The Aye-voters agreed that the Identity Cards Bill should be "Read a Second Time".
This means it can now be sent to Standing Committee D, which is a small group of MPs who formally review the bill line by line before it is returned to the main chamber for the "Third Reading" debate. Once the "Third Reading" is passed with a vote, it is reviewed by the House of Lords before it formally becomes an Act in law.
The timetable for this process is specified by the next vote. The following vote after that is the "money resolution", which gives the formal authority to the government to spend the public money necessary to carry out the functions of the act.
Note to readers: This is virtually the same Bill that was introduced to Parliament on 20 December 2004 but which ultimately failed due to the timing of the General Election.
Debate in Parliament | Source |
Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.
What is Tell?
'+1 tell' means that in addition one member of that party was a
teller for that division lobby.
What are Boths? An MP can vote both
aye and no in the same division. The boths
page explains this.
What is Turnout? This is measured against
the total membership of the party at the time of the vote.
Includes MPs who were absent (or abstained)
from this vote.
Name | Constituency | Party | Vote |
Adam Afriyie | Windsor | Con | no |
Peter Ainsworth | East Surrey | Con | no |
Sir David Amess | Southend West | Con (front bench) | no |
Michael Ancram | Devizes | Con (front bench) | no |
James Arbuthnot | North East Hampshire | Con (front bench) | no |
Peter Atkinson | Hexham | Con (front bench) | no |
Richard Bacon | South Norfolk | Con (front bench) | no |
Tony Baldry | Banbury | Con | no |
Gregory Barker | Bexhill and Battle | Con (front bench) | no |
John Baron | Billericay | Con (front bench) | no |
Henry Bellingham | North West Norfolk | Con (front bench) | tellno |
Richard Benyon | Newbury | Con | no |
John Bercow | Buckingham | whilst Con (front bench) | no |
Paul Beresford | Mole Valley | Con (front bench) | no |
Brian Binley | Northampton South | Con | no |
Crispin Blunt | Reigate | Con (front bench) | no |
Peter Bone | Wellingborough | Con (front bench) | no |
Tim Boswell | Daventry | Con (front bench) | no |
Peter Bottomley | Worthing West | Con | no |
Graham Brady | Altrincham and Sale West | Con (front bench) | no |
Julian Brazier | Canterbury | Con (front bench) | no |
James Brokenshire | Hornchurch | Con | no |
Angela Browning | Tiverton and Honiton | Con (front bench) | no |
Simon Burns | West Chelmsford | Con (front bench) | no |
David Burrowes | Enfield, Southgate | Con | no |
Alistair Burt | North East Bedfordshire | Con (front bench) | no |
John Butterfill | Bournemouth West | Con | no |
David Cameron | Witney | Con (front bench) | no |
Douglas Carswell | Harwich | Con | no |
Bill Cash | Stone | Con (front bench) | no |
Christopher Chope | Christchurch | Con (front bench) | no |
James Clappison | Hertsmere | Con (front bench) | no |
Greg Clark | Tunbridge Wells | Con | no |
Derek Conway | Old Bexley and Sidcup | whilst Con | no |
Patrick Cormack | South Staffordshire | Con (front bench) | no |
Geoffrey Cox | Torridge and West Devon | Con | no |
Stephen Crabb | Preseli Pembrokeshire | Con | no |
David Curry | Skipton and Ripon | Con | no |
David Davies | Monmouth | Con | no |
Philip Davies | Shipley | Con | no |
Quentin Davies | Grantham and Stamford | whilst Con (front bench) | no |
David Davis | Haltemprice and Howden | Con (front bench) | no |
Jonathan Djanogly | Huntingdon | Con (front bench) | no |
Stephen Dorrell | Charnwood | Con | no |
Nadine Dorries | Mid Bedfordshire | Con | no |
James Duddridge | Rochford and Southend East | Con | no |
Alan Duncan | Rutland and Melton | Con (front bench) | no |
Iain Duncan Smith | Chingford and Woodford Green | Con | no |
Philip Dunne | Ludlow | Con | no |
Tobias Ellwood | Bournemouth East | Con (front bench) | no |
Nigel Evans | Ribble Valley | Con (front bench) | no |
David Evennett | Bexleyheath and Crayford | Con (front bench) | no |
Michael Fabricant | Lichfield | Con (front bench) | no |
Michael Fallon | Sevenoaks | Con (front bench) | no |
Mark Field | Cities of London and Westminster | Con (front bench) | no |
Eric Forth | Bromley and Chislehurst | Con | no |
Liam Fox | Woodspring | Con (front bench) | no |
Mark Francois | Rayleigh | Con (front bench) | no |
Christopher Fraser | South West Norfolk | Con | no |
Edward Garnier | Harborough | Con (front bench) | no |
David Gauke | South West Hertfordshire | Con | no |
Nick Gibb | Bognor Regis and Littlehampton | Con (front bench) | no |
Dame Cheryl Gillan | Chesham and Amersham | Con (front bench) | no |
Paul Goodman | Wycombe | Con (front bench) | no |
Robert Goodwill | Scarborough and Whitby | Con | no |
Michael Gove | Surrey Heath | Con (front bench) | no |
James Gray | North Wiltshire | Con | no |
Chris Grayling | Epsom and Ewell | Con (front bench) | no |
Damian Green | Ashford | Con (front bench) | no |
Justine Greening | Putney | Con | no |
John Greenway | Ryedale | Con | no |
Dominic Grieve | Beaconsfield | Con (front bench) | no |
Philip Hammond | Runnymede and Weybridge | Con (front bench) | no |
Stephen Hammond | Wimbledon | Con | no |
Greg Hands | Hammersmith and Fulham | Con | no |
Mark Harper | Forest of Dean | Con | no |
John Hayes | South Holland and The Deepings | Con (front bench) | no |
Oliver Heald | North East Hertfordshire | Con (front bench) | no |
Charles Hendry | Wealden | Con (front bench) | no |
Nick Herbert | Arundel and South Downs | Con (front bench) | no |
Mark Hoban | Fareham | Con | no |
Douglas Hogg | Sleaford and North Hykeham | Con | no |
Philip Hollobone | Kettering | Con | no |
Adam Holloway | Gravesham | Con | no |
John Horam | Orpington | Con | no |
Michael Howard | Folkestone and Hythe | Con (front bench) | no |
Gerald Howarth | Aldershot | Con (front bench) | no |
Jeremy Hunt | South West Surrey | Con (front bench) | no |
Nick Hurd | Ruislip - Northwood | Con | no |
Michael Jack | Fylde | Con | no |
Stewart Jackson | Peterborough | Con | no |
Bernard Jenkin | North Essex | Con (front bench) | no |
Boris Johnson | Henley | Con | no |
David Jones | Clwyd West | Con | no |
Robert Key | Salisbury | Con | no |
Julie Kirkbride | Bromsgrove | Con | no |
Greg Knight | East Yorkshire | Con (front bench) | no |
Eleanor Laing | Epping Forest | Con (front bench) | no |
Jacqui Lait | Beckenham | Con (front bench) | no |
Mark Lancaster | North East Milton Keynes | Con | no |
Andrew Lansley | South Cambridgeshire | Con (front bench) | no |
Edward Leigh | Gainsborough | Con (front bench) | no |
Oliver Letwin | West Dorset | Con (front bench) | no |
Ian Liddell-Grainger | Bridgwater | Con (front bench) | no |
David Lidington | Aylesbury | Con (front bench) | no |
Peter Lilley | Hitchin and Harpenden | Con | no |
Tim Loughton | East Worthing and Shoreham | Con (front bench) | no |
Peter Luff | Mid Worcestershire | Con (front bench) | no |
Andrew MacKay | Bracknell | Con (front bench) | no |
David Maclean | Penrith and The Border | Con (front bench) | no |
Anne Main | St Albans | Con | no |
Humfrey Malins | Woking | Con (front bench) | no |
John Maples | Stratford-on-Avon | Con (front bench) | no |
Francis Maude | Horsham | Con (front bench) | no |
Theresa May | Maidenhead | Con (front bench) | no |
Anne McIntosh | Vale of York | Con (front bench) | no |
Patrick McLoughlin | West Derbyshire | Con (front bench) | no |
Patrick Mercer | Newark | Con (front bench) | no |
Maria Miller | Basingstoke | Con (front bench) | no |
Anne Milton | Guildford | Con | no |
Andrew Mitchell | Sutton Coldfield | Con (front bench) | no |
Malcolm Moss | North East Cambridgeshire | Con (front bench) | no |
David Mundell | Dumfriesshire, Clydesdale and Tweeddale | Con (front bench) | no |
Andrew Murrison | Westbury | Con (front bench) | no |
Brooks Newmark | Braintree | Con | no |
Stephen O'Brien | Eddisbury | Con (front bench) | no |
James Paice | South East Cambridgeshire | Con (front bench) | no |
Owen Paterson | North Shropshire | Con | no |
Andrew Pelling | Croydon Central | whilst Con | no |
Mike Penning | Hemel Hempstead | Con | no |
John Penrose | Weston-Super-Mare | Con | no |
Eric Pickles | Brentwood and Ongar | Con (front bench) | no |
Mark Prisk | Hertford and Stortford | Con (front bench) | no |
Mark Pritchard | The Wrekin | Con | no |
John Randall | Uxbridge | Con (front bench) | tellno |
John Redwood | Wokingham | Con | no |
Malcolm Rifkind | Kensington and Chelsea | Con (front bench) | no |
Andrew Robathan | Blaby | Con (front bench) | no |
Hugh Robertson | Faversham and Mid Kent | Con (front bench) | no |
Laurence Robertson | Tewkesbury | Con (front bench) | no |
Andrew Rosindell | Romford | Con (front bench) | no |
David Ruffley | Bury St Edmunds | Con (front bench) | no |
Lee Scott | Ilford North | Con | no |
Andrew Selous | South West Bedfordshire | Con (front bench) | no |
Grant Shapps | Welwyn Hatfield | Con | no |
Richard Shepherd | Aldridge-Brownhills | Con (front bench) | no |
Mark Simmonds | Boston and Skegness | Con (front bench) | no |
Keith Simpson | Mid Norfolk | Con (front bench) | no |
Caroline Spelman | Meriden | Con (front bench) | no |
Michael Spicer | West Worcestershire | Con (front bench) | no |
Bob Spink | Castle Point | whilst Con | no |
Richard Spring | West Suffolk | Con (front bench) | no |
John Stanley | Tonbridge and Malling | Con (front bench) | no |
Anthony Steen | Totnes | Con | no |
Gary Streeter | South West Devon | Con | no |
Graham Stuart | Beverley and Holderness | Con | no |
Desmond Swayne | New Forest West | Con (front bench) | no |
Hugo Swire | East Devon | Con (front bench) | no |
Robert Syms | Poole | Con (front bench) | no |
Peter Tapsell | Louth and Horncastle | Con | no |
Ian Taylor | Esher and Walton | Con | no |
David Tredinnick | Bosworth | Con | no |
Andrew Turner | Isle of Wight | Con (front bench) | no |
Andrew Tyrie | Chichester | Con (front bench) | no |
Ed Vaizey | Wantage | Con | no |
Shailesh Vara | North West Cambridgeshire | Con (front bench) | no |
Peter Viggers | Gosport | Con | no |
Theresa Villiers | Chipping Barnet | Con (front bench) | no |
Charles Walker | Broxbourne | Con | no |
Ben Wallace | Lancaster and Wyre | Con | no |
Angela Watkinson | Upminster | Con (front bench) | no |
John Whittingdale | Maldon and East Chelmsford | Con | no |
Bill Wiggin | Leominster | Con (front bench) | no |
David Willetts | Havant | Con (front bench) | no |
David Wilshire | Spelthorne | Con | no |
Rob Wilson | Reading East | Con | no |
Ann Winterton | Congleton | Con | no |
Nicholas Winterton | Macclesfield | Con | no |
Jeremy Wright | Rugby and Kenilworth | Con | no |
Tim Yeo | South Suffolk | Con | no |
Kenneth Clarke | Rushcliffe | Con (front bench) | absent |
Geoffrey Clifton-Brown | Cotswold | Con (front bench) | absent |
Roger Gale | North Thanet | Con (front bench) | absent |
John Gummer | Suffolk Coastal | Con | absent |
William Hague | Richmond (Yorks) | Con | absent |
David Heathcoat-Amory | Wells | Con (front bench) | absent |
Daniel Kawczynski | Shrewsbury and Atcham | Con | absent |
Julian Lewis | New Forest East | Con (front bench) | absent |
Michael Mates | East Hampshire | Con | absent |
George Osborne | Tatton | Con (front bench) | absent |
Richard Ottaway | Croydon South | Con (front bench) | absent |
Nicholas Soames | Mid Sussex | Con | absent |
Robert Walter | North Dorset | Con (front bench) | absent |
Nigel Waterson | Eastbourne | Con (front bench) | absent |
Ann Widdecombe | Maidstone and The Weald | Con | absent |
George Young | North West Hampshire | Con (front bench) | absent |
Alan Haselhurst | Saffron Walden | whilst Deputy Speaker (front bench) | absent |
Sylvia Heal | Halesowen and Rowley Regis | whilst Deputy Speaker | absent |
Michael Lord | Central Suffolk and North Ipswich | whilst Deputy Speaker (front bench) | absent |
Gregory Campbell | East Londonderry | DUP (front bench) | no |
Nigel Dodds | Belfast North | DUP (front bench) | no |
Jeffrey M. Donaldson | Lagan Valley | DUP (front bench) | no |
William McCrea | South Antrim | DUP (front bench) | no |
Ian Paisley | North Antrim | DUP (front bench) | no |
Iris Robinson | Strangford | DUP | no |
Peter Robinson | Belfast East | DUP | no |
David Simpson | Upper Bann | DUP (front bench) | no |
Sammy Wilson | East Antrim | DUP (front bench) | no |
Richard Taylor | Wyre Forest | Independent | no |
Peter Law | Blaenau Gwent | Independent | absent |
Nick Ainger | Carmarthen West and South Pembrokeshire | Lab (minister) | aye |
Bob Ainsworth | Coventry North East | Lab (minister) | aye |
Douglas Alexander | Paisley and Renfrewshire South | Lab (minister) | aye |
Graham Allen | Nottingham North | Lab | aye |
David Anderson | Blaydon | Lab | aye |
Janet Anderson | Rossendale and Darwen | Lab | aye |
Hilary Armstrong | North West Durham | Lab (minister) | aye |
Charlotte Atkins | Staffordshire Moorlands | Lab | aye |
Ian Austin | Dudley North | Lab | aye |
John Austin | Erith and Thamesmead | Lab | aye |
Adrian Bailey | West Bromwich West | Lab (minister) | aye |
Vera Baird | Redcar | Lab | aye |
Edward Balls | Normanton | Lab | aye |
Gordon Banks | Ochil and South Perthshire | Lab | aye |
Celia Barlow | Hove | Lab | aye |
Kevin Barron | Rother Valley | Lab (minister) | aye |
John Battle | Leeds West | Lab | aye |
Hugh Bayley | City of York | Lab (minister) | aye |
Margaret Beckett | Derby South | Lab (minister) | aye |
Anne Begg | Aberdeen South | Lab (minister) | aye |
Stuart Bell | Middlesbrough | Lab (minister) | aye |
Hilary Benn | Leeds Central | Lab (minister) | aye |
Joe Benton | Bootle | Lab (minister) | aye |
Roger Berry | Kingswood | Lab | aye |
Clive Betts | Sheffield, Attercliffe | Lab (minister) | aye |
Liz Blackman | Erewash | Lab | aye |
Roberta Blackman-Woods | City of Durham | Lab (minister) | aye |
Tony Blair | Sedgefield | Lab (minister) | aye |
Hazel Blears | Salford | Lab (minister) | aye |
Bob Blizzard | Waveney | Lab | aye |
David Blunkett | Sheffield, Brightside | Lab (minister) | aye |
David Borrow | South Ribble | Lab | aye |
Ben Bradshaw | Exeter | Lab (minister) | aye |
Kevin Brennan | Cardiff West | Lab (minister) | tellaye |
Gordon Brown | Kirkcaldy and Cowdenbeath | Lab (minister) | aye |
Lyn Brown | West Ham | Lab | aye |
Nick Brown | Newcastle upon Tyne East and Wallsend | Lab | aye |
Russell Brown | Dumfries and Galloway | Lab (minister) | aye |
Des Browne | Kilmarnock and Loudoun | Lab (minister) | aye |
Chris Bryant | Rhondda | Lab | aye |
Karen Buck | Regent's Park and Kensington North | Lab (minister) | aye |
Richard Burden | Birmingham, Northfield | Lab (minister) | aye |
Colin Burgon | Elmet | Lab | aye |
Andy Burnham | Leigh | Lab (minister) | aye |
Dawn Butler | Brent South | Lab | aye |
Stephen Byers | North Tyneside | Lab | aye |
Liam Byrne | Birmingham, Hodge Hill | Lab (minister) | aye |
Richard Caborn | Sheffield Central | Lab (minister) | aye |
David Cairns | Inverclyde | Lab (minister) | aye |
Alan Campbell | Tynemouth | Lab (minister) | aye |
Ronnie Campbell | Blyth Valley | Lab | aye |
Martin Caton | Gower | Lab (minister) | aye |
Ian Cawsey | Brigg and Goole | Lab (minister) | tellaye |
Colin Challen | Morley and Rothwell | Lab | aye |
David Chaytor | Bury North | Lab | aye |
Paul Clark | Gillingham | Lab | aye |
Charles Clarke | Norwich South | Lab (minister) | aye |
Tom Clarke | Coatbridge, Chryston and Bellshill | Lab | aye |
David Clelland | Tyne Bridge | Lab | aye |
Ann Clwyd | Cynon Valley | Lab (minister) | aye |
Vernon Coaker | Gedling | Lab (minister) | aye |
Ann Coffey | Stockport | Lab | aye |
Harry Cohen | Leyton and Wanstead | Lab | aye |
Michael Connarty | Linlithgow and East Falkirk | Lab (minister) | aye |
Robin Cook | Livingston | Lab | aye |
Rosie Cooper | West Lancashire | Lab (minister) | aye |
Yvette Cooper | Pontefract and Castleford | Lab (minister) | aye |
Jim Cousins | Newcastle upon Tyne Central | Lab | aye |
David Crausby | Bolton North East | Lab (minister) | aye |
Mary Creagh | Wakefield | Lab | aye |
Jon Cruddas | Dagenham | Lab (minister) | aye |
Ann Cryer | Keighley | Lab | aye |
John Cummings | Easington | Lab | aye |
Jim Cunningham | Coventry South | Lab | aye |
Tony Cunningham | Workington | Lab (minister) | aye |
Alistair Darling | Edinburgh South West | Lab (minister) | aye |
Wayne David | Caerphilly | Lab (minister) | aye |
Ian Davidson | Glasgow South West | Lab (minister) | aye |
Janet Dean | Burton | Lab | aye |
John Denham | Southampton, Itchen | Lab (minister) | aye |
Parmjit Dhanda | Gloucester | Lab (minister) | aye |
Andrew Dismore | Hendon | Lab | aye |
Jim Dobbin | Heywood and Middleton | Lab | aye |
Brian H Donohoe | Central Ayrshire | Lab (minister) | aye |
Frank Doran | Aberdeen North | Lab | aye |
Jim Dowd | Lewisham West | Lab (minister) | aye |
David Drew | Stroud | Lab (minister) | aye |
Angela Eagle | Wallasey | Lab (minister) | aye |
Maria Eagle | Liverpool, Garston | Lab (minister) | aye |
Clive Efford | Eltham | Lab (minister) | aye |
Louise Ellman | Liverpool, Riverside | Lab (minister) | aye |
Natascha Engel | North East Derbyshire | Lab | aye |
Jeff Ennis | Barnsley East and Mexborough | Lab | aye |
Bill Etherington | Sunderland North | Lab | aye |
Paul Farrelly | Newcastle-under-Lyme | Lab (minister) | aye |
Frank Field | Birkenhead | Lab (minister) | aye |
Jim Fitzpatrick | Poplar and Canning Town | Lab (minister) | aye |
Rob Flello | Stoke-on-Trent South | Lab | aye |
Caroline Flint | Don Valley | Lab (minister) | aye |
Barbara Follett | Stevenage | Lab | aye |
Michael Foster | Worcester | Lab | aye |
Michael Jabez Foster | Hastings and Rye | Lab | aye |
Hywel Francis | Aberavon | Lab (minister) | aye |
Mike Gapes | Ilford South | Lab (minister) | aye |
Barry Gardiner | Brent North | Lab (minister) | aye |
Linda Gilroy | Plymouth, Sutton | Lab | aye |
Roger Godsiff | Birmingham, Sparkbrook and Small Heath | Lab | aye |
Paul Goggins | Wythenshawe and Sale East | Lab (minister) | aye |
Helen Goodman | Bishop Auckland | Lab | aye |
Nia Griffith | Llanelli | Lab (minister) | aye |
Nigel Griffiths | Edinburgh South | Lab (minister) | aye |
John Grogan | Selby | Lab | aye |
Andrew Gwynne | Denton and Reddish | Lab | aye |
Mike Hall | Weaver Vale | Lab | aye |
Patrick Hall | Bedford | Lab | aye |
David Hamilton | Midlothian | Lab (minister) | aye |
Fabian Hamilton | Leeds North East | Lab (minister) | aye |
David Hanson | Delyn | Lab (minister) | aye |
Harriet Harman | Camberwell and Peckham | Lab (minister) | aye |
Tom Harris | Glasgow South | Lab | aye |
Dai Havard | Merthyr Tydfil and Rhymney | Lab (minister) | aye |
John Healey | Wentworth | Lab (minister) | aye |
Doug Henderson | Newcastle upon Tyne North | Lab | aye |
Mark Hendrick | Preston | Lab | aye |
Stephen Hepburn | Jarrow | Lab (minister) | aye |
John Heppell | Nottingham East | Lab (minister) | aye |
Stephen Hesford | Wirral West | Lab | aye |
Patricia Hewitt | Leicester West | Lab (minister) | aye |
David Heyes | Ashton-under-Lyne | Lab (minister) | aye |
Keith Hill | Streatham | Lab | aye |
Meg Hillier | Hackney South and Shoreditch | Lab | aye |
Margaret Hodge | Barking | Lab (minister) | aye |
Sharon Hodgson | Gateshead East and Washington West | Lab | aye |
Jimmy Hood | Lanark and Hamilton East | Lab (minister) | aye |
Geoff Hoon | Ashfield | Lab (minister) | aye |
Phil Hope | Corby | Lab (minister) | aye |
George Howarth | Knowsley North and Sefton East | Lab (minister) | aye |
Kim Howells | Pontypridd | Lab (minister) | aye |
Lindsay Hoyle | Chorley | Lab (minister) | aye |
Beverley Hughes | Stretford and Urmston | Lab (minister) | aye |
Joan Humble | Blackpool North and Fleetwood | Lab | aye |
John Hutton | Barrow and Furness | Lab (minister) | aye |
Brian Iddon | Bolton South East | Lab | aye |
Eric Illsley | Barnsley Central | Lab | aye |
Huw Irranca-Davies | Ogmore | Lab (minister) | aye |
Siân James | Swansea East | Lab | aye |
Brian Jenkins | Tamworth | Lab | aye |
Alan Johnson | Kingston upon Hull West and Hessle | Lab (minister) | aye |
Diana R. Johnson | Kingston upon Hull North | Lab | aye |
Helen Jones | Warrington North | Lab (minister) | aye |
Kevan Jones | North Durham | Lab (minister) | aye |
Martyn Jones | Clwyd South | Lab | aye |
Tessa Jowell | Dulwich and West Norwood | Lab (minister) | aye |
Eric Joyce | Falkirk | Lab (minister) | aye |
Gerald Kaufman | Manchester, Gorton | Lab (minister) | aye |
Sally Keeble | Northampton North | Lab | aye |
Barbara Keeley | Worsley | Lab | aye |
Alan Keen | Feltham and Heston | Lab | aye |
Ann Keen | Brentford and Isleworth | Lab | aye |
Ruth Kelly | Bolton West | Lab (minister) | aye |
Fraser Kemp | Houghton and Washington East | Lab | aye |
Jane Kennedy | Liverpool, Wavertree | Lab (minister) | aye |
Piara S Khabra | Ealing, Southall | Lab | aye |
Sadiq Khan | Tooting | Lab | aye |
David Kidney | Stafford | Lab | aye |
Peter Kilfoyle | Liverpool, Walton | Lab | aye |
Jim Knight | South Dorset | Lab (minister) | aye |
Ashok Kumar | Middlesbrough South and East Cleveland | Lab | aye |
Stephen Ladyman | South Thanet | Lab (minister) | aye |
David Lammy | Tottenham | Lab (minister) | aye |
Bob Laxton | Derby North | Lab | aye |
Mark Lazarowicz | Edinburgh North and Leith | Lab (minister) | aye |
David Lepper | Brighton, Pavilion | Lab | aye |
Tom Levitt | High Peak | Lab | aye |
Ivan Lewis | Bury South | Lab (minister) | aye |
Martin Linton | Battersea | Lab | aye |
Tony Lloyd | Manchester Central | Lab | aye |
Ian Lucas | Wrexham | Lab (minister) | aye |
John MacDougall | Glenrothes | Lab | aye |
Andrew MacKinlay | Thurrock | Lab | aye |
Denis MacShane | Rotherham | Lab | aye |
Fiona Mactaggart | Slough | Lab (minister) | aye |
Khalid Mahmood | Birmingham, Perry Barr | Lab | aye |
Shahid Malik | Dewsbury | Lab | aye |
Judy Mallaber | Amber Valley | Lab | aye |
John Mann | Bassetlaw | Lab (minister) | aye |
Rob Marris | Wolverhampton South West | Lab (minister) | aye |
Gordon Marsden | Blackpool South | Lab | aye |
David Marshall | Glasgow East | Lab | aye |
Eric Martlew | Carlisle | Lab | aye |
Thomas McAvoy | Rutherglen and Hamilton West | Lab (minister) | aye |
Steve McCabe | Birmingham, Hall Green | Lab | aye |
Chris McCafferty | Calder Valley | Lab | aye |
Kerry McCarthy | Bristol East | Lab | aye |
Sarah McCarthy-Fry | Portsmouth North | Lab | aye |
Ian McCartney | Makerfield | Lab (minister) | aye |
Siobhain McDonagh | Mitcham and Morden | Lab (minister) | aye |
Pat McFadden | Wolverhampton South East | Lab | aye |
John McFall | West Dunbartonshire | Lab (minister) | aye |
Jim McGovern | Dundee West | Lab | aye |
Anne McGuire | Stirling | Lab (minister) | aye |
Shona McIsaac | Cleethorpes | Lab | aye |
Ann McKechin | Glasgow North | Lab (minister) | aye |
Rosemary McKenna | Cumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch East | Lab | aye |
Tony McNulty | Harrow East | Lab (minister) | aye |
Alan Meale | Mansfield | Lab | aye |
Gillian Merron | Lincoln | Lab (minister) | aye |
Alun Michael | Cardiff South and Penarth | Lab (minister) | aye |
Alan Milburn | Darlington | Lab | aye |
David Miliband | South Shields | Lab (minister) | aye |
Ed Miliband | Doncaster North | Lab | aye |
Andrew Miller | Ellesmere Port and Neston | Lab | aye |
Anne Moffat | East Lothian | Lab | aye |
Laura Moffatt | Crawley | Lab | aye |
Chris Mole | Ipswich | Lab | aye |
Madeleine Moon | Bridgend | Lab | aye |
Margaret Moran | Luton South | Lab | aye |
Jessica Morden | Newport East | Lab | aye |
Julie Morgan | Cardiff North | Lab | aye |
Elliot Morley | Scunthorpe | Lab (minister) | aye |
Kali Mountford | Colne Valley | Lab | aye |
George Mudie | Leeds East | Lab (minister) | aye |
Chris Mullin | Sunderland South | Lab | aye |
Meg Munn | Sheffield, Heeley | Lab (minister) | aye |
Denis Murphy | Wansbeck | Lab | aye |
Jim Murphy | East Renfrewshire | Lab (minister) | aye |
Paul Murphy | Torfaen | Lab (minister) | aye |
Doug Naysmith | Bristol North West | Lab | aye |
Dan Norris | Wansdyke | Lab | aye |
Mike O'Brien | North Warwickshire | Lab (minister) | aye |
Edward O'Hara | Knowsley South | Lab | aye |
Bill Olner | Nuneaton | Lab | aye |
Sandra Osborne | Ayr, Carrick and Cumnock | Lab (minister) | aye |
Nick Palmer | Broxtowe | Lab | aye |
Ian Pearson | Dudley South | Lab (minister) | aye |
James Plaskitt | Warwick and Leamington | Lab (minister) | aye |
Greg Pope | Hyndburn | Lab | aye |
Steve Pound | Ealing North | Lab (minister) | aye |
Bridget Prentice | Lewisham East | Lab (minister) | aye |
Gordon Prentice | Pendle | Lab | aye |
Dawn Primarolo | Bristol South | Lab (minister) | aye |
Gwyn Prosser | Dover | Lab | aye |
Ken Purchase | Wolverhampton North East | Lab | aye |
James Purnell | Stalybridge and Hyde | Lab (minister) | aye |
Bill Rammell | Harlow | Lab (minister) | aye |
Nick Raynsford | Greenwich and Woolwich | Lab | aye |
Andy Reed | Loughborough | Lab | aye |
Jamie Reed | Copeland | Lab | aye |
John Reid | Airdrie and Shotts | Lab (minister) | aye |
John Robertson | Glasgow North West | Lab (minister) | aye |
Geoffrey Robinson | Coventry North West | Lab | aye |
Terry Rooney | Bradford North | Lab | aye |
Frank Roy | Motherwell and Wishaw | Lab (minister) | aye |
Chris Ruane | Vale of Clwyd | Lab | aye |
Joan Ruddock | Lewisham, Deptford | Lab (minister) | aye |
Christine Russell | City of Chester | Lab | aye |
Joan Ryan | Enfield North | Lab (minister) | aye |
Martin Salter | Reading West | Lab | aye |
Mohammad Sarwar | Glasgow Central | Lab | aye |
Alison Seabeck | Plymouth, Devonport | Lab | aye |
Jonathan R Shaw | Chatham and Aylesford | Lab | aye |
Barry Sheerman | Huddersfield | Lab (minister) | aye |
Jim Sheridan | Paisley and Renfrewshire North | Lab (minister) | aye |
Siôn Simon | Birmingham, Erdington | Lab | aye |
Marsha Singh | Bradford West | Lab | aye |
Andrew Slaughter | Ealing, Acton and Shepherd's Bush | Lab | aye |
Andrew Smith | Oxford East | Lab | aye |
Angela Smith | Basildon | Lab (minister) | aye |
Angela Smith | Sheffield, Hillsborough | Lab | aye |
Jacqui Smith | Redditch | Lab (minister) | aye |
Anne Snelgrove | South Swindon | Lab | aye |
Peter Soulsby | Leicester South | Lab | aye |
Helen Southworth | Warrington South | Lab | aye |
John Spellar | Warley | Lab | aye |
Phyllis Starkey | Milton Keynes South West | Lab | aye |
Ian Stewart | Eccles | Lab | aye |
Howard Stoate | Dartford | Lab | aye |
Gavin Strang | Edinburgh East | Lab | aye |
Jack Straw | Blackburn | Lab (minister) | aye |
Graham Stringer | Manchester, Blackley | Lab (minister) | aye |
Gisela Stuart | Birmingham, Edgbaston | Lab (minister) | aye |
Gerry Sutcliffe | Bradford South | Lab (minister) | aye |
Mark Tami | Alyn and Deeside | Lab (minister) | aye |
Dari Taylor | Stockton South | Lab | aye |
Gareth Thomas | Harrow West | Lab (minister) | aye |
Emily Thornberry | Islington South and Finsbury | Lab | aye |
Stephen Timms | East Ham | Lab (minister) | aye |
Paddy Tipping | Sherwood | Lab | aye |
Mark Todd | South Derbyshire | Lab | aye |
Don Touhig | Islwyn | Lab (minister) | aye |
Jon Trickett | Hemsworth | Lab (minister) | aye |
Desmond Turner | Brighton, Kemptown | Lab | aye |
Neil Turner | Wigan | Lab | aye |
Derek Twigg | Halton | Lab (minister) | aye |
Kitty Ussher | Burnley | Lab | aye |
Keith Vaz | Leicester East | Lab | aye |
Joan Walley | Stoke-on-Trent North | Lab (minister) | aye |
Lynda Waltho | Stourbridge | Lab | aye |
Claire Ward | Watford | Lab (minister) | aye |
Tom Watson | West Bromwich East | Lab (minister) | aye |
Dave Watts | St Helens North | Lab (minister) | aye |
Alan Whitehead | Southampton, Test | Lab | aye |
Malcolm Wicks | Croydon North | Lab (minister) | aye |
Alan Williams | Swansea West | Lab | aye |
Betty Williams | Conwy | Lab | aye |
Michael Wills | North Swindon | Lab | aye |
Rosie Winterton | Doncaster Central | Lab (minister) | aye |
Shaun Woodward | St Helens South | Lab (minister) | aye |
Phil Woolas | Oldham East and Saddleworth | Lab (minister) | aye |
Anthony D Wright | Great Yarmouth | Lab | aye |
David Wright | Telford | Lab (minister) | aye |
Iain Wright | Hartlepool | Lab (minister) | aye |
Tony Wright | Cannock Chase | Lab | aye |
Derek Wyatt | Sittingbourne and Sheppey | Lab | aye |
Diane Abbott | Hackney North and Stoke Newington | Lab | no |
Katy Clark | North Ayrshire and Arran | Lab | no |
Frank Cook | Stockton North | Lab | no |
Jeremy Corbyn | Islington North | Lab | no |
Gwyneth Dunwoody | Crewe and Nantwich | Lab | no |
Mark Fisher | Stoke-on-Trent Central | Lab | no |
Paul Flynn | Newport West | Lab (minister) | no |
Kate Hoey | Vauxhall | Lab (minister) | no |
Kelvin Hopkins | Luton North | Lab (minister) | no |
Glenda Jackson | Hampstead and Highgate | Lab | no |
Lynne Jones | Birmingham, Selly Oak | Lab | no |
Robert Marshall-Andrews | Medway | Lab | no |
John Martin McDonnell | Hayes and Harlington | Lab | no |
Linda Riordan | Halifax | Lab | no |
Clare Short | Birmingham, Ladywood | whilst Lab | no |
Alan Simpson | Nottingham South | Lab | no |
John Smith | Vale of Glamorgan | Lab | no |
Robert Wareing | Liverpool, West Derby | whilst Lab | no |
David Winnick | Walsall North | Lab (minister) | no |
Mike Wood | Batley and Spen | Lab | no |
David Taylor | North West Leicestershire | Lab | both |
Ben Chapman | Wirral South | Lab | absent |
Michael Clapham | Barnsley West and Penistone | Lab | absent |
Claire Curtis-Thomas | Crosby | Lab | absent |
Frank Dobson | Holborn and St Pancras | Lab | absent |
Bruce George | Walsall South | Lab | absent |
Neil Gerrard | Walthamstow | Lab | absent |
Ian Gibson | Norwich North | Lab | absent |
Peter Hain | Neath | Lab (minister) | absent |
Adam Ingram | East Kilbride, Strathaven and Lesmahagow | Lab (minister) | absent |
Andrew Love | Edmonton | Lab (minister) | absent |
Michael Meacher | Oldham West and Royton | Lab | absent |
Austin Mitchell | Great Grimsby | Lab (minister) | absent |
Albert Owen | Ynys Môn | Lab (minister) | absent |
John Prescott | Kingston upon Hull East | Lab (minister) | absent |
Dennis Skinner | Bolsover | Lab (minister) | absent |
Geraldine Smith | Morecambe and Lunesdale | Lab | absent |
Rachel Squire | Dunfermline and West Fife | Lab | absent |
Paul Truswell | Pudsey | Lab | absent |
Rudi Vis | Finchley and Golders Green | Lab | absent |
Danny Alexander | Inverness, Nairn, Badenoch and Strathspey | LDem (front bench) | no |
Norman Baker | Lewes | LDem (front bench) | no |
John Barrett | Edinburgh West | LDem | no |
Alan Beith | Berwick-upon-Tweed | LDem (front bench) | no |
Tom Brake | Carshalton and Wallington | LDem (front bench) | no |
Colin Breed | South East Cornwall | LDem (front bench) | no |
Annette Brooke | Mid Dorset and North Poole | LDem (front bench) | no |
Jeremy Browne | Taunton | LDem (front bench) | no |
Malcolm Bruce | Gordon | LDem | no |
Paul Burstow | Sutton and Cheam | LDem (front bench) | no |
Lorely Burt | Solihull | LDem (front bench) | no |
Vincent Cable | Twickenham | LDem (front bench) | no |
Menzies Campbell | North East Fife | LDem (front bench) | no |
Alistair Carmichael | Orkney and Shetland | LDem (front bench) | no |
Nick Clegg | Sheffield, Hallam | LDem (front bench) | no |
Edward Davey | Kingston and Surbiton | LDem (front bench) | no |
Tim Farron | Westmorland and Lonsdale | LDem (front bench) | no |
Lynne Featherstone | Hornsey and Wood Green | LDem (front bench) | no |
Don Foster | Bath | LDem (front bench) | no |
Andrew George | St Ives | LDem (front bench) | no |
Sandra Gidley | Romsey | LDem (front bench) | no |
Julia Goldsworthy | Falmouth and Camborne | LDem (front bench) | no |
Mike Hancock | Portsmouth South | LDem (front bench) | no |
Evan Harris | Oxford West and Abingdon | LDem | no |
Nick Harvey | North Devon | LDem (front bench) | no |
David Heath | Somerton and Frome | LDem (front bench) | no |
John Hemming | Birmingham, Yardley | LDem | no |
Paul Holmes | Chesterfield | LDem (front bench) | no |
Martin Horwood | Cheltenham | LDem | no |
David Howarth | Cambridge | LDem (front bench) | no |
Simon Hughes | North Southwark and Bermondsey | LDem (front bench) | no |
Christopher Huhne | Eastleigh | LDem (front bench) | no |
Paul Keetch | Hereford | LDem | no |
Charles Kennedy | Ross, Skye and Lochaber | LDem (front bench) | no |
Susan Kramer | Richmond Park | LDem (front bench) | no |
Norman Lamb | North Norfolk | LDem (front bench) | no |
David Laws | Yeovil | LDem (front bench) | no |
John Leech | Manchester, Withington | LDem | no |
Michael Moore | Berwickshire, Roxburgh and Selkirk | LDem (front bench) | no |
Greg Mulholland | Leeds North West | LDem (front bench) | no |
Mark Oaten | Winchester | LDem (front bench) | no |
Lembit Öpik | Montgomeryshire | LDem (front bench) | no |
John Pugh | Southport | LDem (front bench) | no |
Alan Reid | Argyll and Bute | LDem (front bench) | no |
Dan Rogerson | North Cornwall | LDem (front bench) | no |
Paul Rowen | Rochdale | LDem | no |
Bob Russell | Colchester | LDem (front bench) | no |
Adrian Sanders | Torbay | LDem (front bench) | no |
Robert Smith | West Aberdeenshire and Kincardine | LDem (front bench) | no |
Andrew Stunell | Hazel Grove | LDem (front bench) | no |
Jo Swinson | East Dunbartonshire | LDem (front bench) | no |
Matthew Taylor | Truro and St Austell | LDem | no |
Sarah Teather | Brent East | LDem (front bench) | no |
John Thurso | Caithness, Sutherland and Easter Ross | LDem (front bench) | no |
Steve Webb | Northavon | LDem (front bench) | no |
Mark Williams | Ceredigion | LDem (front bench) | no |
Roger Williams | Brecon and Radnorshire | LDem (front bench) | no |
Stephen Williams | Bristol West | LDem (front bench) | no |
Phil Willis | Harrogate and Knaresborough | LDem | no |
Jennifer Willott | Cardiff Central | LDem | no |
Richard Younger-Ross | Teignbridge | LDem | no |
Elfyn Llwyd | Meirionnydd Nant Conwy | PC (front bench) | no |
Adam Price | Carmarthen East and Dinefwr | PC (front bench) | no |
Hywel Williams | Caernarfon | PC (front bench) | no |
George Galloway | Bethnal Green and Bow | Respect | no |
Mark Durkan | Foyle | SDLP (front bench) | no |
Alasdair McDonnell | Belfast South | SDLP | no |
Eddie McGrady | South Down | SDLP | no |
Gerry Adams | Belfast West | SF | absent |
Pat Doherty | West Tyrone | SF | absent |
Michelle Gildernew | Fermanagh and South Tyrone | SF | absent |
Martin McGuinness | Mid Ulster | SF | absent |
Conor Murphy | Newry and Armagh | SF | absent |
Stewart Hosie | Dundee East | SNP (front bench) | no |
Angus MacNeil | Na h-Eileanan an Iar | SNP (front bench) | no |
Angus Robertson | Moray | SNP (front bench) | no |
Alex Salmond | Banff and Buchan | SNP (front bench) | no |
Michael Weir | Angus | SNP (front bench) | no |
Pete Wishart | Perth and North Perthshire | SNP (front bench) | no |
Michael Martin | Glasgow North East | whilst Speaker (front bench) | absent |
Sylvia Hermon | North Down | UUP (front bench) | aye |