderland CentralLab (minister)no
Michael GoveSurrey HeathCon (front bench)aye
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)aye
Andrew MitchellSutton ColdfieldConaye
Geraint DaviesSwansea WestLab (minister)no
Christopher PincherTamworthCon (front bench)aye
George OsborneTattonCon (front bench)aye
David WrightTelfordLabno
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)aye
Geoffrey Clifton-BrownThe CotswoldsCon (front bench)aye
Anne McIntoshThirsk and MaltonCon (front bench)aye
Steve WebbThornbury and YateLDem (front bench)aye
Jackie Doyle-PriceThurrockCon (front bench)aye
Neil ParishTiverton and HonitonCon (front bench)aye
Sadiq KhanTootingLab (minister)no
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)aye
Paul MurphyTorfaenLab (minister)no
Geoffrey CoxTorridge and West DevonCon (front bench)aye
Sarah WollastonTotnesCon (front bench)aye
David LammyTottenhamLab (minister)no
Sarah NewtonTruro and FalmouthCon (front bench)aye
Greg ClarkTunbridge WellsCon (front bench)aye
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)aye
Alan CampbellTynemouthLab (minister)no
John RandallUxbridge and South RuislipCon (front bench)aye
Chris RuaneVale of ClwydLab (minister)no
Alun CairnsVale of GlamorganCon (front bench)aye
Kate HoeyVauxhallLab (minister)no
Mary CreaghWakefieldLab (minister)no
Angela EagleWallaseyLab (minister)no
David WinnickWalsall NorthLab (minister)no
Valerie VazWalsall SouthLab (minister)no
Stella CreasyWalthamstowLab (minister)no
Ian LaveryWansbeckLab (minister)no
Ed VaizeyWantageCon (front bench)aye
John SpellarWarleyLab (minister)no
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)no
David MowatWarrington SouthConaye
Chris WhiteWarwick and LeamingtonCon (front bench)aye
Sharon HodgsonWashington and Sunderland WestLab (minister)no
Peter AldousWaveneyCon (front bench)aye
Charles HendryWealdenConaye
Graham EvansWeaver ValeCon (front bench)aye
Peter BoneWellingboroughCon (front bench)aye
Tessa MuntWellsLDem (front bench)aye
John HealeyWentworth and DearneLabno
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)aye
Tom WatsonWest Bromwich EastLab (minister)no
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)no
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)aye
Gemma DoyleWest DunbartonshireLab (minister)no
Lyn BrownWest HamLab (minister)no
Rosie CooperWest LancashireLab (minister)no
Matthew HancockWest SuffolkCon (front bench)aye
Harriett BaldwinWest WorcestershireConaye
Karen BuckWestminster NorthLab (minister)no
John PenroseWeston-Super-MareCon (front bench)aye
Lisa NandyWiganLab (minister)no
Stephen HammondWimbledonCon (front bench)aye
Steve BrineWinchesterCon (front bench)aye
Adam AfriyieWindsorCon (front bench)aye
Alison McGovernWirral SouthLab (minister)tellno
Esther McVeyWirral WestCon (front bench)aye
Priti PatelWithamCon (front bench)aye
Jonathan LordWokingConaye
John RedwoodWokinghamConaye
Emma ReynoldsWolverhampton North EastLab (minister)no
Pat McFaddenWolverhampton South EastLab (minister)no
Paul UppalWolverhampton South WestCon (front bench)aye
Robin WalkerWorcesterCon (front bench)aye
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)no
Barbara KeeleyWorsley and Eccles SouthLab (minister)no
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)aye
Ian LucasWrexhamLab (minister)no
Steven BakerWycombeCon (front bench)aye
Mark GarnierWyre ForestCon (front bench)aye
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLabno
David LawsYeovilLDem (front bench)aye
Albert OwenYnys MônLab (minister)no
Hugh BayleyYork CentralLab (minister)no
Julian SturdyYork OuterConaye

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive