Civil Aviation Bill — New Clause 4 — Commercial Flights Officer — 10 Oct 2005 at 20:00

The proposed New Clause 4 of the Civil Aviation Bill was turned down by those who voted No.

This Clause would have required the Secretary of State to appoint a "Commercial Flights Officer" who would have had unrestricted access to all information held by any organisation about the aircraft flights (time, height, speed, route, and type), and whose duty would have been to collate and publish factual details about nightflights and noise whenever requested to do so by an MP.

Although the proposed clause would give the Commercial Flights Officer the right to see all aviation information, his job title supposedly limits his enquiries to commercial flights.

Debate in Parliament | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (No)Minority (Aye)BothTurnout
Con1 155 (+2 tell)080.6%
DUP0 4044.4%
Lab289 (+2 tell) 0082.2%
LDem0 011.6%
PC2 0066.7%
SNP4 0066.7%
Total:296 159173.0%

All MPs Eligible to Vote - sorted by constituency

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Hywel FrancisAberavonLab (minister)no
Frank DoranAberdeen NorthLab (minister)no
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)no
John ReidAirdrie and ShottsLab (minister)no
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)absent
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)aye
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)absent
Mark TamiAlyn and DeesideLabno
Judy MallaberAmber ValleyLab (minister)no
Michael WeirAngusSNP (front bench)no
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)absent
Nick HerbertArundel and South DownsCon (front bench)aye
Geoff HoonAshfieldLab (minister)no
Damian GreenAshfordCon (front bench)aye
David HeyesAshton-under-LyneLab (minister)no
David LidingtonAylesburyCon (front bench)aye
Sandra OsborneAyr, Carrick and CumnockLab (minister)absent
Tony BaldryBanburyConaye
Alex SalmondBanff and BuchanSNP (front bench)absent
Margaret HodgeBarkingLab (minister)absent
Eric IllsleyBarnsley CentralLab (minister)no
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLab (minister)no
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLab (minister)no
John HuttonBarrow and FurnessLab (minister)no
Angela SmithBasildonLab (minister)absent
Maria MillerBasingstokeCon (front bench)aye
John MannBassetlawLab (minister)no
Don FosterBathLDem (front bench)absent
Mike WoodBatley and SpenLababsent
Martin LintonBatterseaLabno
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)aye
Jacqui LaitBeckenhamCon (front bench)aye
Patrick HallBedfordLab (minister)no
Peter RobinsonBelfast EastDUPaye
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)absent
Alasdair McDonnellBelfast SouthSDLP (front bench)absent
Gerry AdamsBelfast WestSFabsent
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)absent
Michael MooreBerwickshire, Roxburgh and SelkirkLDem (front bench)absent
George GallowayBethnal Green and BowRespectabsent
Graham StuartBeverley and HoldernessConabsent
Gregory BarkerBexhill and BattleCon (front bench)aye
David EvennettBexleyheath and CrayfordCon (front bench)absent
John BaronBillericayCon (front bench)absent
Frank FieldBirkenheadLab (minister)no
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)no
Siôn SimonBirmingham, ErdingtonLabno
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLab (minister)no
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLab (minister)no
Clare ShortBirmingham, Ladywoodwhilst Labno
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLab (minister)no
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLabno
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLab (minister)absent
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLabno
John HemmingBirmingham, YardleyLDem (front bench)absent
Helen GoodmanBishop AucklandLab (minister)no
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)aye
Jack StrawBlackburnLab (minister)absent
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLab (minister)absent
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)no
Peter LawBlaenau GwentIndependentabsent
David AndersonBlaydonLab (minister)no
Ronnie CampbellBlyth ValleyLabno
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)aye
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)no
David CrausbyBolton North EastLab (minister)no
Brian IddonBolton South EastLab (minister)no
Ruth KellyBolton WestLab (minister)absent
Joe BentonBootleLab (minister)no
Mark SimmondsBoston and SkegnessCon (front bench)absent
David TredinnickBosworthConabsent
Tobias EllwoodBournemouth EastCon (front bench)aye
John ButterfillBournemouth WestConabsent
Andrew MacKayBracknellCon (front bench)aye
Terry RooneyBradford NorthLab (minister)no
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)no
Marsha SinghBradford WestLab (minister)no
Brooks NewmarkBraintreeCon (front bench)aye
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)absent
Sarah TeatherBrent EastLDem (front bench)absent
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)no
Dawn ButlerBrent SouthLab (minister)no
Ann KeenBrentford and IsleworthLabno
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)aye
Madeleine MoonBridgendLab (minister)absent
Ian Liddell-GraingerBridgwaterCon (front bench)aye
Ian CawseyBrigg and GooleLab (minister)no
Desmond TurnerBrighton, KemptownLab (minister)no
David LepperBrighton, PavilionLab (minister)absent
Kerry McCarthyBristol EastLab (minister)no
Doug NaysmithBristol North WestLab (minister)no
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)absent
Stephen WilliamsBristol WestLDem (front bench)absent
Eric ForthBromley and ChislehurstCon (front bench)aye
Julie KirkbrideBromsgroveCon (front bench)aye
Charles WalkerBroxbourneCon (front bench)aye
Nick PalmerBroxtoweLabno
John BercowBuckinghamwhilst Con (front bench)aye
Kitty UssherBurnleyLab (minister)no
Janet DeanBurtonLab (minister)absent
David ChaytorBury NorthLab (minister)no
Ivan LewisBury SouthLab (minister)no
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)absent
Hywel WilliamsCaernarfonPC (front bench)no
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)absent
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)absent
Chris McCaffertyCalder ValleyLabno
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)no
David HowarthCambridgeLDem (front bench)absent
Tony WrightCannock ChaseLab (minister)absent
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)aye
Jennifer WillottCardiff CentralLDem (front bench)absent
Julie MorganCardiff NorthLab (minister)no
Alun MichaelCardiff South and PenarthLab (minister)no
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)no
Eric MartlewCarlisleLab (minister)no
Adam PriceCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)absent
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLab (minister)no
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)absent
Bob SpinkCastle Pointwhilst Con (front bench)aye
Brian H DonohoeCentral AyrshireLab (minister)no
Michael LordCentral Suffolk and North Ipswichwhilst Deputy Speaker (front bench)absent
Mark WilliamsCeredigionLDem (front bench)absent
Stephen DorrellCharnwoodConabsent
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLabno
Mark HunterCheadleLDem (front bench)absent
Martin HorwoodCheltenhamLDem (front bench)absent
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)aye
Paul HolmesChesterfieldLDem (front bench)absent
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)aye
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenConabsent
Theresa VilliersChipping BarnetCon (front bench)aye
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)no
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)aye
Mark FieldCities of London and WestminsterCon (front bench)aye
Christine RussellCity of ChesterLabno
Roberta Blackman-WoodsCity of DurhamLab (minister)absent
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)no
Shona McIsaacCleethorpesLabno
Martyn JonesClwyd SouthLab (minister)no
David JonesClwyd WestCon (front bench)aye
Tom ClarkeCoatbridge, Chryston and BellshillLabno
Bob RussellColchesterLDem (front bench)absent
Kali MountfordColne ValleyLabno
Ann WintertonCongletonConaye
Betty WilliamsConwyLab (minister)no
Jamie ReedCopelandLab (minister)no
Phil HopeCorbyLab (minister)no
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldCon (front bench)aye
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)no
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabno
Jim CunninghamCoventry SouthLab (minister)no
Laura MoffattCrawleyLabno
Gwyneth DunwoodyCrewe and NantwichLab (minister)no
Claire Curtis-ThomasCrosbyLab (minister)no
Andrew PellingCroydon Centralwhilst Conaye
Malcolm WicksCroydon NorthLab (minister)no
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)aye
Rosemary McKennaCumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch EastLab (minister)no
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)no
Jon CruddasDagenhamLabno
Alan MilburnDarlingtonLababsent
Howard StoateDartfordLab (minister)no
Tim BoswellDaventryCon (front bench)aye
David HansonDelynLab (minister)absent
Andrew GwynneDenton and ReddishLab (minister)no
Bob LaxtonDerby NorthLabno
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)no
Michael AncramDevizesCon (front bench)aye
Shahid MalikDewsburyLab (minister)no
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)no
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)no
Ed MilibandDoncaster NorthLabno
Gwyn ProsserDoverLab (minister)no
Ian AustinDudley NorthLabno
Ian PearsonDudley SouthLab (minister)absent
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)absent
Russell BrownDumfries and GallowayLab (minister)no
David MundellDumfriesshire, Clydesdale and TweeddaleCon (front bench)absent
Stewart HosieDundee EastSNP (front bench)no
Jim McGovernDundee WestLab (minister)no
Rachel SquireDunfermline and West FifeLababsent
Steve PoundEaling NorthLab (minister)no
Andrew SlaughterEaling, Acton and Shepherd's BushLab (minister)no
Piara S KhabraEaling, SouthallLab (minister)no
John CummingsEasingtonLab (minister)no
Sammy WilsonEast AntrimDUP (front bench)absent
Hugo SwireEast DevonCon (front bench)aye
Jo SwinsonEast DunbartonshireLDem (front bench)absent
Stephen TimmsEast HamLab (minister)no
Michael MatesEast HampshireConabsent
Adam IngramEast Kilbride, Strathaven and LesmahagowLab (minister)no
Gregory CampbellEast LondonderryDUP (front bench)aye
Anne MoffatEast LothianLab (minister)no
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)no
Peter AinsworthEast SurreyCon (front bench)aye
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)aye
Greg KnightEast YorkshireCon (front bench)aye
Nigel WatersonEastbourneCon (front bench)aye
Christopher HuhneEastleighLDem (front bench)absent
Ian StewartEcclesLabno
Stephen O'BrienEddisburyCon (front bench)aye
Gavin StrangEdinburgh EastLabno
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLab (minister)no
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLab (minister)absent
Alistair DarlingEdinburgh South WestLab (minister)absent
John BarrettEdinburgh WestLDem (front bench)absent
Andrew LoveEdmontonLab (minister)no
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)no
Colin BurgonElmetLab (minister)no
Clive EffordElthamLab (minister)no
Joan RyanEnfield NorthLab (minister)no
David BurrowesEnfield, SouthgateCon (front bench)aye
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)aye
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)aye
Liz BlackmanErewashLab (minister)no
John AustinErith and ThamesmeadLab (minister)absent
Ian TaylorEsher and WaltonConaye
Ben BradshawExeterLab (minister)no
Eric JoyceFalkirkLabno
Julia GoldsworthyFalmouth and CamborneLDem (front bench)absent
Mark HobanFarehamConaye
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentCon (front bench)aye
Alan KeenFeltham and HestonLab (minister)no
Michelle GildernewFermanagh and South TyroneSFabsent
Rudi VisFinchley and Golders GreenLababsent
Michael HowardFolkestone and HytheCon (front bench)absent
Mark HarperForest of DeanCon (front bench)aye
Mark DurkanFoyleSDLP (front bench)absent
Michael JackFyldeConabsent
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)aye
Sharon HodgsonGateshead East and Washington WestLab (minister)no
Vernon CoakerGedlingLab (minister)no
Paul ClarkGillinghamLabno
Mohammad SarwarGlasgow CentralLab (minister)no
David MarshallGlasgow EastLabno
Ann McKechinGlasgow NorthLab (minister)no
Michael MartinGlasgow North Eastwhilst Speaker (front bench)absent
John RobertsonGlasgow North WestLabno
Tom HarrisGlasgow SouthLabno
Ian DavidsonGlasgow South WestLab (minister)no
John MacDougallGlenrothesLab (minister)no
Parmjit DhandaGloucesterLab (minister)no
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)absent
Peter ViggersGosportCon (front bench)aye
Martin CatonGowerLab (minister)no
Quentin DaviesGrantham and Stamfordwhilst Con (front bench)absent
Adam HollowayGraveshamConaye
Austin MitchellGreat GrimsbyLabno
Anthony D WrightGreat YarmouthLab (minister)no
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLabno
Anne MiltonGuildfordCon (front bench)absent
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLabno
Meg HillierHackney South and ShoreditchLab (minister)no
Sylvia HealHalesowen and Rowley Regiswhilst Deputy Speakerabsent
Linda RiordanHalifaxLab (minister)no
David DavisHaltemprice and HowdenCon (front bench)aye
Derek TwiggHaltonLab (minister)no
Greg HandsHammersmith and FulhamConaye
Glenda JacksonHampstead and HighgateLabno
Edward GarnierHarboroughCon (front bench)aye
Bill RammellHarlowLab (minister)no
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDem (front bench)absent
Tony McNultyHarrow EastLab (minister)absent
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)no
Iain WrightHartlepoolLabno
Douglas CarswellHarwichCon (front bench)aye
Michael Jabez FosterHastings and RyeLab (minister)no
David WillettsHavantCon (front bench)absent
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLabno
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)absent
Mike PenningHemel HempsteadCon (front bench)aye
Jon TrickettHemsworthLab (minister)no
Andrew DismoreHendonLab (minister)no
Boris JohnsonHenleyConabsent
Paul KeetchHerefordLDem (front bench)absent
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)aye
James ClappisonHertsmereCon (front bench)aye
Peter AtkinsonHexhamCon (front bench)aye
Jim DobbinHeywood and MiddletonLab (minister)no
Tom LevittHigh PeakLabno
Peter LilleyHitchin and HarpendenConaye
Frank DobsonHolborn and St PancrasLab (minister)no
James BrokenshireHornchurchCon (front bench)aye
Lynne FeatherstoneHornsey and Wood GreenLDem (front bench)absent
Francis MaudeHorshamCon (front bench)aye
Fraser KempHoughton and Washington EastLabno
Celia BarlowHoveLab (minister)no
Barry SheermanHuddersfieldLab (minister)no
Jonathan DjanoglyHuntingdonCon (front bench)aye
Greg PopeHyndburnLab (minister)no
Lee ScottIlford NorthCon (front bench)aye
Mike GapesIlford SouthLab (minister)no
David CairnsInverclydeLab (minister)no
Danny AlexanderInverness, Nairn, Badenoch and StrathspeyLDem (front bench)absent
Chris MoleIpswichLabno
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)aye
Jeremy CorbynIslington NorthLababsent
Emily ThornberryIslington South and FinsburyLab (minister)absent
Don TouhigIslwynLab (minister)no
Stephen HepburnJarrowLab (minister)no
Ann CryerKeighleyLab (minister)no
Malcolm RifkindKensington and ChelseaCon (front bench)absent
Philip HolloboneKetteringConaye
Des BrowneKilmarnock and LoudounLab (minister)no
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)absent
John PrescottKingston upon Hull EastLab (minister)no
Diana R. JohnsonKingston upon Hull NorthLab (minister)no
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLab (minister)absent
Roger BerryKingswoodLab (minister)no
Gordon BrownKirkcaldy and CowdenbeathLab (minister)absent
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLab (minister)no
Edward O'HaraKnowsley SouthLababsent
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyDUP (front bench)absent
Jimmy HoodLanark and Hamilton EastLab (minister)absent
Ben WallaceLancaster and WyreCon (front bench)aye
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)absent
George MudieLeeds EastLab (minister)absent
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)no
Greg MulhollandLeeds North WestLDem (front bench)absent
John BattleLeeds WestLab (minister)absent
Keith VazLeicester EastLab (minister)absent
Peter SoulsbyLeicester SouthLab (minister)no
Patricia HewittLeicester WestLab (minister)no
Andy BurnhamLeighLab (minister)no
Bill WigginLeominsterCon (front bench)aye
Norman BakerLewesLDem (front bench)absent
Bridget PrenticeLewisham EastLab (minister)no
Jim DowdLewisham WestLab (minister)no
Joan RuddockLewisham, DeptfordLab (minister)no
Harry CohenLeyton and WansteadLab (minister)absent
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)absent
Gillian MerronLincolnLab (minister)no
Michael ConnartyLinlithgow and East FalkirkLab (minister)absent
Maria EagleLiverpool, GarstonLab (minister)no
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)no
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLabno
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLab (minister)no
Robert WareingLiverpool, West Derbywhilst Labno
Jim DevineLivingstonLabno
Nia GriffithLlanelliLab (minister)no
Andy ReedLoughboroughLabno
Peter TapsellLouth and HorncastleCon (front bench)absent
Philip DunneLudlowCon (front bench)aye
Kelvin HopkinsLuton NorthLab (minister)no
Margaret MoranLuton SouthLab (minister)absent
Nicholas WintertonMacclesfieldCon (front bench)aye
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)aye
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdConaye
Ian McCartneyMakerfieldLab (minister)absent
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordCon (front bench)aye
Tony LloydManchester CentralLabno
Graham StringerManchester, BlackleyLab (minister)no
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)absent
John LeechManchester, WithingtonLDem (front bench)absent
Alan MealeMansfieldLababsent
Robert Marshall-AndrewsMedwayLabno
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)no
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)aye
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)no
Nadine DorriesMid BedfordshireCon (front bench)aye
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)absent
Keith SimpsonMid NorfolkCon (front bench)aye
Nicholas SoamesMid SussexConaye
Martin McGuinnessMid UlsterSFabsent
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)absent
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)absent
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLabno
David HamiltonMidlothianLab (minister)no
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLabno
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)no
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)absent
David DaviesMonmouthCon (front bench)absent
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDem (front bench)absent
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)absent
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLababsent
Colin ChallenMorley and RothwellLab (minister)no
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)no
Angus MacNeilNa h-Eileanan an IarSNP (front bench)no
Peter HainNeathLab (minister)absent
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)aye
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)aye
Patrick MercerNewarkCon (front bench)aye
Richard BenyonNewburyCon (front bench)aye
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)no
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLabno
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLabno
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLab (minister)no
Jessica MordenNewport EastLab (minister)no
Paul FlynnNewport WestLab (minister)no
Conor MurphyNewry and ArmaghSFabsent
Edward BallsNormantonLabno
Ian PaisleyNorth AntrimDUP (front bench)absent
Katy ClarkNorth Ayrshire and ArranLab (minister)no
Dan RogersonNorth CornwallLDem (front bench)absent
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)absent
Robert WalterNorth DorsetCon (front bench)absent
Sylvia HermonNorth DownUUP (front bench)absent
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)no
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)aye
Malcolm MossNorth East CambridgeshireCon (front bench)aye
Natascha EngelNorth East DerbyshireLab (minister)no
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)absent
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)aye
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)aye
Mark LancasterNorth East Milton KeynesCon (front bench)aye
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)aye
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)absent
Owen PatersonNorth ShropshireCon (front bench)aye
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)absent
Michael WillsNorth SwindonLabno
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)absent
Stephen ByersNorth TynesideLabno
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)no
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireCon (front bench)aye
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLab (minister)no
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)aye
David TaylorNorth West LeicestershireLab (minister)no
Henry BellinghamNorth West NorfolkCon (front bench)aye
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)aye
Sally KeebleNorthampton NorthLab (minister)no
Brian BinleyNorthampton SouthCon (front bench)aye
Steve WebbNorthavonLDem (front bench)absent
Ian GibsonNorwich NorthLab (minister)no
Charles ClarkeNorwich SouthLab (minister)absent
John HeppellNottingham EastLab (minister)tellno
Graham AllenNottingham NorthLabno
Alan SimpsonNottingham SouthLabno
Bill OlnerNuneatonLab (minister)no
Gordon BanksOchil and South PerthshireLab (minister)no
Huw Irranca-DaviesOgmoreLabno
Derek ConwayOld Bexley and Sidcupwhilst Con (front bench)aye
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLab (minister)no
Michael MeacherOldham West and RoytonLabno
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)absent
John HoramOrpingtonCon (front bench)aye
Andrew SmithOxford EastLabno
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDem (front bench)absent
Jim SheridanPaisley and Renfrewshire NorthLabno
Douglas AlexanderPaisley and Renfrewshire SouthLab (minister)no
Gordon PrenticePendleLab (minister)no
David MacleanPenrith and The BorderCon (front bench)aye
Pete WishartPerth and North PerthshireSNP (front bench)no
Stewart JacksonPeterboroughCon (front bench)aye
Alison SeabeckPlymouth, DevonportLab (minister)no
Linda GilroyPlymouth, SuttonLab (minister)no
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)no
Kim HowellsPontypriddLab (minister)no
Robert SymsPooleCon (front bench)aye
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLab (minister)no
Sarah McCarthy-FryPortsmouth NorthLab (minister)no
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)both
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireCon (front bench)aye
Mark HendrickPrestonLabno
Paul TruswellPudseyLababsent
Justine GreeningPutneyCon (front bench)aye
Mark FrancoisRayleighCon (front bench)aye
Rob WilsonReading EastCon (front bench)aye
Martin SalterReading WestLabno
Vera BairdRedcarLabno
Jacqui SmithRedditchLab (minister)no
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLab (minister)no
Crispin BluntReigateCon (front bench)aye
Chris BryantRhonddaLabno
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)aye
William HagueRichmond (Yorks)Conaye
Susan KramerRichmond ParkLDem (front bench)absent
Paul RowenRochdaleLDemabsent
James DuddridgeRochford and Southend EastCon (front bench)absent
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)aye
Sandra GidleyRomseyLDem (front bench)absent
Charles KennedyRoss, Skye and LochaberLDem (front bench)absent
Janet AndersonRossendale and DarwenLab (minister)no
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)no
Denis MacShaneRotherhamLababsent
Jeremy WrightRugby and KenilworthCon (front bench)aye
Nick HurdRuislip - NorthwoodCon (front bench)absent
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)absent
Kenneth ClarkeRushcliffeCon (front bench)absent
Thomas McAvoyRutherglen and Hamilton WestLab (minister)no
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)aye
John GreenwayRyedaleConaye
Alan HaselhurstSaffron Waldenwhilst Deputy Speaker (front bench)absent
Hazel BlearsSalfordLab (minister)absent
Robert KeySalisburyCon (front bench)aye
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)aye
Elliot MorleyScunthorpeLab (minister)no
Tony BlairSedgefieldLab (minister)absent
John GroganSelbyLab (minister)absent
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)aye
Richard CabornSheffield CentralLab (minister)no
Clive BettsSheffield, AttercliffeLab (minister)absent
David BlunkettSheffield, BrightsideLab (minister)absent
Nick CleggSheffield, HallamLDem (front bench)absent
Meg MunnSheffield, HeeleyLab (minister)no
Angela SmithSheffield, HillsboroughLab (minister)no
Paddy TippingSherwoodLabno
Philip DaviesShipleyConaye
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamCon (front bench)aye
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLababsent
David CurrySkipton and RiponCon (front bench)absent
Douglas HoggSleaford and North HykehamConabsent
Fiona MactaggartSloughLab (minister)no
Lorely BurtSolihullLDem (front bench)absent
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)absent
William McCreaSouth AntrimDUP (front bench)aye
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)aye
Mark ToddSouth DerbyshireLab (minister)no
Jim KnightSouth DorsetLab (minister)no
Eddie McGradySouth DownSDLPabsent
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)aye
Colin BreedSouth East CornwallLDem (front bench)absent
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)aye
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)aye
David BorrowSouth RibbleLab (minister)no
David MilibandSouth ShieldsLab (minister)no
Patrick CormackSouth StaffordshireCon (front bench)aye
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)aye
Anne SnelgroveSouth SwindonLab (minister)no
Stephen LadymanSouth ThanetLab (minister)no
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)tellaye
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)aye
David GaukeSouth West HertfordshireCon (front bench)aye
Christopher FraserSouth West NorfolkCon (front bench)aye
Jeremy HuntSouth West SurreyCon (front bench)aye
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)no
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)no
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)aye
John PughSouthportLDem (front bench)absent
David WilshireSpelthorneCon (front bench)aye
Anne MainSt AlbansCon (front bench)aye
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)tellno
Shaun WoodwardSt Helens SouthLab (minister)absent
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)absent
David KidneyStaffordLab (minister)no
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLab (minister)no
James PurnellStalybridge and HydeLab (minister)no
Barbara FollettStevenageLabno
Anne McGuireStirlingLab (minister)no
Ann CoffeyStockportLab (minister)absent
Frank CookStockton NorthLabno
Dari TaylorStockton SouthLabno
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLabno
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)no
Rob FlelloStoke-on-Trent SouthLab (minister)no
Bill CashStoneCon (front bench)aye
Lynda WalthoStourbridgeLab (minister)no
Iris RobinsonStrangfordDUPaye
John MaplesStratford-on-AvonCon (front bench)absent
Keith HillStreathamLabno
Beverley HughesStretford and UrmstonLab (minister)absent
David DrewStroudLab (minister)absent
John GummerSuffolk CoastalConabsent
Bill EtheringtonSunderland NorthLabno
Chris MullinSunderland SouthLabno
Michael GoveSurrey HeathCon (front bench)aye
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)absent
Andrew MitchellSutton ColdfieldCon (front bench)aye
Siân JamesSwansea EastLab (minister)no
Alan WilliamsSwansea WestLab (minister)absent
Brian JenkinsTamworthLab (minister)absent
George OsborneTattonCon (front bench)absent
Jeremy BrowneTauntonLDem (front bench)absent
Richard Younger-RossTeignbridgeLDem (front bench)absent
David WrightTelfordLabno
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)aye
Mark PritchardThe WrekinCon (front bench)aye
Andrew MacKinlayThurrockLab (minister)no
Angela BrowningTiverton and HonitonCon (front bench)aye
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)aye
Sadiq KhanTootingLab (minister)no
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)absent
Paul MurphyTorfaenLab (minister)no
Geoffrey CoxTorridge and West DevonConaye
Anthony SteenTotnesCon (front bench)no
David LammyTottenhamLab (minister)no
Matthew TaylorTruro and St AustellLDemabsent
Greg ClarkTunbridge WellsCon (front bench)aye
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)absent
David ClellandTyne BridgeLab (minister)no
Alan CampbellTynemouthLab (minister)no
Angela WatkinsonUpminsterCon (front bench)aye
David SimpsonUpper BannDUP (front bench)absent
John RandallUxbridgeCon (front bench)tellaye
Chris RuaneVale of ClwydLabno
John SmithVale of GlamorganLab (minister)no
Anne McIntoshVale of YorkCon (front bench)aye
Kate HoeyVauxhallLabno
Mary CreaghWakefieldLab (minister)no
Angela EagleWallaseyLab (minister)no
David WinnickWalsall NorthLab (minister)no
Bruce GeorgeWalsall SouthLababsent
Neil GerrardWalthamstowLab (minister)no
Denis MurphyWansbeckLabno
Dan NorrisWansdykeLab (minister)no
Ed VaizeyWantageCon (front bench)aye
John SpellarWarleyLababsent
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)absent
Helen SouthworthWarrington SouthLab (minister)no
James PlaskittWarwick and LeamingtonLab (minister)no
Claire WardWatfordLab (minister)no
Bob BlizzardWaveneyLababsent
Charles HendryWealdenCon (front bench)aye
Mike HallWeaver ValeLab (minister)no
Peter BoneWellingboroughCon (front bench)aye
David Heathcoat-AmoryWellsCon (front bench)aye
Grant ShappsWelwyn HatfieldCon (front bench)aye
John HealeyWentworthLab (minister)no
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)absent
Tom WatsonWest Bromwich EastLab (minister)no
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)no
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)absent
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)aye
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)aye
John McFallWest DunbartonshireLab (minister)no
Lyn BrownWest HamLabno
Rosie CooperWest LancashireLab (minister)no
Richard SpringWest SuffolkCon (front bench)aye
Pat DohertyWest TyroneSFabsent
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)absent
Andrew MurrisonWestburyCon (front bench)aye
Tim FarronWestmorland and LonsdaleLDem (front bench)absent
John PenroseWeston-Super-MareCon (front bench)aye
Neil TurnerWiganLabno
Stephen HammondWimbledonCon (front bench)aye
Mark OatenWinchesterLDem (front bench)absent
Adam AfriyieWindsorCon (front bench)aye
Ben ChapmanWirral SouthLab (minister)no
Stephen HesfordWirral WestLabno
David CameronWitneyCon (front bench)aye
Humfrey MalinsWokingCon (front bench)aye
John RedwoodWokinghamConaye
Ken PurchaseWolverhampton North EastLab (minister)no
Pat McFaddenWolverhampton South EastLabno
Rob MarrisWolverhampton South WestLab (minister)no
Liam FoxWoodspringCon (front bench)aye
Michael FosterWorcesterLabno
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)no
Barbara KeeleyWorsleyLab (minister)no
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)aye
Ian LucasWrexhamLabno
Paul GoodmanWycombeCon (front bench)aye
Richard TaylorWyre ForestIndependent (front bench)absent
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLab (minister)no
David LawsYeovilLDem (front bench)absent
Albert OwenYnys MônLabno

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive