Electoral Administration Bill — New Clause 2 — Registration Officers: General Duty — 11 Jan 2006 at 17:45

I beg to move, That the clause be read a Second time.

Question put, That the clause be read a Second time:-

The House divided: Ayes 237, Noes 310.

Debate in Parliament | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (No)Minority (Aye)BothTurnout
Con0 168085.7%
DUP0 7077.8%
Independent0 1050.0%
Lab310 (+2 tell) 0088.4%
LDem0 54 (+2 tell)090.3%
PC0 1033.3%
SNP0 60100.0%
Total:310 237087.3%

All MPs Eligible to Vote - sorted by name

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLabno
Gerry AdamsBelfast WestSFabsent
Adam AfriyieWindsorCon (front bench)aye
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLab (minister)no
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)no
Peter AinsworthEast SurreyCon (front bench)aye
Danny AlexanderInverness, Nairn, Badenoch and StrathspeyLDem (front bench)aye
Douglas AlexanderPaisley and Renfrewshire SouthLab (minister)no
Graham AllenNottingham NorthLabno
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)aye
Michael AncramDevizesConaye
David AndersonBlaydonLab (minister)no
Janet AndersonRossendale and DarwenLab (minister)no
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)aye
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLab (minister)no
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLab (minister)no
Peter AtkinsonHexhamConaye
Ian AustinDudley NorthLabno
John AustinErith and ThamesmeadLab (minister)no
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)aye
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)no
Vera BairdRedcarLab (minister)no
Norman BakerLewesLDem (front bench)aye
Tony BaldryBanburyConaye
Edward BallsNormantonLabno
Gordon BanksOchil and South PerthshireLab (minister)no
Gregory BarkerBexhill and BattleCon (front bench)aye
Celia BarlowHoveLab (minister)absent
John BaronBillericayCon (front bench)aye
John BarrettEdinburgh WestLDem (front bench)aye
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)no
John BattleLeeds WestLab (minister)no
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)no
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)no
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)no
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)aye
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)no
Henry BellinghamNorth West NorfolkCon (front bench)aye
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)absent
Joe BentonBootleLab (minister)absent
Richard BenyonNewburyCon (front bench)aye
John BercowBuckinghamwhilst Con (front bench)aye
Paul BeresfordMole ValleyConaye
Roger BerryKingswoodLab (minister)no
Clive BettsSheffield, AttercliffeLabno
Brian BinleyNorthampton SouthConaye
Liz BlackmanErewashLab (minister)no
Roberta Blackman-WoodsCity of DurhamLab (minister)no
Tony BlairSedgefieldLab (minister)absent
Hazel BlearsSalfordLab (minister)absent
Bob BlizzardWaveneyLab (minister)no
David BlunkettSheffield, BrightsideLababsent
Crispin BluntReigateCon (front bench)aye
Peter BoneWellingboroughCon (front bench)aye
David BorrowSouth RibbleLab (minister)no
Tim BoswellDaventryCon (front bench)aye
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)aye
Ben BradshawExeterLab (minister)no
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)aye
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)aye
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)aye
Colin BreedSouth East CornwallLDem (front bench)absent
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)no
James BrokenshireHornchurchConabsent
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)aye
Gordon BrownKirkcaldy and CowdenbeathLab (minister)absent
Lyn BrownWest HamLabno
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLabno
Russell BrownDumfries and GallowayLab (minister)no
Des BrowneKilmarnock and LoudounLab (minister)no
Jeremy BrowneTauntonLDem (front bench)aye
Angela BrowningTiverton and HonitonCon (front bench)aye
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)aye
Chris BryantRhonddaLab (minister)no
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLab (minister)no
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLab (minister)no
Colin BurgonElmetLab (minister)no
Andy BurnhamLeighLab (minister)no
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)aye
David BurrowesEnfield, SouthgateConabsent
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)aye
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)aye
Lorely BurtSolihullLDem (front bench)aye
Dawn ButlerBrent SouthLab (minister)no
John ButterfillBournemouth WestCon (front bench)aye
Stephen ByersNorth TynesideLabno
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLab (minister)absent
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)aye
Richard CabornSheffield CentralLab (minister)no
David CairnsInverclydeLab (minister)no
David CameronWitneyCon (front bench)aye
Alan CampbellTynemouthLab (minister)tellno
Gregory CampbellEast LondonderryDUP (front bench)aye
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)aye
Ronnie CampbellBlyth ValleyLab (minister)no
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)aye
Douglas CarswellHarwichCon (front bench)absent
Bill CashStoneCon (front bench)aye
Martin CatonGowerLab (minister)no
Ian CawseyBrigg and GooleLab (minister)no
Colin ChallenMorley and RothwellLab (minister)absent
Ben ChapmanWirral SouthLab (minister)absent
David ChaytorBury NorthLab (minister)no
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)aye
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLab (minister)no
James ClappisonHertsmereCon (front bench)absent
Greg ClarkTunbridge WellsCon (front bench)aye
Katy ClarkNorth Ayrshire and ArranLab (minister)no
Paul ClarkGillinghamLab (minister)no
Charles ClarkeNorwich SouthLab (minister)absent
Kenneth ClarkeRushcliffeConabsent
Tom ClarkeCoatbridge, Chryston and BellshillLabno
Nick CleggSheffield, HallamLDem (front bench)aye
David ClellandTyne BridgeLab (minister)no
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldCon (front bench)aye
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)absent
Vernon CoakerGedlingLab (minister)no
Ann CoffeyStockportLab (minister)no
Harry CohenLeyton and WansteadLab (minister)no
Michael ConnartyLinlithgow and East FalkirkLab (minister)no
Derek ConwayOld Bexley and Sidcupwhilst Con (front bench)absent
Frank CookStockton NorthLab (minister)no
Rosie CooperWest LancashireLab (minister)no
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)no
Jeremy CorbynIslington NorthLabno
Patrick CormackSouth StaffordshireCon (front bench)aye
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)absent
Geoffrey CoxTorridge and West DevonConabsent
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireCon (front bench)aye
David CrausbyBolton North EastLab (minister)no
Mary CreaghWakefieldLab (minister)no
Jon CruddasDagenhamLabno
Ann CryerKeighleyLab (minister)absent
John CummingsEasingtonLab (minister)no
Jim CunninghamCoventry SouthLab (minister)no
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)no
David CurrySkipton and RiponCon (front bench)aye
Claire Curtis-ThomasCrosbyLab (minister)no
Alistair DarlingEdinburgh South WestLab (minister)no
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)aye
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)no
Ian DavidsonGlasgow South WestLab (minister)no
David DaviesMonmouthCon (front bench)aye
Philip DaviesShipleyConaye
Quentin DaviesGrantham and Stamfordwhilst Con (front bench)aye
David DavisHaltemprice and HowdenCon (front bench)aye
Janet DeanBurtonLab (minister)no
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)no
Jim DevineLivingstonLabno
Parmjit DhandaGloucesterLab (minister)absent
Andrew DismoreHendonLab (minister)no
Jonathan DjanoglyHuntingdonCon (front bench)aye
Jim DobbinHeywood and MiddletonLab (minister)no
Frank DobsonHolborn and St PancrasLab (minister)no
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)aye
Pat DohertyWest TyroneSFabsent
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyDUP (front bench)aye
Brian H DonohoeCentral AyrshireLab (minister)no
Frank DoranAberdeen NorthLab (minister)no
Stephen DorrellCharnwoodConaye
Nadine DorriesMid BedfordshireConaye
Jim DowdLewisham WestLab (minister)no
David DrewStroudLab (minister)no
James DuddridgeRochford and Southend EastCon (front bench)aye
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)aye
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenConaye
Philip DunneLudlowCon (front bench)aye
Gwyneth DunwoodyCrewe and NantwichLab (minister)no
Mark DurkanFoyleSDLP (front bench)absent
Angela EagleWallaseyLab (minister)no
Maria EagleLiverpool, GarstonLab (minister)no
Clive EffordElthamLab (minister)no
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)no
Tobias EllwoodBournemouth EastCon (front bench)aye
Natascha EngelNorth East DerbyshireLab (minister)no
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLab (minister)no
Bill EtheringtonSunderland NorthLabno
Nigel EvansRibble ValleyConaye
David EvennettBexleyheath and CrayfordCon (front bench)aye
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)aye
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)aye
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLabno
Tim FarronWestmorland and LonsdaleLDem (front bench)absent
Lynne FeatherstoneHornsey and Wood GreenLDem (front bench)aye
Frank FieldBirkenheadLab (minister)no
Mark FieldCities of London and WestminsterCon (front bench)aye
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLabno
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLab (minister)no
Rob FlelloStoke-on-Trent SouthLab (minister)no
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)no
Paul FlynnNewport WestLabno
Barbara FollettStevenageLab (minister)absent
Eric ForthBromley and ChislehurstCon (front bench)aye
Don FosterBathLDem (front bench)aye
Michael FosterWorcesterLab (minister)no
Michael Jabez FosterHastings and RyeLab (minister)no
Liam FoxWoodspringCon (front bench)absent
Hywel FrancisAberavonLab (minister)absent
Mark FrancoisRayleighCon (front bench)aye
Christopher FraserSouth West NorfolkCon (front bench)aye
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)aye
George GallowayBethnal Green and BowRespectabsent
Mike GapesIlford SouthLab (minister)no
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)no
Edward GarnierHarboroughCon (front bench)absent
David GaukeSouth West HertfordshireCon (front bench)absent
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)absent
Bruce GeorgeWalsall SouthLabno
Neil GerrardWalthamstowLab (minister)no
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)aye
Ian GibsonNorwich NorthLab (minister)no
Sandra GidleyRomseyLDem (front bench)aye
Michelle GildernewFermanagh and South TyroneSFabsent
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)aye
Linda GilroyPlymouth, SuttonLab (minister)no
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLababsent
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLab (minister)no
Julia GoldsworthyFalmouth and CamborneLDem (front bench)aye
Helen GoodmanBishop AucklandLab (minister)no
Paul GoodmanWycombeCon (front bench)absent
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)aye
Michael GoveSurrey HeathCon (front bench)aye
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)aye
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)aye
Damian GreenAshfordCon (front bench)aye
Justine GreeningPutneyCon (front bench)aye
John GreenwayRyedaleConaye
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)aye
Nia GriffithLlanelliLab (minister)no
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLab (minister)no
John GroganSelbyLab (minister)no
John GummerSuffolk CoastalConaye
Andrew GwynneDenton and ReddishLab (minister)no
William HagueRichmond (Yorks)Con (front bench)aye
Peter HainNeathLab (minister)absent
Mike HallWeaver ValeLab (minister)no
Patrick HallBedfordLab (minister)no
David HamiltonMidlothianLab (minister)no
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)no
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)aye
Stephen HammondWimbledonCon (front bench)aye
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)aye
Greg HandsHammersmith and FulhamConaye
David HansonDelynLab (minister)no
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)no
Mark HarperForest of DeanCon (front bench)aye
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDem (front bench)aye
Tom HarrisGlasgow SouthLab (minister)no
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)aye
Alan HaselhurstSaffron Waldenwhilst Deputy Speaker (front bench)absent
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)no
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)aye
Sylvia HealHalesowen and Rowley Regiswhilst Deputy Speakerabsent
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)aye
John HealeyWentworthLab (minister)no
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)aye
David Heathcoat-AmoryWellsCon (front bench)aye
John HemmingBirmingham, YardleyLDem (front bench)aye
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLabno
Mark HendrickPrestonLab (minister)no
Charles HendryWealdenCon (front bench)aye
Stephen HepburnJarrowLab (minister)no
John HeppellNottingham EastLab (minister)no
Nick HerbertArundel and South DownsCon (front bench)aye
Sylvia HermonNorth DownUUP (front bench)absent
Stephen HesfordWirral WestLab (minister)no
Patricia HewittLeicester WestLab (minister)no
David HeyesAshton-under-LyneLabno
Keith HillStreathamLab (minister)no
Meg HillierHackney South and ShoreditchLab (minister)no
Mark HobanFarehamCon (front bench)aye
Margaret HodgeBarkingLab (minister)no
Sharon HodgsonGateshead East and Washington WestLab (minister)no
Kate HoeyVauxhallLabno
Douglas HoggSleaford and North HykehamConaye
Philip HolloboneKetteringConaye
Adam HollowayGraveshamConabsent
Paul HolmesChesterfieldLDem (front bench)aye
Jimmy HoodLanark and Hamilton EastLab (minister)no
Geoff HoonAshfieldLab (minister)no
Phil HopeCorbyLab (minister)absent
Kelvin HopkinsLuton NorthLabno
John HoramOrpingtonCon (front bench)aye
Martin HorwoodCheltenhamLDemaye
Stewart HosieDundee EastSNP (front bench)aye
Michael HowardFolkestone and HytheConaye
David HowarthCambridgeLDem (front bench)aye
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLab (minister)no
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)aye
Kim HowellsPontypriddLab (minister)no
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)absent
Beverley HughesStretford and UrmstonLab (minister)no
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)aye
Christopher HuhneEastleighLDem (front bench)aye
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLab (minister)no
Jeremy HuntSouth West SurreyCon (front bench)aye
Mark HunterCheadleLDem (front bench)aye
Nick HurdRuislip - NorthwoodCon (front bench)aye
John HuttonBarrow and FurnessLab (minister)no
Brian IddonBolton South EastLab (minister)no
Eric IllsleyBarnsley CentralLab (minister)no
Adam IngramEast Kilbride, Strathaven and LesmahagowLab (minister)no
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)no
Michael JackFyldeCon (front bench)aye
Glenda JacksonHampstead and HighgateLabno
Stewart JacksonPeterboroughCon (front bench)absent
Siân JamesSwansea EastLab (minister)no
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)aye
Brian JenkinsTamworthLab (minister)no
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLab (minister)no
Boris JohnsonHenleyCon (front bench)aye
Diana R. JohnsonKingston upon Hull NorthLab (minister)no
David JonesClwyd WestCon (front bench)aye
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)no
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)no
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLab (minister)no
Martyn JonesClwyd SouthLab (minister)no
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)absent
Eric JoyceFalkirkLab (minister)no
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)no
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamCon (front bench)aye
Sally KeebleNorthampton NorthLab (minister)no
Barbara KeeleyWorsleyLabno
Alan KeenFeltham and HestonLab (minister)no
Ann KeenBrentford and IsleworthLab (minister)absent
Paul KeetchHerefordLDem (front bench)aye
Ruth KellyBolton WestLab (minister)no
Fraser KempHoughton and Washington EastLabno
Charles KennedyRoss, Skye and LochaberLDemabsent
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLab (minister)no
Robert KeySalisburyCon (front bench)aye
Piara S KhabraEaling, SouthallLab (minister)no
Sadiq KhanTootingLab (minister)no
David KidneyStaffordLab (minister)no
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLabno
Julie KirkbrideBromsgroveCon (front bench)aye
Greg KnightEast YorkshireCon (front bench)aye
Jim KnightSouth DorsetLab (minister)no
Susan KramerRichmond ParkLDem (front bench)aye
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLab (minister)no
Stephen LadymanSouth ThanetLab (minister)absent
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)aye
Jacqui LaitBeckenhamCon (front bench)aye
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)aye
David LammyTottenhamLab (minister)no
Mark LancasterNorth East Milton KeynesConaye
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)aye
Peter LawBlaenau GwentIndependentabsent
David LawsYeovilLDem (front bench)aye
Bob LaxtonDerby NorthLababsent
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLabno
John LeechManchester, WithingtonLDem (front bench)aye
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)aye
David LepperBrighton, PavilionLab (minister)no
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)aye
Tom LevittHigh PeakLab (minister)no
Ivan LewisBury SouthLab (minister)no
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)aye
Ian Liddell-GraingerBridgwaterConaye
David LidingtonAylesburyCon (front bench)aye
Peter LilleyHitchin and HarpendenConabsent
Martin LintonBatterseaLab (minister)no
Tony LloydManchester CentralLabno
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)absent
Michael LordCentral Suffolk and North Ipswichwhilst Deputy Speaker (front bench)absent
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)absent
Andrew LoveEdmontonLab (minister)no
Ian LucasWrexhamLab (minister)no
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)aye
John MacDougallGlenrothesLab (minister)no
Andrew MacKayBracknellCon (front bench)aye
Andrew MacKinlayThurrockLab (minister)no
David MacleanPenrith and The BorderCon (front bench)absent
Angus MacNeilNa h-Eileanan an IarSNP (front bench)aye
Denis MacShaneRotherhamLabno
Fiona MactaggartSloughLab (minister)no
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLab (minister)absent
Anne MainSt AlbansConaye
Shahid MalikDewsburyLab (minister)no
Humfrey MalinsWokingCon (front bench)aye
Judy MallaberAmber ValleyLab (minister)no
John MannBassetlawLab (minister)no
John MaplesStratford-on-AvonCon (front bench)aye
Rob MarrisWolverhampton South WestLab (minister)no
Gordon MarsdenBlackpool SouthLabno
David MarshallGlasgow EastLab (minister)no
Robert Marshall-AndrewsMedwayLababsent
Michael MartinGlasgow North Eastwhilst Speaker (front bench)absent
Eric MartlewCarlisleLab (minister)no
Michael MatesEast HampshireCon (front bench)aye
Francis MaudeHorshamCon (front bench)absent
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)aye
Thomas McAvoyRutherglen and Hamilton WestLab (minister)no
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLab (minister)no
Chris McCaffertyCalder ValleyLabno
Kerry McCarthyBristol EastLab (minister)no
Sarah McCarthy-FryPortsmouth NorthLab (minister)no
Ian McCartneyMakerfieldLab (minister)no
William McCreaSouth AntrimDUP (front bench)absent
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)no
Alasdair McDonnellBelfast SouthSDLP (front bench)absent
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLabno
Pat McFaddenWolverhampton South EastLabno
John McFallWest DunbartonshireLab (minister)no
Jim McGovernDundee WestLab (minister)no
Eddie McGradySouth DownSDLPabsent
Martin McGuinnessMid UlsterSFabsent
Anne McGuireStirlingLab (minister)no
Anne McIntoshVale of YorkCon (front bench)aye
Shona McIsaacCleethorpesLab (minister)no
Ann McKechinGlasgow NorthLab (minister)no
Rosemary McKennaCumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch EastLab (minister)no
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)aye
Tony McNultyHarrow EastLab (minister)no
Michael MeacherOldham West and RoytonLababsent
Alan MealeMansfieldLabno
Patrick MercerNewarkCon (front bench)aye
Gillian MerronLincolnLab (minister)no
Alun MichaelCardiff South and PenarthLab (minister)no
Alan MilburnDarlingtonLabno
David MilibandSouth ShieldsLab (minister)absent
Ed MilibandDoncaster NorthLabno
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)no
Maria MillerBasingstokeCon (front bench)aye
Anne MiltonGuildfordCon (front bench)aye
Andrew MitchellSutton ColdfieldCon (front bench)aye
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)absent
Anne MoffatEast LothianLab (minister)no
Laura MoffattCrawleyLabno
Chris MoleIpswichLab (minister)no
Madeleine MoonBridgendLab (minister)absent
Michael MooreBerwickshire, Roxburgh and SelkirkLDem (front bench)aye
Margaret MoranLuton SouthLab (minister)no
Jessica MordenNewport EastLab (minister)no
Julie MorganCardiff NorthLab (minister)no
Elliot MorleyScunthorpeLab (minister)no
Malcolm MossNorth East CambridgeshireCon (front bench)absent
Kali MountfordColne ValleyLab (minister)no
George MudieLeeds EastLab (minister)no
Greg MulhollandLeeds North WestLDem (front bench)aye
Chris MullinSunderland SouthLabno
David MundellDumfriesshire, Clydesdale and TweeddaleCon (front bench)aye
Meg MunnSheffield, HeeleyLab (minister)no
Conor MurphyNewry and ArmaghSFabsent
Denis MurphyWansbeckLabno
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)no
Paul MurphyTorfaenLab (minister)absent
Andrew MurrisonWestburyCon (front bench)aye
Doug NaysmithBristol North WestLab (minister)no
Brooks NewmarkBraintreeCon (front bench)absent
Dan NorrisWansdykeLab (minister)no
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)no
Stephen O'BrienEddisburyCon (front bench)aye
Edward O'HaraKnowsley SouthLab (minister)absent
Mark OatenWinchesterLDem (front bench)aye
Bill OlnerNuneatonLab (minister)no
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDem (front bench)absent
George OsborneTattonCon (front bench)aye
Sandra OsborneAyr, Carrick and CumnockLab (minister)no
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)aye
Albert OwenYnys MônLabno
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)absent
Ian PaisleyNorth AntrimDUP (front bench)absent
Nick PalmerBroxtoweLab (minister)no
Owen PatersonNorth ShropshireCon (front bench)aye
Ian PearsonDudley SouthLab (minister)absent
Andrew PellingCroydon Centralwhilst Conaye
Mike PenningHemel HempsteadCon (front bench)aye
John PenroseWeston-Super-MareCon (front bench)aye
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)aye
James PlaskittWarwick and LeamingtonLab (minister)no
Greg PopeHyndburnLab (minister)no
Steve PoundEaling NorthLab (minister)no
Bridget PrenticeLewisham EastLab (minister)no
Gordon PrenticePendleLab (minister)no
John PrescottKingston upon Hull EastLab (minister)absent
Adam PriceCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)absent
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)no
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)aye
Mark PritchardThe WrekinCon (front bench)aye
Gwyn ProsserDoverLab (minister)no
John PughSouthportLDem (front bench)aye
Ken PurchaseWolverhampton North EastLab (minister)no
James PurnellStalybridge and HydeLab (minister)no
Bill RammellHarlowLab (minister)absent
John RandallUxbridgeCon (front bench)aye
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLabno
John RedwoodWokinghamConaye
Andy ReedLoughboroughLab (minister)no
Jamie ReedCopelandLab (minister)no
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)aye
John ReidAirdrie and ShottsLab (minister)no
Malcolm RifkindKensington and ChelseaConabsent
Linda RiordanHalifaxLab (minister)no
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)aye
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)aye
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentCon (front bench)aye
John RobertsonGlasgow North WestLab (minister)no
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)aye
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabno
Iris RobinsonStrangfordDUPaye
Peter RobinsonBelfast EastDUPaye
Dan RogersonNorth CornwallLDem (front bench)absent
Terry RooneyBradford NorthLab (minister)no
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)aye
Paul RowenRochdaleLDem (front bench)aye
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)no
Chris RuaneVale of ClwydLab (minister)no
Joan RuddockLewisham, DeptfordLab (minister)no
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)aye
Bob RussellColchesterLDem (front bench)aye
Christine RussellCity of ChesterLab (minister)no
Joan RyanEnfield NorthLab (minister)no
Alex SalmondBanff and BuchanSNP (front bench)aye
Martin SalterReading WestLabno
Adrian SandersTorbayLDemaye
Mohammad SarwarGlasgow CentralLab (minister)no
Lee ScottIlford NorthCon (front bench)aye
Alison SeabeckPlymouth, DevonportLab (minister)no
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)aye
Grant ShappsWelwyn HatfieldCon (front bench)aye
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLab (minister)no
Barry SheermanHuddersfieldLab (minister)no
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)absent
Jim SheridanPaisley and Renfrewshire NorthLab (minister)no
Clare ShortBirmingham, Ladywoodwhilst Labno
Mark SimmondsBoston and SkegnessCon (front bench)aye
Siôn SimonBirmingham, ErdingtonLab (minister)no
Alan SimpsonNottingham SouthLababsent
David SimpsonUpper BannDUP (front bench)aye
Keith SimpsonMid NorfolkCon (front bench)aye
Marsha SinghBradford WestLab (minister)absent
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)no
Andrew SlaughterEaling, Acton and Shepherd's BushLab (minister)no
Andrew SmithOxford EastLabno
Angela SmithBasildonLab (minister)no
Angela SmithSheffield, HillsboroughLab (minister)no
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLabno
Jacqui SmithRedditchLab (minister)no
John SmithVale of GlamorganLab (minister)no
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)aye
Anne SnelgroveSouth SwindonLab (minister)no
Nicholas SoamesMid SussexConaye
Peter SoulsbyLeicester SouthLab (minister)no
Helen SouthworthWarrington SouthLab (minister)no
John SpellarWarleyLabno
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)aye
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)aye
Bob SpinkCastle Pointwhilst Con (front bench)aye
Richard SpringWest SuffolkCon (front bench)absent
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)aye
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLab (minister)no
Anthony SteenTotnesCon (front bench)absent
Ian StewartEcclesLab (minister)no
Howard StoateDartfordLab (minister)no
Gavin StrangEdinburgh EastLabno
Jack StrawBlackburnLab (minister)absent
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)aye
Graham StringerManchester, BlackleyLab (minister)no
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)no
Graham StuartBeverley and HoldernessConaye
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)aye
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)no
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)aye
Jo SwinsonEast DunbartonshireLDem (front bench)tellaye
Hugo SwireEast DevonCon (front bench)aye
Robert SymsPooleCon (front bench)aye
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)no
Peter TapsellLouth and HorncastleConaye
Dari TaylorStockton SouthLab (minister)no
David TaylorNorth West LeicestershireLab (minister)no
Ian TaylorEsher and WaltonConaye
Matthew TaylorTruro and St AustellLDemaye
Richard TaylorWyre ForestIndependent (front bench)aye
Sarah TeatherBrent EastLDem (front bench)aye
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)no
Emily ThornberryIslington South and FinsburyLab (minister)no
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)aye
Stephen TimmsEast HamLab (minister)no
Paddy TippingSherwoodLab (minister)no
Mark ToddSouth DerbyshireLab (minister)no
Don TouhigIslwynLab (minister)absent
David TredinnickBosworthConabsent
Jon TrickettHemsworthLab (minister)no
Paul TruswellPudseyLabno
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)aye
Desmond TurnerBrighton, KemptownLab (minister)no
Neil TurnerWiganLab (minister)no
Derek TwiggHaltonLab (minister)no
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)aye
Kitty UssherBurnleyLab (minister)no
Ed VaizeyWantageConaye
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireCon (front bench)aye
Keith VazLeicester EastLabno
Peter ViggersGosportCon (front bench)absent
Theresa VilliersChipping BarnetCon (front bench)aye
Rudi VisFinchley and Golders GreenLabno
Charles WalkerBroxbourneCon (front bench)aye
Ben WallaceLancaster and WyreCon (front bench)aye
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)no
Robert WalterNorth DorsetConaye
Lynda WalthoStourbridgeLab (minister)no
Claire WardWatfordLab (minister)no
Robert WareingLiverpool, West Derbywhilst Labno
Nigel WatersonEastbourneCon (front bench)aye
Angela WatkinsonUpminsterCon (front bench)aye
Tom WatsonWest Bromwich EastLab (minister)tellno
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)absent
Steve WebbNorthavonLDem (front bench)aye
Michael WeirAngusSNP (front bench)aye
Alan WhiteheadSouthampton, TestLabno
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordCon (front bench)aye
Malcolm WicksCroydon NorthLab (minister)no
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdCon (front bench)aye
Bill WigginLeominsterCon (front bench)aye
David WillettsHavantCon (front bench)aye
Alan WilliamsSwansea WestLab (minister)no
Betty WilliamsConwyLabno
Hywel WilliamsCaernarfonPC (front bench)aye
Mark WilliamsCeredigionLDem (front bench)aye
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)tellaye
Stephen WilliamsBristol WestLDem (front bench)aye
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDem (front bench)aye
Jennifer WillottCardiff CentralLDem (front bench)aye
Michael WillsNorth SwindonLabno
David WilshireSpelthorneCon (front bench)aye
Rob WilsonReading EastCon (front bench)aye
Sammy WilsonEast AntrimDUP (front bench)aye
David WinnickWalsall NorthLab (minister)no
Ann WintertonCongletonCon (front bench)absent
Nicholas WintertonMacclesfieldCon (front bench)absent
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)no
Pete WishartPerth and North PerthshireSNP (front bench)aye
Mike WoodBatley and SpenLabno
Shaun WoodwardSt Helens SouthLab (minister)no
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLab (minister)no
Anthony D WrightGreat YarmouthLab (minister)no
David WrightTelfordLab (minister)no
Iain WrightHartlepoolLab (minister)no
Jeremy WrightRugby and KenilworthConaye
Tony WrightCannock ChaseLab (minister)no
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLab (minister)no
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)aye
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)aye
Richard Younger-RossTeignbridgeLDem (front bench)aye

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive