UK-US Extradition Treaty — 12 Jul 2006 at 15:32

This division was on the motion that the House adjourns immediately, but it followed a debate on the extradition treaty between the United Kingdom and the United States which focussed on the 'Natwest Three' or 'Enron Three' who were then attempting to resist extradition. Those MPs voting to adjourn the House were expressing a protest against the treaty which, while remaining unratified by the United States, was not reciprocal.

The Labour whips officially ordered their MPs to abstain, and so any Labour MP who voted in the division was breaking the whip, contrary to what you may see elsewhere on this page. As the Labour whips did not put up tellers for the Noes, the Conservatives did so in order to make sure a division happened. These two Conservatives were not breaking the whip, contrary to what you may see elsewhere on the page.

It is a mark of shame that the site is unable to cope with the reality of political life and prefers instead a simplistic mathematical calculation of what constitutes a revolt. (Editors note - It is also a mark of shame that no political party will officially publish its whipping instructions.)

Debate in Parliament | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (Aye)Minority (No)BothTurnout
Con175 (+1 tell) 0 (+2 tell)090.8%
Lab4 312.3%
LDem57 (+1 tell) 0092.1%
PC3 00100.0%
Respect1 00100.0%
SNP5 0083.3%
Total:245 3140.7%

All MPs Eligible to Vote - sorted by constituency

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Hywel FrancisAberavonLab (minister)absent
Frank DoranAberdeen NorthLab (minister)absent
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)absent
John ReidAirdrie and ShottsLab (minister)absent
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)aye
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)aye
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)aye
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)absent
Judy MallaberAmber ValleyLab (minister)absent
Michael WeirAngusSNP (front bench)aye
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)aye
Nick HerbertArundel and South DownsCon (front bench)aye
Geoff HoonAshfieldLab (minister)absent
Damian GreenAshfordCon (front bench)aye
David HeyesAshton-under-LyneLababsent
David LidingtonAylesburyCon (front bench)aye
Sandra OsborneAyr, Carrick and CumnockLab (minister)absent
Tony BaldryBanburyConabsent
Alex SalmondBanff and BuchanSNP (front bench)aye
Margaret HodgeBarkingLab (minister)absent
Eric IllsleyBarnsley CentralLab (minister)absent
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLab (minister)absent
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLab (minister)absent
John HuttonBarrow and FurnessLab (minister)absent
Angela SmithBasildonLab (minister)absent
Maria MillerBasingstokeCon (front bench)aye
John MannBassetlawLab (minister)absent
Don FosterBathLDem (front bench)aye
Mike WoodBatley and SpenLababsent
Martin LintonBatterseaLab (minister)absent
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)aye
Jacqui LaitBeckenhamCon (front bench)aye
Patrick HallBedfordLab (minister)absent
Peter RobinsonBelfast EastDUPabsent
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)absent
Alasdair McDonnellBelfast SouthSDLP (front bench)absent
Gerry AdamsBelfast WestSFabsent
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)aye
Michael MooreBerwickshire, Roxburgh and SelkirkLDem (front bench)aye
George GallowayBethnal Green and BowRespectaye
Graham StuartBeverley and HoldernessCon (front bench)aye
Gregory BarkerBexhill and BattleCon (front bench)aye
David EvennettBexleyheath and CrayfordCon (front bench)aye
John BaronBillericayCon (front bench)aye
Frank FieldBirkenheadLab (minister)absent
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)absent
Siôn SimonBirmingham, ErdingtonLababsent
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLab (minister)absent
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLab (minister)absent
Clare ShortBirmingham, Ladywoodwhilst Labaye
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLab (minister)absent
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLab (minister)absent
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLab (minister)absent
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLababsent
John HemmingBirmingham, YardleyLDem (front bench)aye
Helen GoodmanBishop AucklandLab (minister)absent
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)aye
Jack StrawBlackburnLab (minister)absent
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLab (minister)absent
Gordon MarsdenBlackpool SouthLababsent
Dai DaviesBlaenau GwentIndependentabsent
David AndersonBlaydonLab (minister)absent
Ronnie CampbellBlyth ValleyLab (minister)absent
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)aye
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)no
David CrausbyBolton North EastLab (minister)absent
Brian IddonBolton South EastLab (minister)absent
Ruth KellyBolton WestLab (minister)absent
Joe BentonBootleLab (minister)absent
Mark SimmondsBoston and SkegnessCon (front bench)aye
David TredinnickBosworthConaye
Tobias EllwoodBournemouth EastCon (front bench)aye
John ButterfillBournemouth WestCon (front bench)absent
Andrew MacKayBracknellCon (front bench)aye
Terry RooneyBradford NorthLab (minister)absent
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)absent
Marsha SinghBradford WestLab (minister)absent
Brooks NewmarkBraintreeCon (front bench)absent
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)aye
Sarah TeatherBrent EastLDem (front bench)aye
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)absent
Dawn ButlerBrent SouthLab (minister)absent
Ann KeenBrentford and IsleworthLab (minister)absent
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)aye
Madeleine MoonBridgendLab (minister)absent
Ian Liddell-GraingerBridgwaterConaye
Ian CawseyBrigg and GooleLab (minister)absent
Desmond TurnerBrighton, KemptownLab (minister)absent
David LepperBrighton, PavilionLab (minister)absent
Kerry McCarthyBristol EastLab (minister)absent
Doug NaysmithBristol North WestLab (minister)absent
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)absent
Stephen WilliamsBristol WestLDem (front bench)aye
Bob NeillBromley and ChislehurstConaye
Julie KirkbrideBromsgroveCon (front bench)aye
Charles WalkerBroxbourneCon (front bench)absent
Nick PalmerBroxtoweLab (minister)absent
John BercowBuckinghamwhilst Con (front bench)absent
Kitty UssherBurnleyLab (minister)absent
Janet DeanBurtonLab (minister)absent
David ChaytorBury NorthLab (minister)absent
Ivan LewisBury SouthLab (minister)absent
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)absent
Hywel WilliamsCaernarfonPC (front bench)aye
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)absent
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)aye
Chris McCaffertyCalder ValleyLababsent
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)absent
David HowarthCambridgeLDem (front bench)aye
Tony WrightCannock ChaseLab (minister)absent
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)aye
Jennifer WillottCardiff CentralLDem (front bench)aye
Julie MorganCardiff NorthLab (minister)absent
Alun MichaelCardiff South and PenarthLababsent
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)absent
Eric MartlewCarlisleLab (minister)absent
Adam PriceCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)aye
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLab (minister)absent
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)aye
Bob SpinkCastle Pointwhilst Con (front bench)aye
Brian H DonohoeCentral AyrshireLab (minister)absent
Michael LordCentral Suffolk and North Ipswichwhilst Deputy Speaker (front bench)absent
Mark WilliamsCeredigionLDem (front bench)aye
Stephen DorrellCharnwoodConaye
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLab (minister)absent
Mark HunterCheadleLDem (front bench)aye
Martin HorwoodCheltenhamLDem (front bench)aye
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)aye
Paul HolmesChesterfieldLDem (front bench)aye
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)aye
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenConaye
Theresa VilliersChipping BarnetCon (front bench)aye
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)absent
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)aye
Mark FieldCities of London and WestminsterCon (front bench)aye
Christine RussellCity of ChesterLab (minister)absent
Roberta Blackman-WoodsCity of DurhamLab (minister)absent
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)absent
Shona McIsaacCleethorpesLab (minister)absent
Martyn JonesClwyd SouthLab (minister)absent
David JonesClwyd WestCon (front bench)aye
Tom ClarkeCoatbridge, Chryston and BellshillLababsent
Bob RussellColchesterLDem (front bench)aye
Kali MountfordColne ValleyLab (minister)absent
Ann WintertonCongletonCon (front bench)aye
Betty WilliamsConwyLababsent
Jamie ReedCopelandLab (minister)absent
Phil HopeCorbyLab (minister)absent
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldCon (front bench)aye
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)absent
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLababsent
Jim CunninghamCoventry SouthLab (minister)absent
Laura MoffattCrawleyLab (minister)absent
Gwyneth DunwoodyCrewe and NantwichLab (minister)absent
Claire Curtis-ThomasCrosbyLab (minister)absent
Andrew PellingCroydon Centralwhilst Conaye
Malcolm WicksCroydon NorthLab (minister)absent
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)aye
Rosemary McKennaCumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch EastLab (minister)absent
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)absent
Jon CruddasDagenhamLababsent
Alan MilburnDarlingtonLababsent
Howard StoateDartfordLab (minister)absent
Tim BoswellDaventryCon (front bench)aye
David HansonDelynLab (minister)absent
Andrew GwynneDenton and ReddishLab (minister)absent
Bob LaxtonDerby NorthLababsent
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)absent
Michael AncramDevizesCon (front bench)aye
Shahid MalikDewsburyLab (minister)absent
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)absent
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)absent
Ed MilibandDoncaster NorthLab (minister)absent
Gwyn ProsserDoverLab (minister)absent
Ian AustinDudley NorthLababsent
Ian PearsonDudley SouthLab (minister)absent
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)absent
Russell BrownDumfries and GallowayLab (minister)absent
David MundellDumfriesshire, Clydesdale and TweeddaleCon (front bench)aye
Stewart HosieDundee EastSNP (front bench)aye
Jim McGovernDundee WestLab (minister)absent
Willie RennieDunfermline and West FifeLDem (front bench)aye
Steve PoundEaling NorthLab (minister)absent
Andrew SlaughterEaling, Acton and Shepherd's BushLab (minister)absent
Piara S KhabraEaling, SouthallLab (minister)absent
John CummingsEasingtonLab (minister)absent
Sammy WilsonEast AntrimDUP (front bench)absent
Hugo SwireEast DevonCon (front bench)aye
Jo SwinsonEast DunbartonshireLDem (front bench)aye
Stephen TimmsEast HamLab (minister)absent
Michael MatesEast HampshireCon (front bench)aye
Adam IngramEast Kilbride, Strathaven and LesmahagowLab (minister)absent
Gregory CampbellEast LondonderryDUP (front bench)absent
Anne MoffatEast LothianLab (minister)absent
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)absent
Peter AinsworthEast SurreyCon (front bench)aye
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)aye
Greg KnightEast YorkshireCon (front bench)aye
Nigel WatersonEastbourneCon (front bench)absent
Christopher HuhneEastleighLDem (front bench)aye
Ian StewartEcclesLababsent
Stephen O'BrienEddisburyCon (front bench)aye
Gavin StrangEdinburgh EastLababsent
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLababsent
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLab (minister)absent
Alistair DarlingEdinburgh South WestLab (minister)absent
John BarrettEdinburgh WestLDem (front bench)aye
Andrew LoveEdmontonLab (minister)absent
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)absent
Colin BurgonElmetLababsent
Clive EffordElthamLab (minister)absent
Joan RyanEnfield NorthLab (minister)absent
David BurrowesEnfield, SouthgateConaye
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)absent
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)aye
Liz BlackmanErewashLab (minister)absent
John AustinErith and ThamesmeadLab (minister)absent
Ian TaylorEsher and WaltonConaye
Ben BradshawExeterLab (minister)absent
Eric JoyceFalkirkLab (minister)absent
Julia GoldsworthyFalmouth and CamborneLDem (front bench)aye
Mark HobanFarehamCon (front bench)aye
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentCon (front bench)aye
Alan KeenFeltham and HestonLab (minister)absent
Michelle GildernewFermanagh and South TyroneSFabsent
Rudi VisFinchley and Golders GreenLababsent
Michael HowardFolkestone and HytheConaye
Mark HarperForest of DeanCon (front bench)aye
Mark DurkanFoyleSDLP (front bench)absent
Michael JackFyldeCon (front bench)aye
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)aye
Sharon HodgsonGateshead East and Washington WestLab (minister)absent
Vernon CoakerGedlingLab (minister)absent
Paul ClarkGillinghamLab (minister)absent
Mohammad SarwarGlasgow CentralLab (minister)absent
David MarshallGlasgow EastLab (minister)absent
Ann McKechinGlasgow NorthLab (minister)absent
Michael MartinGlasgow North Eastwhilst Speaker (front bench)absent
John RobertsonGlasgow North WestLab (minister)absent
Tom HarrisGlasgow SouthLab (minister)absent
Ian DavidsonGlasgow South WestLab (minister)absent
John MacDougallGlenrothesLab (minister)absent
Parmjit DhandaGloucesterLab (minister)absent
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)aye
Peter ViggersGosportCon (front bench)absent
Martin CatonGowerLab (minister)absent
Quentin DaviesGrantham and Stamfordwhilst Con (front bench)aye
Adam HollowayGraveshamCon (front bench)absent
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)absent
Anthony D WrightGreat YarmouthLab (minister)absent
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLababsent
Anne MiltonGuildfordCon (front bench)aye
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLababsent
Meg HillierHackney South and ShoreditchLab (minister)absent
Sylvia HealHalesowen and Rowley Regiswhilst Deputy Speakerabsent
Linda RiordanHalifaxLab (minister)absent
David DavisHaltemprice and HowdenCon (front bench)aye
Derek TwiggHaltonLab (minister)absent
Greg HandsHammersmith and FulhamCon (front bench)absent
Glenda JacksonHampstead and HighgateLababsent
Edward GarnierHarboroughCon (front bench)aye
Bill RammellHarlowLab (minister)absent
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDem (front bench)aye
Tony McNultyHarrow EastLab (minister)absent
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)absent
Iain WrightHartlepoolLab (minister)absent
Douglas CarswellHarwichCon (front bench)aye
Michael Jabez FosterHastings and RyeLab (minister)absent
David WillettsHavantCon (front bench)aye
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLabaye
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)absent
Mike PenningHemel HempsteadCon (front bench)aye
Jon TrickettHemsworthLababsent
Andrew DismoreHendonLab (minister)absent
Boris JohnsonHenleyCon (front bench)aye
Paul KeetchHerefordLDem (front bench)aye
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)aye
James ClappisonHertsmereCon (front bench)aye
Peter AtkinsonHexhamConaye
Jim DobbinHeywood and MiddletonLab (minister)absent
Tom LevittHigh PeakLab (minister)absent
Peter LilleyHitchin and HarpendenConaye
Frank DobsonHolborn and St PancrasLab (minister)absent
James BrokenshireHornchurchConaye
Lynne FeatherstoneHornsey and Wood GreenLDem (front bench)absent
Francis MaudeHorshamCon (front bench)aye
Fraser KempHoughton and Washington EastLababsent
Celia BarlowHoveLab (minister)absent
Barry SheermanHuddersfieldLab (minister)absent
Jonathan DjanoglyHuntingdonCon (front bench)aye
Greg PopeHyndburnLab (minister)absent
Lee ScottIlford NorthCon (front bench)aye
Mike GapesIlford SouthLab (minister)absent
David CairnsInverclydeLab (minister)absent
Danny AlexanderInverness, Nairn, Badenoch and StrathspeyLDem (front bench)aye
Chris MoleIpswichLab (minister)absent
Andrew TurnerIsle of WightConaye
Jeremy CorbynIslington NorthLababsent
Emily ThornberryIslington South and FinsburyLab (minister)absent
Don TouhigIslwynLab (minister)absent
Stephen HepburnJarrowLab (minister)absent
Ann CryerKeighleyLab (minister)absent
Malcolm RifkindKensington and ChelseaConaye
Philip HolloboneKetteringConaye
Des BrowneKilmarnock and LoudounLab (minister)absent
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)aye
John PrescottKingston upon Hull EastLab (minister)absent
Diana R. JohnsonKingston upon Hull NorthLab (minister)absent
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLab (minister)absent
Roger BerryKingswoodLab (minister)absent
Gordon BrownKirkcaldy and CowdenbeathLab (minister)absent
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLab (minister)absent
Edward O'HaraKnowsley SouthLab (minister)absent
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyDUP (front bench)absent
Jimmy HoodLanark and Hamilton EastLab (minister)absent
Ben WallaceLancaster and WyreCon (front bench)absent
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)absent
George MudieLeeds EastLab (minister)absent
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)absent
Greg MulhollandLeeds North WestLDem (front bench)aye
John BattleLeeds WestLab (minister)absent
Keith VazLeicester EastLababsent
Peter SoulsbyLeicester SouthLab (minister)absent
Patricia HewittLeicester WestLab (minister)absent
Andy BurnhamLeighLab (minister)absent
Bill WigginLeominsterCon (front bench)aye
Norman BakerLewesLDemaye
Bridget PrenticeLewisham EastLab (minister)absent
Jim DowdLewisham WestLab (minister)absent
Joan RuddockLewisham, DeptfordLab (minister)absent
Harry CohenLeyton and WansteadLab (minister)no
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)aye
Gillian MerronLincolnLab (minister)absent
Michael ConnartyLinlithgow and East FalkirkLab (minister)absent
Maria EagleLiverpool, GarstonLab (minister)absent
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)absent
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLababsent
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLababsent
Robert WareingLiverpool, West Derbywhilst Lababsent
Jim DevineLivingstonLab (minister)absent
Nia GriffithLlanelliLab (minister)absent
Andy ReedLoughboroughLab (minister)absent
Peter TapsellLouth and HorncastleConaye
Philip DunneLudlowCon (front bench)aye
Kelvin HopkinsLuton NorthLababsent
Margaret MoranLuton SouthLab (minister)absent
Nicholas WintertonMacclesfieldCon (front bench)aye
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)aye
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdCon (front bench)aye
Ian McCartneyMakerfieldLab (minister)absent
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordCon (front bench)aye
Tony LloydManchester CentralLababsent
Graham StringerManchester, BlackleyLab (minister)absent
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)absent
John LeechManchester, WithingtonLDem (front bench)aye
Alan MealeMansfieldLababsent
Robert Marshall-AndrewsMedwayLababsent
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)aye
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)aye
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)absent
Nadine DorriesMid BedfordshireConaye
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)aye
Keith SimpsonMid NorfolkCon (front bench)aye
Nicholas SoamesMid SussexConaye
Martin McGuinnessMid UlsterSFabsent
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)aye
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)absent
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLab (minister)absent
David HamiltonMidlothianLab (minister)absent
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLab (minister)absent
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)absent
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)aye
David DaviesMonmouthCon (front bench)aye
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDem (front bench)aye
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)aye
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLababsent
Colin ChallenMorley and RothwellLab (minister)absent
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)absent
Angus MacNeilNa h-Eileanan an IarSNP (front bench)absent
Peter HainNeathLab (minister)absent
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)aye
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)aye
Patrick MercerNewarkCon (front bench)aye
Richard BenyonNewburyCon (front bench)aye
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)absent
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLababsent
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLababsent
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLababsent
Jessica MordenNewport EastLab (minister)absent
Paul FlynnNewport WestLababsent
Conor MurphyNewry and ArmaghSFabsent
Edward BallsNormantonLab (minister)absent
Ian PaisleyNorth AntrimDUP (front bench)absent
Katy ClarkNorth Ayrshire and ArranLab (minister)absent
Dan RogersonNorth CornwallLDem (front bench)tellaye
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)absent
Robert WalterNorth DorsetConaye
Sylvia HermonNorth DownUUP (front bench)absent
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)absent
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)aye
Malcolm MossNorth East CambridgeshireCon (front bench)aye
Natascha EngelNorth East DerbyshireLab (minister)absent
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)aye
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)aye
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)aye
Mark LancasterNorth East Milton KeynesCon (front bench)aye
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)aye
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)aye
Owen PatersonNorth ShropshireCon (front bench)aye
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)aye
Michael WillsNorth SwindonLababsent
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)aye
Stephen ByersNorth TynesideLababsent
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)absent
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireCon (front bench)aye
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLab (minister)absent
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)aye
David TaylorNorth West LeicestershireLab (minister)both
Henry BellinghamNorth West NorfolkCon (front bench)aye
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)aye
Sally KeebleNorthampton NorthLab (minister)absent
Brian BinleyNorthampton SouthConaye
Steve WebbNorthavonLDemaye
Ian GibsonNorwich NorthLababsent
Charles ClarkeNorwich SouthLababsent
John HeppellNottingham EastLab (minister)absent
Graham AllenNottingham NorthLababsent
Alan SimpsonNottingham SouthLabno
Bill OlnerNuneatonLab (minister)absent
Gordon BanksOchil and South PerthshireLab (minister)absent
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)absent
Derek ConwayOld Bexley and Sidcupwhilst Con (front bench)aye
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLab (minister)absent
Michael MeacherOldham West and RoytonLababsent
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)aye
John HoramOrpingtonCon (front bench)aye
Andrew SmithOxford EastLababsent
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDem (front bench)aye
Jim SheridanPaisley and Renfrewshire NorthLab (minister)absent
Douglas AlexanderPaisley and Renfrewshire SouthLab (minister)absent
Gordon PrenticePendleLab (minister)absent
David MacleanPenrith and The BorderCon (front bench)tellno
Pete WishartPerth and North PerthshireSNP (front bench)aye
Stewart JacksonPeterboroughCon (front bench)aye
Alison SeabeckPlymouth, DevonportLab (minister)absent
Linda GilroyPlymouth, SuttonLab (minister)absent
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)absent
Kim HowellsPontypriddLab (minister)absent
Robert SymsPooleCon (front bench)aye
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLab (minister)absent
Sarah McCarthy-FryPortsmouth NorthLab (minister)absent
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)aye
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireCon (front bench)aye
Mark HendrickPrestonLab (minister)absent
Paul TruswellPudseyLababsent
Justine GreeningPutneyCon (front bench)aye
Mark FrancoisRayleighCon (front bench)aye
Rob WilsonReading EastCon (front bench)aye
Martin SalterReading WestLab (minister)absent
Vera BairdRedcarLab (minister)absent
Jacqui SmithRedditchLab (minister)absent
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLababsent
Crispin BluntReigateCon (front bench)aye
Chris BryantRhonddaLababsent
Nigel EvansRibble ValleyConabsent
William HagueRichmond (Yorks)Con (front bench)aye
Susan KramerRichmond ParkLDem (front bench)aye
Paul RowenRochdaleLDem (front bench)aye
James DuddridgeRochford and Southend EastCon (front bench)aye
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)tellaye
Sandra GidleyRomseyLDem (front bench)aye
Charles KennedyRoss, Skye and LochaberLDemaye
Janet AndersonRossendale and DarwenLab (minister)absent
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)absent
Denis MacShaneRotherhamLababsent
Jeremy WrightRugby and KenilworthConaye
Nick HurdRuislip - NorthwoodCon (front bench)aye
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)aye
Kenneth ClarkeRushcliffeConaye
Thomas McAvoyRutherglen and Hamilton WestLab (minister)absent
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)aye
John GreenwayRyedaleConaye
Alan HaselhurstSaffron Waldenwhilst Deputy Speaker (front bench)absent
Hazel BlearsSalfordLab (minister)absent
Robert KeySalisburyCon (front bench)aye
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)aye
Elliot MorleyScunthorpeLababsent
Tony BlairSedgefieldLab (minister)absent
John GroganSelbyLab (minister)absent
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)aye
Richard CabornSheffield CentralLab (minister)absent
Clive BettsSheffield, AttercliffeLab (minister)absent
David BlunkettSheffield, BrightsideLababsent
Nick CleggSheffield, HallamLDem (front bench)aye
Meg MunnSheffield, HeeleyLab (minister)absent
Angela SmithSheffield, HillsboroughLab (minister)absent
Paddy TippingSherwoodLab (minister)absent
Philip DaviesShipleyConaye
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamCon (front bench)aye
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLab (minister)absent
David CurrySkipton and RiponCon (front bench)aye
Douglas HoggSleaford and North HykehamContellno
Fiona MactaggartSloughLababsent
Lorely BurtSolihullLDem (front bench)aye
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)aye
William McCreaSouth AntrimDUP (front bench)absent
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)aye
Mark ToddSouth DerbyshireLab (minister)absent
Jim KnightSouth DorsetLab (minister)absent
Eddie McGradySouth DownSDLPabsent
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)aye
Colin BreedSouth East CornwallLDem (front bench)aye
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)aye
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)aye
David BorrowSouth RibbleLab (minister)absent
David MilibandSouth ShieldsLab (minister)absent
Patrick CormackSouth StaffordshireCon (front bench)aye
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)aye
Anne SnelgroveSouth SwindonLab (minister)absent
Stephen LadymanSouth ThanetLab (minister)absent
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)aye
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)aye
David GaukeSouth West HertfordshireCon (front bench)aye
Christopher FraserSouth West NorfolkCon (front bench)absent
Jeremy HuntSouth West SurreyCon (front bench)aye
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)absent
Alan WhiteheadSouthampton, TestLababsent
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)aye
John PughSouthportLDem (front bench)aye
David WilshireSpelthorneCon (front bench)aye
Anne MainSt AlbansCon (front bench)aye
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)absent
Shaun WoodwardSt Helens SouthLab (minister)absent
Andrew GeorgeSt IvesLDemaye
David KidneyStaffordLab (minister)absent
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLab (minister)absent
James PurnellStalybridge and HydeLab (minister)absent
Barbara FollettStevenageLab (minister)absent
Anne McGuireStirlingLab (minister)absent
Ann CoffeyStockportLab (minister)absent
Frank CookStockton NorthLab (minister)absent
Dari TaylorStockton SouthLab (minister)absent
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLababsent
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)absent
Rob FlelloStoke-on-Trent SouthLab (minister)absent
Bill CashStoneCon (front bench)aye
Lynda WalthoStourbridgeLab (minister)absent
Iris RobinsonStrangfordDUPabsent
John MaplesStratford-on-AvonCon (front bench)aye
Keith HillStreathamLab (minister)absent
Beverley HughesStretford and UrmstonLab (minister)absent
David DrewStroudLab (minister)absent
John GummerSuffolk CoastalConabsent
Bill EtheringtonSunderland NorthLababsent
Chris MullinSunderland SouthLab (minister)absent
Michael GoveSurrey HeathCon (front bench)aye
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)aye
Andrew MitchellSutton ColdfieldCon (front bench)aye
Siân JamesSwansea EastLab (minister)absent
Alan WilliamsSwansea WestLab (minister)absent
Brian JenkinsTamworthLab (minister)absent
George OsborneTattonCon (front bench)aye
Jeremy BrowneTauntonLDem (front bench)absent
Richard Younger-RossTeignbridgeLDem (front bench)absent
David WrightTelfordLab (minister)absent
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)aye
Mark PritchardThe WrekinCon (front bench)aye
Andrew MacKinlayThurrockLab (minister)absent
Angela BrowningTiverton and HonitonCon (front bench)aye
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)aye
Sadiq KhanTootingLab (minister)absent
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)aye
Paul MurphyTorfaenLab (minister)absent
Geoffrey CoxTorridge and West DevonConaye
Anthony SteenTotnesCon (front bench)aye
David LammyTottenhamLab (minister)absent
Matthew TaylorTruro and St AustellLDemaye
Greg ClarkTunbridge WellsCon (front bench)aye
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)aye
David ClellandTyne BridgeLab (minister)absent
Alan CampbellTynemouthLab (minister)absent
Angela WatkinsonUpminsterCon (front bench)aye
David SimpsonUpper BannDUP (front bench)absent
John RandallUxbridgeCon (front bench)aye
Chris RuaneVale of ClwydLab (minister)absent
John SmithVale of GlamorganLab (minister)absent
Anne McIntoshVale of YorkCon (front bench)aye
Kate HoeyVauxhallLabaye
Mary CreaghWakefieldLab (minister)absent
Angela EagleWallaseyLab (minister)absent
David WinnickWalsall NorthLab (minister)aye
Bruce GeorgeWalsall SouthLababsent
Neil GerrardWalthamstowLab (minister)absent
Denis MurphyWansbeckLababsent
Dan NorrisWansdykeLab (minister)absent
Ed VaizeyWantageCon (front bench)absent
John SpellarWarleyLababsent
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)absent
Helen SouthworthWarrington SouthLab (minister)absent
James PlaskittWarwick and LeamingtonLab (minister)absent
Claire WardWatfordLab (minister)absent
Bob BlizzardWaveneyLab (minister)absent
Charles HendryWealdenCon (front bench)aye
Mike HallWeaver ValeLab (minister)absent
Peter BoneWellingboroughCon (front bench)absent
David Heathcoat-AmoryWellsCon (front bench)aye
Grant ShappsWelwyn HatfieldCon (front bench)aye
John HealeyWentworthLab (minister)absent
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)aye
Tom WatsonWest Bromwich EastLab (minister)absent
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)absent
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)aye
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)aye
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)aye
John McFallWest DunbartonshireLab (minister)absent
Lyn BrownWest HamLab (minister)absent
Rosie CooperWest LancashireLab (minister)absent
Richard SpringWest SuffolkCon (front bench)aye
Pat DohertyWest TyroneSFabsent
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)aye
Andrew MurrisonWestburyCon (front bench)aye
Tim FarronWestmorland and LonsdaleLDem (front bench)aye
John PenroseWeston-Super-MareCon (front bench)aye
Neil TurnerWiganLab (minister)absent
Stephen HammondWimbledonCon (front bench)aye
Mark OatenWinchesterLDemaye
Adam AfriyieWindsorCon (front bench)aye
Ben ChapmanWirral SouthLab (minister)absent
Stephen HesfordWirral WestLab (minister)absent
David CameronWitneyCon (front bench)aye
Humfrey MalinsWokingCon (front bench)aye
John RedwoodWokinghamConaye
Ken PurchaseWolverhampton North EastLab (minister)absent
Pat McFaddenWolverhampton South EastLab (minister)absent
Rob MarrisWolverhampton South WestLab (minister)absent
Liam FoxWoodspringCon (front bench)absent
Michael FosterWorcesterLab (minister)absent
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)absent
Barbara KeeleyWorsleyLab (minister)absent
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)aye
Ian LucasWrexhamLab (minister)absent
Paul GoodmanWycombeCon (front bench)aye
Richard TaylorWyre ForestIndependent (front bench)absent
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLab (minister)absent
David LawsYeovilLDem (front bench)aye
Albert OwenYnys MônLab (minister)absent

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive