Housing Corporation (Delegation) Etc. Bill (Programme) — 25 Apr 2006 at 17:35

Motion made, and Question put forthwith, pursuant to Standing Order No. 83A(6) (Programme motions),

That the following provisions shall apply to the Housing Corporation (Delegation) etc. Bill:

Committal

(1) The Bill shall be committed to a Standing Committee.

Proceedings in Standing Committee

(2) Proceedings in the Standing Committee shall (so far as not previously concluded) be brought to a conclusion on Tuesday 9th May 2006.
(3) The Standing Committee shall have leave to sit twice on the first day on which it meets.

Consideration and Third Reading

(4) Proceedings on consideration shall (so far as not previously concluded) be brought to a conclusion one hour before the moment of interruption on the day on which those proceedings are commenced.
(5) Proceedings on Third Reading shall (so far as not previously concluded) be brought to a conclusion at the moment of interruption on that day.
(6) Standing Order No. 83B (Programming committees) shall not apply to proceedings on consideration and Third Reading.

Other proceedings

(7) Any other proceedings on the Bill (including any proceedings on consideration of Lords Amendments or on any further Messages from the Lords) may be programmed.- [Mr. Heppell.]

The House divided: Ayes 322, Noes 107.

Debate in Parliament | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (Aye)Minority (No)BothTurnout
Con0 99 (+2 tell)051.5%
DUP0 5055.6%
Lab274 (+2 tell) 0078.2%
LDem47 0074.6%
PC0 2066.7%
SDLP1 0033.3%
UUP0 10100.0%
Total:322 107068.9%

All MPs Eligible to Vote - sorted by name

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLabaye
Gerry AdamsBelfast WestSFabsent
Adam AfriyieWindsorCon (front bench)absent
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLab (minister)aye
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)aye
Peter AinsworthEast SurreyCon (front bench)absent
Danny AlexanderInverness, Nairn, Badenoch and StrathspeyLDem (front bench)aye
Douglas AlexanderPaisley and Renfrewshire SouthLab (minister)aye
Graham AllenNottingham NorthLabaye
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)no
Michael AncramDevizesCon (front bench)no
David AndersonBlaydonLab (minister)aye
Janet AndersonRossendale and DarwenLab (minister)aye
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)absent
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLab (minister)aye
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLab (minister)aye
Peter AtkinsonHexhamConno
Ian AustinDudley NorthLabaye
John AustinErith and ThamesmeadLab (minister)absent
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)absent
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)aye
Vera BairdRedcarLab (minister)aye
Norman BakerLewesLDemabsent
Tony BaldryBanburyConno
Edward BallsNormantonLabaye
Gordon BanksOchil and South PerthshireLab (minister)aye
Gregory BarkerBexhill and BattleCon (front bench)no
Celia BarlowHoveLab (minister)aye
John BaronBillericayCon (front bench)absent
John BarrettEdinburgh WestLDem (front bench)aye
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)aye
John BattleLeeds WestLab (minister)aye
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)aye
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)aye
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)aye
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)aye
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)absent
Henry BellinghamNorth West NorfolkCon (front bench)absent
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)aye
Joe BentonBootleLab (minister)absent
Richard BenyonNewburyCon (front bench)absent
John BercowBuckinghamwhilst Con (front bench)no
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)absent
Roger BerryKingswoodLab (minister)aye
Clive BettsSheffield, AttercliffeLab (minister)aye
Brian BinleyNorthampton SouthCon (front bench)no
Liz BlackmanErewashLab (minister)aye
Roberta Blackman-WoodsCity of DurhamLab (minister)aye
Tony BlairSedgefieldLab (minister)absent
Hazel BlearsSalfordLab (minister)aye
Bob BlizzardWaveneyLab (minister)aye
David BlunkettSheffield, BrightsideLabaye
Crispin BluntReigateCon (front bench)absent
Peter BoneWellingboroughCon (front bench)no
David BorrowSouth RibbleLab (minister)aye
Tim BoswellDaventryCon (front bench)no
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)absent
Ben BradshawExeterLab (minister)aye
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)no
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)aye
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)absent
Colin BreedSouth East CornwallLDem (front bench)aye
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)aye
James BrokenshireHornchurchCon (front bench)no
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)aye
Gordon BrownKirkcaldy and CowdenbeathLab (minister)absent
Lyn BrownWest HamLab (minister)aye
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLabaye
Russell BrownDumfries and GallowayLab (minister)absent
Des BrowneKilmarnock and LoudounLab (minister)aye
Jeremy BrowneTauntonLDem (front bench)absent
Angela BrowningTiverton and HonitonCon (front bench)no
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)aye
Chris BryantRhonddaLab (minister)aye
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLababsent
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLab (minister)aye
Colin BurgonElmetLab (minister)aye
Andy BurnhamLeighLab (minister)aye
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)no
David BurrowesEnfield, SouthgateCon (front bench)no
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)aye
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)no
Lorely BurtSolihullLDem (front bench)aye
Dawn ButlerBrent SouthLab (minister)absent
John ButterfillBournemouth WestCon (front bench)absent
Stephen ByersNorth TynesideLababsent
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLab (minister)aye
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)absent
Richard CabornSheffield CentralLab (minister)absent
David CairnsInverclydeLab (minister)aye
David CameronWitneyCon (front bench)absent
Alan CampbellTynemouthLab (minister)tellaye
Gregory CampbellEast LondonderryDUP (front bench)absent
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)aye
Ronnie CampbellBlyth ValleyLab (minister)absent
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)absent
Douglas CarswellHarwichCon (front bench)no
Bill CashStoneCon (front bench)absent
Martin CatonGowerLab (minister)aye
Ian CawseyBrigg and GooleLab (minister)aye
Colin ChallenMorley and RothwellLab (minister)aye
Ben ChapmanWirral SouthLab (minister)absent
David ChaytorBury NorthLab (minister)aye
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)no
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLab (minister)aye
James ClappisonHertsmereCon (front bench)absent
Greg ClarkTunbridge WellsCon (front bench)no
Katy ClarkNorth Ayrshire and ArranLab (minister)aye
Paul ClarkGillinghamLab (minister)aye
Charles ClarkeNorwich SouthLab (minister)absent
Kenneth ClarkeRushcliffeCon (front bench)absent
Tom ClarkeCoatbridge, Chryston and BellshillLabaye
Nick CleggSheffield, HallamLDem (front bench)absent
David ClellandTyne BridgeLab (minister)aye
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldCon (front bench)no
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)aye
Vernon CoakerGedlingLab (minister)aye
Ann CoffeyStockportLab (minister)aye
Harry CohenLeyton and WansteadLab (minister)aye
Michael ConnartyLinlithgow and East FalkirkLab (minister)aye
Derek ConwayOld Bexley and Sidcupwhilst Con (front bench)no
Frank CookStockton NorthLab (minister)aye
Rosie CooperWest LancashireLab (minister)aye
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)aye
Jeremy CorbynIslington NorthLababsent
Patrick CormackSouth StaffordshireCon (front bench)absent
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)aye
Geoffrey CoxTorridge and West DevonConabsent
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireCon (front bench)no
David CrausbyBolton North EastLab (minister)aye
Mary CreaghWakefieldLab (minister)aye
Jon CruddasDagenhamLabaye
Ann CryerKeighleyLab (minister)absent
John CummingsEasingtonLab (minister)absent
Jim CunninghamCoventry SouthLab (minister)aye
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)aye
David CurrySkipton and RiponCon (front bench)absent
Claire Curtis-ThomasCrosbyLab (minister)aye
Alistair DarlingEdinburgh South WestLab (minister)aye
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)aye
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)absent
Ian DavidsonGlasgow South WestLab (minister)aye
David DaviesMonmouthCon (front bench)absent
Philip DaviesShipleyCon (front bench)no
Quentin DaviesGrantham and Stamfordwhilst Con (front bench)no
David DavisHaltemprice and HowdenCon (front bench)absent
Janet DeanBurtonLab (minister)absent
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)absent
Jim DevineLivingstonLab (minister)aye
Parmjit DhandaGloucesterLab (minister)aye
Andrew DismoreHendonLab (minister)aye
Jonathan DjanoglyHuntingdonCon (front bench)no
Jim DobbinHeywood and MiddletonLab (minister)absent
Frank DobsonHolborn and St PancrasLab (minister)aye
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)no
Pat DohertyWest TyroneSFabsent
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyDUP (front bench)absent
Brian H DonohoeCentral AyrshireLab (minister)aye
Frank DoranAberdeen NorthLab (minister)aye
Stephen DorrellCharnwoodCon (front bench)no
Nadine DorriesMid BedfordshireCon (front bench)no
Jim DowdLewisham WestLab (minister)aye
David DrewStroudLab (minister)aye
James DuddridgeRochford and Southend EastCon (front bench)absent
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)absent
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenConabsent
Philip DunneLudlowCon (front bench)no
Gwyneth DunwoodyCrewe and NantwichLab (minister)aye
Mark DurkanFoyleSDLP (front bench)absent
Angela EagleWallaseyLab (minister)aye
Maria EagleLiverpool, GarstonLab (minister)aye
Clive EffordElthamLab (minister)aye
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)aye
Tobias EllwoodBournemouth EastCon (front bench)no
Natascha EngelNorth East DerbyshireLab (minister)aye
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLab (minister)absent
Bill EtheringtonSunderland NorthLababsent
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)absent
David EvennettBexleyheath and CrayfordCon (front bench)tellno
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)no
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)absent
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLab (minister)aye
Tim FarronWestmorland and LonsdaleLDem (front bench)absent
Lynne FeatherstoneHornsey and Wood GreenLDem (front bench)absent
Frank FieldBirkenheadLab (minister)absent
Mark FieldCities of London and WestminsterCon (front bench)no
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLababsent
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLab (minister)aye
Rob FlelloStoke-on-Trent SouthLab (minister)aye
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)aye
Paul FlynnNewport WestLab (minister)absent
Barbara FollettStevenageLab (minister)aye
Eric ForthBromley and ChislehurstCon (front bench)absent
Don FosterBathLDem (front bench)aye
Michael FosterWorcesterLab (minister)aye
Michael Jabez FosterHastings and RyeLab (minister)aye
Liam FoxWoodspringCon (front bench)absent
Hywel FrancisAberavonLab (minister)absent
Mark FrancoisRayleighCon (front bench)no
Christopher FraserSouth West NorfolkCon (front bench)no
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)absent
George GallowayBethnal Green and BowRespectabsent
Mike GapesIlford SouthLab (minister)aye
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)absent
Edward GarnierHarboroughCon (front bench)no
David GaukeSouth West HertfordshireCon (front bench)no
Andrew GeorgeSt IvesLDemaye
Bruce GeorgeWalsall SouthLabaye
Neil GerrardWalthamstowLab (minister)aye
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)no
Ian GibsonNorwich NorthLabaye
Sandra GidleyRomseyLDem (front bench)aye
Michelle GildernewFermanagh and South TyroneSFabsent
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)absent
Linda GilroyPlymouth, SuttonLab (minister)aye
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLabaye
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLab (minister)aye
Julia GoldsworthyFalmouth and CamborneLDem (front bench)aye
Helen GoodmanBishop AucklandLab (minister)aye
Paul GoodmanWycombeCon (front bench)absent
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)no
Michael GoveSurrey HeathCon (front bench)no
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)absent
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)absent
Damian GreenAshfordCon (front bench)no
Justine GreeningPutneyCon (front bench)absent
John GreenwayRyedaleConno
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)absent
Nia GriffithLlanelliLab (minister)absent
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLab (minister)aye
John GroganSelbyLab (minister)aye
John GummerSuffolk CoastalConabsent
Andrew GwynneDenton and ReddishLab (minister)aye
William HagueRichmond (Yorks)Con (front bench)absent
Peter HainNeathLab (minister)absent
Mike HallWeaver ValeLab (minister)aye
Patrick HallBedfordLab (minister)aye
David HamiltonMidlothianLab (minister)aye
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)aye
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)absent
Stephen HammondWimbledonCon (front bench)absent
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)absent
Greg HandsHammersmith and FulhamCon (front bench)no
David HansonDelynLab (minister)aye
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)aye
Mark HarperForest of DeanCon (front bench)absent
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDem (front bench)absent
Tom HarrisGlasgow SouthLab (minister)aye
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)aye
Alan HaselhurstSaffron Waldenwhilst Deputy Speaker (front bench)absent
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)aye
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)no
Sylvia HealHalesowen and Rowley Regiswhilst Deputy Speakerabsent
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)absent
John HealeyWentworthLab (minister)aye
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)aye
David Heathcoat-AmoryWellsCon (front bench)no
John HemmingBirmingham, YardleyLDem (front bench)aye
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLabaye
Mark HendrickPrestonLab (minister)absent
Charles HendryWealdenCon (front bench)absent
Stephen HepburnJarrowLab (minister)aye
John HeppellNottingham EastLab (minister)aye
Nick HerbertArundel and South DownsCon (front bench)absent
Sylvia HermonNorth DownUUP (front bench)no
Stephen HesfordWirral WestLab (minister)aye
Patricia HewittLeicester WestLab (minister)aye
David HeyesAshton-under-LyneLab (minister)absent
Keith HillStreathamLab (minister)aye
Meg HillierHackney South and ShoreditchLab (minister)aye
Mark HobanFarehamCon (front bench)no
Margaret HodgeBarkingLab (minister)aye
Sharon HodgsonGateshead East and Washington WestLab (minister)aye
Kate HoeyVauxhallLababsent
Douglas HoggSleaford and North HykehamConno
Philip HolloboneKetteringCon (front bench)no
Adam HollowayGraveshamCon (front bench)absent
Paul HolmesChesterfieldLDem (front bench)aye
Jimmy HoodLanark and Hamilton EastLab (minister)aye
Geoff HoonAshfieldLab (minister)aye
Phil HopeCorbyLab (minister)aye
Kelvin HopkinsLuton NorthLab (minister)absent
John HoramOrpingtonCon (front bench)absent
Martin HorwoodCheltenhamLDem (front bench)aye
Stewart HosieDundee EastSNP (front bench)absent
Michael HowardFolkestone and HytheConno
David HowarthCambridgeLDem (front bench)aye
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLab (minister)aye
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)no
Kim HowellsPontypriddLab (minister)aye
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)aye
Beverley HughesStretford and UrmstonLab (minister)aye
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)absent
Christopher HuhneEastleighLDem (front bench)aye
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLab (minister)aye
Jeremy HuntSouth West SurreyCon (front bench)absent
Mark HunterCheadleLDem (front bench)absent
Nick HurdRuislip - NorthwoodCon (front bench)absent
John HuttonBarrow and FurnessLab (minister)aye
Brian IddonBolton South EastLab (minister)aye
Eric IllsleyBarnsley CentralLab (minister)aye
Adam IngramEast Kilbride, Strathaven and LesmahagowLab (minister)aye
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)aye
Michael JackFyldeCon (front bench)no
Glenda JacksonHampstead and HighgateLababsent
Stewart JacksonPeterboroughCon (front bench)absent
Siân JamesSwansea EastLab (minister)aye
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)absent
Brian JenkinsTamworthLab (minister)aye
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLab (minister)aye
Boris JohnsonHenleyCon (front bench)absent
Diana R. JohnsonKingston upon Hull NorthLab (minister)absent
David JonesClwyd WestCon (front bench)absent
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)aye
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)aye
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLab (minister)aye
Martyn JonesClwyd SouthLab (minister)absent
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)absent
Eric JoyceFalkirkLab (minister)aye
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)aye
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamCon (front bench)absent
Sally KeebleNorthampton NorthLab (minister)aye
Barbara KeeleyWorsleyLab (minister)aye
Alan KeenFeltham and HestonLab (minister)aye
Ann KeenBrentford and IsleworthLab (minister)aye
Paul KeetchHerefordLDem (front bench)aye
Ruth KellyBolton WestLab (minister)aye
Fraser KempHoughton and Washington EastLabaye
Charles KennedyRoss, Skye and LochaberLDemaye
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLab (minister)aye
Robert KeySalisburyCon (front bench)no
Piara S KhabraEaling, SouthallLab (minister)aye
Sadiq KhanTootingLab (minister)aye
David KidneyStaffordLab (minister)aye
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLabaye
Julie KirkbrideBromsgroveCon (front bench)absent
Greg KnightEast YorkshireCon (front bench)absent
Jim KnightSouth DorsetLab (minister)aye
Susan KramerRichmond ParkLDem (front bench)aye
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLab (minister)aye
Stephen LadymanSouth ThanetLab (minister)aye
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)absent
Jacqui LaitBeckenhamCon (front bench)absent
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)aye
David LammyTottenhamLab (minister)absent
Mark LancasterNorth East Milton KeynesCon (front bench)no
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)absent
David LawsYeovilLDem (front bench)aye
Bob LaxtonDerby NorthLababsent
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLab (minister)aye
John LeechManchester, WithingtonLDem (front bench)aye
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)no
David LepperBrighton, PavilionLab (minister)aye
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)absent
Tom LevittHigh PeakLab (minister)aye
Ivan LewisBury SouthLab (minister)aye
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)no
Ian Liddell-GraingerBridgwaterCon (front bench)absent
David LidingtonAylesburyCon (front bench)absent
Peter LilleyHitchin and HarpendenConno
Martin LintonBatterseaLab (minister)absent
Tony LloydManchester CentralLabaye
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)no
Michael LordCentral Suffolk and North Ipswichwhilst Deputy Speaker (front bench)absent
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)no
Andrew LoveEdmontonLab (minister)absent
Ian LucasWrexhamLab (minister)aye
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)no
John MacDougallGlenrothesLab (minister)aye
Andrew MacKayBracknellCon (front bench)absent
Andrew MacKinlayThurrockLab (minister)absent
David MacleanPenrith and The BorderCon (front bench)no
Angus MacNeilNa h-Eileanan an IarSNP (front bench)absent
Denis MacShaneRotherhamLababsent
Fiona MactaggartSloughLab (minister)aye
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLab (minister)absent
Anne MainSt AlbansCon (front bench)no
Shahid MalikDewsburyLab (minister)absent
Humfrey MalinsWokingCon (front bench)absent
Judy MallaberAmber ValleyLab (minister)absent
John MannBassetlawLab (minister)aye
John MaplesStratford-on-AvonCon (front bench)no
Rob MarrisWolverhampton South WestLab (minister)aye
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)aye
David MarshallGlasgow EastLab (minister)absent
Robert Marshall-AndrewsMedwayLababsent
Michael MartinGlasgow North Eastwhilst Speaker (front bench)absent
Eric MartlewCarlisleLab (minister)aye
Michael MatesEast HampshireCon (front bench)absent
Francis MaudeHorshamCon (front bench)absent
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)absent
Thomas McAvoyRutherglen and Hamilton WestLab (minister)aye
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLab (minister)absent
Chris McCaffertyCalder ValleyLabaye
Kerry McCarthyBristol EastLab (minister)aye
Sarah McCarthy-FryPortsmouth NorthLab (minister)aye
Ian McCartneyMakerfieldLab (minister)aye
William McCreaSouth AntrimDUP (front bench)absent
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)absent
Alasdair McDonnellBelfast SouthSDLP (front bench)aye
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLabaye
Pat McFaddenWolverhampton South EastLabaye
John McFallWest DunbartonshireLab (minister)aye
Jim McGovernDundee WestLab (minister)aye
Eddie McGradySouth DownSDLPabsent
Martin McGuinnessMid UlsterSFabsent
Anne McGuireStirlingLab (minister)aye
Anne McIntoshVale of YorkCon (front bench)no
Shona McIsaacCleethorpesLab (minister)aye
Ann McKechinGlasgow NorthLab (minister)aye
Rosemary McKennaCumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch EastLab (minister)absent
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)absent
Tony McNultyHarrow EastLab (minister)absent
Michael MeacherOldham West and RoytonLabaye
Alan MealeMansfieldLab (minister)aye
Patrick MercerNewarkCon (front bench)no
Gillian MerronLincolnLab (minister)aye
Alun MichaelCardiff South and PenarthLab (minister)aye
Alan MilburnDarlingtonLababsent
David MilibandSouth ShieldsLab (minister)aye
Ed MilibandDoncaster NorthLabaye
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)aye
Maria MillerBasingstokeCon (front bench)no
Anne MiltonGuildfordCon (front bench)no
Andrew MitchellSutton ColdfieldCon (front bench)absent
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)absent
Anne MoffatEast LothianLab (minister)aye
Laura MoffattCrawleyLabaye
Chris MoleIpswichLab (minister)aye
Madeleine MoonBridgendLab (minister)aye
Michael MooreBerwickshire, Roxburgh and SelkirkLDem (front bench)aye
Margaret MoranLuton SouthLab (minister)absent
Jessica MordenNewport EastLab (minister)aye
Julie MorganCardiff NorthLab (minister)absent
Elliot MorleyScunthorpeLab (minister)aye
Malcolm MossNorth East CambridgeshireCon (front bench)no
Kali MountfordColne ValleyLab (minister)aye
George MudieLeeds EastLab (minister)aye
Greg MulhollandLeeds North WestLDem (front bench)aye
Chris MullinSunderland SouthLab (minister)aye
David MundellDumfriesshire, Clydesdale and TweeddaleCon (front bench)absent
Meg MunnSheffield, HeeleyLab (minister)aye
Conor MurphyNewry and ArmaghSFabsent
Denis MurphyWansbeckLabaye
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)aye
Paul MurphyTorfaenLab (minister)absent
Andrew MurrisonWestburyCon (front bench)absent
Doug NaysmithBristol North WestLab (minister)aye
Brooks NewmarkBraintreeCon (front bench)no
Dan NorrisWansdykeLab (minister)aye
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)aye
Stephen O'BrienEddisburyCon (front bench)absent
Edward O'HaraKnowsley SouthLab (minister)aye
Mark OatenWinchesterLDemabsent
Bill OlnerNuneatonLab (minister)aye
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDem (front bench)aye
George OsborneTattonCon (front bench)absent
Sandra OsborneAyr, Carrick and CumnockLab (minister)aye
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)no
Albert OwenYnys MônLab (minister)absent
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)no
Ian PaisleyNorth AntrimDUP (front bench)no
Nick PalmerBroxtoweLab (minister)aye
Owen PatersonNorth ShropshireCon (front bench)absent
Ian PearsonDudley SouthLab (minister)aye
Andrew PellingCroydon Centralwhilst Conabsent
Mike PenningHemel HempsteadCon (front bench)absent
John PenroseWeston-Super-MareCon (front bench)no
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)absent
James PlaskittWarwick and LeamingtonLab (minister)aye
Greg PopeHyndburnLab (minister)aye
Steve PoundEaling NorthLab (minister)absent
Bridget PrenticeLewisham EastLab (minister)aye
Gordon PrenticePendleLab (minister)absent
John PrescottKingston upon Hull EastLab (minister)absent
Adam PriceCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)no
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)aye
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)absent
Mark PritchardThe WrekinCon (front bench)absent
Gwyn ProsserDoverLab (minister)absent
John PughSouthportLDem (front bench)absent
Ken PurchaseWolverhampton North EastLab (minister)aye
James PurnellStalybridge and HydeLab (minister)aye
Bill RammellHarlowLab (minister)aye
John RandallUxbridgeCon (front bench)no
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLabaye
John RedwoodWokinghamConno
Andy ReedLoughboroughLab (minister)aye
Jamie ReedCopelandLab (minister)aye
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)aye
John ReidAirdrie and ShottsLab (minister)absent
Willie RennieDunfermline and West FifeLDem (front bench)aye
Malcolm RifkindKensington and ChelseaConabsent
Linda RiordanHalifaxLab (minister)aye
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)absent
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)absent
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentCon (front bench)no
John RobertsonGlasgow North WestLab (minister)aye
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)no
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabaye
Iris RobinsonStrangfordDUPno
Peter RobinsonBelfast EastDUPno
Dan RogersonNorth CornwallLDem (front bench)aye
Terry RooneyBradford NorthLab (minister)aye
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)no
Paul RowenRochdaleLDem (front bench)absent
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)aye
Chris RuaneVale of ClwydLab (minister)absent
Joan RuddockLewisham, DeptfordLab (minister)aye
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)no
Bob RussellColchesterLDem (front bench)aye
Christine RussellCity of ChesterLab (minister)aye
Joan RyanEnfield NorthLab (minister)aye
Alex SalmondBanff and BuchanSNP (front bench)absent
Martin SalterReading WestLabaye
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)aye
Mohammad SarwarGlasgow CentralLab (minister)aye
Lee ScottIlford NorthCon (front bench)no
Alison SeabeckPlymouth, DevonportLab (minister)aye
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)absent
Grant ShappsWelwyn HatfieldCon (front bench)no
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLab (minister)aye
Barry SheermanHuddersfieldLab (minister)aye
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)no
Jim SheridanPaisley and Renfrewshire NorthLab (minister)aye
Clare ShortBirmingham, Ladywoodwhilst Labaye
Mark SimmondsBoston and SkegnessCon (front bench)absent
Siôn SimonBirmingham, ErdingtonLab (minister)aye
Alan SimpsonNottingham SouthLabaye
David SimpsonUpper BannDUP (front bench)absent
Keith SimpsonMid NorfolkCon (front bench)absent
Marsha SinghBradford WestLab (minister)absent
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)aye
Andrew SlaughterEaling, Acton and Shepherd's BushLab (minister)aye
Andrew SmithOxford EastLabaye
Angela SmithBasildonLab (minister)absent
Angela SmithSheffield, HillsboroughLab (minister)aye
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLababsent
Jacqui SmithRedditchLab (minister)aye
John SmithVale of GlamorganLab (minister)aye
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)aye
Anne SnelgroveSouth SwindonLab (minister)aye
Nicholas SoamesMid SussexCon (front bench)no
Peter SoulsbyLeicester SouthLab (minister)aye
Helen SouthworthWarrington SouthLab (minister)aye
John SpellarWarleyLabaye
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)absent
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)absent
Bob SpinkCastle Pointwhilst Con (front bench)no
Richard SpringWest SuffolkCon (front bench)absent
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)no
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLab (minister)aye
Anthony SteenTotnesCon (front bench)no
Ian StewartEcclesLab (minister)aye
Howard StoateDartfordLab (minister)aye
Gavin StrangEdinburgh EastLabaye
Jack StrawBlackburnLab (minister)absent
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)absent
Graham StringerManchester, BlackleyLab (minister)aye
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)aye
Graham StuartBeverley and HoldernessCon (front bench)no
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)aye
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)aye
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)absent
Jo SwinsonEast DunbartonshireLDem (front bench)aye
Hugo SwireEast DevonCon (front bench)absent
Robert SymsPooleCon (front bench)no
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)aye
Peter TapsellLouth and HorncastleCon (front bench)no
Dari TaylorStockton SouthLab (minister)aye
David TaylorNorth West LeicestershireLab (minister)aye
Ian TaylorEsher and WaltonConabsent
Matthew TaylorTruro and St AustellLDem (front bench)aye
Richard TaylorWyre ForestIndependent (front bench)absent
Sarah TeatherBrent EastLDem (front bench)aye
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)absent
Emily ThornberryIslington South and FinsburyLab (minister)absent
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)aye
Stephen TimmsEast HamLab (minister)aye
Paddy TippingSherwoodLab (minister)aye
Mark ToddSouth DerbyshireLab (minister)aye
Don TouhigIslwynLab (minister)aye
David TredinnickBosworthConabsent
Jon TrickettHemsworthLab (minister)aye
Paul TruswellPudseyLabaye
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)no
Desmond TurnerBrighton, KemptownLab (minister)aye
Neil TurnerWiganLab (minister)aye
Derek TwiggHaltonLab (minister)aye
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)no
Kitty UssherBurnleyLab (minister)aye
Ed VaizeyWantageCon (front bench)no
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireCon (front bench)no
Keith VazLeicester EastLab (minister)absent
Peter ViggersGosportCon (front bench)no
Theresa VilliersChipping BarnetCon (front bench)absent
Rudi VisFinchley and Golders GreenLabaye
Charles WalkerBroxbourneCon (front bench)absent
Ben WallaceLancaster and WyreCon (front bench)no
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)aye
Robert WalterNorth DorsetCon (front bench)no
Lynda WalthoStourbridgeLab (minister)aye
Claire WardWatfordLab (minister)tellaye
Robert WareingLiverpool, West Derbywhilst Labaye
Nigel WatersonEastbourneCon (front bench)no
Angela WatkinsonUpminsterCon (front bench)tellno
Tom WatsonWest Bromwich EastLab (minister)aye
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)aye
Steve WebbNorthavonLDemaye
Michael WeirAngusSNP (front bench)absent
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)aye
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordCon (front bench)no
Malcolm WicksCroydon NorthLab (minister)aye
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdCon (front bench)absent
Bill WigginLeominsterCon (front bench)no
David WillettsHavantCon (front bench)absent
Alan WilliamsSwansea WestLab (minister)aye
Betty WilliamsConwyLababsent
Hywel WilliamsCaernarfonPC (front bench)absent
Mark WilliamsCeredigionLDem (front bench)absent
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)aye
Stephen WilliamsBristol WestLDem (front bench)aye
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDem (front bench)absent
Jennifer WillottCardiff CentralLDem (front bench)aye
Michael WillsNorth SwindonLababsent
David WilshireSpelthorneCon (front bench)no
Rob WilsonReading EastCon (front bench)no
Sammy WilsonEast AntrimDUP (front bench)no
David WinnickWalsall NorthLab (minister)aye
Ann WintertonCongletonCon (front bench)no
Nicholas WintertonMacclesfieldCon (front bench)no
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)absent
Pete WishartPerth and North PerthshireSNP (front bench)absent
Mike WoodBatley and SpenLababsent
Shaun WoodwardSt Helens SouthLab (minister)aye
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLab (minister)aye
Anthony D WrightGreat YarmouthLab (minister)aye
David WrightTelfordLab (minister)aye
Iain WrightHartlepoolLab (minister)aye
Jeremy WrightRugby and KenilworthCon (front bench)no
Tony WrightCannock ChaseLab (minister)absent
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLab (minister)absent
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)absent
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)no
Richard Younger-RossTeignbridgeLDem (front bench)aye

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive