Finance Bill — New Clause 1 — Inheritance Tax — 6 Jul 2005 at 13:30

The issue in this division was whether to put forward a new clause for the Finance Bill, which enacts the Budget provisions. The new clause was proposed by the Conservative front bench and would have lifted the requirements for administrators of estates which are not liable for Inheritance Tax to report to the Inland Revenue on the size of those estates.

Debate in Parliament | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (No)Minority (Aye)BothTurnout
Con0 123 (+2 tell)063.8%
DUP0 6066.7%
Independent0 1050.0%
Lab276 (+2 tell) 0078.5%
LDem0 42068.9%
PC0 30100.0%
SNP0 5083.3%
UUP0 10100.0%
Total:276 181072.9%

All MPs Eligible to Vote - sorted by party

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Adam AfriyieWindsorConaye
Peter AinsworthEast SurreyConaye
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)aye
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)aye
Gregory BarkerBexhill and BattleCon (front bench)tellaye
John BaronBillericayCon (front bench)aye
John BercowBuckinghamwhilst Con (front bench)aye
Peter BoneWellingboroughCon (front bench)aye
Tim BoswellDaventryCon (front bench)aye
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)aye
James BrokenshireHornchurchConaye
Angela BrowningTiverton and HonitonCon (front bench)aye
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)aye
David BurrowesEnfield, SouthgateConaye
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)aye
Douglas CarswellHarwichConaye
Bill CashStoneCon (front bench)aye
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)aye
James ClappisonHertsmereCon (front bench)aye
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldCon (front bench)aye
Derek ConwayOld Bexley and Sidcupwhilst Conaye
Patrick CormackSouth StaffordshireCon (front bench)aye
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireConaye
Philip DaviesShipleyConaye
Stephen DorrellCharnwoodConaye
Nadine DorriesMid BedfordshireConaye
James DuddridgeRochford and Southend EastConaye
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenConaye
Philip DunneLudlowConaye
Tobias EllwoodBournemouth EastCon (front bench)aye
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)aye
David EvennettBexleyheath and CrayfordCon (front bench)aye
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)aye
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)aye
Mark FieldCities of London and WestminsterCon (front bench)aye
Eric ForthBromley and ChislehurstCon (front bench)aye
Liam FoxWoodspringCon (front bench)aye
Mark FrancoisRayleighCon (front bench)aye
Christopher FraserSouth West NorfolkConaye
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)aye
Edward GarnierHarboroughCon (front bench)aye
David GaukeSouth West HertfordshireConaye
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)aye
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)aye
Paul GoodmanWycombeCon (front bench)aye
Robert GoodwillScarborough and WhitbyConaye
Michael GoveSurrey HeathCon (front bench)aye
Damian GreenAshfordCon (front bench)aye
Justine GreeningPutneyCon (front bench)aye
John GreenwayRyedaleConaye
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)aye
William HagueRichmond (Yorks)Conaye
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)aye
Stephen HammondWimbledonConaye
Greg HandsHammersmith and FulhamConaye
Mark HarperForest of DeanConaye
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)aye
Charles HendryWealdenCon (front bench)aye
Nick HerbertArundel and South DownsCon (front bench)aye
Mark HobanFarehamConaye
John HoramOrpingtonConaye
Jeremy HuntSouth West SurreyCon (front bench)aye
Nick HurdRuislip - NorthwoodConaye
Michael JackFyldeConaye
Stewart JacksonPeterboroughConaye
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)aye
David JonesClwyd WestConaye
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamConaye
Julie KirkbrideBromsgroveConaye
Greg KnightEast YorkshireCon (front bench)aye
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)aye
Jacqui LaitBeckenhamCon (front bench)aye
Mark LancasterNorth East Milton KeynesConaye
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)aye
Ian Liddell-GraingerBridgwaterCon (front bench)aye
David LidingtonAylesburyCon (front bench)aye
Peter LilleyHitchin and HarpendenConaye
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)aye
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)aye
Andrew MacKayBracknellCon (front bench)aye
Anne McIntoshVale of YorkCon (front bench)aye
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)aye
Patrick MercerNewarkCon (front bench)aye
Maria MillerBasingstokeCon (front bench)aye
Anne MiltonGuildfordConaye
Andrew MurrisonWestburyCon (front bench)aye
Brooks NewmarkBraintreeConaye
Stephen O'BrienEddisburyCon (front bench)aye
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)aye
Owen PatersonNorth ShropshireConaye
Mike PenningHemel HempsteadConaye
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)tellaye
Mark PritchardThe WrekinConaye
John RandallUxbridgeCon (front bench)aye
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)aye
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)aye
Lee ScottIlford NorthConaye
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)aye
Grant ShappsWelwyn HatfieldCon (front bench)aye
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)aye
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)aye
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)aye
Bob SpinkCastle Pointwhilst Conaye
Richard SpringWest SuffolkCon (front bench)aye
Anthony SteenTotnesCon (front bench)aye
Gary StreeterSouth West DevonConaye
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)aye
Hugo SwireEast DevonCon (front bench)aye
Robert SymsPooleCon (front bench)aye
Peter TapsellLouth and HorncastleConaye
David TredinnickBosworthConaye
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)aye
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)aye
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireConaye
Theresa VilliersChipping BarnetCon (front bench)aye
Charles WalkerBroxbourneConaye
Ben WallaceLancaster and WyreConaye
Robert WalterNorth DorsetCon (front bench)aye
Nigel WatersonEastbourneCon (front bench)aye
Angela WatkinsonUpminsterCon (front bench)aye
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordConaye
Bill WigginLeominsterCon (front bench)aye
Rob WilsonReading EastConaye
Ann WintertonCongletonConaye
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)aye
Michael AncramDevizesCon (front bench)absent
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)absent
Peter AtkinsonHexhamCon (front bench)absent
Tony BaldryBanburyConabsent
Henry BellinghamNorth West NorfolkCon (front bench)absent
Richard BenyonNewburyConabsent
Paul BeresfordMole ValleyConabsent
Brian BinleyNorthampton SouthConabsent
Crispin BluntReigateCon (front bench)absent
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)absent
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)absent
John ButterfillBournemouth WestConabsent
David CameronWitneyCon (front bench)absent
Greg ClarkTunbridge WellsConabsent
Kenneth ClarkeRushcliffeConabsent
Geoffrey CoxTorridge and West DevonConabsent
David CurrySkipton and RiponConabsent
David DaviesMonmouthConabsent
Quentin DaviesGrantham and Stamfordwhilst Con (front bench)absent
David DavisHaltemprice and HowdenCon (front bench)absent
Jonathan DjanoglyHuntingdonCon (front bench)absent
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)absent
James GrayNorth WiltshireConabsent
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)absent
John GummerSuffolk CoastalConabsent
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)absent
David Heathcoat-AmoryWellsCon (front bench)absent
Douglas HoggSleaford and North HykehamConabsent
Philip HolloboneKetteringConabsent
Adam HollowayGraveshamConabsent
Michael HowardFolkestone and HytheCon (front bench)absent
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)absent
Boris JohnsonHenleyConabsent
Robert KeySalisburyConabsent
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)absent
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)absent
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)absent
David MacleanPenrith and The BorderCon (front bench)absent
Anne MainSt AlbansConabsent
Humfrey MalinsWokingCon (front bench)absent
John MaplesStratford-on-AvonCon (front bench)absent
Michael MatesEast HampshireConabsent
Francis MaudeHorshamCon (front bench)absent
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)absent
Andrew MitchellSutton ColdfieldCon (front bench)absent
Malcolm MossNorth East CambridgeshireCon (front bench)absent
David MundellDumfriesshire, Clydesdale and TweeddaleCon (front bench)absent
George OsborneTattonCon (front bench)absent
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)absent
Andrew PellingCroydon Centralwhilst Conabsent
John PenroseWeston-Super-MareConabsent
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)absent
John RedwoodWokinghamConabsent
Malcolm RifkindKensington and ChelseaCon (front bench)absent
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentCon (front bench)absent
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)absent
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)absent
Mark SimmondsBoston and SkegnessCon (front bench)absent
Keith SimpsonMid NorfolkCon (front bench)absent
Nicholas SoamesMid SussexConabsent
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)absent
Graham StuartBeverley and HoldernessConabsent
Ian TaylorEsher and WaltonConabsent
Ed VaizeyWantageConabsent
Peter ViggersGosportConabsent
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdConabsent
David WillettsHavantCon (front bench)absent
David WilshireSpelthorneConabsent
Nicholas WintertonMacclesfieldConabsent
Jeremy WrightRugby and KenilworthConabsent
Tim YeoSouth SuffolkConabsent
Alan HaselhurstSaffron Waldenwhilst Deputy Speaker (front bench)absent
Sylvia HealHalesowen and Rowley Regiswhilst Deputy Speakerabsent
Michael LordCentral Suffolk and North Ipswichwhilst Deputy Speaker (front bench)absent
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)aye
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyDUP (front bench)aye
William McCreaSouth AntrimDUP (front bench)aye
Ian PaisleyNorth AntrimDUP (front bench)aye
David SimpsonUpper BannDUP (front bench)aye
Sammy WilsonEast AntrimDUP (front bench)aye
Gregory CampbellEast LondonderryDUP (front bench)absent
Iris RobinsonStrangfordDUPabsent
Peter RobinsonBelfast EastDUPabsent
Richard TaylorWyre ForestIndependentaye
Peter LawBlaenau GwentIndependentabsent
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLab (minister)no
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)no
Graham AllenNottingham NorthLabno
David AndersonBlaydonLabno
Janet AndersonRossendale and DarwenLabno
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLab (minister)no
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLabno
Ian AustinDudley NorthLabno
John AustinErith and ThamesmeadLabno
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)no
Vera BairdRedcarLabno
Edward BallsNormantonLabno
Celia BarlowHoveLabno
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)no
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)no
Joe BentonBootleLab (minister)no
Roger BerryKingswoodLabno
Clive BettsSheffield, AttercliffeLabno
Liz BlackmanErewashLabno
Roberta Blackman-WoodsCity of DurhamLab (minister)no
Hazel BlearsSalfordLab (minister)no
Bob BlizzardWaveneyLabno
David BlunkettSheffield, BrightsideLab (minister)no
David BorrowSouth RibbleLab (minister)no
Ben BradshawExeterLab (minister)no
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)no
Russell BrownDumfries and GallowayLab (minister)no
Chris BryantRhonddaLabno
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLab (minister)no
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLabno
Colin BurgonElmetLabno
Andy BurnhamLeighLab (minister)no
Dawn ButlerBrent SouthLabno
Stephen ByersNorth TynesideLabno
David CairnsInverclydeLab (minister)no
Alan CampbellTynemouthLab (minister)tellno
Ronnie CampbellBlyth ValleyLabno
Martin CatonGowerLab (minister)no
Ian CawseyBrigg and GooleLab (minister)no
Colin ChallenMorley and RothwellLabno
Ben ChapmanWirral SouthLabno
David ChaytorBury NorthLabno
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLabno
Katy ClarkNorth Ayrshire and ArranLabno
Tom ClarkeCoatbridge, Chryston and BellshillLabno
David ClellandTyne BridgeLabno
Michael ConnartyLinlithgow and East FalkirkLab (minister)no
Robin CookLivingstonLabno
Rosie CooperWest LancashireLab (minister)no
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)no
Jeremy CorbynIslington NorthLabno
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLabno
David CrausbyBolton North EastLab (minister)no
Mary CreaghWakefieldLabno
Jon CruddasDagenhamLab (minister)no
Ann CryerKeighleyLabno
John CummingsEasingtonLabno
Jim CunninghamCoventry SouthLabno
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)no
Alistair DarlingEdinburgh South WestLab (minister)no
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)no
Janet DeanBurtonLabno
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)no
Parmjit DhandaGloucesterLab (minister)no
Andrew DismoreHendonLabno
Jim DobbinHeywood and MiddletonLab (minister)no
Frank DobsonHolborn and St PancrasLabno
Brian H DonohoeCentral AyrshireLab (minister)no
Frank DoranAberdeen NorthLabno
Jim DowdLewisham WestLab (minister)no
David DrewStroudLab (minister)no
Angela EagleWallaseyLab (minister)no
Maria EagleLiverpool, GarstonLab (minister)no
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)no
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLabno
Bill EtheringtonSunderland NorthLabno
Frank FieldBirkenheadLab (minister)no
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLabno
Rob FlelloStoke-on-Trent SouthLabno
Paul FlynnNewport WestLab (minister)no
Michael FosterWorcesterLabno
Michael Jabez FosterHastings and RyeLab (minister)no
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)no
Neil GerrardWalthamstowLabno
Ian GibsonNorwich NorthLabno
Linda GilroyPlymouth, SuttonLabno
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLab (minister)no
Helen GoodmanBishop AucklandLabno
Nia GriffithLlanelliLab (minister)no
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLab (minister)no
John GroganSelbyLabno
Andrew GwynneDenton and ReddishLabno
Peter HainNeathLab (minister)no
Mike HallWeaver ValeLabno
Patrick HallBedfordLabno
David HamiltonMidlothianLab (minister)no
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)no
David HansonDelynLab (minister)no
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)no
Tom HarrisGlasgow SouthLabno
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)no
John HealeyWentworthLab (minister)no
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLabno
Mark HendrickPrestonLabno
Stephen HepburnJarrowLab (minister)no
John HeppellNottingham EastLab (minister)tellno
Stephen HesfordWirral WestLabno
Patricia HewittLeicester WestLab (minister)no
David HeyesAshton-under-LyneLabno
Keith HillStreathamLabno
Margaret HodgeBarkingLab (minister)no
Sharon HodgsonGateshead East and Washington WestLabno
Jimmy HoodLanark and Hamilton EastLab (minister)no
Geoff HoonAshfieldLab (minister)no
Phil HopeCorbyLab (minister)no
Kelvin HopkinsLuton NorthLabno
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLabno
Kim HowellsPontypriddLab (minister)no
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)no
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLabno
John HuttonBarrow and FurnessLab (minister)no
Brian IddonBolton South EastLabno
Eric IllsleyBarnsley CentralLabno
Adam IngramEast Kilbride, Strathaven and LesmahagowLab (minister)no
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)no
Glenda JacksonHampstead and HighgateLabno
Siân JamesSwansea EastLabno
Brian JenkinsTamworthLabno
Diana R. JohnsonKingston upon Hull NorthLabno
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)no
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)no
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLabno
Martyn JonesClwyd SouthLabno
Eric JoyceFalkirkLab (minister)no
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)no
Sally KeebleNorthampton NorthLabno
Barbara KeeleyWorsleyLabno
Alan KeenFeltham and HestonLabno
Ann KeenBrentford and IsleworthLabno
Ruth KellyBolton WestLab (minister)no
Fraser KempHoughton and Washington EastLabno
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLab (minister)no
Piara S KhabraEaling, SouthallLabno
Sadiq KhanTootingLabno
David KidneyStaffordLab (minister)no
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLabno
Stephen LadymanSouth ThanetLab (minister)no
Bob LaxtonDerby NorthLabno
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLab (minister)no
David LepperBrighton, PavilionLabno
Tom LevittHigh PeakLabno
Ivan LewisBury SouthLab (minister)no
Martin LintonBatterseaLabno
Tony LloydManchester CentralLabno
Andrew LoveEdmontonLab (minister)no
Ian LucasWrexhamLab (minister)no
John MacDougallGlenrothesLab (minister)no
Fiona MactaggartSloughLab (minister)no
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLabno
Shahid MalikDewsburyLabno
Judy MallaberAmber ValleyLabno
John MannBassetlawLab (minister)no
Rob MarrisWolverhampton South WestLab (minister)no
Gordon MarsdenBlackpool SouthLabno
David MarshallGlasgow EastLabno
Eric MartlewCarlisleLabno
Thomas McAvoyRutherglen and Hamilton WestLab (minister)no
Chris McCaffertyCalder ValleyLabno
Kerry McCarthyBristol EastLabno
Sarah McCarthy-FryPortsmouth NorthLabno
Ian McCartneyMakerfieldLab (minister)no
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)no
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLabno
Pat McFaddenWolverhampton South EastLabno
John McFallWest DunbartonshireLab (minister)no
Jim McGovernDundee WestLabno
Shona McIsaacCleethorpesLabno
Ann McKechinGlasgow NorthLab (minister)no
Rosemary McKennaCumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch EastLabno
Tony McNultyHarrow EastLab (minister)no
Alan MealeMansfieldLabno
Gillian MerronLincolnLab (minister)no
David MilibandSouth ShieldsLab (minister)no
Ed MilibandDoncaster NorthLabno
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLabno
Anne MoffatEast LothianLabno
Laura MoffattCrawleyLabno
Chris MoleIpswichLabno
Madeleine MoonBridgendLabno
Margaret MoranLuton SouthLabno
Jessica MordenNewport EastLabno
Julie MorganCardiff NorthLabno
Kali MountfordColne ValleyLabno
George MudieLeeds EastLab (minister)no
Meg MunnSheffield, HeeleyLab (minister)no
Denis MurphyWansbeckLabno
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)no
Paul MurphyTorfaenLab (minister)no
Doug NaysmithBristol North WestLabno
Dan NorrisWansdykeLabno
Edward O'HaraKnowsley SouthLabno
Bill OlnerNuneatonLabno
Sandra OsborneAyr, Carrick and CumnockLab (minister)no
Albert OwenYnys MônLab (minister)no
Nick PalmerBroxtoweLabno
James PlaskittWarwick and LeamingtonLab (minister)no
Greg PopeHyndburnLabno
Bridget PrenticeLewisham EastLab (minister)no
Gordon PrenticePendleLabno
John PrescottKingston upon Hull EastLab (minister)no
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)no
Gwyn ProsserDoverLabno
Ken PurchaseWolverhampton North EastLabno
James PurnellStalybridge and HydeLab (minister)no
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLabno
Andy ReedLoughboroughLabno
Jamie ReedCopelandLabno
John ReidAirdrie and ShottsLab (minister)no
Linda RiordanHalifaxLabno
John RobertsonGlasgow North WestLab (minister)no
Terry RooneyBradford NorthLabno
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)no
Chris RuaneVale of ClwydLabno
Joan RuddockLewisham, DeptfordLab (minister)no
Christine RussellCity of ChesterLabno
Joan RyanEnfield NorthLab (minister)no
Martin SalterReading WestLabno
Alison SeabeckPlymouth, DevonportLabno
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLabno
Clare ShortBirmingham, Ladywoodwhilst Labno
Siôn SimonBirmingham, ErdingtonLabno
Alan SimpsonNottingham SouthLabno
Marsha SinghBradford WestLabno
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)no
Andrew SlaughterEaling, Acton and Shepherd's BushLabno
Angela SmithSheffield, HillsboroughLabno
Jacqui SmithRedditchLab (minister)no
Anne SnelgroveSouth SwindonLabno
Peter SoulsbyLeicester SouthLabno
Helen SouthworthWarrington SouthLabno
John SpellarWarleyLabno
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLabno
Ian StewartEcclesLabno
Howard StoateDartfordLabno
Gavin StrangEdinburgh EastLabno
Graham StringerManchester, BlackleyLab (minister)no
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)no
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)no
Dari TaylorStockton SouthLabno
David TaylorNorth West LeicestershireLabno
Emily ThornberryIslington South and FinsburyLabno
Stephen TimmsEast HamLab (minister)no
Paddy TippingSherwoodLabno
Mark ToddSouth DerbyshireLabno
Don TouhigIslwynLab (minister)no
Jon TrickettHemsworthLab (minister)no
Paul TruswellPudseyLabno
Desmond TurnerBrighton, KemptownLabno
Neil TurnerWiganLabno
Keith VazLeicester EastLabno
Rudi VisFinchley and Golders GreenLabno
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)no
Lynda WalthoStourbridgeLabno
Claire WardWatfordLab (minister)no
Robert WareingLiverpool, West Derbywhilst Labno
Tom WatsonWest Bromwich EastLab (minister)no
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)no
Alan WhiteheadSouthampton, TestLabno
Alan WilliamsSwansea WestLabno
Betty WilliamsConwyLabno
Michael WillsNorth SwindonLabno
David WinnickWalsall NorthLab (minister)no
Shaun WoodwardSt Helens SouthLab (minister)no
Anthony D WrightGreat YarmouthLabno
David WrightTelfordLab (minister)no
Iain WrightHartlepoolLabno
Tony WrightCannock ChaseLabno
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLabno
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLababsent
Douglas AlexanderPaisley and Renfrewshire SouthLab (minister)absent
Gordon BanksOchil and South PerthshireLababsent
John BattleLeeds WestLababsent
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)absent
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)absent
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)absent
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)absent
Tony BlairSedgefieldLab (minister)absent
Gordon BrownKirkcaldy and CowdenbeathLab (minister)absent
Lyn BrownWest HamLababsent
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLababsent
Des BrowneKilmarnock and LoudounLab (minister)absent
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLab (minister)absent
Richard CabornSheffield CentralLab (minister)absent
Paul ClarkGillinghamLababsent
Charles ClarkeNorwich SouthLab (minister)absent
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)absent
Vernon CoakerGedlingLab (minister)absent
Ann CoffeyStockportLababsent
Harry CohenLeyton and WansteadLababsent
Frank CookStockton NorthLababsent
Claire Curtis-ThomasCrosbyLababsent
Ian DavidsonGlasgow South WestLab (minister)absent
Gwyneth DunwoodyCrewe and NantwichLababsent
Clive EffordElthamLab (minister)absent
Natascha EngelNorth East DerbyshireLababsent
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLab (minister)absent
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLab (minister)absent
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)absent
Barbara FollettStevenageLababsent
Hywel FrancisAberavonLab (minister)absent
Mike GapesIlford SouthLab (minister)absent
Bruce GeorgeWalsall SouthLababsent
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLababsent
Meg HillierHackney South and ShoreditchLababsent
Kate HoeyVauxhallLab (minister)absent
Beverley HughesStretford and UrmstonLab (minister)absent
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLab (minister)absent
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)absent
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLababsent
Jim KnightSouth DorsetLab (minister)absent
David LammyTottenhamLab (minister)absent
Andrew MacKinlayThurrockLababsent
Denis MacShaneRotherhamLababsent
Robert Marshall-AndrewsMedwayLababsent
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLababsent
Anne McGuireStirlingLab (minister)absent
Michael MeacherOldham West and RoytonLababsent
Alun MichaelCardiff South and PenarthLab (minister)absent
Alan MilburnDarlingtonLababsent
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)absent
Elliot MorleyScunthorpeLab (minister)absent
Chris MullinSunderland SouthLababsent
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)absent
Ian PearsonDudley SouthLab (minister)absent
Steve PoundEaling NorthLab (minister)absent
Bill RammellHarlowLab (minister)absent
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLababsent
Mohammad SarwarGlasgow CentralLababsent
Barry SheermanHuddersfieldLab (minister)absent
Jim SheridanPaisley and Renfrewshire NorthLab (minister)absent
Andrew SmithOxford EastLababsent
Angela SmithBasildonLab (minister)absent
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLababsent
John SmithVale of GlamorganLababsent
Rachel SquireDunfermline and West FifeLababsent
Jack StrawBlackburnLab (minister)absent
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)absent
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)absent
Derek TwiggHaltonLab (minister)absent
Kitty UssherBurnleyLababsent
Malcolm WicksCroydon NorthLab (minister)absent
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)absent
Mike WoodBatley and SpenLababsent
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLab (minister)absent
Danny AlexanderInverness, Nairn, Badenoch and StrathspeyLDem (front bench)aye
Norman BakerLewesLDem (front bench)aye
John BarrettEdinburgh WestLDemaye
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)aye
Colin BreedSouth East CornwallLDem (front bench)aye
Jeremy BrowneTauntonLDem (front bench)aye
Malcolm BruceGordonLDemaye
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)aye
Lorely BurtSolihullLDem (front bench)aye
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)aye
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)aye
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)aye
Nick CleggSheffield, HallamLDem (front bench)aye
Lynne FeatherstoneHornsey and Wood GreenLDem (front bench)aye
Sandra GidleyRomseyLDem (front bench)aye
Julia GoldsworthyFalmouth and CamborneLDem (front bench)aye
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)aye
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDemaye
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)aye
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)aye
John HemmingBirmingham, YardleyLDemaye
Martin HorwoodCheltenhamLDemaye
Christopher HuhneEastleighLDem (front bench)aye
Paul KeetchHerefordLDemaye
Charles KennedyRoss, Skye and LochaberLDem (front bench)aye
Susan KramerRichmond ParkLDem (front bench)aye
David LawsYeovilLDem (front bench)aye
Michael MooreBerwickshire, Roxburgh and SelkirkLDem (front bench)aye
Greg MulhollandLeeds North WestLDem (front bench)aye
Mark OatenWinchesterLDem (front bench)aye
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDem (front bench)aye
John PughSouthportLDem (front bench)aye
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)aye
Bob RussellColchesterLDem (front bench)aye
Adrian SandersTorbayLDemaye
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)aye
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)aye
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)aye
Stephen WilliamsBristol WestLDem (front bench)aye
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDemaye
Jennifer WillottCardiff CentralLDemaye
Richard Younger-RossTeignbridgeLDem (front bench)aye
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)absent
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)absent
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)absent
Tim FarronWestmorland and LonsdaleLDem (front bench)absent
Don FosterBathLDem (front bench)absent
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)absent
Paul HolmesChesterfieldLDem (front bench)absent
David HowarthCambridgeLDem (front bench)absent
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)absent
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)absent
John LeechManchester, WithingtonLDemabsent
Dan RogersonNorth CornwallLDem (front bench)absent
Paul RowenRochdaleLDemabsent
Jo SwinsonEast DunbartonshireLDem (front bench)absent
Matthew TaylorTruro and St AustellLDemabsent
Sarah TeatherBrent EastLDem (front bench)absent
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)absent
Steve WebbNorthavonLDem (front bench)absent
Mark WilliamsCeredigionLDem (front bench)absent
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)aye
Adam PriceCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)aye
Hywel WilliamsCaernarfonPC (front bench)aye
George GallowayBethnal Green and BowRespectabsent
Mark DurkanFoyleSDLP (front bench)absent
Alasdair McDonnellBelfast SouthSDLP (front bench)absent
Eddie McGradySouth DownSDLPabsent
Gerry AdamsBelfast WestSFabsent
Pat DohertyWest TyroneSFabsent
Michelle GildernewFermanagh and South TyroneSFabsent
Martin McGuinnessMid UlsterSFabsent
Conor MurphyNewry and ArmaghSFabsent
Stewart HosieDundee EastSNP (front bench)aye
Angus MacNeilNa h-Eileanan an IarSNP (front bench)aye
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)aye
Alex SalmondBanff and BuchanSNP (front bench)aye
Michael WeirAngusSNP (front bench)aye
Pete WishartPerth and North PerthshireSNP (front bench)absent
Michael MartinGlasgow North Eastwhilst Speaker (front bench)absent
Sylvia HermonNorth DownUUP (front bench)aye

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive